FEUILLETON DE VIJFDE VINGER DONDERDAG 31 JANUARI 1929 DERDE BLAD PAGINA 2 RADIONIEUWS FUBLIEKE VERKOOPINGEN SPORT EN SPEL GYMNASTIEK. LUCHTVAART. DE NIEUWE ENGELSCHE LUCHTSCHEPEN EEN AVONTURENVERHAAL, BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND TWEEDE KLASSE. SCHAATSEN. VOETBAL IN ENGELAND. MARKTBERICHTEN. RSVIERTIJ DINGEN. RADIO BRENGT UITKOMST. Naar men wéét is liet eiland Tristan la Cimba, dat sedert ruim 100 jaar door afstam melingen van Engelaehe schipbreukelingen wordt bewoond, geheel van het overige gedeel te der wereld afgezonderd en wordt het slechts één maal per jaar door een schip aangedaan. Geen wonder, dat de bewoners van dit eiland niets weten van hetgeen zich elders op aarde afspeelt. Hieraan zal echter binnenkort een «inde worden gemaakt, wanneer de tegenwoor dige geestelijke van het eiland, die na zes jaren door een ander wordt vervangen, vertrekt. Zijn opvolger heeft n.l. ingezien, dat een radio installatie hier zeer veel goeds kan uitrichten en in staat zal zijn, om de eenzaamheid van het eiland en zijn bewoners op te heffen. Wanneer hij in Maart a.s. naar zijn eenzame verblijf plaats vertrekt, zal hij een moderne kortegolf - installatie en eenige luidsprekers medenemen. i Behalve een aantal onderdeden van reeervelam- I pen heeft hij ook een reeks droge batterijen bij zich, daar op 't geheele eiland geen electriscbe centrale is. Deze droge cellen zullen voldoende stroom geven voor ongeveer een jaar, waarna een jacht zal worden gecharterd om nieuwen .voorraad te brengen. Op deze wijze zullen de bewoners van Tristan in siaat zijn, om door middel van de'kortegolf- etations Chelmsford, Hulzen, Schenectady, Ban doeng, Sydney en Kaapstad met alle wereld- deelen in verbinding te blijven. HET AANTAL LUISTERAARS IN HET BUITENLAND Het aantal luisteraars in het buitenland be droeg per 1 Januari in de navolgende staten: Duitschland 2.635.567, Engeland 2.610.172, Denemarken 244.359, Hongarije 153.388, Ier land 28.112, Italië 58.080, Noorwegen 64.733, Zwitserland 70.110, Tsjecho-Slowakije 241.190, Oostenrijk 323.200 en Australië 310.570. Het aantal luisteraars in ons land wordt thans op ongeveer 300.000 geschat, dat in Bel gië op 130.000. De offideele cijfers van deze landen zijn ech ter niet bekend. Naar men ziet heeft Duitschland het groot ste aantal luisteraars van Europa, iian volgt Engeland. In vorige jaren was dit juist anders om. TE ROTTERDAM. Woensdag 30 Jan. n.m. 2 uur. Yoorfoopige afslag. Pand en erf, Boezemsingel 208. Trekgeld KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. De wedstrijden om de persoonlijke kampioen schappen van Nederland, uitgeschreven door het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, zullen voor de j eerste maal gehouden worden in de turnhal i te Amsterdam, op Zondag 3 Februari a-s. De deelneming is bevredigend, want de vol gende gymnasten schreven in: Dames: v. d. Berg (W.IX, den Haag); Stel- jnar, v. d. Leede, Wllckers, v. Praagh, Foons, Huösman, Op ten Berg en v. Leeuwen (den Haag)Zomer {TAV.E.N.U., Heer Hugo waard) v. d. Bosch, Rumpt, Fllck en Wolzak (D.O.S., 'Amsterdam); A. Polak, Levie, Agsteribbe en Wei theiin (Boto, Amsterdam.) Heeren: v. Beek, Sparta, Delft); Melkman en Tldt, (Bergen op Zoom)Boot en Ens (Hercules, Oudkarsepl)Jongeneel, (Hercules, Rotterdam) v. fl. Vinden en Pou\v, (D.O.S., Amsterdam)Co- ranza en Zwaap (Bato, Amsterdam.) De wedstrijden vangen reeds des morgens aan. De .toekomst van het Rijkahicht verkeer. GEEN OVERDREVEN VERWACHTINGEN. Binnenkort zai men do resultaten zien van bet verstrekkende en kostbare experiment, dat do Britsëhe regeering uitvoert met don bouw van reusaehtlg© luchtschepen van het rigide type. De twee luchtschepen, R 100 eat R -101, welke weldra voltooid zullen zijn, zouden