DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. II 51ste Jaargang Donderdag 31 Januari 1929 No. 15328 Dit nnmmer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ingezonden. V VOOR AUTONOMIE DER RANDGEMEENTEN. UIT ROTTERDAM UIT KETHEL ongeval. AGENDA I KUNST-AGENDA BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: por 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post J 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postehèque en girodienst 81440 y ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine ad ver tegels 0.60,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend rna h - overly den door een ongeval: 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van een hand, een voet of een oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Jee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Onder den titel „Geen annexatie" heeft een „Oud-Rotterdammer" een brochure het licht doen zien, waarin de schrijver een plei dooi levert voor autonomie der rand-gemeen- ten en teruggave van zelfbestuur aan de reeds ingelijfde gemeenten Charlods, Delfs- haven, Katendrecht en Kralingen. In plaats van annexatie derhalve des annexatie, splitsing. De onbekende schrijver somt eerst de be zwaren, aan annexatie verbonden, op. Ons bestuursstelsel is gegrond op de decentra- lisatie-gedachte, terwijl het groote bezwaar tegen annexatie juist is: te sterk doorge voerde centralisatie van het bestuur. An nexatie tast de autonomie der kleinere ge meenten aan; ze brengt de rechten der min derheden in gevaar; ze geeft toe aan do drijvers naar „alles in handen der gemeen schap". De groote stad groeit den raad over den kop. In tegenstelling met wat de commissie uit het departement Schiedam der maat schappij voor Nijverheid en Handel beweer de, meent de schrijver, dat inlijving aller minst in het belang is geweest, der ingelijfde gebieden. Oud-Delfshaven, zoo zegt hij, is een ruïne. Het bestuur der grootstad gaat hoe langer zoo meer in handen van ambtenaren over. „De raad mag dan nog het recht van veto hebben, als do wethouder, de ambte naar-chef, met voorstellen komt, maar daar van zal hoe langer hoe minder gebruik ge maakt worden; immers de raadsleden zijn niet deskundig. Er is te veel, dat uitgebreide studie en diepgaand onderzoek vraagt. Want elk departement is de bron van tallooze voorstellen op het gemeentelijk terrein Intusschcn is de schrijver niet blind voor de groote belangen welke Rotterdam ook in de randgemeenten hee,ft.. Die belan gen kunnen evenwel niet door annexatie tot, hun recht komen. Een deel van de auto nomie der kleine gemeenten moet vrijwillig geofferd worden, met behoud van wat in den kleineren kring kan gehandhaafd blij ven. Voor groote steden acht hij noodig splitsing voor een deel der administratie. Het tegenwoordige Rotterdam zou hij wil len zien gesplitst in zooveel autonome, af zonderlijke gemeenten als historie en ont wikkeling aanwijzen, zoodat nu reeds ge vormd zou kunnen worden een groot-Rot terdam, omvattend Oud-Rotterdam, Delfs- haven, Kralingen, Westerkwartier (tusschen Delfshaven en Rotterdam), het Noorden, Feijenoord, Charlois en Katendrecht. Voor onderhandeling en onder goedkeuring van provincie en Rijk zouden daar successieve lijk de andere gemeenten bijkomen, met be houd, want daar gaat hot, den schrijver om, van-.gedeeltelijke autonomie. Zoo zouden we dan krijgen een Groot- Rotterdam voor de belangen van havens, wegen, parken enz. Het bestuur daarvan ziet de schrijver der brochure samengesteld uit gedelegeerden der afzonderlijke