D nsdag 12 Februari 1929 Derde Blad Pagina 1 HET FEEST VAN JOHAN H. BEEN DE RADIO-RAAD ER ZIJN NOODZALEN IN GEBRUIK GENOMEN BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS 1929 DE UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN DE INPOLDERING WIERINGERMEER. DE STEUNMAATREGELEN. Bij de Tweede Kamer is Ingediend de begroo ting van het Zuiderzeef. nds voor 1929. Voor 1929 zal eveneens met hoogere uitgaven moeten worden rekening gehouden, om dezelfde redenen, die voor 1928 golden. Het laat zich aanzien, dat de afsluiting een jaar vroeger vol tooid zal zijn dan aanvankelijk werd berekend t.w. in 1933 in plaats van 1934. Verder zijn de omstandigheden in de afgeloo- pen jaren zoo gunstig geweest, dat de indijking van de Wieringermeer vlugger dan verwacht mocht worden, is opgeschoten Indien in 1929 op dezelfde wijze wordt voortgewerkt, wat voor een economisch gebruik van de beschikbare werkkrachten en hulpmiddelen noodzakelijk moet worden geacht, zal alsdan 't grootste deel van dit indijkingswerk kunnen worden voltooid. Gebleken is thans, dat hoogere bedragen aan de afsluiting van de Zuiderzee verbonden zul len zijn dan aanvankelijk werd geraamd. Met de thans ten dienste staande gegevens komt de begrooting voor de indijking en droogmaking van den Noord-Westelijken pol der op 59.605.000, waarvan tot 1 Januari 1929 omstreeks 26 millioen gulden zijn uitgegeven. Op de basis van de nieuwe cijfers moest wor den gezocht naar dekking van het verlies, dat OP ƒ37.432.200 wordt geraamd. Gerekend wordt met uitbreiding van het vaste personeel met nog 2 Ingenieurs, 6 opzicih- 1 ters le klasse en 8 opzichters 2e klasse- Ver der is erop gerekend, dat de beoosten W ierin- gen in aanbouw zijnde sluizen en bruggen In den afsluitdijk 1929 zullen worden voltooid Ook ls de bedoeling dat reeds in 1929 zal Worden begonnen met den aanleg van een vak van den afsluitdijk tussohen de Oostwaarts van Wieringen gelegen geulen genaamd het Gaatje en de Vlleter, welk dijkvak volgens het aanvankelijk opgemaakte werkplan eerst in 1931 voor uitvoering in aanmerking zou ko men. De kans, dat de afsluiting der Zulder- see reeds In 1933, dus een jaar vroeger dan aanvankelijk gerekend was. zal kunnen tot stand komen, wordt hierdoor vergroot. Voor de steunmaatregelen teT uitvoering van de Zulderzeesteunwet wordt thans f 135.000 aangevraagd. De begrooting van uitgaven van het Zuid" reefonds voor 1929 wordt ln bet ontwerp v gesteld op f 38.199.000. .lob. H. Been. De huldiging te Brielle. De stad van het Libertatis I'rimitiae en van Ooppelstock-den-veerman heeft haar veelbefcen- den bard grootscheeps gehuldigd. Het feest van Johan H. Been is een even"—--o geworden, een vermelding ln t archief waardig, Itochus Meeuwis- aoon, die 'n dikke 850 jaar geleden voor de Geuzen- veste zijn ver dienste had, gaf men op zijn be hoef tig en ouden dag het niet al te vette baantje van poortwachter ad 35 stuivers in de t week. Johan H. Been, een men- «chenleeftijd voor het wel en wea van zijn geboorte- plaats ln de weer, hant, die spade en vroegk te post, met on vermoeid© pennen plagh door t (papieren velt te jennen'', werd op royale! wijze van iWLge de Heeren van-den BrSol lof jebracht. Zaterdag 9 dezer Se men des namiddags le 3 uur in de raaclszaa# I (bijeengekomen. Aldaar heeft in de plaats van den burgemeester, wegens ziekte afwealg, notaris L. P, van den Blink het woord gevoerd. Hij wist op ongemeen-liartelijke wijze den bo lk end en, jarigen Briellenaar te huldigen en op zijn verschillende kwaliteiten, één voor dén, het licht te laten vallen. De heer K. van der Knoop, wethouder en loco-burgemeester, bood den zeventig-jarige hierop het geschenk van de gemeente aan, een centrale verwarming voor het archief. Mr. H. P. Schaap sprak namens liet Alge meen Nederlandseh Verbond. Hierop werd door de Vereeniglng voor Vreemdelingenverkeer in den Briel aan den heer Been hot eere-lidmaatschap aangeboden. Vervolgens hebben nog het woord gevoerd: do heer Kluitman, de bekende uitgever te Alkmaar, die verschillende van Been's hoeken het licht heeft doen zien, benevens tal van vrienden van den jubilaris, waaronder de heer J. i.. Overbeeke, uitgever van de „Nieuwe Brielsche Courant". Alsdan ls de heer Been zelf aan het spreken getogen, op de hem eigen gemoedelijke wijze, op één oogenblik na, toen hij met ontroering verklaarde wij hebben het we! voorspeld „een gewone Brielsche jongen" te zijn en als „een gewone Brielsche jongen" te willen ster- fven. Voorts sprak hij mét zijn hartgrondlgen dank den wensch uit, nog veel voor zijn ..Brieltjo" te mogen doen. Hierna werd de thee geserveerd en was het officieel© gedeelte afgeloopen. Van de gelegen heid, om den feeeteling de hand te drukken, hebben toen talrijken gebruik gemaakt. Ook van buitenaf is de belangstelling voor, rare mogen wel zeggen het Brielsche gebeuren, bijzonder groot geweest. Met een vloed van telegrafische en andore felicitation heeft men (ten heer Been overstelpt. H. C. WE GEVEN HIER EEN DRIETAL bijzondere en zeldzame opnamen van den Sultan van Marokko en diens vorstelijk verblijf. Hierboven: de nog jonge vorst met zijn kleine zuster en (staande) hun beider opvoeder. Deze foto, die ln Marokko niet mag gepubliceerd worden, is eerst sinds kort aan de publiciteit prijsge geven. CENTRA L.E COMMISSIE VOOR FILM KEURING. De werkzaamheden in 1928. Aan het statistisch overzicht van de door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring ver richte werkzaamheden in 1928, ontleenen we: In totaal werden in het afgeloopen jaar (10 maanden) gokeur<15611 films en wel 2090 nieu we films en 3521 z.g. overgangsfilms. Van het aantal nieuwe films zijn 1631 films toegelaten voor alle leeftijden en wel 1151 jour naals, reclamefilms actualiteiten enz. (AI); 348 kleine films (één en tweeacters) (All); 133 groote films (AIH)198 films werden toegela- ten voor personen boven den leeftijd van 14 jaar en wel; 1 Journaal e.d. (BI); 56 kleine films (één- en tweeacters) (BH); 142 groote films (BIXI); 239 films werden toegelaten voor personen boven den leeftijd van 18 jaar, te weten: 5 Journaals e.d. (Cl); 39 kleine films (één- en tweeacters) CII)195 groote films (Clll). Niet toegelaten voor openbare vertooning werden 20 films, waarvan er 15 bij herkeuring weer werden toegelaten. Niet toegelaten werden 19 films, waarvan er bij herkeuring 10 weer werden toegelaten voor openbare vertooning. De vergelijking tusschen de uitspraken van de gemeentelijke Bioscoopcommissie van 's-Gra- venhage, Amsterdam en Rotterdam en die der Centrale Commissie is; Van de films welke door de vermelde com missies voor alle leeftijden waren toegelaten is in 1887 gevallen een gelijkluidende uitspraak der Centrale Commissie gevolgd. 413 Films werden toelaatbaar geacht voor personen boven den 14-jarigen leeftijd: 129 films werden toelaatbaar gesteld slechts voor personen boven den leeftijd van 18 jaar, terwijl 1 film niet voor openbare vertoonlng werd toe gelaten. Van de films, die oorspronkelijk waren toege laten voor personen boven den leeftijd van 14 jaar, zijn de uitspraken als volgt geworden: 47 werden toegelaten voor alle leeftijden; 419 voor personen boven den 14-jarigen leeftijd; 138 voor personen ouder dan 18 jaar, terwijl 2 films niet werden toegelaten voor openbare vertooning. Voor de films, welke slechts voor personen boven den 18-jarigen leeftijd toegankelijk wa- - ren gesteld, werden de uitspraken als volgt: 23 werden toegelaten voor alle leeftijden; 70, voor personen boven den 14-jarigen leeftijd; 367 voor personen boven don leeftijd van 18 jaar; 6 films werden niet toegelaten. Geheel zuiver is dit overzichtje niet aange zien- de gemeentelijke Commissies van Rotter- dam ea Amsterdam niet dezelfde leeftijdsonder scheidingen hadden als door de Bioscoopwet zijn voorgeschreven. Toch kan wel uit deze cijfers blijken, waar 689 film naar hoogere leeftijdsgrenzen verscho ven zijn en slechts 140 films naar lagere