FEUILLETON DE VIJFDE VINGER DINSDAG 12 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD PAGINA 2 KONING WINTER IN EUROPA LUCHTVAART. SPORT EN SPEL. RiVIERTlJ DINGEN. MARKTBERICHTEN. SCHAATSEN. DE FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT VISSCHERIJ. EEN AVONTURENVERHAAL. t De koude maakt talrijke slachtoffers Vcrkeersstoringen in Dmtschland DANZIG, 11 Februari. (H.N.) Het scheep vaartverkeer in de haven van Danzig onder vind; ten gevolge van de strenge vorst groote moeilijkheden. Reeds Zaterdagmiddag is het gelieeJe verkeer nagenoeg tot stilstand geko men. Drie Deensche stoomschepen, de „Niels Ebbcsen", de „I. C. Jaoobson" en de Vik- toria", drie urtgeloopen waren, moesten, na enkele uren tevergeefs met het pakijs gewor steld te hebben, naar de haven terugkeeren. Verscheiden aankomende schepen konden de haven niet Dirmonkomen Het Duitsehe stoom schip „Gloria'' geraakte '5 zeemijl van de ha ven verwijderd in groot gevaar. De toestand voor het schip is wel iats beter geworden, doch het kon toch nog niet binnemkwpen. In de Danziger Bocht is het van Kopenhagen komende stoomschip „Hafnia" in het ijs vast geraakt. Ook andere stoomschepen konden door he t ijs in de Danziger Bocht de haven van Danzig niet bereiken. Den geheelen Zondag is geen schip binnengekomen of uitgevaren. Het spoorwegverkeer met Polen heeft groote vertragingen, zelfs van 5 uur en meer. De D-trein KrakauDanzig had zelfs G'A hut vertraging. Ongekende kou in Oostenrijk en op den Balkan Naar uit Weenen gemeld wordt heersoht ook in geheel Oostenrijk een ongekende koude. Bij Weenen is de Donau tengevolge van ijsoDstu- wingen 2 meter gestegen. Een plotseling intre den van den dooi zou zeer gevaarlijk zijn. In de voorsteden van Weenen vroor het gisteren morgen 26 graden. PRAAG, 9 Februari. (W.B.) Door de strenge vorst der laatste dagen zijn groote moeilijk heden ontstaan voor de water- en kolenvoer- ziening. In vele gevallen zijn de waterleidingen bevroren. Tengevolge van de stoornis in het spoorweg verkeer moest de beschikbaarstelling van wa gons voor kolenvervoer sterk beperkt worden. Gisteren konden slechts 80 pet-, heden zelfs eleelds 50 pet. der beinooddgde wagons beschik baar gesteld worden. CONSTANTINOPEL, 10 Februari. (V.D.) In sommige wijken der stad heeft de sneeuw een hoogte van 3 meter bereikt. De Ori entexpres is nog steeds geblokkeerd. BOEKAREST, 9 Februari. (V.D.) Tengevol ge van de hevige koude zijn in den afgeloopen nacht in Roemenië 9 rn.enseh.en doodgevroren, meest in de omgeving van Jasey. In het dis trict Jalomita wei-den 2 boeren, die stadwaarts togen om levensmiddelen te halen, op den te rugweg doen: uitgehongerde benden overvallen, van hun levensmiddelen en geld beroofd en aan een telegraafpaal gebonden. Den volgenden dag werden beiden dood aangetroffen. LONDEN, 11 Februari. (H.N.) Volgens een bericht wit Constanttnopel zijn de reizigers van den Ingesneenwden Simplon expres-trein in veiligheid. Men is er ta geslaagd, hen per auto naar Rodosto te brengen, van waar zij per Bchip naar Constant! nopei zijn gebracht. Onder de reizigers bevond zich ook de hooge Bngel- «cha oommissaris voor het Irak-gebied. Aan den Gouden Hoorn duurt de buitenge woon strenge vorst voort. De zee is voor een groot gedeelte fcoegevroven. De treinen van Europa naar Turkije weeden nog steeds door de ophoo-pingen van sneeuw tegen-gehouden. PRAAG, 11 Februari. (H.N.) In don algoloo- pan nacht is het hier buitengewoon koud ge weest. De temperatuur daalde op verschillende plaatsen tot moer don 30 graden Celsius onder nul. De laagste temperatuur kwam te Büdweis