gemeen ten, te benoemen door den Raad der be trokken gemeente, en zulks niet op grond van politieke richting, maar omdat ze ge acht worden deskundig te zijn op het te be treden terrein. De voorzitter van dezen raad van gedele- geérden zou door dien raad zei ven moeten worden benoemd. Zijn besluiten vereischen goedkeuring van Gedeputeerde Staten, die tevoren de betrokken gemeenten hooren. Bepalingen zouden moeten worden gemaakt, dat niet één enkele gemeenteraad corruptie (bedoeld wordt, blijkbaar: obstructie) zou hunnen voeren. We hebben met belangstelling, zooals van alles wat de annexatieplannen betreft, van de brochure kennis genomen. Uitgeno men echter het pleidooi voor decentralisatie in het huidige Rotterdam, waarover wij ons niet zullen uitlaten, bevat ze niets, wat niet reeds eer, zeker even goed zoo niet beter en op een meer invloedrijke plaats is gezegd. Het betoog van den heer van den Brule in den Rotterdamschen gemeen teraad, uitgesproken namens de Katholieke raadsfractie, en onderstreept door den voorzitter, burgemeester Droogleever For- tuyn, hield onder meer in een pleidooi voor een gewijzigden bestuursvorm, waarbij aan de te annexeeren gemeenten een ze kere mate van autonomie gelaten zou wor den. Alleen wilde de heer va,n den Brule .voorop annexatie en eerst dan bestudee- Ting van de vraag, hoe dat instituut van beperkte autonomie er uit zou zien. Als de rangorde gewijzigd werd, zou er met Rot terdam over zulk een voorstel te praten ballen. HET WIT-GELE KRUIS De afdeeling Schiedam van de vereeniging het Wit-Gele Kruis, die sinds April van het vorig jaar ijverig arbeidt voor R. K. Wijkver pleging en Kraiamverzorging, organiseert op Donderdag 7 Febr. a.B. een belangrijke leden vergadering in den R. K. Volksbond. Behalve voor de leden ruim duizend gezinnen zijn reeds tot deze vereendging toegetreden die op deze bijeenkomst nogmaals op duidelijke en bevattelijke wijze de toekomstplannen met be trekking tot de verpleging en verdere hulp verleening kunnen hooren uiteenzetten, is de vergadering ook van groot belang voor hen die nog niet tot het lidmaatschap besloten hebben, daar zij hier eens kunnen hooren, welk nut er gelegen is in het lidmaatschap van de plaatselijke afdeeling. De bekende pastoor J. M. J. L. Kitslaar uit Zeeland (N.-Br.), de groote promotor dei' ver- eeniging in Noord-Brabant, zal in een pittige rede een en ander duidelijk uiteen zetten. HET JUBILé VAN IR. G. GERLACH Zooals reeds eerder gemeld zal morgen de heer Ir. G. Gerlach den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren zijn functie van directeur van gemeentewerken alhier heeft aanvaard. Om den jubilaris persoonlijk te kunnen com- piimenteeren wordt de gelegenheid gegeven des morgens van 1112 uur aan het bureau van gemeentewerken Korte Haven. EERBIED IN GODS HUIS Ons wordt medegedeeld, dat de ailgemeene ledenvergadering van de vereeniging „Eer bied in Gods buis", die morgenavond gehouden zou worden, is uitgesteld tot Vrijdag S Febr. KONINGSGIST AJs een reclame voor de bekende Koniugs- gi®t werd ons een groote plaat toegezonden waaron do riedkoopte van het brood in ver houding tot zijn voedingswaarde gepropageerd wordt. HET ABATTOIR De oplettende lezer zal begrepen hebben, dat het gisteravond in ons blad voorkomend be richt omtrent de abattoir-kwestie bij vergis sing onder de rubriek stadsnieuws en niet onder Viaardingen is terecht gekomen. FEESTCONCERT Zaterdag 9 Februari a.s. zal de vereeniging van leden uit het stedelijk muziekkorps, on der leiding van den heer H. H. v. Vleuten, haar