niet alleen de grootste, maar ook de sterkste zijn die ooit gebouwd werden en zouden de nieuw ste Zeppelins geheel in de schaduw stellen. Het Ministerie van luchtvaart heeft, ofschoon het weinig mareelen steun biji de natie gevonden heeft (grootemdeels ten gevolge van gebrekkige propaganda), het bewijs willen leve ren, dat luchtschepen thans reeds zoodanig ge. construeert! kunnen worden, dat zij als be trouwbare vervoermiddelen over groeten af stand kunnen gelden. Mr. Harry Harper, een van EageJands be kendste lucht vaart-deskundigen, is optimistisch, al erkent hü, dat het vraagstuk van het lucht transport neg in 't proefondervindelijke sta dium verkeert. Het luchtschip, schrijft hij, ver keert nog in zijn kindsheid, daar het nog ver achterstaat bij de commercieel© vliegmachine. Toen mr. Harper Cardington bezocht, naderde de R 101 haar voltooiing. Hij geeft een korte beschrijving van het interieur, waaruit blijkt, dat het schip voorzi'en "3 van alle gemakken van een modern hotel, en dat bovendien alle maatregelen genomen zijn welke, bij den hul digen stand der techniek, in 't belang der veiligheid kunnen getroffen worden. En toch is het duidelijk, dat deze deskundige dit groot ste en modernst© luchtschip nog slechts "be schouwt als iets betrekkelijk primitiefs, als den voorlooper van iets, dat onvergelijkelijk veel ©rooter en volmaakter zal zijn. Aangenomen, dat le nieuwe luchtschepen succes hebben (hetgeen eerst beoordeeld kan worden ni de eerste twee of drie groote proef tochten), dan hoopt men een Noord-Atlanti- schen 1 lichtdienst tot stand te brengen tusschen Europa en de Vereeni-gde Staten, De route zal in 48 uren worden afgelegd. Reeds denkt men aan de constructie van luchtschepen, welke een gascapaciteit van 270-000, 400.000 en zelfs 550.000 kubieke meter zullen hebben. De Atlan tische routes zullen gev-Igd worden door andere lijnen, tot in totaal 50 reusachtige luchtschepen zullen „varen"-over routes, welke heel den aardbol omcirkelen. Men berekent, dat een luchtschip van 270.000 kubieke meter 300 passagiers kan vervoeren. De snelheid van een schip van 400.0no kub. meter, met motoren van 16.000 P.K., wordt geschat op 160 K.M. per uur. Aan boord van een schip van 550.000 kub. meter kunnen duizend reizi gers worden opgenomen. 't Groot® luclitsr-viipStat ion van Engeland zal te Cardington, bij Bedford, zijn. Speciale trei nen zullen van Londen op Cardington loopen, en rijden tot voor den toren, waardoor men per lift naar 't luchtschip omhoog gevoerd wordt. India, Australië, Canada en Zuid-Afrika, due de grootste Dominions, zullen aldus, in töd uitgedrukt, veel nader tot 't Moederland gebracht worden. De Empire Airship-dienst heeft de volgende „tijdtafel" opgesteld Route. Tijd (in dagen) Stoomschip Luchtschip EngelandEgypte 6 2% EngelandBombay 15 5 Engeland—Perth (Austr.) 28 11 EngelandZuid Afrika 20 gij. EngelandCanada 6 2)4 1) De groote hangar van de luchthaven te Karachi, het Indische eindpunt van den ontwor pen British Empirelijn, overtreft deze loods nog in afmetingen. naar het Egelsch van WILLIAM LE QUEUX. 33.) Och, eigenlijk heb ik haar niet noodig, ten minste niet in don zin, dien U wellicht voor hebt, was het antwoord, dat van een tamelijk .barsehen grijnslach ging vergezeld. Alle donders, wat wensch je dan wel? vroeg de jongeman, die zijn geduld begon te Verliezen. Ook hier bleek de eenvoudige politieman niet opgewassen tegen den diplomaat. Daarom nam hij maar een grooten slok, zoodat zijn glas ■weer leeg op het tafeltje terug kwam $n stak toen zijn sigaar weer aan, om tijd te winnen. Daarna ging hij weer eens breed en gemakke lijk verzitten. Toen vroeg hü: Hebt u vanavond ook een dame zien dan sen, en niet zoo'n gewone, maar een die je onmiddellijk uit al die anderen zou