r FEUILLETON HAAR DOEL BEREIKT Schoolgaande Kinderen PUROL i -u~ H MAANDAG 21 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGiNA 2 staking aan de engelsche kuiperij UIT KETHEL UIT ROTTERDAM KUNSTSUBSIDIES 1 R. K VEEEENIGING VAN if ONDERWIJZERS Een afdeeling Schiedam opgericht Aan 'le oproeping, gericht tot de R. K. onderwijzers van Schiedam en omstreken, om Zaterdag in den R. K. Volksbond een vergade ring bij te wonen tot oprichting van een Schiiedamsche afdeeling van de Diocesane Ver- eeniiging van R. K. Bijzondere Onderwijzers, had een bevredigend aantal gehoor gegeven. De heer V. Nimwegen, voorzitter van de afdeeling voor Rotterdam en omstreken, ouende Bi -t een kort speechje de vergadering, om ver volgens de leiding over te dragen aan den heer Boudens uit Vlaardingen. De heer Boudens, vervolgens het woord nemend, wees op het belang van een afdeeling voor deze omgeving en gaf als zijn meening te kennen, dat met het getal van bijna 40 leden, die overgeschreven zullen worden van de afdee. ling Rotterdam en omstreken, het zeker moge lijk is om een afdeeling te stichten. Naar voren werd ook gebracht, dat er zoo weinig onder wijzers uit Schiedam lid zijn van de vereeal- ging. Een der aanwezigen merkte daarbij op, dat de door hen opgegeven reden meestal is, dat zoo weinig actie van de verteniging kan uitgaan, wil men niet In conflict komen met Monseigeur. Daar zit een zekere waarheid in, doch dan is het juist zaak lid te worden en op gepaste en zakelijke wijze zijn meening naar voren te bren gen. De tijden veranderen en oude toestanden zullen niet altijd blijven. Da vergadering besloot vervolgens tot oprich ting der afdeeling. In de commissie, belast met de voorloopige werkzaamheden, werden gekozen de heeren Boudens en Eibers uit. Vlaardingen en Dekker uit Schiedam. Do volgende vergadering zal te Vlaardingen gehouden worden en zoo vervolgens om en om te Schiedam en Vlaardingen Ook wil men trachten met de afdeeling Rot terdam en Omstreken een accoord te treffen ©m voor de leden der nieuwe afdeeling de mogelijkheid te scheppen vergaderingen in Rot. terdam waaraan belangrijke lezingen ziln ver bonden, bij te wonen. Nadat de heer Boudens de hoop had ultge. sproken( dat spoedig uit de te voeren actie, mag blijken dat het lidmaatschap der verteni ging van groot nut is, sloot hij deze belangrijke vergadering. OPBRENGST COLLECTEN De gisteren in de kerken gehouden collecten voor de R. K. armen van Schiedam, hebben het totale bedrag van 3.952,18% opgebracht. Het Vorig jaar was dit bedrag 3.588.75. De collecten in de diverse kerken afzonderlijk brachten op: Frankeland 2.125,01, waaronder een gift van duizend gulden, (vorig jaar 2123,11); Haven S26 (vorig jaar 657,82); Singel 600.25 (vorig jaar 50S.40); Gorzen f 286.88 (vorig jaar 189.12) en Warande (Zusters Carmelitessen) 14.04%, (vorig jaar 10.30). Evenals het vorig jaar was er ook thans een nagekomen gift van f 100. Een ioonconfiict Bij de firma Brice Whyte and Sons Ltd. (de Engelsche kuiperij), Havenstraat 1, is dezen morgen een staking uitgebroken, omvattende- 12 man van het 16 man tellende personeel. De arbeiders aan de kuiperij werken in stuk. loon en nu was door de firma een loonsverla ging van 5 pet. aangezegd, waarmee de arbei ders geen genoegen hebben genomen. AANRIJDING Zaterdagmiddag is de melkboer de W„ Singel op den Overschiescheweg met zijn melkwagen aangereden door een auto van de Schiedamsche Alcoholfabriek aan de