Pagina 1 Maania^ 21 Januari 1929 Tweede Blad SCHAATSENRIJDEN ONZE NATIONALE SPORT BIJ UITNEMENDHEID DOOR DE SLECHTE WINTERS NIET MEER ZOO ALGEMEEN BEOEFEND OVER IJSHOCKEY EN WINTERBANEN ZWITSERSCHE WINTERSPELEN VERBETERING nederlandschk records. DE PRESTATIES DER NEDERLANDERS. NATIONAAL KAMPIOENSCHAP SCHOON» RIJDEN VOOR DAMES. ATHLETIEK. NURMI IN AMERIKA. S Op tal van plaatsen liebben de liefhebbers Van schaatsenrijden de ijzers weer onder kun nen binden en Uier en daar ia wel weer duide lijk gebleken, dat voor deze oer-gezonde win tersport nog altijd groote belangstelling ho staal, doch tevens dat ten gevolge van de slappe winters do drang naar het ijs en vooral de vaardigheid op de schaats niet zoo groot meer Is, dan toen den thans volwassenen de blos der jeugd nog op de wangen stond. Schaatsen rijden verleert men, weliswaar, nooit. We heb ben door omstandigheden enkele jaren niet op skeuvelB gestaan, en toen wo ons dezer da gen voor 't eerst weer op een bescheiden baan tje waagden, beleefden we weer even die sen satie, die leder kent van zoekend evenwicht era twijfel aan eigen vaardigheid, doch lang duurde het niet of we voelden ons weer op ons gemak. Men verleert het nooit, evenmin Bis b.v. zwemmen en fietsen. Maar men wordt toch gauwer moo In den beginne en na zoo langen tijd niet gereden te hebben is de slag Iets minder krachtig of zwierig geworden. Maar het beste bespeurt men het aan de jeugd dat er in de laatste jaren niet veei van schaats- lljden gekomen is. Vroeger leerde ieder kind Tijden en waren er vooral in de provincie Wéinig gezonde moisje3 of jongens, die niet Tijden konden. Maar vroeger waren er nog de gelijke winters en er groeit thans een jong geslacht op, dat nolens volens de oud-Holland- flcho ijssporttradltles schendt. In do groote Steden la dat verschijnsel wel het sterkst ea Vooral in Amsterdam, waar alleen waarneer er geruimeu tijd achtereen strenge vorBt ge- beerscht heeft, voldoende gelegenheid tot rij den bestaat, is als 'twaro eon generatie la Wording, die de bekoring van de heerlijke ijs- Sport niet aan den lijve voelde, zijn er duizen den jongelui, die niet rijden kunnen en niet Baar het bezit van een paar schaatsen vroe ger het summum onzer sportieve jeugdwen- Bchen talen. Het was dan ook merkwaardig te zien, hoe slecht vele jougelui reden, toen er dezer dagen weer bescheiden gelegenheid tot rijden was. „De groote vaart" ts toch nog niet berijdbaar geweest, en zoolang dat niet Bet geval ls, blijft men vooral In de Westelijke centra betrekkelijk beperkt in zijn ijsvermaak door 't ontbreken van voldoende rij-gelegen- Beiil. Ware dat niet het geval, ons landje zou OP het gebied van het schaatsenrijden een eerste, mogelijk zelfs de eerste viool spelen. Is hier voldoende ijs, dan is er geen land, waar zóóveel aan het schaatsenrijden gedaan wordt, zelfs niet in Scandinavië, waar de sklsport over het algemeen meer aanhangers vindt. Rekent men echter de Scandinavische lan den niet mee, dan is verder nergens liet schaat senrijden zoo in tel als hier. Maar men rijdt ook hnders in den vreemde. Vrijwel overal elders ls het kunstrijden. Het resultaat daarvan is dat men met kleine banen kan vol staan en spoediger aanleiding vindt er medé op te houden. Ook is meer oefening en aanleg Vereiacht en wie na korter of langer