FEUILLETON HAAR DOEL BEREIKT WOENSDAG 16 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 3 UIT ROTTERDAM UIT MAASSLUIS UIT VLAARDINGEN RADIONIEUWS RECHTBANK OM EEN FLESCHJE BIER Een drankwet-overtreding en een meineed. De 4S-jarige Jacob H. drijft in Vlaardingen een vischwinkel. Op 22 Juli 's avonds om kwart over 12 bevond zich de varensgezel Koenraad B. in zijn winkel en kocht een fleschje bier. H. vei kocht het fleschje niet om het in zijn zaak te laten opdrinken, want dat is volgens de bepalingen van de Drankwet verboden. Een inspecteur van politie had op straat staande door de ruit gezien, dat B. een bewe» ging maakte alsof hij het fleschje, dat hij ge opend had, naar zijn mond bracht. Op dat oogenblik was de inspecteur binnengekomen, maar even te voren liad de winkelier den in specteur ontdekt en op zijn waai schuwing „po litie", was de varensgezel naar achter den win kel geloopen. Later was hij weer teruggekomen, maar het fleschje had hij in de kamer achter den winkel gelaten, doch op verzoek van de politie had B. het weer gehaald, en aan den in specteur overgegeven. Het fleschje was toen ge sloten. Door de politie was tegen den winkelier pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Drankwet. De kantonrechter te Schiedam had H. veroordeeld tot ƒ10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Van dit vonnis was hij in appèl ge komen, maar het O.M.. waargenomen door mr. J. G. Holsteyn, hield zich aan de verklaring van den inspecteur, en achtte het ten laste gelegde bewezen, doch aangezien in de dagvaarding niet was ten laste gelegd, dat H. ook nist in het be zit was van een vergunning, meende het O. M. dat hij van rechtsvervolging moest worden ont slagen. Als getuige was voor het kantongerecht te Schiedam in de zaak tegen H. de varensgezel B. gehoord. Deze had onder eede verklaard, dat hij in den winkel van H. het flesclije niet ge opend en niet naar den mond gebracht had. De varensgezel, die zich nu terzake van meineed had te verantwoorden, ontkende dat hij voor den kantonrechter onwaarheid had gesproken. Dat hij, op de waarschuwing van den winkelier naar achteren is gegaan, verklaarde hij dat hij wilde voorkomen, dat H. een proces-verbaal zou oploopen, omdat de winkel van H. op dat tijd stip niet meer geopend mocht zijn, doch op de vraag van den president, waarom hij dan later terugkwam, zonder fleschje bier, versprak B. zich, door te spreken over een overtreding van de Drankwet. Nadat ook hier de politie-inspec- teur als getuige was gehoord, eisclite het O. M. vier maanden gevangenisstraf. Ds verdediger mr. K. Langemeyer pleitte cle mentie. VAN WIE WAREN DE VERBORGEN UIEN? Een zwak zaakje Den 17en September liep het dochtertje van P. Luyendijk te Oude Tonge, in hst boschje van Mooyaard bramen te zoeken. Plotseling zag zij, dat er achter hout verborgen een groote partij uien lag. Dat was vreemd, en toen het kind thuis kwam. vertelde zij het aan haar vader. Die vond het ook vreemd en ging 's middags na het werk ook eens kijken. Hij vond daar 6 zakken uien en nog zeker 2 H.L. uien die op een hoop lagen. De uien in de zakken waren af- gestaart, de andere niet. Ook lagen er nog drie leege zakken in een mandje en een hoop afge sneden loof. Vader Luyendijk stuurde zijn neef naar den veldwachter, en op weg daarheen was hij den landbouwer J. Pieterse tegen gekomen, die toen geconstateerd bad. dat er van zijn land wel 5 H.L. uien waren gestolen. Ook andere landbouwers daar in de buurt hadden uien ge mist, hoeveel wisten zij niet. De veldwachter nam de uien in beslag en nu moest zekere B. J. de J., landbouwer aldaar, als verdacht van diefstal terecht staan. Maar er was niets