DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 111 61ste Jaargang: Dinsdag 29 Januari 1929 No. 15326 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS TWEE GELIJKWAARDIGE PARTIJEN. SsmS AGENDA KUNST-AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 i ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct„ elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.—. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt- In de Raadsvergadering van Vrijdag is dan definitief de regeling van het subsidie voor de dr. Noletstichting tot stand ge komen. We hebben heit reeds meermalen ge zegd, de basis van deze regeling lijkt ons niet fraai, maar we herhalen toch ook gaarne, dat waar die basis tenslotte maar werd gelegd om een subsidie van bijna 20.000 te kunnen geven, deze liberaliteit, voortkomend uit een zuiver in zicht van wat katholieke ziekenzorg ver- eischt, door ons op prijs wordt gesteld. De leider der katholieke raadsfractie heeft in de raadsvergadering, zeker ook in zijn kwa liteit als lid van het bestuur der dr. Nolet stichting, zijn waardeering voor de mede werking, van heit gemeentebestuur onder vonden, niet verzwegen en we sluiten ons bij zijn waardeerende woorden gaarne aan. Intussclien vragen we ons, mede ook naar aanleiding van hetgeen in de raadsverga dering van Vrijdag over het Katholieke Zie kenhuis is gesproken, af, of zich niet een verhouding aan het ontwikkelen is, waar voor wij geen rechtsgrond in bestaande ver ordeningen kunnen vinden en waarvoor wij ook geen rechtsbasis zouden willen zien ge zocht, omdat die verhouding ons in zich verkeerd voorkomt. We bedoelen het feit, dat de commissie voor het Gemeente-Zieken huis zich blijkbaar gaat opwerpen als com missie van controle over het katholieke zie kenhuis, wil men, als arbiter in geschillen die tusschen de beide ziekenhuizen kunnen rijzen, als hoogste instantie welke over der gelijke dingen beslist. I-Iet gemeente-Zieken huis en de dr. Nolet-Stichting zijn twee ge- heel afzonderlijke instituten; de eene is van het andere volkomen onafhankelijk; de dr. Noletstichting heeft aan de commissie voor het gemeentelijk ziekenhuis niet de minste verantwoordelijkheid af te leggen. Van der- gelijken plicht van rhkenschap wordt ook nergens eenige melding gemaakt. We ken nen ook geen commissie voor de beide zie kenhuizen, doch enkel een commissie voor het gemeente-ziekenhuis. Daaruit volgt, dat wanneer de commissie voor het gemeente-ziekenhuis van eenig ge schil, gerezen tusschen de beide ziekenhui zen, kennis neemt en daarover een uit spraak geeft, dit een eenzijdige uitspraak is, een uitspraak van een zijde, welke tevens partij is. Zulk een uitspraak hoeft door de andere partij niet te worden erkend. Een beslissende instantie moot noodzake lijk boven de commissie voor het gemeente ziekenhuis, welke partij is, staan. Of er aan zulk een instantie behoefte bestaat, we we ten het niet. Wanneer niet achterdocht, maar de wensch tot eendrachtige hartelij ke samenwerking de verhouding tusschen de beide ziekenhuizen bepaalt, dan lijkt ze ons volstrekt overbodig. En voor zulk een samenwerking is een juist begrip van bei der positie eerste vereischite, een juist be grip. hetwelk ook omvat dat de commissie voor hot gemeentelijk ziekenhuis en het bestuur der dr. Nolet-Stichting twee vol komen gelijkwaardige partijen zijn, de een van de ander onafhankelijk. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreveu en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur STEMDISTRICTEN EN LOKALEN B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 25 Januari j.l. bij verordening, voor de onderscheidene ver kiezingen, voor de stemdistricten, waarin de gemeente is verdeeld, de volgende stemlokalen zijn aangewezen. Stemdistrict 1: Een lokaal van het Raadhuis Groote Markt 1. Stemdistrict 2: Het gymnastieklokaal van de U.L.Omschool, Oude Kerkhof 13. Stemdistrict 3: De gehoorzaal van den R.K. Volksbond (Ingang Westvest 56). Stemdistrict 4: Het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Sint Anna Zuster straat 29. Stemdistrict 5: Het gymnastieklokaal van de Openbare School aan de Huysmansstraat 3. Stemdistrict 6: Een lokaal van de Ambachts school, Sint Liduinastraat 15 (ingang van Smaleveltstraat.) Stemdistrict 7: Een lokaal van de openbare school aan de Huysmansstraat 3. Stemdistrict 8: Een lokaal van de openbare school aan de Antihonie Muysstraat 2. Stemdistrict 11: Een lokaal van de St. Joris Doele, Doeleplein 1. Stemdistrict 12: Het gymnastieklokaal aan het Broersveld 144. Stemdistrict 13: Een lokaal van de openbare school aan den Singel 19. Stemdistrict 14: Het gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg 7. Stemdistrict 15: Een lokaal van de R. K. Bewaarschool aan de Lange jSingelstraat 53. Stemdistrict 16: Het gymnsüeklokaal van de Julianaschool aan den Oostsingel 9 II. Stemdistrict 17: Een lokaal van de openbare school aan het Edisonplein 2. Stemdistrict 18: Het gymnastieklokaal van de openbare school aan het Edisonplein 2. Stemdistrict 21: Het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Lange Nieuw- straat 119. Stemdistrict 22: Het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Dwarsstraat 4. Stemdistrict 23: Eem lokaal van de openbare school aan de Dwarsstraat 4. Stemdistrict 24: Een lokaal van de Alida- hewaarschool aan de Leliestraat 10. Stemdistrict 25: Een lokaal van de openbare school aan de Zwartewaalschestraat 16. Stemdistrict 26: Het gymnstieklokaal van de openbare school aan de Lekstraat 71. Stemdistrict 27: Het gymnastieklokaal van de openbare school 'aan de Prins Maurlts- straat 5. Stemdistrict 28: Een lokaal van de openbare school aan de Prins Mauri t®straat 5. R. K. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Vrijdag a.s. zal door de afd. Schiedam van de R. K. Eerste Hulp bij ongelukken de- nieuwe dokter worden geïnstalleerd. De plechtigheid heeft plaats in den R. K. Volksbond des avonds te 8 uur. BEGRAFENIS H. J. C. KOELANTS Gisterenmiddag werd 't stoffelijk overschot van den heer H. J. c. Roeiants, mede-firmant van de Firma H. A. M. Roeiants en oud-direc teur van de Schiedamsche Courant, ter aarde besteld Na vertrek van het sterfhuis trok de stoet over de Lange Haven langs het kantoor der firma, waar door het personeel een groote krans en door de redactie én administratie een bloemstuk op de kist weiden gelegd. Op het kerkhof waren vele belangstellenden aanwezig van wie wij noemen de heeren wet houder Houtman, J. jj Slicker, bestuurslid van den A. N. W. B., leden der redactie van „De Kampioen" en van de „Motorkampioen", voorts afgevaardigden van de organisaties en vereenigingen waarvan de overledene bestuurs lid was en nagenoeg het gebeele personeel der firma. Bij het graf spraken (;e heeren J. H. Slicker namens den A. N. W. B., J. G. de Bruin namens het personeel en "W. j. m. Linden namens de Vereeniging Volksweerbaarheid woorden van waardeering en afscheid. De heer mr. H. A. M. Roeiants dankte namens do familie voor de laatste eer den overledene bewezen. KANTONGERECHT Ut. J. i'ATi KAN NEMI, WAARIN MUSSOLINI de gezonken pronkschepen van Galigula hoopt te vinden, wordt met een enorme installatie langzaam leeggezogen. Reeds is de waterspiegel 2.71 M. gezakt. Openbare zitting van 28 Januari 1929. Niet op de waterleiding