herken nen? n Echte hoogvlieger? Gordon dacht na. Nee, dat kan ze niet geweest zijn, ant- wooi ude hij. Onmogelijk! Zou ik er dan weer tusschen genomen zijn. Zijn nieuwsgierigheid was opnieuw gewekt. Het was nu zaak voor hem om alles te halen uit „dien knul", zooals hij hem inwendig beti telde, wat er uit te halen was en zelf niets weg te geven. Waarvoor had die politieman madame Bol- lond noodig? Die vraag brandde hem sinds lang op de lippen. Ten slotte zei hij met een nieuw teeken van ongeduld. Hoor eens even, Matthews. Ben Je het niet met me eens, dat je me werkelijk te veel vraagt. Waarom zou ik als lid van mijn club aan een willekeurig Iemand, en dan nog wel van Scotland Yard, iets uitlaten over wat ten slotte alleen onze club aanbelangt. Het was van avond een galafeest, en we telden zeer voorname persoonlijkheden onder onze gasten zeer voorname zelfs. Drommels nog toe, we doen ons uiterste best om alle krantenmannen buiten te honden, maar de politie! Bah! Ue inspecteur zat er tfcwer voor evenveel en stamelde toen enkele woorden van verontschul diging. Htf stond op uit «jjn stoel en maakte aanstalten om weg te gaan. Maar dat lag heele- maal niet In Gordons bedoeling. Hij verlangde alles te -weten, wat die knul wist van die ge heimzinnige vrouw. Ga je nu al? Blijf nog wat. Ga zitten t voegde hij er ten slotte op bevelenden toon aan toe, terwijl hij den ander ondertusschen nog een sterke whisky inschonk en een heel zwak ke mengde voor zich zelf. Beste Matthews, mannen van jouw slag zijn vreeseiijk hard als 'het geldt een £ewone inlichting, die jullie nu toevallig het eerst hebben weten te krijgen, maar die overigens niets om het lijf heeft, ook eens aan een ander af te staan. Jullie weten met heel veel dramatische gebaren iets In el kaar te zetten, 'n heele arrestatie van moorde naressen en inbrekers. Ik ben nog 'n jonge ke rel en ik neem de zaken wat luchtiger op. Ik zou je haast durven zeggen, dat er ditmaal weer eens een reuzen 'blunder door jullie wordt begaan. Juist, sir, zei de man nadat hij weer een flinken slok had genomen. En welke blunder dan wel? Jullie weten nooit wie je moet vertrouwen en wie wantrouwen, was het tamelijk vinnig® antwoord. De inspecteur keek in het vuur en trok heel zwaar aan zijn sigaar. Gordon voelde wel, dat hij een punt gewonnen had en daarom zette hij er alles op om dit voordeeltje uit te buiten. Zeg me eens rechtuit, Matthews, wordt Madame Bollond er van verdacht tot dat vlug opgekomen soort volksvrouwen te behooren? Is het een gelukzoekster of een parvenu? Of moe ten we nog ernstiger vermoedens aanhalen? is het een juweelenkat, een salonhyena of iets van dien aard? O, neen, sir. U kunt veilig van me aanne men, dat het zooiets niet is. God zij geloofd.» Het is dus geen paria. Maar wat moeten jullie dan met al die geheim zinnigheid om haar? Waarom sta jij er dan zoo op, dat ik je vertellen zal, of ik haar wellicht heb zien dansen? Een getrainde geest kan aan verschillende dingen tegelijk, denken en zelfs tegelijkertijd praten over geheel tegengestelde of afwijkende onderwerpen. Zou het mogelijk zijn, dat die vrouw met het witte haar werkelijk Betty was? En indien het antwoord bevestigend was, dan weer de vraag, wa3 het dezelfde, die hij in Madrid had zien dansen? Hij was niet dicht genoeg bij haar geweest om vast te kunnen stellen of het haar soms wit gepoederd was. In ieder geval was het geen pruik geweest. Het zou haast onmogelijk geweest zijn, overwoog hij tenminste om over dit dikke zwarte haar nog een pruik te wringen, zoo, dat het ande ren niet onmiddellijk opviel. En was juist de vrouw, dio voortdurend zijn gedachten gaande Vanaf Donderdag* tot en met Zondag a.s. zullen In „De Harmonie" te Groningen door de Biljart club „Groningen", onder de