DONDERDAG 31 JANUARI 1929 DERDE BLAD PAGSNA 3 DE CRISIS IN DE SUIKERINDUSTRIE HAAR GEVOLGEN VOOR ONS LAND INGRIJPEN VAN DE REGEERING NOODZAKELIJK motie. f besmettelijke ziekten. SPAARFOND5 VOOR BODEM CULTUUR DE AFGEWEZEN VORDERING VAN CURATOREN, de rev. soc. partij BLIJ- EN TREURSPEL GP HET BRITSCHE VOETBALVELD DE „KORTENAER" KEERT TERUG, De Kamer ran Koophandel en Fabrieken voor West-Brabant, die uit de door haar be legde vergaderingen ter' bespreking van het vraagstuk der verbindingen van West-Brabant met het Noordelijk gedeelte van ons land een bewijs leverde haar taak wel te begrijpen, had I tegen gistermiddag in het Thaiia-gebouw te 'Bergen op Zoom een vergadering uitgeschre ven, waarin de aandacht werd geschonken aan de dreigende crisis in de suikerindustrie en baar gevolgen voor dit gedeelte der provide. De belang stelling voor deze bijeenkomst, waarop een zestal sprekers het woord voerde, Was buitengewoon groot. De voorzitter der Kamer, de heer P. v. d. IBiggeiaar, verwelkomde allen, in liet bijzonder de autoriteiten, wier aanwezigheid hij zeide veer op prijs ta stellen. REDE DR. VAN GINNEKEN. Nadat de secretaris enkele mededeehngen van kuishouddlijken aard had gedaan, werd het woord verleend aan dr. P. J. H. van Gi®- meken, lid van de atd. Grootbedrijf der K. v. IC., die in zijn rede een groote plaats inruimde voor het schetsen van den algemeenen wereld toestand en dien in ons land van het suiker bedrijf. Aan zijn verdediging van het' recht op steun, dat deze industrie heeft, ontleenen wij het vol gende: Vast is komen staan: De tegenwoordige sui kerprijs laat niet toe uit de resultaten van het beetwortelsuikerbedrijf een bietenprijs te be- halen, die in overeenstemming is met de ove rige landbouwproducten. Uit het bedrijf is geen klonende beetwortel- prijs mogelijk. Of deze toestand .nu tengevolge heeft, dat de beetwortelen naar de coöperaties gaan of naar de Centrale Suiker Maatschappij, dat kan de Nederlaudsehe gemeenschap misschien koud laten. De vraag is eu blijft: Moet de gemeenschap dezAi toestand van niet loonend bedrijf laten bestaan? En de beantwoording van d-eze vraag, hangt af van de beantwoording van een andere vraag: Is de bestaande toestand een toevallig en voorbijgaand conjunctuurverschijnsel of is hij blijvend? Iddien de lage suikerprijs voortkwam, spe ciaal uit den strijd tusschen Cuba en Java, of alleen uit den strijd tusschen riet en biet; of indien er een toevallige overproductie was, ont staan uit een toevallige periode van hooge sui kerprijzen en er een groote groep speculanten op een der groote markten gebruik maakte van eulke toevallige toestanden om de prijzen te drokken, dan zon de toestand als voorbijgaande kunnen beschouwd worden. Maar, zoo Is hij niet! Er Is geen blijvende verbetering mogelijk, vóór dat een nieuwe con ventie tot stand zal gekomen zijn. Zoo was het vóór 1902, zoo is het ook nn, en op veel, veel grooter schaal. Deze toestand zal, wellicht nn,t onderbrekin gen, blijven duren totdat een nieuwe conventie tot stand komt. Deze conventie zal nog jaren uitblijven. Dus zal, in dien niet korten tussebentijd de Nederlandeche gemeenschap schade lijden. Deze schade zal den eersten tijd bestaan in het Uitputten der wederzijdsche reserves. En als deze reserves zijn uitgeput, zal men geen vol doenden bietenprijs meer kunnen geven, en zullen do cultuur en de industrie worden in- gekrompen en langzamerhand verdwijnen. En nu concludeer ik aldus: Het is verkeerd, waar men weet, dat het bedrijf onrendabel ie, dat deze toestand cutstaat door buitenlandsch geweld, en nog jaren zal duren, terwille van liet vrjjhaodelsprincipe, te gaan probeeren, hoe