FEUILLETON HAAR DOEL BEREIKT I ZATERDAG 26 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 WEERBERICHT. Goedgekeurd. Voor Allen die Sukkelen ülijnhardfs Laxeertabietten RAADSGVERZ CHT UIT KETHEL Op een vraag van den heer WOUDENBERG (S.D-A..P.) antwoordt de Voorzitter dat er nog geen antwoord van Vlaardingen is. Het aan blijven van den burgemeester heeft eenige stag natie veroorzaakt, maar zonder twijfel zullen B. en W. diligent zijn. Overeenkomstig het voorstel -worden de hee- ren als zoodanig opnieuw voor de commissie aangewezen. lb. Aanbeveling van de Oommissie van Ba- Iheer der Fondsen van bet voormalig Oude Manhuis ter benoeming van een Md barer Com- missie ter vervulling der vacature, ontstaan door de aftreding als zoodanig van den beer D. Roddeüs. Aanbevolen worden: 1. De heer Ir. C. Houtman, waarnemend Bux, gemeester- 2. De heer A. Hoek, notaris. De heer KOOPMANS (V.D.-) vraagt waarom deze vacature zoo lang is opengebleven. De VOORZITTER antwoordt, dat er eenlg zakelijk verband wordt gelegd tusschen deze benoeming en die voor het St. Jacobs-gasthuis. De heer HOOGENDAM (A.R.) .zou de voor. dracht willen aanhouden tot de volgende ver. gadering. De VOORZITTER, meenend dat de heer Hoo- gendom namens meerdere leden spreekt, zal Ihieraan voldoen. lc. Aanbeveling van de Commissie voor het Sttedelijk Muziekkorps, ter benoeming vam een lid van bare Commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftie- ding van den heer B. A. J. Wittkampf. Aanbevolen worden: 1. De heer B. A. J. Wittkampf (aftr.) 2. De heer D. M. Zoetmulder. De heer Wittkampf wordt herbenoemd, ld. Voordracht van Burgemeester en Wet houders ter benoeming, voorloopig voor een proefjaar, van een onderwijzer aan de Buiten, gewone School, ter voorziening in de vacature, ontstaan door bet aan den heer J. Eering ver leende ontslag. Voorgedragen worden de heoren: i Th. van Woerfcom, onderwijzer aan school D. alhier. 2. W. J. de Graaf, onderwijzer aan een G. L. O.-sohool te Rotterdam. 3 J. Scsheffer, onderwijzer aan school A2, alLièiv r heer VAN DORP (R.K.) vraagt deize be- noeming aan te houden, om ze in de onderwijs commissie nog eens te bespreken. Het verzoek van den hoar v. Dorp wordt ondersteund. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) merkt op, dat reeds van September af hier een vacature bestaat. Het hoofd is ziek geworden, zoodat voor dit buitengewoon onderwijs met halve krachten wordt gewerkt. Argumenten voor uit stel heeft spr. niet gehoord: hij kent er geen enkele reden voor. De heer v. DORP (R. K.) meent dat dat uit stel hoogstens voor drie weken zou gelden, 't Is van beteekenis dat er in de onderwijscommis sie overeenstemming bereiikt wordt. Wethouder DE' BRUIN (S.D.A.P.) mrkt op, dat de onderwijscommissie niets voorstelt. Er is overigens nog al wat anders te doen voor de oom missie dan de benoemingen. De heer VAN DORP (R.K.) merkt op, dat 'trwijscomniis-sia voor deze voordracht geen verantwoording te dragen heeft, er niets aan te doen is. Intussehen, bniten de voorzit ter is de geheele commissie voor aanhouding. De heer FETTER (REV. ARB. C.) -vraagt wat «r achter deze zaak zit. f De VOORZITTER merkt op, dat de heer van Dorp, als lid der onderwijscommissie zich ge passeerd gevoelt, omdat de zaak niet in de onderwijscommissie is geweest. De heer WA.4EDENBÜR8 (S.D.A.P.) meent dat de commissie toch vergaderd beeft. De heer STEENS (R.K.): terloops, en er is nog geen overeenstemming bereikt. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) merkt op, dat er geen enkele, belangrijke reden voor uit stel is. De raad zal uit deze drie personen een keuze moeten doen. Uitstel is tegen het onder. Wijsbeiang. De heer BROEK (V.B.) ziet- het bezwaar van den heer de Bruin niet zooeeer in De com missie heet't zich over de voorgedragen per son en niet vo'dioendo gaorieirteerd. De heer FETTER (REV. ARB. C->: Er is dus bezwaar tegen de voordracht. Waarom zegt men dat niet? Do VOORZITTER merkt op, dat de heer Fet ter conclusies trekt, die hij niet zou (lurven trekken. Als de beer v. Dorp zijn voorstel hand- haaft zal apr. dat in stemming moeten brengen. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) zou niet weten, waarom de commissie zich nog verder zou willen orienteeren buiten de vertrouwe lijke inlichtingen die zijn ingekomen. De voor dracht bomt tot stand zonder eenigen invloed van het gemeentebestuur. Spr. stel er prijs op, dit hier te verklaren. Het hoofd van de school moet kunnen samenwerken met de onderwijs krachten die hij krijgt. Wie van de leden der oommissie zou de verantwoordelijkheid durven dragen voor een beoordeeling der sollicitanten? De raad heeft uit de voordracht van drie te kiezen. De heer BROEK (V.B.) betoogt dat het niet gaat over de voordracht. Het gaat over hot wezen zelf van het onderwijs. Men legt zich op buitengewone scholen toe. langer zoo meer toe op het practlscili onderwijs, den handen arbeid. Een der voorgiedragenen heeft daar voor een diploma, de andaren niet. Deze zaak dient degelijk onder oogen te worden genomen. Wethouder DE BRUIN antwoordt, dat een geschikt paedagoog van veel meer beteekenis is, dan het bezit van een akte. De voordracht is op de incest consciëntieuze manier behan deld. Laten we nu zoo gauw mogelijk de moei lijkheid van onvolwaardige krachten oplossen. De heer VAN DORP (R. K.) merkt op. dat het buitengewoon onderwijs onze buitengewone zorgen vereischt. Waar vijf maanden een va cature bestond, kunnen er nog wel een paar weken bij. Het voorstel van den heer v. Dorp wordt in stemming gebracht en met 18 tegen- 7 stem men aangenomen Voor de rechterzijde, de beidie vertegenwoor digers van het revol. verkiezingseomité en de Iheer Broek (v.b.) 2. Voorstel van de commissie voor het On derzoek der Rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1926 van het St. Jacobs-Gast. huis. Hiertoe wordt besloten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van diverse perceelen bouw grond. te- weten- Aan den heer H. Gabel q.q. alhier van een perceel bouwgrond, gelegen aan de J. A. Al berdingk Thijmstraat W.Z. hoek Graaf Flo risstraat N.Z. ter breedte van 40.22 M. en ter diepte van 20 M. tegen een prijs van 15.50 per M2, ter bebouwing met 7 beneden- ©n bo venwoningen, benevens een heel huis op den hoek van de Graaf Florisstraat en tot het verleenen van het recht van voor koop voor den tijd van 3 maanden op het aangrenzend perceel bouwgrond, gelegen aan de J. A. Alberdingk Thijmstraat W.Z., hoek de Genastetstraat Z.Z. eveneens tegen den priis van 15.50 per M2 en ter bebouwing met 8 beneden- en 9 bovenwoningen. idem, aan den heer H. Gabel q.q. alhier, van een perceel bouwgrond gelegen aan de J. A. Alherdiingk Thijmstraat O.Z. tusschen de Potgieter- en Graaf Florisstraat, ter breedte van 40 *M. en ter diepte afwisselend van 20 tot 2.8 M. tegen een prijs van 15.50 per M2 ter bebouwing van 7 beneden- en bovenwonin gen aan de J. A. Alberdingk Thijmstraat een heel huis op den hoek van de Graaf Floris straat en des verlangd met een pakhuis of garage achter het hoekhuis aan de Potgieterstiaat, op welk hoekhuis twee boven woningen