DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Vfyhat 52ste Jaargang Vrijdag 8 Februari 1929 No. 15335 Dit nummer bestaat uit drie bladen V hooghartige STADSNIEUWS B. J. TER BRAAK Verkoop Banden, Olie, Benzine - GARAGE „UNI0UE" - ALLURES. kegelavond tAió tyuap drnqt: W Men.**. eloWn.,/5*stó<A SCHAATSEN MSTRUIEN PULLOVERS BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN l. TELEFOON 68817. AGENDA KUNST-AGENDA DAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 et. Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussehen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50.10 regels 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend f r()() bii overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van een hand, een voet of eén oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- l"™i' 1 25 bi' ™rliC* van 'lk'5" ™dere" De V'™ekerfaS 'O'"" O» dp al» eenmaal per m„„d i„ di, Had worden „fged™k.. In de Rfftiterdamsche bladen van Woens dagavond kwam een schrijven van B. erf W. dier gemeente aan den Baad voor, dat zoo teekenend is voor den geest welke het dagelijksch bestuur van Rotterdam bezielit bij de onderhandelingen omtrent „samen- Werking" met de omliggende gemeenten, dat wij hot sit.uk onzen lezers niet willen onthouden. We zullen ons ook veroorloven er een klein commentaar op te leveren. Ziet hier allereerst hot stuk in zijn geheel, zooals we het in rlr Botterdamsche bladen vonden: Het voorstel tot het sluiten van een over eenkomst met Hillegea'sbeng inzake bemaling van het. Zuidelijk deel dier gemeente werd den 12den April 1928 door den Raad aangehouden, aangezien het daarbij gevoegde uitbreidings plan critiek ontmoette. Naar aanleiding daarvan is nader overleg gezoohit met het gemeen tóbestuur van Hille- gersberg, teneinde te trachten aan de naar voren gebraehte bezwaren alsnog tegemoet te toornen. Bij de daartoe geihouden besprekingen werd al spoedig duidelijk, dat in verband met de reeds zeer ver gevorderde bebouwing in het bouetfende deed van Hililegensiberg het in den Raad kenbaar gemaakte verlangen tot verbete ring van het plan z.toh moest beperken tot een drietal punten en wel: te het geven van de bestemming van plant- Boen aan de gronden, gelegen aan de Rechter Rottekade tussehen Rotte en Bergsohen Pias; 2o. aankoop et onteigening van enkele per- eeêteu aan den Straatweg ten Zuiden van „Lommerrijk", ten einde van den Straatweg af ëen doorkijk naar den Plas te krijgen; 3o. het brengen van den op 12.5 M. breedte geprojeoteerde-n weg langs den Zuidelijken oever van den Aehterplas op gTootere breedte. De besprekingen hebben tenslotte alleen tot overeenstemming geleid met betrekking tot punt 3. Te dien aanzien hebben B. en W. van Uiltegersberg toegezegd te zullen voorschrijven, dat de bebouwing zoover achteruit wordt ge plaatst, dat ter plaatse het maken van een be langrijk breederen weg mogelijk wordt. Gespro ken wordt van een breedte van 22.5 M. Met betrekking tot de punten 1 en 2 schrij ven zij het volgende: „Ons Ooilege vond aanleiding den Raad voor te stellen de gronden, gelegen aan de Rechter Rottekade tussehen de Rotte en den Plas, te bestemmen voor plantsoen. Do Raad meende echter, dat met het oog op het bosch- en park- Ptan Rotterdam bij een zoodanige bestemming dier gronden veel 'meer Ibelang bad dan Hi'ile- eersberg. „Wanneer uitsluitend werd gelet op het be lang van Hiltegerslberg, ®ou een zeer ruime be bouwing langs de Rechter Rottekade kunnen worden overwogen, aangezien een bestemming van dat gedeelte voor plantsoenaanleg van deze gemeente belangrijke financieede offers zou vragen. Tenzij met Uwe gemeente overeenstem ming wordt bereikt over de betaling van de kosten, welke noodwendig voort vloeien uit zoodanig besluit, zou de Raad ern stig bezwaar hebben meergemelde gronden aan de Rechter Rottekade voor ptiantsoenaanieg te bestemmen. Wat betreft onteigening van en kele, reeds vele jaren bestaande, gehouwen