voor, waar 41 graden vorst werd geregistreerd. Sedert 1775 is het te Praag in Februari niet zoo kond geweest. Ingevroren schepen in Scandinavië MALMö, 10 Februari.V.D.) De groote Zweedsche Jjsbreker, die van Stockholm naar Oersund gezonden is om aan de daar vast gevroren stoombooten hulp te verleenen, ls Zaterdag bij Treileborg aan den grond ge- loopen en zwaar beschadigd, zoodat hij door een bergingsstoomschip naar een werf moest worden gebracht. Dit beteekent een groeten tegenvaller voor de Ingevroren schepen. Bij Falsterboe liggen 10 vaartuigen inge vroren. Verder noordelijk ligt ook nog een aantal schepen, terwijl noordwestelijk van Altboim nog 2 Noorsche stoombooten liggen vastgevroren. De scholen in Rusland en Polen gesloten KOWNO, 11 Februari. (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn tengevolge van de koude in Moskou en te Leningrad alle univer siteiten "gesloten. Ook alle scholen werden gesloten. In den loop van den Zondag werden in Moskou 140 mensehen in de ziekenhuizen binnengedragen, die door de koude verwon dingen hadden opgeloopen. Vooral moeilijk is de toestand geworden voor de buitenlandsebe schepen, die voor Le ningrad liggen en de haven niet kunnen binnenloopen. De marine heeft de opdracht gekregen de reddingsmaatregelen der IJsbre kers in de Finsche Golf te ondersteunen. Uit verschillende deelen van Rusland wor den temperaturen gemeld van 44 graden onder nul. WARSCHAU, 9 Februari. (W.B.) De hevige sneeuwval en vorst hebben groote vertra gingen in het Poolsche spoorwegverkeer ver oorzaakt. Op sommige lijnen moest het ver keer geheel worden stopgezet. De onmiddellijke gevolgen hiervan zijn, dat de Poolsche steden geen voldoenden voorraad kolen krijgen. In Wai'schau heersohen op het gebied van steenkoolvoorziening reeds toe standen als in oorlogstijd. De toestand wordt nog verergerd door de omstandigheid dat de bevolking voorraden wil Inslaan met oog op de staking der mijn werkers in Oost-Opper Silezië en in het ge bied van Dombrowa. Geen verdere daling verwacht in Duitschland BERLIJN, 11 Februari. (V. D.) De buitenge woon strenge koude heeft te Berlijn steeds grootere gevolgen. Gedurende de laatste 36 uur zijn te Berlijn niet minder dan 279 personen door de kou be vangen. Zondag werden 120 en heden tot 12 uur reeds 159 gevallen door den Geneeskundi gen dienst behandeld. Het betreft voornamelijk het bevriezen van ooren en neuzen. Interessant is, dat het grootste gedeelte der gevallen bij mannen is voorgekomen. De brandweer is sinds Zondag onafgebroken in de weer. Voortdurend worden branden en het springen van waterleidingsbuizen gemeld. Hedenmiddag waren alle beschikbare wagens van de brandweer op straat. BERLIJN, 11 Februari. (V.D.) Uit alle deelen van Duiti&chland blijven de berichten over de ongekende koude binnenkomen. Het ergst heeft echter het wild In de bosschen en in het gebergte te lijden. Schuwe reeën en herten ventooaen zloh op bewoonde gedeelten en op verschillende plaatsen heeft men de kadavers van doodgevroren wild gevonden. Aangezien bij deze tempei^tuur kwikther mometers niet meer bruikbaar zijn en men ter- plaatse niet over alcohol thermometers of andere Instrumenten beschikt, kunnen lagere temperaturen niet gemeten worden. Zelfs voor Europeesch Rusland zijn temperaturen als thans in Duitschland heersehen buitengewoon. Te Gosslar, waar het 30 graden vriest, zijn veertig autos in de sneeuw blijven steken. De scholen zijn gesloten en het telefoon- en spoor wegverkeer ligt stil. Uit geheel Duitschland worden trednstoringen en vertragingen op bijna alle lijnen gemeld. Men gelooft