KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND IN HET HARDRIJDEN Maandag 4 Februari 1929 Tweede Blad Pagina 1 S. Heiden eerste op de 1500 en 10.000 Meter DE ZUTPHENAAR VAN DER SCHEER WINT DEN KAMPIOENSTITEL DE AMATEURSSTAAT MEER EN MEER DUBiEUS „EEN SPORTMAN, DIE VRIJWFl HET GEHEELE JAAR LEEFT VAN VERGOEDING, IS TC i- GEEN AMATEUR MEER". HOEVER HET KWAAD VOORTWOEKERDE EEN ALGEMEEN BEGINSEL VALT NIET MEER VAST TE STELLEN OVER DE 500 METER. DE TWEEDE DAG ZAL MEN SPOEDIG TOT OPHEFFING VAN DE CATEGORIEëN BESLUITEN? Wij hebben allerminst de pretentie in enkele regelen uitkomst te verschaften over de ques tion brülante ofc elk gebied van sportde amateurskwestie, doch willen slechts enkele punten nader in het licht stellen. Het valt niet te ontkennen, dat de algemeens amateursstaat van den uitblinkenden sportman op vrijwel elk gebied van sport steeds dubieu- uër wordt. Daarbij ontbreekt een eenheids gedachte eri zijn de reglementeeringen ten op zichte van wat voor een amateur al of niet geoorloofd ls, zóó verschillend, dat er geen touw meer aan vast te knoopen is. Men heeft nog dezer dagen kunnen lezen, dat de Neder landsche hockeyers in hun ijver om den amateursstaat zoo onbesmet mogelijk te hou den, zelfs geen vergoeding van onkosten toe staan. Dat beteekent dus, dat, wanneer een speler gekozen wordt in het Nederlandsch hockey-elftal, dat eerstdaags in Duitschland en België spelen moet, de gekozene zelf de toch niet onbelangrijke reis- en verblijfkosten dra gen moet. Dat beteekent dus tevens, dat men met opzet de sport uitsluitend door min of moer gefortuneerde jongelui beoefend wil zien en dat dus de leiders van het hockeyspel moed willig in conflict komen met het grondbegin sel van do sport: het vergemakkelijken van de beoefening der sport voor eiken landgenoot, anderen in de gelegenheid to stellen van de sport te genteten zooals ook wij er van genoten hebben. Nu hebben onze voormannen op hoekeygebied steeds iets gewild exclusiefs gehad. Zij speel den nog het spel met den sinaasappel, toen de geheele wereld al hockey speelde; zij bele den nog het bandy-spel toen deze tak van Ijs- sport reeds lang door ijshockey verdrongen was en zoo klampen zij zich thans nog een poosje aan amateursbegrippen vast, die nog thuis belmoren in een vorige eeuw en onder de huidige omstandigheden reeds lang den weg opgingen van diiigence, trekschuit, vetkaars en slaapmuts. Zeker is, dat men op ander gebied van sport 10 a 20 jaren eerder dezelfde aarzeling aan den dag legde eu nu reeds alom de grenzen van .het toelaatbare schromelijk overschrijdt. Men verliest in elk geval zeer veel aan waardeering voor een Arne Borg, een Nurmi, een dr. Pelzer en een Thunberg, om slechts enkele van da grootste beroemdheden te nemen als men weet hoezeer deze amateur-kampioenen feite lijk van hun sport leven. Een sportman, die vrijwel het geheele jaar leeft van de vergoeding die hij voor zijn uit komen in wedstrijden geniet, Is toch geen amateur- meer en het feit dat men al deze sterren niet van meet af aan van de amateurs- lijst schrapte, heeft de knoeierij op dit gebied nog heviger gemaakt. Thans ts het kwaad zoover voortgewoekerd, 'dat men feitelijk niet meer terugkan. Het lichaam, dat op dit terrein nog eenige autoriteit had, het Internationaal Olympisch Comité, ls ook al niet in staat gebleken zijn zienswijze zelfs in grove trekken gehandhaafd 'te krijgen. Aanvankelijk werd ook door het I. O, C. geen onkostenvergoeding toegestaan, doch al zeer spoedig kwam men daar op terug en thans wordt ook vergoeding voor loon derving