jaarlijksche feestconcert geven, in de zaal van de R. K. Volksbond. De Schiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" heeft haar medewerking toegezegd, evenals het „Utile Dulci"-strijkje, dat tijdens de pauze eenige nummers zal uitvoeren. Het programma is ook ditmaal met zorg samengesteld en belooft weer een zeer amu. santen avond. z Om hen mede in de gelegenheid te stellen 'n gezelligen avond dooT te brengen zi.in voor dit feestconcert de weezen der verschillende gezindten uitgenoodigd. MISHANDELING De 16-jarige J. G. B. uit de Huis-maasstraat, deed hij de politie aangifte, dat hij op do gas fabriek door J. M. mishandeld is. VAN EEN HEK GEVALLEN Aan het posthuis Broersvest is gistermiddag door' den politiearts, den heer' De Leeuw, voo-rloopig verbonden de 7-jarige W. N. uit de Van Beverenstraat, die aan den Rotterdam- echedijk van .een hek was gevallen en daarbij een ernstig bloedende wond bij het rechter oog had opgeloopen. OMVER GEREDEN In de Stadhouderslaan is een electrische lantarenpaal omver gereden door een onbe kend gebleven motorrijtuig. INBRAAK IN EEN WACHTHUISJE In en wachthuisje, staande op het Hofplein v-a uden heer K„ agent van stoombooten, is in den afgeloopen nacht ingebroken .De daders hebben een slot van de deur uitgestoken. Vei- moedlijk zijn de inbrekers gestoord. Niets wordt vermist. AANHOUDING Gistermorgen is door de politie aange houden de minderjarige A. v. d. P. die Zaterdag j.h uit het Rijksopvoedingsgesticht te Hoenderloo was weggeloopen. De jongen is naar genoemd gesticht op transport gesteld. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 30 Januari. Aangekomen s.s. Reventazon, van Bremerhaven om te dokken in de WMhelminahaven; s.s. Hilversum, van Odense; s.s. ICertosono, van Rotterdam heide cm te 'dokken in de Wiltonliaven. SCHIEDAM, 30 Januari. Vertrokken, s.s. Seirstad, ledig naar Narvik; s.s. Soekaboemi, Rött. Lloyd, naar Rotterdam; s.s. Maurita, naar Stockholm. SCHAKEN E S.S. De uitslag der tweede ronde luidt als volgt: Groep I. N. v. HeiningenA. van Toledo 10 J. J. Th. PenningJ. penning uitgesteld. L. M. Smit—B. J. Balkestein 0—1 L. v. d. Toorn vrij. Groep II. H. HamstraN. Vernirat 1—0 N. v. SetersJ. W. v. slobbe 01 J. NieswaagJ. Verburg 1_0 H. PennekampL. p v. Hoogdalem yi J. Haanstra vrij. Groep III. J. Bezemer—W. v. Ravens A. MuledW. A. Bezemer G. BoöleW. Mak A. Bongers vrij. 0—1 uitgesteld, uitgesteld BURGERLIJKE STAND Aangiften van 30 Januari. GEBOREN: Catharina Johanna Liduina Theres-ia, d. van J. F. a. Goltke en M. G. van Eijk, Lange Achterweg 9. Pieter Joseph Gerard, z. van K. G. J. Sparla en A. M. Van- hauten, Weatfrankelandschestraat 80. GEHUWD A. J. W. Olieslagers 27 j. en G. H. A. van Tankeren 25 j. A. G. J. Post 20 j. en J. C. Hoogendocrn 17 j. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). WAAROM NIET? Geachte Redactie. Naar aanleiding van hcj, gisteren onder bo venstaand opschrift in uw veelgelezen Wad ge plaatst ingezonden artikeltje, lijkt het mij niet ondienstig, dezelfde vraag te stellen, ook al in verband met de suhsidieerlng van het Stedelijk Muziekkorps. Waarom niet? Er bestaat nog altijd een adres waarin ver schillende bekende niuziekvereenigingeu hier ter stede zich tot den ra&<] wenden met het ver zoek om ecu gelijke b indeling van de an dere verenigingen met het Stedelijk. De raad heeft zich over dat adres nog niet definitief uitgesproken. Waarom niet? De besturen van de betrokken vereenigin- gen zou ik dezen raad willen geven: Geef in de gemeente Schiedam geen enkel openbaar concert