BA€BLAB VOOR SGHSEBAM £W fia ISCHAATSEN1 Biste Jaar^ans: Maandag 21 Januari 1929 No. 15319 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS sH B. J. TER BRAAK Y RECHT OP ZELF STANDIG BESTAAN TIENJARIG BESTAANSFEEST ST. AUGUSTINUS PATRONAAT. AGENDA IR. G. GERLAGH KUNST-AGENDA UWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. r™co per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend Jnm. ongeval' f500 bii verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval, buu dij ve- -i-- j Hes van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een OUU Mij VCl liwe v MU ^VJI vri cJ V hand* ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Toen in de raadsvergadering van 27 Juni 1919 de heer M. L. Honncrlage Grote als burgemeester afscheid nam van den raad, sprak hij in zijn laatste rede deze woorden: >,Een stad. zóó gunstig gelegen aan den grooten weg naar zee, gaat ontegenzeglijk een gelukkige toekomst tegemoet, en heeft ie allen tijde recht op een zelfstandig be staan". Deze woorden werden in de raadsvergade ring van 4 Augustus daaropvolgend door burgemeester Gijscn in ziin installatierede tot de zijne gemaakt en in een der laatste vergaderingen die hij mocht presideeren hield hij nog voor de zelfstandigheid onzer gemeente een pleidooi. De zelfstandigheid onzer gemeente. We zullen, dunkt ons, spoedig weten, wat ons do toekomst brengen zal, in alle geval, hoe deze rcgecring zich de toekomst van Schiedam heeft gedacht. Het verscheiden van onzen burgemeester stelt de regeering wederom voor de benoe ming van een eersten magistraat onzer stad. En liet komt ons niet denkbaar voor. dat die benoeming geheel los van de an nexatieplannen zou geschieden. Integen deel: die benoeming zal niet anders kunnen dan de bedoeling der regeering weerspiege len. Krijgen we straks een burgemeester, die de woorden herhaalt, welke zijn heide onmiddellijke voorgangers, de een bij zijn afscheid, de ander in zijn installatierede heeft gesproken, dan kunnen we er ons van overtuigd houden, dat minister Kan de oplossing der vraagstukken waarrvoor Rot terdam is komen te staan, niet zoekt op den Weg, door onze groote huur getraceerd. Anderzijds, wanneer uit de eerste woor den van den nieuwen burgemeester zal ko men vast tc staan, dat hij zijn functie als van vrij kortstondigen aard beschouwt, dat hij de voorbereider is van de groote veranderingen, welke op komst zijn, dan kunnen wij ook als vaststaand aannemen, dat minister Kan den Rotterclamschen vvenschen geen bezwaar in den weg zal leg gen. En doet minister Kan dat niet, de man die nog slechts enkele weken geleden een wetsvoorstel tot wijziging der gemeentewet ter tafel bracht, waarvan de hoofdstrekking is samenvoeging van gemeenten te voorko men, samenwerking tusschen de gemeenten daarvoor in de plaats te stellen, dan kunnen Wij wel zeggen dat heit vonnis over onze zelf standigheid is geteekend. Een vonnis intusschen, dat wij van dezen minister niet zouden kunnen verwachten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur BURGERLIJK ARMBESTUUR Het Burgerlijk Armbestuur noodigt allen, die over den dienst 1928 iets van deze instelling te vorderen lu-foben uit, hun rekening vóór 1 Februari a.s. aan den directeur in te zenden. Schiedam, 21 Januari 1929. VERGADERING Op Vrijdag 25 Januari a.s. zal het ondersteu- hingfonds ,,St. Liduina", onderafdeeling van 6en R. K. Volksbond, de jnarlijksehe ledenver gadering houden. ZANGUITVOERING Oe jeugdkoren van de zangvereehiging „Asaf" keven Donderdagavond een uitvoering' in den K. Volkshond. De aanvang is bepaald op half acht uur. DE GLADHEID Vrijdagmorgen is mej. K. onderwijzeres, in f'e St. Liduinaschool .door de gladheid op den Srond gevallen. Zij verstuikte een enkel en bloest door een agent was politie en een bur- g°r naar haar woning worden gebracht. „.