DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN m 51<5te l^nyanor D;nsdap 22 Januari 1929 No. 15320 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS m 7 «II II 11 :7": INGEZONDEN. KANTONGERECHT concurrentie DE RAMP TE HOEK VAN HOLLAND VERTROKKEN AGENDA UIT KETHEL UIT GOUDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchêque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot n max, van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.—Incassokosten worden berekend 777777 777 7 7 t tnn kil ™PliM van beide handen, voeten of oogen250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver- Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeva 7 2r verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; Zi> bq vernes van g, OP HEI' KOPEREN FEEST VAN DRIE SCHIEDAMMERS Priesters van het H. Hart Morgen vieren de hoogeerw. pater W. Cro- vaart, provinciaal der priesters van het H. Hart, te Hees bij Nijmegen, de zeereerw. pa ter Ph. Collignon, professor te Liesbosch. (Princenhage) en de zeereerw, pater A. Mar- revee, missionaris te Stanley Falls (Belgisch Congo), allen Schialammars van geboorte en alle drie van de congregatie der pries ters van het H .Hart, (juvenaat Bergen op Zoom) hun koperen priesterfeest. Van een onzer lezers ontvingen we te de zer gelegenheid het volgende huldigingsgo- dicht, waaraan we gaarne plaats verleenen. Het achtste van een eeuw kroont heden u Eerwaarden, Met koperen jubelkrans als Priesters van Gods Kerk, En blijde staart Uw oog, op 't geen Uw ijver gaarde Met onbezweken moed, door Hooger krachten sterk; Ons harte, jubelaars, eTkentelijk voor 't goede, Dat U als Priesters deed, brengt juichend dank daarvoor. Smeekt vuriger dan ooit, dat God U spare en hoede Tot schooner zilvren kroon U om de slapen gloor. Gezegend door den Heer, die U tot heden spaarde, Vloeie ongestoord en kalm de stroom uws' levens voort, En wat Uw vlijt hier zaai, vail steeds in vruchtb-re aarde Het brenge U mikten oogst, die 't Hemel rijk behoort! Volbrengt met moed de taak, zoo trouw vervuld tot heden, Uw wandel blijft voor ons een prikkel tot de deugd. Uw woord zij ons ten steun op t pad dat wij betreden Dat ons geleiden zal, met U, te eeuwige vreugd. Leeft lange jaren nog, gij Priesters van den Heer, Verzamelt schat bij schat, voor 't Hemelsch Koninkrijk Loon God U metdertijd, voor 't werken Hem ter eer. Totdat Hij 't eeuwig loon, nog grooter gunst, U reik. J. v K. R. K. SLAGERSVEREENIGING „ST. ANTONIUS ABT" Tweede lustrum .ioudag herdacht de R. K. Slagersvereeni- gtng „St Antonius Abt", onderafdeeling van tie R. K. Middenstandsvereeniging „De Ham ze" haar tweede lustrum. Te half elf werd in de St. Janskerk de Hoogmis voor de geeste lijke en tijdelijke belangen van de leden opge dragen door den geestelijk-adviseur der ver- eeniging, den zeereerw. pater W. A. I. Schuur man O.P. 's Avonds werd in intienren kring in het Verkooplokaal het tienjarig bestaan der vereeniging feestelijk herdacht. Het woord werd onder meer gevoeird door den zeer- eeiw. adviseur, door den voorzitter der ju- bileerende vereeniging den heer J. G. van Dorp en door den voorzitter van de feest commissie, den heer J. H. van de Water. Door het gezelschap Schafthuizen, den Excelsior-jazzband „Black and White" et> door eenige leden en. dames van leden werd voor een avond vol afwisseling gezorgd.. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum werd tevens de grondslag gelegd voor de vorming var- een vaandelfonds. DEMONSTRATIE In oveirleg met verschillende orierwijs- autoriteiten, is door den secretaris van de commissie voor den schoolbioscoop, den heer A. Hukshorn, een demonstratio met een aan tal der nieuwste projectie-apparaten voor on derwijs georganiseerd, welke demonstratie a.a. Donderdagavond te 8 uur in het gymnastiek lokaal der R. H. B. S. gehouden zal worden, b wc,palen etaoinfshrdluetaoinshrdlucmfwypjo SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De wethpuder van Onderwijs is verhinderd morgen, Woensdagmiddag, het gewone spreek uur te houden VOLKSBADHUIS Op 18 en 19 Jan. werden genomen 542 baden, te weten: 1ste Klasse: 31 kuipbaden en 74 regenbaden. 2de Klasse: 53 kuipbaden, 382 regenbaden en 3. kinderbaden. 