auspiciën van den Nederlandschen Biljart Bond, de kampioenswed strijden tweede klasse groot biljart worden ge houden. Het uitkomen van de volgende deelnemers is thans definitief vastgesteld: Schmidt en Gehrels, Amsterdam, Verloop, Arnhem, Wolthekker, As sen, de Schepper, Groningen, van Vliet, Den Haag, van Eymeren, Rotterdam en Verbeek, Utrecht. De burgemeester van Groningen e. a. boden reeds eenige fraaie medailles voor de prijswin naars aan. DE TGURNéE VAN S. HEIDEN. Na op 20 December voor de tweede maal naar Zwitserland te zijn vertrokken om na training aan de Europeesche kampioensehapwedstrjjden te Davos deel te nemen is de bekende hardrijder S. Helden uit IJssehnonde gisterennacht zonder eenig vertoon teruggekomen. We zijn den IJsselmondenaar even wezen op zoeken en dachten hem wel. thuis te treffen, hetzij nog wat vermoeid, hetzij te midden van al was bet dan maar een geringe huldiging. Doch de lieer Siem bleek niet thuis. Hü was al weer op de banen van de ijselub Thialf op West-I Jsselmonde vrïendschappelük aan het wedstrijden met zijn dorpsgenoot en collega internationaal op de schaats Hoofdman. Wat de huldiging betreft, daarvan weet men op IJssel- monde niet af. De kampioenen genoten op de banen slechts 'de belangstelling van enkele boeren en een omvangrijke jeugd. En toch wfst de 23-jarige Pleiden al den lsten prijs weg te halen te Tilburg, een derden te Dramme' in Noorwegen. Hij reed te Oslo, Davos en St. Moritz, waar hü zieh vooral als den afstandrü'der deed kennen. De 5000 M. banen zijn voor den gespierden en lenigen Hollander een attractie zooals hü vertelde. Hü had er nu drie achter elkaar bereden in Davos, Boedapest en Weenen, en vond het alleen maar jammer, dat hij niet had kunnen wedstrijden op een 10.000 M. baan. Heiden steunt sterk op zijn prachthouding en zijn uithoudingsvermogen Hü zelf vond zün prestaties niet van bijzondere beteekenis en ves tigde de aandacht op zyn jongeren broer, die nog beter zal worden dan hp. Heiden wist na Davos en Weenen en Boeda pest zich te rehabiliteeren en revanche 'te nemen, waar hp op den derden en tweeden prijs 'beslag legde Hp was over de tournée zeer voldaan, vooral waar hp zijn eigen reéords had kunnen verbete ren. Want op de 500 M. kortte hü den tijd van 49.9 tot 46.7 sec., op de 1500 M. baan van 2.33 tot 2.27 min. en op de 5000 M. baan van 8.56 tot 8.44 min. Ook I-Toofdman beeft successen te boeken ge had. HÜ is echter meer de renner op de korte banen. Evenals Heiden wist hij te Weenen en Boedapest resp. op den derden en tweeden prüs beslag te leggen. Ook Hoofdman heeft zijn eigen record geslagen door te Davos op de 1500 M. baan zijn tpd van 2.34 tot 2.29 te verbeteren. Het volgend seizoen zullen beiden weer gaarne internationaal uitkomen, echter alleen als zt) nog vrijgezel zün, merkten zp lachend op. Zijn de IJsselmondsche meisjes zoo vasthou dend aan hun Jannen? i De vierde Cupronde. De wedstrijden voor de vierde Cupronde, die Zaterdag j.l. plaats hadden en welke eindigden in een gelpk spel, werden gisteren overgespeeld en hadden de volgende resultaten: Bolton WanderersLiverpool E2 Derby CountyBlackburn Rovers o3 Swindon TownBurnley 32 Clapton OrientAston Villa i3 Chrystal PalaceMillwall 53 hield, niet beroemd als het ware om haar praclitigen haartooi. Zou de dans zoo'n harts tocht zijn van deze strenge praetlsehe en nuch tere vrouw, dat ze haar toevlucht nam tot deze vermomming om aan die passie toe te kunnen geven? Ik ken geen sterveling van heel die gekke bende, die daar vanavond is geweest, dacht hij weer, anders had ik daar nog eens iemand aan, om te vragen wie de witte danseres is geweest. Deze gedachten waren met bliksemsnelheid door zijn geest gevlogen, terwijl hij ondertus schen toch zijn gesprek met Matthews had we ten