2zs?2n$'ï.' t vr-* 7. j/'m. 'Jtói WïyfS&JSj" "X De resultaten \an de Amsterdamsehe*gymnas- ten golden voor het Kampioenschan van Am sterdam, A.T.B., en luiden 1 an Am" MAANDAG 4 FEBRUARI 1929 TWEEDE BLAD PAGIMA 2 ATHLETIEÏC DE GRAAF WILLEM-VELOLGOPEN gymnastiek. KAMP OENSOHAP VAN NEDERLAND DE WEENSCHE AFVALBEWEGING ONDER DE KATHOLIEKEN SCHADUW EN LICHT IN OOSTENRIJK VOETBAL. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, TWEEDE KLASSE M den reeds weer talrijke publiek een wedstrijd, die het aanzien meer dan waard was. Vooral door zijn schitterend nemen van de bochten had Heiden den oud-Groningschen kampioen weldra achter zich, zonder dat de laatste ech ter een verloren race maakte. Integendeel tot op de laatste ronde was het absoluut onbesliste loop, waarin echter Kos iets te laat startte voor de eindspurt. Heiden, die den snelsten tijd op dit nummer maakte (2 min. 33 2/5 sec.) reed een bijzonder taaie eind spurt, en kon door Kos, die bovendien de handen te laat los maakte, niet meer worden gehouden. Jongert en Huib. Blaisse reden een goed vol gehouden 1500 meter, waarbij den Amsterdam mer echter op de laatste ronde adem te kort schoot, terwijl de Edammer zoowel aan het be gin als op de laatste meters juist bijzonder fel streed. Kaan nam op B. Blaisse de leiding, om tegen hot einde echter geducht te worden bedreigd. Een val van den Amsterdammer had toen ten gevolge, dat zijn kansen verloren gingen. In aanmerking genomen, dat Dijkstra nog slechts enkele dagen had geoefend, was zijn tijd van even over de 3 minuten tegen Bartels niet slecht te noemen. De eerste helft van dezen tweeden wedstrijd dag werd besloten met een rit over 500 meter buiten mededinging tusschen P. Blaisse en Zonderman, Drachten, welke door den Fries in den uitstekenden tijd van 49 4/5 sec. werd gewonnen. DE WEDSTRIJDEN OVER 10.000 METER. Voor dit laatste nummer over 10 K. M., in tegenstelling met de laatste kampioenswed strijden, die in ons land werden gehouden, toen de 5 K.M. de verste afstand was kwa men acht rijders in de baan; Huib Blaisse, Amsterdam, en R. Knoops, Zuidlaren, gaven er de voorkeur aan dezen langen afstand niet nit te rijden, waardoor de combinatie Toxo- peus-Schmidt ontstond. De eerste rit die voor ons de fraaiste van dit tweedaagsch festijn was bracht, naar vi j zeker te veronderstellen viel, aanstonds 3 definitieve beslissing; tegen van der S.heer, die tweemaal twee en een keer één was geworden, kwam Heiden, die eenmaal één en eenmaal twee en eenmaal vier was geëin digd, naar de start, en men kon er vrij zeker van zijn gezien de tevoren geleverde presta ties dat men daardoor de twee beste rij ders van het tornooi tegenover elkaar had geplaatst. Alles leende er zich voor om dit treffen tot iets bijzonders te maken. Het publiek was in middels tot vele duizenden aangegroeid; de zon zette het geheel in vollen luister, en de hinderlijke wind was, nog midden op den mid dag, tot een minimum beperkt. Bovendien schutten de toeschouwers, die twee, drie hagen dicht stonden, de baan vrijwel windvrij voor de rijders af. Van af het sohot bleek er een tweetal on derweg te zijn gegaan, dat volkomen aan el kaar gewaagd was. Ronde na ronde er dien den ter 25 te worden gemaakt ging ïft vrij wel gelijk op; nu eens ging van der sLieer Iets voor, speciaal in de eerste banen, dan weer had Heiden den kop. Het was een lust, deze beide uitmuntende schaatsers aan het werk te zien; beiden demonstreerden lange- baanrijden, zooals men nog slechts zelden In ons land zal hebben gezien. Eenerzijda van der Scheer, de jonge, fraal-gebouwde, elegant rij dende schaatser, aan den anderen kant de