MAANDAG 28 JANUARI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 HET RIJK EN DE GEMEENTE^ BEGRAFENIS DR. C. LELY DR- j- H. oort. VERREKENING IN GIRO VAN POST- KWITANTIëN. R. K. VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG BOND VAN KOORDIRIGENTEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. DE FINANCIEELE VERHOUDING -ff De vereeniging van Nederlandsche Gemeenten adresseert Het bestuuT van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten heelt aan de ministers van Financiën en van Binneniandsche Zaken en Landbouw een uitvoerig adres (met bijlagen), beslaande 64 pagina's druks, gezonden over bet wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, waaraan wij het volgende ontleenen: Zooals het bestuur mededeelt steunen zijn be- Bchouwingen eenerzijds op een bij alle gemeen ten des lands ingesteld onderzoek naar de ver moedelijke resultaten, die het heeft verkregen van een daartoe veelzijdig samengestelde com missie van deskundigen uit gemeentelijken kring en op raadpleging van de leden der Ver eeniging in vergaderingen van de elf provinciale af deelingen der vereeniging. In de algemeene beschouwingen wordt in stemming betuigd met de strekking van het wetsontwerp in zooverre dit beoogt om zoowel ln de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten als in het gemeentelijk belas tingstelsel verbetering te brengen, teneinde daardoor het gToote verschil in belastingdruk tusschen de gemeenten te kunnen temperen. Het bestuur wijst er op, dat naar zijn meening ten onrechte ter aanduiding van de strekking van het wetsontwerp het woord „nivelleering" der gemeentebelastingen wordt gebruikt. Het adres wijst er voorts op dat het wets ontwerp zich ten onrechte aandient als een rege ling van de (geheele) financieele verhouding itussclien het Rijk en de gemeenten. In werke lijkheid regelt het slechts een deel daarvan en laat het daarnaast ongewijzigd den chaos van regelingen, die thans ten aanzien van speciale onderwerpen, waarin van een financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten sprake is, bestaat. Het adres vergelijkt dan de wijzigingen,'die het wetsontwerp voorstelt ln de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten met de voorstellen in het rapport der Staatscommisie- van Lynden van Sandenburg. Het constateert ln de beide voorstellen deze overeenstemming, dat zoowel het wetsontwerp als de Staatscom missie een deel van de lasten, die thans plaat selijk moeten worden gedragen, willen omslaan over de geheele lamdsiburgefrij. In tweeëerlei op zicht bestaat daarbij echter verschil. Een eerste verschil is en in dit opzicht verdient naar de meening van het bestuur het wetsontwerp de voorkeur boven het ontwerp van wet der Staatscommissie dat het thans ingediende wetsontwerp dien omslag op veel ruimer schaal wil doen geschieden. Een tweede verschil is. dat het regeeringsontwerp, in afwijking van de denkbeelden der Staatscommissie, dien omslag bewerkstelligen wil door instelling van een ge meentefonds, waaruit aan gemeenten ultkeerin- gen zullen worden gedaan, krachtens een alge- i meene verdeelingsformule. Wat dit verschil be treft zou het bestuur, op daarvoor aangeduide gronden, aan het stelsel, zooals dat door de Staatscommissie in haar rapport was voorge dragen ter zijde latende het onderscheid dat de Staatscommissie maakte tusschen .Rijksuit- keeringen" en „Rijksbijdragen" de voorkeur geven. Het bestuur is niettemin van meening, dat 't fondssteleel van 'n regeeringsontwerp voor- loopig zou kunnen worden aanvaard op grond van de urgentie der verbetering van den be- staanden toestand. Hierna