f "g il ^aandaf 4 Februari 1929 Derde Blad Pagina 1 OP VüNDcL'5 STêRF^aG i SU»» WÊÊÊÊmm V LATE WAARDEERING. BENOEMINGEN NA 250 JAREN VONDEL, DE ONZE 1 I I :1* 11 '«e -wMÊÊmm. Mi - f. -p„ct" (yy'"h C 71 "^3 DR. W. ROOYAARDS f DE RAMP TE HOEK VAN HOLLAND. DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER TREINVERBINDING ROTTERDAM—MAASTRICHT ij DE AANNEMERS-KWESTIE vj Een sociaal-democratische krant heeft nooit eenige waardeering over voor een katholiek, die een naam heeft in het so ciale leven. Ook katholieke bonden doen nooit iets; hoogstens loopen ze den socia- listischen bond achterna als een kind aan moeders rokken. De Katholieke Kerk, en hiermee bedoelt men haar leiders, de Paus, kardinalen, bisschoppen en pastoors, kape laans en paters deed nooit iets voor den werkman. Zij heet dienaresse van het ka pitaal en beschermster van de brandkast. De leiders van de katholieke bonden heb ben niets te beteekenen, zijn stumpers, die zich, soms tegen beter weten in, ver kocht hebben aan dat verloopen zaakje. Eerlijke en oprechte werkers voor de ar beiders en boeren bestaan er bij de katho lieken niet. Natuurlijk zijn er wel sociaal-democra ten, die er anders over denken en er on der elkaar ook wel anders over spreken. Maar de socialistische krant weet er niets van en haar lezers mogen er niets van we ten. Er zou anders wel eens gevraagd kun nen worden door een enkelen snuggeren lezer of de katholieke geestelijken uit de sociale beweging zooveel eigen voordeel trekken als de leiders van de sociaal-demo craten. We zeggen niet, dat wij van iedereen belangeloos werken voor de partij en de vakbeweging verwachten of noodig houden; integendeel, voor deze werkers moet een levenstaak mogelijk gemaakt worden door hen, voor wier welzijn zij arbeiden. Doch het zou wel een aardige vergelijking opleveren als men naging wat de socialistische leiders aan de sociale beweging danken op stoffelijk 'gebied, en hoe de geestelijken daarbij varen. Deze gedachten behooren blijkbaar niet tot de ontwikkeling van een goed sociaal democraat; evenmin een ernstige opvatting over godsdienst. Door socialisten zelf is wel eens geklaagd, dat hun pers nooit iets anders over gods dienst wist op te disschen dan schandaal tjes. Alsol de leer en praktijk van den gods dienst daarmee begon en eindigde. Hetgeen wij hier schrijven, wordt ook ge houden door de „afgescheiden socialisten in Limburg. Zij geven nu ook toe, dat er onder ni et-socialist en ook menschen gevon den worden met een eerlijke overtuiging, die veel werk verzetten, maar de zaken an ders zien dan de socialisten. Moest men, om dit feit vast te stellen,, de S. D. A. P. ver laten? Of is dit een bewijs, dat zij geen echte sociaal-democraten geweest zijn maar nog iets „katholieks" hebben overgehouden? in liet bisdom 's Hertogenbosch. Op voordracht van den Hoogwaardigen Pre, laat der Abdij Berne te Heeswijk heeft Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogenbosch benoemd tot pastoor te Engelen den Weleerw. heer H. J. Serrarens, tot kapelaan *.e Heeswijk den Weleerw. heer L. J. M. Verlinden, tot kapelaan te Haarsteeg, den Weleerw. heer J. H. M. Laa- ne, tot assistent te Elshout, den Weleerw. heer G. M. J. Gründemann en tot kapelaan te Berli- cum den Weleerw. heer J, J. Wouters. (St. Janski.) DEKEN L. TIJSSEN. Vrijdagavond is de HoogEerwaarde heer Pas toor L. Tijssen, deken van Sittard, in het Fransche klooster aldaar, van de laatste Heilige Sacramenten voorzien. Zijn toestand is zorg wekkend. L. HOLLAAR, t Vrijdagmorgen is, naar de „N. R. Crt." meldt, overste L. Hollaar, hoofdofficier van ad ministratie 2e klas, intendant der zeemacht, op zijn bureau in het direetiegebouw der ma rine te Den Helder, tengevolge van hartver lamming, overleden. ONDERSCHEIDING. De President van de Fransche republiek heeft den gep. luitenant-generaal T. F. J. Muller Masis oud-commandant van het Veldleger, thans lid van den Itaad van State benoemd tot groot officier in de orde van het Legioen van Eer. EEN JOODSCHE RADIO-OMROEP De vereen iging Betsalel heeft, naar het „Hdbl" meldt, het initiatief genomen om te komen tot een Joodschen radio-omroep. Eenige bekende personen hebben zich reeds bereid ver klaard, zitting te nemen in het siichtings- eomité. Rabbijn dr. M. de Hond te Amsterdam heeft de vcorloopige leiding. P.ADÏOTELEF00ND1ENST NEDERLAND— NED.