iets j imeer veerkrachtige, beweeglijker met het bo- Temliohaaim gelijk een Fries licht heen en weer zwaaiende Heiden. Steeds bleef het gelijk, en tot op 1000 Meter voor het einde viel er nog niet in de verste verte te zeggen, wie zou zegevieren. Toen trad echter een nieuwe eigenschap van den formi dabel rijdenden Heiden aan den dag: Heiden de fighter. Toen er nog ruim drie banen te rijden wa ren, ging de IJselmondenaar iets naar voren, om van dat moment af steeds iets verder uit te loepen, decimeter voor decimeter, meter voor meter. Npg driekwart baan Is er voor den boeg aks toij begint te spavrten, fel en kort, en hoewel de enthousiast aangemoedigde van der Scheer de laatste bocht binnen rijdt, blijft zijn tegenstan der aan het hoofd gaan; precies vier secon den eerder dan de Zutfenaar gaat Heiden het eerst over de eindstreep! Weliswaar brachten de volgende ritten nog wel aantrekkelijke kampen, maai- de race van der Scheer—Heiden was toch wel het hoofd nummer van de 10.000 KM. geweest. Hooftman gaf Jungert gedurende vele ron den den weggaan, maar de Frieeehe kampioen was daaraan gedeeltelijk ook zelf schuldig door enkele koeren de buiten- in plaats van de bin- nenboölit te rijden. Tegen de laatste baanronde gooit Hooftman de handen los, en zet een felle «purt In tegen den weer even naar voren ko menden Edammer, die tenslotte gedecideerd wordt geklopt. Hadden van der Scheer en Hel den per ronde een gemiddelde gemaakt van 44—45 seconden, Hooftman en Jungert deden er circa 3—4 seconden langer over, en de uit muntende tijd van Heiden werd dan ook niet meer benaderd. Kaan en Kos brachten een rit tussclien twee stoere, vasthoudende strijders, die ronde na ronde gelijk bleven. Soms -had de Oud-Karspe- laar de leiding, dan weer wees Kaan dien weg. Tot op twee baanronden voor het einde ging het nog schouder aan schouder, toen echter maakte Kos zich iets van zijn tegenstander los.. Wel begon toen Kaan te spurten, maar het feit, dat hij het laatste de buitenbaan door moest, bracht hem te ver achter, en Kos wint de zeer aantrekkelijke race met gering ver- -sch.il. De wedstrijden gingen wel ietwat als de bekende nachtkaars uit, doordat Toxopeus In den laateten rit, dien hij - daar Blaisse en Koops niet uitkwamen - tegen den Veendam- mei Smidt maakte, wegens een pijnlijken rug drie banen voor het einde opgaf. Er werd geen tempo gereden, en bovendien bleek de Veen- dammer niet over het minste begrip van stijl te beschikken, maar de deelnemers gaven el kaar weinig toe. Toxopeus toonde zich weer een langebaan-man met een rustigen, vasten «lag, maar kon de 10.000 meter niet beëindi gen. De tijd van Smidt was, mede hierdoor, allerminst in vergelijking met die der vorige rijders. Na afloop rodeo de drie matadors van der Beheer, getooid met de hem door den heer Van J' voorzitter van den Koninklijken Neder- an'sata Scfhaa. tsrij derebo n domg-ehangen Jrampioensikrans, Heiden en Hooftman ^en eere-ronde, donderend toegejuicht door het duizendkoppige publiek, dat den jeugdigen kampioen ten slotte op de schouders hoescii Hiermede waren een tweetal hoogst sportie- ve dagen, die de K N. S. B. zoowel als de IJs vereniging „Groningen", nog lang in herinne ring ea1 houden, beëindigd. DE RESULTATEN. We laten bieronder de gedetailleerde uit slagen van de beide nummers volgen, waarbij de rijders direct naar den gemaakten tijd zijn gerangschikt 1500 Meter. 