Pil HOL er op! FEUILLETON HAAR DOEL BEREIKT DONDERDAG 17 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 BURGLMEESER A. J. GIJSEN. t PLECHTIGE UITVAART EN BEGRAFENIS. SCHEEPVAART AGENDA Blei ve2\zsjsbt em gemeesft. RADIONIEUWS Tosca keek niet op; het was niet zeker, of zij Nadat reeds gisteravond het stoffelijk over schot van burgemeester A. J. Gijsem naar de kerk van den H. Johanna den Dooper was overgebracht, werd vanmorgen om half tien aldaar de plechtige uitvaart voor den overledene gehouden. Altaar en priesterkoor waren in stemmig rouw gehuld. De H Mis van Requiem werd op gedragen door den zeereerw. heer pastoor B. Schaab, met assistentie van de kapelaans W. A. J. Schuurman als diaken en L. C. Biesta als subdiaken. In het priester-koor hadden o.m. plaats genomen de hoogeerw. heer deken A. J. C Schraag, de zeereerw. bee ren pastoors J. D. Jansen O.P. en J. B. W. M. Möller, rec tor P. Oremer en de eerw. Broeder Overste. Mede waren aanwezig de vier wethouders fr. C. Houtman, mr. M. M. van Velzen, P. de Bruin en T. Slavenburg, alsmede de secretaris mr. v. Sickenga; voorts de leden van het kerk bestuur, een groot aantal raadsleden, hoofd en subalterne ambtenaren; de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel de heeren J. van Linden van den Heuvell en mr. P. S. Witkampf; de burgemeester van Delft, de heer van Baaren; van Vlaardingen de heer van Walsum; van Overschie, de heer J. Bou- mann en van Kethel, de heer J. L. Verveen; ver der hoofden en vertegenwoordigers van alle instellingen waarmee de burgemeester in aan raking is geweest. We noemen o.a, regenten van het St. Jacobsgasthuis, van het Weeshuis der Hervormden, de directrice en leden van de commissie voor het ziekenhuis; den rijksin specteur voor het lager onderwijs, den heer J. Pas, notarissen, advocaten, doctoren; den kantonrechter mr. J. Stheman Hesse en den ambtenaar van het O M. mr. G, Cohen Ter- vaert; het vrijwel volledige politiekorps met den commissaris, de heer F. Ellenbergen en den hoofdinspecteur, de«n heer van Veen; den directeur van de R. H. B. S., den heer van N. W. van Gelder; den voorzitter van den Bizon deren Raad. den heer J. Melchers en vele andere Vincentlanen enz. enz. Het zangkoor „Lof en Stichting", onder leiding van den heer D. Flapper zong de drie stemmige Requiemmis van Perosi. De tenor- soli werden vertolkt door den heer F. A. Gode. froy uit Rotterdam, de bariton-soli door den heer R. Steens, uit Schiedam. De heer A. H. de Leur, die tijdens de H. Mis het orgel be speelde, bracht voor en na de plechtigheid den treurmarsch van Chopin ten gehoore. Er waa in de kerk zeer veel belangstelling. Na de absoute werd de lijkkist door leden der V inoen t i issveTeeniging het kerkgebouw Uitgedragen. Voor het Raadhuis werd vervolgens de lijk stoet geformeerd. In de volgkoetsen namen plaats de familieleden en de wethouders met den gemeentesecretaris. Als slippendragers fungeerden de vier hoofdagenten. Achter de lijkkoets liepen de drie boden van het stad huis, de heeren Overweel, Eysberg en Dul- mel. Vervolgens kwam een wagen met kran sen, te weten van het gemeentebestuur, ver sierd met ltnteü in de nationale en gemeen telijke kleuren: van de ambenaren der secre tarie; vtam de Oranjevereenigingvan de hoofdambtenaren en één oud-hoofdambtenaar: het georganiseerd gemeente-personeel; het DE SNEEUW Waren we aanvankelijk van meening dat de Zondag ingevallen dooi straten en velden spoedig van de gevallen sneeuw zou hebben be vrijd. de laatste dagen hebben geleerd dat de winter dit jaar voornemens is zich op de ouderwetsche manier te doen gelden. Want er is de laatste acht en veertig uur genoeg sneeuw gevallen en de temperatuur is van dien aard om de straten en stoepen In ware modderpoelen te veranderen. V. 