-INDIë. Gedurende het tijdvak van 11 tot en met 16 Februari a.s. worden de diensturen van den xadiotelefoondierfst NederandNed.-Indië be paald op 13.30 tot ongeveer 16.30 uur (Amster- damsehe tijd). 1679 5 FEBRUARI 1929 Het is niet een eigenlijk eeuwfeest van Von del, dlai in deze week wordt gevierd, overal waar onze taal gesproken wordt. Maar voor het vernieuwen van het contact tussefhen den dichter en ons volk is iedere gelegenheid wel kom. En zoo is het goed na 250 jaar Vondels sterfdag eerbiedig te gedenken. Want wanneer we ons in Vondel verdiepen, dan verdiepen we ons in een der edelst^ open haringen van den mensehelijken geest. Met hem leven we den weelderigsten bloed, de schoonste verheffing mee van het allerbeste van ons ras in den loop dier geschiedenis, een bloei en een verheffing die naar rangoTde dade lijk volgt op die allerhoogste ontplooiing van het Hollandsche wezen: in het zielsleven der vaderlandsohe heiligen. Het is gemakkelijk over Vondels grootheid in het algemeen te spreken, het is moeilijker om er het bijzonder moment van aan te geven: een ieder zal in de verschijning van dezen veel zijdige het accent naar eigen voorkeur willen leggen.... en dan toch nog de complete per soonlijkheid niet geheel recht doen. In ieder leven is een kans van grootheid neergelegd en het bijzondere bij Vondel is mis schien juist, dat hij de zijne zoo volkomen, zoo harmonisch en zoo volstrekt heeft weten te verwezenlijken. In het statige en gespannen evenwicht van zijn gezond-mannelijke natuur heeft hij al strijdend de tegenstellingen verzoend, de krach ten geordend, zonder vlucht, zonder iets prijs te geven dat goed was, zonder in eenig opzicht zijn wezen geweld aan te doen. Kunst en leven, persoonlijkheid en gemeenschap, vaderland en christenheid, godsdienst en cultuur, staatsbur ger- en dichterschap, geestesvrijheid en tucht van denken en doen, al diie groote werkelijk heden waartegenover het individu zich de goede verhouding te veroveren had, Vondel Leeft al levend en werkend aan dat alles de rechte plaats gegeven. Door de genade verlicht schiep hij de wonderbare en grootaohe orde, die zijn levenswerk ons stralend openbaart. De kunstenaar schond het leven niet; hij heeft het In leed. en vreugde als een goede gave bemind. Denker met een scherp ver stand, onverzadigbaar veel-weter die „planken vol boeken vrat", is toch de dichter niet in den didactischen betooger ten onder gegaan, maar bleef hij trouw aan zijn roeping om de gevon den waarheid in heelden te doen spreken. De persoonlijkheid heeft geen afzijdigheid noodig gehad om het zelf te koesteren en on beroerd te bewaren: blij met de blijden en weenend met de weenenden leefde hij het leven van zijn omgeving, van zijn volk in stad en land hartstochtelijk mee. Vurig patriot was hij tevens e»n echte Ph-rooeeër die geloof had In SCHIETOEFENINGEN AFGELAST WEGENS GRIEP. Wogens het heerschen van griep onder het garnizoen Amersfoort, zullen de He en IVe 'Infanterie Brigade van 4 tot en met 9 Fe- 'toruari ge«a schietoefeningen houden met de zware mirtailleurafdeelingen te Legerplaats |>Jj Harskamp. Vondel op 80-jarigen leeftijd. Naar Ph. de Konlnck. m de Westersohe menschheid, was hij zich be wust van haar roeping om de wereldkerk te bevestigen op aarde en daarmede den vrede in het universeele Godsrijk van zijn visioenen. Kind van de hervorming en van de godsdienst twisten, is hij den zwaren gang terug gegaan en vond hij den weg naar de open poorten van de Stad op den Berg. Zoo vatte hij de oude godsdienstige traditie van zijn volk weer moe dig op. Maar al' kwam hem nu het middel- eeuwsch verleden Innig