Westvest. Van den melk wagen werden de boomen en een poot afgerukt, terwijl 50 liter melk en een groot aantal eieren over de straat verloren gingen. De toegebrachte schade wordt vergoed. EEN DRUKTEMAKER Zaterdagavond ward in dan politiepost ,,Koe. markt" in bewaring gesteld C. G. uit Rotter- dam. die beschonken was en tegen den w" van zijn zuster, mevr. S. aan den Singel, do woning was binnengedrongen en daar herrie schoute. „WAT NIET STERVEN KON" „St. Genesius", Uxmeelclub v>an de St. Jo- zefigezellenvereeniging Schiedam II, heeft met Gerard Nieien's tooneelspel „Wat niet sterven kon" een goede keus gedaan, om voor de eerste maai naar buiten op te treden. Welis waar hebben de leden in intiemen kring reeds meermalen uitvoeringen gegeven, maar dit was toch heel wat anders; een „echte" too- neeluitvoering in den R. K. Volksbond In het geheeil genomen kunnen de spelers op een geslaagden avond terugzien; hun op treden bleek goed voorbereid en de uitvoering zelf verdiep dan ook zonder stoornis. Nu nog een tikje minder Schiedamsch accent gebrul ken en de uitspraak van sommige vreemde woorden iets perfectioneeren en dan heeft „St. GenesiU3 al een flinken stap in de goede richting gedaan Het gegeven behandelt de geschiedenis vau Evert van Grosbergen, oud-bankier (Th Koe- vermans 1. die na den dood van zijn vrouw een verkeerd opvoedingssysteem zonder godsdienst heeft aangenomen, waarvan hij, wanneer zijn zoons Arnold, Rudolf en Guus, gespeeld door J. Wüzenbroek, J. Dingen outs en M. Heins- broek wat ouder zijn geworden,, de consa- Quentie niet wit aanvaarden. De oudste zoon, door een vriend (J. v. Geene) verleid, spe culeert en laat de bank van zijn vader sprin gen, waarna hij vlucht. De twee jongsten keeren. dank zij de hulp en de gebeden vau hun oom (W. Koevermans) en den ouden tuinman (G. v. d. Mey) tot het geloof van hun moeder, het katholicisme terug. Op den dag van Arnold's vlucht, ziet oor, de vader het verkeerde van zijn godsdienstloos opvoe dingssysteem in. Gelijk reeds gezegd, was de uitvoering goes voorbereid en de spelers hebben er hun besta krachten aan gegeven, zoodat veel momenten van goed spel vielen te genieten. In sommige scènes misten wij echter nog de ./dramatische zeggingskracht," waardoor de woorden van den auteur ongetwijfeld nog meer dan thans het geval was, tot hun recht zouden zijn ge komen. Er was veel applaus. Een in den loop van den avond gehouden schaalcollecte ten bate van het parochiehuls in de Gorzen waarvoor ook de tooneelvoor. stelling werd gegeven -- bracht nog een aar dig bedrag op, zoodat behalve de spelers ook pastoor Möller over dezen avond wel tevreden zal kunen zijn. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden voorwerpen hij de politie aan gegeven ln het tijdvak van 12 tot en 18 Januari 1929 Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: sleutelring met 3 sleuteltjes, kindernort.e- monnaie met inh., paar handschoenen, kin derhandschoen, wollen sjaal, glacé handschoen, woile heerenhandschoen, damesportemonnaie inh. medaille, rijwieltaschje Bij vinders: vernikkeld horloge met ket ting, J. Verhoecltx, Hoofdstraat 31-2S; radio lamp, M. Gudde, Gasstraat 24; kinderhand schoentjes, P. Poort, Fahristraat 5; Lips- sleutel, J. de Roode, Aleidastraat 58C; rozen krans, T. Kuiters, Munnekenbuurt 6; wollen dames handschoen, W. Schouw, NooTdveaf singel 25-18; wollen handschoen, N. v. d. Heuvel, Nassaulaan 1B; insigne, N. Wolthuis," Parallelweg 