DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ft SBI ■lp m bi j 52ste Jaargang B Dinsdag 5 Februari 1929 No. 15332 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS f HET EIGEN KARAKTER DER ZWAK ZINNIGENZORG. AGENDA kantongerecht KUNST-AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.—. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verÜes van een duim; 75 bij v< r- eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De weigering van den raad in de verga dering van 25 Januari om naar aanleiding van de voordracht voor een onderwijzer aan de buitengewone school tot, de benoe ming over te gaan, is niet zoo geheel zon der beteekenis als misschien menigeen heeft gedacht. Zwakzinnigenzorg, derhalve ook het onderwijs aan zwakzinnigen draagt een geheel eigen karakter en zoo is de mo gelijkheid volstrekt niet uitgesloten dat een overigens uitstekend onderwijzer aan de buitengewone school geheel niet op zijn plaats zou zijn. Op het bekende A. V. O. (Arbeid Voor Onvolwaardigen) congres te Amsterdam heer dr. - A. van Voorthuysen, inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, het karakter van dit onderwijs als volgt getee- kend: „De school voor zwakzinnigen wil hare leerlingen vormen tot menschen, die bruikbaar zijn voor den arbeid, waartoe ieder krachtens zijn aanleg in staat is". „In deze formule", aldus dr. van Yoort- huiysen, „is het verkrijgen van kennis niet genoemd, daar het bezit van kennis voornamelijk waarde heeft, als hierdoor de arbeidsgeschiktheid wordt verhoogd En verder nog zegt hij: ,de school vooi zwak zinnigen is het instituut,, waar de kinderen in de allereerste plaats leeren werken". In zijn conclusies omschrijft hij nog nader, hoe het karakter der school voor zwakzin nigen tot zijn recht moet komen: „Om het doel der school te bereiken moet in de eer ste plaats het streven der school gericht zijn op het gewennen der leerlingen aan het regelmatig verrichten van arbeid". De school voor buitengewoon onderwijs dient dus te zijn ingesteld niet op onder richt in hoofdzaak, maar op het gewen nen aan arbeid. En van de onderwijzers zal op de eerste plaats naast de noodza kelijke karakter-eigenschappen worden ge vraagd, niet of zij hun leerlingen behoor lijk kunnen leeren lezen, rekenen, schrijven, maar of zij hen kunnen leeren werken. En wanneer met dit voor oogen de voor dracht van B. en W. nog eens wordt be zien, dan gelooven wij, dat terecht de com missie voor onderwijszaken er bezwaar te gen gemaakt heeft. Te gereeder, dunkt ons, zal de wethouder van onderwijs aan wijzi ging van die voordracht willen meewerken, daar hij immers we hebben vorige week aangetoond hoezeer ten onrechte aan de totstandkoming van de voordracht geen aan deel heeft gehad! Hij wordt hier al dadelijk in de gelegen heid gesteld van een ernstige dwaling te rug te keeren. We bevelen overigens den wethouder met aandrang de lezing van dr. van Voort huysen op het A. V. O.-congres over het eigen karakter van zwakzinnigenzorg ter over weging aan. Het zou wel heel droevig zijn, wanneer die zorg bij alles wat wij er aan ten koste leggen, een vei'keerde richting werd uitgestuurd. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, bewijst de voordracht, welke aan den raad ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor buitengewoon onderwijs was voorgelegd. De harstochtelij- ke verdediging van die voordracht door den wethduder ondanks het feit dat hij aan do totstandkoming ervan niet mede gewerkt heeft doet de vrees gewettigd lijken, dat zelfs de wethouder van het ka rakter van het onderwijs aan een school voor zwakzinnigen nog dieper doordron gen kon zijn. Wanneer, zooals dr. D. Herderschee, schoolarts aan de gemeentelijke scholen voor buitengewoon onder>vijs te Amster dam, op hetzelfde A. V, O.