'f t""1- - 777;- BiJ UB t EESTEN ter gelegenheid der intrede van het nieuwe jaar in Philadelphia gehouden, werd ook de hierboven gereproduceerde groep vertoond van mechanische menschen, die, vo - gens de aankondiging, zijn te verwachten in het jaar „029. Openbare zitting van 21 Januari. De regels van den weg E. v. d. P.. chauffeur te 's Gravezande, stond terecht wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Doordat hij geen signalen gaf, heeft beki. In Gaardingen een wielrijder aangereden. Twee getuigen in deze zaak waren reeds tij dens een vorige zitting gehoord. Nadat nog een getuige was gehoord, vroeg het O. M. een straf van 10.boete, s-uhs. 1 d. hechtenis. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot de helft j. g. k., Overschie, werd nadat de ver balisant als getuige was gehoord, wegens auto- rilden zonder achterlicht, conform den eisch veroordeeld tot 10.boete, subs. 10 dagen hechtenis. De keurmeester J. v. S., werd als getuige gehoord in de vervolgzaak tegen den melkle- venancier B. uit Rotterdam, die aan een bakker hier ter stede een groote hoeveelheid taptemelk voor volle melk heeft verkocht. On verzoek van het O. M. werd de verdere behandeling van deze zaak uitgesteld. Tot over 14 dagen, om alsnog eenige getuigen te booren. In de vervolgzaak tegen den chauffeur G. P. A., die terecht stond wegens rijden zou der licht werd de veldwachter V. uit Kethei ais getuige gehoord. De kantonrechter die zelf ook auto rijdt, merkte op. dat hij in gevallen waarin de lam pen van zijn wagen niet branden een slag te gen den rand geeft. „Maar dat kan alleen bij oude wagentjes", meende beklaagde, het Chevroletie van den kan tonrechter ten spijt. Het O. M. de overtreding bewezen achtend, eischte een straf van 10.—. subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter oordeelde 6.— boete, subs. 3 dagen hechtenis voldoende. J. M. uit Schiedam, werd omdat hij een wagen zonder reflector heeft laten rijden, con form den eisch veroordeeld tot f 1.boete, subs. 1 dag hechtenis. Aan de noodrem getrokken De koetsier L. de J. uit Den Haag, heeft zonder noodzaak in den trein eerst aan de nood rem getrokken en daarna aan den verbalisant een valschen naam opgegeven. Hij werd veroor deeld tot 25 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Eisch was f 25.boete subs. 25 dagen hech tenis. C. M. de R.-de W. alhier, hoorde wegens over treding van de leerplichtwet een straf van f 3. subs. 3 dagen tegen zich eisöhen. Zij weTd ver oordeeld overeenkomstig den eisch. A. V.-G., alhier, werd wegens eenzelfde overtreding veroordeeld tot 2.subs. 2 dagen; C. v. D.-E., werd eveneens wegens over treding van de leerplichtwet, veroordeeld tot 2.— boete, subs. 2 dagen hechtenis. M. N., melkverkooper te Overschie, werd wegens fietsen zonder licht veroordeeld tot 3. subs. 3 dagen hechtenis. Eisch 4. subs. 4 dagen Verstekzaken Bij verstek werden veroordeeld. De monteur H. v. d. K. uit Rotterdam, om. dat hij op de Koemarkt een auto onbeheerd heeft laten staan, tot 5.stubs. 5 dagen. J. v. d. S., los werkman te Vlaardingen, wegens fietsen op een afgesloten weg, tot 3. subs. 3 dagen. M. V.-B-, Overschie, wegens overtreding van de leerplichtwet, tot 2.subs 2 dagen C. P.-D., Schiedam, idem, tot 5.subs, 5 dagen. J. G. v .G., Schiedam, idem, tot 3 subs. 3 dagen. J. K., Gaardingen, omdat hij op een door .een politieagent gegeven hevel niet heeft door geloopen, tot 10.subs. 10 dagen. W. J. M. Overschie, wegens fietsen zonder reflector, tot 5.subs. 5 dagen. -«l-.-t *~i— NED. VER- VAN HUISVROUWEN De afdeeling Schiedam der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen geeft Donderdag avond te 8 uur in „Musis Sacrum" een film avond. WAT ZE DEDEN Bij een hoop sneeuw staan een aantal jon gens sneeuwballen t.e gooien. Ben agent treedt nader en vraagt: Wat doen jullie daar? Antwoord: Nobile zoe.i mijnheer! II. K S. V. „EXCELSIOR'' Algemeene vergadering De R. K. S. V. „Excelsior" zal morgenavond in den Kath. Kring een algemeene vergadering houden. De agenda vermeldt belangrijke bespre kingen over cricket, o.a. verkiezing van een cricket-commissie en bespreking van het aan staande seizoen. De algemeene vergadering voor de dames- afdeeling, die Donderdag plaats zou hebben, is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. FEESTAVOND „VRIENDENKRING" Willy's trouwdag „Willy's trouwdag", de drie bedrijvige klucht waarmee de tooneelvereeniging „Vrien denkring" gisteravond in „Musis Sacrum" voor het voetlicht trad, is gezellig lichte