Woensdag 23 Januari 1929 Tweede Blad Pagina 1 K* WOORDEN EN WERKEN I MGR. P. STROOMER PASTOOR A. J. VAN DER MEIJDEN f IS. DR. C. LELY t DE R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDS-BEDRIJFSRAAD VERLAGING VAN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD aanstaande? de tollenkwestie malversaties DE RADIO-RAAD UIT DE R. K. STAATSPARTIJ Ken parochie-weekblad uit den Haag heeft een zeer onaangenaam gesteld artikeltje op genomen, dat heel erg persoonlijk was tegen dan heer A. B. Kleerekoper. Men behoeft het heel erna al niet eens' te zijn met het slacht offer en men mag nog gerust diens manier van doen tegen al wat katholiek is, grievend noemen, maar wij zouden ons nooit laten verleiden zoo'n artikeltje tegen hem of wie ook te schrijven cn wij keuren dat ook ten .Strengste af liet. heeft geen nut, cn al had liet. nut, dan vinden wij het nog niet in den haak Dat Kleerekoper er tegen op komt vinden we heel gewoon, maar genoemde heer gaat Kich nu ook weer it-c buiten. Hij veronderstelt en borduurt door op die In die parochieklok van een geestelijke is. Hij veronderstelt, en borduurt daar op die veronderstelling, om uit te varen tegen do ongemanierdheid en de onmonschelijkheicl van ,.de geestelijken". We geven het drukke stukje in zijn geheel: „Welnu, aan ons dan liet recht eu de .plicht dm met klem de vraag op te werpen: ji waar ter wereld vindt men nog zulk wlïdeir- mfs-manleren, zulke diepe onmensclielijk- j held. zulk» volledige gaspeendheiS van geestelijke en innerlijke verfijning, en dan i nog wel ter perse gebracht door lieden, diie :i In hun persoon en sacramenten een boven. !j aardsch gezag moeten vertegenwoordigen, 'i Zij. die zich opwerpen als onze geestelijke it geneesheeren, zijn de ernstigste krankea ji van geest en gemoed, die Nederland te aden geeft" Zoo'n journalistiek noemen wij nu mensch- oniteerend, en vies en gespeend van alle ver stand cn fatsoen. Want de heer Kleerekoper beschuldigt niet alleen een of anderen gees telijke van wien des chuld aan het artikel itegen hem heelemaal niet vaststaat, hij [sleept er alle geestelijken Dij en stelt ze alle- jmaal als onbeschaafde wilden voor, die te recht door zijn kornuiten worden nage jouwd. En dat is werkelijk wat erg overdreven. In den algemeenen ziekte-toestand van (Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, was gisterenavond weinig verandering te consta- teeren. Mgr. was echter, in tegenstelling met de laatste dagen, minder helder van geest ©n onrustig. Na vooralen le zijn van de H-H. Sacramen ten dear Stervenden is gisteren vrij plotseling I» Engelen (N.-Br.) overledende Zoereerw. Heer A. J. v. d. Meijden O.Praem, regulier- kanunnik van de Abdij Berne te Heeswijk en jpastoor der parochie van den H. liSnfbeTtus aldaar. Temidden van zijn arbeid is gisterenmiddag geheel plotseling overleden dr. C. Lely, oud-lid Tan de Tweede Kamer, oud-minister van Wa terstaat, alsmede voorzitter van onderscheidene colleges. Dr. Lely Was gisterenmiddag nog werkzaam fean liet schrijven van een brochure. Toen 'echter zijn dochter tussehen vier en vijf uur zijn learner binnentrad vond zij haar vader bij zijn schrijftafel neerliggen. De levensgeesten 'bleken te zijn geweken. IN MEMORÏAM MGR. ARIëNS De opdracht voor een grafmonument Aan den beeldhouwer-edelsmid Leo Brom is het ontwerp en de vervaardiging opgedragen .van het monument, dat zal woTden opgericht ■op het graf van Mgr. Dl'. Ariëns te Maarssen. Op het gedenkteeken, dat wordt uitgevoerd in Traver tij nsche steen, zal een bron: en por- Itretplariuette