van aan, zei deze. De uien waren van zijn eigen laud afkomstig gew<"»st. Hij had Zaterdags de uien geplukt en dl» 's Maandagsmorgems, omdat het torn te dauwig was om verder te plukken, de uien naar liet boschje vervoerd, om ze van daar naar de Ka, de verkoopplaats der uien in Oude Tonge te laten brengen door den vracht rijder. Fr werd een groot aantal getuigen gehoord en sok eenige uien-deskundigen. Deze laatsten verklaarden, dat er van het land van verdachte maar hoogstens 46 H.L. uien kouden komen en het bleek, dat de J. 62 H.L. van deze knollen had verkocht. Dat de inbeslag genomen uien bestonden uit 4 soorten, was voigens de deskun digen geen bewijs, dat ze niet gegroefd waren uit êën soort zaad. Het vervoer naar het bosch je, dat verdachte zeker 2 uur werken had ge kost, zou volgens den vervoerder niet veel op den vrachtprijs hebben uitgemaakt maar volgens verdachte scheelde dat zeker 75 cent. Hij ver dient bij zijn vader maar 35 cent. dus had hij met dit werk nog een stuiver voordeel. Het O.M. zeide dat deze zaak In de instruc tie heel wat sterker gestaan had, maar van de boeren, die uien vermist hebben is er slechts één overgebleven, die voor de rechtbank kon ge- tulgen. De reden, die verdachte opgeeft voor het vervoer van de uien van zijn land naar 1 bosch je, is onaannemelijk. Ook wees het O.M. er op, dat het afstaarten van de uien altijd geschiedt op het land, waar ze geplukt zijn. Dat verdachte tegen deze gewoonte ingegaan is, kan hij niet voldoende verklaren. Het boschje is van 't land van Pieksma gemakkelijk te bereiken en vanaf het land van verdachte heel moeilijk. Daarbij geeft verdachte ook een grootere opbrengst van zijn land op. dan aannemelijk is. Wegens dief stal eischte het O. M. 6 maanden gevangenis straf. De verdediger mr. C. de Jong achtte het be wijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraken 29 Januari. ZIJN VADER HAD EEN GOEDEN NAAM De zoon misbruikt dien Da 25-jarige koopman W. de K„ gedetineerd, bad een credietwaardigen vader, en aan die om standigheid had hij het te danken, dat hij gis teren moest terechtstaan wegens oplichting. Toen hij werkloos rondliep, zonder geld op zak, was hij naar den koopman I. Fleischmann ge stapt en had daar op naam van zijn vader gekocht een aantal spenen, elastiekjes, man chetknoppen, speldjes, veters, speelkaarten, zeep enz. Die goederen waren hem op crediet mee gegeven. Daarop had hij hetzelfde uitgehaald bij de firma Vollemans, waar hem eenige doosjes pas-tol, purol, kammen en speldjes bene vens flesschen eau de cologne zonder betaling waren meegegeven. De K. had geen blanco strafregister. Reeds tweemaal had de rechtbank hem een kans ge geven zijn leven te beteren, door hem een voor waardelijke straf op te leggen. Het O. M., waargenomen door mr. J. A. dé Visser, vond: dan ook geen aanleiding een voorwaardelijke straf te vragen. Eisch 8 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. F. Eikelenboom, zeide, dat de jonge man na zijn diploma als technisch teekenaar te hébben gehaald, 2 jaren bij het mijnbedrijf is werkzaam geweest. Toen is ht) wegens zijn oogen afgekeurd. Daarna is de misère met den jongeman, die maar geen werk kon vinden, begonnen. De verdediger zette ver volgens uiteen, dat de beide feiten waarvoor een voorwaardelijke straf is opgelegd, slechts enkele dagen na elkaar hebben plaats gehad, zoodat deze beide straffen feitelijk als één moe ten worden beschouwd. Van zijn familie heeft verdachte heel weinig steun ondervonden. Nn heeft zij heelemaal haar handen van hem afge trokken. Pleiter drong er op aan, dat hem nog een kans zal worden gegeven. I^EROOVING IN EEN CAFé De «laders nog tijdig geknipt