164; portemonnaie inh. lombard- briefjes, N. v. d. Stelt, Roonschestraat 8; zakmes, J. Sckrouweus, Er eedstraat 3 t.e ICethel: stalen duimstok, H. de Lange, Graaf Florisstraat 35; J. Stolk, Pr. F. Hendrikstraat 2; zakmes, J. Schoei, Abhenbroekschestraat 13; rozenkrans in étui, J. v. d. Ham, Huijs- manstraat 84; kindorportemonnaie met inh., W. Rodenberg, Gordonstraat 17A; heeren handschoen, N. Wiegart, Buitenliavemweg 170A:_ nummerplaat, J. Stekhof, Lange Haven 8; wit schort en directoir, J. van Reede. Brugman® braat 46A; hond, M. Verlinden, IJ sselmond'schestr. 72A; honden halshand. Wed. Jongbloed, Brcersveld 90-6; sl-uttel, P. v. d. Ent, N. Maasstraat 126; sjaal, J. Walster, Broersvest 187; kindertaschje met Inh.. J. Muis. van Smalevelbstraat 2B; bril in étui, F. van Vooren Volt.ast.roat 16B; witte eend, Swamen, Singel 136; koralen collier, W. Moerman, Lange Kerkstraat SO; grijze hoeren- handschoen, J. Poelstra, O. Maasstraat 7A; kinderporte-nonnaie met inh., W. Berg, Anth. Muijsstrrat 59; 2 moersleutels, H. Loch, L, Achterweg 32-3; jachthond, C. Waaman, Broersvest 1. SCHOORSTEENBRAND Vrijdagavond is door de Brandweer een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van P. B. aan de Geervlietsólie rtnaat. naar het Duitsch van H. RfCHTHOFEN. 251 De ochtendstond schemerde met zachteu glans door de kamer. Nog was het fecstelijk-stil in de natuur, de dauwdroppels glinsterden tusschen het gras en de welluidende stemmen der vo geltjes vervulden de lucht. Alles was zoo vredig om haar heen. En gij wilt ontevreden zijn en klagenscheen alles om haar heen te vragen. Is het wel edel ea goed, den naam van je even naaste, van een vrouw zooals je zelf bent, om laag te halen, door bekend te maken, wat onder den dekmantel der onwetendheid verborgen Iigt?Zal je daarmee niet haar geluk verwoesten, >m dat van Bruno te redden? Maar hij ligt mij nader aan het hart, zucht je Tosca, alsof zij de aanklagende geluiden wilde ^verstemmen. Rose zal wel aan de zijde van een Ander vinden, wat zij hier verliest. Weet jo dat zoo zeker? meen de Tosca to fooren antwoorden. Woorden zijn zoo gauw en joo gemakkelijk gesproken; wat zij misschien Sr trots, in boosheid om jouw verschijnen gezegd leeft, was niet zoo ernstig gemeend. Toont zij .au nu niet, dat Bruno haar voor alles gaat? Hij is een beroemdheid, een schoone ver- jchüning, streden Tosca's gedachten terug. De koote wereld, die zij met hem zal betreden, ïkt haar aan. Of misschien is zij bang roer Slerlei praatjes en blijft zij hem daarom trouw, let it mijn rotsvaste overtuiging, dat zij nlot fcn hem houdt» En als je je nu eens mocht vergissen? klonk het weer terug. Piet onheil is zoo gauw gesticht. Welk een verantwoording neem je op je, als je verwoestend ingrijpt, waar nu de bloe men geurend te bloeien staan! Opgewonden luisterde Tosca naaT die ver schillende, elkaar bestrijdende stemmen in haar binnenste. O, het werd haar duidelijk, dat zij geen recht had zich tusschen het bruidspaar te stellen, die nu in blijde spanning hun veree- nlging tegemoet zagen als zij maar niet zoo ontfijfelbaar zeker geweten had, dat liefde en opoffering slechts aan één zijde aanwezig waren en aan den anderen kant slimme berekening en lichtzinnigheid. Zeker, het ging haar, een buitenstaander, niets aan; en hoe dikwijls in dit leven smolten schrille wanklanken niet samen tot heerlijke melodiën? Maar ondanks alles, wat zij toch zich zelve sprak, hoe zij ook