oefentijd Biet een zekere vaardigheid verworven beeft, geeft 't rijden er aan. Hier niet. Hier koestert men geen hooge aspiraties. Men is content als mon „een flinke streek" in vlot tempo, op een ruime baah liefst op een onbegrensde baan— maken kan. Zoo is onze aard en al Wordt het schoonrljden moer beoefend dan voorheen, 90 pCt. van de rijdsters en rijders In Holland rijden op Hollandsche of, wat den Vorm van bet ijzer betreft, overeenkomstige schaatsen en dat .zijn nooit „schoonrijders al Slaagt menigeen er in ook op een Hollandsche schaats, die een beetje rond geslepen is, ver dienstelijk te zwieren. Toch is het juist de schaats, die wel eenige Wijziging in onze Hollandsche schaatsenrij- derij gebracht heeft. De toenemende ambitie Voor schoonrljden is te wijten aan een import Van een massa-artikel, een zeer goedkoops kunstschaats. Wie daarop rijden leert, mist den langen Hollandschen slag en krijgt in elk Seval op die ovalen en rondgeslepen ijzers de kans kunstrijden te beoefenen, ja, kan het bij Voldoende oefening en aanleg tot kunstrijden brengen, De doorsnêe-Hollander, die vanaf z'n Jëugd op Hollandsche schaatsen reed, heeft Seen neiging tot schaats-virtuositeit, omdat Bem het vlotte tempo, vooral in de jonge jaren Veel beter aanstaat. "Wij zijn dus een „volk van schaatsenrijders" doch stellig eerder van hardrijders dan van kunstrijders. Onze kampioenen kunstrijden, of achoon-rljden, zooal3 nog veelvuldig gezegd en beschreven wordt, zijn stumperds, vergeleken- bij de beste catagorie kunstrijdsters en kunst rijders uit vele andere landen, doch onze hard rijders konden altijd best mee en we behoeven Slechts namen als Hartens, Kiugnia, Pier Pan der, Henrl Gorter, De Koning en bovenal Jaap Eden te noemen, om dit feit nogmaals vast te Stellen. Dat er ook thans nog veel talent onder onze jonge rijders schuilt, men heeft het bij do di verse wedstrijden, die hier nu reeds plaats vonden kunnen constateereu, en de berichten 'over het rijden van het uitverkoren viertal te Davos wijst daarop eveneens. Heden zullen .deze vier renners in den strijd om de Euro- Peescha kampioenstitels de krachten moten I toet da snelste Noorscha rijders en i benige kampioenen van andere nationaliteit, en als het vermoeden juist is, dat onze land- genooteu den Zwitsers, Oostenrijkers, Duit- echers enz. (die allen veel langer in de gele genheid zijn zich te oefenen) de baas zijn en den Noren in hun geweldige prestaties nabij komen, dan bewijst dat inderdaad den bijzon doren aanleg van vele Hollanders. Vele Hollanders, zeggen wij, en dit is juist, omdat behalve Heiden op de lange afstanden de overige rijders te Davos geenszins sterker zijn dan verschillende lundgenooten, die thans niet in het hooggebergte toeren. Voor Kos, Van Scheerbeek en Hooftman doen Pronk, Blaisso, Unterhorst, Roelfsema en nog enkele andere jonge rijders, nauwelijks onder cn zou den ai deze rijders met aanleg een tijdje onder gelijke voorwaarden kunnen oefenen, zooals thans ons verdienstelijk rijdorsquartct, op de prachtige baan te Davos-Platz, dan zouden we tenminste met een dozijn Hollanders in het front liggen. Wij geloovoa intusscben, dat het thans door gedwongen zuinigheid gevolgde systeem, om slechts een viertal rijders af te vaardigen, juist te achten is en wij staan niet sympathiek te genover een