nabij, hij bleef fel en volkomen kind van zijn eigen tijd. De verzoen ning van overgeleverd geloof en moderne cul tuur, die ontzaglijke opgave voor de tegen woordige generaties, heeft Vondel voor zijn tijd in een grandiose synthese opgelost. Vol diepen eerbied voor de „oude, wijze hei denen" als de meest overtuig de der humanis ten, heeft hij de antieke cultuur bij hare weder geboorte voor deze gewesten ten doop gehou den. De vrijheid, die de Renais sance aan het persoonlijk le ven gaf, is hem niet anders dan ten goede geko men. De innige toon van de middeleeuwen bleef nog voor het laatst zacht en sterk bij hem doorklin ken, de gods dienstige bezie ling sloeg nog eenmaal hoog op en schiep als on vergankelijk teeken een „ka thedraal van verzen". En te vens behield hij In de verheer lijking van het natuurlijke le ven een adel en verhevenheid, die leerden hoe hij van den an tieken geest niet den Minne lijken schijn, maar het edele wezen iu rich opgenomen had. De machtige oudheid heeft zijn visioenaire verbeelding niet overweldigd, al leen maar be vrucht. Zonder oangelijkheid te genover het ero tische leven, heeft hij zich vrij weten te houden van de temptaties, waaraan Rubens zwelgend be zweek. De dichter stond niet afzijdig van het staat kundig leven. In de politiek van stad en land kwamen in zijn periode 's menschen eigen schappen niet schooner en beminnelijker aan den dag dan in andere tijden. Maar Vondel wendde zich niet hooghartig af van wat hem inwendig moest doen walgen. De liefde tot het gemeenebest dwong 'hem tot den strijd, dien hij ridderlijk volvoerde, moedig, zonder baatzucht en onverschillig zelfs voor eigen leven en lot als waarheid en recht om zijn scherpe pen vroegen. Maar deze fel-levende, heftige agitator had niets van een rebel: hij was een ordelie vend burger, die het gezag hooghield en vorsten eerde, tegenover edel bloed nooit kruiperig maar altijd fier In bet bewustzijn van zijn eigen prinselijk dichterschap. Deze critische geest en strijdbare hekeldichter, zoo zelfbewust in zijn persoonlijke overtuiging werd een geestdriftige en volgzame zoon van de moe derkerk. In isaiar schoot kwam zijn beproefd godsdienstig leven 'tot rust en volle ontplooiing, kon hij ruim ademen als een vrij kind van de genade. Het beeld van Vondel, waarvan wij hier de trekken met het enkele woord van een krantenartikel slechts kunnen aanstippen, zal ■i PH| Beeld van Vondel in de H. Sacramentskerk te 's-Gra- venhage, werk van den beeldhouwer R. van Item- men. Dit is het eerste en eenige beeld van den dich ter der R. Eucharistie in een katholieke kerk. 'x tius' firn*ipm'—t Een der laatste handschriften van Vondel. in de komende dagen op velerlei wijze in de herinnering van ons volk wórden teruggeroe pen. Mag het een levend beekl zijn, mag het een levend beeld blijven! Sedert Potgieters tijd werd er veel afgedon gen op de glorie van onze Gouden Eeuw. Maar hoe critisciher we deze periode van ons natio naal leven leerden bezien, hoe grooter en uni- vetrseeler de figuur van Vondel daarin ver schijnt. Dit goud is geheel zuiver bevonden. Een jubileum-uitgave- Bij de Uitgeverij „De Torentrans" te Utrecht zal een jubileum-uitgave van Vondels volledige werken verschijnen. Zij wordt bewerkt door dr. H. G. Diferee, conservator van het Vondel-Museum te Amster dam. Prof. Albert Verwey schrijft de inlei ding. Overbrengen van het stofeflijk overschot Zaterdagmiddag i't 12.29 uur is het stoffelijk overschot van den in Menton overleden too- neelleider dr. W. Royaards, aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. De kist, waarin zich het stoffelijk omhulsel bevindt, is op het Westelijk deel van het perron, on middellijk na aankomst van den trein uit gedragen en gedekt met een palmtak, die uit Menton was meegekomen, in een lijkauto ge plaatst. Een der zoons, de heer Ben Royaards, was daarbij aanwezig. De auto reed direct naar de ziekenverpleging aan de Prinsen gracht. Naar wij vernemen, zal Illona Durigo naar Amsterdam