t - 1 HET HART VAN DE WERELD EEN ONTWAKENDE DAG HOOG BOVEN ROME i w DONDERDAG 31 JANUARI 1929 OOuiM EERSTE BLAD PAGINA 3 EEN EERSTE MIS EN EEN HUWELIJKSMIS j m -n, f1) f <%16C -«tepèa# ÉL WEERBERICHT. VOETBAL IN ENGELAND. DAMMEN. DE MATCH VOS—GROENTEMAN. LAATSTE berichten 'S PAUSEN GOUDEN PRIESTERFEEST MR. J. C. KODERITSCH f LEENING PATERS PALLOTTINER TT 449e STAATSLOTERIJ. rillJZEN VAN 70. door KEES MEEKEL. it-ffi.-r—iv 'i>— 'f v 4W'®- V li'..',— Jioog sta ik op de Korinihische ««I tU Maria Maggiore' Het Is u-og geen dag, maar de naeht ls reeds '"Voorbij. Dat wat men noemt de morgenstond-met- goud-in-den-mond, lijkt niet te vinden bier, waar ik sta hoog boven Rome.. Het is een zware ochtend en de regen nadert. Hoog sta ik, bijna zoo verheven als het Ma- donna-beeld van Berthelot, op de Korinthische zuil voor de Maria Maggiore. Brons-donker staat zij tegen een regen-zwaren hemel, mij zoo nabij, de Gebenedijde, dat het I is of ik de hand maar heb uit te steken om den j zoom van haar kleed te raken. De wereld is niet groot op dit ujir.. Enkele i huizen staan scherp en oker-kleurig rond de i marmeren basiliek; verder schijnt heel Rome weggezonken als in een regenbui, wanneer de damp van alles afslaat. Beneden op plein en straat trekt een vroege tram. Maken wel ergens in de wereld de trams zooveel leven als hier? Ze dragen lichten van voren en een rood lichtje van, achter het valt op, omdat de lantaarns plots uitgaan en er in den kalen uuchtereu ochtend niets overblijft dan dit tram-licht. Ja toch, op den hoek van een straat brandt een lantaarn voor een Maria- beeld en daarginds verderop alweer 'n lampje vo or een Madonna Nabij begint een klokje te luiden. Het komt van de aloude Santa Prascede. Ik zie het tam- 1 pend Uiepeltje niet, maar merk het op-en-neer- gaaud klokke-touwduiven schrikken er van en klapwieken omhoog het is of ze geraakt worden in haar nachtrust door het zwiepende touw om dadelijl na den eersten schrik, weer te keerem tot iia.vr rustplaatsen. Eén even wel vliegt door en zet zich op een kuif van het Korinthïsch kapiteel onder het bronzen Maria beeld. Een wonder toch, zoo'n duif, die thuis is waar zij zit, al is het op een gegroefde zuil uit den tijd van Constantijnzij pluist zich wat, schudt de veeren en bergt het kopje onder den vleugel zij is nog niet uitgeslapen. Meer klokjes beginnen te tampèn op ver- l spreide plaatseh, bet klinkt als in een bergland I omhoog en omlaag, tusschen ratsen en boo-men. i Hier en daar wordt een venster geopend I je ziet een lamp branden binnenshuis op een j balkon verschijnt een vrouwtje, ze zet daar iets neer: een emmer of een bak met bloemen. Dan opeens een hoofd-opheffend geluid. Er kraait een haani Het kukelekuut van den over- kant, van een met wijn-ranken en oleanders bezet terras op een der hoogste huizen. Er 's een vrouw te zien tusschen de groene planten: ze verzorgt waarschijnlijk haar kippen. In elk i geval: de haan kraait alweer, hij doet het man nelijk en fier, hij zon zóó niet uithalen zonder 1 toehoorsters. Ik kan niet nalaten te denken aan den hei ligen Petrus. „Zeg je haan, dan zeg je Piet" heb ik eens 'n Hollandschen boer booreu zeg gen. En ik zoek haastig naar den koepel van zijn monumentale kerk. Daar doemt bij op: een vage vochtige rots in deze drijvende zee van daken. Wolken-slierten en