„vmrnni'T na KAN BRENGEN moge deze eigenaardige foto Y/AT EEN TOEKOMSIIG Amerikaansche legervliegtuigen, bezig met het illustreeren. Ze ^rengt in be kg0Tdyn. Men kan dit natuurlijk ook met gifgassen ..DOOR OEFENING KRACHT" Het derde lustrum GESLAAGD Onze stadgenoot de heer W. J. M. Brounts, ®laagd« voor het candidaatsexamen genees kunde. VEEL BELANGSTELLING Door de christelijke gymnastiekvereniging ,,Door Oefening Kracht", werd Vrijdagavond 'in een stampvol bezette Volksbondzaal haar 15-jarig bestaan herdacht. Dat „IJ. O.K." zich in die afsceloopen periode de sympathie -van velen heeft verworven bleek wel pit. het groot aantal belangstellenden, dat de feest uitvoering bijwoonde. Behalve den inspecteur van het L. O., den heer Goslinga, merkten wij nog od diverse vooraanstaande personen op christelijk onderwijsgebied, alsmede vele vertegenwoordi gers van de zusterverenigingen, als: „Pto Patria", Den Haag; „Excelsior", Delft; „Hyglea", Schiedam; ,.T. II. O. R.", Schiedam; de R. K. S. V. „Excelsior", Schiedam; gynsna. stiekondei'kwijzeres, enz. Door den heer de Man werd het Nederaandsch Chr, Gymnastiek Ver bond vertegenwoordigd. Natuurlijk werden door een reeks van spreek sters en sprekers veel hartelijke woorden aan het adres van de jubilaresse gericht; ook bloe men werden aangeboden. De eigenlijke turnuitvoering werd 'n succe3 voor „D. O. K." Onder de vroolijke tonen van het onvermoeide strijkje wipten turnsters en turners het voor deze gelegenheid uitgebouwde podium op, om gezamenlijk den opmarsch t.e verrichten. Netjes in de maat verliep dit num mer en ook wat hierna volgde was de moeite van het aanzien waard. De meisjesadspiranten van de 2e afdeeling lieten een heel aardig uit gevoerd dansnummer „Bloemengefluisterzien De jongensadspiranten voerden hierua een drie tal „wandelende standen" uit; goed samenge steld en Tustig van opbouw. Een keurig num mer Goed individueel werk werd door de dames- afdeeiing te genieten gegeven in een Teeks vrije oefeningen. Het meest in den smaak van het publiek vielen de rhythmisehe oefeningen van de meisiesafdeeling I. waarin de strenge lijn werd gebroken door de élégance van de jeug dige ronddansende gratiën. Ook het hrugtur- nen van de twee meisjesafdeelingen verliep vlot.. Het gedeelte voor de pauze werd afge sloten mef eenige plastische standen,, fragmen ten uit het leven van Julius Caesar voorste!, lend. Nadat de pauze turners en publiek een oogen- blik rust gegeven had, kwam een groot gezel schap de zaal binnenwandelen, om ons een oogen blik de illusie te geven, dat op het tooneel een Oud-Hollandsohe boerenbruiloft werd ge vierd. Dit nummer, waarvan de dansen werden uitgevoerd op muziek van AV. Siep, had zooveel succes, dat het gezelschap zich genoodzaakt zag, dit nummer te bisseeren. De heerenafdee- ling demonstreerde staafoefeningen, eenvoudig van structuur, mafir van veel gymnastische waarde. Een bruiloftspel uit „Doornroosje" volgde, terwijl het slot van den avond werd gevormd dolor een groot aantal plastische stan den. Een en ander werd uitgevoerd onder de kundige leiding van den heer J. de Kok, wien in het begin van den avond namens de leden een fraaie staande schemerlamp als blijk van waardeering was aangeboden. Het was 'n goed geslaagde derde lustrum viering. EEN LIEVE ZOON Als de drank is...,. Op verzoek van de moeder heeft de politie in den afgeloopen nacht den 25-jarigén zoon W. van V. wonende Parallelweg, buiten de deur gezet aangezien hij herhaaldelijk beschon ken thuis komt en dan het huisraad stuk slaat, hetgeen Vrijdagavond ook weer het geval was. NED. It. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN Jaarvergadering Do af dealing Schiedam van den Ned. It. K. bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden hield j.l. Vrijdag onder leiding van den bonds- secxetaris haar jaarlijkseha ledenvergadering in het gebouw van den B. F. Kring. Tn zijn openingwtforo «f/istateerde 'de voor zitter uit het goede bezoek, dat er nog wel een gezonde organisatiegeest heerscht onder de Roomsche bedienden in Schiedam. Hij sprak de beste wenschen uit voor 1929, zoowel voor de afdeeling' als voor de leden individueel. Wegens ziekte van den secretaris konden de notulen niet worden behandeld. Dq ingekomen circulaires van het bondsbe- stuur werden in den breeds toegelicht, waarbij gememoreerd dient te worden, dat, in verband met een vacature in het hoofdbestuur, candi- daat werd gesteld de heer A. de^Graaff uit Den Haag. Daarna kwam in behandeling een motie van een der leden, om de leden der afdeeling onder te brengen bij de afdeeling Rotterdam, waarover reeds discussies werden gevoerd. Tenslotte trok de voorstelier de motie in, wijl deze in strijd bleek met de reglementaire bepalingen van den bond. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij een speciaal dankwoord aan het adres van den gees telijken adviseur werd gericht, werd deze ver gadering met den christelijken groet gesloten. R. K. VEREENIGING VOOR E. H. B. O. De eerste jaarvergadering Do Vrijdag in den R- K- Volksbond gehouden eerste jaarvergadering van de Ned. R. K. ver eeniging tot het verleenen van E. H. B. O. „St. Christophorus" mocht zich van de, zijde der leden niet in een al te groote belangstelling ver heugen. Achter de bestuurstafel hadden o.m. plaats genomen: kapelaan J. Beckers, de alge meen geestelijk adviseur en de heer Dorland, hoofdbestuurder. De voorzitter, de heer M. AV. Verboom, bracht in zijn openingswoord dank aan den secretaris voor het vele dat hij in het kofrte bestaan der vereeniging reeds tot stand heeft gebracht. Ook bracht spr dank aan dr. Geerdes, die geregeld de cursusavonden leidt, alsmede aan zijn mede bestuurders, voor den ijver dien zij getoond heb ben. De notulen van de vorige ledenvergadering werden onder dankzegging onveranderd goed gekeurd, waarna de penningmeester zijn jaar verslag uitbracht, dat door de leden met applaus werd ontvangen. Ook het jaarverslag van den secretaris had de algemeene instemming. De afgetreden bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. Tot lid van de controle commissie werden benoemd, twee heeren en een dame. Na de rondvraag van welke dooi- eenige leden ruimschoots gebruik werd gemaakt, werd deze geanimeerde vergadering 0p de gebruike lijke wijze gesloten. Van de R. K. vereeniging voor „E H. B. O." ontvingen wij nog een practische zakkalender waarin o.m. zijn opgenomen de telefoonnum mers van alle doktoren en pastorieën in onze stad. Het tienjarig bestansfeest van het St. Augus- tinuspatronaat, behoort wederom tot het ver leden, en laten we gelijk maar zeggen: het was een prettig en aangenaam feest. Des morgens te half 9 uur werd in de H. Hart.kerk de H. Mis, waaronder alle leden van het bestuur en het patronaat ter H. Tafel naderden, met zeer veel godsvrucht en aandacht bijgewoond. Daarna begaven allen zich naar het parochie huis, waar door de müdadigheid van e.enige parochianen en het ijverig