haar best deed haar gedach ten een andere richting te geven, kon zij zich niet los maken van het verlangen Bruno te spré ken. Het hield haar als met ijzeren boeien om klemd en zij kon er niet aan weerstaan. Zij ver liet de onmiddellijke nabijheid van het vriende lijke visschershuisje en liep met snelle schre- deïf den weg langs den oever van het meer af, die aan het koninklijke bosch grende. Het was geen met overleg uitgevoerd plan, slechts een dwingend verlangen tot een beslissing te ko men. Haar hoofd werd lichter, steeds luchtiger werd haar stap. Misschien had zij te zwart ge keken, te zwaarmoedig gedacht, te enghartig geoordeeld. Als Bruno haar slechts zeggen zou, dat hij zich gelukkig gevoelde, dan kon zij ge troost over alle3 zwijgen. Brunol Tosca! Geheel onverwacht stonden ze plotseling tegenover elkaar op een smal brugje, dat over een zich door bet bosch slingerend, In het meer uitmondend, wild gchuimend beekje voerde. hebben met «uur weder vaak last van ruwe en springende huid en handen, gelaat en lippen Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met Reel. 25694 VM 11 US EN SNEEUW Hedemiddag zijn de banen van do S. IJ. V, wederom geopend. Bij doorgaand vriezend weer zouden zij hedenavond verlicht zijn. Voor het sneeuwruimen zijn vandaag door de gemeentereiniging 47 losse werklui in dienst, genomen, benevens 14 losse koetsiers. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 18 Januari. GEBOREN: Engelina, dochter van J. van Vlieringen en E. M. Poolman, Gustostraat. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 18 Januari. Aangekomen s. s. Touscen, met traan van South Georgia voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminahavea. SCHIEDAM, 19 Januari. Aangekomen sjs. Amstel, van Pernia s,s. Atlantiek, van Rotter- dam. beide om te dokken in de Wilhelinina- baven. SCHIEDAM, 19 Januari. Vertrokken mntor- sohoener Hinderika, kapt. R. Eggins, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 19 Jauari. Aangekomen; s.s. Totini Canras. van Rotterdam: s.s. Sierstad, van Vlaardingen: s.s. Boheme. vau Rotterdam, allen om te dokken in de Wilhelminhaven. SCHIEDAM, 19 Januari. Vertrokken: s s. Colytto. naar Rotterdam: s.s. Inchdairne naar Rotterdam; s.s. Moerdijk, naar Rotterdam: s s. Dienitas, naar Rotterdam; s.s. Totini Carras, nara Barry; s.s. Amsfel, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM. 21 Januari. Aangekomens s Citv of Alexandria,, met stukgoederen, van Antwerpen: s.s. Blenda. van Londen om kolen te hunkeren in de Wilhelmlnahaven. ..ST. RADBOUD" Voor een goedbezette zaal gaf „St. Radboud" in het R. K. Verenigingsgebouw een muziek en tooneeluitvoering. Nadat het fanfarecorps onder leiding van de heer F. C.' van Hal, op verdienstelijke wijze een viertal muzieknum mers had uitgevoerd, kwam de tooneelciub voor het voetlicht met „Bandiet of Pelgrim" of „Wraak en Straf', drama met zang in 4 be- driiven Het zou ons t ver voeren, van -elk der medespelen-den eert zonderifjke beschrij ving te geven; volstaan wij derhalve met te ver melden dat de hoofdrollen ln goede handen waren, terwij) de ondergeschikte partijen door hun spel niet weinig hebben bijgedragen in het succes van den avond. De taoneelaankleeding was goed verzorgd, terwijl de costuums en kapwerk de opvoering van dit stuk uit de 13e eeuw tot een waar suc ces hebben gemaakt. Na de pauze ging „De gefopte Professor". Veel is er gelachen om dit leuke kluchtspel! vooral toen