DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ■11 Ken!" 6e Sanapi"» m 51ste Jaargang Zaterdag 2 Februari 1929 No. 15330 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS MM l èr sn/gtawirmd 9p bij Griep en Influenza V HET standpunt van PERNIS. FEESTVREUGDE UIT SCHIEDAMSCH VERLEDEN y- ifL 0 KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS. die lekkere, sappige nog j zoowaar een qroo! gemis. Draai deze annonce dan eens om en Ge ziet jsusujirud ugjdaa usp AGENDA ^^MIJNHARDTS BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68685 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco P©t post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 üi§ ADVERTENT1EN: 15 regels f 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.60,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Pemis is wellicht, de ecnige gemeente, welke con amore zich in de armen van Botterdam wil gaan werpen. En het heeft daarvoor een gegronde reden. Rotterdam wil op zijn grondgebied een reusachtige haven graven en de kleine gfemeonte be grijpt volkomen, dal ze niet in staat is aan de moeilijkheden welke uit dien hoof de op haar komen te drukken, hot hoofd, te bicden. Ze ziet dat zelfs zoo goed in, dat ze weigert, en zulks thans reeds voor de tweede maal, aan Botterdam toe te staan met de werkzaamheden voor de haven te beginnen, omdat haar inlijving bij Rotter dam nog niet een feit is. Inderdaad moet het tot stand brengen van zulk een geweldig werk als te Pernis gaat worden ondernomen, voor een kleine gemeente onoverkomelijke bezwaren mee brengen. En zelfs wanneer Rotterdam de toezegging zou doen, dat het alle extra- kosten welke dat werk voor de gemeente Pernis meebrengt, op zich zou willen ne men, zou Pernis er moeilijk in kunnen treden. Er komt bij zulken arbeid van al les kijken, waarvoor een kleine gemeente niet is geoutilleerd. En slechts wanneer Rotterdam alle verantwoordelijkheden op zich neemt, kan voor een werk van derge- lijken omvang toestemming worden ver leend. Heit op zich nemen van een dergelijke ver antwoordelijkheid sluit echter de autonomie van de gemeente Pernis uit, eischt de in lijving der gemeente in Rotterdamse!) ver band. Het moge op Rotterdam een onprettigen Indruk maken, dat, het in zijn ernstige be langen door een kleine gemeente gedwars boomd wordt, het Pernis-plan is al ettelijke jaren oud en men had zich zonder moeite van de te Pernis heerschende meening op de hoogte kunnen stellen. Het is niet Per nis, dat de bedoelingen van Rotterdam in den weg staat.. Integendeel', Rotterdam ziet zich thans door eigen nonchalance in moei lijkheid. Ilad het op tijd voor de annexatie van Per nis gezorgd, waartegen geen oppo sitie zou zijn gevoerd dan zou het zon der tegenstand te ondervinden op het zelf gekozen moment aan den arbeid hebben kunnen gaan. Bij of krachtens wetten of verordeningen 'I voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur t f HINDERWET B. eu W. van Schiedam hebben bij hun be- eluit van 31 Januari 1929 vergunning verleend aan J. v. d. Hoek tot oprichting van een Bigarenmakerij met drogerij in het pand Kieu- pelstraat 18. kadaster Sectie B. nos. 2S26 en 2827. Schiedam. 2 Februari 1929. ROE1VEREENIGING „DE SCHIK" Haar plaats in den Westelijken roeibond Naar wij vernemen, zijn de voorzitter en de secretaris van de Schiedamsche roeiveree- nlging „De Schie", op de laatst gehouden be stuursvergadering' van den Westelijken roei bond, in het bestuur van dezen bond in dezelf de tunctle gekozen. In dezelfde vergadering werd nog besloten om de jaarlijksche roeiwedstrijden om den wisselbeker dit jaar in Schiedam te doen plaats hebben, waarbij „De Schie" als or ganisator za,l optreden. Als wedstrijdterrein j Is de Poldervaart aangewezen. ZILVEREN JUBILé Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer C. Buitendijk in dienst trad bij de bloemisterij van Vooren en Zonen. De jubilaris werd door zijn patroon gecomplimenteerd waarbij hem oen geschenk onder couvert werd aangeboden. Onder bovenstaand kopje neemt „Voor waarts" het verslag