worden eenige algemeene beschouwin gen geleverd over de voorgestelde wijzigingen van het gemeentelijk belastingstelsel. Het be- stuur stemt er mede ln, dat in het ontwerp ln veel sterker mate dan tot nu toe het geval was de verteringsbelasting en de zakelijke belastin gen met name de grondbelasting, voor de ge meenten op den voorgrond worden gesteld en dat als gevolg daarvan aan de gemeentelijke in. komstenbelasting een meer bescheiden plaats jvordt toegewezen. Het bestuur is van oordeel dat de voorgestelde wijziging voor vele gemeenten het gevolg zal hebben, dat zij biet meer voldoende bronnen van inkomsten zouden hebben. Het Bestuur spreekt als zijn meening uit, dat in het algemeen voor de kleinere gemeen ten, indien een belangrijk bedrag aan inkom sten moet worden gevonden uit de inkomsten belasting, deze niet kan worden geheven in den vorm van opcenten op de gemeentefonds- belasting. Het is vooral voor deze gemeenten, waar de inkomstenbelasting, ook na het tot standkomen van het wetsontwerp, een veel be langrijker plaats zal blijven innemen dan in de grootere gemeenten, dat 't met klem be pleit aan de gemeente de keuze te laten om een eigen Inkomstenbelasting te heffen inplaats van opcenten op de fondsbelasting. Het Bestuur spreekt daarbij ais zijn meening uit, dat principieel een dergelijke eigen in komstenbelasting niet in strijd is met het ka rakter van het wetsontwerp, hetweik een in komstenbelasting in den vorm van opcenten op de fondsbelasting kent en waarbij zich ver schillen van 0 tot 80 opcenten bij de gemeenten kunnen voordoen. En ook uit practisoh oogpunt behoeft daartegen geen bedenking te bestaan, zooals nader ln het adres wordt toegelicht. Hierna wordt behandeld de afschaffing der forensenhelastlng. Het bestuur is het er mede eens, dat de forensenhelastlng in haar tegen- woordlgen vorm niet kan worden gehand haafd. Het is echter van meening dat de be swaren, welke te ondervangen zijn, er niet toe behoeven te leiden dat de forensenhelas tlng geheel wordt afgeschaft. Het zou daarom een forensenbelasting facultatief willen ge handhaafd zien met dien verstande, dat daar bij een einue wordt gemaakt aan de extra belasting der'forensen en dat er voorts een bete.e regeling van den subjectleven belasting plicht tot stand komt. Een uitwerking van een en ander is in een bijlage van het adres op genomen. Vervolgens wordt de gemeentelijke verte ringsbelasting besproken, waarmede het adres zijn instemming betuigt. Het zou den gemeenten de bevoegdheid willen geven om de verteringsbelasting op dezelfde Wijze ails dit thans met de gemeentelijke in komstenbelasting geschiedt,, door de Rijksad ministratie te laten heffen, waarbij de ge lmeenten due slechts de belastlngveroideningen gouden moeten vaststellen. Ten slotte verzoekt het bestuur alsnog de mogelijkheid onder oogen te willen zien om ihet wetsontwerp, Indien dit tot wet zal wor den verheven, reeds ln 1930 in werking te doen trede" HET MGR. ARIëNS-COMITé Het Mgr. Dr. Ariënseomité waarvan wij in ons blad van Zaterdag melding maakten ie in zijn geheel alk volgt samengesteld: Leden: Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage; W. J. Andriessen, voorzitter van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersband. te Utrecht; Pater Arsenius, O.M. Cap. te 's Her togenbosch; Dr. F. B. Banning, te Nijmegen; mej. M. E. Belpaire, te Antwerpen; prof. J. Bemelmans. Secretaris van „Voor Eer en Deugd", te Roermond; Eede Bergs ma, burge meester van Enschede; Pater W. A Bloem O E. S. A.. te Eindhoven; W. A. Blokker, voor zitter van het Limburgsch Krulsverbond, te SittardProf. Dr. Gerard, Brom, te