morgen-dampen om- hullen liem, hij staat er in, hij komt er uit, hij verdwijnt er in, en wordt er weer uit los ge- wikkeld. Hecht staat hij tusschen jagende din gen ais wolken en regen, dat is zeker! Waar ik hier ben, bevind ik mij op hoog ter rein. Dat wil zeggen een hotel-jongen heeft mij zoo steil gebracht, als de lift stijgt en me daar- na van terras op terras geleid, dat ik te landen hen gekomen o-p het hoogste. „Hier, zegt hij, ;sta je hooger dan het kruis op Sint Pieter, o zooveel! Het kruis van San Pietro komt niet i hooger dan de tweede trede van de trappen voor 'de Santa Maria Maggiore". En hij wijst mij dieip ln do laagte de tweede trede. Hoog hè, hoog? Er is natuurlijk niets van waar,, maar de jongen is Romein, de jongen is in de huurt van |de Maggiore geboren, niets in de wereld kan er ihoven de Santa Maria Maggiore. En hij heeft gelijk Hij is zooals wij allemaal. Ik ken niets grooters in de wereld dan de plek (Waar ik als kind heb leeren kijken. Wat was dat groot! De wolken waren geen wolken, heel lleta «nders; ik kam niet eens meer zeggen, wat .het waren; werelddeeien. He pracht, de lotus-pracht van de basiliek .staat dus voor me: met haar twee evenredige SPepeis, haar loggia waaronder de anthieke mozaiken ik zie er ondanks het vroege uur de goudgedrenkte kleuren van stralen en haar lieven Romaanschen toren uit een verre eeuw, rank als een kandelaar, mystiek als een straal van de zon. Ik reik zoo hoog als de klok, ze heeft een wijzerplaat van marmer, het loopt tegen ze venen. De toren, die van roode brik is opgetrok ken, ziet er zwaar uit, de regen heeft hem ge raakt, hij heeft 'm ingezogen, hij is er van door drongen. Hij heeft de gladde kleur van een vetten kleilgen weg dezen morgen, hij die an ders als een drijfwerk van oud goud staat te gloren in de zon. Hoe duidelijk zie ik nu die ronde stukjes glanzend marmer den toren ver sieren groene rondjes, die mij van de straat af altijd intrigeerden ais munten of bronzen medaljons. Rook begint uit 'n enkelen schoorsteen op te trekken, nevelen maken zich los in de laagten. Dat zijn de daken van Rome tusschen boomea en bollende koepels. Over de Maggiore zie ik den Monto Mario, hij heeft de kleur vau een regenbui. Oostwaarts, in de verte, tegen een lei-blau wen wisselenden hemel, worden de omnevelde Albaneesche bergen zichtbaar. Het duurt lang vöor zij hechte vaste dingen worden dezen morgen. Ook Sint Pieter lijkt een berg. De kleur van lood en schimmel, die over de Jage stad hangt, raakt nu zijn koepel niet. Hij verrijst, hij wordt hooger voller, ronder, hij wordt hecht en marmer-kleurig, Niet ver vanwaar ik sta, heft zich de roode vierkante vesting-toren van Gapocci, en opzij daarvan, tusschen boom-kruinen en den groenen Paletijnschen heuvel, 't Colliseo, zwaar als een vesting, donker van regen. De slierende schurende trams worden al lui der en talrijker. Duiven vliegen op van daken en terrassen, talrijke klokjes luiden door de stad. Vrachtkarren rollen raderend over straat; een voerman zweep-klapt tegen zijn span; drie muilezels naast elkaar in het tuig, rond van rug, bij het zware trekken tegen de Esquilijn- sche glooiing op. Dit is het begin van den dag. Op een blok buizen, waar een dak gerepareerd wordt, ver schijnen werkmenscheu: metselaars, opperlie den en timmerlui. Ze komen zwijgend aan