streven van den Haagscben schaats- en wlelerveteraan, den heer Adrian, die dezer dagen een club van hardrijders, of juister nog, een club vóór hardrijders stichten wik beoogendo een fonds te stichten, waardoor vele rijders met aanleg (of relaties uitge zonden zullen worden naar een pl aats waar heel den winter op ijs te rekenen valt. Het mag niet het streven zijn iederen rijder van aanleg een kans te geven, doch het blijve een doelmatige voorbereiding van onze snelste rijders voor de Internationale kampioenschap pen. Bovendien boude men rekening met ver schillende bijkomende omstandigheden, want niet elke jongeman is geschikt om zoo'n paar weken als gast in den vreemde te toeven. Wij gelooven daarom, dat een optreden terzake van en voor do renners uit den booze is, temeer omdat de leiding van deze excursies bij de ge routineerde voormannen van onzen Koninklij ken Nederlandschen Schaatsenrijdersbond In vertrouwde handen Is. Ware men in Nederland van voldoende gelegenheid tot rijden in eiken winter verzekerd, dan zou deze uitzending zelfs overbodig zijn. Het is uitsluitend do be doeling om te voorkomen, dat een rijder met meer dan gewonen aanleg (zooals b.v. Helden) aanstonds weer afgedaan heeft, omdat hij geen kans krijgt te oefenen. Men wil trachten bij de internationale krachtmetingen goed verte genwoordigd to zijn, doch wordt het een stre ven om kunstmatig meer „sterren" te kwee lt® dan vermennen wij dat. het doei voorbij geschoten wordt en velen hier ook niet sym pathiek tegenover zouden staan. Als een ijssport-bijzonderheid in dezen win ter kan overigens vermeld worden, dat hier voor het eerst ijs hockey gespeeld is. In dentijd van do strenge winters werd hier veel vuldig bandy gespeeld, doch evenals het mo derne „landhockey" met den kleinon harden bal het oude specifiek Hollandsche (met den sinaasappel thans volledig verdrongen heeft, zoo blijft thans bandy alleen nog in onze herinnering bestaan, een herinnering, die le vendig gehouden wordt door den naam van de nationale organisatie op dit gebied, den No- derlandsclion Hockey- en Bandy-Bond. Waarom overal Bandy door ijshockey ver drongen werd, is gemakkelijk vast te stellen. Men rijdt elders 's zomers en 's winters schaat sen op do overdekte banen, en daar is de ruimte to beperkt voor het bandyspel, waar voor een tweemaal zoo groote vlakte noodig is als voor ijshockey. Men heeft het hockey op schaatsen voor bescheiden ruimto georgani seerd, heeft er bij die gelegenheid ook fouten uit gehaald en toon heeft men niet meer van bandy gesproken, doch van ijshockey. Onze Nederlandsche diockey- en Bandy-Bond heeft geen lust gevoeld met het ftsspel een uit zonderingspositie in te nemen, zooals bijna tien jaren met hot spel op het gras geschied i3 en toen do vorige week zijn lubs 'tspel op schaatsen spelen wilden, heeft de Bond kort weg gezegd: Goed! inaar ,ddn ijshockey Daarvoor is ander materiaal noodig thans wordt o.a. een vlak schijfje gebezigd en wo moeten eerlijk bekennen dat het snellere en minder gevaarlijke ijshockey ten minste even aantrekkelijk is als bandy, voornamelijk ook, omdat hier alle spelers voortdurend tn actie zijn, hetgeen bij bandy uiet het geval was. Onze ijshockeyspelers moeten dus van voren af aan beginnen en al is het voorbeeld van de landhockeyers die zich lu enkele