'partijen en natte voeten zijn daardoor aan de orde van den dag terwijl ook het ver- keer hier &d daar stag tie tie ondervindt. Om ons van het overtollige vuil te bevrijden heeft de gemeente gistermorgen nog 7 werk- loozen te werk gesteld, terwijl bovendien nog 100 losse werklieden zijn aangenomen. Zoodat in totaal 107 man bezig zijn de straatsteenen van de vieze brei te ontdoen. Sohiedarasche politiekorps; den staf der Schie- daansche Brandweer; de brandweerliedenver- eenlging „Vriendschap zij ons Doel" en het Stedelijk Muziekkorps. Achter de volgkoetsen kwamen de Vincen- tianen; de gemeenteraadsleden; Kerkgenoot schappen; notabelen waaronder afgevaardig den van het kantongerecht, rijksambtenaren van registratie en raad van arbeid; notaris sen, doctoren, burgerwacht, gymnasium. Rijks H. B. S., ambachtsschool enz.; commissies en instellingen waaronder afgevaardigden van het Gemeente-Ziekenhuis, St. Jacobsgasthuis, Hof jes van Rebois Stedelijk Museum, bioscoop, commissie, afgevaardigden van de huishoud en industrieschool voor Schiedam eu omstre ken; stedelijk muziekkorps, gemeente-ambte naren en ambtenaressen ter secretarie, hoof den en ambtenaren van de diensten en De- drijven, politie, Roode Kruis, „Orpheus", bon den, v-akvereenlgingen enz. Met hun vaandel waren vertegenwoordigd de transportkolonie van het Roode Kruis, waarvan de burgemeester eerst een achttal weken geleden het eere voorzitterschap had aanvaard; de Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam; de vereeniging van R. K Overheidspersoneel ,.St. Paulus"; de afdee'ing Schiedam van den Nederl. R. K. Gra- fisohen Bond; de afd. Schiedam van den Ne derl. Bond van personeel in publieken dienst; de Protestantseh-Ohristelijke Besturen Bond; de vereeniging „Het Vaderland Ge trouw"; de R- K. Gemengde Zangvereeniging „Lorenzo Perosi" en het Harmionde-orkest „St. Amhrosius". De Oranje-vereeniging waarvan de overle den burgemeester eere-voorzitter was werd ver tegenwoord door den voorzitter en den secre taris, de heeren J. N. Post en C. van Zon. Op de Markt en overal waar die stoet op den tocht naar het R. K. kerkhof aan den VTaairdiiinger dijk langs trok, heerschte een groote eerbiedige belangstelling. Voor het sta.1 huis brandden de met rouwfloers omhangen lantaarns. Op het carillon van den St. Jans- toren speelde de heer Ferdinand Timmermans den treurmarsch van Chopin. Van alle open bare gebouwen en verschillende particuliere gebouwen woei de vlag halfstok. Nadat in de kapel op het kerkhof de ab soute door pastoor Schaab was verricht, had de teraardebestelling plaats. De plechtigheden werden ook hier verricht door pastoor Schaab met assistentie van de kapelaans Schuurman en Biesta. Onder de aanwezigen merkten we nog den Zeereerw. heer W. B. J. M. Möller en den eerw. heer kapelaan Jos Bekkers, als vertegen woordigers der R. IC. Geestelijkheid; den heer B. Wilton; pastoor Hardewijk van de oud bisschoppelijke clerezij; eerw. heeren dominë's; den heer W. Wilton; de weinige raadsleden die niet in de kerk waren geweest of niet in de stoet waren meegegaan en het. voltallige po litiekorps. Nadat vijf Onze Vaders en Vijf Wees Ge. groeten voor de zielsrust van den overleden burgemeester waren gebeden, was de droeve plechtigheid die van het begin tot het einde in de meest volmaakte orde was verloopen, ge eindigd. UITVOERINGEN De mondkarmonica-vereeniging Symphonia geeft op 26 Januari a.s. een uitvoering in Musis Sacrum. Daarop volgen de Buurtver eeniging Broersveid, op 29 Januari, en de mandolineclub O.N.I., op 5 Februari, beide in dezelfde zaal. „GEMENGD KOOR" De zangvereeniging „Gemengd Koor" geeft cp Dinsdag 22 Januari in den R. K. Volkshond een uitvoering van Die Schöpfung", oratorium van Jos. Hsydn. Solisten zijn: mevr. B. Mak v. Waay-Doorcman (sopraan! Dordrecht. Jac. van Kempen (t.enor) Bloemendaa)W. Ravalü, (bas) Den Haag en M. van Leeuwen (vleugel) Rotterdam. De uitvoering vangt aan te 8.10 uur precies De slotrepetitie heeft plaats den avond te voren. „T. E. G. E. N. O." Het is een goede gedachte geweest van don dirigent van „T.E.G.'E.N.O." om het program van de -gisterenavond in Musis Sacrum" door de kinderkoren gegeven uitvoering samen te stellen uit voor het publiek niet al te lastig te volgen liedjes. Daarbij kwam nog, dat ver schillende liedjes met mimiek uitgevoerd wer den, hetgeen een aardigen indruk maakte. De eenvoud van zoo'n programma heeft boven dien de verdienste, dat de hoorders zich in de toekomst niet slechts voor de zangprestaties van hun nakomelingschap gaan interesseeren. maar ook, dat zij de waarde van goede muziek gaan inzien. Dat is echter niet het eenige paedagogische element, dat. in deze concerten schuilt. Ook de kinderen zelf trekken er profijt van, want de heer Kreemer voert langzaam, maar zeker de prestatie van zijn koren op. Zoo heeft het meis jeskoor B. het bijvoorbeeld a! gebracht tot een paar aardige nummertjes, die tot nog toe slechts door de oudere zusjes gezongen weren. Het program bestond uit een groot aantal nummers, teveel om op te noemen en werd od gelukkige wijze aangevuld met het optreden van de altzangeres mej. L. Verheij, voor „T.E.G.E.N.O." reeds een oude bekende en den bas-bariton H. Kreemer. Een tweetal door de zangeres uit te voeren liederen van Schubert moest wegens tijdgebrek van het p-ogramma worden afgevoerd. Na de pauze zongen de twee genoemde solisten eenige liederen van Franz Abt. waarmee zij veel succes oogstten. De so listen en het koor werden aan de piano bege leid door mej. C. J. Kön'emann. Het slot van den avond werd gevormd door de cantate van Nic. Hazendonk: „De Wilge". De uitvoering werd voorafgegaan door een propaganda-spe-echje van den heer C. L. Si mons, die. hoe kon het ook anders, nogmaals een flinke aansporing gaf, om bij te dragen in de kosten van de tent. Gelijk wij gisteren reeds meldden geeft het jongedameskoor op 6 Februari a.s. een uit voering. Daarop volgt dan een bazar, op 7, 8 en 9 Februari te houden in de voormalige tramremise in de Hoofdstraat. Bedoeling is, om deze bazar gratis toegankelijk te stellen, terwijl radiomuziek en diverse attracties, waaronder een „Rad van Avontuur" de noo- dige gezelligheid zullen brengen. AANRIJDING Diusdagmoi-gen tegen 10 uur reed de chauf- feur H., in dienst van de fa. v. d. Ende, in de Schoolstraat met zijn autobus tegen een tweowieligen handwagen, bestuurd door den lAjarigen B. uit Vlaardingen. De wagen was beladen met eieren en Zuidvrachten. Van de eieren werd een 25-tal gebroken, terwijl een hoeveelheid vruchten over den grond viel. De as van den handwagen werd ontzet. De chauffeur van de autobus heeft aan deze aan rijding geeu schuld. Hij moest plotseling naar links uitwijken wilde hij niet in aanrijding komen met een vrachtauto die hem tegemoet kwant en links van den weg reed. De chauf feur van dezen auto is onbekend gebleven. ONBESTELBARE POSTSTUKKEN Lijst van onbesRelbtwe brieven en btrieif- kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn Terugontvangen ia de le helft der maand Januari 1929. Brieven Binnenland: Burgemeester, Slift- drecht: J. J. de Koning, Schiedam; H. Muider, Alphen a. d. Rijn; N. K. Gr., 2 stuks. Rotterdam; Raad van Arbeid, Delft; Rijksverzekeringsbank. Amsterdam; mevr. Salters, Hilversum; A. Vlap, Streek. Briefkaarten Binnenland: Mej. K. Farrotte, 's Gravenhage; Mej. v- <3. Ende, Rotterdam; B. v. Halst. Rotterdam: D. Huininlt, Oegst- geest; J. M. Wirx! Schuring, 's Gravenhage. Briefkaarten Buitenland: Florian. Grom- menj. Lissik; P. Nooteboom, Gorsira; Th. Rekermaim, London. 