1. S. Heiden, IJsselmonde 2 m. 33 2/5 e. 2. A. F. v. d. Scheer, Zutphen 2 m. 33 4/5 s. 3. T. Hooftman, IJsselmonde 2 m. 37 2/5 s. 4. W. Kos, Oud Karspel 2 m. 41 2/5 s. 6. G. Elema, Blerum 2 m. 41 4/5 s. 6. C. Jongert, Edam 2 m. 42 4 <5 g. 7. H. Jongbloed Unterhorst, Rotterdam 2 m. 45 e 2 m. 49 2,5 b. 2 m. 511/5 s. 2 m. 52 4/5 s. 2 m. 52 2'5 s. 2 m. 54 4/5 s. 2 m. 55 s. 2 m. 55 s. 2 m. 59 2/5 s. 2 m. 2 4/5 s. 3 m. 4 2/5 s. 3 m. 9 3/5 s. 3 m. 14 e. 3 m. 18 2/5 s. 2 m. 23 s. S. J. G. Elema, Bierum 9. K. Kaan, Bergen (N.H.) 10. Kuipers, Stadskanaal 11. H. .Blaisse, Amsterdam 12. R. Koops, Zuidlaren 13. H. Smidt, Veendam 14. H. Toxopeus, Bierum 15. B. Blaisse, Amsterdam 16. L. Dijkstra, Groningen 17. Katt, Groningen 18. P.. W. Hendriks, Laskwerd 19. H. Koster, Groningen 20. C. Tunstra, Groningen 21. H. Bartelds, Groningen 22. A. v. Beecum, Benne- broek (gev.) 3 m. 58 2 5 s. 10.000 Meter. 1. S. Heiden, IJsselmonde 18 m. 30 4,5 s. 2. A. F. v. d. Scheer, Zutphen 18 m. 34 4/5 b. 3. T. Hooftman, IJsselmonde 19 m 25 2/5 e 4. C. Jongert, Edam 19 m.' 35 i/5 8 5. W. Kos, Oud Karspel 19 m. 43 3/5 s. 6. K. Kaan, Bergen (N.H.) 19 m. 45 a 7. H. Smidt, Veendam 20 m. 49 s. 8. H. Toxopeus, Bierum, opgegeven. H. Blaisse, Amsterdam en R. Koops, Zuid- laren, niet gestart. ALGEMEENE CLASSIFICATIE. A. F. v. d. Scheer, Zutphen 2-J-2-J-1 -4-2 7 p. S. Heiden, IJsselmonde 4+14-2+1 8 p. T. Hooftman, IJsselmonde 1 3 3 3 10 d Totaal I. A. F. van der Scheer 211.29 pnt. 2. S. Heiden 211.79 3. T. Hooftman 216.54 3. C. Jongert 222.74 5. W. Kos 223.06 6. Kraan 230.88 7Smidt 238.60 NA-BESCHOUWING. A. F. van der Scheer werd dus kampioen. Toch kunnen wij niet nalaten, Heiden in één adem met den 19-jarigen Zutfenaar te noemen, niet alleen door zijn bijna even uitstekende prefaties, maar ook en vooral, doordat hij twee overwinning-en op zijn naam brac-ht, ter- will Van der Scheer alleen de 5000 Meter wist te winnen. En het mag dan waar zijn, dat de laatste een ongelukkige 500 Meter reed, wij voor ons houden een prachtige herinnering aan de verrichting van Helden op de 5000 M., waarop hij slechts 2 3/5 sec. beneden den tijd van den winnaar bleef, terwijl hij naar onze opinie onder veel slechter condities startte, ge deeltelijk door het late uur, gedeeltelijk door dat hij een zwakkeren tegenstander, die meer dan twee volle banen achterbleef, tegenover zich had. Ook de tijden van Zondag waren, zelfs in vergelijking met die door anderen in het bui tenland werden gemaakt, uitstekend. Op de 1500 Meter bleef Heiden slechts een seconde boven den tijd, dien W. J. Blaisse, in Zwitser land, als een Nederlandsch record, op buiten- landsche baan gemaakt, noteerde n.l. 2 min 32 2/5 sec. Over de 10.000 M. was de dag nog succesvoller het oude Nederlandsche record dat door Koning in 1927 te Veendam was ge maakt, 21 min., 51 1/5 sec. werd mei minuten door Heiden verbeterd en gebracht op 18 min 30 4/5 sec. Wij vernamen, dat het in de bedoeling ligt, naar de tot nu toe volgehouden gewoonte,' ook records door de Nederlandsche rijders ge maakt, op door den K. N. S. B. erkende banen zooals b.v. in St. Moritz als oflicieel te registreeren, een officieele tabel te publicee- ren van records, door onze rijders op onze eigen, Nederlandsche banen gemaakt. Het zal ieder duidelijk zijn, dat elke verge lijking tusschen de prestaties, in Zwitserland en in ons eigen land geleverd, geheel mank gaat, en het is dan ook zeker toe te juichen, dat men van Bondswege dezen onzuiveren toestand niet langer laat voortbestaan. Waarbij dan wel al3 vaststaand kan worden aangenomen, dat de records, die thans op naam van Groningen zullen worden gebracht, lang In eere zullen worden gehouden. Zaterdagavond vond in „De Harmonie", te Groningen, een officieel diner plaats, waaraan naast de officials van den K.N.S.B. en de IJs- vereenigrag „Groningen", de rijders aanzaten, in totaal ruim 