DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 52ste Japans: Donderdag 7 Februari 1929 No. 15334 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE KINDERAFTREK. scheepvaart UIT HAASTRECHT UIT HEKENDORP AGENDA KUNST-AGENDA BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine ad vertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; 5<ftwee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. In onze belastingwetgeving dringt zich het principe van belasting naar draagkracht al ineer naar'den voorgrond. In het wetsont werp tot regeling van de financieele ver houding tus-schen het rijk en de gemeenten is het ook weder dit princiep, dat een der pijlers van het ontwerp uitmaakt. Ken der voornaamste punten die bij een regeling van belasting naar draagkracht in het geding worden gebracht, is die van den kinderaftrek. En hier is nog lang niet be reikt wat als billijk kan worden opgemerkt. Wie het gezin beschouwt als de kern der maatschappij, welke in hot belang dier maatschappij in zoodanige condities moet worden geplaatst dat zij volop kunne gedijen en zich ontwikkelen, zal erkennen, dat voor al het groote gezin nog voor buitengewone moeilijkheden wordt geplaatst. We noemen slechts: woninghuur, accijnzen op eerste levensbehoeften, schoolgelden, waardoor al dadelijk het groote gezin bij het kleinere is achtergesteld, om van de dagelijksche groo- fere uitgaven voor o- levensbenoodigdheden maar niet te spreken. In verschillende gemeenten heel: men in de verordening op de plaatselijke be.asting naar het inkomen getracht een regeling voor den kinderaftrek in te voeren, die op min of meer billijke wijze met het kinder rijke gezin rekening houdt. 'Zoo werd nog pas te Tilburg een belas tingregeling vastgesteld met progressieven kinderaftrek van 100 bij het eerste tot, niet minder dan 400 bij het elfde kind. Gold eenzelfde regeling voor onze stad dan zou een gezin met 10 kinderen bij een inkomen van 3150 nog vrijdom van plaatselijke in komstenbelasting genieten, terwijl het liier thans slechts vrijstelling heeft tot een in komen van 1800. Een gézin met vijf kinderen zou volgens de Tilburgsche regeling bij een inkomen van 1600 nog vrij zijn van gemeentelijke in komstenbelasting; thans gaat voor zulk een gezin in onze stad die vrijstelling slechts tot 1300. We geven gaarne toe, da.t overmacht dik wijls dwingt het mindere voor het betere voor lief te nemen. De omstandigheden ver oorloven nielt altijd de eene gemeente wat de andere straffeloos kan doen. Maar toch, zoodra ook wij weer eens een veertje kunnen wegblazen, en die tijd ligt niet meer zoo ver ln het verschiet, mag de aandacht op een hetere, billijker regeling van den kinderaf trek wel eens gevestigd worden. Vooral nu met zeer groote waarschijnlijk heid ook bij vaststelling van de wet tot re geling van de financieele verhoudingen tus schen rijk en gemeenten naast de standaard- belasting, naast de gemecnitefondsbelasting dus, een eigen gemeentelijke inkomstenbe lasting zal blijven bestaan. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van den 31 De cember 1928 vergunning verleend aan T. Keu- zenkamp tot oprichting van een slachtplaats Van vee met kokerij van vleescliwaren in het Pand Raam 18, kadaster Sectie A. no. 418. SCHIEDAM, 7 Februari 1929 R K. RADIO-VEREENIGING „ST. LIDTJINA" Het bestuur van de R. K. Radio-Vereeniging ,»St. Llduina" deelt ons mede, dat op Vrijdag £2 Februari a.s., in het gebouw „Musis Sacrum" des avonds om half negen uur, een groote demonstratie-avond gehouden zal worden, aan de leden der vereeniging en aan belangstellen den aangeboden door de directie der