2 Briefkaarten zonder adres. K. v. K. VOOR DE BENEDEN MAAS Naar de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas van de afd. Handel en Nijverheid verneemt, moet inge volge een Canadeescho Order in Council minstens de helft der productiekosten van goederen, ingevoerd op of na 1 Februari a.s„ zijn toe te schriiveD aan de nijverheid van 't land van oorsprong, indien die goederen willen profiteeren van het voor dat land geldige tarief. DE STORM Tengevolge van den storm is vannacht een tweetal reclameborden afgewaaid van den ge vel van het manufaeturenmagazijn ,,De Gunst" in de St. Liduinastraat. NAAIKRANS „LIEFDE TOT DEN NAASTE" Gister vierde de naaikrans „Liefde tot den Naaste" zijn 12y2-jarig bestaansfeest. Dit feest werd herdacht door een buiten gewone vergadering die in de zaal „Har monie" aan de Nieuwstraat was belegd. Aan de armen werden uitgedeeld 120 stuks nieuwe en 85 stuks oude kleedingstukken. De heer J, Sevensma, Evangelist te Amster dam, trad als feestredenaar op. De armen werden bovendien nog onthaald op anijs en melkchocolade met koekjes. Geen der gë- noodigden werd bij deze traetatie vergeten. Hulde werd gebracht aan de directrice mej. Korpershoek door de meisjes van den Naai krans door 't zingen van eenige liederen, en het aanbieden van een schoon bloemstuk en fruitmand. Me.i. Korperehoek dankte hartelijk voor deze attentie. Tenslotte werd een 2-persoons gehaakte sprei verloot ten voordeede der armen. De houder van lot No. 143 was de gelukkige. De sprei kan worden afgehaald Korte Kerkstraat No. 2, ZWERVER Door de politie te Rotterdam is aldaar aangehouden en ter beschikking van de politie aldaar gesteld de minderjarige jongen J. W. wonende lil een woonwagen, staande in deze gemeente. ZWIJNTJESJAGER Ten nadeele van P. B. uit Rotterdam is gisteravond in de Kethelstraat een rijwiel ontvreemd. JEUGDIGE DIEVEN Gistermiddag zagen twee jeugdige boefjes kans een slede te ontvreemden uit de Poort van de Orgelfabriek van de firma Standaart aan de Nieuwe Haven. Do politie hield de daders aan, toen zij op de straat onderling ruzie maakten wie de slee in bezit zou nemen. GESLAAGD De heer A. Zoetmulder behaalde hij het onlangs gehouden examen Varwrge ,.T-' i' cnrius" het diploma Fransche taal en Han delscorrespondentie. SCHIEDAM, 16 Januari, Aangekomen; s.s. Candora. ledig van Rotterdam, om te dokken In de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 15 Januari. Vertrokken: s.s. Sultan van Langkat., naar Philadelphia. HARBURG. 14 Januari. Aangekomen: s. s. Crete Glad, van Schiedam, 16 Januari, motor, hoot Pa'ma, van Schiedam, Bremen, 16 Janu ari angelromen: s.s. Agility. ledig van Sehie dam. Te Schiedam, 16 Jan., aangekomen: s.s. Moerdijk, van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonkaven; Eng. s.s. Ghagres, van Bremerhaven; Zweedsch s.s. Helge, van Swansea, beiden om te dokken in de Wilhel minahaven. Te Schiedam, 16 .Tan., vertrokken: s.s Stad Vlaardingen, naar Halifax; s.s. We3t- fhalia, naar Hamburg. lederen Zondag Patronaat St. Dominicub Godsdienstonderricht en ontspanning In het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Amhrosius 8 uur R K. Volksbond, lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D O Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K Volksbond ietleren Dinsdagavond om half negen repe title R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi. Gebouw R K Volksbond Als tJw [landen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal eri pijnlijk, maar vooral ook bij brand en suijwonden, ontvellingen en allerlei buidvehvondingen Reel. 3780S 9 lederen Woensdagavond clubavond R. IC, S. V Excelsior. Gebouw KatU Kring Biiken 2en en »en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring. L. Haven. Aanvang half negea Vrijdag 18 Januari R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden algemeene vergadering in de Leeszaal. R. K. Vereeniging voor E. H. B. O. Algemeene jaarvergadering. Bovenzaal R. IC. Volksbond. Aanvang S uur. Feest u itvoering te geven door „D. O. IC." ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 7.30 uitr. Zondag 20 Januari Tooneelvereeniging „St. Genesius". liefdadig- heidsuitvoering ten bate van het Parochie huis in de Gorzen Opvoering van: „Wat niet sterven kon", door Gerard Kielen. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 22 Januari Gemengd Koor uitvoering van het Orato rium „Die Schöpfung" van Haydn in den R; IC. Volksbond, aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari R. IC. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alge meene ledenvergadering in den Katholieken Kring. Aanvang S.1G uur. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R. IC Vakvereeniging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG. Hulzen (340.9 M., na G uur 1852 M.)12.30 1.30 K.R.O. Concert door het IC.R.O.-Trie; 3 .4.vrouwenuurtje door mevr. Kailer Wigman (K.R.O.); 4.5.N.C.R.V. gramo- foonmuziek; 5.6.45 N.C.R.V. concert, mej. C. Boogert (piano), C. Stentrop (bae), M. Spoor (fluit); 6.467.radiopraatje door W. Peetere, onderwerp: Selectiviteit (herhaling van de lezing gehouden op Zondag 23 December Schema „Kco- mans" en zijn variaties)7.7.39 K.R.O. cursus paedagogie door dr. J. V. Dael; 7.36 Prot. uit zending. Hilversum (1071 M.)10.10.15 mor genwijding; 12.16—-2.concert door het Boris Lensky-Trio; 2.05—2.45 schooluit.zending, J. J. v. 4 Ven: Jongensvermaken en meisjesspelen; 4.—4.30 huisvrouwenhalfuurtje: 5.30—6 radiopraatje: 6.7.15 concert door het Boris Lensky-Trio; 7.157.45 schippersies8.—8 30 lezing door J. Corver, Radiopraatje: 8.30 M. Jannette Walen (piano), Tom Canivez (cello), Louis Saalborn (voordracht): 10.persber.; 10.15 Stedenavond in Assen, Omroep-orkest o. L v. Nico Treep, Lotti MuskensSleurs (so praan), Helens Cals (sopraan). Daventry (1502M.): 11.05 keuken praatje; 1120 gramofoonmuzkk; 12.20 sonaten- concert (piano, viool); 1.520 orgelconcert; 1.20 2.20 orkest; 2.50 lezing; 3.15 voor scholen; 3.20 lezing; 3.40 muziek; 4.05 voor scholen: Shake speare; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 kook- praatje; 6.35 nieuwsb.; 6.50 muziek; 7.05 Bach's koorpreludos; 7.20 lezing; 7.35 muziek; 7.45 his torische causerie: 8.05 een verrassing: 8.20 sj, m- phonieconcert i. d. Queen's Hall, nationaal koor (150 stemmen); (9.20 nieuwsb.); 10.20 nieuwsb.; 10.25 actueele causerie: 10.40 variété, W. Vic toria (humorist), Gesyncop, duetten, clans orkest; 11.2012.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio-Parijs", 1750 M.): 12.50 2.10 en 4.055.05 orkest; 7.057.50 gramofoon- muziek; 8.5011.10 concert, orkest. Mile. Brun- let (zang), Gallia, koor. Langenberg (409 M.): 11.30 mechani sche muziek; 12.25—1.50 orelcst; 5.05—5.50 gra- mofoonmuziek; 7.20 Grondwet-herdenking. We- rag-orkest, rede van vice-pres. v. Harnack; daarna tot 11.20 dansmuziek. *Z e e s e n (1649 M.): 11.203.50 lezingen; 3.504.50 orkest; 4.507.50 lezingen; 7.50 sym- phonieconcert o. 1. v. O. Fried, C. Arrau (piano); 10.05 sluiten. Hamburg (395 M.)10.20—11.20 gramo- foonmuziek; 3.35 dansmuziek; 5.20 orkest; 7.20 concert, werken van Joh. Strauss; 9.20 dans muziek. Brussel (509 M.)3.20 orkest; 6.50 con cert; 7.20 gramofoonmuziek; 8.35 orkest; 10.50 sluiten. naar het Dnitsch van H. RICHTHOFEN. 