zorgen der zelatricen een feestelijk ontbijt was gereed gemaakt. Ruim 8 uur opende de directeur, kapelaan v. d. Meer het avondfeest in het parochiehuis met den Christelijken groet, waarna onmiddel lijk uit volle borst het patronaatslied werd ge zongen. In zijn welkomstwoord, tot alle aan wezigen gericht, gaf de directeur een korte beschouwing over het patTonaatswerk, dat nu 10 jaren lang in zijn parochie was verricht, waarhij hij herinnerde aan den steun en hulp van alle parochianen steeds ondervonden. Dank werd gebracht aan de familie Huyskes, vooral die gedurende ruim 9 jaar gratis een lokaliteit ter beschikking haid gesteld. Dank bracht hij ook vooral aan den vroegeren president en directeuren, evenals aan den tegehwoordigen president, pastoor Möller. Om een duidelijk overzicht te kunnen geven, zou spr. in de zielen moeten kunnen zien en alle daden der vroegere leden moeten kunnen beocrdeelen. Om echter toch ©enigszins een beeld te geven va.il den 10-jarigen arbeid, hier veriieht, verzocht spr. den secretaris, den heer \V. Janse. het 10-jarig verslag voor te lezen. Het keurig verzorgde verslag werd met aan dacht aanhoord en met warm applaus beant woord. Dan las de directeur schriftelijke felici taties voor van pastoor Warnink, kapelaan Berkeimeyar de oprichters en kapelaan Lees berg. Kapelaan Goossens en prof. Vollaerts, de twee laatste directeuren, waren In de zaal tegenwoordig, en ook tot hen persoonlijk werden woorden van dank gericht voor hun werken in het patronaat. Daarna sprak pastoor Möller een opwekkend woord tot de ouders en de jongens zelf, waarin hij wees op het godsdienstige element in bet jeugdwerk, dat hij vooral wilde bevorderd zien in de jeugdbeweging en zoo algemeen mogelijk wilde hebben. Ook moet aan sluiting en deelname gezocht worden met de vakverenigingen. Met een hartelijk dankwoord en een verzoek om leiding en steun bij het moeilijke werk in de toekomst beantwoordde de directeur de toespraak van den Zeereerw. heel* pastoor. Dan was het offieieele gedeelte van den avond afgewerkt. De directeur verzocht dan eenige heeren uit Rotterdam een nummertje ten beste te geven. Hierna lieten eenige leden van het patronaat, onder de bekwame leiding van den heer Kruger zien, dat zij geprofiteerd hebben van zijn gymnastieklessen. Ondar de pauze brak de Eerw. directeur in een krachtig aansporend woord een lans voor de Congregatie die de grondslag en het uitgangspunt moet zijn voor geheel het verenigingsleven der jeugd. Spr. betoogde dat nog lang niet een voldoende aantal jongens uit de parochie daarvan lid is. Hij sprak er daarbij zijn leedwezen over uit, dat zoo weinig ouders zijn opgekomen, dat zoo weinige du3 hooren, wat tot allen moest drin gen. Spr. deed een beroep op aller medewerking en sprak het vaste vertrouwen uit, dat ten minste alle aanwezige jongens voortaan trouwe leden zullen zijn. Na nog eenige voordrachten en zangnummers en een stukje „omgekeerde gymnastiek", wat veel bijval vond, sloot de Eerw. directeur te ongeveer elf uur de feestelijke bijeenkomst, met een woord van dank aan allen, die hebben mede gewerkt aan dit feest, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. VERDUISTERING De fabrieksarbeider J. O. aan de IJaselmon- de3chestraat deed bij de politie aangifte van verduistering van 160. gepleegd door If. V. aan den Oudendijk alhier. V. had in opdracht van O. bedoelde som geïncasseerd te Ketbel bij een zuster van aangever. V, is er met het geld vandoor. QR00TE SORTEERING BIJ GROOTE MARKT 3 - TELEF 68770 MARKT 3 - TELEF Ree!. 37998 10 lederen Zondag Patronaat