getolereerd voor een bepaalde catego rie. Het is trouwens onmogelijk zelfs maar in grove trekken een definitie van don amateur in alle sporten te geven. Bij schietwedstrijden en hippische krachtmetingen worden nog steeds geldprijzen verstrekt; bij kegelwedstrijden tot voor korten tijd eveneens thans verwerft men daar zfilke kostbare prijzen, dat er weinig onderscheid is of men geldprijzen of kunstvoor werpen of gebruiksartikelen aan de winnaars toekent. Onze uitverkoren voetballers zien werelddeeleu op kosten van hun clubs en hun bonden, de wielrenners precies zoo, kortom er heerscht op sportgebied ten opzichte van het amateurisme een dergelijke gedwongen lank moedigheid, dat in de meeste gevallen het amateurisme een aanfluiting geworden ia en de erkende prof op al deze would be-amateurs tenminste dót voor heeft, dat hij openlijk voor zijn bedoelingen uitkomt. Nu wordt bij de beoordeeling van de amateurskwestie door het groote publiek één belangrijk punt steeds over het hoofd gezien, a.l. dat het slechts zéér kleine groepen van sportbeoefenaren In eiken tak van sport zijn, die In conflict komen met de amateursbepalln- gen of met de te dien opzichte heerschends gangbare opvattingen, „Het ls droevig gesteld met het amateurisme In de voetbalwereld", heet het vrij algemeen, doch men vergeet, dat zeker 95 pCt. van de Voetballers, nooit de kans krijgen om op eenigerlei wijze voordeel te trekken uit die sportbeoefening en in de meeste takken van sport is die verhouding nog veel gunstiger. Het aantal tennissers b.v., dat ln de termen valt voor onkostenvergoeding bij wedstrijden, is over de geheele wereld zóó klein, dat nog niet één speler op de tienduizend de kans ge boden wordt schijn-amateur te zijn en dan zijn er toch ook nog altijd sportlui, welke die kans niet accepteeren. Waarmede wij maar willen zeggen, dat het niet aangaat hier een algemeens regeling te treffen, die uitsluitend ten doel heeft een einde aan de wantoestanden van een zeer kleine groep in alle sporten tezamen ten hoogste 1 pCt. der sportlui te maken. En juist dóórom zijn wij huiverig om het middel te aanvaarden, dat aan het parasitisme van sport.- lui en hun lang niet altijd onbaatzuchtige lei ders ongetwijfeld op radicale wijze een einde bereiden zou, n.l. de afschaffing der categorieën. Dit is geen utopie, de naaste toekomst zal ciis het bewijs brengen dat velen in verschil lende takken van sport dóórheen willen. Wat baat het, redeneeren zij, nog langer den schijn te handhaven? Onze amateurs zijn, zoodra zij de kans krij gen, geen amateurs meer. In welk opzicht zijn amateurs anders dan de profs, waar ook zij van hun sport profiteeren? Thans b.v. erkennen de voetbalprofs ln Tsjecho-Slowakië, Oosten rijk en Hongarije, dat zij het „beter" hadden toen zij nog amateur waren en zij verlangen er naar weer „amateur" te zijn. Als beroepsman komt een wielrenner niet licht tot een eenigszins aannemelijke ver dienste, doch een wieler-amateur brengt het al gauw zóó ver, dat hij op kosten van derden zijn sport boefent, reisjes maakt enz. En daar om is thans ln verschillende takken van sport al het devies aangeheven; geen amateur meer, geen prof meer doch ieder moet voor zichzelf uitmaken of hij al of niet voordeel trekken wil uit zijn sportbeoefening. ,Dus wèg met alle onderscheid, wég met alle amateursbepalingen, sportman is sportman en of hij nu door zijn sportbeoefening een kast met medailles of met bankbiljetten verwerft, of hij zich tevreden stelt met vergoeding van de werkelijk gemaakt onkosten of dat hij er bovendien nog' een betrekking bij