-congres ver klaarde, dat de opleiding der zwakzin nigen nog te veel staat onder den invloed van hef onderwijs der niet-zwakzinni- gen, dan hebben wij die waarschuwing ter harte te nemen en in onze benoemingen aan de school voor buitengewoon onder wijs te doen blijken, daJt voor dergelijke school hoofdzaak is een bekwaamheid welke, zoo ze in een onderwijzer wordt ge bist, hem, zeer bijzondere gevallen dan uitgesloten, voor die school ongeschikt «naakt.. t'jSKKj-Eftf-'KV Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieel© af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET B. en W. van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C'hr. van Doorn, alhier, om ver. lof voor den verkoop van alcoholhoudender! drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in. de beneden- loealiteit van het perceel K. Achterweg 21; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het ver lof bij hun college schriftelijke bezwaren kun nen worden ingebracht. Schiedam, 5 Februari 1929. ALGEM. R. K. PROPAGANDACLUB Men zal zich herinneren, dat door de R. K. propagandaclub, in verband met omstandilg- Gisteravomd tegen half 8 uur, kwamen heden, die gegroeid zijn in de tot nu toe federatief verbonden pairochieele propaganda- clubs aan Z. D. H. Mgr. J. Aengenent een aantal vragen is gesteld. Op deze vragen kwam dezer dagen ant woord in. In dit antwoord wordt medegedeeld dat: le. als aspirantleden jonge mannen en vronwen van 16IS jaar aan de clubs kunnen warden toegevoegd; 2e. de voorzitters der parochieele afdeelin- gen in het hoofdbestuur bepaalde functies van voorzitter, vice-voorzitter etc. kunnen vervullen 3e. het bestuur van de afdeeling, genoemd naar de parochie ook uit minstens drie leden kan bestaan. Verder deelt Mgr. mede, dat hij den heer W. Janse heeft benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur der R. ft. Propagandaclub. JUBILEUM A.s. Vrijdag 8 Februari zal de heer S. Ro- zije den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren als tuinman in dienst hij Gemeentewer ken afdeeling plantsoenen trad. IJSVERMAAK Het bestuur der S. IJ. V. bad tegen gister avond op de ijsbaan een lampionoptocht ge organiseerd, die dank zij het mooie weer geslaagd mag heeten. Hoewel de deelneming niet in alle opzichten aan de verwachtingen heeft beantwoord, heevschte er op de baan toch een geanimeerde stemming en was het aantal lampions die over het ijs zweefden betrekkelijk groot. 't Was een fantastisch gezicht al die lichtjes in de donkerte van den avond te zien dansen. Het aardigste oogenhlik van den avond kwam toen allen voorafgegaan door een uitstekend spelenden harmonica-speler eenige malen een muzikalen ijsrondgang maakten. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie zij ai in het tijdvak van 26 Jan. tot en met 31 Januari 1929 als gevonden voor werpen aangegeven: Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: sleuteltje, dames- taschje, dameshandschoen, moersleutel, glacé handschoen, portemonnaie in h. 7 cent. rijwiel, k. armband. Bij vinders: rozenkrans, A. Beumer, Groote Markt 9; kruisbeeldje, P. ter Braak, Groote Markt 3; mattenklopper, A. Vlugman, Kort- landstraat lb; dameshandschoen, J. Daal- meijer, Stationstraat 92; portemonnaie, C. Scheepmaker, Lange Haven 144; kindercape, P. van Oijen, Hoogstraat 36; 2 loopstakel, schip „Koophandel", liggende Hoofdstraat; glacé d. handschoen, J. Goedendorp, Bakkers haven 27; h. horloge, A. Blokland, Rotterdam- sche Dijk 3112; portemonnaie met inh. M. Wesselinge, Hoogstraat 7; ring met steen, A. Knotte, Wilhelmimaplein 8vulpen, N. de Rinde Da Costastraat 15 b; k. handschoen, C. Brus- saard, Nassaulaan 20; wagensleutel, E. Eijgen- raam, Dam 25; glassnijder, L. Roeling, Broers- vest 96; d. portemonnaie met inh. A. van der Hoeven, Da Castastraat 12; k. portemonnaie met inh. T. van Hagen, Brouwerstraat 15 b; rijwielplaatje, L. v. d. Berg, Noordvest 18 b; bewijs van lidmaatschap Schiedamsche IJsclub; G. Bons, Vriendschapstraat 18a; k. handschoen, T. Koks, Nieuwe Maasstraat 120; kerkboekje, J. Mak, Groenelaan 46; stempel, R. K. Volks bond, Lage Haven, paar handschoenen en paarlsnoer, G. Hoofd, Parallelweg 132a; her dershond, A. Prauw, L. Nleuwstnaat 19; rozen krans, A. v. d. Pas, van Beverenstxaat 3 b; zakmes, C. Roest, Jan van Avennestraat 8; k. portemonnaie met inh. W. Molenaar, Abben- broekschestraat 5a; rijwielplaatje, W. Sommer, Oosterstraat 7; grijze k. handschoen, A. Fran ken, Singel 41 bB; speelgoed, J. van Steijn, Nleuwstdcht N.Z. 6; cocosloopcr, P. Daraen, Parallelweg 92 e TE Al URE NI IN ROEMENIE werd door eenbrand in een der petroleumboortorens een schade aangericht, welke naai' schatting 50 millioen lei bedraagt. Hierboven een opname van dezen geweldigen brand. Openbare zitting van 4 Februari 1929 Uitspraak De eigenaar van e.ai melkinrichting, B. H. H. 