naaet elkander mogen komen; idem, aan den heer H. Gabel q.q. alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de J. A. Alberdingk Thijmstraat W.Z., ter breedte van 30.22 M. en ter diepte van 20 M. tegen een prijs van 15.50 per M2 ter bebouwing me* 6 beneden, en bovenwoningen: idem, aan den heer H. Gabel q.q. alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de J. A. Alberdingk Thijmstraat W.Z. hoek West Frankelandscihestraat Z.Z. ter breedte van 21 M. en ter diepte van 20 M. tegen een prijs van 16 per M2 ter bebouwing met 4 beneden, en 5 bovenwoningen. idem. aan den heer H. Gabel q.q. alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Jacob van Lennepstraat O.Z., ter breedte van 9.52 M. en ter diepte van 19 M. tegen een prijs van 15 per M2, ter bebouwing met 2 beneden- en 2 bovenwoningen: idem aan de heeren R. Rijpers en A. van Velzen te Rotterdam of hun meester, van êen perceel bouwgrond, gelegen aan den Vlaardin- serdi.ik Z.Z., ter breedte van 11 M., en ter diepte van 25 M. tegen een prijs van 16 per M2 ter bebouwing met 2 benedenwoningen en 2 bovenwoningen in twee verdiepingen, idem. aan den heer Anton Vermant, alhier, Verwacht wordt: Zwakke tot matigen O. tot N.O. wind, mee3t licht tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. De barometer stijgt op den voormiddag. Fietsers op motorrijders Mekten op van 's avonds 5.06 tot 's morgens 7.19. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringsstoringen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuch tere maag een glas natuurlijk „Franz-Josef bitterwater. Volgens de in klinieken voor in wendige ziekten opgedane ervaringen is het „Franz-Josef"-water een uiterst weldoend af- voermiddel. Bij Apoth. en Drogisten verkrijgbaar. Reel. 25493 VSD 8 of zijn meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Jacob van Lennepstraat W. Z. hoek Filips van Eour-Kondic-straat N.Z.. ter breedte van Dl.m. 30.50 M. en ter diepte van Dl'.m. 19 M. tegen een prijs van 15 per M2 ter bebouwing met 6 beneden- en bovenwonin gen: idem, aan de heeren gebr. Visser te Rotter dam of hun meester van een perceel bouw grond gelegeni aan die Nicolaas Beotstiu-aat N.Z. ter breedte van pi.m. 20 M. en ter diepte van pl.m. 20 M. tegen ©en prijs van 15.50 per M2, terbebouwing met 4 beneden, en 4 bovenwoningen idem, aan den beer G. Toombergen, te Rotter, dam of zijn meester van een perceel bouwgrond gelegen aan de Philips van Bourgondiëstraat N.Z., ter breedte van pl.m. 20 M. en ter ge middelde diepte van 19 M., tegen een prijs van f 15 per M2. ter bebouwing met 4 be neden en 4 bovenwoningen. idem aan den heer C. H. Sehwagermann, alhier of zijn meester, van een perceel bouw grond gelegen op d.en hoeik van de Juliana van Stolbergstraal O.Z. en de Charlotte de Bourbonstraat Z.Z. ter breedte langs eerstge noemde straat afwisselend van 19 tot 18.30 en ter diepte langs1 laatstgenoemde straat van 27 M. tegen een prijs van 14 per M2. ter be bouwing met een dubbele villa. idem. aan de heeren H. en A. van der Lin den, alhier of hun meester van een perceel bouwgrond, gelegen aan het Edisonplein. hoek van Swindenstraat' ter lengte van pl.m. 40 M. en ter diepte van 18.50 M. over een lengte van 33.40 M. en van 17 M. voor het overige gedeelte, tegen een Prijs van 16 per M2 ter bebouwing met 8 beneden en 9 bovenwoningen, met dien verstande dat de benedenwoning op den hoek van de van Swindenstraat en het Edisonplein mag ingericht worden als winkel met woning en pakhuis. 4b. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun college, te machtigen tot ondehand sche verhuring op door hen te stellen voor waarden aan A. Bijl alhier, van het perceeltje grond gelegen achter en naast hat pand Hoofdstraat 79, teir oppervlakte van. onge veer 60 M. tegen een huurprijs van 0.50 per M2 per jaar. 5. Voorste] van Burgemeester en Wethou ders om aan mej. G. Blok, weduwe van P. J. Zoutendijk, wier man in leven was gepension- neerd als werkman bij dan dienst der gemeente werken, in verband met het raadsbesluit van 6 Augustus 1926 (gemeenteblad no. 23 van 1926) tot wederopzegging een uitkeering te verleenen van f 269 per jaar. Hiertoe wordt besloten. 6, Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verdeeling van de Kieskringen, waar in deze gemeente voor de verkiezing van den gemeenteraad is verdeeld, in stemdistricten en tot aanwijzing van de stemlokalen voor die districten Overeenkomstig het voorstel wordt beslo ten. De vergadering wondt te kwart over vijf gesloten. mei Verstopping of moeilijken tragen en onregelniatigen Stoelgang zijn - onmisbaar Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten Doos 60 ct Reel. 23730 VM 8 Nogmaals de ziekenhuiskwestie. j Benoemingen die niet doorgingen. De idylle van de oude stad. Bij de behandeling van de begrootlng bad - mevrouw Benthem—de Wilde toen de subsi- diienoet voor het R. K. Ziekenhuis in stem ming moest worden gebracht een vage be schuldiging geuit aan het adres van den direc teur der dr. Nolet-Stichting, als zou deze zich minder fair ten opzichte van liet gemeente ziekenhuis hebben gedragen. In de vergadering van gisteren, waarin da definitieve redactie der subsidie-voorwaarden aan de orde kwam. herhaalde zii haar be schulding, thans wat nader gepreciseerd. Ze komt hierop neer dat de geneesheer-directeur van ons R. K. Ziekenhuis op onbehoorlijke wijze patiënten van het gemeentelijk zieken huis naar de Dr. Nolet-Stichting zou hebben overgeheveld, en ze knoopte aan haar is- schuldigting de waarschuwing vast, dat, moch ten dergelijke feiten zich in de toekomst nog meer voordoen, zij en haar fractie voor de subsidie niet meer zouden stemmen! De waarschuwing lijkt ons voorbarig, omdat de beschuldiging allerminst bewezen is. Wet houder Houtman nam het vrij duidelijk voor den geneesheer-directeur van het R. K. Zie kenhuis op, wiens verklaring der feiten hem blijkens de gevoerde correspondentie bevredi gend voorkwam. En mr. Kavelaars wees er op dat van de zijde van dien directeur aller minst een erkenning van eenige schuld is ge geven, wat zijn brief, welke op verzoek van den voorzitter der R. K. Raadsfractie ter visie zal worden gelegd, wel uitwijst. Het is ons bekend, waarop mevr. Benthem heeft gedoeld. Het betreft drie gevallen; eigen lijk is dit woord nog te véél zeggemje voor feitjes, die men moet opschroeven om ze een geval te kunnen noemen. En wanneer men niet begint met achterdocht, vooroordeel, een vooropgezette meening, zijn ze als volkomen loyaal te verklaren. Intusschpn onderschrijven we gaarne, dat er geen deloyaliteit in de verhouding tusschen de beide ziekenhuizen mag bestaan. Wrijvin gen wethouder Houtman die eenige zeer sympathieke woorden sprak, wees er trou wens reeds op zullen moeilijk te voorko men zijn. Maar helder inzicht in de belangen welke moeten worden gediend en tact zullen beletten dat ze tot ernstiger incidenten zou den utigroeien. Gaat het met benoemingen vrijwel altijd - van een leien dakje, gisteren stokte het tot tweemaal toe. In de commissie voor de fond sen van het voormalig Oude Manhuis, vaca ture Boddeüs, was wethouder Houtman aio nummer