jaren tijds aan de spits van het Europeesche hockey plaat sten wel zeer animeerend, we kunnen toch bij voorbaat verzekeren dat zij nooit een rol van eenigé beteekenis op dit gebied van ijs- sport spelen zuilen zelfs niet ais we weer winters krijgen, gelijk weleer zoolang zij niet, evenals overal elders, gelegenheid krij gen om steeds, of tenminste een aanzienlijk deel van het jaar te oefenen. En die gelegen heid is alleen te schc-ppen door do oprichting van een winterbaan. Men weet hoe in onze groote steden en speciaal te Amsterdam al vele plaquen om daartoe te geraken gesmeed zijn, doch tot dusverre slaagde men er niet in die plannen te verwezenlijken. Wij zouden niet gaarne de aan do winterbanen elders ver bonden misère van zesdaagsche wielerwedstrij den of soortgelijke sportexcessen naar ons land overgebracht zien, doch het ontbreken van een permanente ijsbaan in een landje als Hol land baart toch verwondering en wij voorzien dat het oogenblik toch niet ver meer is, of zulk een établissement zal hier verrijzen. En als dan bovendien do winters weer wat strenger en langer van duur worden, zooais een vorige generatie heeft mogen beleven, dan zal ook eerst recht weer blijken hoe het schaat senrijden onze nationale sport bij uitnemend heid is. DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN HARDRIJDEN. De wereldrecords 500 en 5000 M- verbeterd. Ook do Nederlandsche records verbeterd, Kanige prestaties van onze rijders D a v o s, Zaterdagavond. Het is voor do schaatscnrijderssport een gloriedag geworden: twee wereldrecords ver beterd En daarnaast hebben de Nederland- scho rijders een zeer goed figuur geslagen. Het was vrij goed weer, wellicht had er wat minder wind kunnen zijn, toen hedenmorgen precies te half elf onder het spelen van het Wilhelmus, dat door het talrijke publiek staan de werd aangehoord, do Nederlandsche vlag op de feestelijk versierde baan te Davoa werd geheschen. Een driewerf „hoera" besloot deze opening. Het publiek was op het laatste oogenblik in groeten getalo opgekomen cn vulde de ban ken en staanplaatsen langs de baan. De wedstrijden om het Europeesch kam pioenschap vingen aan met de® wedstrijd over 500 M. en als eerste tweetal versohenen aan den start do Hongaar Etvös en onzo land genoot Hooftman. Hooftman maakte 'n goeden tijd n.l. 45.8 sec., de Hongaar 47.2 sec. Groote belangstelling en spanning bestond voor do derde ronde: Tliunberg tegen Ballang- rud. Thunbcrg was uiterst vlug en verbeterde hot wereldrecord over 500 M. door dezen af stand to rijden in 42.3 sec. (Zooais we weten had de Noor Matthiesen eenige dagen geleden het wereldrecord op 43 sec gebracht). De Noor Ballangrud maakte 43,S sec. Na het rijden van deze ronde werd het nieuwe wereldrecord afgeroepen. Het Finscliö volkslied werd gespeeld en onder groot en thousiasme en luide toejuichingen van het pu bliek reed Tliunberg een cererondje. Do totale uitslag van den wedstrijd over 500 M. was als volgt: 1. Tliunberg (Finland) 42.8 sec., 2 en 3 Ballangrud (Noorwegen) en Peder- son (Noorwegen), beiden 43.8 sec., 4. Lar3en (Noorwegen) 44 sec., 5- Van dor Scheer (Ne derland) 45.4 sec., 6. Hooftman (Nederland) 45.8 sec., 7. Kauser (Hongarije) 45.9 sec., 8. Riedl (Oostenrijk) 46.