en beginnen te werken zonder veel gerucht Daar is hij alweer, de oude werker, de bou wer van de groote dingen. Deze eeuwige stad is door hem gebouwd. De keizerlijke ruines, die achter het Colliseo daar op den Palatijnschen heuvel thans nog de bewondering opwekken van kenners en geleerden, zijn van liêm. Toen was hij slaaf en kroop door het stof. En de wonderbare koepel van Sint Pieter, die alles overtreft wat er tot nu toe op de wereld gewrocht ie, ls werk van zijn handen. Toen was hij vrij-man. De bezoeker, die boven op dien koepel dien bouw van hem bewondert, voelt, dat er een nieuwe werker op het karwei was, die zoo hoog durfde klimmen Wat zou er gebeuren zonder dezen machti gen zwoeger, die thuis is in alle tijden en in alle beschavingen Omhoog breken de wolken en krijgen een zounigen zoom. De stad wordt er anders van. Waar je niets zag dan nevel, komen nu allerlei dingen 'n koepel, 'n toren, 'n beeld op een hooge zuil een cypres op een heuvel, rozen struiken op een terras, een tuin met pijnen en eucalyptussen, een monument, een ruïne. Daar zijn namen aan verbonden, duizend, twee dui zend jaren oud. Overal waar je kijkt is het oud, overal waar je kijkt is het nieuw. Vaak kan Je er geen wijs uit worden, omdat het zoo vaag is het lijkt een boom-partij, een ruïne, een oude stadsmuur. Dan ineens is het, of er sluiers worden wegge nomen en je ziet een gevel, waarop beelden geen rotsen en toch rotsen, zóó geweidigSint Jan van Lateraneu. Of een spitse punt, die als niets is, staat In de verte voor je op en wordt een obelisk, rood graniet uit Egypte, met een kruis op z'n oude glorie. Wat kan het zijn Allee kan het wezen In deze stad, een stuk van qlles. Van heiligheid en heldhaftigheid altijd iets bijzonders ai is het nog zoo menschelfjk nabü op een morgen ais deze, waarin het marmer-blonde Rome ver dwijnt in nevel en vlagende buien. Maar beneden op hert plein gaat de nieuwe dag zijn gangal drukker wordt het gerij, trams en auto-bussen komen en gaan. De menschen spoeden zich naar hun werk, winkels worden geopend, kerkgangera betreden de trappen van Maria de Meerdere. Vlak bij deze trap staart, met den rug tegen het travertijn van de basiliek, een snullig ventje, omringd van wat kijkers. Het kereltje schudt, en schokt met het hoofd en heft de vuisten in krampende gebaren. Is het een oor- logs-geraafete, zooals je er wel meer ziet be delen in de groote steden Ie het een trot toir-teekenaar, die met buitenissige gebaren zijn kunst aan den man brengt „Een bui re gen, damee en hoeren, en al mijn werk is voor niets geweest I Wie zal het me vergoeden Geldstukjes worden voor zijn voeten neergewor pen, zoo'n haast heeft niemand of hij kijkt even naar dit vreemd-doende ventje. Het moet .vel heel erg zijn, want de menschen schudden het hoofd en lijken een ernstig woord er hij te zeg gen. Allee is duidelijk verkleind te zien vanaf de hoogte, waar ik me bevind, ik zie de stumpe rige krijt-getnokken strepen op het trottoir, daar, waar de menschen hun soldi's neerwer pen, aan den voet van den armen zenuw schokker. Maria Maggiore is een van Rome's lieflijkste kerken. De oude mozaiken op den vloer liggen in een tapijtende pracht uitgespreid, dat je het bijna jammer vindt er op te stappen en het goud-versierde plafond schittert als de morgen zon en weerkaatst op je oogen. Dit