groe pen, dat de Centrale Commissie strenger keurt, dan vroeger dcor de drie genoemde plaatselijke commissies geschiedde. Nieuwe producties 2090 films toegelaten, hiervan: a. alle leeftijden, 1632 is 77% pet.; b. boven 14 jaar, 199, ls 9% pet., c. boven 18 jaar 239 is 13 pet. Oude producties 350 films toegelaten, hier van; a. alle leeftijden, 2430 is 70 pet.; b. boven 14 jaar, 606 is 17% pet., c. boven 1.8 jaar, 466 is 12% pet. Gemiddeld toegelaten: a. alle leeftijden, 73% pot.; b. boven 14 jaar, 13% pet., c. boven 18 jaar, 13 pet. Op grond van artikel 24 van het Bioscoop- besluit werden 2356 films door den voorzitter alleen gekeurd, mot een totaallengte van 816.976 Meter. Van deze films werden er 949 gequaliflceerd als films, bedoeld ln artikel 1 sub. 22e der Bio scoopwet. Van de door keuringscommissies gekeurde films werdén er nog 139 als zoodanig aangewe zen. De totaal-lengte van deze films bedroeg 377.379 meter. Er vonden in het geheel 50 herkeuringen plaats. In 24 gevallen werden de uitspraken der keuringscommissie bevestigd. In 20 gevallen werd een lagere leeftijdsgrens bepaald. In 6 ge vallen werd een lioogere leeftijdsgrens door de herkeur jpgscommissie vastgesteld. De nationale omroep van den Minister. In zijn rede, waarmede Minister v. d. Vegte den Radioraad installeerde, heeft hij o.a. ge zegd, dat het voornaamste probleem, hetwelk den Raad zal worden voorgelegd, de vraag is. hoe een' goed geregelde nationale omroep in het leven geroepen kan worden. Het is niet duidelijk, wat de Minister daar mede bedoeld kan hebben, aldus het „CUr. Tijd schrift voor Radio". Artikel 3 ter van de Telegraaf- en Telefoon- wet bepaalt o.a...het yolgende: „Bij bet verlee- nen eener machtiging tot het doen van uitzen dingen wordt, de Radio-raad geboord, de be schikbare zendtijd naar billijkheid verdeeld over de omroeporganisaties, die voldoen aan nader bij dezen algemeenen maatregel van be stuur te stellen etschen". Dit artikel, dat spreekt van een verdeeling van den beschikbaren zendtijd over de omroep organisaties, sluit uit het in het leven roepen van één omroep, die dan de „nationale" zou heeten. Zooiets kan de Minister derhalve niet. hébben bedoeld. Naai" onze meening geeft de thans bestaande regeling, hoewel die eemige correcties behoeft, de beste waarborgen, dat de voornaamste gees telijke stroomingen, welke in onze natie zijn, voor de microfoon zuiver tot uiting worden ge bracht; dat de thans bestaande regeling der halve de beste waarborgen geeft voor een inder daad natlonalen omroep. Blijkbaar is de Minister een andere meening toegedaan, daar hij spreekt van een „.in h°t leven roepen" van een natlonalen omr„ep. Wat Z. Exc. dan wél bedoeld heft, 5» duist-»" en het zou te wensqhen zijn geweest, dat dit gedeelte van 's ministers rede wat meer klaar heid had geschonken. Overigens is het eigenaardig, dat de Radio- raad, ingesteld om den Minister van advies te dienen, in de installatie-rede omgekeerd van den Minister een advies ontvangt. Veronder steld, dat de wet ruimte toeliet voor het lustel len van hooger hand van een natlonalen om roep (hetgeen niet het geval is), dan nog zou 0.1. een Raad, die ingesteld is om de Regeering „omtrent allé met den radio-omroep in ver band staande onderwerpen" advies te geven, tot taak hebben om te onderzoeken, Of het in het leven roepen van een natlonalen omroep gewenscht is. Neen, zegt de Minister, naar mijn meening zal de Raad ee van moeten uitgaan, dit het gewenscht ia, en zijn taak is nu te onderzoeken, hoe zulk een omroep in het leven kan worden geroepen, t Derhalve Is naar onze meening deze omschrij ving van den taak van den Raad niet ln over- enstemming met de wet en met de eveneens in de wet omschreven bedoeling van den Radio- raad. Artikel 3 yuuier van de Telegraaf- en Tele- foonwet bepaalt o.a.: „Er. is een Radio-raad, die zoowel op daartoe door onzen voornoemden Minister gedaan verzoet, als uit eigen bewe ging, voorlichting geeft aan de Rpgeerine om