cle geleerde en alwetende prof. Wijsman door zijn kamerdienaar werd gefopt, en zich van angst in een hondenhok verborg. Het spel der dilettanten viel alleszins te loven en de verschillende uiteenloopende situaties, wij noemen de scène met den beer, deden de zaal vaak daveren van de pret. Zeer terecht volgde dan ook na elk bedrijf een stormachtig opplaus. Tusschen de bedrijven werden de pauzen ver dienstelijk aangevuld door den pianist, den heer W. Peter-s. Het was voor „St. Radboud" een ware succes avond. „ST. AGNES" Morgen zal de naaikrans „St, Agnes" haar patroonfeest viereh. Om kwart ever acht zal een H. Mis tot intentie van de leden worden opge dragen en 's avonds om 7 tiur zal in bet R K. Vereenigingsgebouw de jaarvergadering, tevens feestvergaderimg worden gehouden. JUBILEUM N.V, HOLLANDSC"E ASBEST MIJ. Het 23-jarig bestaan herdadit Zaterdag herdacht de N.V. Hollaudscke Asbest Maatschappij v.h. v. d. Linden en Veldhuis, haar vijf en twintig jarig bestaan. Opgericht in do maand Januari van het jaar 1904 kwamen de huidige directeuren, de heeren W. H. v. d. Linden en J. H. J. Veldhu'is al dade lijk aan het bewind. De zaak was toen in het pand aan de Leuvehaven 171 gevestigd. In 1910 werd de Asbestfabriek gevestigd aan do Achterhaven 7/9, doch in 1914 reeds overge bracht naar de Keilehaven, waar ook in 1920 de Rubberfabriek een onderdaik kreeg. Do kantoren en magazijnen werden in 1916 uitgebreid door bijtrekking van het pand Leu vehaven 169. Thans zijn de panden Leuvehaven 177 9 volgens plannen van Architect Jan vau Teeffelen verbouwd en met ingang van 1 Januari 1.1. zijn de kantoren en magazijnen naar deze ruimere gebouwen overgeplaatst. Do N.V. welke twee filialen heeft namelijk te A'dam en te Groningen heeft Zaterdag al lereerst haar zilveren jubileum kerkelijk ge vierd. Om 9 uur werd ln de kerk van den H. Willebrord aan den Beukelsdijk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. Door een versterkt koor werd de drie-stemmige Mis van Perosi gezongen. Na deze kerkelijke plechtigheid verzamelden velen zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in de pastorie. Aan tafel werden door den pastoor der parochie, den Zeereerw. heer H. DTenth eenige hartelijke woorden van hulde gesproken. Hierna had in de nieuwe kantoren aan de Leuvehaven de officieele huldiging plaats van de directie door het personeel. Allereerst werd bet woord gevoerd door den magazijnmeester, den heer J. H. Dirksen, die met' namens het personeel de jubileorende directie een tegel tableau overhandigde, voorstellende den voor uitgang van het bedrijf. Dit tableau is vervaar digd door de Flateelfabriek „Zuid Holland" te Gouda. Nog werd namens het personeel gesproken door den procuratiehouder, den heer A. de Klerk, die een album overhandigde met de na men ve 1 de gevers van het tegeltabl-au. De album was gecalligrafeerd door Jan Roovers te 'a Gravenhage. Van de chefs mocht de oirectie nog een elec- trische lichtkroon voor het privé-kantoor ont vangen. Achtereenvolgens hebben de oeide directeu ren, de heeren W. H. v. d. Linden en J. H. J. Veldhuis, het personeel bedankt voor hun har telijke bewijzen van waardeering. Van half een tot twee uur werd vervolgens een officieele receptie gehouden, van welke ge legenheid een druk gebruik werd gemaakt. O.m. kwamen ter receptie wethouder F. L. D. Nivard, mr. Krantz, directeur van de Twentsche Bank, alhier, een deputatie van de vereeniging van werkgevers