Twee rechercheurs van politie hadden zich in den avond van den 24en November verdekt opgesteld nabij een café aan het Stokvisch- water met de bedoeling na ts gaan of in dat café niet de Drankwet werd overtreden. Terwijl ze zoo ingespannen toekeken, zagen zij in het café een vrouw zitten in het gezel schap van een dronken man. Op een gegeven oogenblik zagen zij, dat de vrouw haar hand in de binnenzak stak van den man en daaruit diens portemonnaie baalde. De vrouw ging met haar buit naar de W.C. en een oogenblik later verliet zij het café. Op straat ontmoette zij de beide rechercheurs, die zij blijkbaar niet kende, want zij beging de onvoorzichtigheid zich tegen deze mannen uit te laten dat zij daareven een goeden slag geslagen had. Zij had, zeide zij, een portemonnaie gepikt; er zaten zeker een paar tientjes in, misschien zou er wel meer in zijn. De aangesprokenen maakten zich bekend als rechercheurs van politie en namen haar daarop mee. Nu moest de vrouw, de 30-jarige E. M. W., recidiviste en gedetineerd, terecht staan wegens berooving. Zij nam nu de houding aan, dronken te zijn geweest. Zij wist zich niets meer te herinneren. De rechercheurs waren niet zoo kort van memorie. Daarbij was, als stille getuige, de op de vrouw gevonden portemon naie, waarin zich ongeveer 60 bevond, ter rechtzitting aanwezig. Het O. M. wees op het ongunstige verleden van verdachte, en eischte 10 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. H. Pot, pleitte clementie. VAN DRIE KISTEN SINAASAPPELEN En de groote onbekende Op 11 Augustus werden uit het pakhuis van J. M. Lindemans aan de Kievitstraat drie kis ten sinaasappelen gestolen. En als verdacht daarvan heeft gisteren terechtgestaan de 23-ja- rige koopman J. H., recidivist. Deze ontkende. Drie kisten sinaasappelen had hij Vrijdagmid dag te koop aangeboden aan den handelaar K. Rutten. Deze kisten waren hem te koop aange boden. door een onbekenden man en zouden eerst Zaterdag geleverd worden. De groote on bekende is de onwezenlijke figuur waarin do rechtbank maar niet gelooven wil. In het voor onderzoek heel't de rechtercommissaris de zaak geruimen tijd geschorst, om verdachte gelegen heid te geven, dien onbekenden man alsnog op te sporen. Daarin ia hij niet geslaagd. Als ver zwarende omstandigheid voor verdachte gold nog de getuigenis van den wagenverhuurder J. Treffer die op den morgen van den diefstal aan twee personen een handwagen heeft ver huurd, die dezen niet hebben teruggebracht. Een dezer mannen kwam in postuur overeen met verdachte. Het O. M. eischte na dit getuigen verhoor 8 maanden gevangenisstraf. De verde digster, mr. J. Zeejenberg achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. EIGENAARDIGE PRAKTIJKEN VAN EEN MAKELAAR 4452 gld. afhandig gemaakt De bedienaar ter begrafenis D. C. S. 53 jaar was tevens makelaar in huizen. Zoo had hij in 1926 en 1927 het beheer over een pand aan den Hiliedijk, dat toebehoorde aan S. Wouda te 's-Gravenhage. De eigenaar had hem opdracht gegeven dit pand te verkoopen. S. schreef daar op een brief naar den veehouder A. H. Verwey te Berkel en schreef daarin dat hij huizen ad ministreerde voor Wouda en vroeg om de clan- disie van Verwey, maar tevens vroeg hij er niet over te spreken met Wouda. Verwey kende Wouda als een rechtschapen man, en hij dacht als deze met S. in Z0fe iS gegaan, dan durf ik het ook wel. Zoo was het contact tusschen S. en Verwey totstaud gekomen. S. had al spoe dig gesproken over het hui3 aan den Hiliedijk. Verwey zou het voor 24.000 kunnen krijgen, maar er zou 20.000 hypotheek op kunnen blij ven staan, zoodat voor den koop maar weinig geld noodig was. S. had het doen voorkomen, alsof