meer, voordat de gemeenteraad zich over deze kwestie gunstig heeft uitgesproken. Het publiek,, d,at op de concerten van „St. Ambrosius", „O. B. K.". „Harpe Davids" en andere vereenigingen gesteld is, zal dan zelf kunnen ooirdeelen, of door de prestaties van het Stedelijk alleen zijn muzikale eischen ten volle bevredigd worden. Nogmaals: Waarom niet? Met dank voor plaatsing, W. B. A. Mercedes-Benz heeft in het afgeloopen jaar op menig schoonheids-concours triomfen gevierd. Te Parijs verkreeg Dr. Seeholzer uit Zurich den eereprijs en te Deauville den Grand Prix d' honneur. Te Le Touquet behaalde Baron Wentzel den len prijs, te La Baule eene buiten gewone onderscheiding en Brides-Ies-Bains bracht het Mercedes model „S" den eereprijs. Te Budapest het gouden en zilveren lint. als mede de le prijs. Te Noordwijk legde Mercedes op 2 eerste prijzen en op 1 tweeden prijs beslag; te Luzern op 2 eerste prijzen. Te Weenen be kwam Prins Esterhazi den len prijs en het gou den lint; hier werden bovendien nog 9 andere prijzen Mercedes toegewezen. Baron Wentzel rijdt steeds in Merc.edes-automobielen, van Con tinental banden voorzien; ook in Frankrijk was hij met deze beide fabrikaten vertegenwoordigd. Hij zweert bij den Continental-band. (Adv.) BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 31 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer vau Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. IS.per ILL. H. J JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 31 Januari. Men noteert voor Melasse-spiritus 32.— per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet 17.— per H. U Spoeling Noteering 2.40. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Gisteren had in den van den heer G. Breugem aan de Braakkade een ongeval plaats, dat betrekkelijk nog goed is afgeloo pen. De ongeveer 16-jarige V. pj. die met een volgeladen lorrie rid stroo van de kade kwam rijden en daarbij tie lorrie aan den voorkant wilde tegenhouden, kwam te val len, waardoor hij ernstig aan hoofd en ar men werd verwond. Na ter Plaatse te zijn ver bonden is de ongelukkige naar zijn woning aan den Polderweg vervoerd. Reel. D 2330 VM 8 Be architectuur der planten. De iepziekte. Dinsdagavond hield de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Natuurhistorische Ver eeniging haar jaarvergadering. De voorzitter dr. Birnie heette de leden wel kom op deze eerste bijeenkomst in 1929 en sprak de hoop uit, dat het nieuwe vereeni- gingsjaar veel mocht brengen. De heer Ver heul dankte den voorzitter voor zijne woor den en bracht den dank der leden aan het be stuur, in 't bijzonder aan dr. Birnie. De secre taris verkreeg daarna het woord voor het jaarverslag Herdacht werden de heer G. van Roon, in leven penningmeester, en mejuf frouw Cath. Coal, in leven assistente aan 's Rijks Herbarium te Leiden, medewerkster aan vele tentoonstellingen en leidster der pad denstoelen-excursies. In het afgeloopen jaar werden gehouden 13 vergaderingen waarvan drie met kleinere me- dedeelingen, ten deele in samenwerking met andere vereenigingen, 5 ééndaagsehe excur sies, waarvan enkele op Zaterdagmiddag, een meerdaagsche Pinkster-excursie naar Dene kamp en omgeving, terwijl ook een voorjaars tentoonstelling werd gehouden, waaraan vele leden medewerkten. Na het financiëel verslag en nadat enkele benoemingen waren geschied, deelde de voor zitter het een en ander mede over de plannen voor 1929. Op 19 Februari zal dr. Folpmus een lezing houden over cultuur van kreeften en krabben, met demonstratie van materiaal, door den bekenden