verguldsel is afkomstig van het eerste goud, door de Span jaarden in Peru gevonden. Er zal mieechien aan dit goud evenals aan zooveel ander bloed hebben gekleefd, maar deed wel ooit goud edeler dienst dan in het heiligdom van haar, die genoemd wordt de „Koningin van den Vrede" Veertig antieke Jouiscbe kolommen om reien in statigen stand dit goud-stralend pla ntend en deze edelsteenende rloer-mozailcen, boeien je oogen en leiden je aandacht naar het bebaldakijnd Pauselijk altaar. Geen basiliek in Rome zoo lieflijk »!s deze. Geen anthiek heiligdom dat zoo boven de ver anderingen en beroeringen der tijden is blijven uitblinken als dit zonnig wonder. De barak, die honderd keer en meer, de pare lende schoonheden van Rome durfde aantasten, heeft natuurlijk ook de Maria Maggiore niet ontzien. Maar, hoe on-modern of het ook klinkt, hij heeft hier versieringen aangebracht, die je het hoofd doen heffen in bewondering. De kunst-gezette pracht in deze basiliek, de overdaad, de opgevuldheid doen aan als voor jaarswolken, blokkig en zonnig op elkaar gesta peld. Je gaat hier als in 'n bloeienden boom gaard; je oogen kunnen niet genoeg bewonde ren, 't leven is anders geworden, elk oogenblik kan hier 'n zang klinken, die uit 'n verte komt, die je niet kent. De Jonlsche marmer-zullen staan ais een woud, leg je hand tegen zoo'n edelen stam en zie rond. Dit is een basiliek, die gebouwd werd volgens de legende op de plaats waar een won derbare sneeuw viel. Maria ter Sneeuw, kan je dit huis noemen, Maria ter Sneeuw. Is het niet, of zij nóg gebouwd staat op die wonderbare sneeuw? Sneeuw die kunst heet: ltleur, marmer, mozaik, brons, fresco, kolom. Dit is meer dan barok. Dit is van alle tijden; het doet cr niet in welken tijd de kunstenaar leeft, als hij maar leeft en een kunner is. Een kapel als die van Paolo V en een Sacraments-heillgdom als dat van Sixtns be- hooren tot het hoogste dat de kunst in haar wisselende phasen ooit heeft bereikt. In deze blonde Maria Maggiore zijn, evenals in alle groote basilieken, twee, drie plechtig heden tegelijk geen zeldzaamheden. Ze storen elkander ln zooverre ze elkander storen; in 't algemeen gaan godsvrucht en leven daarbij hun gewonen gang alleen moeten menschen, die strenger omgeving gewoon zijn, er even aan wennen. Zoo vragen hier op dit oogenblik twee plech tigheden je aandacht: een trouwpartij en een eerste Mis. De prëmis wordt opgedragen in ds confes- sio, aan het altaar waar zich de reliek bevindt van het kribbetje van Bethlehem; het huwelijk wordt Ingezegend onder Guid0 Reni'g koepel in de kapel van Paus Pauius. De jonge priester, een Mexicaan, die geas sisteerd wordt door enkele confraters uit het Collegio Pio latino-americano, is tenger van gestalte, maar blauw-zwart van hoofd-haar en wenkbrauw. Hij beweegt zich voorzichtig, o zoo voorzichtig, in z'n stijf mystiek kazuifel en houdt de handen met maagdelijke zorg bij het heilig offer. Hij is bij tranen af ontroerd en zet de tanden soms ferm op elkaar, alsof hij een te zwaren last te dragen heeft bij het stil knet terend licht der altaar-kaarsen. Tien, twaalf jongens zingen, onder leiding van een Broeder der Christelijke Scholen, toe passelijke teksten onder deze stflle plechtige Mis. De godvruchtige kerkgangers zyn, zcoals ge woonlijk In Rome's kerken, uit al]e stammen en standen. Maar