hij het pand in eigendom had. De koop werd gesloten en door notaris L. Dekker werd een voorloopige koopacte opgemaakt, waarbij Verwey 1500 betaalde in mindering van de koopsom. De overdracht zou later plaats heb ben. Tevens droeg Verwey S. op de administra tie van een tweetal panden, die hij reeds in Rotterdam bezat. Doch van de huren die S. ont ving zag Verwey niet veel. Behalve dat er nog al eenig geld gemoeid was met reparatie, zei S herhaaldelijk, dat zekere juffrouw Duim, van wie a. het huis aan d,en Hiliedijk gekocht zou hebben, in geldverlegenheid zat en dat zij op betaling aandrong. Zoo heeft Verwey er in toe gestemd, dat eenige malen bedragen van hon derd gulden aan juffrouw Duim werden gege ven, alle in mindering van de koopsom. Intassahen drong Verwey er op aan, dat het huis zou worden getransporteerd. Dit werd echter vertraagd, doordat zich een kooper voor het pand had voorgedaan. Het was n.l. niet de bedoeling van Verwey 0m eigenaar van het pand te blijven. Steeds verschool S. zich achter dezen, kooper, zekeren Hoek uit IJaselm-onde. Totdat Verwey eens bij zijn schoondochter een pienter meisje, verklaarde hij voor de rechtbank was opgeloopen en met haar over de zaak had gepraat. Deze had alles heel vreemd gevonden. Een- onderzoek was ingesteld en toen was dadelijk gebleken, dat de aspirant- kooper Hoek slechts in <je verbeelding van S. had bestaan. Ook was uitgekomen dat noch S. noch juffrouw Dufm eigenaar van het perceel aan den Hiliedijk waren, (Jock dat dit in eigen dom toebehoorde aan Wouda. Met behulp van zijn schoondochter had Ver wey eens uitgerekend hoeveel geld S. hem af handig had gemaakt en hij kwam tot het res pectabele bedrag van 4452. Bij de besprekin gen, die met S. plaats hadden, gaf deze toe te hebben gefraudeerd, en verklaarde hij zich bereid een schuldbekentenis voor dit bedrag te teekenen. en met 10 Per week zijn schuld te zullen aflossen. De schuldbekentenis werd voor den notaris opgemaakt, maar S. moet nog ko men om haar te teekenen. Ook met de weke- lijksche aflossingen liep het ai spoedig-mis. In totaal heeft Verweg 80 terug ontvangen. Gisteren heeft S. zich te verantwoorden ge had terzake van oplichting en verduistering. Na het hooren van Verwey, diens schoondoch ter, Wouda en Dotaris Dekker, als getuigen, die bovenstaande lezing bevestigden, zeide het O. M. zoowel de oplichting als de verduistering bewezen te achten. Er bestaat groote vrees voor herhaling. Als de man op vrije voeten blijft rondloopen, zal hij trachten weer anderen op te lichten. Ook bestaat het gevaar dat ver dachte zich door vlucht aan de tenuitvoerleg ging der straf zal onttrekken. Het O. M. eiacht dan ook 2 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming van verdachte. De verdediger Mr. P. H. M. Hoogenbergh heeft uitvoerig betoogd, dat S. door zijn machtiging van Wouda gerechtigd was het per ceel te verkoopen en ook de 1500 in ont vangst te nemen. Zelfs zou hij de geheels 24.000 hebben mogen aannemen. Het geldt hier dan ook een civiele procedure. Pleiter dringt aan op vrijspraak en afwijzing van de vordering tot gevangenneming. De rechtbank na raadkamer gelastte de on middellijke gevangenneming van verdachte. Uitspraken 29 Januari. TEGEN DIPHTERITIiS. Voor min- en onvermogenden bestaat gele genheid hun kinderen gratis te laten behan delen voor de oniratbaairmiaikiing mn Diphterl- tis. Hiervan moeten de ouders kennis geven ter gemeen te-secre tar ie. De behandeling zal dan plaats vinden op 28, 29, 30 en 31 Januari a.s., respectievelijk door de doktoren Tkiebout, Meiehior van Lankeren en Koumans, telkens des namiddags 2 uur in het gemeente-ziekenhuis. AUTOBOTSING. Dinsdagmorgen