-2 sec., 9. Kos (Nederland) 46.3 sec. Er waren in totaal zestien rijders. Schuringa en twee andere rijders varen niet gestart. Van der Scheer had het ongeluk even voor do eindstreep te vallen. Doch hij had de tegen woordigheid van geest cn zooveel vaart dat hij door de finish schoof. Algemeen is men zee tevreden over het rijden van ouzo vertegenwoordigers, die vlak achter de beroemde Noren kwamen. Hun slag was good, ook in de bochten. Do Nederlandsche rijders hebben hier heel wat geleerd en het blijkt, dat zij liun ooSen "oed <3en kost hebben gegeven. In de middaguren werd de wedstrijd over 5000 M. verreden. Opgemerkt moot worden, dat de uitslag van den wedstrijd over de 500 M. sleohts gedeeltelijke waai do heeft. De afstan den van 5000 M. en die van 1500 en 10.000 M., die morgen op den laatsten dag van do Zwlt- sersehe Winterspelen worden verreden, worden herleid tot 500 M. De op deze wijze verkregen resultaten over de vier afstanden worden bU elkaar gesteld en daaruit wordt de volgorde bepaald. Do wedstrijd over 5000 M. begon met het rijden van Helden en van der Scheer. Laatst genoemde maakte 8 mm- 4<*-3 sec. en Holden S min. 44.2 sec. Kos reed den afstand in 9 min. 23.2 sec. ©n Hooftman in 9 min. 25 sec. Zij hebben allen In deu aanvang zeer hard gere den. doch konden hun grootst© snelheid niet over de twaalf ronden volhouden. Hen verrassing was de snelheid von den Noor Ballangrad. die bot wereldrecord over 5000 M, verbeterde. Dit stond op naam van Harold Ström (Noorwegen) mot S min. 26.5 sec., behaald in 1922 l® Hij bracht dit nu op 8 min. 24.2 sec. Het Noorscbe volkslied weerklonk en ook Ballangrud reed zijn eere ronde onder Initio toejuichingen van het publiek. Van meer belang W 011X0 Hollanders is het feit, dat ook Nederlandsche records ver beterd zijn. De 5000 M. stond op naam van Boot, behaald to St. Moritz in 1924 met 9 min. 29.5 sec., terwijl de beste tijd van een Neder lander iu hot buitenland geen officieel record iu 192S werd behaald door Heiden mat S min. 56.8 sec. Van der Scheer heeft dit record thans verbeterd door de 5000 M. te rijden in 8 min. 43.8 seq. Deze Nederlandsche rijder verbeterde heden- M., door dezen afstand te rijden in 45.4 sec., ondanks het feit, dat hij even voor de eind streep viel. Dit record stond op naam van Blaiese, die in 1924 te Oslo 47.8 sec mankte, terwijl de beste tijd van ©era Nederlander in het buitenland stond op naam van Hooftman, die in 1927 te Davos 45.6 sec, maakte. Do volgorde van de 5000 M. werd als volgt: 1. Ballangrud (Noorwegen) S min. 26.5 sec., 2. Thunberg (Finland) 8 min. 40.S sec., 3. Van der Scheer (Nederland) 8 min. 43.8 sec., 4. Helden (Nederland) 8 min. 44.2 sec., 5. Polacsek Oostenrijk) 8 min. 50.4 sec., 6. Lar son (Noorwegen) 8 min. 56.1 sec., 7. Riedl (Oostenrijk) 8 min. 57.5 sec., 8. Eötvös (Hon garije) 9 min. 11.6 sec., 9. Moser 0<x3tenrijk) 9 min. 15.4 sec., 10. Pedersen (Noorwegen) 9' min. 16.5 sec., 11. Zipperlen (Zwitserland) 9 m. 17 sec12. Kos (Nederland) 9 min. 23.2 sec., 13. Kauser (Hongarije) 9 min. 24 sec.. 14. Hooftman (Nederland) min. 25 sec. Uit deze volgorde blijkt, dat de Nederland scho rijders een zoor goed figuur geslagen heb ben. Het ijs was goed en het geheel had, dank zij de goede organisatie een vlot verloop met een enthousiast publiek. De leiding was in hoofduaak in handen van den Kon. Nederl. Schaatsenrijdersbond, n.l. de heeren van