wil heb ben dat alles komt er niet op aan. Zou het dan werkelijk die richting uitgaan Het is onze meening, dat het inderdaad zoo ver komt. De wijze waarop men thans bezig is het voetbal-wereldkampioenschap te organises- ren, bewijst dit reeds. Vast staat thans reeds, dat op het aanstaande congres der F.I.P.A. te Madrid nagenoeg eenstemmig besloten zal wor den, om, ingaande 1930, elke vier jaren een tornooi om het wereldkampioenschap te orga- niseeren, en dat eik land daar naar verkiezing aan deelnemen mag met profs of met amateurs. Dat beteekent toch reeds gelijkstelling van profs en amateurs op voetbalgebied en het ge volg is vrij zeker, dat men op een volgend congres van de internationale voetbalfederatie ook officieel, dus in de reglementeering, het onderscheid opheffen zal. In wielerkringen is men al jaren geleden met een dusdanig voorstel gekomen en slechts de vrees voor een te moeilijken strijd voor de profs heeft invoering nog verhinderd. In de practijk is men op het gebied van wielrennen echter vrijwel even ver en ieder amateur zal er gaarne de voordeelen van zijn sportbeoefe ning aanvaarden, welke binnen zijn bereik lig gen. Wij moeten erkennen, dat alieen deze maat regel in staat is het amateur-vraagstuk op te lossen en dat, wat men ook verder doet, het onmogelijk zal blijken do wantoestanden ten opzichte van het amateurisme door afspraken of reglementeeringen te beëindigen. De vrees, die wij koesteren voor dit afdoende middel echter, is, dat men de sport als zoo danig te zeer op de spits zal drijven, dat ieder er naar streven zal een uitblinker op sport gebied te worden, waardoor hij de kans krijgt daar in zijn maatschappelijk leven profijt van te trekken. Dat is in zekeren zin ook thans al wel het geval, maar nu zijn er toch nog zoovele belemmeringen dat menigeen terugdeinst. Die belemmering is dón opgeheven. De voorstan ders van een zoodanige regeling, waarbij dus geen onderscheid meer gemaakt wordt, ant woorden, als we deze tegenwerpingen maken, dat de drang naar topprestaties nu töch even sterk is; ook nu lokken de betrekkingen, de sigarenwinkels, de reisjes, de feesten den quasi- amateur, die ln zijn sport bovenaan staat. Ook dót stemmen wij toe, maar op de eerste plaats geldt deze zorg, aooala wij tevoren op merkten, nog slechts een zeer klein porcentago van de sportlui en dan gaat het toch niet op, om de dijken door te steken omdat de zee toch steeds attaqueert en af en toe een door braak gelukt. Men kan toch ook do politie maatregelen niet afschaffen in de lauden of in de steden waar de misdaad het ergst is! Te Groningen zijn Zaterdag de nationale wed strijden voor amateurs om het kampioenschap van Nederland in het hardrijden op de afstan den 500, 1500, 5000 en 10.000 Meter begonnen, Dit tornooi is op de banen van de IJsvereeni- ging onder bijklus ideale weersomstandigheden begonnen. De temporatuur was behoorlijk be neden het vriespunt zoodat de banen waaraan de beide laatste dagen buitendien de meeat mo gelijke zorg was besteed, in uitstekende con ditie verkeerden. De aan een wolkeulooze hemel stralende winterzon deed het daarenoo- ven speoiaa.1 In de middaguren niet te kond zijn, hetgeen zonder twijfel temeer een lnvlo»d ten goede uitoefende op het bezoek, dat in de vele duizenden liep. Dientengevolge reden de deelnemers de 5000 Meter, die des namiddags werd gehouden, binnen een dichte haag van toe schouwers, waarvan vooral de rijders, die on langs lu Davos, WeeneH en Boedapest reden, benevens eenige oudere tactische rijders, uit stekend wisten te profiteeren met het ooz op