60 personen. Aan Dolf van der Scheer werd door den heer Van Laar het di ploma uitgereikt voor het record, door hem in Davos over 10.000 K.M. gemaakt, en daar ge bracht op IS min., 9 sec. Heiden deed er iets meer dan 21 seconden langer over op de Groningsche baan een uitnemende tijd in ons Hollands-eb klimaat heropende scheepvaart hier en daar veelvuldige wakken en open geulen ontstaan, waardoor alge meen oppassen de boodschap is. De Rotte tot halverwege de Rottemeren onbe trouwbaar. De Boezem naast de Rotte, hoewel zeer behel pen, berijdbaar. De Rottemeren prachtig ijs. Kanaal tot Nieuwerkerk onbetrouwbaar. Nieuwerkerk-Gouda slecht ijs. Groene Wetering tot Nienwerkerk goed Ijs. Wakken door de Zuld-Hollandsche Ijsbond afge zet. Uit Zoetermeer ontving men bericht dat de Leye niet te berijden is. Leidsche wallen goed te berijden Dobbe goed ijs. Krimpenerwaad Ijs sterk, windgaten niet vertrouwd. Zuid-Hollandsche Ijsbond District Vlaardingen Het ijsbericht van 3 Februari luidt: De banen en wegen in het district Vlaardingen (aid. Kethel, Den Hoorn, Schipluiden, Maasland, Maassluis en Vlaardingen) zooals deze voorko men op de officieele kaart van den Z.H.IJ. zijn tot heden nog onbetrouwbaar. Windgaten en wakken z;jn op vele plaatsen aanwezig, zodat de grootst mogelijke voorzichtigheid dient in acht genomen te worden. Plannen om van uit dit district tocht n te ondernemen, et' zooals velen doen, van uit het Westland hierheen komen, zullen dus tot nadere berichtgeving moeten worden uitgesteld. in de meeste polders zijn Zaterdag de water machines nog in werking geweest, zoodat de breede slooten ingevallen zijn of bedekt met z.g. bol-ijs. Ook hier moet dus terdage uitgeke ken worden. De uitslagen. De uitslagen luiden: Klasse A: cracks, leden K.N.A.U., afstand C K.M. Ingeschreven 8, uitgekomen 7 deelnemers. 1. M. v. Heuven, A.V.A.C., Amsterdam, tijd 22 m 18 1/5 sec.: 2. C. C. Peters, Trekvogels, Den Haag, tijd 22 m. 43 sec.; 3. van Overdam D.O.S., Rotterdam, tijd 23 m. 114/5 sec.; 4. P. Timmers, D.H.C., Delft, tijd 23 m. 17 2/5 sec.'; 5' A. Groeneweg, Pro Patria, Rotterdam; 6. E. Rooiakkers, D.H.C., Delft. Klasse B: K.N.A.U.-leden, afstand 5 K.M. In geschreven 6, uitgekomen 5 deelnemers. 1. G. J. Loman, Graaf Willem II, Den Haag, tijd 23 m. 49 1/5 sec.; 2. D. v. IJperen, D.O.S., Rotterdam, tijd 23 m. 56 4,5 sec.; 3. C. M. Coeland. K.N.A.U., Den Haag, tijd 24 m. 37 3/5 sec. Klasse C: afstand 3K.M. Ingeschreven 9, uitgekomen 5 deelnemers. 1. j. Hoogeveen, D.O.S., Rotterdam, tijd 16 m. 17 sec.; 2. M. V. d. Laan, Thor, Rotterdam, tijd 16 m. 56 4/5 sec.; w- Bruggemans, Zwaluwen, Den Haag, tijd 17 m. 31 sec.; 4. H. Snijders, A.VAG Amster dam, tijd 17 m. 26 sec. Klasse D: nieuwelingen, afstand 3% K.M. In geschreven 84, uitgekomen 76 deelnemers. 1. J. Wolzak, A.V.A.C.A., Amsterdam, tijd 15 m. 56 sec.; 2. J. de Groot, Zwaluwen, Den Haag, tijd 15 m. 56 1/5 sec.; 3. J. Scheenloop, Pro Patria, Rotterdam, tijd 15 m. 594 5 sec.- 4. F. Hak kaart, R K. S.V.L., Leiden, tya 16 'm. 7 4/5 sec.; 5. Jac. V. Kampen. Zwaluwen, Den Haag; 6. K. Boer, Thor, Rotterdam; 7. A. Bakker. Trekvo gels. Den Haag; 8. p. Hansen, TJ.V.S., Leiden; -■ A. Martens, Zeemacht, Amsterdam; 10. De Koek, Den Haag. ZUID-HOLLANDSCHE ATHLETIEKEOND. GEEN NEDERLANDER NAAR OSLO. Naar verlui-At zal de K. N. S. B. in te-gens,fi ling met de ronkelijke bedoelingen geen lijders af var.:- en naar de wereldkampioen schappen lange baan die de volgende week te Oslo zullen worden gehouden. Men brengt dit In verband niet een met den Noorsohen Schaats bond gerezen kwestie. DE feNELSTE BEROEPSRIJDER. De Bond van IJsclubs in de Noordelijke