en vele vertegenwoordigers uit den handel. De jubileerende directie mocht ook zeer vele bloemen ontvangen o.m. van do Hollandsehe Asbest Mij., de werkgevers Isolatiebedrijf, de- Chem. fabriek Kampen, Twentsche Bank, N. Voormolen Co., Bataafsehe Import Maat schappij, Droogdok maatsahappij Soerabaja, Anker en Kettingfabriek, Hannoversche Asbest- werke Seeize, N.V. Industrie en Handel Maat schappij Concordia. Tenslotte werd de herdenking van bet zilve ren zaken jubileum gesloten met een feestvie ring ln een der zalen van Martinot aan den Nieuwe Binnenweg, voor directie en familie eD mede voor het geheele personeel en hunne dames. JUBILEUM Den 28 sten Januari hoopt de heer S. Smeets den dag te herdenken dat hij vóór 40 jaar in dienst, trad der N.V. F. Collee Co's Hoeden- fabrieken KERKBOUW IN ROTTERDAM-ZUID. B. en W. doen den Raad het voorstel om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van Charlois en Katendrecht van een perceel grond nabij het centrale plein in het uitbrei dingsplan-Zuid, groot 1534 c.A., tegen een in 1931 door drie deskundigen te bepalen koop prijs. 3.000 voor Het Schouwtooneel. Bij het pra-eadvies betreffende verl-eening vah kunstsubsidies over bet seizoen 1928/'29, deel den B. en W. mede, dat de N.V. Het Sehouw- tooneel tot bet college het verzoek had gericht om over genoemd seizoen een gemeentelijk subsidi - ten bedrage van ƒ10.000 te mogen ont vangen. B, en W. meenden echter bij vermeld praeadv les omtrent het aan deze subsidie aanvrage te geven gevolg nog geen voorstel te kunnen doen, doch eerst een nader advies ter zake van de Kimstcommissie te moeten af wachten, welke commissie Immers destijds, in verband inet een kort te voren tot stand ge komen reorganisatie van het aan de genoemde vennootschap verbonden gezelschap, haar oor deel nog eenigen tijd wenschte op te schorten,' Onder dagteekenlng van 24 December j.l. ontvingen B. en W. het bovenbedoelde nadere advies. Daaruit blijkt, dat de Kunst com missie, nu het gez,elschap in zijn nieuwe samenstelling verschillende voorstellingen hier ter stede heeft gegeven, gaarne er toe wil medewerken, dat de vennootschap, evenals vorige jaren, in het genot van een seizoensubsidiö van 5000 wordt gesteld. Onder deze omstandigheden meeneh ook B. en W. tot toekenning: van een subsidie tot laatst ver meld bedrag ta mogen advlseeren. Subsidieering van Duitsche Opera-voorstellingen. Onder dagteekening van 13 December j.l. ont ving het college van den beer Jan Heythekker, Oberregisseur der Oper am Stadttheater to Bremen een verzoek om de opvoering van een tweetal opera's, welke adressant zich voorstelt in den Groeten Schouwburg alhier te geven (,'Dia Walkure" op 7 Maart en „Figaro's Hoch- zeit" op 4 April aas.) een subsidie van ƒ1500 per voorstelling te mogen ontvangen. Zooals uit de ingezonden bescheiden blijkt, zal de opvoering van deze werken beschouwd moeten worden als een proef met bet geven van model-opera-voorstollingen, zooaïs in de laatste jaren ook reeds to 's Gravenhage en Amsterdam mot succes hebben plaats gevon den. Voor elk der beide vertooningen, welko zullen geschieden onder de auspiciën der Maat- schappij „De Groote Schouwburg" en waarvoor ia verband daarmede geen zaalhuur zal worden gevorderd, Is de medewerking verzekerd van vooraanstaande Duitscbe opera-artlsten. Het orkestrale gedeelte zal worden toevertrouwd aan het Utrechtseh Stedelijk Orchest onder lei ding van den laten Kapelmeester der