over, dat wij gaven van den feestavond door de buurtvereeniging „BroerBveld" ter gelegenheid van haar eerste lustrum georganiseerd. Gelijk men zich her innert, maakten wij in bedoeld verslag een opmerking over het gehalte van een door het geëngageerde artistentrio opgevoerden één- acter. „Voorwaarts" commentarieert daarop al3 volgt: „Het schijnt dus op den feestavond van deze Oranjevoreeniging wel prettig toege gaan te zijn. De Oranje-lol werkte nu toch niet meer na?" Nu is dat commentaar van „Voorwaarts" al even onbegrijpelijk als ongerijmd. Vooreerst had geen der door ons gehoorde nummers iets te maken, met wat door het roüde blad zoo smalend „Oranjeijlol" wordt genoemd. Dat de artisten met een derge lijk nummer zouden optreden was het be stuur der orgauiseerende vereenigiDg te vo ren niet bekend, terwijl bovendien de door ons als minderwaardig verworpen één-acter die daardoor aan „Voorwaarts" een wel kome gelegenheid biedt, om haar anti-Oranje stemming te luchten er een is van de vele minderwaardige tooneelproducten, zooals het zelfde sociaal-democratische dagblad ze her haaldelijk haar lezers als „goed" aanprijst. Maar ja, dan worden zo ook niet vertoond voor een Oranje-vereenlging! KLOOSTERJUBILé Den 9en Februari a.s„ hoopt onze oud- stadgenoot, de eerw. zuster Donatina (in de wereld mej. E. B. Wijzenbroek) den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar haar in trede deed in de congregatie der Zusters van het Gezelschap J. M. J Ruim 21 jaar wijdde zij haar beste zorgen aan de Nijmeegsche jeugd, terwijl zij sedert November 1926 werkzaam is aan de St. Chrlstinascholen (Kanaalstraat) te Amster dam. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING, DER TOONKUNST Voord raehtsavoud Op Donderdag 7 Januari geven leerlingen van de elementaire- en kunstklassen van de muziekschool van Toonkunst een voordracht avond, die gehouden zal worden in ..Musis Sacrum". Het programma vermeldt nummers van Kron, Heller, Schubert. Peterson Berger. Co relli, Grieg, Godard, Liszt en Chopin, voor piano en, of viool. Voorts plastische dansen op muziek van Schumann, Beethoven. I.ulginl. Schuberl. l'on lenc, .Jolian en Richard Strauss. VÓÓR VIJFTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 6 Fe bruari 1879: Het R. K. Par. Kerkbestuur van den H. Joannes den Doopesr, to Schiedam, is voorne mens aan te besteden op Dinsdag 18 Fe bruari a.s., des middags ten 12 ure, in de sociëteit „Aurora", bij het station aldaar: den bovenbouw der nieuwe hulpkerk op de bestaande fundamenten. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 9 Feb*. 1S79: Aanstaanden Woensdag vieren Hendrik Broekmeyer en Wilhelmina Eykmans, wonen de in de Breedstraat alhier, hun Gouden Bruiloftsfeest. VÓÓR VJJF-ER-TWINTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 3 Febr. 1904: De heer A. Lindeman, onderwijzer aan Je St. Jozefschool alhier, is met ingang van he den benoemd als secondant aan een R. II. onderwijsinrichting te Hilversum. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 4 Febr. 1904: Gisteren vertrok uit Rijswijk onze vroegere stadgenoot, die weleerw. lieer C. Jansen L. C. Jzn., naar het St. Jozefscollege te Mil! Hill, vanwaai" hij zich de volgende week naar de missie In Nieuw-Zeeland zal inschepen, waar do priester-missionaris vermoedelijx in het laatst van Maart voet aan wal zal zet ten. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 9 Febr. 1904: De a£d. Schiedam en Vlaardiugen van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram personeel heeft gisterenavond haar eerste jaarfeest in de concertzaal van „Musis Sa crum" met de meeste opgewektheid gevierd. Het binnentreden van den eerw. spreker van dezen avond, de.» yrieerw. pater A L. A. Pertjuin, van Rotterdam, werd met fan fares en bet Volkslied begroet. PRUISU1TREIK1NG In het gebouw „Eendracht", alhier, zal a.s. Donderdag de prijsuitreiking plaats hebben van den schietwedstrijd tussohen de afdeelin- geil Schiedam en Vlaardiugen van den Bii- zondetren Vrij willigen Landstorm, die dezer dagen met een Vlaardingsehe overwinning is geëindigd, waardoor deze afdeeling den zilve ren Miss Blanche wisselbeker voor een jaar in haar bezit krijgt. Voorts waren aan dezen wedstrijd een tiental personeele prijzen ver bonden, waarvan de helft, door Schiedamm -rs werd gewonnen. SCHIEDAMSCHE IJSCLUB Hedenavond zullen do banen weder worden heropend. Morgen, Zondag, zijn ze vanaf 105 uur geopend en morgenavond vanaf 7 uur weder verlicht. Natuurlijk op de bekende voor waarden: „IJs en weder dienende". ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst zal morgen worden waargenomen door de doktoren: de Bruyn, Nieuwe Haven 125; Geerdes, Veenlantstraat 2; Koene, Burgemeester Knappertlaan 30 en Ris, Tuinlaan 92. Geopend zal zijn de apotheek van de fa. J. H. van Wesferdorp, Emmastraat 1. ONBESTELBARE POSTSTUKKEN Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1929 aan het postkantoor alhier: Brieven, binnenland: J Gruno, Groningen; Huis van Bewaring, P- J. van der Linden, Alphen Rijn; A. Ou wens, Rotterdam; Mej. L. Rebers, Schiedam. Briefkaarten, binnenland: Mej. Dijkhuizen, Scheveningen; C. van Oorschot, Rotterdam: T. Wagenveld, Amsterdam. Brieven, buitenland: E. Brooks, Plymouth; Mad. L. Guijon, Paris; Holl. Giorg., Brooklyn; Captain Luis de Louia, Liverpool; j. de Vries, Antwerpen. Briefkaarten, buitenland: A. W. v. d. Lubben, Hamburg. 3 Mercedes-Benz heelt in 1928 triomf op triomf gevierd. Mercedes behaalde 3 overwinningen in den strijd om den grooten prijs van Duitschland en onderscheidde zich ie Genève, waar v. Wentzel en te Kairo, waar Cordahi nieuwe records op hunne namen vestigden. Te Atlantic City won Ralf de Pa.lma spelenderwijs. In Hongarije was het weder v. Wentzel, die, in de Trans-Theiss wedrennen, op den „Wancierpreis" beslag legde. Op dën Reich's- u.id Alpen" tocht betoont Krails- heimer zich de snelste en verkrijgt, evenals Sander, de gouden medaille, den eerebeker en den lauwertak. Ook de internationale Alpentocht le vert Mercedes 2 Alpenbokalen op en den gouden lauwertak. In Frankrijk onderscheidde zich van Wentzel, te La Baule en te Boulogne; in Italië wpn Baronesse Firpo den „Coppa Ciano". Te Chamonix behaalt Caracciola een nieuw record, evenals op den Semmerpas, op welk traject ook de andere Mercedes auto's een goeden tijd maak ten. Te Oostmalle-Antwerpen vestigde Caracciola hét auto-ren-recora, met 195 K.M.; v. Wentzel, met 166 K.M., het sport-auto-record. Bijna alle Mercedes-successen werden op Continental-ban- den behaald. Reel. 25755V 25 VLAGGETJESDAG VOOR HET WIT GELE KRUIS Ten bate van het Wit Gele Kruis zullen a.s. Zondag vóór en in de omgeving van de R. K Kerken vlaggetjes worden verkocht. Sinds den Wit-Gelen Kruisdag, te Utrecht in het afgeloopen jaar gehouden, is de Katholieke organisatie der volksgezondheidszorg gestadig vooruitgegaan. Het Bisdom maakt zich gereed, de Wit-Gele Kruis-vlag in top te hijsöhen In de laatste parochie, waar zij nog niet wapperde; Roermond telt in nagenoeg Iedere parochie een afdeeling van het Katholieke Groene Kruis, is dus bijna geheel principieel georganiseerd; de bisdommen Utrecht en den Bosch zijn de tachtig afdee- lingen gepasseerd, en blijven onvermoeid voort- werken; het bisdom Haarlem is door Mgr. Aengenent verdeeld in districten, die ter be werking en propageering van het Wit-Gele Kruis aan verschillende heeren geestelijken zijn toegewezen, hetgeen een snollen aanwas van het afdeelingental doet verhopen. Alom blijde bloei en gestage groei. Thans, gaat aan Schiedam voor de eerste maal openlijk steun gevraagd worden, als Zondag het Wit.Gele Kruisvlaggetje wordt aangeboden. En katholiek Schiedam zal gaarne koopen, in het besef dat hierdoor een eminent katholiek belang gediend wordt. De opbrengst van den vlaggetjesdag zal voor de helft moeten dienen, om de stichting van een centraal bureau voor te bereiden. Zulk een bureau is noodig, hard noodig. Vooreerst, om een centraal punt te hebben van waaruit voor lichting en adviezen verstrekt kunnen worden aan de ruim drie honderd vijftig Wit-Gele KriltS- afdeelingen in den lande. Vooral