heeft tengevolge van de glad heid van den weg, een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een vrachtwagen van de firma de Neef. Het ongeval geschiedde op den hoek Zulddijk Fenacoliuslaan, De bus kwam er af met en kele schrammen en een gebroken ruit. De vrachtauto had eenig defect aan den motor opgeloopen. ERNSTIG ONGELUK. Door de stoomloodsboot werd gisterenavond te Hoek van Holland aan Land gebracht de loodskweckeling J. Steen, die bij het afhalen van een loods van een stoomschip met het hoofd tusschen de sloep en het schip bekneld raakte waarbij hij ernstig werd verwond en een hersenschudding bekwam. Nadat dr. Knip den man onderzocht, werd hij per auto door den Eerste Hulpdienst naar zijn woning te Maassluis gebracht. BESTRIJDING BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Voortdurend blijft in deze gemeente onder de kinderen diphtheritis heerschen, en bijna dagelijks hoort men van een of meer nieuwe gevallen. Er komen ook, zij het gering, sterf gevallen voor. De Gezondheidscommissie, het Gemeente bestuur en de plaatselijke artsen heebben, in overleg met Dr. Hulshof Pol, besloten om aan hen inspuitingen met serum toe te dienen. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. In de laatst gehouden vergadering heeft de heer Adriaanse als voorzitter van dit insti tuut bedankt, daar hij eerstdaags deze ge meente gaaL verlaten. In zijn plaats is genoemd de Eerw. heer Ds. Bramer. Dé heer v. Straten plaatselijke leider lieeft eveneens bedankt. In zijn plaats is voorloopig benoemd de heer Kort leven. VISSCHERIJ. Te I.Tmuitlen binnen van de beugvisscherij: VL S6, C. Storm, besomming ƒ2915; VL 190, J. Goedknegt, besomming ƒ4040; VL 195, A. Poot. besomming ƒ2429; VL 172, C. Poot, be somming ƒ2000; VL 216. P v. d. Zwan. besom ming 1487. Van de trawlvisscherijVL 9. J. v. Wezel, be somming' ƒ2576; VL 10, P. Wijker, besomming ƒ2258 Vertrokken: VL 167 II. v. Roon, 'VL 88, W. Pronk. VL 132 H. Plugge, SCH 23, H. Rog. GESLAAGD. Voor liet examen Duitsch Handelscorrespon dentie vanwege de vereeniging van leeraren slaagde van hier de heor H. v. Toor. WASCHGOED VATTE VLAM. Doordat waschgoed, dat bij het fornuis in de keukeu te drogen was gehangen vlam PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG. Hulzen (340.9 M.. na 6 uur 1852 M.), 11.00 11.30 Pret. uitzendingen; 12.301.45 Concert, mevrouw H. Helderman-Smit (piano), D. Vos (viool), F. Meyerse (zang). 2.002.30 A K de Groot: Zendingswerk in Soedan; 6.307.00 Litte rair halfuurtje door P. J. Risseeuw; 7.007.30 Boekhoudles; 8.00 Prot. uitzending. Schevenlngen haven (1950 M.) (Zake lijke Omroep): 8.155 pers-, handels- en finan- cleele berichten; 1212.05 zuivelber.; 1.352.45 beursnoleeringen; 3.353.50 landbouwber.3.53 3.57 zuivelber.; 5.305.35 zuivelber.; 7.25—7.35 beursoverzicht. Hilversum (1071 M.) 10.00—10.15 Mor genwijding; 12.152.00 Concert door het Boris Lensky-trio: 2.002.30 Electriciteltspraatje; 3.00 —4.00 Kniples; 5.005.30 Sportpraatje door E. Hollander; 5.307.15 Concert door het Omroep orkest Jacq, Verluiden (zang); 7.157.45 Engel- sche les; 8.00 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouworkest, o. 1. v. Fritz Busch. Daarna persberichten; 10.0411.30 Dansmuziek. Da v entry (1562 M.) 11.05 Lezing; 11.20 Gramofoonmuziek; 12.20 Lichte muziek, Rowley Trio.. 1.202.20 Gramofoonmuziek; 2.50 Voor de scholen; 3.10 Causerie; 4.05 Causerie; 4.20 Con cert. London Ensemble Kwintet. Dans-orkest; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Muziek; 6.35 Nieuwsbe richten; 6.50 Voor de landbouwers; 6.55 Muziek. 7.05 Bach's lcoorprelude's7.20 Muziekcritiek; 7.35 Muziek; 7.45 Lezing; 8.05 Cello; 8.20 Concert Militaire Kapel. O. Bryngwyn (bariton); 9.20 Nieuwsberichten; 9.35 Lezing: The way of tha world. 