gaande te lioudan. Och, sir, mijn plaats laat me eigenlijk niet toe, dat ik verdere verdenkingen loslaat. Ik mag slechts met heel vage termen iets uitlaten over de reden van mijn vragen. Ik voel wel, dat ik waarschijnlijk meer bij u heb aangedron gen, dan billijk en geoorloofd mag heeten. Maar ik herinnerde me mét genoegen hoe n ons zoo vriendelijk hebt geholpen met die Weensch® zaak, toen uwe inlichtingen, hoe weinig belang rijk die ook op zichzelf waren ons ten slotte op het juiste spoor hebben gebracht. We hebben het tenslotte toch aan uw tusschenkomst te danken dat we er in slaagden de hand te leg gen op die beruchte bende, die de groote bank- diefstallen die er de laatste jaren van Londen tot Moskou werden gepleegd, op touw zette en uitvoerde. GoTdon bleef zwijgen en wachtte geduldig op dén laatsten sleutel, dien de detective hem zou kunnen verschaffen, indien hij hem maar ver genoeg kon brengen in het loslaten van al •die vertrouwelijke mededeelingen. Het kon hem weinig schelen, dat de man zijn toevlucht nam tot zeer onredelijke vleierijen, zoo lang hij telkens maar een stukje verder kwam in zijn navorschingen naar de geheimzinnige Bettv.. De inspecteur keek heel voorzichtig door het vertrek, als vreesde hij afgeluisterd te zullen worden. Toen ging hij op fluistertoon verdev: Voor den oorlog, sir, moet er een verdu veld knappe meid geweest zijn, die in een van die benden nog al heel wat had te verteilen. Tegelijkertijd kwam ze in de deftigste, nou ja als je het zoo noemen wilt tenminste, in ieder geval in de meest beruchte nachtclubs van Londen. Toen gebeurde er iets, wat ik weer niet mag vertellen, maar zij verdween. Die vrouw was een uitstekende danseres, nou meer dan een uitstekende, sir, een parel van een danseres. Hij hield een oogenblik op en Gordon ever- dacht glimlachend, dat Matthews jonger was in die jaren "waarover hij nu sprak en dat zijn vocabulaire sterk beïnvloed werd door de her inneringen aan dien tijd- Stel n voor een con- stabel van de politie, die om de een of andera AMSTERDAM, 30 Januari. Aardappelprijzen onveranderd. Geen aanvoer. ROTTERDAM, 30 Januari. Veilingsvereenïging Vrije Aardbeierenvelling Charlois: spruiten le soort f 1520, 2e soort f 913, peen f 1.902.70, kroten le soort 2.60—3.50, 2e soort 0.80—1.90, uien f 10.6011, gele savoye kool f 4.905.10, witlof f 2223 per 100 kg., groene savoye kool 3.904.40 eieren f 7.908.60 per 100 stuks, boere kool 918 ct. per kist, veldsla le soort 8290 ct., 2e soort 36—40 ct pér bak, selderij 2.302.40, prei le soort f6.407.30, 2e soort 4.10—4.70, Sa soort f 12.70 per 100 bos. GORINCHEM, 30 Januari. (Paardenmarkt), Aangevoerd 222 stuks. Prijzen voor: weelde- paarden f 350500, 3-jarige werkpaarden 225 —350, 2-jarige dito f 200325, 1-Jarlge dito f 100 140, hitten 80200, slachtpaarden 60ISO. Vanwege de gladheid was de aanvoer gering en de handel vrü slecht. ROTTERDAM, 30 Januari. (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken). Peen 7, win- terpostelein 11, kroten f 15.10, roode kool f 3.506.50, gele savoyekool 4, spruiten le soort 1425, 2e soort 710, witlof le soort 26, 2e soort 20, uien f 11.3011.50, alles per 100 kg.; prei le soort 3.10—5.10, 2e soort 1.10—3.40, knolselderü I f 6-50. ld. II 3.50, selderü 2—4.10, alles per 100 bos; boerenkool 2025 ct per last WOERDEN, 30 Januari (Kaasmarkt). (Be richt van de firma E. Ruys). Aangevoerd 19 partijen, le srt. rijksmerk f 5356, 2e si-t. 51 63, zwaardere tot 56, zond.r rijksmc-rk 49 52 per 50 kg. Handel matig. ZWIJNDRECHT, 3Q Januari. Aanvoer en prij zen waren: andüvie 1 2.904.20, gele savoye kool f 4.809, groene idem f 0,604.70, roode kool f 2.1013, alles per 100 stuks; boerenkool f 2.707, kroten f 2.303,60, spinazie 42, sprui ten le soort 10—24, idem losse 2—13, veldsla f 73—79, uien 1 8.90—10.50, idem 2 f 2.10—2.80, wortelen (afbreekpeen) 7—14.10, alles per IOO kg.; knolselderü (1 bos van 5 stuks) f 6—62, pieterselie f 5—5.20, prei 3.60—9.10, alles per 100 bos; selderü 2755 ct. per dozün. HANSWEERT, 30 Januari. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: s. Helvetia; s. Glasina; s. Ri val; s. Telegraaf 4; s. Volharding; ,s. Luctor; Baeh. Bracco Garthner; Bakhuizen, v. d. Zande; Rhenania .30, Strack; HANSWEERT: s. Gro ningen; s. Trouw doet Blüken; s. Hoop op Ze gen; s. Jannetje Adriana; GASTELVEER: s. Pieternella; AMSTERDAM: Auguste, Claus; ZIERIKZEE: s. P.osalie; DORDRECHT: s. Spera; s. Hoop doet leven; Disponlble, Grove ling; Madona, v. Blezen; Zeeland, Gort; Marcel, ten Napel: GOES: s. Stad Goes; UTRECHT: Espru, v. d. Donk; LEEUWARDEN: s. Jama; ÏJMU1DEN: s. Oome Hein; ZAANDIJK: s. 2 Gebroeders; AMSTERDAM: .s. Stad Amsterdam; DUITSCHLAND: Jessamine Bill, Joosten; Camboöge, Guignier; Jan Steen, Timmermans; Julia, de Weert; Pax, Veenma; Marlette, Cau- wenberg; Credo, Schouwstra: Fluviale 27, Schott; Patria, Bauwens; Willy Walter, Heulle; Peter Benolt, v. Winsen; Anna, Remon; Emma, Verept; Mathilde, Smits; St. Paulus, de Wijs: BELGIS; s. Vertrouwen; s. Amstel 6; s. Tele graaf 3; e. Bergen op Zoom 6; s. Onderneming; s. Cornelia; s. 4 Gebroeders; s. Virginie; Flu viale, Poppelier; Phenix Rhenan 3, Scheers: Rotte, Saukel; Josco, Sterlin; Marie, Radema kers; Ferdinand, Sekunr; Christina 2, Wolff; Aquador, de Wachter; Transport 64, Bondewel; Anna, Vermeulen; Junior, Pikaart; Vogel 37, v. Deelen; Johan, Ver wij merenFerdinand, Spie gels; Tunisie, Stroep; Dranaco 5, Tuit; Bouvier, Groenendijk; Adrianus, van Setten; Adriana, Smitsj.Ski, Pauwels; Gutenfeld, Vetter; Johann Joseph, Becker; Arminius, Keller; Hans' Wil helm, Balser; Elu, Burgers; Anna Pieternella, Karreman; Emamnuel, Faasse; Hoop op Wel vaart, v. d. Adel; Marguerith^v. W;jk; Broeder trouw 2, den Rooyen; Spes Salutls, den Rooyen; Hoop op Welvaart, v. d. Adel; Lucia, v. Driel. reden toegang krijgt tot een der weelderigste nachtgelegenheden van Londen en daar een danseres ontmoet, die boven de middelmaat nitsteekt, „een parel", haha, dat wa3 een kostelijke bak voor zijn club. De andere ging na een kleine pauze verder: U weet zelf al te goed op wat voor rare manieren Scotlahd Yard steeds aan zijn beste tips pleegt te komen de lange arm van de wet en al die andere dingen. En daarom maak te ik eigenlijk niets anders dan enkele onder zoekingen als vrucht van een lange voorstudie. Begrijpt u, sir? Zeker, zeker, moedigde Gordon hem aan in de loozing van zijn wetenschappelijken oogst. Nou, wij denken over liet algemeen steeds verschillend over een zelfde punt. Ik zou haast zeggen, (dat we dat aan een goeden gang van zaken verplicht zijn. Dan zien we ineens alle mogelijkheden en hebben we de meeste kans om de waarheid te vinden. Maar in dit geval zijn we het er vrijwel allen over eens, dat Ma dame Bollond een dubbelgangster heeft. Wie het is, kunnen we nog niet zeggen, maar we vermoeden sterk, dat het haar zuster is. We kunnen er maar niet achter komen. En nou ik hoorde dat ze vanavond naar die feestelijkheid zou komen, dacht ik, ik stap naar mr. Collet en probeer aan zijn arm binnen te komen om haar enkele vragen te stellen. Het daglicht zweefde reeds door de blinden naar binnen. Gordon wierp de rest van zijn sigaar in het uitstervend haardvuur, wierp het prachtig Venetiaansch luik open en opende toen het venster. O, ik zie alles nu heel duidelijk in Mat thews. Laat de zaak maar aan mij over. Wel licht dat ik je kan helpen. Toen de detective vertrokken was strekte hij zich behaaglijk uit op zijn divan en tot elf uur lag hij rustig te slapen. Toen kwam zijn bedien de binnen om te waarschuwen, dat