pro vinciën. onder welks auspiciën te Joure het kampioenschap van Nederland kortebaan voor profs werd verreden, kende een verguld zilveren medaille toe aan den Groninger rijder C. Brou wer die in dezen wedstrijd den snelsten rit maakte, doerede 160 Meier lange baan in 15 2/5 sec. af te leggen. IJS- EN BA A NBERICHTEN. Zuid-Hollaiidsclie IJslxuul a f deel in g Rotterdam De door dezen bond ontvangen üsbericliton luiden als volgt: Door strenge vorst is het ijs, dat vóflr de laatste vorstperiode in het water lag,betrouw baar. Echter zün door den harden wind en 13e Algemeens Jaarvergadering. De Zuid-Hollandsche Athletiekbond heeft Za terdag in café Suisse te Rotterdam, onder voor zitterschap van den heer 'VV. A. Deenen zijn der tiende algemeene jaarvergadering gehouden. Dè voorzitter heeft in zijn openingswoord woorden van hulde gewijd aan de nagedachtenis van wijlen C. Stempels, die jaren voorzitter was van den Dordtsehen Athletiekkring en die zich steeds een ijverig werker heei't getoond voor de athletiek-beweging. Spreker vertrouwde, dat in het komend seizoen het athletiekleven krachti ger zou opbloeien. De Olympische Spelen hebben de belangstelling voor de sport doen opleven en door hard werken van de kringen kan 1929 zijns inziens een vruchtbaar jaar worden. De heer J. B. Wesseling bracht als secretaris- penningmeester de jaarverslagen uit. Deze zijn niet bepaald in een optimistischen toon gesteld. De Olympische Spelen hebben volgens hem het inheemsche athletiek-Ieven -doodgeslagen, en zijn oorzaak geweest, dat de athletiek-beweging ex- niet beter op geworden is.. Hij geeft een over zicht van de werkzaamheden van de hij den bond aangesloten kringen en maakt er gewag van, dat het aantal aangesloten vereenigingen en le den is achteruitgegaan. Telde de bond het vorige jaar 59 vereenigingen met S76 leden, waaronder 10 juniores, dit jaar zijn deze cijfers resp. 54 en S16 (waaronder 12 juniores), zoodat een achter uitgang van 5 vereenigingen met 30 leden te constateeren valt. Dit vindt Intussehen voorna melijk zijn oorzaak in het feit, dat vorige jaren vereenigingen stonden ingeschreven, welke zelf niet wisten, dat zij lid waren. Door een te veel aan propagandistischen ijver van den vorigen secretaris waren ze op de ledenlijst geplaatst. VVat de financiën betreft, .de kas sluit met een batig saldo van f 408.04, terwijl de balans een saldo aanwijst van f 661.77. Op de agenda stonden vier voorstellen van het bestuur, luidend als volgt: 1. Het bestuur van den 26- H. A. B. dringt er bij de K. N. A. U. op aan, dat het verplicht stel len van vaste startnummers vervalt. In de plaats daarvoor komt de verplichting, dat ieder athleet, die deelneemt aan wedstrijden, in het bezit is van een identiteitskaart, te verstrekken door het re- cretariaat tegen betaling van 1-25. 2. Het bestuur van don 2. H. A. B. dringt er bij de K. N. A. U. op aan bet dragen van twee startnummers verplichtend te stellen. De wed strijd-gevend© vereenigingen hebben te zorgen, dat voor ieder deelnemer twee Startnummers be schikbaar zijn. 3. De Technische Commissie der K. N. A. TT. houde meer rekening met de groote propaganda, die voor de bonden bestaat in het deelnemen van nieuwelingen aan de wedstrijden en geve daar voor ruimer verlof. 