lang misschien de industrie het kan uithou den, voordat een werkelijk groot economisch nadeel uit deze afwachtende houding voort vloeit. Men kenï liet gevaar, men ziet de mogelijk heid van schade, men erkent, dat geholpen moet worden, maar men kan niet tot een besluit komen. Eerst moet er wat gebeuren, dat het vrijhandelsgeweteu gerust stelt. Eerst moet er schade zijn, en dan kan men wellicht gaan helpen. Het gevaar voor belangrijke inkrimping van .cultuur en industrie bestaat! En wie .dit gevaar zien wil, ziet het als een werkelijkheid. En hij die het ziet, late geen poging zijnerzijds on benut, om de Regeering en de Kamers der Sta ten-Generaal er toe te brengen die maatregelen rte treffen, die het gevaar keeren kunnen! REDE C. MOORS. De heer C. Moors, voorzitter van den N. C. IB., behandelde zijn onderwerp in drie gedeel ten: le. het belang van de cultuur, 2e. de ge- Volgen van het verdwijnen of Inkrimping der cultuur, Se. de rentabiliteit der cultuur. Het belang der cultuur voor den landbouwer is te onderscheiden in de beteekenis van de Buikerbietencuituur als werkgelegenheid voor Zijn arbeiders en de waarde van de suikerbiet nis landbouwgewas. Deze waarde is afhanke lijk van verschillende omstandigheden. Da kleistreken van Westelijk Noordbrab&mt en de Zeeuwsche en Z u ld -Hollands che eilanden, heb ben zich steeds uitstekend geleend voor den h akvruebtenverbouw, en sedert een lange reeks van jaren is de teelt van suikerbieten daar door de voornaamste cultuur ln deze streken gewonden. Door deze teelt krijgt men een in tensief landbouwbedrijf. Daarbij komt, dat die bietenkoppen en bla deren een uitstekend voeder voorden veesta pel opleveren, de stal mes tvoorziening der be drijven komt or daardoor beter voor te staan. Men heeft dikwijls de moeilijkheden d.er -sui kerindustrie toegeschreven aan een verouder- stelde abnormale uitbreiding der cultuur na den oorlog.' Gaat men echter de cijfers der Dandbouws-talisfiek na, dan blijkt, dat op de 1 Zuld-Hollandeche eilanden, in Zeeland en Wes telijk Noordbrabamt gedurende de jaren 1921— ,1925 met bieten beteeld werden 21.3 pet. van ml bot bouwland. Dit cijfer bedroeg van 1911 1925 18.9 pot., een vooruitgang van slechts 2.4 Put., hetgeen toch zeker niet abnormaal ma® worden genoemd. De moeilijkheden van de .cultuur spruiten dus niet voort uit een abnor- piale uitbreiding der cultuur. Wat zullen de gevolgen zijn van de moge lijke verdwijning van de cultuur? Afgezien nog van het enorme kapitaalverlies: le. een min der gunstige arbeidsverdeeltog tijdens de verschillend® bedrijfsperioden; 2e, ©en minder intensieve bewerking en bemesting van den bodem; 3e. 'n geringere voedselproductie voor onzen veestapel in den vorm van puljp, suiker- bietenkoppen en bladeren; 4e. 'n ontwrichting van het thans geldend® bedrijtsstelsel. Inkrimping van de cultuur Yan eenige bet ca ke nis brengt mee, dat de voorziening van de fabrieken met de zoo noodage grondstof onvol doende zal geschieden, waardoor de algemeène onkosten per 1000 Kg. bieten zullen stijgen en de te betalen bietenprijs nog lager wordt. Ten slotte behandelde spr. de rentabiliteit der cultuur. Zonder de vergadering met ingewikkelde be cijferingen lastig to vallen constateerde hij, dat hij de huidige positie der suikerindustrie en der suikerbietencultuur gezegd kan worden, dat een noodtoestand heerscht, waarvan op grond van hetgeen dr. van Gtoneken gezegd heeft, geen spoedig einde mag worden ver wacht. Waar nu algemeen erkend wordt, dat de bieten cultuur in Nederland op een hoog peil staat, waar naar het oordeel van deskundigen geen middelen aangegeven kunnen worden, waarmee de rent abiliteit der