worden aangebracht. DR*. AUG. BORMS. In Nederland aangekomen. Gisterenmiddag half drie kwam per auto, ,Uie de Leeuwenvlag droeg, te 's-Hertogenbosch l>r. Aug. Borms uit Merxem aan, om eenigen tijd bij zijn broeder, Dr. Borms, directeur van het geneeskundig gesticht ..Reinier van Arckel" door te brengen. Naar wij vernemen, zal dr. Borms de ver gadering, die hedenavond door het Algemeen (Nederlandsch Verhond ter gelegenheid van het (350-jarig bestaan van de Unie van Utrecht wordt gehouden, bijwonen. Het ligt ln het voornemen der bij het Ver bond aangesloten studentencorpsen, hem te hutdigen. Dr. Borms zal zioh a.s. Donderdag naar Den Haag begeven. Gelijk bekend, woont een broer van hom te Scheveningen. I ROK. DR. J. G. SLKESWUK. Studiereis naar de West. Aan prof. dr. J. G. Sleeswij.k, hoogleeraar jian de Technische Hoogesehool te Delft, Is toet ingang van 1 Februari a.s. een buiten- jandscli verlof verleend van vijf maanden voor iet ondernemen van een studiereis naar West- tndië. „NEDERLAND'-EXPRESS. HET AFGELOOPEN JAAR NIET ONGUNSTIG Besprekingen over werkplaatsopleidiug en liedrijfsvereenigingen DB VOORLICHTING BIJ BEROEPSKEUZE EN HET AANNEMEN VAN LEF.RLINGEN De vorige week werd te Utrecht onder pre sidium von Dr. J. van Beurden een algemeene vergadering van den R. IC. Algemeenen Mid- donstandsbedrijfsraad gehouden. Alle aangesloten bedrijfsraden hadden' zich doen vertegenwoordigen, In zijn openingswoord wierp de Voorzitter een terugblik op de verrichtingen in het afgeloopen jaar. Spr. was van oordeel, dat 1928 voor den Algemeenen Raad. zoowel als voor de afzonder lijke bedrijfsraden, geen onvruchtbaar jaar ge weest was. Herinnerd werd aan de verrichtin gen in verband met de leerling-regeling, de ziekte-verzekering en hetgeen gedaan werd, om te bevorderen, dgt in program-1929 der Staats partij tot uitdrukking zou komen de gedachte, die de bedrijfsraden bezighoudt, n.l, de stich ting van paritetisch-samengestelde bedrijfs organen op wettelijken grondslag. Met genoegen nemen we waar aldus de voorzitter dat onze in bedrijfsraden belichaamde idee ook in andere groepen van ons volk ingang begint te vinden. De voorzitter sprak den weusch uit, dat in bet pas begonnen jaar minstens eenzelfde re sultaat bereikt zal mogen worden als in 1928. Voorts kon do voorzitter o.m. mededeelen, dat de bedirljfsraad voor bet smedenbedrijf In middels gesticht werd en het bestuur een tweetal andere bedrijfsraden binnenkort hoopt, to kunnen installeeren. Het vraagstuk des- werkplaatsopleiding be houdt de volle aandacht. Kortgeleden hadden, naar de voorzitter mededeelde, voorzitter en secretaris van den Alg. Raad over enkele met de leerling-opleiding in de werkplaats verband hou dende aangelegenheden, een bespreking met den Minister van Onderwijs, Kunsten eu Weten schappen. De voorzitter beval het vraagstuk nog eens iu de aandacht van de bedrijfsraden aan. Hierna werd in den breede gesproken over de inrichting der dn verband met de ziekteverze kering te vormen bedrijfsvereenigingen. Da meeningen bleken verdeeld. De beraadslagingen over dit punt worden onderbroken om hét woord te verleen en aan den heer Dr. J. E. Quay, lector aan de R. K. Handelshoogescliool te Tilburg', die een inleiding Meld over de vraag: ,.ls het voor dsn Midden stand van belang, bij het aannemen van leer lingen gebruik te maken van de voorlichting bij beroepskeuze?" Dr. do- Quay begon zij.n iuleiding met een bespreking van de vei-eischten, die aan het psycUo-technlsch onderzoek gesteld moeten worden. Spr. gaf aan, hetgeen noodig is om te komen tot een zooveel mogelijk zuivere beroepsanalyse. Vervolgens •beschreef spr. de opstelling van de benoodigde proeven en als derde punt de Jjking van de verschillende proe ven. De inleider gaf daarna aan wat verstaan wordt onder „au-beidssedectie" en onder „be roepskeuze". Naar spr. 