wie er ook bij is vanmorgen? De schuddekopper, de arme ongelukkige zenuw schokker, die een uur geleden nog stond te be delen op het trottoir bij zija krijt-teekening. Hij heeft z'n ellebogen op het witie marmer van de balustrade om de confessio en steunt met zijn omhooge krampige handen de schok kende zwakte van zijn wibbelend hoofd. Hij volgt de Mis als iemand die er verstand van heeft en slaat een verwarrend gebaar de kracht om een haaks kruis te sjaan beaIt ,je arme stumperd niet. Telkens stoot hij een dorre droge hoest-kuch 0611 oeh en zet daarna den uitpuilenden mond, of hij met de zingende lijstPrende jongens en den muzikalen broeder wil meedoen. Hij vindt het prachtig, groot kra len zijn koortsige oogen en er vleugt een glimlach over zijn mager uitgemergeld gezicht. In de kapel van Paul Paulus gaat het heftiger toe. Daar staan stoelen en banken in hoefijzer- vorm om de bevoorrechte zetels van het geluk kige paar dezelfde banken die op de voor avonden van de groote Maria-feesten dienen voor het Vesper-zingend kapittel. Het is een tot-in-de-puntjes- verzorgd feest- stemmlg gezelschap om deze witte bruid en zwarten bruidegom. Zon en geluk in aller oogen. En de geestelijke doet zoo "luchthartig en stra lend zijn heilig zegenend werk aan dit jonge paar, dat er bij deze idylle geen gedachte zelfs in 's menschen brein kan opkomen om te over peinzen, dat het vervolg van dit alles wel eens een strijd kon worden met draken en leeuwen. Na afloop van de buwelijks-inzegening gaat de geestelijke voor de twee uitverkorenen, die tusschen opgemaakte mirten en witte rozen blo zen, staan en houdt een toespraak. Opgewekt, luid, veei-gebarend als een man die weet, wat hij aanprijst. Zijn stem draagt ver in de ruimte, Verwacht wordt: Matige tot zwakken Zuid-Oostelijke tot Zui delijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om ihet vriespunt. De barometer daiaflitt zeer langzaam. Fietsers en motorrijders lekten op van des avonds 513 tto des morgens 7.14. Maar van de confessio komt het gezang van de zingende jongens bij de eerste Mis, dat klinkt nog verder. Hij merkt het en kijkt er van op, en alle feestvierders merken het en kijken er van op. En zooals altijd in het leven, iets wat gebeu. ren moet, gebeurt: er komt een gezette Romein- sche signora, een met voorgeborgte en achter klap, naar de confessio, waar de Onschuldige Geheimen bezongen worden met glorie,... rol lingen heeft ze in haar oogen en bewegingen ala vlammende zwaarden in haar handen.... „Uit met dit zingen!" en ze wijst verontwaardigd naar de huwelijks-kapel. „Een huwelijk, en nog wel een monseigneur, die preekt! Ecco un mon- Signore!" En het is uit! De zangers bij de eerste Mis zwijgen en het hartelijk woordje op de blijde bruiloft van onze Zus kan z'n gang gaan, on gestoord en hoog-opklinkend onder het gouden gewelf, of het er thuis hoort. En het zal er ook wel thuis behooren. Even goed als de jonge gelukkige priester, Hij is niet voor niemandal Mexicaan; bij vervolgt zijn Mis in alle ingeto genheid en stille bleeke glorie. Hij zal in de toekomst wel andere machten meemaken dan een blijde bruiloft, die niet gestoord wil wezen. Op zijn Mis volgt een kleine ceremonie. Een geestelijke broeder van hem treedt met zilveren schenkkan en bekken naar voren, doet wat reukwater uit een flacon in den