9.50 Nieuwsberichten; 9.55 „Clothes props". Gershom Parklngton Kwintet. Koor en solisten; 10:5512.20 Dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris", 1750 M.) 12.50—2.10 en 4.055.05 Orkestconcert7.057.50 Gramo foonmuziek; 8.5011.10 „Tosca", opera van Puc cini. Lange 11 berg, (469 M.) 11.30 Mechani sche muziek; 12.25—1.50 Orkest; 3.20—3 50 De clamaties; 5.05—5.50 Orkest; 7.20 Robert Koppel- avond; Klein Werag-orkest; 8.20 Silezisch Phil- harmonisch Orkest. Radio-compositie van Hans Flesch; 8.55 Robert ICoppel-avond (vervolg). Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Z e e s e n (1649 M.) 1.50—3.50 Lezingen; 3.50 4.50 Concert.4.507.05 Lezingen; 7.20 Orkest 8,20 Speciale Omroepeomposities van Flesch. De Silezische Philharmonic, 8.50 Pianoconcert. Daarw na tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg (395 M.) 10.20—11.20 Gramo foonmuziek; 5.05 Orkest; 6.45 „Doge und Doga- ressa", opera van Rosellus; 10.25—11.10 Dans muziek en cabaret. Brussel (509 M.) 5.20 Orkest; 6.55 Trio; 7.20 Gramofoonmuziek; 8.35 Orkest; 9.2010.35 Variété en dansmuziek. Bern (411 M.) 7.207.50 Voordracht van ern stige en vroolüke gedichten door Alfred Huggen- berger. 7.50-9.55 Concert, zaalorlcest, voordracht door Alfred Huggenberger; 9.059.20 Nieuwsbe richten en weerbericht. vatte, ontstond bij B. in de 2e Maassteeg 6, een begin van brand. Met emmers water kon het vuur gebluscht worden. Het waschgoed ven- brandde, terwijl de zoldering geschroeid werd. De schade wordt door assurantie gedekt. STREMMING SCHEEPVAART. De doorvaart ter plaatse waar de zinker In de Oudehaven zal worden neergelaten, zal totaal voor de scheepvaart gestremd zijn op 22 en 23 Jam nari a.s. te weten van 7 uur v.m en don 22 Januari tot 0 uur n.m. vnn den 23 Januari d.a.v ROEIBOOT. Door Franke, v. d. Driftstraat 29, is op de rivier de Maas drijvende gevonden een roei boot. De boot Is terug te bekomen aan de scheepswerf v. d. Windt aan den Maaskant. MINNENIJD. Gisterenavond heeft zekere van op den Dayer, zekeren B„ vermoedelijk uit minne- nijd, met een scherp voorwerp een zoodaui- gen klap op het hoofd gegeven, dat B. vrij ernstig werd verwond Tegen v. D. is proces verbaal opgemaakt. WAS HET GEMEEND? Gisterenavond heeft een rechercheur van politie met behulp van eenige burgers zekeren S. een mes afgenomen, waarmede deze zich zelf wilde bewerken, omdat zijn vrouw hem niet binnen wilde laten. RUIT INGESLAGEN. Een chauffeur van den Vlaardingschen Auto- busdienst deed bij de Schiedamscha politie aangifte, dat Vrijdagnacht op den Vlaardinger- dijk een Duitscher, waarschijnlijk een va rensgezel, een ruit van zijn auto heeft inge slagen ter waarde van 12,50. De man. die vermoedelijk op een schip in de Wiltonhaven thuis hoort, heeft na zijn bravourstukje do vlucht genomen. naar het Duitsch van H. RICHTHOFEN. 21) De houtvestörsvrouw bleef 'n oogenblik na denkend voor zich uit zitten staren om ten slotte te antwoorden: Het is vandaag al te laat geworden om nog naar Peter Larsen's huis te gaan. Morgen zullen wij wel voor dat zaakje zorgen. Kamille thee en een warm bed zijn de eenige noodige dingen in dit geval. Kom man, laten wij voort maken, dat we thuis komen. We hebben nog een heeien rit voor den boeg. Hè,hé, wat is dit een opwindende dag! Een dag, die zoo mooi be gonnen ia!' Peter Larsen voelde, dat hem zooveel als ge zegd was, dat hij wel weg. kon gaan. Maar hij bleef toch in de opening van de deur staan en draaide zoolang zijn pet in zijn handen rond dat ze ten slotte op dsn grond viel. En wat moet ik nu aan de juffrouw zeg gen, vroeg hij ten