's meening staat voor den middenstand hot probleem tussehen deze twee vraagstukken in. Noodig zal zijn het totstand brengen van instituten, die volkomen in staat zijn, de veredschte onderzoekingen te doen. Wel bestaan in ons land dergelijke insti tuten, maar, vergeleken bij het buitenland, heeft het werk van onze bureaux van beroeps keuze nog' te weinig beteekenls. Is het op het terrein der psycko-techhiek voorloopig nog tasten in het duister, de toe komst kan hoopvol tegemoet worden getreden. Naar spr.'s meening is er groote kans, dat door de middenstandsgroepen de noodige veyeisch- ten, die het beroep stelt, kunnen worden opge legd, Wanneer werkgevers- eu werknemersor ganisaties de handen inéén slaan, zal het op den duur zeker mogelijk zijn, aldus besluit do inleider, om te komen tot voldoende» ingerichte Instituten, die ertoe kunnen medewerken, den juisten man te brengen op de- juiste plaats. Enkele vragen werden door Dr. de Quay naar genoegen beantwoord. Na deze inleiding werden de besprekingen aangaande de stichting van tasdrijfsveree.nl- gingen weer voortgezet. Een bepaald besluit werd niet genomen. Afgesproken werd, dat de vertegenwoordigers der centrale organisaties (R.K. Middenstands bond en R. K. "Werkliedenverbond) van de deze bijeenkomst naar voren gekomen denkwijzen mededeeling zullen doen in bun algemeene ver gaderingen, opdat deze bij hét nemen van een besluit met de gegeven adviezen rekening kun nen houden. EEN LASCHAPPARAAT UIT ELKAAR GESPRONGEN TWEE ARBEIDERS GEDOOD Een derde persoon tegen den grond gesmakt Hedenmorgen te omstreeks negen uur, waren op de terreinen der Jurgens Olie- fabrieken te Zwijndrecht een tweetal werk lieden bezig met het schoonmaken van een acetyleen-laschapparaa.t. Toen zij, staande op de wielen van het wagentje, waarop het apparaat was geplaatst, een kotel wilden oplichten, sprong deze met een geweldigen knal de lucht in, waardoor van ee,n der werklieden, J. M. G. te Zwijn drecht, het hoofd nagenoeg geheel van de romp weird geseheiden en van den ander S. A. van E. uit Dordrecht, het hoofd gedeelte lijk werd afgerukt. Een nog in de nabijheid staand persoon werd tegen den grond gesmakt, doch be kwam geen letsel. Men vermoedt, dat er zich in het toestel nog ontplofbare carbid gassen bobben Iwvon- TERUGBETALING VAN ACCIJNS. Verificatie en opslag van voorraden in eigen bergplaatsen. Voor het geval het ontwerp van wet tot ver laging van den accijns op gedistilleerd tot wet mocht worden verheven, waarop men wel mag rekenen, rest er weinig tijd voor een behoor lijke uitvoering der Tegel ing waaronder terug gaaf van accijns verleend zal worden, aange zien de wet reeds met ingang van don eersten Maart a.a. in werking zal treden. Bekend is uit de memorie van toelichting op het ontwerp, dat het gedistilleerd, waarvoor restitutie van accijns wordt gevraagd, moet worden opgeslagen onder sluiting vanwege den fiscus in de algemeene eu publieke entrepóts en voorts in lokalen, die daartoe ten getale van één of meer per provincie zullen worden aangewezen. Belanghebbenden zullen moeten zorgen voor heen- en terugzending der goede ren naar die entrepots of lokalen. Ook was he kend, dat de mogelijkheid overwogen zou wor den om, in gevallen, waarin groote voorraden zouden moeten