cultuur aanmer kelijk kan worden opgevoerd, waar ten slotte ook onze suikerindustrie een voorbeeld is voor het buitenland, daar blijkt duidelijk, dat de strijd om het bestaan van cultuur en industrie niet aan haar zelf te wijten is, maar aan de omstandigheden. En daarom moet de Regeering hier ingrijpen in het algemeen belang van Nederland en spe ciaal in het belang van den Nederlandse-hen landbouw. REDE A. J. LOERAKKER, De heer A. J. Loerakker, voorzitter van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus dedit" en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kwam tot de volgende conclusie: 1. de moeilijkheden in de suikerindustrie kunnen tot gevolg hebben, dat o.m. een belang rijk stuk arbeidsgelegenheid voor verschillende groepen arbeiders, maar vooral voor de land arbeiders verloren gaat en waarschijnlijk ver. loren blijft. 2. op dien grond is het van het grootste belang, dat de Overheid, zoolang deze aange legenheid niet internationaal geregeld is, op een of andere wijze steun aan dene industrie ver leent. 3. deze steun zal spoedig toegezegd moeten worden, wijl bij de thans geldende suikerprij zen een niet onbelangrijke inkrimping van den verbouw van suikerbieten te verwachten is, met al de gevolgen daaraan verbonden. REDE DR. KORTENHORST. Dr. L. G. Kortenhonst, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, besprak den toe stand bezien uit een. algemeen politiek oogpunt. Suiker en politiek zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden ofschoon thans vast is komen staan, dat steun van de regeering noodig is mag men niet vergen, dat de algekeele han delspolitiek in ons land wordt gewijzigd. Want de crisis is niet het gevolg van economische omstandigheden doch van staatkundige. De politiek ln Nederland houdt zich den laatsten tijd wederom met de suikerindustrie bezig; de regeering heeft haar aandacht voort durend op dezen tak van de industrie gevestigd. Spr. bracht de mentaliteit van ons volk in verband met da begonnen actie: 't is moeilijk het warm te maken voor een bepaalde zaak,* ofschoon de verschillende groepen wanneer een Industrietak om protectie vraagt zich geroepen voelen te zeggen alles te zullen doen. Daaflblj blijft het echter in den regel. Zijn meentog was, dat wanneer de regeering voornemens zou zijn de behulpzame hand to bieden haar hulp zuiver opportunistisch en ln het algemeen belang van 't land zijn zal. ;t Standpunt dat de politiek inneemt zal van zuiver practischen aard moeten zijn, want de politieke middelen behaoren principieel te kun nen worden verdedigd. Hoofdzaak wordt het derhalve middelen aan de hand te doen, waarmede gemakkelijk het doel wordt bereikt. Een suikerconventie achtte spr. een der be langrijkste. Met de voorbereidende werkzaamheden zal 1929 zeker heengaan, terwijl de andere minstens een tijd van 5 jaar zullen vergen, zoodat als .piles meeloopt, eerst in 1934 een conventie feit kan worden. Doch grooter nog is de kans, dat het veel langer duren zal want het front, waar op gestreden wordt, is veel breeder dan dat in 1902. Een buitengewone moeilijkheid is ook daarin gelegen, dat de meeste landen zich nu reeds veilig hebben gesteld tegen een nieuwe conventie. Zoodat eenig pessimisme niet onge grond is. Wanneer het er bovendien van komt, dat de besprekingen over een conventie officieel® vor men gaan aannemen, dient Nederland er voor te zorgen, dat zijn productie van bieten op een behoorlijk peil staat en in verhouding niet on der doet voor die van andere Staten. Een tweede middel, dat redding kan bren gen is de meerdere consumptie van suiker. Van verlaging van accijns verwacht spr. niet veel heil, omdat het buitenland