langs den Straatweg, zou ons College niet. on genegen zijn een voorstel aan den Raad te doen, doch ook hierbij wordt het belang onzer gemeente geacht niet dermate te zijn betrok, ken. dat daarvoor groote financieele offers kunnen worden gebracht." Dit komt derhalve hierop neer, dat Hille- gerstoerg ook ten aanzien van deze beide pun ten tot tegumoetkamilng bereid is, wanneer Rotterdam maar de daaruit voortvloeiende kosten voor zijn rekening neemt. Met de Directie der Gemeentewerken en de Oommissie voor de plaatselijke werken zijn B. en W. echter van oordeel dat op een dergelijke regeling niet kan worden ingegaan aangezien lij tot de vreemde consequenties zou leiden. En dat de consequenties onder het oog moeten worden gezien blijkt uit de volgende zinsnede Bit den brief van Burgemeester en Wethouders fan HiMegersberg: i-„. .«.menwerking zeer veel voor beide gemeenten zou zijn te bereiken, kunnen We niet verhelen, dat wij den indruk hebben verkregen, dat samenwerking weinig door u wordt op prijs gesteld, bet geen wellicht verband boudt met uwe annexatie- Pi a, n n e n". Het College schijnt dus de meeming te koes tellen, dat samenwerking op de voren aangege ven basis, waarbij Rotterdam de kosten zou hebben te betalen van maatregelen, welke op het grondgebied van omliggende gemeenten in bot belang van Rotterdam dienen te worden genomen, inderdaad een equivalent voor an nexatie zou kunnen opleveren. Het lijkt ons niet noodig, aldus B. en W. Van Rotterdam, óp d'it denkbeeld diep in te Kaan. Wait hier voorgesteld wordt, is een vorm van samenwerking, waarhij alle nadee- Jen voor Rotterdam, de voordeden in hoofd taak voor do andere gemeenten zouden zijn. "Wij achten het verwijt, dat samenwerking wei- hig door ons op prijs zou worden gesteld, dan ook niet gemotiveerd. Alleen tegen den vorm Her samenwerking, richt zich ons becwuir. Naar het oordeel van den Directeur der Komieeutewerken on wij sluiten oh® daarbij Ifoltedig aan bevestigt hot verloop van deze fafWEeftageaiiheld opnieuw, dat soa. SOediS stadsuitleg. natonde in liet toekom stige groote geheel en waardoor de bevolking blij vend zal kunnen genieten van de schoon heden, wette ook in do omgeving van Rotter dam toch zeer zeker nog aanwezig zijn, niet aan zelfstandige klolne ge meenten kan worden over gelaten. En tevens blijkt hieruit nog eens duidelijk, dat langs den weg van samenwerking een oplossing voor doze moeilijkheden niet is te vinden. Initusschen staat Rotterdam voor de vraag, of op het uitblijven van volledige overeen stemming met betrekking tot het uitbreidings plan het tot stand komen van de bemalings- overeenkomst zal mogen afstuiten. De directeur beantwoordt deze vraag beslist ontkennend. Vooreerst zou terugneming van de overeenkomst niet tot gevolg hebben, dat de verlangde verbeteringen in het uitbreidingsplan worden aangebracht, doch er slechts toe lei- den, dat de betrekkingen tussehen beide buur- gemeenten zich verscherpen, terwijl voorts Hil legersberg daardoor zou worden genoopt ook voor het Zuidelijk deel zijner gemeente een rio- leering, gebaseerd op zuivering van het afval water, door te voeren. Dit is niet alleen uit hygiënisch oogpunt sterk te ontraden, maar zou bovendien den finaucieeleu opzet van het nieuwe Noordelijk gemaal omverwerpen, omdat bij de bereken!ug van de capaciteit daarvan, zooals bekend 1s, met de toekomstige bemaling van het Zuidelijk deel van Hillegersiberg reeds rekening is gehouden. Tenslotte zij opgemerkt, dat bij het tot stand komen der overeenkomst Hillegersberg voor f 115.000 zal bijdragen in de kosten van het door de Benthuizerstraat te leggen collecteurriool, hetwelk grootendeels ook noodig zou zijn, indien de zaak afspringt, zij het, dat in dat geval de afmeting geringer zou kunnen zijn. Op grond van een en ander geeft de direc teur in overweging de totstandkoming van de bemalingsovereenkomst, in spijt van het geringe resultaat van het gepleegde overleg, toch