Ned. Sein- 'Joestellenfabriek te Hilversum. IN KLINGEN TH AL ERZGEBERQTEzijn de wedstrijden om het ski-meesterschap van Duitschland beëindigd. Onze foto geeft een kijkje op de prachtige baan. De kleine figuur in het midden is de winnaar Gustav Muller, bij zijn laatsten sprong van de springscihans. TWEEDE WINTERIIITVOERING „O.B.K" Het harmonie-orkest „Oefening haart kunst" directeur de heer J. C. M. Feltzer, geeft Zon dagavond in den R. K. Volksbond zijn tweede winteruitvoering. Van de uit to voeren num mers noemen we de tweede Hongaarsche Rhap- sodie van Liszt, waarmee het corps tijdens het laatste concert zooveel succes boekte, werken van Berlioz, enz. CONCERT „T.E.G.E.N.0 Voor een flink bezette zaal heeft het jonge dames- en het gemengd koor van de zang- vereeniging „T.E.G.E.N.O." gisteravond in Musis Sacrum" een goedgeslaagd concert gegeven. De heer C. L. Simons, voorzitter der ver eeniging, zette met eenige woorden uiteen, dat het streven der vereeniging is, dat de Gorzenbewoners uitsluitend voor zichzelf iets ten beste geven; dat kan ook, als allen mee werken. Spr. herinnerde aan de hazar ten bate van den op de muziektent drukken-den schul denlast, die hedenavond geopend zal worden. Den heer J. N. Post, voorzitter' der Oranje vereniging, werd dank gebracht voor zijn aanwezigheid. Vervolgens werd begonnen met de afwer king van het programma, waarin de koren van den heer H. Kreemer blijk gaven, in de goede richting te gaan; slechts „De eerste kus" van M. Egberts behoeft nog een weinig meer studie. Voor de mannenstemmen, met name de bassen, hebben wij veel lof. Het programma werd besloten met de uitvoering van Zigeunerleven van Schumann, waarbij een orkest, samengesteld uit loden van het symphonie-orke-st „L. van Beethoven." voor een smaakvolle begeleiding zorgden; een keurig nummer. T.E.G.E.N.O. had zich voor dit concert van een paar solisten verzekerd, wier naam reeds een waarborg is voor hun prestatie; mevr. N. BerckFeltzer, de bekende pianiste, accompagneerde haar broer, den heer J. C. M. Feltzer op een wijze, zooals wij dat van haar gewoon zijn, bij een viertal fluit-soti, te weten Romance (Saint Saëns), Les echo's des bois (Damaré), Albumblatt (Tillme-tz) en Le Rossignol (Popp). Van den heer Feltzer was het een prestatie die er zijn mócht. Alle medewerkenden hadden een dankbaar applaus te accepteeren. Mevr. Berck, mej. Könemann, die de begeleiding der koren ver zorgde en directeur Kreemer ontvingen bloe men. In zijn sluitingswoord beval de heer Simons de te houden bazar uegmaale in de attentie der aanwezigen aan. HET IJS Oua wordt medegedeeld, dat de ijsbaan heden- geopend en verlicht zal zijn. ITT DE VAKBEWEGING Op Woensdag 5 Februari werd in het gebouw Eendracht een vergadering gehouden van arbeiders die voorheen lid waren van de onaf hankelijke vakbeweging, aangesloten bij het Plaatselijk Arbeidssecretariaat te Schiedam. Na een inleiding door den heer W Collé werd be sloten weer tot oprichting van organisaties over te gaan. Een aantal kennisgevingen was binnengekomen van arbeiders welke zich bereid verklaarden weer aan den opbouw der onaf hankelijke vakbeweging te Schiedam mede te werken. Tot oprichting van afdeelingen in het Transportbedrijf, Metaalindustrie, Bouwbedrijf en voor Fabrieksarbeiders kan reeds worden overgegaan. Spoedig zal uit de bestuurders een P. S. S. worden gevormd, terwijl in een openbare vergadering de plaatselijke toestand zal worden besproken, in verband mét de taak der vakbe weging. PLANKEN ONTVREEMD Ten nadeele van den huiseigenaar P. W., zijn door de huurster mej. Z., 8 bedsteeplanken en 1 kastplank ontvreemd. VEREENIGING „VERJAARDAG" Gisterenmiddag heeft bovengenoemde veree niging haar Februari vergadering gehouden, ten huize van de voorzitster, mevrouw S. Hijman. Na opening door de voorzitster werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, bij afwezigheid van mevrouw Hoogendijk, door mevrouwJacobsen en door de vergadering goed gekeurd. Mevr. Evers-de Haan bracht hierna het jaar verslag over 1928 uit van de le penningmeeste res mevrouw Jonker Roelants-Kleijpoo-1, die door uitstiedigheid de vergadering niet kon bij wonen. Aan het jaarverslag gaat een opwekkend woord vooraf, waaraan het volgende is ontleend Hoewel onze inkomsten ruim zijn, en wij de leden onzer vereeniging niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor hun geldelijkeo steun, moet ik toch vragen aan alle dames-bestuursleden, onze ijverige Presidente, mevr Hyman niet alle kracht te steunen in haar werk om ledental en bijdragen te doen toenemen. Want langzaam maar zeker zijn wij door onze hulpvaardigheids- zin er toe gekomen een grooter aantal zieken mee te helpen uitzenden dan ons geldelijk op den duur mogelijk is. In 't vorige jaar hielpen wij 19 zieke stadge- nooten aan bijdragen in hun verplegingskosten, waavan er heden nog 13 zijn uitgezonden, ver pleegd in het Christelijk sanatorium „Sonne- vanch" te Harderwijk, het R. K. Sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn, het sanatorium Hellondoorn en Nunspeet en het Kindersana torium „Sophiastichting" te Scheveningen. In 1927 bedroeg het laatste cijfer hoogstens 10. Onze inkomsten hebben daarmede geen gelijken tred gehouden en wij moeten dus zien onze inkomsten te verhoogen, willen wij zoo ruim steun blijven verleunen als tot heden is geschied. Ik hoop, aldus de penningmeester-es in haar jaarverslag, dat het ons ook dit jaar mogelijk zal zijn, zoo ruim mogelijk geldelijken steun te verleunen vooral door de laatste propaganda om nieuwe leden te werven, door bet plaatsen der busjes in de winkels en vooral ook door uw aller persoonlijken ijver voor onze veree niging. De ontvangsten h ='.T -i in 1928 bedragen: Saldo Spaarbank op 1 Jan. 1928 inhoud busjes en giften tezamen 3396.83, de uitgaven f 2198.65, zoodat 't saldo was op 31 Dec. 1928, geplaatst op de Nutsspaarbank f 1192.52 en in kas f 5.66. Na het voorlezen van het jaarverslag werd overgegaan tot het openen der busjes, waaruit bleek dat 1929 goed werd ingezet, want de inhoud was aanmerkelijk hooger, dan in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Hartelijk dank aan de vriendelijke geefsters en gevers en aan de dames bestuursleden voor hun moeite. Besloten werd, financieelen steun te verlee- nen aan een vrouwelijke patiënt, verpleegd in h-e-t R.K. Sanatorium „Berg en Bosch" te Apel doorn, voor 6 maanden. Na bespreking van eenige onderwerpen van huishoudelijken aard, waarbij den leden vooral verzocht werd, bij verhuizing het nieuwe adres op te geven, wierd deze vergadering, die weer getuigde van diep gevoeld medeleven voor onze zieke stadgenoot en, door de voorzitster gesloten. THEELICHTJE IN BRAND Ten huize van den heer A. B. in de Burge meester Knappertlaan is gisterenmiddag te 5 uur een theelichtje in brand gevlogen. De vlammen sloegen over OP bet behang, dat in een minimum van tijd in brand stond. Door de bewoners is bet brandje met emmers water gebiuacht. ROEIBOOT OPGEPIKT Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een op de rivier de Maas opgepikte roeiboot. BURGERLIJK® stand Aangifte van 5-C Februari. GEBOREN; Jannetje Cornelia, dochter van C. J. A. Vis ear D. W. Buijs, Kortlandstraat 34; Johanna Jacoba, dochter van J. J. Timmers en