DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 52ste Jaaretane; Donderdag 14 Februari 1929 No. 15340 Dit nnmmer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bij Vorst PUKOL RUILHANDEL IN SAMENWERKING •»- SCHIEDAM EN ROTTERDAM VIER PERSONEN BEWUSTELOOS AGENDA KUMSf-AGENDA I NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU- KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand J 1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 1—5 regels S 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50.10 regelB 0.75,15 regels 1.Incassokosten worden berekend f rnn hïi nvprliirlpn door een ormeval: f 500 bii verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Gratis-Ongevallenverzekering^a,]e vinger8cvan een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eemnaa) per maand in dit blad worden afgedrukt, li09 vflii een wijsvinder - lil ons nummer van gisteren maakten wij melding van een voorstel van burge meester en wethouders aan den Raad om aan de gemeente Rotterdam te verkoopen het terrein met, daarvoor liggende strook water, gelegen aan, respectievelijk deel uitmakende van de Merwehaven en ten Westen grenzende aan de Werf Gusto, ter grootte van rond 3 K H.A., voor een prijs van 20 per c.A. Ter toelichting op, of liever, als aanhang sel bij dit. voorste] merkic-n B. en W. nog het volgende op: Waar hier een ernstig beroep op de me i d-ewerking van onze Gemeente werd ge daan, meenden wij, dat bet bij deze gele genheid op zijn plaats was verschillende zaken ter sprake te brengen, waarin naai ons gevoelen door d - gemeente Rotterdam niet voldoende rekening werd gehouden met onze belangen. Ook dit overleg is in gunstigen zin ver- loopen, waarbij ook bleek, dat men ook in Rotterdam van meening is, dat de vraag stukken die de wederzijdsche belangen ra ken, in een geest van samenwerking moe ten worden opgelost. tl. en W. hebben begrepen, dat deze in teressanto passus de nieuwsgierigheid heeft moeten prikkelen en ze hebben zich dan ook gehaast met een uiteenzetting te ko men, over welke verschillende zaken, waar omtrent Rotterdam met onze belangen niet voldoende rekening blijkt te hebben gehouden, nader van gedachten is gevvis- seld. Men vindt die uiteenzetting op een andere plaats in dit blad. De besprekingen blijken te hebben geloope» over de spoor wegaansluiting voor de Willielminahaven, tot dusver door Rotterdam tegengewerkt; over het projecteeren door Rotterdam van allerhande plannen op Sehiedamsch gebied, zonder dat men even de moeite neemt, Schie dam daarin te kennen; en ten slotte over de weinig tegemoetkomende houding van Rot- terdamschc zijde terzake de tusschen de beide gemeenten bestaande electriciteits- overeenkomst. Die nadere besprekingen, dus maken wij uit het schrijven van B. en W. op, hebben Behalve met betrekking tot het projecteeren van plannen op Sehiedamsch terrein, succes gehad. Rotterdam zal dus ten aanzien van een spoorwegverbinding met de Wilhelmina- haven ons geen hinderpalen meer in den weg leggen en heeft ten aanzien van de cleotriciteitsovereenkomst bepaalde toezeg gingen gedaan. Voor wait hoort wat, hoeft men blijkbaar in Rotterdam gedacht. Men blijkt daar de samenwerking als een soort ruilhandel, we schreven haast koehandel, op Ie vatten. De geest die op den Coolsingel heerscht komt wel heel scherp den iaatsten tijd aan het licht. Men saboteert daar eenvoudig de sa menwerking om annexatie af te dwingen. Het is wel merkwaardig hoe bijna alle Roiterdamsche bladen critiek op de houding van het Rotterdamsehe gemeentebestuur vorr wat zijn höuding tegenover de land gemeenten betreft, hebben geleverd, óók nu weer heeft dat bestuur moeten erkennen, dat bet te v e r is gegaan, dat het ten eigen profijte de belangen van Schiedam heeft benadeeld! Fraaie methode! Nu het Srhiedamsche college van B. en