te be vorderen, bij welk advies de commissie voor de plaatselijke werken zich noodgedwongen heeft aangesloten. Ook naar de meening van B. en W. blijft onder de geschetste omstandigheden wel geen andere uitweg over. lot zoover üet schrijven van B. en W. van Rotterdam. We hebben zelden, liever, nooit een offi cieel stuk gezien, da.t zoozeer gespeend ia van alle logica, als bovenstaand, waarvoor heit Dagblijksch Bestuur van de tweede stad des lands de verantwoordelijkheid draagt. Eerstens schuiven B. en W. van Rotter dam hun collega's van Hillegerberg woor den in den mond, die zij niet hebben ge bezigd. Ten aanzien van de punten 1 en 2 hebben dezen niet gezegd, dat Hillegers berg tot tegemoetkoming bereid was, wan neer Rotterdam maar de daaruit voort vloeiende kosten voor zijn rekening neemt. Ze hebben slechts tot voorwaarde gesteld, dat, waar de belangen voor Rotterdam zoo veel grooter zijn dan die van Hillegersberg, overeenstemming over de betaling der kos ten zou woïxlen bereikt. B. en W. van Hillegersberg vragen dus onderhandeling over de betaling der kos ten, terwijl B. en W. van Rotterdam het voorstellen, alsof Hillegersberg volledige be taling der kosten zou hebben geëischt. Der gelijke voorstelling van zaken waarop dan nog wel B. en W. van Rotterdam een over eenkomst laten afspringen, is toch een col lege dat zichzelf respecteert onwaardig. Al wat wij dan verder in het fameuse stuk te lezen krijgen, tot den passus betreffende het bemalingsplan toe, teekent een geest, dien niet wij zullen typeeren. We laten dat over aan de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant", een blad, dat voor de annexatieplan nen van Rotterdam geporteerd is, en dat er volgende vernietigende kenschetsing van geeft: „Neen, dat „dus" (van B. en W. van Rot terdam) is niet gemotiveerd. Burgemeester en Wethouders van Hillegersberg spreken niet van een equivalent van annexatie. Zij beklagen zich slechts over de weinige ge neigdheid tot samenwerking van Rotterdam- schen kant en schrijven dit toe aan de annexatieplannen. Wij kunnen niet beoor- deelen in hoeverre daarvoor aanleiding is geweest, maar verzwijgen mogen wij niet, dat ook wij ui't deze toelichting den indruk krijgen, dat burgemeester en wethouders van Rotterdam tot een redelijke samenwer king en een inachtneming ook van de be- langen van Hillegersberg daarbij niet be reid zijn geweest en er tegenover, een kleine 'gemeente ietwat hooghartige allures op na houden. Ook wat het Rotterdamsche college ver der opmerkt: dat alle nadoelen voor Rot terdam, de voordeelen in hoofdzaak voor de andere gemeenten zouden zijn, behoeft weer bewijs, maar zeker ongemotiveerd is zijn bewering, dat zijn bezwaar zich alleen richt te tegen den vorm der samenwerking, waar het dagelijksch bestuur van Rotterdam blijk baar de samenwerking zelve, niet heeft ge zocht, maar onderwerping heeft verlangd. Veeleer zou de raad van Hillegersberg be zwaar kunnen maken tegen den vorm van MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST I-eerlingavond Het is een goede gewoonte van verschillende plaatselijke toonkunst-afdeeliagen, om bij tijd en wijle eens een avond te or^aniseeren waarop de jeugdige leerlingen voor een gehoor van bewonderende vaders en moeders laten hoeren, hoever zijl. ender leiding -van de werkelijk voor treffelijke aan haar scholen verbonden muziek paedagogen, hun eerste schreden hebben gezet op het moeilijke pad dei- kunst De vaders en moeders weten <Me geste te waardeeren en met inet belangstelling luisteren zij naar de pres taties van huu ver-artistiekte spruiten. Nogmaals, wij herhalen het. het Is een zeer goede gewoonte van de toooikunst-afdeelingcn, maar, en dat is juist waar het op aankomt, dan moet die avond niet zooals gisteren in Musis Sacrum" het geval was, gehouden woor den als een openbaar concert Vooreerst is dan aan het optreden van al te jeugdige solisten een erg on-oDvoedkundig kantje verbonden, waarbij nog