laatste ©en beetje verlegen om zijn eigenaardige positie. Je hebt toch wel gehoord, wat ik gezegd heb: dat ik morgen naar haar zal komen kijken, viel mevrouw Warnströtn hem ongeduldig in de rede. Zij moet heel stil in bed blijven lig gen, zeg dat haar. En nu gaan we, kom man. Bruno sprong op, vatte den ouden man bij den Schouder en fluisterde hem ln het oor: Zeg tegen de juffrouw, dat haar broer buitengewoon verheugd is, omdat zij gered is ton dat hij weet, dat ze nu goed. geborgen ie. 9» duizend groeten. De opperhoutvester, die in al zijn zakken naar zijn portemonnaie had staan zoeken, trad op Larsen toe, om den man een geldstuk in de hand te laten glijden. Maar alsof hij door gloeiend ijzer was aangeraakt, trok Larsen ont steld zijn hand terug en het muntstuk roiae ver over den vloer weg. Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar niet alles is met geld goed te maken en in geld uit te drukken. Het is dikwijls Schraalhans keu kenmeester bij me en ik lèef van de band in uen tand, maar om iemand te geiegenertijd huip te bieden en in gevaar bij te staan, dat acht ik mijn plicht en geen bijzondere, verdienste. Peteir Larsen bukte zich, raapte zijn pet op en verliet zoo snel hij kon de kamer. Alsof iemand hem achterna zat, zoo rende hij de trappen af. Maar buiten op straat bleet hiji staan en keek lang. èn aandachtig naar de ver lichte vensters van het schitterende hotel om hoog. Hij merkte er heelemaal niets van, dat de regen in groote, koude droppels hem in het gezicht sloeg en van zijn visschersjas op zijn voeten droop. Hij stond daar nog steeds te kijken, toen het rijtuig van de familie Warn- ström voor den ingang van het gebouw kwam rijden en de familie er in stapte. Toen de stem van de houtvesters-vrouw zijn oor bereikte, kromp hij ineen, alsof hij door een giftigen beet getroffen was. Die arme juffrouw! Dat arme kind! mom pelde hij voor zich heen. Wat keek ze ons met hulpelooze oogen aan! Het schijnt dat de eenige, die haar met hart en ziel was toegedaan, de man is, die storm en golven nu van haar hebben weggenomen. Het rijtuig rolt den visscher voorbij. Met een gi'immigen blik ziet hij het na. Rijden jullie maar weg, murmelde zijn oude lippen. Peter Larsen en zijn oudje zijn er ook nog! En alsof hij haast had een plechtig gezworen eed gestand te doen, snelde hij over de dooi den regen glimmende straten naar zijn woning to-e. Hel fonkelend scheen na den stormachtigen dag de zon over de verwoestingen, die de vijan delijke elementen, de stormvlagen en de regen- stroomen hadden aangericht. Op heele uitge strektheden lagen de Korenhalmen tegen den grond gesmakt, afgerukte vruchten lagen onder de appel- en perenboomen, bladeren bedekten de wegen, de bloemen waren op haar stengels geknakt. De trekken om de oogen van de houtvesters vrouw hadden reeds een harde uitdrukking aangenomen, nog voor zij het huisje van Peteir Larsen aan den oever van het meer in den zonneschijn zag ligsen- Haar rijtuig hield nu stil voor de deur van de visscherswoning en zij stapte uit. Een zoete geur van reseda en bonte wikken stroomde haar uit het kleine tuintje voor hiet hutje tegemoet. Wat hebben zulke menschen het toch goed, dacht zij hij zich zelf en stapte toen zonder aan te kloppen, over den blank geschuwd en vloer van de gang naar de dichtstbijltggende kamer. Haar oog viel daarbij het eerst op een groot bed met een hemel er hoven, dat de langszijde van de kamer geheel in beslag nam. Van een stoel voor het bed stond een breedgeschouderde vrouw op, wier frisch, gezond gezicht omlijst werd door nog donker haar en een sneeuwwit mutsje. Goeden dag, vrouw Larsen, zei de hout vestersvrouw, hoe gaat het met