W. Rotterdam in een aangelegenheid van zeer groote betcckcnis ter wille is, ,,van zeer groote tegemoetkoming" blijk geeft, nu wil men dan in Rotterdam wel inzien, hoe onbillijk, we zouden geneigd zijn te zeggen hoe deloyaal men ten onzen op zichte gehandeld heeft. Intusschen voelen wij voor een ruilhan del in samenwerking niets. In alle geval dient het voorstel van B. en W. tot, ver koop aan Rotterdam van een stuk terrein en water naar zij.n eigen mérites te wor den beoordeeld. In de raadsvergadering van 13 Januari 1022, waarin het belangrijke voorstel tot grenswijziging met Rotterdam ten behoeve van diens Driehavenplan werd aangeno men, werd door wethouder Houtman over de spoorwcgaansluiting der Wilhelminaha- ,ven onder meer het volgende gezegd: „De belofte van den heer Zimmerman, Öat Rotterdam zal medewerken ter bevordering der belangen .van Schiedam V DE BOOT, DIE GISTEREN VERGEEFS l'OOGDE door toet ijs van 4e Lange Haven le tor eiken. Met betoulp van over heit ijs gelegde planken had de bemanning- al spoedig con, municatie met den vasten wal. ten opzichte der spoorwcgaansluiting, is in ons contract vastgelegd en dit stelt spreker op hoogeron prijs dan de toezegging van welken wethouder ook". Wij drijven geen koehandel in samen werking, maar wanneer men in Rotterdam een belofte van medewerking ijskoud in tegenwerking verandert, dan voelen wij er niets voor, ernstige eigen belangen voor Rotterdams mooie oogen prijs te geven En wanneer wij dan in het verslag van ge noemde vergadering van 13 Februari 1822 wethouder Houtman hoeren verklaren, dat het College van B. en W. zich veel moeite gegeven heeft, het terrein te behouden en het water te verkrijgen, dat liet thans weer aan Rotterdam wil overdoen, dan vragen we ons toch af, welke motieven nü B. en W. hebben geleid om te verkoopen, wat men in 1032 en daarvoor zoo gaarne wilde bezitten. We lezen daaromtrent niet anders, dan dat Rotterdam het gaarne aan zijn bezit wil toevoegen. Men zal ons toe geven, dat dergelijke toelichting niet over dadig is. Een overdracht waarmee zes-en- een-halve ton gemoeid zijn, zou eenige druppelen inkt méér hebben kunnen ve len. Althans had men kunnen beproeven, ons aan het verstand te brengen, dat wij met dien verkoop geen onvoordeelige zaak doen. Dat is geen wantrouwen in liet be leid van B. en W., maar dezen dienen te beseffen, dat wantrouwen het best voor komen wordt door van aile zijden zoo veel mogelijk licht te laten schijnen. VERMOEDELIJK DOOR AFGEWERKTE GASSEN Geen blijvende gevolgen Gistermorgen te hall 10 werd ten huize van den heer van Ogten in de RIdderkerkschestraat do 17-jarige bediende, die beneden in een ge sloten garage den motor van een auto een kwartier lang had laten draalen. onwel en be wusteloos gevonden. Aanvankelijk meende men dat hij door de kou bevangen was, doch al spoedig geraakte het echtpaar v. O. eveneens buiten bewustzijn. De vrouw van het boven de familie van O. wonend echtpaar Vermaat, die even kwam kijken, volgde Toen een aanwezige hoofdagent van politie zich eveneens minder prettig begon te voelen, begreep men, dat de lucht bedorven was, ver moedelijk door van den motor afkomstige afge werkte gassen. Op last van dr. Elzevier Dom werden de vier bewustelooze personen naar de woning van de familie Vermaat gevoerd, waar ze spoedig bijkwamen. Een kind van een half jaar heeft van een en ander geen hinder ondervonden. De 17-jarige bediende R. Haverboek had een deur van de garage, toegang gevend tot het bovenhui^ open laten staan, waardoor de ver giftigde gassen een uitweg vonden. KANTOOR EN WINKELBEDIENDEN Een opwekking' Men schrijft ons: De vorige vergadering onzer afdeeling was schitterend bezocht, waaruit blijkt, dat er nog leven schuilt onder onze leden. Wie hebben elkan der als het ware bij handslag beloofd, om op de ledenvergadering van Vrijdag 15 Februari aanwezig te zijn. Op deze vergadering zal een nieuw bestuur gekozen moeten worden, waar voor wij reeds eenige casi' V bereid heb ben gevonden. Laten de R. K. H. K. W.'