den straffen Zuid-Oostelijken wind, die gedu rende het verloop van de 500 Meter recht op de rechterbaan stond, doch later gelukkig iets draaide en de deelnemers daardoor uog alleen in een der bochten en gedeeltelijk zijwaarts hinderde. De tijd, waarmee Hooftman het eer ste nummer de 500 Meter wist te winnen, nl. 48 4/5 sec., een prestatie, d'ie tot nu toe nog niet door een Ned,erian<]8C;]j rijder op een baan hier te lande werd geleverd, duidde er reeds op, dat de vier. die de laatste weken in het buitenland tegen de beste Noren en Finnen hadden gereden, ook iu Groningen tot het toonen van bijzondere vorrichtingen in staat zouden blijken. Van der Scheer bewees dit op de 5000 Meter door daarop 9 min. 4 4/5 sec te noteeren, een tijd, die het Nederlandsen record ten name van Root, indertijd te Sint Mnrltx ge maakt, aanzienlijk verbetert. Naast de grootere snelheid waarvan Van der Scheer, Heiden, Hooftman en Kos in deze eerste kampioensraces deden blijken, stak ook hun techniek scherp af tegen het mee-rendeel der overige deelnemers, wier totaal aantal ruim 30 bedroeg. De series van de 500 Meter, waarmee het tornooi werd ingezet, gaven niet te veel span nende ritten te aanschouwen. Hier en daar bleef een deelnemer weg, terwijl door de ©ver haaste organisatie ook het verloop niet zoo vlot was als wel geweuscht zou zijn geweest. Een der interessantste wedstrijden was die tus- schen Kos en Heiden, waarin de eerste in pre cies 50 sec. als eerste eindigde, na op het laat ste rechte einde Heiden te zijn gepasseerd. Reeds scheen dit nummer voor Van der Scheer, die er nog 1/5 sec. minder over deed, in zijn serie tegen den taaien Groninger Kat, welke laatste door een val totaal geen partij voor den Zutfonaar bleek, gunstig te verloopen, toen plotseling in de laatste race voor de pauze Hooftman er in zijn rit tegen den Groninger Nijhoff, die overigens evenmin strijd bood, an ders over bleek te deuken. Door rond een se conde minder dan Van dei* Scheer noodig te hebben sleepte de IJ ssel mond on aar de eerste plaats in de wacht. OVER DE 5000 METER. Het verloop van de 5000 Meter, die des na middags eveneens op tijd werd verreuen, was in menig opzicht belangwekkender dan de races van 's morgens. Door het zwakke rijden van Nijhoff en Bartelds was het begin slecht. Met het uitkomen van den Groninger kam pioen G. Elema tegen Kann kwam er meer kern in den strijd. De leerling van den heer Bolt hield het geruimen tijd vol tegen den Ber- genaar, die echter tenslotte meer Ismgo-baau- man bleek en gedecideerd wist te zegevieren. Het toen volgende treffen tusschen Hooftman en Van der Soheer was wel een der hoofdmo menten van dezen eersten dag. In snel tempo gaan de rijders, die elkaar de eerste ronden niets toegeven, onhoorbaar over de spiegel gladde baan. Na eenige kilometers trekt Hooft man er tusschen uit, waarbij ae Zutfenaar zijn tempo blijft handhaven. Spoedig blijkt dan ech- ter, dat de laatste juist heeft gezien. Hooft man zinkt in en schept zijn tegenstander de gelegenheid op te halen, te passeeren en zelfs successievelijk uit te loopen, Met Hooftman een baanlengte achter zich, gaat Van der scheer ln den voor ons land schitterenden tijd van ruim 9 min. 4 sec. het eerst over de eindstreep. In zijn serie togen Den Blalsaa toonde de Friescho kampioen, de Edammer Jongert, een soepelen vasten slag. die hom een goede zeg© opleverde. Toxopeus Bierum, een der best© Noordelijke rijders had geen tegenstander aan den begin neling Kosten, wien de 5 kilometers te veel bleken en die tenslotte dan ook baanlengte achterbleef. Eenige