Laer, Couvee en van Zalinge, bijgestaan door de heeren Stompe en Kempen. BALLANGRUD WINT DEN TITEL. Thunberg wint de 1500 M„ Ballangrud de 10 000 M. Do uitslag .van den wedstrijd over 1500 H, luidt als volgt: 1 Thunberg (Finland) 2 min 18 sec,, 2 Bal langrud (Noorwegen) 2 min 20.2 sec., 3 van d ov Scheer (Nederland) 2 min. 22.3 sec. Voorts werden nog do volgende tijden gemaakt: Larsen en Pedersen (Noorwegen) 2 min. 22.9 sec., Ilclden (Nederland) 2 min. 27.5 sec., Hooft man (Nederland) 2 min. 29.3 sec. werd tiende, terwijl Kos (Nederland) een tijd maakte van 2 min. 36.4 sec. De uitslag van üen wedstrijd over den afstand van 10.000 meter luidt: 1 Ballangrud, 17 min. 43.4 scc., 2 Thunberg 17 min. 53.9 sec., 3 Larsen 17 min. 58.8 sec., 4 v. Scheer IS min. 9.6 sec., 5 Helden 18 mm. 10.9 sec. Het eindklassement ia als volgt: 1 Ballansrund (Noorwegen) 194.12 pnt.. 2 Thunberg (Finland) 194.90 pnt-, 3 Larsen (Noor wegen) 199.18 pnt., 4 v. d. Scheer (Nederland) 198.811 r>nt.. G Heiden (Nederland) 202.83 pnt. D a v o s, Zondagavond. Al hebben de Nederlandsche rijders zich niet geheel bovenaan op de rangülst weten te plaat sen cn ziin zij achtergebleven bi) de snelle Noren Ballangrud ou Larsen en den Fin Thunberg. z® hebben toch een plaats veroverd, die bewijst, dat zij door training onder goed© leiding veel heb ben bereikt en wellicht nog meor bereiken Uun- n6Heden werd aangevangen met den wedstrijd op 1500 meter. 0,P dezen afstand bleek de Fm Thuberg de 'snelste in 2 min. 19 sec. Een zeer spannende strijd ontstond tusschen van der Scheer en Eötvös (Hongarije). Het had allen schijn, dut do Hongaar de snelste zou zijn, doch op hot laatste rechte gedeelte van de baan wist Heiden zijn tegenstander to passeeren. Hu maakte een tiid van 2 min. 27,5 sec.; de tijd van Van der Scheer, 2 min. 22,9 sec., was belangrijk beter. De totale uitslag van don wedstrijd over 1500 meter luidt als volgt: 1. Thunberg (Finland), 2 min. 19 sec.: 2. Bal langrud (Noorwegen), 2 min. 20,2 sec.; 3. van der Scheer (Nederland), 2 min. 22,9 sec.; 4. en G. Larsen en Pedersen (Noorwegen). 2 min. 22,9 sec.; 6. Heiden (Nederland), 2. min, 27,5 sec. Hooftman (Nederland), 2 min. 29,3 sec. werd tiende, terwijl Kos (Nederland) een tijd maakte van 2 min. 36,4 sec. Des middags had do wedstrijd over den lang- sten afstand van 100GG meter plaats. Het was deze afstand, die voor den einduitslag de beslis sing zou brengen. In dezen wedstrijd heeft dan ook do Noor Balangrud den titel van Europeesch kampioen veroverd. Ziin tijd van 17 min. 43,4 sec. was evenwel geen nieuw wereldrecord, dat met 17 min. 17,4 sec. op naam staat van Armond Carlsen (Noorwegen), op 5 Februari 1928 ts Davos behaald. Een zeer spannende race had plaats tns-chen de beide Nederlandsche rijders Heid-n en an der Scheer. Hoewel van der Scheer roods in de drie vorige wedstrijden de snelste van da Nederlandsche rijders was gebleken, trachtte Heiden eenige malen In snelle spurten op den langen afstand den jongslo der Ilollandsch® rijders te passeeren. Deze slaagde er In ook op de 10.000 meter de vlugste van onze rijders te bliiken. Zijn tijd was 18 min. 9,6 sec. tegen Heiden 18 min. 10,9 sec. Uit hot geringe verschil in tijd blijkt reeds hoe spannend deze wedstrijd is geweest. Deze race was dan ook de span nendste van den goliecjen dag