22). Daarna vertrok ze, terwijl vrouw Larsen haar naar de deur volgde. Reeds in haar rijtuig zittend, herinnerde de houtvestersvrouw nog eens aan de groote kreeften. Op den prijs kwam het niet aan, voegde zij er bij. Toen reed ze weg. En bijna met dezelfde ■woorden, als den vocigen dag liaar man gedaan had, gaf vrouw Larsen nu uitdrukking aan haar geveelens. Dat arme kind! Wat staat ze nu alleen op de wereld, nu haar den man ontnomen ls, die voor haar zijn laatste krachten gaf. Wij zijn maar eenvoudige, arme memschen, maar wij zullen haar helpen en steunen zoo veel wij kunnen. Meer dan veertien dagen waren voorbij ge gaan, sedert mevrouw Warnström een bezoek bracht aan het vlssc-hershutje. Tosoa had niet naar haar pleegmoeder gevraagd en deze was niet meer teruggekomen om de zieke te bezoe ken. Alleen de opperhoutvester had enkele malen naar haar laten vragen, maar omdat de berichten omtrent zijn pleegdochter steeds gunstiger luidden, was ook hij weggebleven. Spoedig zou Tosca nu naar de houtvesterij terugkeeren. Nog steeds lag het meisje bjjpa beweging loos in het zware veerenbed van vrouw Lar sen de donzen deken, die haar pleeg moe- Ï.W haar gestuurd had, had zU bijna veront waardig^ afgewezen. Maar de koorts was nu geweken en de dokter had haar toegestaan zoo nu en dan eens op te staan. Het verzoek om naar huis te gaan, zal nu geen weigerend antwoord meer te duchten hebben, had hij er schertsend aan toe gevoegd. Heb je het gehoord. liefste? vroeg vrouw Larsen, nadat de dokter vertrokken was Ja, antwoordde een zwakke stem. zoo gauw al? En een roerende blik drong vrouw Larsen tot In de ziel. Moed houden, kindje, zei deze bewogen, als men jong is, vergeet men in den loop dei- jaren zelfs het. zwaarste leed. Ik wil niet vergeten, klonk het terug. Neen, zij wilde niets vergeten. Al haar ge dachten, nadat zij weer helder kon denken, waren voor Ewald Vornhagen geweest. Zij zag hem voor zich, als ze waakte en als ze droomde, kampend met de woeste golven en daarna ondergaan. voor haar! En zou zij dan nog veTder willen leven? Waartoe? Voor wie?Haar eenige wensch. als zij zich te slapen legde, was: niet meer te ont waken Zij had geen verder verlangen, en dat eene, wat zij zoo vurig wenschte bleef onver vuld. Steeds weer openden zich haar moede oogleden, lederen keer weer voor een zwaren langen dag. O, was zij maar toevertrouwd aan den schoot der aarde, sluimerend en voor eeuwig vereen igd met hem, die het zoo goed met haar gemeend had! Nu zit zij vandaag aan het venster van het kleine, zindelijke visschershutje en als haar blikken van het gelaat van haar liefdevolle verpleegster afdwalen, zien zij de spiegelende vlakte van het meer, waarin de tegenoverlig gende oever weerkaatst. Geheel rustig, zoo danig heeft zij zich reeds met de gedachte daaraan verzoend, overdenkt zij, dat hij, pro fessor Vornhagen, daar onder ligt, omslin ger a door de wijde, wilde wortels der witte waterlelies, die uit de eenzame diepte, in stil le pracht naar boven groeien. Geheel rustig zit zij daar en lacht die lieve vrouw Larsen toe, nu deze haar van de komende dingen der eerstvolgende dagen spreekt. Zij luisterde aan. daohtig toe als naar een sprookje, maar zij schudde niet haar hoofd, alsof zij beter -vist. Wat bekommerde zij zich er om of de komen de dagen schoon of droevig zouden zijn? Het was haar even onverschillig- als de egendar gen en de zonneschijn die steeds afwisselden. Alles wat bulten voorriel of hier ln dit huisje gebeurde ontlokte haar een moeden glimlach. Het leek wel, of niets haar uit dien toestand van apatihie kon losrukken,gedurende al de dagen die voorbijgingen en die aangroeiden tot weken. De warme zomertijd was reeds lang aangebro ken, toen zij op een Zondag vol zonneschijn, begeleid door den goeden Larsen en zijn lieve vrouw haar eerste wandeling deed. Kijk toch eens, hoe goed dat kind er van daag uitziet! Met deze woorden maakte vrouw Larsen haar oude verrukt opmerkzaam op de frissche kleur, die Tosca's gezicht leek ende. Hij knikte zijn vrouw toestemmend toe, terwijl hij zijn korte pijpje uit zijn mond nam. Mijnheer de opperhoutvester heeft mij vandaag uit de kerk toegeroepen, dat er morgen een rijtuig zal komen om de juffrouw af te