één op de voordracht t specht ge- koamen. Uit de vergadering werd om aan houding der benoeming verzocht en de voor zitter. die de leiding handig voerde, was zoo verstandig ocgenblikkoHijk toe te geven. Wethouder de Bruin was zoo toegevend niet, toen het verzoek werd gedaan, nog wel na mens de geheele commissie voor het onder wijs, om ook een benoeming aan de buiten gewone school tot de volgende vergadering uit tö ste-Hen. Dat moest op een .echec voor hem uitlcopen. Op de voordracht waren drie onderwijzers geplaatst van wie sléchts één in het bezit van het S'ovfMjntc"., *•>-.? school dringend vereischt. De diploma-hezitter Is niet als nummer één op de voordracht ge. plaatst; die plaats had de heer Heyboer, het hoofd der school, gegeven aan den voorzitter der afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Onderwijzers. Daarover wilde de Onderwijs commissie begrijpelijkerwijze zoo volledig mo gelijke inlichtingen. En al maakt de commis sie geen voordracht op, kan ze er zelf geen wij ziging in brengen, de wethouder zal toch moe ten beseffen, dat hij met haar heeft samen te werken en dat een strakke lijn niet altijd tot bet gewenschte resultaat, leidt. ,De heer Kavelaars nam het op voor onze oude typische buurten. Een sympathieke han- delwijze, maar wethouder van Velzen er toch tei'ecbt op, dat op den voorgrond moet staan do bewoonbaarheid, uit moreel, hy giënisch, cultureel, sociaal oogpunt. Typische buurten, maar waar de bewoners te gronde gaan, dienen liefst zoo spoedig mogelijk t,p wor den opgeruimd. De afwezigheid van den heer Dinkélaar was de gelukkige oorzaak, dat we voor alt. maal van een vervelende herhaling van de vervelende debatten over de gemeentelijke toonzaal verschoond bleven. De boer CollS heeft een paar vragen inge diend naar aanleiding van cru opmerking in den Rotterdamscben Raad, geuit door wet houder De Jong, behelzend dat de gemeente Schiedam heeft geweigerd terrein beschik baar te stellen aan de Westelijke zijde van da meest Westelijk gelegen haven van het Drie- havenplan voor een fabriek van de Ford-Coin- pany. We zijn benieuwd te vernemen, welka voorwaarden Rotterdam heeft gesteld of aau- geboden, temeer waar die voorwaarden in ver band werden gebracht met „de te verwachten annexatie". SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Januari. Aangekomen s.s. Kornet, terug uit zee om bier te repareeren aan de steiger Maaskade; s.s. King John, ledig van Rotterdam; s.s. Bjorneborg, van Londen, beide om te dokken in de Wiltonhavens.s. Ta- gila, ledig van Rotterdam om te dokken in da Wiltionhaven. SCHIEDAM, 25 Januari. Vertrokken s.s. Almkerk, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 26 Jan. Vertrokken Eng. s.s. Casenr.re, naar Santa Marta. HARBURG, 26 Januari Vertrokken s.s. Agility, met olie naar Schiedam. AANRIJDINGEN Gistermiddag te half 4 had op den hoek Vlaardingiscliedijk—West vest een aanrijding plaats tusschen een Vlaa-rdingsche autobus en een vrachtauto, bestuurd door van O., alhier. De autobus bekam een deuk in het rechter spatbord. Slippen van den vrachtauto is oor zaak 'van de aanrijding. Op den hoek ven den Parallelweg en de Oversrhiescbestraat had een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto van C. v. H. uit Rotter dam en een vrachtauto, bestuurd door S. uit Rotterdam. Een voorspatbord van den luxe- auto werd ingedeukt. SCHIEDAMSCHE IJSCLUB De banen van de S. IJ. V. werden gisteren heropend. Het ijs is beter dan de laatste keer. De niéuwe verlichting weike Is aangebracht is er ook op vooruitgegaan, zoodat liet