daarvan meer zou proiiteeren dan wij. Handhaving van de invoer rechten op buitenlandsche suiker Is veel beter. Na nog bet recht van het krijgen eener ga- rantiepTemie bepleit te hebben, spoorde spr. de boeren aan er voor te zorgen, de macht van het getal achter zich te krijgen en zich dui delijk uit te spreken, want daardoor zal het best een oplossing worden verkregen. Dat men zorge, besloot spr., dat niet over ons wordt heengeloopen. REDE J, C. VAN DEN BOOM. De heer J. C. van den Boom, Directeur van het Diocesaan Hanzebureau zeide, dat het niet op het terrein van den Middenstand ligt om uit te maken, op welke wijz® de suikerindustrie dient te worden beschermd. Maar dat er lej£ gebeuren moet in het belang van deze hoogst belangrijke WesUBrabantsehe industrie, hetzij in den vorm van protectie, hetzij door conventie, is inderdaad een onloochenbaar feit en een brandend verlangen van den Weet- Braban toeken middenstand. De welvaart van den Middenstand hangt toch voor een zeer groot deel af van hetgeen eT leeft in de streek, waar die middenstand is gevestigd. De middenstand van Oosterhout, smeekt om industrie en vooral d.e middenstand van Roo sendaal zou met meer industrie ten zeerste gebaat zijn, De middenstand van Oudenbosch lijdt een kwijnend .bestaan sinds de suikerfa brieken daar in den omtrek gesloten en ver dwenen zijn. En het zijn wederom de midden standers van Zevenbergen, die met bangelijke zorgen de as. wintercanipagn® bespreken. Het niHdenstandsbelans vergt bescherming van de suikerindustrie. Spr. zeide met alle beslistheid te kunnen verklaren, dat de Middenstand volgaarne ook de belangen van den boerenstand wil beharti gen. Eerstens bezorgt hij zich zelf daarmee meerdere welvaart, want het is vooral de boe renstand, die prijs stelt op de goede waar en de goede bediening van zijn zaken, bovendien waarborgt onze belangstelling een wederzijdsch respect, wanneer de Middenstand voor een of meer van zijn middenstandsbedrijven bij de Handelevereenigiing van den „N. C. B." zou moeten aankloppen. REDE J. TfMMERMANS. D.e heer J. Timmermans, als vertegenwoordi ger van den Algemeenen Rijnschippersbond, sprak over de belangrijkheid der Nederiand- s-clie Suikerindustrie in verband met de Bin- nenschipperij. Met enkele cijfers toonde epr, de enorme beteekenis der suikerindustrie voor de binnen scheepvaart in Nederland aan. Gedurende de campagne 1926/27 werd aan vracht betaald: bleten vervoer 2.060.501,18, diversen 1.722.758,41, totaal 3.783.239,39. Ruim een derde of' 1.670.549,72 hiervan (kwam voor rekening van de provincie Noord- Brabant. Neemt men aan dat de gemiddelde vracht per 1000 kg. 1 bedraagt, dan zullen voor dit vervoer niet minder dan 557 schepen noodig zijn, als men de gemiddelde grootte op 300 ton stelt en elk dier 557 schepen tienmaal geladen en gelost wordt, dus io reizen doet. Een cijfer dat slechts bij benadering kan worden aange nomen en voor het Noorden, waar de schepen zooveel kleiner zijn, nog belangrijk hooger moet worden gesteld. De gebeurtenissen ln de suikerindustrie wor den door de schipperij met spanning gevolgd. Want de Nederlandsche hinn.enschlpperij staat of valt met het al of niet bloeien der Nedeilandsche Suikerindustrie. Nog werd het woerd gevoerd door den heer Van Brussel, secretaris ran den R. K. Fa- (brieksarbeidersbond. Spr. zeide, dat ook zijn hond niet stilgeze ten heeft om de suikerindustrie beschermd te krijgen. Hij heeft zich niet bepaald tot een nationale actie, doen zich ook gewend tot Genève. Spreker meende te moeten zeggen, dat, wanneer men ln Genève niet gereed komt, het Nedierlandsohe volk zelf de schuld daar van draagt. Hij deed de