worden opgezonden, de goede ren ter plaatse waar zij zich bevinden te veri- fieeren en onder verzegeling te brengen. Thans vernemen wij van bevoegde zijde, dat door de inspecteurs der accijnzen voor goederen, op geslagen in hunne inspectiën, op tijdig verzoek aan belanghebbenden kan worden toe gestaan, het gedistilleerd, dat zij bij het in werking treden der wet in hun bezit hebben, ter bekoming van de teruggaaf van accijns onder éigen beheer op te slaan, onder sluiting vanwege de administratie der accijnzen: mits belanghebbenden beschikken over een voor ambtelijke afsluiting vatbare bergplaats en het aantal ambtenaren, dat met de opneming van de voorraden is belast, groot genoeg is om bin nen den daarvoor gestelden tijd de verificatie gevolgd door verzegeling der goederen ook bij die belanghebbenden te verrichten. Wie de goederen in eigen bergplaats onder sluiting van de administratie kan opslaan, be reikt daardoor, dat geen vrachtkosten en tijd verlies voor vervoer naar het entrepót of lokaal voor zijn rekening komen, terwijl in dat geval slechts pet. tnplaats van 1 pCt. op de te verleenen teruggaaf wordt ingehouden. Op slag onder eigen beheer schijnt dus wel ver kieslijk, zoodat het te voorzien is, dat vele be langhebbenden er gebruik van zullen willen maken. Het is om deze redenen, dat het tijdig doen dezer verzoeken van belang is. Dit vooral, omdat wellicht niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. Bedoelde verzoeken kunnen reeds thans worden gedaan en zullen door de-inspecteurs der accijnzen onverwijld ln behandeling worden genomen. Do opslag der goederen In entrepöt, aange wezen lokaal of onder eigen beheer moet ge schieden met z.g. consenten tot uitvoer, aan te vragen hij den Ontvanger der Accijnzen, waar onder belanghebbende ressorteert, onder over legging van geldige bewijzen van Inslag van het gedistilleerd of Tan 'geldige peilbewijzen. Onder geldige bewijzen van inslag heeft men te verstaan quitantiën van, betaalden accijns, ver voer- en geleibiljetten, waarvan dè geldigheids duur nog niet is verstreken. Zonder deze gel dige bewijzen worden geen consenten tot uit voer afgegeven eu derhalve geen restitutie van den accijns verleend. Het ls daarom van belang na te gaan of men over deze bescheiden beschikt. Mocht blijken, dat zulks niet het ge val ia, dan zou men zich ten spoedigste tot de administratie der accijnzen kunnen wenden met verzoek om afgifte van duplicaten der te loor gegane of weder geldis verklaring dr verloo- pen documenten. Alle verdere Inlichtingen 7.jjn te verkrijgen op de aecjjnskantoren en inspectiën der ac cijnzen. DE ZUIDELIJKE FILMKEURING SLUITING DER BIOSCOPEN Een nieuwe verordening te Maastricht. B. en W. van Maastricht hebben een nieuwe verordening samengesteld tengevolge waarvan de voorstellingen in de bioscopen met ingang van 25 Januari a.s. verboden zullen zijn tenzij de films gekeurd zijn door de keuringscommis sie voor de Zuidelijke Provinciën te Amsterdam. Dit besluit zal tot gevolg hebben, dat Vrijdag a,s. de bioscopen te Maastricht gesloten zullen worden, wanneer niet aan de eischen wordt vol daan. Bij Oldenbroek BESPREKINGEN OVER opheffing Naar gemeld wordt zijn er ln <le afgeloopen week diverse besprekingen door de Geldersche Vereeniging van Weggebruikers met verschil lende autoriteiten gevoerd, teneinde tot do op heffing van de toi bij legerplaats Olden broek te geraken. De kans schijnt groot te zijn, dat deze tol eerlang verdwijnen zal, In dien do belanghebbenden bereid zijn een aan deel in de onderhoudskosten Tan den