aangesloten C. G. van der D„ veehouder te Kethel, stond terecht, omdat zijn woning niet op de water leiding is aangesloten. Bekl'. heeft van B. en W. een brief ontvangen waarin wordt gezegd, dat het polderbestuur een verzoek om aan sluiting niet zal verwerpen, dat is ongeveer twee jaar geleden, en nog heeft bekl. niet aan het polderbestuur geschreven. De kantonrechter wees bekl. op het alge meen belang van aaneiuitdng, waartegen bekl. zijn persoonlijk belang, het waardeloos wor den van een stukjê lusui stelde. De heer J. L. Verveen, burgemeester van Kethel' en Spaland, persisteerde bij het door hem opgemaakte proces-verhaal, waarhij hij bekl. als zeer haïstarrig rjualificeerde. Op het oogenblik js hij de eenige nalatige en get. heeft voldoende geduld in deze zaak gehad. Het door bekl'. opgeworpen bezwaar, ajs 20u het aan hem toebehoorend land door een teveel aan water waardeloos worden, achtte spr. onge grond. Het O. M., mr. Cohen Tervaert merkte in zijn requisitoir op, dat bekl. zelfs de voorbe reidende stappen tot het verkrijgen van een aansluiting niet gedaan heeft. Spr. eischte een boete van 10 of 10 d. hechtenis. De kanton, rechter vonniste volgens eisch. De concurrentie A. S., chauffeur te Rotterdam stond terecht omdat hij op 13 November 1928 met een auto bus van de firma Korpel op den hoek van de Hoofdstraat en de Birouwereftraalt niet de rechterzijde van den weg gehouden zou heb- ben. Terwijl hij reed, heeft bekl. een tweetal pas- sagiers opgenomen. Even later volgde een aan rijding met een bus van de fa. v. Leeuwen. Op een vraag van den verdediger mr. W. A. Hoek, antwoordde bekl. dat voor een auto als de bus waarmee de overtreding is begaan de absolute onmogelijkheid bestaat, om de ge- heele bocht rechts te nemen. Getuige J. K., agent van politie alhier, heeft de aanrijding nfet gezien. Een bakkerswagen waardoor de bus zou hebben moeten uitwijken, heeft get. niet gezienhij had echter grooten haast om op de plaats van het ongeval te komen. De bocht zou volgens get. anders ge maakt kunnen worden. Getuige F. K„ varensgezel, alhier heeft het ongeval zien gebeuren. Bekl. Tee(j eea matigen gang. De bocht kan door twee auto bussen tegelijk genomen worden. Get. W. E. v. R. heeft een bakkerswagen zien staan. De chauffeur van de autobus van de fa. van Leeuwen wilde bek], jn de ^ocht passeeren. Als getuige a decharge werden nog gehoord de chauffeur A. W. en de autobusondernemer J. K., bedden alhier, die verklaarden, dat de boekt door verd. niet andiers genomen kon worden. Passeeren in deze bocht is uiterst las tig. Het O. M. wees op de verplicllting van aut0_ bestuurders om de rechterzijde van den weg te houden. Het verweer van de verdediging als zou de mogelijkheid om rechts te rijden niet hestaan, gaat niet °Pi dan moet de dienst maar geweigerd worden. Voorts merkt spr. op. dait bekl. in ieder geval meer naar rechts had kunnen gaan. Spr. eischte io boete, subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Hoek wees allereerst op de principieels zijde van deze zaak. Eer zijn grenzen ook aan de eischen die de wetgever stelt. PI. vraagt of bekl. zich niet op overmacht beroepen kan. De edsch van den ambtenaar acht pl. overdre ven, daar het onmogelijk is, de rechterzijde van den weg te houden. De opmerking van den ambtenaar, als zou bekl. in ieder geval meer naar rechts gegaan kunnen hebben, doet niets ter zake, daar bekl. slechts rijden op do linkerzijde van den weg is tenlaste gelegd. Pl. concludeert vrijspraak. Schriftelijk vonnis volgt ovef 8 dagen. Vervolgens stond terecht de chauffeur J. 3V. A., alhier in dienst bij de fa* yau Leeuwen, die in de bocht een