echter, dat de koudegolf thans haar hoogtepunt heeft bereikt, aangezien uit Rusland geen toevoer van nieuwe koudielucht- massa's wordt gemeld. De straten te Berlijn zijn zoo goed als uitge storven, daar een ieder zooveel mogelijk thuis blijft. De politieagenten in staatsdienst worden met veel korter perioden dan anders afgelost. De kolenverzorging van de hoofdstad met steenkolen is verzekerd. De spoorwegdirectie zorgt voor de aanvoeren, welke anders per schip plaats vinden. Het observatorium in Silezië meldt, dat te Rozenberg in Opper-Silezië de thermometer 38 gr. C. onder nul wees. De vliegmachine biedt uitkomst FLENSBURG, 11 Februari. (H.N.) Het Jun kervliegtuig, dat het verkeer tussehen het vaste land en de door het ijs geblokkeerde eilanden van de Noordzee onderhoudt, heeft vanmorgen een geneesheer van Pellworm naar het eiland Hooge gebracht, waar een bewoner van het eiland ziek was ge-worden en genees kundige hulp noodig had. De geneesheer werd op dezelfde wijze naar Pellworm teruggebracht. Kinderen doodgevroren BERLIJN, 11 Februari. (W. B.) In een dorp in de Kreis Lublintz (Poolsch Opper-Silezië) werden drie kinderen door hun ouders ln een onverwarmde woning achtergelaten. Toen de ouders na eenigen tijd terugkeerden waren de drie kinderen doodgevroren. Het vijfjarige kind van een daklooze dagloo- nersfamiliei die t.e Casspi-Rothendilmond (Hessen) in een houten barak is ondergebracht wer.d in bed doodgevroren gevonden. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven vruohtenloos. Vastgevroren wagons in Tsjecho-Slowakië PRAAG, 11 Februari. (W.B.) De koude nebmt geweldig toe. Over bet algemeen vriest het 39 gr. C. de laagste temperatuur was 41 gr., te Budness. Te Praag vriest het in de binnenstad 26 gr. C., zijnde de laagste temperatuur sinds 1775. Het spoorwegverkeer ondervindt groote be lemmering door de vorst. Vooral de treinen nit Slowaklë komen met groote vertraging, soms zelfs van vijf unr, binnen. Op het rangeerterrein bleken wagons aan de rails vastgevroren te zijn; de wielen moesten met breekijzers losgewerkt worden. De ver warming van de treinen is dooT de koude on voldoende. In Slowaklë blijven treinen in de sneeuw steken. De veerdiensten in de Noordsche landen stilgelegd KOPENHAGEN. 11 Februari. (V. D.) Ten gevolge van de vorst liggen bijna alle Deensche veerdiensten stil. In de Oeresont zitten 17 stoomschepen in het ijs vast. Heit eiland Sbrogo© in de Groote Belt is reeds van 22 Januari j.l. geïsoleerd. De koudste dag sinds 154 jaar in Oostenrijk WEENEN, 11 Februari. (V. D.) De laagste temperatuur te Weenen was hedenmorgen 29 graden Cel3ius vorst. Dit is de laagste stand van den thermometer te Weenen sinds 1775, dus sinds 154 jaar. Alle telefoonverbindingen met Belgrado zijn hedenmorgen gestoord. WEENEN, 11 Februari. (V. D.) De gevolgen van de koude beginnen te Weenen op onaange name wijze voelbaar te worden. Het gebrek aan water wordt steeds nijpender, gas- en water buizen breken op vele plaatsen en de griep grijpt steeds verder om zich heen. Hedenmorgen was de temperatuur te Weenen 26 graden onder nul. Tot 34 graden vorst in Roemenië BOEKAREST, 11 Februari (H.N.) Ook Roe menië heeft onder de strenge vorst zeer te lijden. Te Boekarest werd vanmorgen een tem peratuur van 22 graden vorst gemeld. Te Suli- na daalde de temperatuur tot 25, in Besarabië tot 30 en in Predeal zelfs tot 34 graden Celsius onder nul. Hongerige wolven dooden 22 mensehen In de Grieksehe grensgebieden wordene vol gens berichten uit Athene, talrijke do-rpen door wolven bedreigd. Een bende hongerige wolven overviel, aldus berichten uit