4. Het bestuur stelt voor den hoofdelljken om slag der reiskosten voor de afgevaardigden naar de algomecne vergadering af te schaffen. Al deze voorstellen worden aangenomen. Wat het eerste punt betreft, zal, indien de KJ N. A. U. het voorstel mocht verworpen, een tusschen- voorstel worden ingediend door de vereenigin gen Brunhilde, Nieuw Brunhilde, Hygyea en to Verve om voor ieder iid een identiteitskaart ver- plechtend te stellen en dan de kosten up 50 cent te brengen. Een voorstel van de vereenigïng T.H.O.R., Gouderak, om de klasse-indeeling niet te doen gelden bij veldloopen voor zoover het betreft personen, die in een hooger klasse zijn geplaatst door een overwinning over een afstand van 80b M. of minder, word eveneens aangenomen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. A. Deinen, voorzitter, J. B. Wesseling, secreta ris-penningmeester, G. van 't Clooster, p c Rauws, J. van der Lee, II. F. M. Hartog, J,'van der Kolk en H. J. van Leeuwen. De Technische Commissie zal bestaan uit me vrouw M. DiebenKonings, en de heeren G. J. M. Buff, A. J. Bronkhorst, H. F. M. Hartog en J. van der Lee. Ais officieel orgaan werd wederom de „Sport" gekozen. Intussehen werd felle critiek geoefend op een zeker soort advertenties in de adverten tierubriek. De heer B. Verwaal verdedigde het voorstel om dames af te vaardigen naar de dameswereldkam pioenschappen, die te Praag zullen worden ver werkt. Nadat enkele punten van de agenda van de K. N. A. U. waren besproken, had de rondvraag plaats, die nog even de gemoederen in beweging bracht. PERSOONLIJKE WEDSTRIJDEN K.N.G-V. Het koninklijk Nederlandsch Gymnastiek- Verbond heeft gisteren in Amsterdam voor de eerste^ maal de persoonlijke kampioenschappen van Nederland doen verwerken in de beide za len van de Amsterdamsehe Turnhal in de Pos- seerderstraat. Aan deze wedstrijden was tevens door den Amsterdamschen Turnbond 1927 voor de hoofd stedelijke deelneemsters en deelnemers de titel van Amsterdamsch kampioen verbonden. Aan dit tornooi namen 14 turnsters- en 7 tur ners deel. De uitslagen^waren Kampioenschap van Nederland Dames: 1. M. v. d. Berg (W.J.K., Den Haag), kampioene, 262 p.; 2. A. Polak (Bato, Amsterdam), 261% p. E. de Levie (idem). 241% p. 4. R. Rumpt (D.o.g., Amsterdam), 237 p 5. A. v. d. Bos (idem), 235% p. 6. L. iNordhoim (Bato.'Wmsterdam), 227% p. jr. Flick en L. Wolzak (D.O.S., Amsterdam, 221% p. S C. v. d. Leeden (W.S.IC, Den Haag) 209% ?ó'-r> dkens Cs-Gravenhage), 206% p 10. R. van Praagh (idem) 193% p. n. F. van Leeuwen (Idem), 189 p. i2. L. Poons (idem), 181 p. 13. A. Opdenberg (idem) 151 p. Heeren: 1. e. Melkman (U.D.I., Bergen op Zoom), 306 p. 2.. J. F. v. d. Vinden (D O S è™f)ar277V5nP- 1B°0t (Hercuiel Out Karspel), 277 p. 4. pouw (DOS Am Dames: 1. A. Polak (Bato), 261% o E. de Levio (Bato), 241% n q K (D.O.S.) 237 p. 4. A. v. d. Bos (D.O S 235% p.; 0. L. Nordheim (Bato), 227% p 6" p Flick en L, Wolzak (D.O.S.), 221% p Heeren: 1. J. F. v. d. Vinden (DOS) 2. "W. Pouw (D.O.S.), 276 p. 3 j ranca (Bato), 247% p.; 4. W. Zwa^f, {Baf0), BELANGWEKKEND ARTIKEL VAN f P. BICHLMAIR SJ. Practische wenken aan de priesters. Over Dovenstaand onderwerp bevat het jong ste nummer van „Schonere Zukunft" 'n belang wekkende studie van den Pater Jesuiet Georg Bichlmair uit Weenen. Schrijver constateert, dat de toenemende uit tredingen uit de Kerk gedurende de laatste tien jaren eiken Katholiek met zorg vervullen en. vooral de Katholiekr geestelijkheid ernstig stemt. Meer dan 90 pet. der uitgetredenen worden godsdienstloos, dus practisch heidenen. Na twintig jaren zullen er een miHioen bei denen in Weenen zijn. Men moet langzaamaan ophouden van een „Katholiek Weenen" te spreken. Schrijver wil niet beweren, dat alle geeste lijken vrij van schuld zijn, waar het de afval- beweging geldt, doch een hoog percentage gees telijken presteert dingen, die ver boven de mid delmaat liggen, ja, het heroïeke bereiken. Het grootste gevaar voor den Weensehen clerus is echter: de ontmoedigiog. Overal ver