het bad water op temperatuur was. Mijn vermoedens, mijn donkere vermoe dens beginnen toch een beetje0 een heel klein beetje maar, bewaarheid te worden. Ik zal vanmiddag een bezoek brengen aan- mada me Bollond en haar eens terloops vragen of zij zich gisterenavond goed heeft geamuseerd tij dens dien onstuimigen dans, zei hij, terwijl hij de uiterste zorg aan zijn toilet besteedde. De kopeTen klopper op de donkergroene deur iu South Street stond de stralen van de zon terug te kaatsen dat het een lust was om er naar te zien, teen Gordon Collet dien middag klopte en vroeg: Is madame Bollond thuis? Nee. Sir, antwoordde Seymour. Toen met een zekere vertrouwelijkheid, die zeker geïnspireerd werd door de aangename LOBITH, 30 Januari. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Atla; W. a. Rhein 2; Kat- la; Credo; Anna; Fiat 6; Hekla; Kenia; Willem Frederik; Meurthe; Haniel 15; Willy; Fiat 4;( Teuna; Albatros; Wangard; Mazarin; Pasteur;) Noord; Hela; Werner; Elbia 1; Amstel, Nnink-; Ortwin, Verduin; Victoria, Du ven; Richard 7'. v. Dam; Maja, Vermeeren; Astoria, Kahlhoven;) St. Antonius, Lieven; Franziska, Hellings; Wal- sum 8, de Meyer; Matador, Müssig; Hans Ge- org, Thiele; Emma, Haas; Seam 3, Schröder;' Katharina, Bruekenscheidt; Adma, v. Strien;' .Philomena, .Hoenderop; Corry, Schoenmakers! Frnnz, Bekker; Urania 2, Erlenbacli; Ifeinrich. ButefürJoan, Vermeeren; St. Fêrmine, v. Key set; L. 12, Kramer; R. Karcher 41, Michel; Char les, de Roeek; Ehvi, Wakkee; Htflca, Cornens- sen; Beethoven, Kimpel; Josep.hie, Beisel; Ar- mfn. Jager; Maria Gertrud, Jager; Agnes, Hirschmamn; Sebastian, Page; Maria Sophia,' Sckwippert; Er.da, de Jong; Eiland Voorne, Eggenhuis; st .Emma; Koeln 24, Kissel; Bade- nia 26, Adler; Eendracht, Touwen; Metsu, Hoek stra; R.W. 4, Heid; Goede Verwachting, do Haasst. IlernrichGelria 1Harmonie 5 Noordkaap; Heinrioh Halm; Palatia; Gerardia; Baden 4S, Maus; Onderneming, Schöler; Nassau- haven, den Hartigh; Rijn en Binnenvaart 19, van Dijk; Verandering, Rükers; 4 Gebroeders, Spoel- stra; st. Eduard: Adelheid; AMSTERDAM: st. Winterswijk; Wijkdienst 22, v. d. Kreke; Run- land, Hoenderop; Welvaren, Koch; Vernisye- RoelolsElisabeth 6, Zoon; VLAAEDIN- GEN: Observanda, Ossen waarde; UTRECHT' Spes, Stoter; DE STEEG: Nenuphar, x. dl Kamp; DELFT: Maria, Wendt; SCHIEDAM: Anna, Fluyt; DEIL: Viod, Schuur; GEEE- TRUIDENBERCrAdriana, Janssen; STRIJEN- SAS: Adriana, Ursinus; ZÜTPHEN: Elisabeth, Cornet; DEN HAAG: Ameland, Peters; OUDE- SCHILD: Margiena, BoertienZWARTSLUIS: Eendracht,, Brijder; Soli Deo Gloria, Brijder; BUIKSLOOT: Leentje Cornelia, Volke.-; HER WIJNEN: Maria Jasoba, Schreuders; DEN HAAG: Wilhelmina, Krcotjes; Johan Willem, da Wgs; HELMOND: Rita, Verwey; STAD a/d. HARINGVLIET: de Amer, Ghysels; APEL DOORN: Vertrouwen, Koster; DEVENTER:' Ha ja, Wieringa; SLUISKIL: Pleter de Hoogh, Donck; DEN HAAG: Crede, Meyer; TERHEY- DEN: Nooit gedacht, v. d. Pot; TIEL: Johanna, Vermaas; ZWOLLE: Sin.t Antonius, de Jong; BREDA: Cor, Zülmans; VLAARDINGEN; Quo Vadis, Fortuin; ROTTERDAM: Josephine, v. Geenen. LONDEN: Apollinaris, Kroezinga. BELGIë: Sahara, Bedet; Tintoretto, Rey- niers; Ortiinde, Baan; Isto, v. Meel; Leonie, Huyssen; Maria, Weisbarth; Siegrune, Stolk;: st. Rn Schelde 8; Anna, Hompus; Poolster, Kunst'; Anna, de Rijk's Hertogenbosch, v. Kes- sel; Maria 'Tberese 36, de Wachter; Johanna, da Strooper; Dameo 5, Timmerman; Jeanne, Hey- len; Transport 35, de Dekker; Reab, Vegterj) Narwel, de Gres; Augustina, Verhespen; Feli- vie, v. DammeElisabeth, Bootsgezel. DUITSCHLAND: st. Moselle; Haniel 22; Lim- bttrgla; Adda; Johanna; Wervicq; Clar - Elisa beth; Gerhard; Fiat 15; Richelieu; Crescendo 3; K. Vaart 14; Walsum 2; Vauban; Ajax; Wesse- lina; Buffon; Embla; Rhin; Seine; Harmonie;) Alsne; Fiat 