Mahina, het ge hucht Cokytze en doodde 16 inwoners, 4 solda- teij en 2 politiebeambten. Oorlogsschepen geven hun pogingen op om het ijs te breken De bedde linieschepen „Schlaswig-Holstein" en „Elsass,', die waren uitgevaren om de in de Oostzee door het ijs gevangen gehouden sche pen assistentie te verleenen, zijn naar Kiel teruggekeerd, en daar voorloopïg voor anker gegaan. VAN LEAR BLACK NAAR HET WARME ZUIDEN. LONDEN, 11 Februari. (R. O.). Van Lear Black is van Croydon naar Kaapstad vertrok ken. IJSBERICHT VAN DEN ZUID-HOLL. IJSBOND. Van alle zijden bereiken ons berichten val betrouwbaar ijs. Helaas Is 1 veelal slecht. Het informatie-bureau te Warmond, geves* tigd in Restaurant „De Leede" aldaar, is open waar inlichtingen omtrent tochten in het meren, gebied zijn te verkrijgen en ook gidsen vooi geleide beschikbaar zijn. TJs en weder dienende zullen deze week d| sterriiten van uit alle deelen van Zuld-Hollan# naar Warmond worden gehouden, waar eer feestelijke bijeenkomst zal zijn. De Bondswedstrijd, Zaterdag te Warmond ge houden, is een groot succes geweest. LOBITH, 11 Februari Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Wangard; st. Atla; Een dracht, Faasse; Sei Getreni, Rothe; Johanna Margaretha, Vennik; Amfor-taa, v. d. Bogerd; Helena, Larooy. AMSTERDAM, 11 Februari. Aardappelmarkt. Zeeuwsche bonte en blauwe 4.254.50, polder- bravo's 3.253.50. Overige prijzen onveranderd. Geen aanvoer. DE ROUTE DEFINITIEF VASTGESTELD. De route voor vandaag is definitief als volgt vastgesteld: Vanaf Leeuwarden Hotel de „Klanderii" naar Dokkum langs de Dokkumer Ee, terug naar Leeuwarden langs de Dukkumer Ee, verder naar Franeker, langs de Harlinger trekvaart. In Fra- neker wordt de route naar Harlingen bepaald, hetgeen kan zijn over de Harlinger trekvaart of over Wijnaldum. Van Harlingen de gewone route over Bols- ward, Workum, Hindeloopen, Stavoren. Van Sta voren over de meren De Morra, de Fluesen, de Slotermeer, Sloten, weer langs Slotermeer naar Woudsend en vandaar naar Ijlst, daarna naar Sneek langs de Sneeker trekvaart naar Leeuwarden. De belangstelling is zeer groot. Meer dan 250 deelnemers hebben ingeschreven. Voor den eerst aankomende is een groote gouden medaille, voor den tweeden een kleine gouden medaille, en voor de volgende vijf zilveren en verguld-zilveren medailles beschikbaar gesteld. Door den heer J. Haitsma Muller, den vader van de elfstedenorganisatie is bovendien voor den eerst aankomende een beker en voorts en wissel beker beschikbaar gesteld. Ook de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heeft een gouden medaille geschonken. De Vereenlging v. Vreemdelingen verkeer te Leeuwarden stelde een medaille be schikbaar voor den deelnemer, die van de verst afgelegen plaats komt (reeds heeft een deel nemer uit Riga ingeschreven) en de voorzitter der elfstedenvereeniging, mr. M. E. Hepkema stelde een medaille beschikbaar voor den Oud sten deelnemer, die den geheelen tocht vol brengt. De prijsuitdeeling zal hedenavond in een feestelijke bijeenkomst in de „Harmonie" te Leeuwarden plaats vinden. IJS- EN BAANBERICHTEN. Hot district Vlaardingen van den Zuid-Holl. Ijsbond gaf d.d. 11.Februari het volgende ijsbe- richt In het district Vlaardingen van den Z. H. IJ. afd. Lethel, Den Hoorn, Schipluiden, Maasland. Maassluis en Vlaardingen, zijn de meeste hoofd verbindingswegen onberijdbaar, daar zij door de motorbooten te vaak gebroken zijn. De Vlaar- dingschè Vaart is bovendien absoluut onbe trouwbaar. Bijzonder mooi en sterk is het ijs op de Maas- sluissche Vlieten: d.i. van Maassluis tot Schouw. Hier kan men zich laten