en de beide rijders werden door het vrij talrijke publiek er waren ruim drieduizend toeschouwers luide toege juicht. Do race tusschen Ballangrud on Tliunberg, die eigenlijk om het kampioenschap van Europa werd verreden, was, hoewel hiervoor natuurlijk do grootste belangstelling bestond, minder span» nend omdat Ballangrud erin slaagde reeds na 3000 meter een voorsprong van ruim 100 meter te krUgfen en dezen voorsprong ondanks allo pogingen van Thunberg wist te behouder*, Onder luid gejuich van het publiek ging Bal langrud als eerste over de eindstreep. De totale uitslag van den wedstrijd over 10.000 meter is als volgt: 1. Ballangrud (Noorwegen), 17 min, 43,4 sec.; 2. Thunberg (Finland), 17 min. 53,9 sec.; 3. Lar son (Noorwegen), 17 min. 58,8 sec.; 4. van der Scheer (Nederland), 18 min. 9,6 sec.; 5. Helden (Nederland), IS min. 10,9 sec. Met dezen wedstrijd was een einde gekomen aan de wedstrijden om liet Europeesch kam pioenschap en tegelijkertijd aan de Zwitserscho Winterspelen. Het Zwitsersehe volkslied besloot het festijn, dat eindigde met het volgendo eind klassement: L Ballangrud (Noorwegen, 194,12 punten; 2. Thunberg (Finland), 194,30 punten: 3. Larsen (Noorwegen), 199,18 punten; 4. van der Scheer (Nederland), 199,89 punten; 5. Heiden (Neder land), 202,83 punten. De Nederlandsche rUderp hebben In deze eerst® Zwitsersehe Winterspelen goede prestaties gele verd. De jongste van hen, van der Scheer uit Zutphen, belooft nog veel voor de toekomst. Wanneer hi) zich onder goede leiding blijft trainen, dan ls de mogelijkheid geenszins uitge sloten, dat hU over vier jaar, wanneer de Zwit sersehe Winterspelen opnieuw zullen plaats vin den, een liooger plaats ln do'ranglijst, misschien zelfs do eersto plaats, zal Innemen. Iteeds heeft hi) allo Zweden en Finnen, behalve Thunberg, achter zich gelaten. Rest hem nog slechts den snellen Thunberg en de belde Noren Ballangrud en Larsen voorbij to streven. De Nederlandsche rijders zullen thans naar Boedapest gaan, waar z(j tegen het einde van deze week zullen uitkomen in de aldaar t® houden wedstrijden. Gisterenmiddag had op de baan van de Naar der IJsclub de wedstrijd om het nationale kam pioenschap schoonrtjden voor dames plaats. Voor deze wedstrijden haddon zich 10 deelneemster* laten inschrijven. De uitslag luidt: 1 mevr. J. J, van Wijngaarden (Utrecht)2 mei. A. Kaptoin (Xaarden); 3 mevr. S. DulsbergTroostwijk (den Kaag). Voorts werd een wedstrijd schoenrijden voor paren gehouden. De uitslag luidt: 1 mej. J. J. v. Wijngaarden era G. v. Balen (Oude Rijn)3 mevr. KraakKroono en J. de Waal (Amster dam); 3 mej. If, v. Wijngaarden en S. v. Balen (Oude Riin). De Finsclie liardlooper Nurml heeft Zaterdag bij ziin eersten wedstrijd ln de V. S. sedert 1925 3 nieuwe records gemaakt. Do 3000 yards won hij in 7 min. 43 2/5 sec. Dit is een verbetering van zijn tijd bij zijn eerste bezoek aan Amerika van 2 1/5 sec. De 2500 M. liep hij in 6 min. 58 seo, tn de mijl in 7 min. 23 2/5 see. ComMaAast BÏRD, die thans de ijsbavriêvc van hot Zuidpoolgebied bereikt Leeft, gefotografeerd met kapitein Lafgr.n en z'n hond aan boord van zijn schip „Eleanor Boling" bij Wellington (Nicuw-Zeeland) even vóór zijn vertrek naar de baai vau Wbalea, waai' Byvd een nieuwe haven ontdekte. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5