schenkkan en giet dit den jongen priester over de handen. Deze gaat daarna voor het kleine altaar staan, de anderen nadèren, knielen neer en kussen de welriekende palmen van zijn handen en de vin gertoppen, die zooeven de Blanke Hostie hie ven en de Mystieke Kelk. Ik heb de idee niet van me kunnen afzetten, dat dit een eer is, die deze man verdient. Want dat deze handen zullen worden doorschoten en verminkt in bet land dat zijn vaderland heet. Hij is misschien een van die wonderbare ge zanten van Rome, wier bioed zaad is dat on sterflijk opgroeit Voor de competitie werd gisteren nog een tweetal wedstrijden gespeeld. Van de eerste divi sie von Manchester City Bury met 64. In de tweede divisie verloor Barnsley met 01 van Chelsea. In de uitslagen van de vierde Cupron de, welke hedenochtend werd vermeld, is een onjuistheid geslopen. Clapton Orient verloor n.l. van Aston Villa met 08. De beslissing in den wedstrijd Bolton WanderersLiverpool werd eerst na verlenging verkregen. NEDERL. DAMBOND. Gisterenavond werd bij V.A.D. te Amsterdam oen wedstrijd gespeeld tusschen U.D.G. (Utrecht) en Zaandam voor de competitie van den Neder - Jandschen Dambond. De uitslag was 06 (en 4 hangpartijen). De tweede partij uit den herkamp om den V.A.D.-beker tusschen Vos en Groenteman is door Vos gewonnen. In het eindspel, vergiste Groenteman zich op het oogenblik dat bet remise zou zijn. DE BEDEVAARTEN UIT ITALI EN ANDERE LANDEN. Men schrijft ons uit Rome: Het persbureau van liet centraal comité voor het gouden jubeljaar clrs Pausen meldt, dat de Italiaansolie bisschoppen dezer dagen een aantal brieven aan de geestelijkheid en de ge- ioovigen hunner bisdommen hebben gericht waarin kerkelijke feestelijkheden en collecten voor liefdadige doeleinden worden aangekon digd. Voorts heeft het centraal bestuur der Katholieke Italiaansche maunen-vereeniglngen een oproep uitgevaardigd, waarin tot deel neming aan een gemeenschappelijke bedevaart in midden September wordt aangespoord. Door den alge meen en voorzitter der Katho lieke manmenvereeniglngen ls den H. Vader een adres van hulde overhandigd, waarin meer dan 200.000 leden hun eerbied en kinderlijke gehoorzaamheid aan den Paus betuigen. De Unie der Katholieke vrouwemvereemigln- gen in Italië heeft ai de hij haar aangesloten vereenIglngen aangespoord, overal hij de toe bereidselen ter viering van het gouden Jubel jaar ijverig mede te werken en ook aam de naar Rome trekkende bedevaarten, alsmede aam de collectes voor de door den H. Vadei op gegeven doeleinden deel te nemen. Bijzonder graotsch zal de bedevaart der patroons en werklieden worden, welke door het instituut der sooiale voorzorg van de centrale liga der Katholieke Aotie georgani seerd wordt. De pauselijke universiteit der „Gregoriana" heeft een bijzonderen leercursus voor het pausdom aangekondigd. De Katholieke universiteit van Milaan orga niseert ln Februari een groote bedevaart naar Rome. Bedevaarten zijn voorts reeds aangekondigd uit België, Frankrijk, Dulteohland, Oostenrijk, en Polen. De substituut-officier van Justitie te Maas tricht Mr. J. C. Koderitsch is op 43 jarigen leeftijd alhier plotseling overleden. Voor hij zijn funotle te Maastricht aanvaard de, was hij werkzaam te Rotterdam. De RotterdlamBche Commislsebank, Gom- perto Gimbrère te Amsterdam en Burgers Co.'a Bank