minder aantrekkelijke races deden den tijd onnoodig rekken. De -veteraan Katt deed er evenals zijn rivaal, Hendriks, veel te lang over, doch deze rit bleef ln zooverre in teressant, dat de rijders steeds gelijk op reden, waarbij Hendriks eekter vojdoende bleek te. hebben overgehouden om met een goede spurt overwinnaar te worden. Teenstra klopte Blanc met vasten slag, ter wijl Kuipers door vast rijden Joling, die boven dien aanstonds een val maakte, gemakkelijk achter zich Het. De eerstvolgende serie met meer beteelcenis was die tusschen Heiden en van Beeeum. Ook hier was het weer jammer, dat de loting geen gelijkwaardige tegenstanders tegenover elkaar had geplaatst. Op buitengewone wijze liep Hel den, na direct de leiding te hebben genomen, en ondanks den weer sterker opstekenden wind on de koudere temperatuur reed de Ij3sel- mondenaar met enorme snelheid, waarbij bet bochtenwerk subliem was. Na zijn tegenstander liefst tweemaal te hebben gelapt, passeerde Heiden de eindstreep na 9 min. 71/5 sec. Het lijdt geen twijfel of ©n Van der Scheer, die dus ternauwernood den besten tijd bleef behouden en Heiden, hadden in een direct treffen mid den op den dag nog een aanzienlijk beteren tijd gemaakt. Tusschen Huib Blaisso en Jong bloed ging hot meerdere banen gelijk op, maar door een val verspeelde de Rotterdammer ten slotte zijn kans. Het laatst kwamen Kos en Koops tegen elkaar uit. De nog veelbelovende Zuldlaarder Koops hield z{jn rivaal aan van he li jk goed bij, zakte later wel iets af, maar liet niettemin tot het einde een vasthoudende race zien, waarbij aan weerszijden nog een goeden tijd van even over do 10 minuten werd ge noteerd. GEDETAILLEERDE UITSLAG 500 METER. De gedetailleerde uitslagen luiden; 500 M.: 1. T. Hooftman (IJsseimonde) 48 4,5 sec.; 2. A. F. v. d. Scheer, (Zutphen) 49 4/5 sec., 3. W. Kos (Oudkarspel) 50 sec., 4. S. Heiden (IJsseimonde) 50 2/5 sec., 5. J. Elcma (Bierum) 50 4/5 sec., 6. J. G. Elema (Bierum) 62 sec., 7 H. Blaisse (Adam) 531/5 sec., 8. C. Jongert (Edam) 53 2/5 sec., 9 Kr. Koops (Zuidlaren) 54 1/5 sec., 10 Kuipers (Stadskanaal) 54 4/6 sec., 11, B. Blaisse (Amsterdam) 55 sec., 12 IC Kaan (Bergen) 55 1/5 sec., 13. W. Hendrik (Laskwerd) 56 2 5 sec., 14. H. Toxopeus Bie rum) 56 3/5 sec., 15. I-I. Smidt (Veendam) 56 3/5 sec., 16. J. Bol (Assen) 57 sec., 17. P. Nijhoff (Groningen) 57 3/5 sec., lg. A. van Beecum (Benebroek) 58 3/5 sec., 19. H. B. Jongbloed (Rotterdam) 59 1/5 sec., 20. C. Teenstra (Gro ningen) 61 sec., 21. H. Bartelds (Groningen) 611/5 sec., 22. J. J. Blanc (Groningen) 62 4/5 sec., 23. J. Joting (Groningen) 631/5 sec., 24. L. Dijkstra (Groningen) 63 4/5 ec. (gevallen), Katt (Groningen) (gevallen), H. Koster, (Gro ningen) (gevallen). GEDETAILLEERDE UITSLAG 5000 METER. 1. A. F. van der Scheer (Zutphen) 9 min. 04 4/5 sec., 2. S. Heiden (IJsseimonde) 9 min. 071/5 sec., 3. T, Hooftman (IJsseimonde) 9 min. 30 sec., 4. C. Jongert (Edam) 9 min. 32 4/5 sec., 5. IC Kaan (Bergen) 9 min. 55 3/5 sec,, 6. W. Kos (Oudkarspel) 10 min. 4/5 sec., 7 H. Toxopeus (Bierum) 10 min. CO sec., 3. Blaisse (Amsterdam) 10 min. OS 4/5 sec., 9. R. Krops, (Zuidlarem) 10 min. 09 3,5 sec., 10. B. Blaisse (Amsterdam) 10 min. 11 2/5 sec., 11. H. Schmidt (Veendam) 10 min, 15 sec., 12. G. Elema (Bie rum) 10 min. 15 sec:, 13. J. Kuipers (Stads kanaal) 10 min. 25 3/5 sec., 14. L. Dijkstra (Groningen) 10 min, 28 sec., 15. H. B. Jongbloed Uterhorst (Rotterdam) 10 min. 35 sec., 16 P. Hendriks (Laskwerd) 1 lmin. 03 3/5 sec., 17. W. Katt (Groningen) 11 min. 07 sec., 18. P. Nij hoff (Groningen) 11 min. 22 1/5 Sec., 19. A. v. Beecum (Bennebroek) 11 min. 