komt, dat het door hem gepresteerde absoluut geen interesse heeft Voor een buiten staander. Dit. wat betreft- de muzikale afdeeling van het eerste programmadeei, dat werd besloten met een reeks plastische dansen door leerlin gen der rhytmische gymnastiekklasse, waarbij een meer intense verwerking van de oefenstof wellicht een beter resultaat zou geven -- en door Ina Pera, die met een Egyptischen dans voor het voetlicht kwam Het gedeelte na de pauze, waarin leerlingen van de kunstklasse van hun kunnen blijk gaven, was begrijpelijkerwijs qualitatief oneindig veel beter. De jeugdige executanten beheerschten, op een énkele uitzondering na, de uitgevoerde nummers uitstekend Een uitvoerige 'bespreking zou ons in finesses voeren die voor een uitvoe ring als deze minder geschikt zijn. Wij maken echter een uitzondering Voor julta Groen, die aan den vleugel een kauüya» executie gaf van een concert-étude van Godard. De overige num mers, eveneens van Godard en vender yan Liszt, Chopin en Grieg, werden vertolkt door Ludo Melchers en Jan Voogd (viool) en Adri de Ronde (piano). Ook onder dit drietal schuilen goede krachten, waarnaar met genoegen werd geluisterd. De avond werd besloten niet het optreden van ntev. Xanda Stradowska, die, op muziek van Johann en Richard Straus en F. Pouleno, een drietal plastische dansen uitvoerde in goed gekozen costumes. Er was veel applaus en bloemen voor de danseres, die haar begeleidster Julia Groen, In de hulde betrok. De 2e keigelavond der zwart-witten vond gisteren op de banen van „Musis Sacrum" plaats en werd wederom door ruim 30 kegel enthousiasten bezocht. Er is druk geworpen met het volgende resul taat: Dames: fcampi0011 meï- Jo Allard met 45. Heeren: kampioen W. v, Kemenade met 66. Vrijie baan dames ie PrÜs m€i- Jo Allard met 2, 2e prijs mej. Co v. Alphen met 28. Vrije baan heeren, le prijs L. Ruts met 42, 2e prijs W. v. Kemenade met 39. Het batig saldo van dezen kegelavond is bestemd voor aankoop van criketmateriaal. 't Was een welgeslaagd kegelconcours. het overleg om tot samenwerking te geraken en kunnen stellen, dat a"e rfadeelen voor Hillegersberg, de voordeelen in hoofdzaak voor Rotterdam zouden zijn". Blijft dan nog het slotgedeelte in het schrijven van het Rotterdamsche Dagelijk- sche Bestuur, dat namelijk over het bema lingsplan. Daarin wordit dan geadviseerd, om „in spijt van het geringe resultaat van het gepleegde overleg" de totstandkoming van de bemalingsovereenkomst toch te bevorde ren. Onwillekeurig denkt men, dit lezend, aan dan toch een royale geste van Rotiter- damschen kant. Edoch: niets is minder waar; er is enkel voordcel aan de zijde van Rotterdam en neemt het de betalingsover- eenkomst niet aan, dan bezorgt het zich groote financieele schade! De „N. Hott. Cut." besluit haar bespreking -van het stuk ipet de: bemerking, „dat. zij het geval door B. en W. van Rotterdam niet 'gelukkig behandeld acht, en dat zij hoopt, - dat tegenover Perms mot meer be leid en tegemoetkomendheid is opgetreden, ook in het belang van Rotterdam zelf bij de urgentie van den daar geprojecteerde)! havenaanleg". Intusschen is het schrijven van B. en W. van Rotterdam een schitterend staaltje van de wijze, hoe men in Rotterdam samenwer king tussehen de gemeenten opvat. Als men daar van samenwerking mot veel verwacht, dan kunnen we dit ons van zulk soort, sa menwerking indenken. Samenwerking met heeren die een dergelijke mentaliteit ten toon spreiden is zelfs voor wie van goeden wil overvloeit e§n onmogelijkheid, ,r - 'd:£ TWEE LEDEN VAN HET H1STORISOHE HAMBURGER TIMMERLIEDENGILDE, waar over enkele weken geleden, in verband met de vechtpartij in een café te Berlijn tussehen leden van dat gilde en van een boerenbende aldaar, nogal geschreven is. Reel. 3P3G 8 BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, S Februari. Offlcieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.50 per H.L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 8 Februari. Men noteert voor Melasse-spiritus 32.