Bremei" Opera, den heer Adolf Kienzl. De commissie van hijstand in zake de subsi dieering van Kunstinstituten is van oordeel, dat er onder deze omstandigheden voor de Gemeente aanleiding bestaat, door toekenning van financieelen steun, van haar belangstelling in deze proef te doen blijken. Ecu minderheid zou met het oog op het buitemlandsche karakter der onderneming het te verleenen subsidie tot 1000 per voorstelling beperkt willen zien. De meerderheid daarentegen, mede in aanmer king nemende, dat het hier een proef geldt, waaraan een groot financieel risco verbonden Is, vindt vrijheid tot toekenning van de ge vraagde 1500 per voorstelling te adviseeren. Zich bij laatstvermelde opvatting aansluiten de, geven B. en W. den Raad in overweging te besluiten tot toekenning van een subsidie ad. 1500 ten behoeve van de opvoering van elk der beide ia den aanhef genoemde opera's, met aanwijzing van het daartoe noodige crediet ad 3000. MERIJNTJE GTJZEN'S JEUGD. De serfo voorstellingen van Merijntje Gijzen'3 Jeugd (Het Verraad) die het thans bij de Ver. Rotterdamsch-Hofslad-Tooneel tot 85 opvoerin gen heeft gebracht, zal per 1 Februari voor- loopig worden afgebroken, aangezien het Ver. Rotterdarosch Hofstad-Tooneel de spelers, die erin medewerken, voor de instudeering van nieuwe stukken beschikbaar moet hebben. De vertooningen, die dus tot genoemden datum in de verschillende steden worden gegeven, zullen waarschijnlijk als de laatste bij dit gezelschap moeten worden beschouwd. R. I£. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN.. Morgenavond van kwart voor tot kwart over 8 spreekt de heeT Wijffels voor den K.R.O. over den bond voor groote gezinnen. Wij wekken onze lezers op, om dit exposé eens aandachtig te volgen. Tosca had in haar kinderjaren bier dikwijls gestaan om steentjes in het water te gooien. Aan elkaar passeeren kon niet gedacht worden en evenals in vroeger jaren breidde Bruno zijn armen uit om Tosca, terwijl hij achteruitliep, zorgzaam over het smalle plankje te geleiden. Evenals toen legde zij haar smalle handjes vol vertrouwen in de zijne. En nu stonden zij samen in het dichte woud, omgeven door de geheimzinnigheid der zacht ruischende boomen. Geen van beiden sprak een woord, totdat Tosca de stilte verbrak. Het viel haar op, dat Bruno eir bleek en terneergeslagen uitzag. Ilc hoopte je te ontmoeten, zei ze openhar tig. Als een zus tea- tot haar broer wilde ze met hem spreken. Hoe dankbaar was zij <]e Voorzie nigheid, die hem op haar weg gevoerd had. Een onverklaarbaar verlangen dreef mij het bosch in, antwoordde hij daarop. Maar nu is het mij duidelijik, dat het een magneet was. die mij hier naar toe trok; en die magneet ben jij, Tosca. Zij had voor zijn aardigheid geen lachje over; slechts een ernstigen doordringenden blik, dien hij bij haar niet graag' zag. Doch het was waar, zij had gedurende de laatste weken veel droevigs ondervonden en men mocht van haar niet ver wachten, dat zij ln esn vroolijke stemming ver keerde. Hij sloeg daarom een anderen toon aan: Ik zou voor mijn trouwdag toch nog bij jo gekomen zijn, Tosca! Papa en ik hadden ons voorgenomen je een bezoek te brengen, zonder dat mama het wist, want die is erg boos op je, jou klein, onnadenkend meisje! Je moet lieusch, om alles weer goed te maken, met mijnheer von Kanltz trouwen! Zij kwam nog wat dichter bij hem staan; de rand van haar zwarten japon streek over de vergeet-mij-nietjos heen, die als een