kost, uitermate geschikt om een goedlachs publiek in een prettige stemming te krijgen. Bovendien leent het er zich goed toe om de spelers veel succes, zij het dan soms wat goedkoop, te be zorgen. Zoo was het gisteravond dan ook en een aardig bezette zaal leefde voortdurend mee met de tragi komische lotgevallen van Willy Walters die heel wat wederwaardigheden had door te maken, alvorens van zijn neef Paul een flink bruidscadeau in ontvangst te kun nen nemen. Er komen in het sPe' verschillende goede momenten voor en voornamelijk de rollen van Ulbrich Volkmar en Willy Walters (Aat Voor- huyzen en Bob Schregel) werden uitstekend vertolkt. Wat de rest betreft, zou een tikje meer perfectioneering van de uitspraak aanbeve ling verdienen. Het strijkorkest „Onder Ons", vulde onder leiding van den heer D. A. Voorhuyzen de tusschenpoozen op lofwaardige wijze aan met goede muziek, waarnaar met genoegen werd geluisterd. Rest nog te vermelden, dat tusschen het eerste en het tweede bedrijf een collecte werd gehouden ten hate van de nabestaanden der slachtoffers van de scheepsramp te Hoek van Holland; deze collecte bracht het aardige sommetje op van ruim 27 gulden. INBRAAK De koopvrouw Sara E., wonende te Rotter dam, deed bij de politie aangifte dat een concurrent van haar oen baar toebehoo- rende hoeveelheid kunstzijden japonnen heeft vernield, ,d,oor er een kan met koffie over uit te gieten. Do vrouw had de koffer met japonnen een oogenblik alleen gelaten in de messroom van een in de Wilhelminahaven liggend schip, om op het dek met het scheepsvolk af te rekenen. De politie stelt een onderzoek in. Geachte Redactie, Als lezer van Uw courant las ik gisteravond dat deskundigen getracht hebben zich een denk beeld te vormen van de omstandigheden die oorzaak zijin geworden van het omslaan der red- dingsboot de „Prins der Nederlanden Ik ver meen dat deze gegevens niet de juiste kunnen zijn. Wanneer de reddingsboot zich in de on stuimige branding moet begeven, bevindt bet machinepersoneel zich ander in de boot. Nu is hier gebleken dat deze slachtoffers op 't moment dat de reddingsboot door een grondzee werd gegrepen, zich niet in de machinekamer heb ben bevonden, want genoemde menschen zouden door het overkomende water in hun verblijf opgesloten zijn. En al hebben zij dan in gewone omstandigheden zelf de beschikking om hunne afsluiting vrij te maken, na het omslaan der reddingsboot zouden zij zich niet uit hun ver blijf hebben kunnen redden. Mij dunkt dat door ppn defect in de machinekamer of een daarmede in verband staand ongeval de menschen zich reeds voor het plaats grijpen der catastrofe naar het dek moeten hebben begeven. Het niet vinden van deze slachtoffers in de machinekamer (zooals bij een voorgaande ramp bij het redden der menschen der Scheldeboot wel het geval was) bracht mij tot deze meening. A. V. SCHIEDAM, 21 Jan. 1929. Van de werf van de gebr Osterholt alhier, is vertrokken de motorschoener „Hinderika". die daar sinds geruimen tijd in reparatie lag en waarvan tegelijkertijd de motor tot groote tevredenheid van het bureau „Veritas" en het scheepvaartbureau werd overgehaald SCHEEPVAART SCHIEDAM, 21 Januari. Aangekomen: s.9. Beursplein, ledig van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 21 Januari Vertfokken: s.s Cliagres, naar Jamaica; s.s. Sonja Moersk, (ex Thekla) naar Newport Mou; s.s. Oijleric, naar Fayal vvoor orders; s.s. Blenda, naar Chrls- tiansand; ss. Kambole, naar Antwerpen. SCHIEDAM, 22 Januari Aangekomen: mo torschoener Nijssiena, kapt. L. Pot, met gebro ken glas an Londen voor de Vereenigde Glas fabrieken aan de Buitenhaven. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 18—21 Januari 1929. GEBOREN: Johannes Gerardus, zoon van P. R. van Raay en A. E. Bots, van Beverenstraat 7; Hendrica Wilhelmina, dochter van B. H. Schapers en E. Hille, Eendrachtstraat 4; Maria Oat.barlna Cornelia, dochter van B. T. Meijer en A M. Odijk, van Swindenstraat 50; Axij, zoon van G. de Goederen en C. J. de Regt, Zwartewaalschestraat 2; Grietje, dochter van L. Mulder en A. M. Notenboom, Kortlandstraat 15; Wilhelmina Elisabeth, dochter van H. H. Prein en M. M. Leenders, Westfrankelandsche- straat 104; Helena Johanna Liduina. dochter van J. G. Vis en M. H. van der Heiden, Aleida- straat 108: Antouia Cornelia Maria, dochter van M. J Scholte en C. A. Gordijn, Zijlstraat no. 