weg El- burgTongeren bij te diagen. Tc Woerden DE AANNEMER is vrijgesproken Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gister bevestigd het vonnis der Utrecktsohe Recht bank, waarbij een aannemer uit Woerden, die terecht had gestaan wegens valschheid in ge schrifte, was vrijgesproken. Volgens de dagvaardiging had verd. als le verancier van het Centraal Militaire Kleeding- magazijn te Woerden eind 1926 en "begin 1927 twee rekeningen voor geleverd hout ten bedra ge van 400 ingediend, zonder dat de op deze rekeningen vermelde leveranties hadden plaats gehad. Do zaak houdt naar men weet verhand met de knoeierijen, welke gedurende een reeks van Jaren bij genoemd kleedimgmagazijn zijn ge schied. ZIJN SAMENSTELLING. Dr. J, Th. da Visser voorzitter Bij Koninklijk Besluit zijn voor het tijdvak van heden t/m 31 December 1933, benoemd tot leden van den radloraad, Dr. J, Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, K. en W. te 's Gra- venhage tevens voorzitter; Mevr. B. D. Boon van der Starp te 's Gravenhage; A. J. da Costa, Amsterdam; D. Crommelln, directeur van het zendlngsbuTeau te Oegstgeeat, wonende te Bloo- mendaalDr. J. Q. Fockema Andreae, burge meester van Utreoht; Mr. B. de Gaay Portman, secretaris-penningmeester van het Algemeen Nederlandsoh Verbond; Mr. P. S. Gerbrandy, lid van Gedeputeerde Staten vanFriesland te Sneelc; Prof. Mr. R. Kranenburg, hoogleeraar te Leiden; Dr. C. Lely, oud-minister van Wa terstaat te 's Gravenhage; Prof. W. Nolet, hoogleeraar aan het seminarie te Warmond; Aug. Philips, voorzitter van het verbond van Nederlandsche Werkgevers te 's Gravenhage; Dr. Th. Stoop, arts te Dordrecht; Mr. T. J. Verschuur, voorzitter van den Raad van Ar beid te Breda; J. W. de Vries, hoofdbestuurs lid van de Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders te Buasum en tot secretaris E. P. Weber, oud-hoofdcommies hij het hoofdbe stuur der Posterijen en Telegraphic te 's Gra venhage. VOOR DE MOBILISATIE- SLACHTOFFERS VOORZIENING IN DEN NOOD? Installatie van de commissie van onderzoek. De Minister van Defensie, de heer Lambooy, is hedenvoormiddag ten 11 ure in 't Departe ment overgegaan tot installatie van de com missie betreffende onderzoek naar den toe stand dar mobilisatie-slachtoffers. Do oommissie bestaat uit de heeren dr. L. Deckers, voorzitter; dr, Diehl, dirlg.-otficier van gezondheid le kl., chef van het militaire hospitaal te 's-GravenhageJoekes, lid der Tweede Kamer, terwijl als secretaris fungeert de heer Krayenbrink, ambtenaar aan het Departement van Defensie. HET „VALKA"ONGELUK Yergérfsche pogingen om het schip vlot ie brengen. Gisterenmorgen hebben de slaepbooten „Maas", „Hoek van Holland", „De Rotterdam" cn de „Kijkduin" van Smit Co.'s Internatio nalen Sleepdienst te Rotterdam getracht het voor enkele dagen op de Maasvlakte gestrande Letlandsche stoomschip „Valka" weer vlot te brengen. De laatst» dagen was reeds veefl cokes uit do „Valka" overgeladen op andere schepen, doch dit bleek nog niet genoeg te zijn. DE RAMP BIJ HOEK VAN HOLLAND. Voor de nagelaten betrekkingen. Hel geschil Rijkskieskring !s-Gravenhage en het Centraal College. Naar wij vernemen heeft zich een voldoend aantal afgevaardigden van verschillende Kies kringen bereid verklaard, om een verzoek tot het bijeenroepen van een vergadering van den Partijraad te steunen, teneinde een beslissing uit te lokken inzake het bekende geschil tus sehen het Rijkskieskringhestuur van Den Haag en het Centraal College. De candidate ur Mr. Steenberghe. Naar wij vernemen, heeft. Mr. Steenberghe