overzetten en verder doorgaan in de richting' Kethel enz. Handwijzer is geplaatst bij café Ketjzer aan de Vaart. De polderslooten zijn overal goed berijdbaar en sterk genoeg, zoodat liefhebbers van een tochtje in dit district voornamelijk op deze slooten zijn aangewezen. ALKMAAR, 11 Februari. Op de veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 31 vette koeien 190350e vette kalveren per stuk, per kg., 62 nuchtere kalveren ƒ6—22; 474 vette varkens zware 7074 ct, zouters 67 —71 ct per kg. Londensche geen notecring. GOUDA, 11 Februari. Nuchtere kalverenmarkt aanvoer 71 stuks. Prijzen 813. Handel matig. GORINCHEM, 11 Februari. Aangevoerd 55 runderen, 2 nuchtere kalveren, 71 varkens, 78 biggen. De prijzen waren voor: zware kalf koeien 300400, melkkoeien 275350, guste vaarzen 150200, kalfvaarzen 200275, vare koeien 200260^ klamschotten 190240, pinken 60 100, stieren 100300. nuchtere kalveren voor de fok IS25, exportkalveren ƒ1214, gras kalveren 3080, overloopers 2538, biggen 1022. Handel slecht. (Eierenmarkt) Kipeieren 7.508 per 100 st. (Botermarkt) Roomboter 2.402.50, weiboter 2.202.30, margarine 1.201.40 per kg. (Eierveiling) Aangevoerd 24.058 stuks. Groote kipeieren 8.409. kleine 6.907.20, eendeieren 7.60 per 100 stuks. VLAARDINGEN, 11 Februari. Van de beug- visscherij versch vaart kwam binnen VL. 203 met 2661, en van de trawlvisscheri) de stoom trawler VL. 85 met 2097 netto besomming aan versche visch. RIJNVRACHTEN. Weekbericht van 3 Febr. tot en met 8 Febr. 1929, De aanvoeren van zeezijde, hoofdzakelijk erts, namen eenigszins toe. De vrachtenstand werd hoofdzakelijk be- heerscht door het weder. De scheeperuimte nam geleidelijk af, terwijl de vraag constant bleef. De ertsvracht bedroeg in het begin der week 0.80 tot 1.10 met (4 lostijd, varieerde daar na tussohen ƒ1.10 en ƒ1.50 met lostijd. Ter vervanging van K en lostijd werd algemeen gecharterd voor schrpen boven de 1000 t. resp. 4 en 8 loedagen. Naar den Bovenrijn bleef de vraag gering. Er werd uitsluitend ln daghuur bevracht op basis van 3 ets. per ton. De waterstand bleef vallend. Ingaande 3 Februari werd de vaart naar boven gesloten, dus vanaf dien datum werden geen eleeploonen meer genoteerd. In de Ruhr bleef de vraag naar ruimte.voort duren. Voor zoover beschikbaar, werd nog ge- oharterd. De scheepsruimte nam echter al. De vracht voor exportkolen liep op van M. 1.10 incl. sleeploon tot M. 1.60 per ton met recht van bijlading na heropening der vaart. naar het Egelsch van WILLIAM LE QUEUX. 43) Betty wist zich steeds te beheerschen, had een sterk doorzettingsvermogen maar kon in elkaar krimpen van vrees, indien ze zich ver volgd wist door een politieman. Had ze zich niet in de meest harde en toornige woorden uitgelaten over dien Matthews, waar ze zich door haar persoonlijk optreden voor een ge- ruimen tijd van had ontdaan? Er bleef altijd de sterke tegenstelling tussehen de in alles beklagenswaardige vrouw op den landing-stei ger van Liverpool en de hooghartige gast vrouw van het deftige huis in South Street. En dit laatste verschilde weer aanmerkelijk van haar spoutane dansen op dat avondfeest in de'elub der rusteloozen. Alles aan deze geheimzinnige vrouw, met het koele en toch bijzonder knappe en aantrek kelijke gezicht, was een raadsel. Toch had ze steeds weten te weerstaan aan de vele jonge lui, die haar openlijk het hof hadden gemaakt, Deze rijke diplomaat was er ten slotte in ge^ slaagd haar voor zijn onvermoeibare bewijzen van belangstelling en medeleven te doen zwichten. De liefde wordt werkelijk geboren aan den zelfkant van de fantasie. Waarom liet je je