heffen zich bergen van moeilijkheden, Spot, ter reur, schaamtelooze pers, politieke ophitsing doen veel kwaad. Men werkt met bewuste leu gens, lasteringen en verdraaiingen, wijl men den strijd tegen de kerk gebruikt om tot poli tieke macht te geraken. Een satanische haat ia aan hot werk. De zièlz-org der geestelijkheid zou intussehen zeker veel erbij winnen, wanneer men hier en daar nog edelmoediger wilde besluiten, oude vormen en methoden op te geven, om zich ge- heel aan cle tegenwoordige behoeften aan te passen. Men moet dus „modern" zijn in de goede beteeken is van het woord. De ervaring bewijst, dat dit een grootere afval beweging voorkomt. De Katholieke priester wordt het meeste ge acht, wanneer hij niet anders wil zijn dan priester, „geestelijke" in den volsten zin van het woord. Geen politieke lieden verwacht het volk uit de rijen der geestelijken. Het ont breekt aan de noodige ondernemende, ideëen- rijke geestdriftige volksleiders bij de geestelijk heid. Vandaar 'n zekere starheid en lauwheid bij den verdedigingsstrijd. De missies te Weenen hebben verder geleerd, dat de menschen nadei tot het kerkelijk leven gebracht worden, wanneer men ben in hun hul zen opzoekt. 295 p, ranca 237 p. IN ENGELAND. Internationaal. Wrexham: WalesIerland Intern, amateurs. Northampton: Engeland—de Rest Eerste divisie. ArsenalManchester City Aston Villa—Burnley Blackburn RoversBirmingham Bury—Cardiff City Derby CountyBolton Wanderers E vertonHuddersfield Town Leeds United—Liverpool Leicester City—New Castle United Manchester United—West Ham United Sheffield UnitedSheffield Wednesday SunderlandPortsmouth Tweede divisie. BlackjoolNottingham Forest BradfordClapton Orient ChelseaBristol City Grimsby TownStoke City N J MilhvallTottenham Hotspur Notts CountyReading Oldham AthleticBarnsley Port Vale—Hull City SouthamptonMiddlesbrough Swansea TownWest Bromwich Albion Wolverhampton WanderersPreston North End 12 Hoopgevende gerechtelijke uitspraken. (Van onzen correspondent.) 2—2 9—1 0—0 4—2 4—1 4—1 2—1 0—3 2—2 1—1 2—3 1—1 5—e 2—2 2—1 3—0 2—1 6—1 1—1 1—0 4—1 1—1 6—1 Men seint ons uit Groningen Met Verbeek, die na een keurige overwinning op den kampioen Gehrels de meeste partijen had gewonnen aan het hoofd, ging Zaterdag de derde dag van het tornooi om het nationaal kampioenschap tweede klasse groot biljart te Groningen in. De Utrechtenaar speelde des namiddags tegen Schmidt, den eenige, die van alle tot dusverre gespeelde wedstrijden nog geen enkele had gewonnen. Verbeek liet hem op 164 staan. Wolthekker en Verloop deden ge ril imen tijd weinig voor elkaar onder, maar een goede serie van 67 maakte hem tenslotte voor den Assenaar onbereikbaar. Het treffen tus schen Wolthekker en Gehrels leverde een emo tioneel verloop op. Toen de Noordeling een 100 caiamboles was uitgoloopen, scheen de kam pioen reeds verloren, maar door firaai volhou den liep hij dezen achterstand nog weer vrijwel geheel in. De gedetailleerde uitslagen lulden: de Schep per 30 punten, 44 beurten, gemiddelde 6.81, hoogste serie 28; Verloop 169 punten, 43 beur ten, gemiddelde 3.93, hoogste serie 35; Gehrels 279 punten, 41 beurten, gemiddelde 6.85, hoog ste serie 41; Verbeek 300 punten, 42 beurten, gemiddelde 7.14, hoogste serie 32; van Vliet 300 punten, 44 beurten, gemiddelde 6.81, hoog ste serie 35; de Schepper 229 punten, 4-1 beur ten, gemiddelde 5.20, hoogste serie 20; Gehrels 236 punten, 31 beurten, gemiddelde 7.61, hoog ste serie 30; van Eijmeren 300 punten, 31 beur ten, gemiddelde 9,67, hoogste serie 35; Verloop 300 punten, 43 beurten, gemiddelde 6.97; hoog ste serie 39; van Eijmeren 238 punten, 43 beur