te den Haag berichten, dat de in, echrijving op ƒ65.000 8 pet. eerste hypothe caire obligatlën (zijnde het restant van de eerste hyp. obJogatleleemlng groot ƒ135.000, d.d. 28 November 1928) ten laste van de Con gregatie der Eerwaarde Paters Pallotttneïi (Poolsche provincie) in stukken van ƒ1000, 500 en 100 tot den koers van 98 pet. van heden af la opengesteld. De storting kan plaats hebben van heden ad ten kantore van inschrijving tegen afgifte dei; toegewezen obligatlën. Bij storting moet 8 pet, rente vanaf 1 November 1928 worden bijbe taald. Het op de toewljdtngsnota verschuldigd zegelrecht komt ten laste van inschrijvers en wordt bij de storting verrekend. Doei der leening is de bouw van een nieuwe drukkerij, boekhandel en uitgeverszaak. De leening zal worden afgelost door uitla ting a pari of inkoop; de geheoie schuld zal uiterlijk in den loop van 25 jaren zijn gedelgd. De bruto-lnkomsten der Congregatie over 1927 bedroegen 200.000. Vijfde Klasse. Twaalfde Lijst. Trekking van 31 Januari. 1 100.000 No. 20090. 25.000 No. 20293. f 10.000 No. 9241. f 2000 No. 20755. j 1000 No. 7341, 9043, 11774. 400 No, 1818, 6551. 200 No. 4758, 7739, 10390, 12D82. 100 No. 2096, 4877, 5199, 11911, 1G494, 18119, 18561, 19001. 17 30 53 152 2S2 325 359 389 496 508 533 573 784 836 987 1090 1218 1354 1437 1585 1691 2429 2744 2798 2897 2905 2968 3313 3376 3379 6070 34-55 6233 3510 6307 3589 6397 3604 6482 3923 6489 4106 6521 4153 6664 4363 6665 4389 6785 4556 09O1 4701 7006 4829 7008 4974 7067 5049 7098 5069 71.20 5242 7221 5437 7208 5440 7358 5549 748S 5550 7491 5553 7559 5,566 7698 5646 8126 5712 8179 5730 8253 5747 8335 5759 8587 5858 9051 91S6 9251 9275 9575 9618 9658 9810 9865 10022 10113 10116 10117 10263 10343 10404 10482 10508 10591 10589 10652 10687 10758 10782 10794 10908 11093 11131 11353 11434 11527 11534 11664 11890 11930 12007 12337 12393 12492 12495 12-562 12617 12694 12725 12741 12892 13005 13042 13056 13189 1324-5 13279 13400 13420 13020 13728 13750 13817 13875 13918 13997 14013 14146 14152 14185 14204 14291 14442 14497 14527 14632 14714 14761 14798 14945 15016 15118 15147 15190 15220 15303 15312 15354 15453 .15508 15610 16352 16404 16419 16443 16-586 16606 16723 16728 16804 16852 16856 16922 16945 17073 17232 17273 17:105 17335 17487 17502 17556 17657 17967 18265 18420 18441 18476 18538, 18654' 187281 1S764I 18934! 18964 189801 19182' 19265! 19306, 19311 193161, 19387 19428 19450 19501 19086 1969.5 19702 19802 19939 2000S 20063 20172 20240 20441 20479 20774 NIETEN 24 2800 5678 S894 11218 136ÖO 16279 18645 45 2817 5736 8897 11252 13741 16131 18643 108 2353 5735 8004 31253 1 3760 16-134 18681 112 2353 5749 3844 11263 13762 16472 18703 113 2872 5773 8056 11267 13843 16495 18740 1-54 2CW3 5791 9032 11410 13871 16506 13779 167 2971 5797 9036 11423 13895 16632 18780 200 2976 5801 9058 11460 13954 16671 18803 225 2981 5844 9084 11463 13981 16610 18341 23S 2993 5871 9151 11514 14032 16639 18847 277 2993 5925 9177 11521 14049 16657 18857 291 51-32 5926 9179 11529 14077 16694 18925 322 3131 6088 9227 11569 14129 16747 18989 376 3223 6094 9266 11575 14130 16801 19042 44® 3237 6095 9271 11633 14147 16823 19086 493 3250 6130 9282 11674 141-5S 16832 19088 533 3355 6143 9359 11677 14181 40840 19128 544 3399 6189 9382,11743 142C6 16859 1914.5 550 34-10 6193 9395 11773 14215 