toezegging, dat de bond niets zal nalaten wat leiden kan tot bescherming van deze industrie, waardoor groot® werkge legenheden behouden zullen blijven, Ten slotte werd de volgende motie met alge meens stemmen aangenomen: ,,De vergadering van belanghebbenden bij de beetwortelcultuur en de suikerindustrie in het gebied der Kamer van Koophandel en, Fa brieken voor Westelijk Noordbrabant,, verga derd op 30 Januari 1929 te Bergen op Zoom onder de leiding dezer Kamer, gehoord de besprekingen over het gevaar voor inkrimping der cultuur en der industrie, en over de belangen, welk© verschillende be volkingsgroepen hij het onverminderde voort bestaan dezer cultuur en dezer industrie heb ben, spreekt als hare meening uit, dat in 't bijzonder door de alom toegepaste bescherming er ernstig gevaar bestaat voor een belangrijke inkrimping der beetwortelcul- tuur en der suikerindustrie in Nederland, dat het verdwijnen van ©en belangrijk ge deelte dezer welvaartsbronnen, zoowel voor de landbouwers als voor de arbeiders, midden standers, schippert, industrieelen en andere groepen der bevolking, ernstige gevolgen en belangrijke schade zou tengevolge hebben, dat het verkeerd is, waar zulke belangen op het spel staan, en waar de algemeen® toestand zóó duidelijk is, om te blijven overleggen over de vraag, of de toestand van gevaar wel op het uiterst bereikbare punt gekomen is, zonder dat onherstelbare schade is aangericht, dat bovendien hij het tot stand komen der conventie de waarde der conventie voor Ne derland vermoedelijk afhankelijk zal zijn van den toestand, waarin de Nederlandsche indus trie zich op dat oogenhlik bevindt, dat dus tot handelen moet worden overge gaan, voordat deze schade ia aangericht en de bereikbare en voor de hand liggende middelen terstond moeten worden aangewend om het ge vaar voor aanmerkelijke inkrimping van cul tuur en Industrie te weren, en verzoekt aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken deze motie ter kennis te brengen van de Regeering aAn de leden der Staten- Generaal." Nadat de heer Heringa uit naam van den minister, de ICamer Tan Koophandel had ge dankt voor de wijze waarop zij toonde haar taak op te vatten sloot de voorzitter de geani meerde bijeenkomst met het uitspreken van de beste wenschen voor het welelagen der actie. In „Stscrt." nc. 21 wordt medegedeeld «ene opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke Blekten over de week van 20 tot en met 26 Januari 1929. In deze week werd afgeleverd: door de ent- Btofinrlchtig te Amsterdam koepokstof voor 842 personen, te Rotterdam voor 138 personen, te Groningen voor 4 personen, totaal voor 884 personen. In de week van 2" tot en met 26 Januari 1929 zijn geen gevallen von encephalitis na Inenting ter kennis van het Staatstoezicht pp fle ypUcsgezpaiihf 1$ pfeppaen, De uitspraak der Ilaagsche Rechtbank. Omtrent de uitspraak der rechtbank te 's-Gravenhage ln de zaak van curatoren van het Spaarfonds voor Bodemcultuur tegen de gewe zen leden van het bestuur dier stichting kan nader het volgende worden medegedeeld: Curatoren grondden hun vordering hierop, dat blijkens de acte van oprichting en de reglemen ten het doel der stichting was het bevorderen van bodemcultuur, nader het verzamelen van geldmiddelen met het doel, deze te beleggen in werken van bodemcultuur. Het bestuur had een aanzienlijk bedrag geleend aan een kleine scheepswerf, dat grootendeels verloren ging. Curatoren meenden au, dat hierdoor ln strijd met de statuten was gehandeld en de bestuurs leden op dien grond voor het bij dit crediet geleden verlies aansprakelijk waren. Bovendien zou het crediet h. i. lichtvaardig en zonder genoegzame