te Goirle een candidatuur voor don kwaliteits zetel arbeidszaken niet aanvaard; evenzoo heeft hij bedankt voor een candidatuur voor den kwa liteitszetel handel, nijverheid eu verkeer ln den rijkskieskring Haarlem-Helder. Mr. Steen- berghe heeft te kennen gegeven, dat hij alleen een candidatuur voor een vrijen zetel aan vaardt. Bij de R. IC. Rijkskieskringorganisatie Rot terdam kwam bericht binnen van de hoeren mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar en Th. F. M. Schaepman, waarin zij verklaren dat zij da candidatuur voor een vrijen, zetel gehandhaafd wenselien te zien. De heer "IV. Steinmetz stelde zich beschik baar als plaatsvervanger voor den kwaliteits zetel inzako arbeidszaken. UIT DE S. D. A. P. Groepeeringen der oppositie moeten worden ontbonden. Het partijbestuur der S. D. A. P. hoeft, naar „Het Volk" moldt, besloten de volgende motie inzake de houding der partij ten aanzien van de opposltle-groep op den beschrijvingsbrief voor het verkiezingscongres te brengen „Het congres der S. D. A. P., gehouden op 16 Februari 1929 e.v.d., te Nijmegen eerbiedigende de vrijheid van eiken partijge noot om in de party en op den grondslag van hare beginselen eigen opvattingen over partij- taktiek te verdedigen overwegende, dat liet vormen van georgani seerde groepen van partijgenooten, die tegen- leiding trachten te geven tegenover de door de partijcongressen aangewezen partijleiding, uiteraard desorganiseereud werkt dat het houden van congressen e.d., die niet door of namens bevoegde partijinstanties zijn bijeengeroepen, en waar, van den inhoud der partijbesluiten afwykende, resoluties worden aangenomen, vorwarring moet stichten en on toelaatbaar moet worden geacht stelt vast, dat meeningsversclilllen over be ginselen in tactiek der party besproken l>é- hooren te worden in de vergaderingen der par ty-organisatie zelve, en spreekt als zyn ultdrule- kelijken wil nlt, dat daartoe gestichte ander» groepeeringen zullen worden ontbonden, in het belang van de eenheid en van de strijd positie der partij." DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De revolutionnair-socialistische partij Het Agentschap Jer Stoomvaart-Maatschap- •y „Nederland", de Firma ICuyper, van Dam p Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein anslulting gevend op het s.s. „Prinses Juli- |na", hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal af aren. Donderdagmorgen 24 Januari, zal ver rekken van Rotterdam (Maas) te 7.09 uur en »n 's Gravenhage (S,S.) te 8.00 uur. den. De politie heeft het geval in onderzoek. PLUIMVEETENTOONSTELLING Op 26 en 27 Januari a.s. wordt te Doetin- cbeim een internationale pluimveetentoonrtél- ling gehouden. Et zijn 700 inzendingen. Naar aanleiding van den oproep van het hoofdbestuur van het Ro-ode Kruis is reeds, voornamelijk op postrekening no. 22120 van het Roode I-Cruis en voorts in contanten, ruim 40.000 gestort ten hate van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp van de reddingboot „Prins der Nederlanden". Da opbrengst van de Maandag door de Ver eeniging tot behartiging van Marktbelangen „Vrede door Recht", op de Markt te 's Hage gehouden collecte, ten bate van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de. ramp aan den Hoek van Holland, bedraagt 304.68»4, welk bedrag aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis is afgedragen. Tevens is aan B. en W. door bovengenoemde vereeniging toestemming gevraagd tot bet honden van een collecte voor hetzelfde doel op Donderdagmorgen a.s. op de groenten- en fruit markt. NA DE