rijden in den avond aangenamer is geworden. Bij aanhoudend vriezend ween- zijn de banen heden en morgen den geheelen dag, óók 's avonds, geopend. OVER SPIRITISME Voer de vereenigin.g „Katholiek Leven" zal door prof. dr. A. Bessemans te Gent op Dinsdag 19 Februari in het gebouw van den R. K. Volksbond een voordracht met demon straties worden gehouden over „Spiritisms". R. K. UNIVERSITEIT Do collecte voor de R. K. Universiteit heeft iii totaal opgebracht f 182.02. (vorig jaar f 198.61). v KUNST EN VRIENDSCHAP Dinsdag 29 Januari a.s. 's avonds te half acht geeft de muziekvereniging „Kunst en Vriend schap" een feestavond in de zaal van den heer J. C. de Bruin, alhier. Door eenige leden van ICimst en Vriendschap zullen voordrachten wor den ten beste gegeven, terwijl verschillende attracties in de zaal zullen worden opgesteld. Voor ieder die dezen avond wil bezoeken is do toegang vrij. PIET KASTEEL Vrijdag 1 Februari a.s. zal des avonds na het Lof inde R. K. Vereenigingszaal een vergadering worden gehouden, waar Piet Kasteel, hoofdre dacteur van het Nieuwe Dagblad zal komen spreken over Mexico. Toegang voor alle Katho lieke dames en heeren boven dé 16 jaar vrij. FRISCH BAD. Hedenmorgen om kwart over zeven had op de Broekkade een aanrijding plaats tusschen den tuindersknecht V. D. die zich met een handwagen op de Broekkade bevond, en den knecht van den melkhaadelaar van der Meer, zekere P. v. L, Door de gladheid kwam V. D. en de handwagen in de Poldervaart te. recht. Hulpvaardige handen brachten den man op het droge. De wagen werd later opge- vischt. naar her. Dultsch van H RICHTHOFEN. 30). Ja, juffrouw Tosca heeft mij na den piot- sellngen dood van mijn mau tot zien genomen. Zij kwam op de begrafenis en zei me toen dat nu de tijd gekomen was om aan mij goed te maken, wat ik voor haai gedaan had. Het was maar weintg, mijnheer, maar zij heeft het nooit vergeten. Zij hééft zoo'n edel karakter! De oogen van het oude mensch lachten den man toe. Heeft zij mijn lotgevallen verteld? vroeg Bruno weer na een oogenblik zwijgen. Ja, en dit zijn zeker de twee jongejuf frouwen. die mijn Tosca bij het weggaan van de moeder in haar nachtjaponnen gezien heeft? Vrouw Larsen ging naar de kindoren toe. die s.il op een stool waren blijven zitten en met groote oiot-begrijpende oogen om zich heen keken. Zij klapte haar vriendelijk op den schouder en zei. dat ze gauw thee met koekjes zouden krijgen. Tosca Is juist haar dageïijksche wande ling maken, merkte ze op zich naaT dén professor wendend. Op dozen tijd en geheel alleen in het half donker? vroeg Bruno verwonderd. Ja, want overdag heeft ze geen tijd, dan moet ze hier zijn op de schooluren, verklaar de vrouw Larsen. Maar zij kan zonder eenig gevaar, zelf3 als het beelemaal donker ls uit gaan, want zij neemt haar grooten doghond mee. Rustan vormt de beste bescherming, nie mand durft zijn meesteres te naderen als hij Biet wil. Rustan la een kerstgeschenk van de Itesto vrienden, die Tosca hier heeft. Zij brengt bij hen op het land dikwijls haar vacantie door, als zij geen grootere reize onderneemt, waar.