'S.5 sec., 20. C. Teenstra (Groningen) 11 min. 512/5 sec., 21. .H. Bartelds (Groningen) 12 min. 4/5 sec., 22. J. Joling (Groningen) 12 min. 19 1/5 sec., 23. J. J. Blanc (Groningen) 12 min. 57 sec., 24. H, Kos ter (Groningem) gedisqualificeerd. Na een nacht, waarin de temperatuur daal de tot op een peil, als mon dezen winter ln het Noorden nog niet had geregistreerd (een koude blijkbaar, die de regelrechte Oostenwind uit Duitschland, dat hevige vorst meldde, had aan gevoeld), werden gisteren de wedstrijden om het nationale kampioenschap van deu Kon. Ned. Schaatsrijdors Bond op de banen van de IJs club „Groningen" hervat. De organtseerende vereenigtug had zich de naohtelijke uren ten nutte gemaakt om de door den enormen toevloed van kijkers ontstane ga ten en scheuren te dichten en daarop te scha ven, zoodat de rijders ook dezen tweeden wed strijddag over een in uitnemende'conditie ver- keerende baan de beschikking hadden. Behoudens de lagere temperatuur waren de weersgesteldheden ongeveer dezelfde als Zater dag; alleen schoen het, dat de Oostenwind niet die kracht ontwikkelde, welke het verblijf op het ijs den vorigen avond bijna tot een beproe ving had gemaakt. Hoewel de felle kou niet animeerde, waren ook thans van af het eerste startschot een bij zonder gToot aantal toeschouwers getuige van de wedstrijden, die thans over -500 M, en daar op ever 10 K.M. zouden worden verreden. In de allereerste plaats was daarbij de aan dacht als vanzelf geconcentreerd op het rijden en do verrichtingen van de vier, diie de laatsta woken in Davos en ln Centraal-Europa reeds zulke duidelijke blijken van vooruitgang had den gegeven, en ook op de 500 Meter en de 5 K.M. tegen de andere Nederlandsche deel* nemers in Groningen vrijwel unaniem sterk superieur waren gebleken. De groote kwestie was; Zou van der Scheer, die door één eerste plaats (5000 M.) en een tweede (500 Meter) zich ook dezen dag ver der ontpoppen als de Nederlandsche rijder, ondanks zijn jeugdigen leeftijd? De vorm, dien hij den eersten dag had getoond, duldde er wel op, dat er oók thans bijzondere prestaties van dezen Zutrlhensclien rijder zouden zijn te wach ten. Vooral zijn tijd over de 5 K.M. mag in dit verband worden genoemd. Niet alleen overtrof liij daarmede die van den vorigen kampioen, dr. Max Tetzner (10 min. 15 sec.) verre, maar bovendien reed hij dezen afstand op de Gro- ningsche baan, en onder Nederlandsche weers omstandigheden binnen den tijd, welke üij in de wedstrijden te Boedapest noteerde (9 min, 6 2/5 sec.). .Heiden, die op de 50Ó Meter iets achterbleef, deed inmiddels heel weinig voor den Gelders man onder; naar onzen smaak was zelfs zijn rit in 9 min. 7 1/5 sec. ten minste gelijkwaardig aan de overwinning van Van der Soheer op Hooftman, vooral ook, daar Heiden minder dek king had van het door het latere uur veeda goeddeels vertrokken publiek langs de baan,' terwijl de lager geworden temperatuur, en het' feit, dat van Beecum hem niet deu minsten tegenstand bood, al evenzeer factoren waren, clie sterk voor de kwaliteit van den bijzonder fraai rijdenden Heldeif spraken. Kos haalde op de 500 Meter nog de derde plaats, maar over liet geheel genomen kon deze- rijder zich-o.i. niet op het exclusieve peil ver heffen van de drie anderen. Deed die Groningsche kampioen G. Elema het over den kortste» afstand niet kwaad, en ai bleef ÉKaan ook nog even onder de 10 minuten over fle 5000 Meter, terwijl rijders als Toxo peus, Huib Blaisse en Koops er even boven kwamen, de vooruitgang, die het