S. Gerkema, Beierlandsehestraat 6; Annlgje PieterneJla, dochter van P. Damen en N. Riet veld, Parallelweg 92; Simon Willem, zoon van S. W. Ouwens en P. van der Kuil, Eendracht- straat 29; Willem, zoon van A. van der Windt en A. F. Niemeijer, Bleekerstraat 3. GEHUWD: A. Kalkhoven 22 j. en A. G. C, Nijfreen, 20 j. SCHIEDAM, 6 Februari. Aangekomen motor boot Palma, met olie van Parijs, voor N. V. Scbieveem aan de Wilheüninahaven. SCHIEDAM, 7 Februari. Aangekomen Eng. s.s. Tortuguers, ledig van Bremerhaven, om te dokken in de Wilheiminahaven. HOLTENAU, 6 Februari. Aangekomen s.s. Authority, met olie van Kopenhagen naar Schiedam, heeft lichte lekkage in het achter ruim; het wordt gerepareerd. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 7 Februari. OffieieeJe noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.50 per H.L. H J JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 7 Februari. Men noteert voor Melasse-spiruus 32.— per H, L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H L Spoeling Noteering 2.40 IJSWEDSTRIJDEN Omdat de baan van de Haastrechtsclie IJs club eergisteravond zoo goed als geheel onder water stond, was het voor de jeugdige „Spar tanen" een verrassing, dat de voor hen aan gekondigde hardrijderij met hindernissen gis termiddag toch kon doorgaan. Hardrijden met hindernissen bleek voor deelnemers en toeschouwers een groote ver makelijkheid te zijn. Door winkeliers en andere ingezetenen waren verschillende prijzen beschikbaar ge steld. Zij werden als volgt behaald: A. v. Niekerk le pr., P. de Korte 2e pr., C. Versteeg 3e pr., G. Straver 4 e pr., A. Hoogen- hoom 5e pr., J. v. Vliet 6e pr., J. Steehouwer 7e pr., P. Vers-teeg 8e pr. Des avonds had er hardrijden voot de oudere leden van de voetbalver. Sparta plaats, waarvoor veel belangstelling was. De prijzen (kunstvoorwerpen) beschikbaar gesteld door winkeliers en andere ingezetenen, werden als volgt behaald: P. v. Tongeren le pr.; A. v. Duren 2e pr.; J. Kompeer, 3e pr.; M. Jansen 4e pr.; C. J. Bakker 5e pr.; D. Licht 6e pr. Het aantrekkelijkste nummer van het ijs- feest was ongetwijfeld bet gecos-tumeerd rijden. Alle standen, beroepen en caricaturen waren vertegenwoordigd. De prijzen werden toege kend als volgt: le prijs G. van Diest met bedde dochters; 2e pr. de heer en mej. C. en N. Rietveld; 3e pr. mej. D. Steinis; 4e pr. de dames Zr. Woutman en C. Eegdeman. Voor het meest eigenaardige costuum (voor stellende een zigeuner-paar met kind) werd een prijs toegekend aan mevr. M. Bakker— v. Dam en mej. J. Bakker. DIENSTPLICHT Bij beschikking van den Minister van Defen sie d.d. 2 Febr. j.l., is de ingeschrevene der lichting 1930 G. G. S. Raateland voor één jaar vrijgesteld in verband met de opleiding tot een geestelijk ambt en zijn bij beschikking van den Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland van X Februari j.l., de volgende ingeschrevenen der lichting 1930 voor goed vrijgesteld wegens broederdienst: W. Brouwer de Koning, G. E. L. Jansen, P. Riet veld, A. Th. Spruit, M. M. Straver en N. Clir. Verdoold. De dienstplichtigen der lichting 1929 K. Reichard en A. van Duuren zijn opgeroepen om Woensdag, 20 Maart a.s., onder de wapenen te komen, resp. bij het 3e Reg. Infanterie, le ploeg te Bergen op Zoom en bet Regiment Gre nadiers, le ploeg, te 's Gravenhage. HINDERWET Dooi' Burgemeester en Wethouders is aan de Sinclair Union Petroleum Company, S. A. te Amsterdam, vergunning verleend tot het plaat sen van een verplaatsbaar benzine-tankwagentje voor het perceel te Stolwijkersluis aan den Gouwweg, D. No. 124, kadastraal bekend, Sectie A. No. 1807. BURGERLIJKE