poging gedaan heeft, om de bus van de fa. Korpel te passeeren; hierbij had een aanrijding plaats. Nadat een drietal getuigen waren gehoord, eischte het O. M. een straf van 15, subs. 15 d„ wegenis rijden op het trottoir en wegens in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Namens de fa. gebr. Korpel stelde mr. Hoek zich civiele partij met een vordering van ƒ50. Bekl. werd conform den eisch veroordeeld: de civiele vordering werd afgewezen, daar de schade niet te begrooten is. Diversen In de zaak tegen J. S., beschuldigd wegens links rijden op het rechter wegvlak van de B. K. Laan, werd de agent van politie B. als getuige gehoord. Bij een vorige behandeling van deze zaak was beklaagde vrijgesproken. Uitspraak over 8 dagen. Mej. W. L„ heeft de leerplichtwet over treden. De ambtenaar van het O. M. eischte 4 boete, subs. 4 d. hechtenis. De kantonrech ter vonniste volgens edsch M. O., chauffeur te Overschie, heeft ge reden zonder dat zijn nummer behoorlijk verlicht was. Het O. M. eischte ƒ10 subs. 10 d. Bekl. werd veroordeeld tot 5, subs. 5 d. N. de V„ chauffeur te Rotterdam heeft gereden zonder behoorlijke nummerverlichting, terwijl de letters bovendien door modder niet te^ zien waren. De eisch van het O. M. luidde ƒ5, subs. 5 d. De kantonrechter vonniste vol gens eisch. T. B. en J. P. H., Maasland, stonden te recht wegens op gevaarlijke wijze gooien met sneeuwballen. Bekl. H. ontkende; de zaak te gen hem wordt 14 dagen aangehouden. B. werd conform den eisch veroordeeld tot 4 subs. 4 d. R. K. S. V. EXCELSIOR Onderlinge tumwed.-t rijden Volgende week vindt het onderling tum- coneours plaats, ditmaal het vijfde. Deze wed strijden hebben elk jaar een groot succes opge leverd en alle teekenen wijzen er op dat ook dit jaar wederom van een succes gesproken zal kunnen worden. Er is een groote deelname en aan spanning zal het niet ontbreken. Een brandende vraag is wie ditmaal beslag zal leggen op den fraalen zilveren Pandora-beker, die reeds 2 maal door mej. Tony Hersboeh, die ook thans bekerboud- ster is, werd veroverd. De jury bestaat uit de heeren L. Simons, P. Simons, M. Bak, G. Bruggeling, P. van Vlijmen en Th. ICreuger, hun Is als secretaris toegevoegd E. A. Leenderts. De wedstrijden vinden als volgt plaats: Dinsdag 78 heeTen.junloren, afd. A. Dinsdag 89 beeren-junioren, afd. B. Woensdag 67 dames-junioren, afd. A. Woensdag 78 dames-junioren, afd. B. Woensdag 810 dames-senioren. Vrijdag 810 heeren-senforen. De wedstrijden der dames vinden plaats in lokaal Oude Kerkhof, die der heeren Antonie Muysstraat en zijn, voor zoover de ruimte zulks toelaat, toegankelijk voor de leden en de ouders der deelnemers. De prijzen bestaan uit fraaie kunstvoorwer pen en worden uitgereikt Zondag 10 Februari a.s. in het Verkooplokaal. In verband met het feit, dat het ditmaal het vijlde concours ls, zal deze prijsuitreiking een eenlgszins feeste lijk karakter dragen. Gelijktijdig in deze concours-week zal een kegel-avond georganiseerd worden en wel op Donderdag 7 Februari a.a. op de 'banen van „Musis Sacrum", toegankelijk voor leden en iritrodueé's ONDER EEN AUTO Gisterenmiddag geraakte de 5-jarige Bets Roman, wonende Parallelweg op den Overschie- sche weg onder een vrachtauto, bestuurd door K. B. Een der voorwielen ging het kind over het linkervoet je. Dr. Elzevier Dom verleende geneeskundige hulp. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 2528 Januari. GEBOREN: Wilhelmus Leonardus, zoon van J. N. Elgers en" M. J. Wijzenbroek, Fratiklin- straat, 8; Nicolaas, zoon van H. C. van den Hof en J. in 't Veld, Rotterdamschedijk 176; Geertruida Francina Maria, dochter van B. W. H. Rijkuiter en J. M. M. van Etten, Da Costa- straat 17; Adriana Petronella, dochter van A. Aaidijk en P. Wittebol, Huijsmansstraat 17; Mart je, dochter van A. van Zomeren en A. van Os, Franklinstraat 17Meelis Nicolaus, zoon van N. Louis en G. H. van de Merwe, Maria- straat 49; Henricus Hieronymus, zoon vap A. A. Vlugman en C. M. van Dijke, Kortland, straat 1. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 27 Januari. Aangekomen; s.s. Invergarry, van Southampton, om ijzer te laden In de WHtonhaven; sjb. Soekaboemi, Rott. Lloyd van Hamburg, om te dokken in de Wilton haven; s.s. Helens, van Ipswich, om te dokken in de Wilhelmlnahaven. SCHIEDAM, 28 Januari. Vertrokken: s.s. Torbin, naar Rotterdam; s.s. Almkerk, naar Hamburg; s.s. Invergarry, met ijzer nagr Auba; s.s. Helene, naar Stockholm. i lederen Zondag Patronaat St. Domlnlcui Godsdienstonderricht en ontspanning ln bef patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Langf Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. E S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man, nenzaugvereeniglng „Orpheus", Gebouw R. E Volksbond. Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering „Katho llek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond, Aanvang kwart ovez acht lederen Woensdag Patronaat St. Domlnlcug zaagles ln het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath, Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Woensdag 30 Januari Jongens jeugdgroepen R. K, Vak vereeniging. Lezing met lichtbeelden te geven door kapelaan A. Goos&ens. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Vrijdag 1 Februari Ned. R. K. Grafische Bond, afd. Schiedam, jaarvergadering ln het gebouw van den R K. Volkshond, Lange Haven 71. Aanvang 8 uur. Zeer belangrijke agenda, o.a. bestuursver kiezing. RK. E, H. B. O. installatie van den nieuwen dokter. Gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 2 Februari Feestavond strijkorkest ,,L. van Beethoven". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart voor 8 uur. TE ROTTERDAM 29 Jan.: Groote Schouwburg, Me rijn tja Gijzens Jeugd, (Rott. Hofst. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). Geb. v. K. en W., Zang. vereeniging „Polyhymnia", (Mendelssohn's ,,Paulus"), 8 uur. 30 Jan.: Groote Schouwburg, Tannhauser, (Co-Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen). 31 Jan.: Groote Schouwburg, De vlucht, (Ver. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 3 Febr.: Groote Schouwburg, Die Czaar- dasfiirstin (Hirsch Operette) 2 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburgf De- ga schandvlekte, (Spreegezelschap), 8 uur, (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Wondei; boven wonder, (Bouwmeester's revue), 8 uur. (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 31 dezer in: Olympian Corso (voor volwassenen)Centraal (voor vol wassenen) City (.voor volwassenen)W.B.- theater (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 29 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer vau Koop handel Moutwijn Moutwijn 46 pet. 18.per H.L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 29 Januari. Meti noteert voor Melasse-spirttus 32.per H, L. Ruwe gr^anspiritus 60 pet. 17.per li'. i«, Spoeling Noteering 2.40. DIEF AANGEHOUDEN Gisterenavond is door de politie aangehouden de zwerver C. V., die 14 dagen geleden met 160, toebehoorend aan zijn patroon, een tuin man hier ter stede, er vandoor was gegaan. Hij is ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Bij fouilleering had 14) nog een paar dubbeltjes van het verduisterde geld over.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1