'S. tê Rotterdamnog als getuige ge hoord in de vervolgvaak tegen den melkhan delaar C. B., beschuldigd tapte melk geleverd te hebben, inplaats van volle melk. Ook de chauffeur K. K. de J- werd nog als getuige gehoord, waarna het O. M. mr. Cohen Tervaert requisitoir nemend, een straf eischte van 200 boete subs 200 dageu hechtenis. De kanton rechter vonniste volgens eisch. Diversen J. V., schillenophaler, alhier stond terecht, omdat hij een handwagen heeft voortgeduwd, zonder dat deze van een lantaarn en van een reflector was voorzien. Het O. M. eischte deswege een straf van 5 subs. 5 dagen hechtenis. Dat vond beklaagde wel wat erg; hij is bijna 70 jaar oud en heeft nog nooit in de gevangenis gezeten De kantonrechter, die een goed hart heeft, legde dan ook een straf op van slechts l subs. 1 dag hechtenis. De loswerkman C. P. S. alhier, beschul digd van fietsen zonder licht, hoorde een straf van 5 subs 5 dagen hechtenis tegen zich eisclien. De kantonrechter maakte er 3 subs. 3 dagen hechtenis van. D. J. de J. slagersknecht te Vlaardingeii, heeft op zijn fiets twee personen vervoerd. Het O. M. vroeg een boete van 2 subs. 2 dagen hechtenis; de kantonrechter vonniste volgens eisch. De agent van politie A. K. alhier, werd als getuige gehoord in de zaak tegen A. V., die als houder van een hondenkar niet in het bezit was van een bewü'3 van B. en W. Onder den wagen bevond zich eien hond. din reeds viermaal is afgekeurd. De kantonrechter merkte hierbij op, dat het hem genoegen (feed, dat de politie Jiier ter stede eens wat meer op de tnekhondenwet gaat letten; deze moet maar eens goed toege past worden. Bekl. werd conform den eisch veroordeeld tot 8 of 8 dagen hechtenis. Verstekzaken Bij verstek werden veroordeeld: C. A. v. N., koopman te Gouda wegens ven ten zonder vergunning °P den openharen weg te Maassluis, tot 3 su^s 3 d.; P. v. D., tuindersknecht te Maassluis, we gens fietsen zonder hel, tot 1 of 1 d.; W. v. d. B. m eikslij ter te Vlaardlngen, wegens fietsen zonder licht, tot 5 subs. 5 d.; J. v. M. schipper te Bruinisae, wegens varen zonder de voorgeschreven lichten tot 5 of 5 d.: K. M. zeeman te Vlaardlngen, wegens openbare dronkenschap tot 10 of 10 d.; J. S. koopman te Schiedam, wegens on beheerd laten staan van een handwagen tot 3 of 3 d.; J. v. d. V., kraanmachinist te Hoek van Holland, wegens berijden van een afgesloten rijweg, tot 3 of 3 d-: P. A. v, d. S. loswerkman te Schiedam, wegens fietsen zonder lioht tot f 5 subs. 5 <l- hechtenis. JAVA-SOEMBAFILM Er waren gisteravond veel belangstellenden in de groote Volksbondzaal aanwezig, teneinde de vertoonniing van de Java-Soembafilm bij te wonen. "Waar deze rolprent is bedoeld om een overzicht te geven van den door de gerefor meerde zendelingen verrichtten arbeid, kun nen wij kaar „im groszen ganzen" wel als ge slaagd qualifieeeren. De goede organisatie der zending komt hierin sterk naar voren. Wij zien er de zendelingen op reis door de fraaie natuur, de drukbevolkte scholen; de ziekenverpleging; het controleeren van de hoe veelheid gecolporteerde lectuur, etc. en, of schoon wij de meer verheven beweegredenen die onze eigen missionarissen tot ditzelfde werk brachten, maar al te goed weten, behoe ven wij toch ook de oogen niet te sluiten voor het door andersdenkenden gepresteerde goeds. Gelijk gezegd, waar de film een beeld wil geven van de gereformeerde zending op Java en Soemba, is zij goed geslaagd. Wat de cul- tuurJhistorische waarde betreft, wijzen wij er met beslistheid op, dat zij op dit gebied veel betere voorgangsters heeft. De opnamen wer den vervaardigd door den heer Ochse van de Poligoon filmfabriek. Ds. Jonkers die den avond opende, sprak ook voor het naar huis gaan nog enkele woor den tot de aanwezigen. Evenals gistermiddag1 zou ook hedenmiddag de film draaien voor een aantal schoolkinderen Vanavond wordt zij voor de laatste maal voor ouderen vertoond. BOUWVALLIGE GEVEL Gisteravond tegen half 8 kwam plotseling een brok steen van den top van den voor gevel van het kantoor der Distilleerderij „Het Vinkje" aan de Lange Haven, naar beneden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, hoewel