RAMP VAN DE SALENTO. Het overbrengen van twee lijken naar Italië. Het stoffelijk overschot van de opvarenden Luigl Russo en Raffaelo Lippt van het s.s. „Salento" zU.n te IJmuiden en Zandvoort op gegraven en naar Rotterdam vervoerd, ten einde heden met het in de Waalhaven te Rot terdam liggende Italiaanscl.s se. „Petrarca" naar Italië te worden verscheept. DE AARDBEVING IN VENEZUELA. Aanbod van hulp door Hr. Ma. „Kortcnaer". Biykens bij het Departement van Defensie ontvangen radio-bericht heeft de commandant van Hr. Ms. Torpedobootjager „Kortenaer", welke zich op weg bevindt tussehen Curacao en Paramaribo, op het vernemen van het be richt omtrent de ernstige aardbeving ln Vene zuela; door tusEChenkomst van onzen zaakge lastigde" te Caracas zyn hulp aangeboden. President Gomez hoeft geantwoord, <lat hij zeer getroffen en dankbaar was voor het edel moedige aanbod, doch meende het niet te be hoeven aan te nemen. OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG In zijn schoenvetei-s verward geraakt De heer W. J. V. uit Culeanhorg kwam Maandagavond van Rotterdam eu stapte te Utrecht uit. om vandaaruit een familielid in Houten per fiets te gaan bezoeken. Daar- toe moest hU onderweg een onbewaakte» overweg oversteken. Hij hoorde een trein aankomen en dacht nog wel over den over weg te kunnen gaan. Hij geraakte evenwel verward in zyn schoenveters, waardoor hij viel terwyi de trein over een zijner beenen ging. Iiy werd ia de Ryksklinieken te Utrecht opgenomen. STENHUIS 13 BESCHIKBAAR Naar wij vernemen, zal het voorloopig comité op de conferentie tot stichting van eea revolutionnair-socialistische partij voorstellen aan de a.s. Kamerverkiezingen deel te nemen. De heer Stenhuis zal als aanvoerder van de lyst optreden, verder zullen b Huurders dep revolutionnaire vakvereenigingen er op voor komen. De volgorde zal op de conferentie wor den vastgesteld. DE ZAALINSTORTING TE ENSCHEDé. f De dooi de oorzaak i Nader wordt nog gemald, dat van de drié gewonden de caféhouder Dikkers er het ernstigst aan toe is. Hij heeft dirie ribben gebroken. Men vermoedt, dat het ongaluk is ontstaan door hot dooiweer. Het gebouw was niet door de bouwpolitle goedgekeurd. Het was aan het café aangebouwd en bood plaats aan ongeveer tweehonderd per sonen. Spoedig na het ongeval was de politie uit Enschedé en Lonneker ter plaatse om eau onderzoek in te stellen en de vele nieuws gierigen op een afstand te houden. De om het leven gekomen schilder Zoethout was niet afkomstig uit Groningen, doch uit Sneek. DE OVERVAL TE DEVENTER. Een belooning uitgeloofd voor het terugvinden der gelden. De commissaris van politie te Deventer maakt bekend, dat aan hem of haar, die zoo danige inlichtingen verstrekt, welke leiden kunnen tot opsporing en terugvinding van het geld, waarvan de kantoorbediende G. J. J. St, beweert op 19 dezer te zyn beroofd, een be looning van 1000 zal worden toegekend. Het onderzoek der politie in den raadsel achtige» roof©verval op den kantoorbediend» S. heeft neg geen licht gebracht. S. Dlijft elké schuld pertinent ontkennen. Heden werd hij haar Zutfen gebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. HET TRANSPORT VAN LIEBERMANN NAAR NEDERLAND. Oponthoud te Stettin. Bij de politie te 's Gravenhage is gistermid dag een telegram ingekomen van inspecteur v. d. Mark uit Stettin meldende, dat er by het transport van Liebermann in genoemde plaat» eenig oponthoud was geweest, tengevolge waar van zij waarschyniijk later te Amsterdam zou den arrivecren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5