het meisje? Zij slaapt nu, maar erg onrustig, was het antwoord, dat op bezorgden toon gegeven werd. Zonder ophouden beweegt zij haar lip pen en fluistert verwarde woorden. De dokter denkt, dat het wel op zenuwkoorts kan uit draaien. Zoo, heb je een dokter gehaald? vroeg de pleegmoeder verbaasd. Jullie bent anders over bet algemeen niet zoo met de geneeskun digen ingenomen! Zij trad op het bed toe. Wij durfden de verantwoording niet alleen op ons nemen, hernam vrouw Larsen. Zij rlide en beefde den heelen nacht zoo vreeselljk; één keer wilde zij zelfs uit bed springen, waarbij zij allerlei wartaal uitsloeg wil zaten lieusch in angst, mijn man en Ik. De houtvestersvrouw keek een oogenblik zwij gend naar het donkere meisjeshoofd, dat zich in de witte kussens onrustig heen en weer wierp. Daarna trok zij een stoel naar zich toe, nam een glas van de naast het bed staande tafel en hield bet tegen het licht., alsof zij on derzoeken wilde, of de inhoud, wol zuiver was; zij liet haar blikken gaan over do blank geschuurde meubelen en de heldere gordijntjes voor de kleine vensters en haar onderzoek scheen een gunstigen indruk op haar te maken. want zij zeide met nadruk; Tosca heeft het bijzonder goed getroffen. Zij zou het niet beter kunnen wenschen. Er kan natuurlijk geen sprake van zijn, haar in dezen toestand naar de houtvesterij te ver voeren. Alles zal vergoed worden, wat aan het meisje ten koste is gelegd, dat spreekt vanzelf. Ik zie, dat je van zindelijkheid houdt, vrouw Larsen, en dat Is een goed tecken. Zij deed alsof zij iets aan de dekens ver schikte, maar het was haar te doen om eens te onderzoeken hoe zwaar ze wogen. Ja, zei ze, zulke dikke, zware dekens is nu eenmaal jullie liefhebberij, maar voor zieken is dat minder gewenscht. Ik zal een deken voor Tosca sturen en ook zoo nu en dan wat ver- frisschingen sturen. Zij legde haar hand op het gloeiende voor hoofd van het meisje, dat zich plotseling met een ruk omwendde, alsof zij iich van dien druk wilde bevrijden. Neen, neen, kwam het stootend van haar brandende lippen. En een glimlach speelde om haar mond, toen de zware hand terugge trokken werd, terwijl haastig nog enkele on ontwarbare geluiden werden gemompeld waar» aan de pleegmoeder geen beteekenis kon toe kennen, ofschoon zij haar oor geruimen tijd bij don mond van de zieke hield. ZIJ kent mij niet eens, zei ze hoofdschud dend. Tosca! ging ze met stemverheffing ver der. Maar vrouw Larsen viel haar ln de rede: Zij mag absoluut niet gestoord worden, heeft de dokter gezegd. En als u bet mij uiet kwalijk neemt, mevrouw, ging ze nederig voort, dan geloof ik, dat het het beste is, dat we haar alleen laten. Als de juffrouw naar u vraagt, dan zal ik mijn man direct naar de houtvesterij sturen, O ja, nu herinner ik mij weer iets, dat ik niet vergeten mag, en waar ik hij het zien vaat Tosca bijna niet aan gedacht zou hebben. Larsen moet mij morgenavond een paar groote kreeften brengen. Wij verwachten bezoek vandaag komt mijn mui staande schoondochter terug uit Berlijn en morgen zal het heele gezin van den landraad met de verloofde van mijn zoon bij ons komen. Het. moeten mooie, groote kreeften zijn. Je zult toch niet vergeten ze te bestellen! Neen, mevrouw, u kunt er volkomen gerust op zijn. Er lag iets in de stem van de vrouw, dat de houtvesters vrouw ontging. Maar in de trek ken van vrouw Larsen was niets bijzonders op te merken. Met een neerbuigend hoofdknikje sprak de bezoekster eir haar leedwezen over uit, dat. zij en haar pleegdochter zoo'n opschudding in het huis hadden veroorzaakt, maar dat het noodlottige ongeluk daarvan de schuld waa. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3