- op ik haar altijd vergezel'. Onze inkomsten stellen ons daartoe in staat. De zware huisbel klonk door de gang en galmde langs de gewelven. Dat is ze! riep vrouw Larson en op hut zelfde oogenblik was ze uit de kamer verdwe nen. Enkele seconden later trad Tosca de kamer binnen, terwijl Rustan stijf tegen haar aangedrukt hleef. Zij had zich niet den tïid gegund haar hoed en mantel af te leggen. Met uitgestrekte armen trad zij op haat- jeugd, vriend too. Bruno, wat een verrassing! En dat ziin Lucie en Gertrud? Wees welkom hier, harte lijk welkom! Zij kuste de kinderen hartelijk en toen schonk zij thee in de fijne- kopjes, terwijl vrouw Larsen erg dunne sneedjes brood smeer de en met ham belegde en een schaal konirics binnenbracht die zij aan de kinderen beloofd bad. Bruno kon geen blik van Tosca afwenden. Zij kwam hem veel mooier en bekooriijker voor dan hij haar ooit gezien had; Haar gestalte was voller geworden, de lsleur van haar fijn- besneden gelaat was frissoher. Maar ook hij zelf, hij voelde het, had zijn veerkracht terug gewonnen. De sporen, door leed en verdriet op zijn uiterlijk gedrukt, waren door het zor genvrije leven van den laatsten tijd uïtge- wischt: En nu zij naast elkaar stonden, de twee rijzige gestalten, nu ging het weer door zijn gedachten, wat hij zich al zoo dikwijls in het vooiuitzicht op deze ontmoeting had voorge steld. dat er geen beter bij elkaar passend paar uitgedacht zou kunnen worden En het verlossende, maar tevens verbindende woord zou nu gesproken moeten worden. Hij vroeg Tosca, of vrouw Larsen aan de kinderen de schoollokalen niet eens mocht laten zien en toen Tosca daarop een toeste-in. mend antwoord gegeven had en de drie ver trokken waren, haalde Bruno diep adem, zoo als ht) gewoonlijk deed hij gewichtige aan gelegenheden. Hij liep een paar keer de kamer op en neer en bleef toen voor Tosca staan. Lieve Tosca, zei hij, zou 3e kunnen raden, waarom ik vandaag met de kinderen hier naar toe gekomen ben? Zij ziet hem met haar zwarte uitdrukkings volle oogen aan en dan stiigt langzaam een vlammend rood naar haar wangen. Spreek niet verder, Bruno, verzoekt zij met zachte stem. Dat antwoord ontmoedigt hem echter niet. Neen. neen, roept, hij uit, ik moet het je zeggen, hoe de gedachte jou eens d,e mijne te mogen noemen mij staande heeft gehouden in moeilijke oogenblikken. Hoe de hoop, in jou voldoening te vinden voor de vele ontgoo chelingen, dife heit leven mij gebracht heeft, als een lichtende ster ge-dienen heeft in den donkeren nacht. Bedenk, Tosca, hoeveel ik ge. leden heb. Oli. mijn léven- is niet zonder strijd en teleurstellingen voorhij gegaan, antwoordt zij hem. Het heeft lang. geduurd en het was zwaar voordat ik de mij voorgestelde plaats veroverd had. En hen je gtdukkis? ondervraagt hij dein gend. Ik heb mijn doel bereikt, ls hnnv antwoord Ik verlang naar geen ander. Hij zwijgt een oogenblik Zeker, zegt hij, je hebt' bereikt, waarnaar jo gestreefd hebt. En voor een vrouw heeft dat meer te beteekenen <lan voor een man. die voor den, arbeid geschapen ls. Maar de vrouw de vrouw voor haar zijn andere plichten weggelegd en voorgeschreven. Het be staan heeft iets te bieden, Tosca, dat jij niet kent. Hot feit, dat man en vrouw bij elkaar behooren, het leven in een huisgezin wie dat eenmaal meegemaakt heeft., en dan mag hij allerlei bitterheden gesmaakt hebben, kan met het. alleenstaan ln het leven geen vrede meer vinden. Ik heb nu het leven van een vrijgezel geleefd, van een kunstenaar..... Je weet niet wat dat zeggen wilook mijn kinderen heb ben daaronder geleden. Als zij aa.n de zorgen van betaalde personen zijn overgelaten, dan komen zij veel te kort'. Je zou mij kunnen tegenwerpen, dat ik mij van haar zou moeten scheiden, als dat voor haar welzijn noodig is. Zeker maar waar moet ik haar heensturen? Na het overlijden van zijn vrouw, heel kort na Rose's dood. is do landraad von Bibrach 'voor de tweede maal getrouwd. Voor mijn ouders zouden de kinderen slechts een last zün. Je ziet het, die kinderen