Nijmegen; H. Brouwer, voorzitter v. d. Utrechtschen Dio- cesanen Wekliedembond, te Hilversum; A. C. de Bruijn, voorzitter v. h. R. K. Werkliedenver bond in Nederland te Utrecht; M. H. Eggiuk, burgemeester te Maarssen; A. H. J. Engels, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leiden; Pater H. Ermann S. J., te Rotter dam; kapelaan H. Geertman, geestelijk adviseur der R. K. Werkliedenvereeniging, te Enschede; Prof. Dr. Jac. v. Ginneken S. J., te Nijmegen; J. H. Graas Bestuurslid v. d. R. K. Werklie denvereeniging, te Enschede: Prof. P. O Groe nen, te Warmond; O. M. F. Haffmans, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. te Hel- den(O)mej. Fé Haye, directrice v. d. R. K. Schooi voor Maatschappelijk Werk te Amster dam; Ludwig van Heek, fabrikant, te Enschede; .Tan Hellemons, voorzitter v. d. Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, te Boxtel; Rector W. v. d. Hengel, te Utrecht: Henri Hermans, lid v. d. Tweede Kamer der Staten- Generaal te 's Gravenhage; Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, te Nijmegen; J. J. Houben, voorzit ter van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Breda, te Breda; pastoor R. Jansen, voorzitter v. h, Utrechtsch Missie-Comité, te Utrecht; pastoor Dr. W. J. G. v. Koevorden, Secretaris v. h. Geert-Groote-Genootschap, te Maarssen; mej. A. Kokshoorn, voorzitster van den Mariabond in het Bisdom Haarlem, te 's Gra venhage; pastoor J. de Kroon, te 's Hertogen bosch; Pater Marias Lamers, O.F.M., redacteur van „Sobriëtas" te Alverna bij Wijchen; J. C. L. v. d. Lande, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Ubbergen; A. J. Loerakker, lid v. d. Tweedie Kamer der Staten-Generaal, voorzitter v. d. R. K. Landarbeidersbond, te Schoten (Haarlem) Pater W. Maas S. J., te Alken (België)Jos. Maenen, voorzitter van den Limburgschem R. K. Werkliedenbond, te Heerlen; mevr. C. Maseland-Nieuwenhuls, voor zitster v. d. Mariavereenigïng te Enschede; Alb. J. Menaink, hoofdbestuurder van den Ned. R. K. Textiielarbeidersbond, te Enschede; P. J. R. Mesker, inspecteur v. h. Lager Onderwijs, te Maastricht; mevr. Mesker, te Maastricht; pater H. Molenaar, M. S. C., te Sittard; J. B. H. de Moll, voorzitter v. h. KruiBverbond, te Steen deren; Albert Mos, hoofdbestuurder v. d. Ned. R. K. Textielarbeldersbond, te Tilburg; Z. E. Mgr. Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens, minister van Staat, lid v. d. Tweede Kamer deT Staten- Generaal; C. Norbart, voorzitter v. d. Breda- schen Biocesanen Werkliedenbond, te Breda; H. C. Nijkamp, voorzitter v. d. R. K. Werkieden vereeniging, te Enschede; pater Felix Otten O.P., te Huissen; Abbé R. Pasdieloup, Redac teur de la „Croix d'Or", te Bonrges (Frankrijk) pof. Dr. Jules Persijn, te Broechem bij Ant werpen; B. J. Prinsen, Hoofdbestuurder v. d. Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, te Hengelo; Mgr. Dr. H. A. Poeis, hoofdaalmoezenier van Sociale Werken, te Heerlen; L. H. van Rooijen voorzitter v. d. Ned. R. K. Volksbond, te Am sterdam; Z. E. Jhr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, Minister van Stiaat, voorzitter v. d. Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter v. d. Intern. Kath. Vereen, tegen het Alcoholisme, te 's Gravenhage; A. Th. v. Rijen, voorzitter v. d. Bosschen Dlocesanen Werkliedenbond, te Tilburg; Praeses Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, te Rijsenburg; pastoor J. G. van Schalk, Geest. Adviseur v. h. R. K. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrecht; Mr. J. R. H. van Scliaik, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage; A. Schledorn, Leider der Meisjesafdeeling v. d. Ned. R. K. Textielar beldersbond, te Enschede; Freule .A de van der Schueren, voorzitster van den Mariabond in het Bisdom den Bosch, te Nijmegen; kapelaan L. Simons, te Lèopoldsburg (België), Algemeen Secretaris van „Sobriëtas"; pastoor Dr. D. Sloet, te Abcoude; Anton Schoenmaker, te Deventer; mej. Jo Schoenmaker, te Santpoort; mevr. F. Steenberghe-Engeringh, voorzitster der Federatie van Diocesane R. K. Vrouwenbonden in Nederland, te Soestea-berg; P. H. J. Steen- hoff, hoofdredacteur van ,Het Centrum", te Baarn; mevr. Alberttne Steenhoff-Smulders, te Baarn; H. Stlns, voorzitter van den Ned. R. K. Mijnwerkersbond, te Heerlen; Mgr. P. Stroo- mer, Deken, te Amsterdam; Jan Stuijt, archi tect, te 's Gravenhage; J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van „Sobriëtas", te Maarssen; pater J. L. J. van der Velden C.s.s.R. directeur van het Retaraitehuis, te Amersfoort; directeur A. v. d. Venue, Rolduc; Dr. H. J, Verhagen, Aalmoeze- niet v. d. Arbeid, te Kerkrade; Pastoor F. Ver hel vel, te Hengelo (Gld.); J. B. Vesters, voor- feitter van de Nederl. R. K. Journalistenveree- niging, te 's Hertogenbosch; P. Voestermans, voorzitter van de Dr. Ariënsvereeniging, te Venlo; Joh. Winkels, Mede-oprichter der eerste R. K Werkliedenvereniging, te Enschede; kapelaan A. de Wit, diocesaan directeur van het Pauselijk Liefdewerk St. Petrus, te Arnhem; Mgr. B. A. de Wit, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom Utrecht, te Utrecht; prof. Th. Wol tiers, te Hoeven; Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht; Ir. J. M. A. Zoetmulder, directeur van „Ons Limburg", te Heerlen. EXAMEN INSPECTEUR VAN POLITIE. Op de dezer dagen gehouden vergadering van heit bestuur van de R. K. Vereeniging van hoo- ger politie-personeel In Nederland, met do door haar ingestelde examencommissie is besloten het examen voor inspecteur van politie dit jaar te Nijmegen te doen afnemen en wel in Juli het wetenschappelijk en in Octo ber d.a.v. het politioneel gedeelte. Inlichtingen omtrent dit examen zijn te verkrijgen bij den heer L. L. Offermans, commissaris van politie te Kerkrade (Niéuw-straat 25), secretaris dear commissie en den heer L. Hermans, inspecteur van politie te Rotterdam, Bergweg 158, secre taris der ïereeniglng. Overweldigende belangstelling. Onder buitengewoon groote belangstelling is Zaterdag op de algemeene begraafplaats te Den Haag aan edn schoot der aarde toever trouwd het stoffelijk hulsel van oud-minister G. Lely. In den stoet kwamen In gala-hofrijtulgen mede de vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin, G. C. baron van Asbeck, Kamerheer i.b.d. en voorzitter van de Algemeene Reken kamer; de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder C. S. baron van Heemstra, Kamerheer en Particulier secretaris, terwijl Z. K. H- de Prins op de begraafplaats vertegen woordigd was door Zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Termytelen. De burgemeester van 's Gravenhage mr. J. A. N. Patijn was tot zijn leedwezen wegens lichte ongesteldheid verhinderd de beaarding bij te wonen. Voorts waren op de begraafplaats aanwezig: de minister-president jhr. mr. de Geer, de mi- nieters mr. v. d. Vegte en jhr. mr. Beeteerts van Blokland, de Ministers van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en A. W. F. Idenburg, tevens allen oud-minister; de oud-ministers A. Bert- ling, Colijn, S. de Graaff, Kraus, dr. F. E. Posrthuma, de Staatsraden Rambonnet, Hassel- man en mr. Limburg, prof. van Gijn, Wentholt, ir. Bomgaerts de laaitete tevens ais vertegen woordiger van de Staatscommissie voor