zorgen voor de terugbetaling zijn ^erleend. De rechtbank oordeelde, dat de bestuurders eener stichting o.a. de verplichting hebben om goed met inachtneming van de statutaire reglementen te be heer en en dat, indien zoo lang als zij in functie zijn, niemand namens de stichting tegenover hen in rechten kan optre den, dit niet wegneemt, dat zij voor eventueel gepleegde verzuimen en tegenover de stichting aansprakelijk zijn, en dat na hun optreden, het zij het opvolgende bestuur, hetzij de curator ln het faillissement der stichting deswege tegen hen kan ageeren. Echter oordeelde de rechtbank, dat het niet de bedoeling der oprichters kan zijn geweest, dat het totaal der contributies en inleggelden in werken van bodemcultuur zouden moeten worden belegd, daar immers de kosten van aan schaffing van kantoorgebouwen, installatie van de spaarbank enz. onmogelijk uit het geringe stamkapitaal van 1000 konden worden be streden en de spaarbank liquide middeien moest hebben om aan eventueele verzoeken tot teruggave van inleggelden te kunnen voldoen. Zij achtte het bestuur dus niet verplicht, alle gelden in werken van bodemcultuur te beleg gen, zoodat het raet de geldleening aan de scheepswerf niet in strijd met de statuten had gehandeld. Omtrent den grond, dat het crediet licht vaardig en roekeloos was verleend, besliste de rechtbank, dat de feiten, waarop de curatoren hiervoor een beroep deden, deze bewering niet wettigden. Naar het oordeel van de rechtbank komen deze feiten hierop neder, dat de debitriee een kleine werf was, voor den bouw van luxe- jachten en dat niet de normale waarborgen voor terugbetaling der te leenen gelden waren bedongen, behoudens een hypotheek, die ver leend is, zonder voorafgaande taxatie, terwijl zij verder overweegt, dat de gedaagden echter terecht hiertegen aanvoeren, dat, zooals tus schen partijen is komen vast te staan, het cre diet moest dienen om de werf Akerboom naar de eischen van den tijd tot een belangrijke werf in te richten en uit de breiden, terwijl de hypotheek verleend werd op het terrein, waar op de werkplaatsen waren of zouden worden gesticht. Hieruit wordt dan de slotsom getrokken, dat het feit, dat de werf bij de opening van liet crediet nog weinig te beteekenen had, geen gewicht in de schaal kan leggen en een taxatie van het onroerend goed, zooals het toen was, slechts een ondergeschikte beteekenis zon heb ben gehad, omdat de hypotheek aan de aan te brengen verbeteringen en te stichten nieuwe installaties haar beteekenis moest ontleenen. Dus werd op deze gronden de vordering van curatoren afgewezen. N.V. MARGARINE-UNIE De winst der beide Vennootschappen bedraagt ruim 20 millioen Ln de gisteren te R'dam gehouden buiten gewone algemeen® vergadering van aandeel houders der N. V. Margarine Unie werd over eenkomstig het voorstel van den Raad van bestuur besloten tot verhoogimg van het ge wone aandeelenkapitaal van 90.000.000 op ƒ250.000.000, en van het preferente aandeelen- kapiitaal van 50.000.000 op 100.000.000. Ingevolge besluit van deze vergadering wer den ƒ12.620.000 gewone aandeelen uitgegeven ter uitvoering van overeenkomsten, verband houdende met den aankoop van verschillend® belangen, na wélke uitgifte het geplaatste ge won® aandeelenkapitaal 102.552.000, zal be- dragon. Voorts zal, mede ingevolge besluit dezer ver gadering, de uitgifte plaats hebben van 34.184.000 certificaten van gewone aandeelen uitsluitend aan houders van gewone aandeelen respectievelijk certificaten van gewone aandee len tegen een koers van 150 pet. en met dien verstande, dat elk nominaal bedrag gewone aandeelen of certificaten van gewone aandeelen reoht geeft op 1/3 van