aandienen als North rop? vroeg ze, toen beiden gemakkelijk plaats hadden genomen in de hooge stoelen bij den haard. Waarom ben jij hier als madame Simp- sou vroeg hij op zijn beurt. Maar zijn stem kreeg een heel anderen Iclank, toen hij verder ging: Betty waarom heb je me niet vertrouwd? Ik had je toch gezworen je vriend te zijn en had Je me niet beloofd, die vriendschap steeds ,te zuilen aanvaarden? Sluit dat niet in, dat men er steeds en zonder eenigen schroom een beroep op mag doen? Nu ben ik je minnaar geworden. Ik wil je geheel toebehooren, Betty, Bonder eenige reserve, in het gelnk en in de' moeilijkheden, door alle zorgen heen wil ik Je trekken naar het glanzendste gelnk. Ja, ik :was al eenige maien in South Street geweest. Ik heb toen alle middelen te baat genomen, ;waarvan de door jouw gehate detectiven zich plegen te bedienen en zoo slaagde ik er in te weten te komen, waarheen jouw post moest worden doorgezonden. Toen werd het een kwestie van geduld om die post te volgen naar haar bestemming. Ik was vast besloten mijn pogingen tot het einde toe door te zetten, ai werd ik meermalen weerhouden door de vraag, of ik het terrein van het vertrouwen niet overschreed om me te begeven op het gebied der spionnage. Daarvoor huiverde ik. Maar verschillende omstandigheden waren me gun stig en zoo slaagde ik er in te weten te komen waar jij je op het oogenblik op hield met je zorgen. Met mijn zorgen? vroeg Betty verbaasd. Ja zeker, Betty. Ik heb me alleen laten leiden door de overtuiging, dat jij in ernstige moeilijkheden zat. En nu ben ik hier gekomen om al die moeilijkheden van je af te schudden. Op haar gelaat kwam weer die strakke bijna harde uitdrukking. Hij had weer haar hand genomen en het koortsige kloppen in haar pol sen verried hem, hoezeer zij bewogen was door deze ontmoeting. Hij had gezegd „ln het geluk en in de moei lijkheden". Ondanks het vreeselijk gewone de zer woorden, had hij er toch geen betere kun nen kiezen. Gordon Collet was een gefortu-, neerde jongeman, die naar eigen believen zich een vrouw zou kunnen kiezen. Hij had nu zijn keus gemaakt en zij kende zijn karakter te goed om niet overtuigd te zijn van de onwrik baarheid van zijn voornemen. Het antwoord, dat zij dan ook op zijrf vraag gaf, was geheel tegen de gewoonte in en ver ried niet in het minst, hoe heftig de gevoelens haar bestormden. Ik vertrouw je Gordin en ik weet dat jij de beste man bent, dien ik ooit in mijn leven heb ontmoet.... maar voordat mijn naam, mijn eer weer zijn hersteld kan en mag ik je niets zeggen Jij bent de eenige man behal ve En weer talmde zij met het antwoord. Twee of drie minuten geschiedde er niets. Toen vond er iets plaats waardoor hij, die meende, deze vrouw reeds geheel te kennen, als door den bliksem werd getroffen. Betty ■werd lijkbleek. Niet jje gewone matheid van tint die met haar vertrouwd was geworden, maar een nuance van witheld, die het weg- stroomen van alle bloed tot oorzaak had. Ze richtte zich in haar volle lengte op en stond daar strak en gespannen tegeno-ver den man, die was doorgedrongen in de krachten van haar door kilheid verborgen binnenste, die de verschrikkingen had aangedurfd om het paleis van haai' warme menschelijkheid te betreden. Recht stond ze en niet hem zag ze, maar al les wat haar tot heden staande had gehouden in haar afkeer van het gewone leven. Ze zag het wankelen, ineenstorten on toen wierp ze zich gebroken op haar knieën voor haar meester. Ja, lieveling, zeg het dan maar. Het was een volledige herhaling van de ge meenplaatsen die door duizend en een roman schrijvers en dichters zijn