— per 11, L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H. U Spoeling Noteering 2.40. KATHOLIEK LEVEN Spiritisme ontmaskerd Om tegemoet te komen aan de vele aanvragen voor den aanstaanden voordracht en demon stratieavond over het spiritisme door prof. Bessemans uit Gent, heeft het bestuur van Katholiek Leven besloten van heden af de plaats- kaarten reeds verkrijgbaar te stelten en wel bij de volgende adressen: C. Janse, Koemarkt 2; C. Trouwborst, Singel 169; S. Penders, Groe- nelaan 53; C. Keyzersberg, N. Haven 179; C. Janse, Vlaardlngerstraat 29. Voorts voor Rot terdam bij den secretaris van Katholiek Leven Boschje 10a en wel op schriftelijke aanvrage. Belangstellenden worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk van een plaatsbewijs te voor zien. Men zie verder de advertentie in dit blad. R. K. S, V. EXCELSIOR Voetbal Het programma voor deze week luidt: Zaterdag a.s. Excelsior aActivitas a 3.30 uur, W. v, Kemenade; Excelsior dExcelsior c, 2.30 uur', P. Trouwborst. Zondag a.s. Excelsior 1Graaf Willem I 2 uur. D Haverkorn;Excelsior 3Aeolus 2, 12 uur, G. Lokkers; V. G. H 2—Excelsior 4. 2 uur, A. J. Kamp. Wij verwachten dat ook ditmaal weinig door gang zal vinden zoodat we een voorbeschouwing wederom achterwege zullen laten. Gymnastiek De onderlinge turnwedstrijden zijn in vollen gang en het aantal deelnemers overschrijdt het aantal van het vorig jaar met groot verschil. Hedenavond vinden dé wedstrijden der hee ren senioren plaats Zondag a,s. vindt in bet verkooplokaal de prijsuitreiking plaats en wel voor de junioren öm 6 en voor de senioren Om 8 uur. Junioren behoorende tot de Havenparochie kunnen na liet Lof hun prijs komen afhalen. GROOTE SORTEERING BIJ: GROOTE MARKT 3 - TELEF. 08770 -V lederen Zondag Patronaat St. Dominlcus Godsdienstonderricht en ontspanning ln bet patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man- nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond vergadering „ICatho» liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Thexeslavereeniging aan het ge bouw van den R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond van .7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woensdag Patronaat St. Dominions zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Vrijdag 8 Februari Jaarfeest R. IC. Volksbond. Opvoering van „De Offerande", door de tooneelvereeniging „Alberdink Thym". Eerbied in Gods Huis. Algemeene jaar vergadering. T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 7 uur. Attracties. Zaterdag 9 Februari T. E. G. E. N. O. Bazar in de voormalige Tramremise aan de Hoofdstraat. Opening 3 uur. Attracties. Feestconcert te geven door het Stedelijk Mu. ziekkorps. Gebouw R. IC. Volksboiid. Aanvang 8 uur. „Gemengd Koor". Feestavond, te geven in het gebouw „Musis Sacrum" Aanvang 8 uur. Zondag 10 Februari R. K. S. V. „Excelsior" Prijsuitdeeling van het vijfde onderling Turnconcours, te houden in het veirkooplokaal. Aanvang 8 uur; voor juniorleden 6 uur. Tweede winteruitvoering te geveu door het harmonie orkest „O.B.K." gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. TE ROTTERDAM 9 F e b r.: Groote Schouwburg. De Paarl- visschers (Ital. Opera) 8 uur. Groote Nuts- zaal, liederenavond Madeleine Grey, 8 uur. 10 Febr. Groote Schouwburg, De legende van een teven (Rott. Hofst.tooueel), 2 en 8.15 uur, (voor volwassenen). Groote Nutszaal, ltederen-matiné Birgit Engell, half 3; Nutszaal marionetten theater Paul Brann, 8.15 uur, (voor volwassenen). 11 Febr.: Nutszaal, marionetten-theater, Paul Brann, S.15 uur (voor volwassenen). 12 Febr.: Nutszaal, marionetten-theater," Paul Brann, 8.15 uur (voor volwassenen). Get), v. K. e W., solisten-concert Ital. Opera, S uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Wonder boven Wonder (Bouwmcester's revue) 8 uuf (Zondag ook 2 uur). -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1