rijden van da door den Bond naar Zwitserland afgevaardig den kenmerkte, viel in vergelijking met de overigo deelnemers toch sterk op. Overigens trad nog een ander feit aan het licht: huiten en behalve de deelneming van de beste rijders, die ons land momenteel telt en daarnaast een groep van coming-men, waar* inee de heer Bolt uit Assen, die verschillende ervan deugdelijk had geoefend, alle eer inlegde was er onder de deelnemers een derde cate gorie van rijders, die op een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland niet thulsbe- hoorde en daarin zeker niet liad dienen te starten. Niet alleen werd door de inschrijving van deze nu nog weinig beteekenende schaat senrijders de mogelijkheid van een direct tref fen tusschen de sterke rijders geringer, maar bovenal ontstonden er nu verschillende series, waarin de kra.clit van de» eenen deelnemer, due van den andoren verre overtrof, waardoor een Ileidon zelfs kans zag, zijn partner twee maal te lappon. Temeer daar er reeds eenige weken van schaatsen achter den rug zijn, had men van Bondswcge beter gedaan, tot de wed strijden om het nationale kampioenschap alleen rijders van meer selecte kracht toe te laten, aan te wijzen bijv. door de uitslagen van de pro vinciale kampioenschappen die immers in het meerendeel der provincies tevoren reeds waren gehouden waardoor de sportievo waarde der kampioens-raoes ongetwijfeld nog aanzienlijk was gestegen. Bovendien zouden in dit geval de tijden van enkelg onzer besta rijders wellicht nog wel voor verbetering vat* baar zijn geweest, welke kans men zich - temeer als men in aanmerking neemt, dat er sinds 1921 niet op Nederlandsche banen om het nationale kampioenschap was gestreden niet had moeten laten ontgaan; wie weet, hoe lang het weer zal duren, voor de K. N, S. B, opnieuw op eigen bodem zijn titel kan laten verrijden. Neemt men in aanmerking, dat de orgauisee- rende vereeniging eerst twee dagen tevoren werd geïnviteerd de wedstrijden te houden, dan kan men de regeling ais zoodanig ougetwij* fold apprecieeren. Toch haperde er hier en daar wel eens iets, terwijl de ritten in ieder geval sneller opeenvolgend hadden kunnen worden gehouden. DE WEDSTRIJDEN OVER 1500 METER. Allereerst startten weer direct op tijd rij dend gieters® de deelnemers voor de 1500 Meter. Na eenige ritten van minder boteekeuis, waarin Jongbloed inmiddels den goeden tijd van 2 min. 45 sec. noteerde, kwamen de beide Elema's, w. o. de jongste, de nieuwe provin- claal-Groningsche kampioen, aan den start. De kampioen der beide broeres toonde zich ook thans weer een uitnemende kortebaanrijder, en deed over de 1500 meter slechts 2 min. 41 4/5 sec., een tijd, die liem op dit nummer naar later zou blijken direct achter de vier naar het buitenland gezonden rijders op het algemeen klassement zou doen belanden. Intusschen ging het in den volgenden rit •tusschen van der Scheer en Hooftman nog beduidend harder. Tusschen deze beide rijder» van naam ontspon zich een fraaie strijd, waar in Hooftman tot op ongeveer een halve haan- ronde voor het einde de leiding wist te be houden. Daarop echter, dank zij keurig werk door de laatste bocht, ging de Zutfenaar aan den kop om met een emotioneels eindspurt t« zegevieren. Ook zijn tegenstander, hoewel iet» minder snel, bereikte op het laatste rechte einde nog een uitnemenden gang. Deze race scheen wel de inzet van een aan tal sportlef hoogstaande ritten. De beide Noor delijke coming-men Koops en Kuiper» zorgde» voor spanning, en pok Ko» pa Heiden bezorg*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5