dit bedrag in nieuwe certificaten van gewone aandeelen, waarbij nominal® bodragen van beneden ƒ100 niet ln aanmerking worden genomen. Van bestuurszijde werden eenige mededee- lingen gedaan omtrent de gang van zaken in het afgaloopen boekjaar, bij de vennootschap ©n bij de Margarine Union Ltd., wier aandeel houders. gelijk bekend, tengevolge van gesloten overeenkomsten, volkomen identieke belangen hebben. Ofschoon uiteraard dienaangaande nog geen definitieve cijfers konden worden ver strekt, kon worden medegedeeld, dat belde vennootschappen tezamen over 1928 een winst zullen ulwijnen van ruim ƒ20.000.000. Ondanks Stenhuis' ziekte gaat alles door Het fait, dat Stenhuis zioh wegens ziekte heeft teruggetrokken, brengt geen enkele ver andering to de bestaande plannen tot op richting dei- Revolutlonnair Socialistische Partij. Het voorloopig comité kwam Maandag ln vergadering bijeen en besloot de op 2 en 3 Februari a.s. aangekondigde landelijke bij eenkomst te laten doorgaan. Voorgesteld zal warde® aan d© Kamerverkiezingen deel te neme® eu. Sneevliet ails No. 1 op de lijst te DE GLORIE VAN WEMBLEY „LONDON CALLING!" De glorie van Wembley heeft weer geschit terd! Met bibberende, bevende vingers hebben we de extra-edities van de „Evening Standard" uit de news-boys hun handen gerukt, we heb ben nerveus de stop-press-kolom ©verzien, zoo als een bezitter van Philips aandeelen pleegt te doen met de financieele pagina. We hebben in ons zelf de vfle knetterende cijfers vluchtig uitgesproken, ze- op den top van de General Omnibus geverifieerd met de eerste impressie en later aan den huiselijken baard een en an der in gezelschap van ega en kroost, nader verwerkt. Ik zal starten met den wedstrijd, die ver buiten de grenzen van dit land zijn intense in teresse had. West Ham-Corinthians. West Ham zou winnen, wiskundig zeker. En West Ham won. De. match was geen moment in twijfel, want over all® linies waren de professionals sterker, zij waren vlugger en zochten betere opaningen. Maar dit dient tot eere van de ama teurs gezegd: roemrijk gingen ze ten onder. tot het bittere einde hielden ze vol, 011- s al het noodlot, dat hun deel werc^ i Na negen minuten begon het drama. West Ham schoot een lagen kanjer in, die vlak langs den paal zou gaan, Howard Baker wierp zijn lange lichaam in de richting van den bal eu bereikte dien, doch bij het verwerk?u van dat schot draaide de bal ever zijn arm, carambo leerde met den paal en verdween net over d® goal-lijn. Veertig duizend West Hammers had den kunnen juichen, maar de sympathie mot de tragedie, zoo beslissend in een Cup-match, was te groot, zoodat men een speld kon booren val len. -De Corinthians hielden echter stand. Voor de pauze scoorde Earie een tweede doelpunt, en daarna bracht een andere sensatie West Ham in veilige haven, toen van uit een kluwen spe lers, die appelleerden, Watson van de gelegen heid gebruik maakte om in een onverdedigd doel te schieten. Ergens anders in Londen streed Arsenal tegen de zooveelste rangs Mansfleld-Club. Eén speler van de Arsenal kost meer dan heel Mansfield te zamen. Mansfield had niet ge traind ln badplaatsen, niet op golfcourses, maar Mansfield trainde in Mansfield en nuttigde eieren en melk. De kippen van Mansfield bad- den baast de voldoening gehad van het on- mogelijk-gewaande, en Arsenal ontkwam slechts op het nippertje. Het beslissende moment lu de match was toen de captain van Mansfield voor de rust een strafschop miste; niettemin duurde het tot tien minuten voor tijd, eer Ar senal de eerst® goal scoorde, waaraan nog een tweede werd toegevoegd. Doch de eer was ge heel voor de verliezers en dien avond tippelde alle pluimvee in Mansfield met de trotsche staarten omhoog en ze kakelden hun hoogste lied. Het wa3 „London calling!'