de Wa- teretaatswetgeving; de Radioraad, waarin de thans ontslapene tot lid was benoemd werd vertegenwoordigd door zijn voorzitter, oud- Minister dr. Th. de Visser en den secretaris E. P. Weber. Voorts waren er tientallen burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van verschillende lichamen aanwezig. Om ruim twee uur kwam de stoet op de be graafplaats aan. Nadat de kist op de baar geplaatst was en de vertegenwoordigers van het Koninklijk Huis zich hierachter hadden geschaard, begaf de droeve stoet zich grafwaarts. Hier had zich ook een dichte menschenmenigte verzameld; het gedeelte der begraafplaats waar de voor- loopige groeve is, was afgezet. Terwijl alle aanwezigen het hoofd ontbloot ten werd de kist, slechts door enkele kransen gedekt, in de groeve neergelaten. Daarna werd een rede gehouden door Mi nister van der Vegte. Vervolgens sprak mr. G. Vissering, presi dent van de Nederlandsche Bank en onder voorzitter van den Zuiderzeeraad. Daarna werd nog het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid, mr. G. A. Boon, secretaris van het hoofdbestuur van den Vrijheidshond, prof. ir. Sluyterman, als Tector magnificus van de Technische Hoogeschool, prof. I". van Royen, namens het Kon. Instituut van Inge nieurs, ir. Wortman, directeur-generaal der Zuiderzeewerken; prof. ir. v. d. Bilt, namens de liberale fractie van den Haagschen gemeen teraad; ir. Ramaer als vriend en oud-ehibge- poot te Delft; den heer J. J. de Niet, namens de vereeniging voor de Noordzeevlsscherij te Scheveningen; Ir. van Thiel, voorzitter van de Vereeniging van Technische ambtenaren bij den Rijkswaterstaat; het lid van Ged. Staten van Noord-Holland den heer J. N. Hendrlx, na- mens den Raad van Arbitrage voor de bouwbe drijven en tenslotte door den voorzitter van den senaat van het Delftsch Studentencorps. Daarna trad de oudste zoon van den ontsla pene, Ir. J. Lely naar voren om den innigen dank der nabestaanden voor de gToote belang stelling te betuigen. Vervolgens sprak hij nog eenige woorden van persoonlijk afscheid tot zijn beminden vader, dien alle kinderen steeds zoo lief gehad hebben en die thans rust gevonden heeft aan de zijde van zijn beminde gade. Herdacht in de Kon. Akademie van Wetenschappen. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehou den vergadering der wis- en natuurkundige af- deeling van de Koninklijke Akademie van We tenschappen, heeft de voorzitter, prof. dr. F. A. F. C. Went, het dezer dagen overleden lid der afdeellng, dr. C. Lely, wiens wetenschap pelijke beteekenis hij in het licht stelde her dacht. MGR. M. J- D. CLAESSENS Wegens gezondheidsredenen en hoogen leef tijd heeft Mgr. Claes&ens besloten het secre tariaat der Indische Missievereeniging neer te leggen. Mgr. Claessens is opgevolgd door prof. P. G. Groenen van Warmond. Een professoraat aangeboden. Men meldt on3 uit Leiden: Aan dr. J. H. Oort, conservator aan de Leid- sche Sterrenwacht en privaat-docent in de ster renkunde aan de Lefdsche Universiteit, is het professoraat aangeboden aan de Harvard Uni versity te Cambridge (Amerika). Dr. Oort heeft omtrent dit aanhod nog geen beslissing genomen. JAN NIELAND IN DEN VREEMDE Onze landgenoot Jan Nleland heeft op uit- noodiging van de Mechelsche Concertvereeni- ging in de gehoorzaal van de Lemmensscbool te Mechelen (de BelS'scIle interdlosecane kerk- muziekschool) een orgelvoordracht gegeven van grootendeet» Hollandsche orgelwerken, waarbij de tenorzaBS€r M. Wegand eenige aria's en liederen met orgelbegeleiding zoug. Het spei van Nieland geneot grooten bijval van het talrijke publiek. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt voor de rekeninghouders bij den postchèque- en giro dienst de gelegenheid opengesteld om door hen te betalen postkwitantiën in giTo te verrekenen. Rekeninghouders, die van deze gelegenheid ge bruik willen maken, kunnen bij de aanbieding van een postkwitantJe aan den besteller mede- deelen, da,t zij de kwitantie per giro verrekend jvenschen te zien. Viering van het 20-jarig bestaan Gisteren vierde bovengenoemde vereeniging in Den Haag haar 20-jarig jubileum, welk zij inzette met een plechtige H. Mis te 11.15 uur in de H. Sacramentskerk aan de Sportlaan, ge celebreerd door den zeereerw. heer Ch. de Meul- der, geestelijk adviseur der feestviereode ver eeniging, hierbij geassisteerd door den weleerw. heer Andriessen, prof, aan het Seminarie „Ypelaar", als sub-diaken en den weleerw. heer Oudejans, als diaken. Alle leden waren bij deze plechtigheid tegen woordig, wat een grooten indruk maakte op de aanwezige vertegenwoordigers der andere ste den. Alle geloovigen zongen de 8e Mis en de 3e Oredo uit de „Kyriale". Bij gelegenheid van dit jubileum vond er des middags 2.30 uur een zang-wedstrijd voor kin deren plaats, in de groot© zaal van den Die rentuin. De zaai, was zoowel 's middag als -onds, vrij goed bezet Nadat de heer 'J- A. M. van der Heijden, onder wiens leiding de zangwedstrijd stond, een kort welkomstwoord gesproken had, werd door alle aanwezigen staande het Wilhelmus gezon gen. Hierna nam de wedstrijd een aanvang. 6 Klassen schoolkinderen alsmede 12 groepen van kinderen en 12 solisten namen aan dezen wedstrijd deel. Dat er veel animo voor bestond, bewees wel dat Rotterdam ook vertegenwoor digd was door de jongens van de R. K. Paro chiale scholen van het Boschje, dat onder lei ding van den heer Chef Kleijn mede kwamen dingen naar den lstcn prijs. Het verplichte nummer voor de scholen was „Kind'ren van de Zee", woorden van Martialis Vreeswijk O.F.M., muziek van Charles Meulder, benevens een nummer naar eigen keuze, de solisten en groepen eveneens naair eigen keuze. De jury, welke bestond uit Prof. Andriessen, Seminarie „Ypelaar" bij Breda, Henk Bus, Maastricht, Bernard Verhoeven, Arnhem, Jacques de Jong. Haarlem, Willem van Kalm- hout. Den Bosch, had een lastige, taak, daar zoowel klas, groep als solist, hun te zingen nummer goed hadden ingestudeerd, wat ook bleek uit het herhaaldelijk applaus na leder nummer. Nadat het program was afgewerkt, werd doop de jury, de uitslag hekend gemaakt welke luidde als volgt: Adeellng scholen: le prijs Rotterdam (Boschje); 2e prijs: school Parkietlaan; 6e en 7e klas. Den Haag. Voor de derde prijs kwamen twee scholen in aanmerking, welke als 3e a, 3e b, werd verdeeld, dit waren school Parkiet laan 4e klas voor 3a en school Hek kei aan 5e klas Den Haag voor 3e b. Afdeeling groepen: le prijs: school Hekkelaan (kleintjes) 2e pr.: Rotterdam (Boschje) 3e prijs: Parkietlaan, Den Haag. Eerv. verm. 't Bekoorlijk zestal. Afdeeling solisten: le prijs School Horten- bekerstraat. Haag; 2e prijs: Dini van den Berg; 3e prijs: Jeantje Lorsheid. Eervolle vermelding Marietje Lorsheid. School Parkietlaan (kleintjes) en Ontevreden Zangeresje. Onder groote vreugde der kinderen werden de prijzen door de jury uitgereikt, terwijl het Kleuterkoor, dat buiten mededinging stond, een troostprijs in ontvangst had te nemen. Des avonds 8 uur was het woord aan mej. Marie van den Vijver, die met haar koor en medewerking van het publiek den feestavond in de groote zaal van den Dierentuin kwam opluls- terem. Mej. v. d. Vijver is daar volkomen in geslaagd. Na de pauze werd de Cantate „Van de zeven Zonnestraaltjes" van Cath. van