gebezigd om woor den van liefde uit te drukken. Geen Dante of Shakespaere is er aan ontsnapt dit woord, dat burgerrecht heeft verkregen in den m°nd van arm en rijk, uit den weg te gaan. Ik kan bet je niet zeggen Gordon. Nog niet. Ik bemin je.... jij bent de eenige man, dien ik ooit mijn liefde heb gegeven. Misschien heb ik me ooit het hoofd op hol laten bren gen door anderen, maar jou heb Ik lief. Jou vertrouw ik. Zij deed heel lang over deze woorden ais een kind dat pas een nieuwe lekkernij beeft ontvangen. Er lag iets onnatuurlijks dwe- pends in de oogen van de mooie vrouw, die steeds ge,vochten had tegen de sterkste aller menscheiijke emoties; de liefde. ln dit geval hing de beslissing niet meer af van een onstuimigen vloed kussen. Deze twee sterke persoonlijkheden waren elkander tege moet getreden op den drempel van een het leven verterenden geestelijken honger naar liefde in zijn grootste volledigheid en zuiver- sten vorm. Het duurde geruimen tijd voordat Betty ver- Ik kan je nog niet zeggen, wat me op het der sprak: oogenblik allemaal bemoeilijkt mijn zor gen, mijn angsten. Maar dit wil lk je wel zeg gen, dat jouw komst en wat daarmee verband houdt me nieuwen moed heeft gegeven in den zeer harden strijd, dien ik nog te voeren zal hebben, voordat ik volkomen gezuiverd, naar je toe zal mogen komen, waardig in allen deele de vrouw te worden van Gordon Collet. Er zal een dag komen, Gordon, dat ook ik je zal op- eischen om mijn man te worden. Neen. Neen, lk behoor niet tot die romantici, die den man het recht geven te wachten en te wachten, tot dat het hem believen zal het vrouwtje de gunst te verleenen zijn levensgezellin te wor den. Ik begeer je evem sterk als Jij mij en daar om wensch lk nog terug te treden ln het pur gatorium om des te zuiverder, des te sterker te kunnen zeggen: Lier ben ik, ik kom ge vraagd en wenschend. Ik herhaal nog eens, dat het heelemaal niet vrouwelijk is om zoo te handelen, maar zoo ben ik nu eenmaal. Hij zag hier echter geen bezwaar in om baar Tustig in zijn armen te nemen. Met een wer kelijk verrassend opgewekte stemming voegde hij baar toe: Daar zijn twee dingen, die ik je zou wil len vragen, Betty, en waarop ik heel graag een afdoend antwoord zou hebben. Goed Gordon. Indien het mogelijk is, zal ik er een antwoord op geven. Maar dring niet aan op mijn grootste geheimen. Ik beloof je, dat die binnen afzienbaren tijd opgehelderd zullen worden. Er lag een vreemde, droefgeestige uitdruk king ln haar oogen en ze zag naar Iets heel vers, waar Gordon blijkbaar geen plaats meer innam. Wie is die man, die hier zooeven naar buiten rende, juist voordat ik het waagde me te laten aandienen? De jaloerscbheid trilde in elke nuance van zijn stem, toen hij haar langzaam en met na druk deze vraag stelde. Natuurlijk moest ze spoedig bekennen, dat er alle redenen waren voor verdachtmaking, maar tegelijkertijd voelde ze, dat ze hem de zaak niet geheel zou kunnen verklaren Met haar vrouwelijke intuïtie had ze echter wel in de gaten, hoe ze tijd zou kunnen winnen. Al haar gedachten waren strak gespannen ge weest op deze waarheid, dat zij er in geslaagd was, do liefde te winnen van een sterke per soonlijkheid met een warm hart. Het eenige, dat zij in haar rijke en avontuurlijke leven steeds had gemist. Betty had de afgunst in Gordon's woorden natuurlijk onmiddellijk opgevangen en met een lachje voegde ze hem toe; Hij heet Avery, maar als we hier zijn, neemt hij steeds een schuilnaam, evenals ik. Hij beteekent voor mij niets meer dan de prac- tische waarde van een zeer handig tusschen- persoon in zuiver commercieele