16907 19185, 567 3447 0227 9407 11794 14220 16913 19168 669 3495 6z43 9422 11796 14234 16944 19160 077 3496 6542 9408 11820 14371 16G49 19181 682 3544 6446 9511 11823 14387 16991 19222 687 3556 6448 9512 11856 14399 16997 19245 793 3385 6457 9543 11916 14107 17040 19253 816 3594 5609 9544 11928 14428 17085 19270 840 3636 670D 9583 12062 14439 17103 103091 880 3657 6758 9.596 12028 1.4451 17113 19370' 097 0665 6767 9598 12038 14467 17137 193791 913 3663 6815 «149 13057 14508 17183 19453 i 984 3679 6818 9074 12074 14540 17249 19459, 1024 3710 6853 9668 12078 14572 17277 19490, 1059 3741 6862 9749 12106 14647 17299 19545 1061 3771 6871 9755 12130 14658 17319 19562 1115 3782 6912 9778 12132 14709 17322 19578 1116 3793 6952 9781 12137 14711 17352 19579 1177 3814 7028 9801 12173 14721 17410 19582 1184 3900 7074 9814 12221 14741 17412 19627 1192 3920 7086 9821 12321 14783 17436 19682] 1204 3996 7116 9825 12339 14780 17471. 19713 j 1225 4024 7140 9841 12345 14817 17479 19730 1287 4020 7177 9854 12352 14858 17524 19735 I 1300 4073 7220 9908 12402 14863 17529 19764 i 1307 4117 7232 9926 12404 14873 17532 197651 1333 4134 7267 9929 12119 14891 17551 19778 1379 4183 7325 9931 12443 14892 17577 19829 1405 4184 7343 9980 12451 14902 17612 19355' 1432 4250 7437 10(456 12462 14922 17635 19879' 1472 4290 7465 10078 12525 14953 17678 19899. 1512 4299 7506 10123 12516 14981 17716 19966, 1611 4377 7509 10124 125.54 14988 17745 19961, 1667 4378 7533 10268 12624 14999 17791 19995 1670 4381 7541 10270 12619 15015 17803 20030 1706 4433 7577 10272 12663 15024 17833 20066 1758 4494 7585 10280 12695 15045 17875 20081i 1807 4530 7662 10294 12709 15068 17876 20082, 1808 4576 7707 10346 12744 15072 17887 20156, 1815 4584 7766 10347 12756 15086 17920 20174 1912 4602 7769 10-123 12800 15172 17923 202101 1913 4628 7782 10483 12817 15224 17955 20224 1925 4637 7789 10477 12860 15225 17973 20262 2005 4639 7801 10514 12,867 15243 18013 20275 2070 4714 7810 10535 12888 15290 18037 20300 2091 4753 7815 10538 12914 15302 180-12 20323 2099 4789 791.7 10546 1 29-53 15306 18048 203.33 2115 4794 7940 10572 12954 15345 18054 20397 2201 6051 7946 10617 12075 15404 18085 2045b 2211 50.55 8118 10658 12977 15465 18088 20185 2212 5059 82-'16 10660 12.183 15488 18115 20499 2215 5076 8248 10666 13003 15490 18116 20542 2223 5081 8255 10732 13008 15513 18176 20553 ■2244 5084 8271 10779 13041 15553 18203 20555 2282 5102 8323 10797 13067 15569 18223 20570 2341 5105 8350 10826 13084 15579 18231 20599 2366 5110 8361 10828 13092 15585 18242 20632 2370 5145 8409 10864 13110 1.5594 18253 20663, 2375 517: 8468 10879 13146 15609 18275 20671 2418 5ISO 8498 10887 13157 15623 18296 20674' 2419 5192 8515 10907 13162 15640 18305 20702, 2443 5218 8526 10916 13173 15702 18316 20793 2461 5225 8550 10920 13224 15714 18330 20824' 2468 5271 8630 10934 13334 15820 18337 20-833, 2474 5291 8639 10944 13380 15914 18407 20836 2571 5299 8659 11022 13482 15925 18445 20356' 25V7 5302 8667 11026 13495 15949 184-19 20853, 2625 5388 8769 11115 13505 15958 18461 2089® 2661 5420 8773 11136 13532 15997 18478 20903! 2681 5461 8791 11150 13575 16013 18487 20916, 2685 5462 8793 11158 13578 16053 18542 20995 2705 5570 8806 11135 13599 16059 18552 20997 2777 5672 8825 11198 13603 16095 18576

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3