10; Emma; Fiat 2; Ernst; Teuna 3;i Atreus, Geii; St. Maria, Reymers; Richard, Her mann; Jnrgens 12, v. Lier; Albert, Cammerman; Anna, v. Gent; Stad Gent, Gerritsma; Hydre, Lons; Rheinfahrt 11, Menehler; Rheinfahrt 55, Hammersdorf; Tota, Spijkerman; Pax, v. Beek;' Maria 2, Schaden; Brabo 35, de Vries; Emma v. Hoboken, Verduin; Sani 5, de Heel; Sani 13, v. Loghem; Wotan, Tromp; Stad Leuven, Bou- wens; Maria, de Schepper; Maria Judith, Jans- sen; Guta, de Vroed.t; Louisa, Zimmer; Carolus, Kebl; Tliejoma, Pols.; Poolster, Boertien; Elisa beth Jacoba, Swietink; Navis 10, Denderen; Leo- poldine, Cornelissen; Papin, Neyenhuizen; St. Antonius, Reymers'; Badeh, Horneff; Confidentia 2, Wirges; Fheinstrom, Fendei; st. Saxonia; Ma- rinus, Verberght; Batavia, Maas; Sallandia, Witte; Binnenvaart 29. Lagerwaard: st! Kronos 1; Düsseldorf, Beckhaus; Avontuur, Versluis;: Karl, Schneider; Neeltje, Essebaggers; Bernard, Geerts; Baden 23, Schmitt; Glatt, Odenwald Boompjes, Neve; Phenix Rhenan 10, Dekker;. Ranto, Teenw; Risico, Steenbergen; Elfriede, Driesch; Speculant, v. d. Wüngaard; st. Bavarta; Bossuet, van Aalst; st. Prins Hendrik; Castor;' Flora; Katerveer; Virginia, de Goede; st. Lion;1 Fluviale 30, 31ommers; Tawe, Scholten; M. Stin- nes 45, Fink; M. Stlnnes 43, Diehl; H. Stinnes 2.7, Diepenbeek er; Phenix Rhenan 6, Heivoort; Tayne, Wassenaar; Onderneming, v. d. Meer; st. M. Stinnes 12; Pres. Bonnardel, Baumann; Oran, Baumann; Phenix Rhenan 4, Kik; Mann heim 58, Muller; Neptun 13, Ebert; Rhenania 40, Beekman; Maasstroom 34, Hendriks. ontmoeting van enkele maanden geleden en de hoop op een herhaling van een uitwisseling van schatkistbiljetten, zei hij fluisterend: Er kwam vanmorgen een telegram, dat ze In Liverpool zit en niet terug zal zijn voor morgen op zijn vroegst. Verdraaid nog toe! liet Gordon zich ont vallen, toen hij alweer op weg was naar het Park. Weer afgescheept! Als ze nu in Liver pool zit, kan ze onmogelijk gisterenavond op dat bal zijn geweest. HOOFDSTUK XVI. Op de rennen. Toen Betty van het feest in Sheridon House naar huis reed, gaf ze gehoor aan een dubbele noodzakelijkheid. Ten eerste was er het briefje, dat haar was gebracht, terwijl ze zoo rustig zat thee 'te drinken met den jongen rijken di plomaat en dan, toch-weer de behoefte om aan zijn lastig vragenspel te ontsnappen. Met al de snelheid die haar krachtigen wagqn slecht3 kon ontwikkelen haastte ze zich naar South Street. Het werd al duister en daarom stak ze het licht op, dat haar geheel in de schaduw liet, maar zacht neerstroomde op haar handen, die nu het briefje weer openden. Ze keek naar buiten. De mooie dag liep ten einde om over te vloeien in een schitterenden avond. De warme diepe tinten van den zons ondergang vervloten reeds in indigo en paars en weldra was er niets meer dan de bescheiden lichtval van een bleeke maa.n. Toen keek ze weer naar het briefje met de weinige woorden: „Matthews is weer aan den gang. Ga je van avond naar het bal? Ik zal thuis op je wach ten, A." Ja, A, zooiets moest liet tenminste voorstel len en alleen iemand als Betty die sterk ver moeden kon, wie de afzender was, kon het eer ste letterteeken ontcijferen. Ze lachte plotseling op, een luiden, dwazen overmoedigen lach, dien ze de laatste vier ja ren niet meer had gekend. De heldere tonen stegen vroolijk op uit haar fijngesneden hal3 en liepen langs het raam, dat openstond de len telucht in. Zell's Glover, de onverstoorbare chauffeur, hoorde het boven het zoemen van zijn sterken motor en keek even om, doch zag niets van het wild vertrokken gezicht, dat achter het licht van de lamp verborgen zat. Want deze lach was een uitdagende vroolijkheid, een woest® vreugde. (Wordt vervolgd), jd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10