komen om haar medewerking te verleenen bij de plechtigheid in den Stads schouwburg, die aan de begrafenis van het stof felijk overschot van Dr. Willem Royaards zal voorafgaan. Thans is definitief bepaald, dat de begrafe nis Dinsdagmiddag a.s. op Westerveld zal ge schieden. De plechtigheid in den Stadsschouw burg zal Dinsdagochtend om 10 uur aanvangen. Op dat tijdstip zullen alien, die de plechtigheid willen bijwonen, in den Stadsschouwburg aan wezig moeten zijn. Zooals reeds is medegedeeld, zal met mede werking van het Concertgebouworkest worden uitgevoerd het laatste deel van Mahler's Das Lied von der Erde: „Der Abschied". De plech tigheid in den Stadsschouwburg, waarbij niet gesproken zal worden, zal een half uur duren. Het stoffelijk overschot van Dr. Willem Roy aards is Zaterdagavond van de Ziekenverple ging aan de Prinsengracht te Amsterdam over gebracht naar de woning van de familie Roy aards aan de Prinsengracht 855. JOHAN DE MEESTER Jr. Ondanks zijn verbintenis met Verkade, te Amsterdam, zal Johan de Meester Jr. nog ge durende enkele maanden de regie van het Vlaamsche Volkstooneel blijven waarnemen. LUITENANT-GENERAAL R. P. VERSPYCK f In het R. K, Rusthuis Nieuw-Marienburg te Soestdijk is overleden op ruim 91-jarigen leeftijd luitenant-generaal b. d. van de Grenadiers, de heer R. P, Verspyek. WEER EEN SOCIALISTISCHE PARTIJ OPGERICHT Na een tweedaagsch congres Te Amsterdam is Zaterdag en Zondag een congres gehouden tot oprichting van de Revo- lutionnair Socialistische Partij. Ongeveer 150 personen waren bijeen in de zaal van „Handwerkers Vriendenkring". Het woord werd o.a. gevoerd door de heeren Lan- kemper, Sneevliet en Bonman. In de huishoudelijke zitting van het congres werd het bestuur van de nieuwe partij als volgt samengesteld. H. Sneevliet, voorzitter J. Molen kamp secretaris, W, F. BJaauw, penningmees ter. De overige leden zullen nog worden be noemd. Tot redacteuren van een uit te geven orgaan werden aangewezen de heeren Sneevliet. Bou- man en Boersma. Op 90-jarig en leeftijd bezoekt Vondel burgemeester Cornells de Vlaming van Oudshoorn, om «f?» te Vjfagen voor zijn kleinzoon Justus. Voor de nageleten betrekkingen H. M. de Koningin-Moeder heeft een belang rijk bedrag ter beschikking gesteld van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis voor het fonds, dat gevormd zal. worden voor de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van reddingbootien. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis had tot gisteren voor de ramp ƒ100.371. ontvangen. IMPRESARIO AANGEHOUDEN Een oplichting van 12 a 13 gulden De politie te Maastricht heeft den vocrtyluch- tigen impresario, die van oplichting wordt verdacht, aangehouden. Hij werd naar Utrecht vervoerd en verhoord door den commissaris der tweede afdeeling, die hem tér beschikking van de justitie zal stéllen. De oplichting zelf betreft slechts eén bedrag van 12 a 13 gulden, dat- Voor bloemstukken wasbestemd, maar er zijn nog meer klachten tegen den gearresteerde ingebracht, die meer qp civielrechtelijk dan op strafrechtelijk terrein liggen. („Hbld.") MAATREGELEN VOOR DE SPOORWEGOVERGANGEN De gewone wegen of ouder of boven de spoorwegen leggen Als gevolg van het in Maart 1926 gehou den Veiligheids-congres werden destijds eenige commissies benoemd voor de veiligheid van het verkeer. Een uitvoerig rapport, bevattende een aantal conclusies, is thans verschenen. Wat de veiligheidsmaatregelen voor spoor, w-eovergangen betreft, lezen wij daarin o.m. de volgende conclusies: Er diient gestreefd te worden naar het on afhankelijk van elkaar maken van de spoor wegen met de gewone wegen en de kruisin gen. te doen vervallen. Daartoe Is het noodig, den gewonen weg of over of onder den spoor weg door te voeren. Het verdient aanbeveling, indien de weg onder den spoorweg wordt doorgevoerd, in den weg geen bochten te maken, maar den weg rechtdoor te voeren. Is dit niet mogelijk dan zal beoordeeld dienen te worden, of de bochten voor en na