S.TAND. GEBOREN: Margje, dochter van A. Verdoold en Til. Perdijk. QÜSTAV MULLER, BEIERENdie den kam pioenstitel \erovwde op de ski's bjj de wed- - t» Kllngenthak lederen Zondag Patronaat St. Domlnlcut Godsdienstonderricht en ontspanning in bd patronaatsgebouw Emmastraat, van half ach; tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap Sf Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. R Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Langt Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond K K S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring lederen Woensdag Repetitie Konlnki. maq nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. ij Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Kathf liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur üalf negen zitting bestuur Spaarfonds R. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart ov< acht lederen Woensdag Patronaat St. Domlnlcut zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraaj van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag vaD de maanj vergadering Kath. Leven Gebouw Kath Krin/ L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefenlngavond van de R. If E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvan/ kwart over acht. Donderdag 7 Februari Vereeniging „Het Wit Gele Kiuis" Leden vergadering in den R. If. Volksbond Annvant 8 uur. Maatschappij tot bevordering der toon kunst. Voordrachtsavond, te geven door leer lingen van de muziekschool der afdeeling Gd bouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. T. E. G E, N. O. Bazar in de voormalig Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 umi Attracties. Vrijdag 8 Februari Jaarfeest R. K. Volksbond. Opvoering vat „Da Offerande", door de tooneelvereeniginf „Alberdink Thym". Eerbied in Gods Huis. Algemeene jaar vergadering. T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalig Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 uui Attracties. Zaterdag 9 Februari T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalig^ Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 3 uui Attracties. Feestconceirt te geven door bet Stedelijk Mu aiekkorps. Gebouw R. K. Volkshond. Aanvam' 8 uur. „Gemengd Koor". Feestavond, te geven i( het gebouw „Musis Sacrum" Aanvang 8 uuï Zondag 10 Februari R. K. S. V. „Excelsior" Prijsuitdeeling val het vijfde onderling Turnco-ncours, te houdei in het verkooplokaal. Aanvang 8 uur; vooj juniorleden 6 uur. Tweede winteruitvoering te geven door hev harmonie orkest „O.B.K." gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. TE ROTTERDAM int van een leven (Rott. Hofstadtooneel) 8,15 uui (voor volwassenen). 9 Febr.: Groote Schouwburg, De Paai» visschers (Ital. Opera) 8 uur. Groote Nuts zaal, liederenavond Madeleine Grey, 8 uur. 10 Febr. Groote Nutszaal, llederen-matinöf Blrgit Engell, half 3. Nutszaal' marionetter theater Paul Brann, 8.15 uur (voor volwad seneu). 11 Febr.: Nuitsz-aal, marionetten-ÜiealeJl Paul Brann, 8.15 uur (voor volwassenen 12 Febr.: Nutszaal, marionetten-tlheat«{ Paul Brann, 8.15 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Tivo-li-Scheuwburg, Woadd hoven Wonder (Bouwmeesfer's revue) 8 ui} (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programn tot en meit Donderdag 7 dezer ln: (voor volwassenen) i Royal; Olympia (vod volwassenen). Lood, loodwit en loodmenle behooren td de gevaarlijkste vijanden van den arbeider Zo zijn afdoende te bestrijden, maar d$ gelukt alleen hij voortdurende zorg. Zindelijkheid ls daartoe het eerste ve? a'ffi»e5gB<y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1