juist eenige menschen bedoeld pand passeerden. ERNSTIGE VAL Gisteravond tegen 6 uur is de 17-jarige arbeider A. K. uit Rotterdam, op den Rotter- damsohen dijk mét zijn fiets geslipt, waar door hij tegen, de straatsteenen viel en be wusteloos bleef liggen. Hij had een wond aan het voorhoofd. Per ziekenauto van de E. H. Ii. o. te Rotterdam is de man wgegehaald en overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel SCHEEPVAART Te Schiedam, 4 Febr., aangekomen: Eng. Trainferry No. 1, van Harwich; s.s. Astrida, van Rotterdam; Grieksch s.s. ChrysanthL van Gent, allen om te dokken in de Wilhel- minahaven. Van Schiedam, 2 Febr., vertrokken: s.s. King John, naar Bahia Blanca. Van Schiedam, 4 Febr., vertrokken: s.s. Renteria, ledig naar Rotterdam; s.s. Erika Schiinemann naar Aalborg; s.s. Astrida, nieuw naar Rotterdam. Te Schiedam, 5 Febr. aangekomen: s.s. Foina, met ijzererts van Sagvaag; s.s. City of Akra, met stukgoederen van Antwerpen, beiden in de Wilhelminahaven. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 2 en 3 Februari 1929 GEBOREN: Antonia, dochter van A. J. van Tilborg en P. Schuitman, Poortugaalschestr. 9; Johan Diederich, zoon van J. D. Hansier en A. C. van der Werf, Nieuwe Maasstraat 85; Gerardus Franctiiscus zoon van M. van Dup- pen en L. H. Gommans, Noovdvèst 1; Jannetje Johanna Marida, dochter van L. H. Kruithof en H. A; van Lith, Zwartewaalscbestraat 10. OVERLEDEN: J. J. M. Voorwaid oud 1 jaar Pr. Noletstraat. lederen Zondag Patronaat St. Dominicus Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. U. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R K. Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. IC, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man. nenzaugvereenlging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho> liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur toll half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart ovei; acht lederen Woensdag Patronaat St. Domlnlcufl zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat) van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L- Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Dinsdag 5 Februari Propaganda-concert mandoline-club „O. N« I.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Woensdag 6 Februari Concert te geven door T. E. G. E. N. O.'*, Gebouw „Musis Sacrum". Leekenaposfolaat Cursusavond in de boven zaal van den R. K. Volksbond. Docent pastoor; Möller. Aanvan half negen. Donderdag 7 Februari Vereeniging „Het Wit Gele Kruis". Leden vergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maatschappij tot bevordering der toon kunst. Voordrachtsavond, te geven door leer» lingen van de muziekschool der afdeeling Ge bouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 uur, Attracties. Vrijdag 8 Februari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering van „De Offerande", door de tooneelvereeniging „Alberdink Thym" Eerbied in Gods Huls. Algemeeno jaar vergadering. T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 uur, Attracties. Zaterdag 9 Februari T. E. G. E. N. O. Bazar iu de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 3 uur. Attracties. 5 Febr.: Gr. Doelezaal, uitvoering Rotterd. Onderw. Zangver., (de Falla, Debussy), 8 uur, Groote Nutszaal, concert Frits en Ellen Kok (viool-avond), 8 uur. 6 Febr.: Groote Schouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) 9 Febr.: Groote Schouwburg, De Taarl- visschers (Ital. Opera) S uur. Dagelijks: Tivoli Schouwburg, Wonder boven Wonder (Bouwmeester's revue) S uur (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 dezer in: Corso (voor volwassenen); Royal; Olympia (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM 5 Februari. Officieele notcering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. i Moutwijn j Moutwijn 46 pet. 18.per H.L. H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 5 Februari. Men noteert voor Melasse-spiritus 32.per H, L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per 11. L, Spoeling Noteering 2.40. DIEFSTAL Ten nadeel e van den scholier A. K. uit de Stationstraat is achter do Cbr. School aan den Acbteraingel een stede OBtmemd, .j'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1