missen een moeder, net als ik een oohtigenooté mis Tosca Jij vereenigt alle eigenschappen in je, die man en kinderen gelukkig kunnen maken. Jij zult da hoedanigheden aanvullen die mij ontbreken, Tosca. uit medelijden, uit barmhartigheid, als er geen andere dwingende redenen mochten zijn, verhoor mijn bede. Er ligt op dit oogenblik oen aangrijpende be too vering in het voorkomen van den man, die hier zoo ernstig zijn aanzoek uitspreekt. De weeke, vleiende klank van zijn stem, de glimlach, die om zijn lippen speelt, het vuur dat. uit zijn oogen vlamt, werken aanstekelijk. Tosca staat op. Iets van het brandende ge voel, dat zij reeds lang gestorven waant, stijgt in haar binneniste omhoog. Was dan alles slechts een droom geweest, een bange droom? Had zij hem dan niet eens onder bittere trai- npn moeten opgeven, dezen man, die nil zijn geluk van baar opvordert? En wat heeft hij liaar dan aangedaan dat zij hom niet zou kunnen vergeven? Dat hij een ander bemind bad? Een andere, die hem tot ongeluk gewor den is, die hem de schoonste jaren van zijn leven ontroofd heeft. Voor wie in hem de liefde langzamerhand gestorven, is om zich nu weer te wenden tot de vriendin van zijn jeugd. Beloofde een langzaam ontstaan, in den wilden strijd des levens gestaald gevoel niet van lan- geren duur te zijn, eeuwig? En hij, ziende dat zij in wanhopigen inner- jljken strijd twijfelt, bedekt haar handen met gloeiende kussen. Zonder tegenstand te bie. den laat zij het zich welgevallen. En eensklaps treedt een voor Jiaar verbeél ding lialf-uitgwischte voorstelling naar voren: ook een die haar eens beminde: Ewald! ook hij heeft haar gekust. En neg een beeld op donkaren achtergrond- Rose, in haar bleekblauwen zijden japon, met iiaar weelderige, blonde krulhaar. Hij is van mij! hoort zij een -stem diep in haar ziel op schellen, doordringenden toon roepen. Het doorhuivert, liaar van het hoofd tot de voeten: twee dooden. die hun rechten doen gelden. Bruno, sta op fluistert zij ontdaan. At3 je vroeger een woord van liefde tot mij ge sproken zou hebben, onuitsprekelijk gelukkig zou ik daardoor geweest zijn. Jaren van mijn leven zop ik daarvoor gegeven hebben. Vorder nu alles van mij, alleen niet dat ik je vrouw zal worden. Voor je kinderen wil ik trachten bet gemis van haar moeder te vergoeden. Laat ze hier bij mij ik kan je zeggen, dat ik als directrice een goeden naam heb gemaakt, nooit is er een plaats in het pensionaat open luis ter naar het vroolijk lachen, dat uit de speel zaal tot hier doordringt. Je dochtertjes zullen zich hier net zoo gelukkig voelen, als allo andere pensionaatsmeisjes, dat kan ik je wel beloven. En. alle Lieftle, waarover Ik beschik, zal ik op jouw kinderen overdragen, want het zijn jouw kinderen en jou heb ik bemind. Niets zal haar ontbreken. En later, als ze weer naar je zullen terugkearen. zullen zij met haar vroolijkheid je huis opvrooiijken en maken tot i dat wat' je voor oogan gezweefd heeft, maar dat je niet hebt kunnen bereiken: een thuis vol zonneschijn en vreugde; En dan zal je ook je vriendin uit je kinderjaren herinneren, die jou nooit' vergeten heeft. Hij staat voor haar en kijkt haar aan, lang tot een tranensluier zijn blik verduistert. En tot dan toe? vraagt hij Wat zal mij dan de eenzaamheid draaglijk maken? De kunst zal je een troosteres zijn, is haar antwoord. En jij? vraagt hij naar een korte pauze. Zal jou niets ontbreken? Zii -acht en haar antwoord is: Ik heb het je reeds gezégd: ik heb mijn doel' bereikt. EINDE j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2