lichtge- kle-tapijt den voclitigen grond groeiden. Zij legde haaf beide haaiden op zijn «chondefa. Geef je me dien raad, Eruno? vroeg ze treu rig. Maor ik was niet va.n plan om ovar mij zelf te spreken. Geef me slechts antwoord op deze een vraag: ben je gelukkig? Hij stond bewegingloos, als gevangen door den blik van haar oogen, die diep verborgen een licht schenen uit te stralen. Alles, wat hem den laatsten tijd gedrukt bad, nam nu reuzen groote ■afmetingen aan. Ik heb daarover nooit ernstig nagedacht, mompelde hij. Waarom vraag je dat? Omdat ik niet wil, dat je ten gronde gaat, Bruno, was haar antwoord. Zij liet haar armen langs haar lichaam zakken en leunde tegen een boomstam, alsof zij door groote inspanning uit geput was. Zij zag met een zeldzame vreugde, dat zij leed, om zijnentwille leed, om hem, dien zij beminde. Alle smarten van ijverzucht en jaloezie, die zij nu moest ondergaan, kon hij met tiaar meevoelen. Zij waren beiden te be klagen. Maar toch verschafte het hem een soort van gruwzaam genoegen van haar zelf te hoo- ren, wat hij toch zoo absoluut zeker wist. Wij hebben al eens over dat onderwerp gesproken, Tosca, begon hij weer, vroeger in die ziekenkamer, toen ik je vroeg, waar je da kracht vandaan haalde, om zoo geduldig dat eentonige leven bij mij uit te houden, Is het diezelfde kracht, diezelfde macht, die je van daag naar mij toedrijft? Angstig keek ze hem aan. Van mij zelf wilde ik nu niet spreken, zoo ontweek zij een antwoord op zijn vraag. Mijn gevoelens zijn gestorven, één slechts uitgezon derd; de herinnering aan een overledene. Maar jij, jij als jouw liefde geen wantrouwen kent, als jo weet, dat die liefde nooit zal ein digen, dan is alles goed. Dan zal en dan kan Je heilige vertrouwen ook niet beschaamd worden. En daarom zeg mij alleen maar: ben je geluk- klg? Bruno brak een takje van een 'heetètev en wierp de blaadjes ongeduldig op den grond. Het Is de vraag maar, wat versta je onder „geluk", Tosca, antwoordde hij. Wanneer je op de ange afwezigheid van Rose of op haar klaar- b'i"'riijke onverschillignci- gedurende mijn oog. ziekte zinspeelt, ja, dan moet Ik bekennen, dat ik daar pijnlijk door getroffen b'" Maar dot was allemaal vergeten, zoodra zij weer bij mij was. Ik zie, dat je oogen schitteren, ik zie, dat het bloed je naar de slapen stijgt, ik weet, Tosca, dat j© bemint zooals ik en je kent ook mijn verdriet, daarvan wil je nu genieten en daarom ben je 'hier gekomen Zij snakte naar adem; hem niet begrijpend keek ze 'em aan. Br—"», hoe kun je zoo iets van mij denkeu, van mij, die je vau T'indsbeen af gekend heb, die met Jou samen ben opgegroeid? riep ze snmrte" - uit. Je dwingt me om zonder terug houdendheid alles te zeggen: Omdat ik Rose niet waardig acht voor jou en om je dat te zeg gen, daarom ben ik gekomen. Maar nu zie ik, dat. ik mij vergist heb en daarom kau ik wel weggaan. Hij hield haar terug. Tosca, ik weet het, dat. Rose mij misleidt:' ik weet, dat zij liefdevolle gevoelens koestert voor haar neef, den luitenant in Potsdam, dat er in haar hart ruimte is voor velen naast mij, maar als ik haar lieflijke gestalte naast mij zie, verdwijnt als bij tooverslag alle verdriet. Ik bemin Rose, tot aan het waanzinnige toe;', en daarom, Tosca, vergeef me, dat lk Je gevoe lens niet naar waarde schat, dat ik Jouw Bel de niet beantwoorden kan. f (Wordt vervolgd) - 1 ij fVt 'M; -s?>u !'- r.U<C' 'lU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2