specialist dr. de Man uit Ierseke voor het museum geschonken. Verder een le zing van den heer v. d. Voo over; De Strijd der Sociale belangen van de Vogels en den Mensch en een van prof. Jeswiet uit Wage- ningen over zijn reis door Nieuw-Guinea. Eendaagsche excursies staan op het pro gramma naar Breda, Naardermeer, Vlist en Rottemeren verder een strandwandeling en paddenstoelen-excursie, de meerdaagsche Pinkster-excursie gaat dit jaar naar Bergen- op-Zoom. De heer H. W. Dcrksen, verkreeg nu het woord voor zijn mededeeling over de Archi tectuur der planten. Na eenige discussie werd de vergadering on der dankzegging aan de sprekers gesloten. „berlingske tidende". „Iloe dikwijls heb ik je nou al gezegd, met dat ellendige getrommel op te houden?" j „Precies zes keer, paï" lederen Zondag Patronaat St. Dominical Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man* nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. tC, Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Katb. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart ovei; acht lederen Woensdag Patronaat St. Doml ulcus zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang kwart over acht. Donderdag 31 Januari Jaarfeest R. IC Volksbond. Opvoering van „De Offerande". Vrijdag 1 Februari Ned. R. K. Grafische Bond, afd. Schiedam, jaarvergadering in het gebouw van den R K. Volksbond, Lange Haven 71. Aanvang 8 uur, Zeer belangrijke agenda, o.a. bestuursver kiezing. RIC E, H. B. O. installatie van den nieuwen dokter. Gebouw R. IC Volksbond. Zaterdag 2 Februari Feestavond strijkorkest „L. van Beethoven". Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang kwart voor 8 uur. Zondag 3 Februari Jaarfeest R. IC Volksbond. Opvoering van „De Offerande". Lezing met lichtbeelden over Curasao, te houden door den weleerw. pater M. Kosters 0.P. Parochiehuis Gorzen. Aanvang 8 uur. Dinsdag 5 Februari Propaganda-concert mandoline-club „O. V. 1.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Woensdag 6 Februari Concert te geven door T. E. G. E. N. 0.". Gebouw „Musis Sacrum". Donderdag 7 Februari Vereeniging „Het Wit Gele Kruis". Leden vergadering in den R. K. Volksbond. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. vergadering in den R-. IC Volksbond, Aanvang 8 uur. Maatschappij tot bevordering der toon kunst. Voordrachtsavoitd, te geven door leer lingen van de muziekschool der afdeelin. Ge bouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vrijdag 8 februari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering van „De Offerande", door de tooneelvereeniging „Alberdink Thym" Eerbied in Gods Huis. Aigemeene jaar vergadering. TE ROTTERDAM 31 Jan.: Groote Schouwburg. De vlucht, (Ver. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 3 Febr.: Groote Schouwburg, Die Czar- dasfiirstin (Hirscb Operette) 2 uur (voor volwassenen). 4 Febr.: Groote DoeJezaal, generale repe titie Rottend. Onderw. Zangver., half 8. 5 Febr.: Gr. Doelezaal, uitvoering Rottord. Onderw. Zangver., (de Falla, Debussy), 8 uur. Groote Nutszaal, concert Frits en Ellen Kok (vioo'l-avond), 8 uur. D a g e 1 ij k s: Circus-Schou wburg. De ge schandvlekte, (Spreegezelschap), 8 uur, (voor volwassenen). Tivoll-Scbouwburg, Wonder boven wonder, (Bouv/meester's revue), 8 uur, (Zondag ook 2 uur). Bioscopen; Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 31 dezer In: Olympia: Corso (voor volwassenen); Centraal (voor vol wassenen); City (voor volwassenen); W.B.- theater (voor volwassenen). >VJr- j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1