echter om onzen rechtmatigen invloed op de verpleging dei- volksgezondheid veilig te stellen en te vergrooten. Het katholieke volk zal daardoor zijn belan gen behartigd weten op deskundige wijze; het bureau zal pleitbezorger kunnen zijn bij over heid en officieele lichamen. Men mag niet vergeten dat het vraagstuk der ziekenverpleging, der zorg voor moeder en kind en der tuberculosebestrijding voor de katholieken een speciale zijde heeft. Niet het stoffelijke alleen, maar bovenal het geestelijke belang dat hiermede gemoeid is maakt dit vraagstuk voor ons van eminent belang. Neu traal is fataal, op dit gebied bovenal. Slechts door krachtige organisatie, geleid op deskun dige wijze vanuit één centraal punt, zullen wij onze rechten kunnen handhaven, en bij de be hartiging der- volksgezondheid ook de geeste lijke, hoogere belangen van ons volk kunnen verzorgen. 11 i.HiL.ó VAN llï. <i. t;.-.'. oiKhSCTNVR i boven een tot# van de huldiging van den jubilaris mal zijn familie op hoi bureau van Gemeen! eweriten. Als voorzitter van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophandel voor de Bene den-Maas, werd in de gehouden vergadering herkozen de heer H. J. Jansen te Schiedam, JAVA-SOEMBAFILM Maandag 4 en Dinsdag 5 Februari komt de bekende Java-Soembafilm, die dezen winter invele steden en dorpen van ons land ver toond wordt, ook in onze stad. Ze zal worden vertoond In den R. K. Volksbond. POGING TOT DIEFSTAL? Mej. Ch. van F. wonende Bakkerstraat deed bij de politie aangifte, dat gisternacht om streeks 3 uur een man bij haar in de woning is geslopen, vermoedelijk om diefstal te ple- g-en. Mej. T. werd door gestommel in de voor kamer gewekt. Zij zag toen, dat e.- man in de woonkamer bezig was e. akast te door snuffelen. Op haar gillen nam de indringer de vlucht. Niets wordt vermist. De politie onderzoekt de zaak. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openbare leeszaal en bibliotheek werd in de maand Januari bezocht door. 2780 personen. Uitgeleend werden 1992 kinderhoeken, 2668 studie-verken en 6559 romans. Totaal 11219 stuks. Het boekenbezit bedroeg 19937 stuks, ter wijl het aantal houders van leeskaarten het zelfde Is als dat van het vorig jaar, n.l. 1900. m ij e. UlOVf|3M lederen Zondag Patronaat St. Dominica* Godsdienstonderricht en ontspanning ln bet patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur. R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man. nenzaugvereeniglng „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang balf negen, lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven", Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat St. Dominica* zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen uur Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Zaterdag 2 Februari Feestavond strijkorkest „L. van Beethoven". Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang kwart voor 8 uur. Zondag 3 Februari Jaarfeest R. K. Volksbond, Opvoering van „De Offerande". Lezing met lichtbeelden over Curasao, te houden door den weleerw. pater M. Kosters 0.P. Parochiehuis Gorzen. Aanvang 8 uur. Dinsdag 5 Februari Propaganda-concert mandoline-club „O. N. 1.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Woensdag 6 Februari Concert te geven door T. E. G. E. N. 0.'% Gebouw „Musis Sacrum". Donderdag 7 Februari Vereeniging „Het Wit Gele Kruis". Leden vergadering in den R. K. Volksbond. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. vergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maatschappij tot bevordering der toon kunst. Voordrachtsavond, te geven door leer lingen van de muziekschool der afdeelin. Ge bouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 nur. Vrijdag 8 Februari Jaarfeest R. IC. Volksbond, Opvoering van „De Offerande", door de tooneelvereeniging „Alberdink Tbym". Eerbied in Gods Huis. Algemeene jaar* vergadering. Let vooral op den naam Sanaplrln daar desa tablatic* wtftJg bocircrad Uja legt#, naaaak en vcrvahchindf PriüJH. UuZiilte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1