ha. len, anwoordde hij, de woorden langzaam, als onwillig uitsprekend. De heele familie was in do kerk, ook de landraad met zijn mooie doch ter ontbraken niet. Iedereen keek naar haar, toen de huwelijksafkondiging van het bruids paar voor de tweede maal werd afgeroepen. Et wondt verteld, dat binnen acht dagen de brui loft reeds gevierd zal worden. De voorbereidin gen daarvoor worden reeds getroffen en het zal een buitengewoon feest worden. gehoprd had wat die twee bespraken. Zij [iep stil, bijna zwaar naast haar begeleiders. Toen moeder Larsen haar een arm aanbood om haar va; to ondersteunen, legde zij met een vrien delijk dankwoord, haar smalle hand od den arm van de goede vrouw. Haar polsslag was niet merkbaar sneller ge worden, maar toch deden de gevolgen van die wandeling zich spoedig gevoelen. Zij sliep dien nacht veel onrustiger dan andera en opbs sarong zij eensklaps op en riep als in doodsangst: Red m(i, Bruno, red mij! Help, Bruno! Bruno! De oude Larsen kwam uit de ka mor naast de hare toesnellen. Zijn vrouw lichtte met de lamp bij en haar gezicht toonde ernstige be zorgdheid Tosca lag daar in bed mot wijd opengesperde oogen. Heb je gedroomd kindlief? vroeg vrouw Larsen deelnemend. Tosca antwoordde niets. Zij verwonderde er zich heelemaal niet over, dat zij haar beide verzorgers voor zich zag staan. Dat was al zoo dikwijls gebeurd in die nachten, dat zij in hevige koortsaanvallen lag. Zij dronk van het frissche water, dat vrouw Larsen baar toe reikte en keerde daarna haar hoof.a gehoorzaam naar den anderen kant, zooals van haar ver langd en verwacht werd. Zij deed altijd alles wat men haar vroeg. Waarom ook niet? Het was alles zonder wenschen en verlangens. Zelfs de gedachte te zullen sterven had zij la. ten varen. Zij had leeren Inzien, dat al haar verlangen vergeefseh was. Haar constitutie was zoo sterk, dat alles wat haar bestormde en alles wat over haar kwam, nlat in staat was haar ter neer te slaan en te breken. Dat zij verder voort zou leven, doelloos, zon der wenschen, kon niet uitblijven, evenmin als op den zomer de herfst zou volgen, de dorre, doodende herfst. Was zij werkelijk ook eens jong geweest en vroolijk, vol hoop en vertrouwen? Zij kon zich dat bijna niet meer voorstellen. Sluit u dan, gij zware oogleden! Zich niet meer be wust 'të Zijn nog te leven is ook een verlos sing! X. Door de lanen van het woud, waarover da warme zomerzon haar weldoende stralen uit goot, reed in gestrekten draf de equipage vau Warnström. In de zachte kussens wiegde do houtvesters vrouw zachtjes heen en weer. Zij zag er tevreden uit, zij was voldaan met zich zelf en met de wereld. De tarwe was zonder regen in de schuren gekomen en den volgen den Maanuag zou de vroolijke feestavond voor den huwelijksdag zijn, van Bruno, haar hoog-geleerden jongen. Langs verschillende om wegen, door Zwitserland en Italië zou de hu welijksreis gaan naar de toekomstige woon plaats van mijnheer den professor. Wat was het bruidspaar gelukkig! Rose had werkelijk in Berlijn nog verschillende bezoeken moeten afzeggen, zoo had zij daar aller harten gewon nen en tevens had zij in die stad van weelde en fijnen smaak toiletten gekocht, die haar schoonheid nog verhoogden. Zij betooverde een ieder door haar stralende jeugd. Was zij nu al bij het huisje van Larsen? Wat was die weg haar kort gevallen. Goeden dag Tosca! Het verschijnen van de houtve3tersvrouw in de kamer verschrikte het meisje zichtbaar, dat het naderende rijtuig niet gehoord had. Bevend stond ze op. Gedurende haar ziekte was zij grooter geworden, haar gelaatsuit drukking zachter, haar handen waren door zichtig wit. Door al die veranderingen wa9 het meisje slechts schooner en slanker gewor den. De pleegmoeder kuste het kind vluchtig» (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2