St. Dominicus Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D, O. Patronaatsgeb.ouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond - „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen AVoensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man. nenzangvereeniglng Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen AVoensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat St. Dominicus zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring? L. Haven. Aanvang half negen. Maandag 21 Januari Feestavond, Tooneelvereeniging „Vrienden kring", met medewerking van het strijkorkest „Onder Ons". Gebouw „Musis Sacrum". Aan vang 8 uur. Dinsdag 22 Januari Gemengd Koor uitvoering van het Orato rium „Die Schöpfung" van Haydn iu den R. K. Volksbond, aanvang 8 uur. Woensdag 23 Januari Filmvoorstelling over Zuid-Afrika. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari R. K. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alge- meene ledenvergadering in den Katholieke Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereeniging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. In ons nummer van 29 December jongstle. den. deelden we mede, dat het op 19 Januari 25 iaar geleden zou zijn, dat de heer G. Gerlagh door den raad der gemeente tot directeur van gemeentewerken werd benoemd. De „Schied. Courant" meende in haar nummer van Zaterdag te mogen opmerken: „In December 1903 en niet op 19 Januari 1904, zooals sommige bladen hebben gemeld werd de heer Gerlagh, die toen in dienst was van de gemeente Den Ilaag. hier be noemd". Een mensch kan zich vergissen en voor herstel van zulk een vergissing zijn we steeds bereid. Wanneer men evenwel meent ons openlijk te mogen bekapittelen, mag door ons worden gevraagd, dat daar werkelijk re den toe is. AVelnu we lezen in bet officieel verslag van den gemeenteraad van Schiedam. Zitting van Dinsdag 19 Januari 1904. 'volg nummer XXXVII, bladzijde 13: „Benoeming van een Directeur van Gemeentewerken. Aanbevolen zijn de heeren: 1. G. Gerlagh. ingenieur te 's-Graveuhage2. W. B. van Goor, ingenieur te 's-Gravenhage; 3. M. B. A. Bolderman, ingenieur te Hardeaberg: 4 A. M. C. Dwars, ingenieur te Utrecht. „De voorzitter noodigt de heeren Ris en Gouka uit om met den secretaris en met hem het stembureau te vormen. „De uitslag der stemming is dat zijn uit gebracht op de heeren G. Gerlagh 12, AV. B. van Goor 2, M. B. A. Bolderman 6 stemmen en Manco 1 stem. „Benoemd ls alzoo de heer G Gerlagh". Allons: een mensoh kan zich vergissen J_ BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 21 Januari. Offieieele noteering van de commtssie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 18.50 per H. L. H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 21 Januari. Men noteert voor Melasse-spiritus 32.— per II, L, Ruwe graanspiritus 60 pet 17.per H. L. Spoeling Noteering 2.40. TE ROTTERDAM 21 Jan.: Geb v. K. en W., concert Paul Weingarten (piano) en het Guarneri-strijk- kwartet, half 9. 22 Ja n.: Nutszaal, Emiel Hullebrooek, 8 uur Geb. v. K. eu W„ solisten-concert Max Orobio de Castro, Lena Hartog—Horne- man, Anton de Leeuw, half 9. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De ge schandvlekte, (Spreegezelschap), 8 uur, (voor volwassenen). - Tivoli-Schouwburg, Wonder boven wonder. (Bouwmeester's revue). S uur, (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma 8 tot en met Donderdag 24 dezer in: Royal;] Olympia (voor volwassenen); Thalia; Corso;] Grand Théatre (voor volwassenen)WJ3* Théater (voor volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1