zaken. Dit kan ik je wel zeggen, Gordon. De za ken, die 1 k drijf zijn van een bijzonder vreemd en vertrouwelijk karakter, ging Betty op zaehten toon verder. Ondertusscheu nam ze zich den tijd om af te wegen hoever ze mocht gaan met haar uitleg, wat ze vertellen kon, om zich nader te verklaren, zonder haar geheim te verraden, en wat ze verzwijgen moest, om zich niet geheel bloot te geven, maar zoo, dat ze Gordon toch ook niet met een kluitje in het riet stuurde. Ze kreeg een rilling bij de gedachte, dat ze dezen jongen aristocraat haar minnaar voor den gek zou houden. Maar toen concen treerde ze haar bange aandacht op die combi natie aristocraat-minnaar. Ja, werkelijk, haar minnaar, waar ze steeds naar had uitgezien, al die lange 'jaren, toen ze een heeten strijd had doorgemaakt tegen allerlei tegen spoed.... steeds hooger ziende, steeds liooger willend. Ik doe zaken in juweelen en zulk soort dingen. Terwijl ze zich op dit punt een concessie veroorloofde, zocht Betty met verdubbelde aan dacht het gezicht van. den diplomaat af. Of liever, ze had de bedoeling gehad, het resultaat van haar woorden bij den minnaar af te lezen maar stiet op het masker van den diplomaat. Nu is het wel waar, dat deze handel niet meer zoo veroordeeld wordt als in de jaren voor den oorlog, maar en dat was de oor zaak van baar angst. Bleef bet daarbij? Op wat voor manieren dreef ze werkelijk dien handel in juweelen? En plotseling schoot de herinnering aan het verdwenen ertstuk van lady Irene door haar woelende gedachten. Dat eischte in ieder geval nader uitleg. Maar wat kon ze daar op zeggen? Als ze de zaak maar weer goed kon maken en haar misstap van toen door een schenking aan de rechtmatige eigenares uit haar verleden kon wisschen. Gordon bemerkte wel, dat ze met iets verle gen zat en zei tegemoetkomend: Toe maar, Betty. Zeg me^alies maar in vol vertrouwen. Wie weet ben je niet bet. slachtoffer van allerlei afschuwelijke omstan digheden. Maar ik geloof in je, zooals ik steeds vertrouwen in je heb gehad. En daarbij, je weet nu, dat ik je lief heb. Toch moet je me den tijd laten, Gordon. Ook ik hem ill je. En wat er ook gebeuren mo ge, die liefde zal niet meer verminderen ln alle omstandigheden en tot mijn laatsten ademtocht, zal ik het blijven belijden, dat ik je bemin. Zoo werd het contract gesloten dat twee heel sterke persoonlijkheden aan elkan der bond om in voor- en tegenspoed elkander tot steun te zijn, Betty had om uitstel ge vraagd. Alle nevengedachten van wantrouwen of afgunst waren verdwenen en teruggedron gen door Betty's geruststellende verklaring, dat die Avery in haar leven niet meer betee- kende dan een zakenbetreklcing. Vandaar de verklaring, dat deze een bezoek had gebracht aan den Hollandschen diamanthandelaar Aronson in het zijstraatje van Antwerpen. De dienstbode kwam na een bescheiden tik op de deur binnen met een blad, waarop een schitterend Chineesch theestel prijkte rond een zwaar massieven zilveren theepot. Ze zet te het neer op een tafel in de nabijheid van Betty's zetel. Evenals in South Street was Betty ook in Brussel omgeven door de grootst mogelijke luxe. Voorwerpen die verbazend duur, maar tevens uiterst smaakvol waren. Toen de dienstbode de kamer weer bad ver laten, vroeg Gordon zoo terloops weg: Wie was dat knappe meisje toch, dat ik op de trap ontmoette in South Street, toen ik je voor het laatst een bezoek bracht? Ze leek zoo verduveld veel op je. dat ik reeds de blun der had begaan met haar als madame Bollond te begroeten. Beslist ik dacht werkelijk, dat jij het was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10