44. OVERLEDEN: T. Brouns, oud 13 j. Roos beek; F. van der Velden, oud 65 j. echtgenoot van W. Kool, Singel, H. J. van As oud 73 j. weduwe van J. Meerman, Huismanstraat. Gisternacht is door verbreking van eenige ruiten ingebroken in de Hollandsche voterfa- briek „Hamco" aan den Buitenhavenweg. Een fust brandspiritus met een inhoud van 50 liter, alsmede eenige grossen veters worden vermist. SCHIETWEDSTRIJD Door bet bestuur van de burgerwacht alhier is wederom een onderlinge schietwedstrijd ge organiseerd, welke a.s. Zaterdagavond zal aan vangen. De wedstrijd die gehouden wordt op de banen acher het café „De Vergulde Valk zal verdeeld worden in drie klassen. Hij zal vier weken duren, terwijl op de vaste baan met marga- en op de vrije haan met het geweer zal geschoten worden. Als prijzen zullen fraaie kunstvoorwerpen worden aangekocht, terwijl voor de eerste prijswinnaars in elke klasse een wisselbeker wordt beschikbaar gesteld. L. T. B. A.s. Vrijdag 25 Januari zal in de zaal tegen over de R.K. Kerk, de jaarvergadering van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, afd. Kethei worden gehouden. De agenda bevat o.a. jaar verslag van secretaris en penningmeester, be stuursverkiezing en nieuwe contributieregeling. Aanvang 9 uur v.m. lederen Zondag Patronaat St. Dominlcus Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patroniaatsgebouw Emmastraat. van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven: aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R K, Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond, lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man. nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat SL DominicuB zaagles in het. patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R- K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Dinsdag 22 Januari Gemengd Koor uitvoering van het Orato rium „Die Schöpfung" van Haydn in den R. K- Volksbond, aanvang 8 uur. Woensdag 23 Januari Filmvoorstelling over Zuid-Afrika. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 24 Januari Demonstratie met projestie-apparaten voor onderwijs-gymnastieklokaal R. H. B. S, Aan vang 8 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Filmavond in Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Januari 7 R. K. Radio-vereeniging „St. Liduina" Alga- meene ledenvergadering in den Katholieke Kring. Aanvang 8.15 uur. Woensdag 30 Januari Jongensjeugdgroepen R. K. Vakvereeniging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goossens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. BALDADIGHEID Aan de Steijukade alhier, ligt een woon- schuitje, waarop een handwagen stond. Feest vierders in die buurt zouden 's nachts een luchtje scheppen en kregen den handwagen in 't vizier, welke van boord werd gehaald en onder Reeuwijlt In een sloot werd ge reden. De vrouw van 't woonschuitje kreeg lucht van de verdwijning en ging in 't midder nachtelijk uur op zoek naar haar eigendom. In den Zwarteweg werd de vrouw door een daar aanwezigen man geslagen en getrapt. De vrouw liep daarbij verwondingen op aan knie en aangezicht. De politie te Reeuwijk, die een onderzoek 1 instelt, is den dader op 't spoor. TE ROTTERDAM 22 J a n.: Nutszaal, Emlel Hullebroeck, 8, uur Geb. v. K. en W., solisten-concert Max Orobio de Castro, Lena Hartog—Home- man, Anton de Leeuw, halt 9. 23 Jan.: Groote Schouwburg, La Traviata (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) 24 Jan.: Groote Doelezaal, buitengewoon, solisten-concert 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwhurgi De ge schandvlekte, (Spreegezelschap). 8 uur, (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Wonder boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uur, (Zondag ook 2 uur), Bioscopen: goedgekeurde programma# tot en met Donderdag 24 dezer in: RovalJ Olympia (voor volwassenen); Thalia; Cn-sojj Grand Théatre (voor volwassenen); V. B.- Théater (voor volwassenen) BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 22 Januari. Officicele noteeriag van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 18.50 per H. L. H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 22 Januari. Men noteert voor Melasse-spiritus 32.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pct_ f 17.per H. Spoeling Noteering 2.40. SAfc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1