het kunstwerk door sig nalen op den weg aan te brengen, moeten worden aangeduid. Ook bij kruisingen op gelijke hoogte zal hert rechtdoor voeren van den weg in de meeste gevallen aanbeveling verdienen. De meest-betrouwbare beveiliging is voor de kruisingen op gelijke hoogte te verkrijgen door afsluithoomen ter plaatse bediend. Afsluitingen, op afstand bediend, staan wat de veiligheid betreft bij de ter plaatse be diende ten achter, doch zijn toelaatbaar, wan neer tijdig voor het sluiten der boomen eea geluid en een zichtbaar sein gegeven wordt Overweging verdient in het midden op da afsluithoomen twee rood geverfde banden aan te brengen, omdat dergelijke in het buitenland reeds aangebrachte banden zeer opvallend en goed zichtbaar zijn, dan wel op de afsluit hoomen een ronde, roodgeverfde schijf aan te brengen. Onafgesloten spoorwegovergangen zijn In vela gevallen toelaatbaar. Aangedrongen wordt op het overal aange ven van de juiste plaats van een afgesloten overweg diooir het, zoo de plaatselijke toestan. dan diit toelaten, steeds plaatsen op 25 M. daarvan via,n de waanschuw-Ingskruuisen. Er moet gestreefd worden naar het ver krijgen van één internationaal teeken. aan gevende de onmiddellijke nabijheid van een onafgesloten spoorwegkruising. Het Andreas kruis verdient hiervoor aanbeveling. Als voor-waarschuwlngsteeken komt het in het rapport genoemde teeken ln den vorm eener V meer in aanmerking dan andere thans reeds aanwezige teekens. Normalisatie is gcwenscht en het aanbrengen van meer da héén, onderling ver-schillende, teekens voor eenzelfd#n spoorwegovergang dient verboden te worden. Bij onafgesloten overwegen in locaal-spoor- wegen moet bet uitzicht voor den weggebrui ker zoodanig zijn, dat deze op een afstand van 15 meter uit de as van het naastbijgelegen spoor over een afstand van 250 meter kan worden overzien. Aangedrongen wordt op het bepalen van de snelheid, waarmede een spoorweg vanat de markpalen of waarschuwingsborden ge- naderd mag worden, op 20 instede van 10 K.M. per uur. In een jarenlange nijpende behoefte voorzien EEN MIDDAGSNELTREIN NAAR HET ZUIDEN Teneinde te voldoen aan een reeds jaren lang door het Zuiden geuit verlangen, waaraan ook meermalen door de Kamers van Koophandel van Breda, Tilburg, Eindhoven eu Maastricht uiting is gegeven, ligt het thans, naar wij vernemen, in het voornemen van de Nederlandsche Spoor wegen, met ingang van den zomerdienst een. nriddag-snelverbinding tot stand te brengen van. Rotterdam met het Zuiden. Deze sneltrein zal dan omstreeks half vijl! uit Rotterdam vertrekken over Breda, Tilburg, Eindhoven naar Roermond, alwaar men dan aansluiting zal hebben op den sneltrein van Amsterdam over Roermond naar Maastricht. ACTIE IN LIMBURG De afdeelingen Zuid-Limbui-g van den Ned, Aannemersbond en van den R. K. Bond van bouwpatroons hebben een gemeenschappelijke vergadering gehouden. Op deze vergadering werd besproken de houding van den Minister inzake de arbitrage-bepaling in bestekken. De vergadering was tenslotte algemeen van mee- ning dat, hoe gaarne men ook voor de staats mijnen zou willen blijven werken, do een maal aangenomen bondsbesluiten niet te niefi kunnen worden gedaan. Met algemeene stem men werd besloten zich achter de betrokken hoofdbesturen te scharen. Voor werk der staats mijnen kan dus niet meer worden inge schreven, zoolang de Minister niet wonecht toe te geven. HET WESTLANDSCHE VAARTENI'LAN. Twee breede kanalen Naar V. D. verneemt zal nog in deze parle mentaire periode het WesrtlandStke vaarten- plan in 'de Tweede Kamer behandeld worden. Dit plan omvat den aanleg van twee breede kanalen door het Westland met verschillende zijkanalen. De uitvoering van deze werken is van bijzondere beteekenis voor de scheepvaart tttsechen de groote steden. Het eerste hoofd kanaal zal aansluiten op het DaakktwiaaJ te Den Haag, terwijl het andere, het z.g. Zwetkar naai de vaartverbinding zal vormen met Rot terdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9