Rennes uitge voerd, welke veel bijval vond. De R. K. Vereeniging voor den Volkszang mag met dankbaarheid terugzien op dezen welge slaagden feestavond en het was tevens een echte propagandadag. x De jaarvergadering. Een dezer dagen hield de Bond van Koor dirigenten in Nederland zijn 7de jaarvergade ring te Utrecht. De statuten werden gewijzigd, waarbij als voornaamste wijziging kan worden genoemd de afschaffing tan de zoogenaamde A en B leden, waardoor nu alle leden van den Bond gelijke rechten en verplichtingen hebben verkregen. De contributie werd bepaald op 12 per jaar plus 1 voor het ondersteunings fonds. De minimumsalarlasen geldend voor leden van den Bond zijn nu ook bindend ge worden voor de vroegere B leden. De redactie van het eigen orgaan „De Koor dirigent" zal bestaan uit de hoeren Plet Ver sloot te Nijmegen, Joh. F. Keja en Piet Zwager te Amsterdam en N. Gonlag te IJmuiden. Voorts werd een commissie ben-eind tot onderzoek van de mogelijkheid om naast het reeds bestaande pensioenfonds te stichten een uitkeeringsfomds hij ziekte enz. De aftredende bestuursleden n.l. de heeren Otto de Nobel te den Haag, 2e voorzitter, Nico Hoogerwerf te Haarlem 1ste secretaris, Nico van den Linden te Amsterdam 2de penning meester, Willem Zonderland te Leeuwarden en H. J. Schutt te Bergen op Zoom, werden bij acclamatie herkozen. ALCOHOLISME EN VERWAARLOOZING Uit de onlangs verschenen Noorsche statis tiek over de verzorging van verwaarloosde kinderen in de jaren 1925-26 blijkt, dat de overheid in die jaren resp. in 1815 en 1875 gevallen moest Ingrijpen. Het alcoholisme der ouders trad weer als voornaamste oorzaak der verwaarloozing aan den dag: bij 25 pet voor het geheele land; bij 44 pot. voor de hoofdstad Oslo alleen. HR. MS. JAVA. Blijkens het Departement van Defensie In gekomen bericht heeft Hr. Ms. Kruiser „Java" onder bevel van den kapitein ter zee A F. H. Dalhuisen en waar aan boord de Schout bi] Nacht A. ten Broecke Hoekstra den 23sten Januari haar reis naar Japan beëindigd en is to Tandjong Pr lok aangekomen. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK In de week van 2126 Januari 1929 zijn ln Nederland uitgesproken 60 faillissementen, WEER EEN ONGEVAL MET EEN ACETYLEEN-APPARAAT. Geen explosie en geen vuur O® de machinefabriek „De Blesbosch" aan de Staart te Dordrecht waren de ijzerwerkers C. H. B. en W. S. bezig roet het afbranden van klinknagels uit een in aanbouw zijnde motor boot Hierbij werd gebruik gemaakt van een acetyleen-apparaat. De carbid ketel was te voren gevuld, een nieuwe zuurstofcyliuder voor het branden werd gebruikt, terwijl de manometer normaal aanwees. Even nadat B. zich in de machinekamer der boot bad begeven, hoorde hij hulpgeroep en toen hij ging kijken zag hij, dat de kleed lug van den arbeider P. In brand stond. Met nog eenige andere werklieden werden de vlammen der brandende kleeren gedoofd. P. werd naar de verbandkamer gebracht, waar dr. C. Romeijn vrij ernstige brandwonden aan den rug con stateerde en overbrengen naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. De manometer bleek vernield te zijn, even eens de gummislang, die het toestel met den cylinder verbond. Er werd bij dit ongeval geen explosie gehoord, terwijl geen vuur in de om geving was geweest- Een üader onderzoek omtrent de oorzaak van het ongeval wordt Ingesteld. De toestand van P. is redelijk wel. Botsing tusschen trein eu auto. Op de spoorlijn Utrechtden Bosch heeft bij den onbewaakeitn overweg bij wachtpost 10 nabij Utrecht een botsing plaats gehad. Van de richting Utrecht naderde een sneltrein, ter» wijl uit de richting 't Goy een vrachtauto