ten, gemiddelde 5.53, hoogste serie 18; Verbeek 300 punten, 32 beurten, gemiddelde 9.37, hoog ste serie 54; Schmidt 164 punten, 32 beurten, gemiddelde 5.12, hoogste serie 25; Wolthekker 203 punten, 32 beurten, gemiddelde 6.34, hoog ste serie 30; Verloop 300 punten, 32 beurten, gemiddelde 9.37, hoogste serie 67; Wolthekker "00 punten, 37 beurten, gemiddelde S.10, hoog ste serie 32; Gehrels 278 punten, 37 beurten, gemiddelde 7.51, hoogste serie 51. Weenen," 31 Januari 1929. In de maand December of Januari is het een ongeschreven wet voor de schoolkinderen, dat zij tot de H.H. Sacramenten naderen. In Her- nals, Weenens 17de Bezirk, gingen ook dezer dagen verscheidene kinderen te biechten, in de algemeene hulpkerk, welke de paters Redemp toristen daar bedienen. Bulten stonden mede scholieren met grootere broers hen op te wach ten, sloegen enkelen, stompten een kind, dat vroeger reeds een oog verloren heeft, een bloed neus en verrichtten nog andere „helden"-daden, tot zij door enkele volwassen bezoekers van het bedehuis werden verdreven. Zoo kan Weenen ook reeds wijzen op kleine slachtoffers voor do zaak van Christus en Zijn Kerk. Het spreekt vanzelf, dat de socialisten den strijd om de jeugd niet enkel en alleen laten voeren door de kinderen. Neen, dat moet men hun nageven, daarbij doet alles mee, tot zelfs de fractie der roode partij in het parlement. Die heeft dezer dagen weer eens geprobeerd, een einde te maken aan het bestaan der zoo gehate confessioneele scholen in het Burgen- land. Zij heeft eenvoudig het voorstel gedaan, de benoeming' der onderwijzers aan die bijzon dere scholen ook door vader staat te doen ge- schïeden dan zouden zij wel heel gauw de zaak zoo in elkaar hebben gezet, als zij dat zoo vurig wenschen. Ku we toch spreken over die gebeurtenis in het parlement, welke het bewijs levert, dat er onophoudelijk dient gewaakt te worden en ge- streden, zij hier nog even medegedeeld, hoe ook de groot-Duitschers zich schaarden aan de zijde der tegenstanders van de christelijk-socl- aien. Deze heeren hebben een voorstel gedaan, en dit voorstel ook doen» aannemen, de regee ring uit te noodigen, ten spoedigste de wetten op het huwelijk voor Oostenrijk te ontleenen aan de Duitsche wetgeving op dit gebied. Het spreekt vanzelf, dat de socialisten er als de kippen bij waren, het voorstel over te nemen en te steunen; die heeren hebben ook niets tegen echtscheiding, abortus en derge lijke fraaie dingen meer. Zoo hebben ze het parlement wetten doen aanvaarden, waarover het parlement zelf niet ken stemmen! Gelukkig kan ik ook nog op een paar episo den wijzen, die voor de Christelijke bevolking van Oostenrijk er een beetje meer bemoedigend uitzien. Het zijn een paar uitspraken van bet hoogste gerechtshof, inzake de vrijheid van vereeniging en organisatie. Het hooge gerechtshof heeft twee vonnissen geveld, waarbij ten eerste het uitoefenen van dwang op niet-georganiseerde werklieden, om hen tot de een of andere organisatie te doen toetreden, door die wet als afpersing- wordt beschouwd en als zoodanig bestraft Twee werklieden werden tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens afper- smg, omdat zij gepoogd hadden, met dwang, «en niet-georganiseerd werkman tot de rood© organisatie te doen toetreden, gingen, recht hebben op schadevergoeding. Niet minder dan 167 werklui,' die e©ïi niet-georganiseerde uit bet bedrijf hadden ge- doordat zij de firma met staking be dreigden werden veroordeeld, een zékere som als schadevergoeding aan den mam t« betalen^ welken zij het dageiijkscb brood hadden doen verliezen. 1 fi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6