* want ook Chelsea won, Ik heb gezegd en zal het blijven zeg gen dat bet elftal, dat Everton kan wippen, niet meer bevreesd behoeft te zijn voor eenig ander team. Chelsea won met meer overtuiging dan de magere een-nul wist uit te drukken. Die eene goal was de meest simpele affaire, die denkbaar is. Crawford zond van den vleugel een hoogen voorzet in, die vlak voor den doel- mond belandde, waar Miller omringd was door tegenstanders. De heeren lieten de eer van wegwerken aan elkaar over en Miller liet den bal eenvoudig van zijn hoofd in bet net rollen en Chelsea was weer een stap verder naar d® dubbele eer, uitgesproken in mijn Nieuwjaars- wensch: promotie en cup! Beide zijn binnen haar onmiddellijk bereik en ik handhaaf het volste vertrouwen. Hield Chelsea als den eersten keer weer het record voor het hoogste aantal toe schouwers (circa 60.000), Huddersfield was daar niet ver vanaf en de tegenstander Leeds United was daar mede de oorzaak van. Het was weer een Cup-historie bij uitnemendheid, en gauw verteld. Leeds miste in de eerste helft een penalty, en was doordoor dusdanig uit haar evenwicht gebracht, dat Huddersfield binnen vier minuten na dit gebeuren drie goals scoor de en dat gedurende de geheele match te hand haven wist. Men kreeg hierdoor niet meer te zien het vechtende Huddersfield maar het elf tal, dat met betrekking tot den tegenstander speelde in den „zij-krijgen-er-nooit-van-zijn- leven-meer-drie"-stijl. Dat de League leiders uit Sheffield zoudeu worden gewipt door Reading, wist van te voren alleen Reading, niemand anders. Maar Reading wist het! Er is nog zooiets als team-vorm. Wel nu, dit seizoen won Reading slechts twee vau de eerste 14 matches, maar in de volgende der tien matches werden ze niet geslagen inclusief twee Cup-ties, zoodat de Wednesday al een heele kwade kans maakte, wat nader bevestigd werd toen een kwartier voor tijd Allen de eeni ge goal scoorde. Aston Villa speelde, zooals gezegd, een punt- iooze draw tegen Clapton Orient, en zij dienen dus Woensdag in Londen dat spelletje over te spelen, en tot op het huidige moment be® ik niet bevreesd, dat zij zullen de gevolgen van de slip van Zaterdag wel te boven komen. Min der fiducie heb ik in Burnley, dat Woensdag naar den derden klasser Swindon gaat tenge volge van een drie-drie-ultslag. Dat een herhaling noodig was, heeft Swin don louter te wijten aan zichzelf. Immers de derde-klassers stonden na een half uur speleu met 30 voor eu hadden dus den wedstrijd -in hun zak. Toen Burnley niettemin bleef aanval len zocht Swindon verder heil in gooien en smijten en het gevolg was. dat Burnley weldra uit een strafschop het eerste tegenpunt kon maken wat nieuw leven in de brouwerij gaf en weldra was de stand gelijk. Swindon werd herhaaldelijk gewaarscbuwd en het mocht blij zijn, dat er nog geen strafschoppen bij kwa men. Niettemin is de Swindo® Club zeer ge vaarlijk en met een wat veiliger speelwijze sleepen ze zich allicht door deze ronde heen. Harer Majesteit's torpedobootjager „Kort®- naer" zal 6 of 7 Februari va® Paramaribo de terugreis uit West-Indië naar Nederland aan vaarden. Volgens het reisplan zal deze bodem den, 8en Februari aankomen te Georgetown (Demo- rara)de® 12en Februari vertrekken van Georgetown en den 14en Februari aankomen te Port of Spain (Trinidad)den 18en Februari vertrekken van Port af Spain, de® 27en Februari aankomen te Ponte Delgada (Azoren) j' den 2en Maart vertrekken van Ponte Delgada; en den 8en Maart aankomen te Nieuw edi-ep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11