trent alle met den radio-omroep in verband staande onderwerpen Derhalve is de taak van den Raad uitslui tend een adviseerende. - Toch zegt de Minister» dat hij zich de taak van den Raad denkt, behalve adviseerend, voor een groot deel bemiddelend. „Voor een groot deel" nog wel. Maar van een bemiddelende taak «preekt de wet met geen woord. Ons dankt, dat een der eerste problemen, waarmede de Raad zich zal hebben bezig te houden, is het geven van advies inzake de „te stellen eischen" waaraan de omroeporganisa ties, waarover de beschikbare zendtijd moet worden verdeeld, moeten voldoen. Ook de Mi nister noemde dit „het meest urgent". Daarbij zal uit dea aard der zaak rekening gehouden moeten worden met hetgeen spontaan uit het volk is opgekomen en door het volk is tot stand gebracht. We ontveinzen ons niet, dat de taak van den Raad in dezen moeilijk is, maar er is een uit gangspunt. Gebleken is dat bij het spontaan uit het volk opkomende op het omroep-terrein in hoofdzaak die groepen zich deden gelden, die een eigen levens- en wereldbeschouwing verte genwoordigen. Dat is historisch zoo gegroeid en het particulier initiatief heeft omroep organisaties in het leven geroepen en bekos tigd, waardoor die levens- en wereldbeschou wingen tot uiting kunnen worden gebracht. Eerst later is bij bepaalde groepen de wensch naar voren gekomen een omroep voor speciale, bepérkte doeleinden te gebruiken, b.v. voor een bepaalde politieke richting. Doch die beperkte speciale wenschen kunnen ook Öbvredigd wor den in de algemeene groep; uit wier beginselen die wenschen voortkomen. Met groote belangstelling zien wij de werk zaamheden van den Radio-raad tegemoet. De voorzitter, dr. de Visser, hoopt, blijkens zijn kort antwoord op den Minister, op welwillend heid der omroeporganisaties. Bij voorbaat kun nen wij verzekeren, dat hij die welwillendheid GRIEF ONDER MILITAIREN. In het Utrechtsche garnizoen veie gevallen Naar het ,,Hbld." verneemt, heerscht de griep in vrij ernstige mate onder de Utrechtsche mi litairen, Het Militair Hospitaal ls geheel vol, terwijl bovendien alle noodzaleu in gebruik ge- nemen moesten worden. Overwogen wordt nog een apart noodziekenhuis in te richten, waar voor een gedeete van de kazerne Damlust zal worden aangewezen. Tot dusver kwamen een paar ernstige gevallen voor. Overigens heeft de ziekte geen kwaadaardig gevolg. BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND De afsluitdijk vermoedelijk een jaar vroeger voltooid. EEN BLIK OP DE PRACHTIGE TROONZAAL in hot Palsis van den Sultan van Marokko> waarvan de kostbate binnenarchitectuur en de marmer versiering zeker wel opvallen. BESPREKING OVER CONTROLE MAATREGELEN De minister van Biunenlandsche Zaken en Landbouw zal op 15 dezer met vertegenwoordi gers van verschillende organisatie© op land en tuinbouwgebied een bespreking houden over eventueel© oontróle-maatregelen betreffende den uitvoer van land- en tuinbouwproducten. VERVOER VAN VEE. Verboden kring in Baarle-Nassau. De minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw heeft met Ingang van 12 Februari 1929 verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens binnen den kring ln de gemeente Baarle-Naseau. om vattende de buurtschap Uliooten begrensd door: den Hal dijk, de Fransche baan, de oude Breda- sohe baan, de grens der gemeene Chaam en de Rijksgrens VLEESCHKEURINGSWET. Da Ministers van Arbeid, Handel en Nijver heid en van Financiën hebben als „eerste kan toor", ln den zin van artikel 27, eerste lid, van bovengenoemde wet, aangewezen de gemeente Winterswijk. Voorts bepaalden zij het volgende: Vleesch, dat wordt ingevoerd langs het „eer ste kantoor" Winterswijk moet worden ge keurd ln het gemeenteslachthuis en mag slecht» worden vervoerd van de grens per spoor naar. 1. het emplacement van het hoofdstation dei Nederlandsch© Spoorwegen en van daar direct per wagen naar het gemeenteslachthuis: 2. van het onder 1 genoemde emplacement langs Stationststraat, Gasthuisstraat, Tuunter- straat, gemeenteslachthuis; 3. vraeh tgopd eren bu rea u en douaneloods- houtlading, HoutIadIng3traat, Misterstraat, Gasthuisstraat, Tuunterstraat, gemeenteslacht- huia. VISSCHERIJ-EXAMENS. De Centrale 'Commissie voor de Visscherij- Examens (stuurlieden en schippers) bedoeid bij ICon. besluit van 3 Mei 1910, zal, aanvangen de 25 Februari, zitting houden te 's-Graven hage, Carel van Bylandtlaan 5. Aanvragen om tot dat examen te worden toegelaten moeten den voorzitter der commis sie bereikt hebben vóór 15 Februari e.k. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toe gelaten, verwezen, naar art. 6 van vorenge noemd Koninklijk besluit. bij de N, C. R. V. zal aantreffen, zoo lang niet iets gevraagd wordt, waardoor h"t christelijk beginsel ln het gedrang komt. En zooiets zal de Raad maar wij op onze beurt hopen niet vragen. Want daar ligt de definitieve grens van onze welwillendheid. WERKLOOSHEID EN VORST De regeeying draagt bij in uitvriesregelingen. De Minister van Binnanl. Zaken en Land bouw heeft gister aan de Inspecteurs voor de werkverschaffing in de Noordelijke proviri'- cie geseind, onverwijld aan de gemeentebestu ren, die door het Rijk terzake van werkver schaffing geldelijk gesteund worden, mede te deelen, dat het Departement bereid Is, aan die gemeentebesturen een In verband met hun financiën redelijke bijdrage te verleenen in de kosten van uitvriesregelingen, die; indien en voor zoover mogelijk, rekening houden mat individueele behoeften en steun gc-ven aan allen die uit hoofde van de vorst werk'oos zijn, DE SAMENVOEGING DER DOUANE FORMALITEITEN TE LOBITH EN EMMERIK. Een dreigend gevaar voor Lobith-Tolkamrr. Waarschijnlijk zal heden in de Tweede Kamer in behandeling komen de goedkeuring van het verdrag tusschen Nederland 6n DuttScil- land inzake de samenvoeging der douaneforma liteiten te Lobith en Emmerik. Tegen dit voorstel is in de kringen der diie.st betrokkenen ernstig verzet gerezen, daar men vreest, dat uit dezen maatregel groote gevaren voor de levensbelangen van de neringdoenden te Loblth zoowel als vóór de rondom wonende - land- en tuinbouwers fn do gemeente Herwen en Aerdt kunnen voortspruiten. Men mee,:!t, dat de voordeelen hier niet opwegen tegen do nadeelen. In verband hiermede heeft de Kamer van Koophandel te Arnhem thans eon verzoek gericht tot, de leden van de Tweede Kamer: om het verdrag niet aan te nemen. KON. NEDERL. HOOGOVENS EN STAALWARENFABRIEKEN. Kolenaauvoer over zee. Gisteren ls een tweetal Brltsche sroomscho- pen met ongeveer 6000 tons steenkolen van de Tyne voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen. Nog meerdere ladingen zullen volgen, omdat wegens den ijsgang op de rivie ren geen kolen met binnenschepen kan worden aangevoerd. STAKING TE BREDA Oneenigheid over het contract Gister is bij de parkelvloerenfahriek der fir ma La Chapelle te Breda een staking onder de parketvloerbewerkers uitgebroken. De reden van deze staking is, oneenigbeid over het col lectief arbeidscontract. Er is bij dit geschil een veertigtal arbeiders betrokken. DE OVERSTROOMINGEN IN UTRECHT IN 1928. Maatregelen tegen een herhaling. Gedeputeerde Staten van Utrecht deelen la verband met de in het vorig jaar in de provin cie Utrecht plaats gehad hebbende overatroo- mingen aan de Provinciale Staten van dat ge west mede, dat omtrent de vraag of bet mo gelijk is eene herhaling van de gebeurtenissen, welke zich hebben voorgedaan, te voorkomen, een onderzoek gaande is. Tevens wordt onder zocht welke maatregelen daartoe zouden moe ter» worden genomen. EEN KIJKJE IN DE EETZAAL, welke thans voor de eerste maal gefotografeerd mocht worden, om gepubliceerd te worden. Zooals men ziet, is de inrichting ervan zeer vorstelijk. Kostbaro vazen van bet fijnste Sèvres-porcelein slaan overal opgesteld. AAN GRIEP OVERLEDEN. To Winschoten zijn 3 kinderen van het echt paar Van Dolden aan griep overleden. >i A-A -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9