van de firma V. uit Schalkwijk naderde. Waarschijn lijk heeft de bestierder den sneltrein niet gezien, want plotseling had een botsing plaats tusschen den auto en den uit alle macht geremden trein. De auto kwam daarbij dwars over den weg te sla van den trein mede. Ongelukken kwamen niet Voor, en het personeel van den trein maakt® proces-verbaal op. BENZINEMOTOR UIT ELKAAR GESPRONGEN Een jonge arbeider op 6lag gedood De 18-jarige D. J. van 't Hof, in dienst hij den landbouwer v. R. te Strijen sloeg Zater dag een benzinemotor aan. Deze sprong uit el kaar met hief. gevolg, dat de man op slag ge dood werd. Het hoofd werd hem van den romp gescheiden. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN! Gistermorgen is op den Haagweg de 22- jarige W. P. v. K. uit 's Gravenhage, die met een rijwiel aan zijn hand in de richting Hoorn brug fietste, nabij Pasgeld door een auto ge. grepen. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een boom en kwam onder den auto. v. K. bleek ernstig gewond te zijn. In bew wusteloozen toestand werd hij naar het R. K, Ziekenhuis te 's Gravenhage vervoerd. GEEN VOORDEELIGE KOSTGANGER f De mijnwerker C. te Kerkrade, kreeg eert nieuwen kostganger, in den persoon van S. Denzelfden avond echter werd S. reeds ver mist. Bij onderzoek bleek, dat hij met de Noor derzon was vertrokken, met medeneming van een bedrag van 50, dat hij ontvreemd bad uit een door hem opengebroken kist van een medekostganger en diens geheele garderobe. NOG MEER OP ZIJN KERFSTOK I Uit het voortgezet onderzoek der politie Is alsnog gebleken, dat de te Maastricht gedeti neerde P., uit Chevremont-Kerkrade, zich ook schuldig gemaakt heeft aan een diefstal met braak te Chevremont, ten huize von L. D„ ia den nacht van 8 op 9 Nevember. Hiermede zijn reeds 7 door P. gepleegde diefstallen opgehel. derd. De bejaarde moeder van P. bevindt zich eveneens in arrest, wegens heling der gesto len goederen. CENTRALE VEREENIGING VAN '1 BOEKENVRIENDEN 1 Op initiatief van een aantal boekenvrienden is kort geleden een vereeniging opgericht, dia den bovenstaanden naam draagt. Het doel van deze vereeniging is: 1. een grootere belansteUing ln ons land op te wekken en liefde aan te kweeken voor goede lectuur, zoowel op Hfcerralr, ontspan- nings- als populalr-wetenschappelijk gebied; 2. nieuwe werken van jonge Nederlamdschd schrijvers te verspreiden onder haar leden om hen bekend te maken met de nieuwe stroomin. gen der hedendaagsche Nederlandsche letter, kunde; 3. den leden advies en voorlichting te ge> ven in de keuze van literatuur. 4. de leden op goedkoope en gemakkelijk^ wijze van bovenomschreven literatuur te voor zien. Men zal dit trachten te bereiken door he( uitgeven van een tijdschrift, het houden van lees- en voordrachtavonden enz, Als voorzitter ls gekozen Mr. H. Marsman Het secretariaat der C. V. B. is gevestigd Prinsengracht 778, Amsterdam. PLUIMVEETENTOONSTELLING TE BREDA. Do Pluimveevereeniging Bredania organ* eeerde 'n tentoonstelling op 25, 26 en 27 Janit arie In de zalen van Concordia te Breda. D( hoofdprijzen werden als volgt behaald: Groote bronzen medaille van H.M. de Konin gin-Moeder, C. A. Spruyt, Gouda; verguld zil veren medaille van den minister van Binnen- landscbe Zaken en Landbouw: W. A. VeTineu len, Breda; eerebeker voor do mooiste Inzeni ding Groote Hoenders, één ras, één kleur: W) A. Vermeulen, Breda; ld. voor Dwerghoendersj mevr. J. v. d. Mortel-Houben, Tilburg; id. vool Postduiven: D. Verbieeen, Rosmalen; ld. vooj Konijnen: J. Bouwmeester,Tilburg; voojj Sierdmlven: A. Vloedmans, Groningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7