ërs nu eens alle mogelijke moeite doen, om hun georganiseerde collega's tot het bezoeken van de vergadering aan te sporen, terwijl vanzelfsprekend ook ongeorganiseerden van harte welkom zijn. Onze bondssecretaris de heer H. B. Haver, is bereid met enkele declamaties onze vergadering op te luisteren, en aldus het aangename met het nuttige te vermengen. We verwachten dus dat ons vergaderlokaal in den R. K. Kring aan de Lange Haven Vrijdagavond om half 9 goed bezet, zal zijn. DE VLAARDINGSCHE BIOSCOOPKWESTIE Naar wij vernemen zal de Vlaardingsche bioscoopkwestie a.s. Maandag te 1 uur n.m. voor het Kantongerecht te Schiedam in be handeling komen SCHIEDAMSCHE IJSVKREEN1GING ONDERSCHEIDING Bij Kon. Besl. Is aan A. v. d. Bosch, oud onderwijzer aan de Zondagsschool Eber-Haeser te Schiedam do eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, ver leend, mWijMÈWftHS»W .-Ja - *-1 ;»<*r r.f Gecostumeerd ijsleest Het klinkt misschien wel wat vreemd, maar toch is het waar, dat het gecostumeerd ijs- feest van de S. IJ. V. zich gisteravond ondanks de kou in een behoorlijke belang stelling, zoowel van rijders als publiek, mocht verheugen. Het was, alsof de carnavals- pret met de daaraan onafscheidelijk verbonden maskerade op het ijs nog wat werd voort gezet: er werd muziek gemaakt en men was vroolijk. Kortom: er heerschte stemming. Mooie costumes, waaraan door knappe ver- vaardigS'ters veel werk was besteed, vielen te bewonderen; ook minder verzorgde, maar meer origineele vermommingen werden be keken en leuk gevonden. En daartusschen- door vertoonde een vijftal Michelinmannetjes van de fa. Gebr. Osterholt uit de Lange Nieuwstraat zijn capriolen. Ze liepen bard op de schaats, lieten zich over elkaar heen buitelen en.... hadden het verbazend warm! De jury, bestaande uit mevr. Jurgens en mej. N. van Buysen. wees de volgende prijs winnaars aan: Dames: Schotscke Hooglander. HeerenSpaansche Pierrot. Paren: Beer met geleider. Groepen: Spaansche kinderen. In de tent heeft de heer van Buysen na afloop de prijzen uitgereikt. Hedenmiddag is de baan geopend. Voor vanavond is zulks met hét oog op de koude nog niet geheel zeker; de opening van de haan zal op de bekende wijze worden ge proclameerd. Zaterdagmiddag is er sehoonrijden voor paren. DE VORST Het scheepvaartverkeer door de Lange Haven is thans geheel gestremd, nadat gister middag te half vijf de lichter „Washington" als laatste schip de sluis hij den Dam was gepasseerd. De hulp van de brandweer werd inge roepen, om, met behulp van stoom een brandkraan te ontdooien, ter hoogte van het kantoor van de fa. Mees aan de Nieuwe Haven. Op het ijs in de Nieuwe Haven wordt op enkele plaatsen geschaatst. TEGENWERKING VAN ROTTERDAM TERZAKE SPOORWEG AANSLUITING VAN DE WILHELMINAHAVEN? Wegprojecties op Sehiedamsch gebied Door B. en W. is aan den Raad een nadere uiteenzetting gegeven van het tusschen Burge meester en Wethouders van Rotterdam en Schiedam verhandelde ter zake van de aan vraag van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam om voor die gemeente in koop te verkrijgen toet aan de gemeente Schiedam behoorende terrein aan da Merwehaven ten Weeten grenzende aan de werf „Guste". Uit de gevoerde correspondentie, aldus B. en W. mogen wij allereerst aanstippen, dat Burgemeester en Wethouders van Rotterdam in hun eerste schrijven van 611 Juli 1.1. als motief voor deze aanvraag opgaven het be lang van een goede verkaveling van de te verhuren terreinen aan het Merwehaveneom- plex, doch dat wij daarop het/oen opgemerkt, dat dit motief bezwaarlijk in aanmerking kon komen, daar uit den aard der zaak een verkaveling door hun College zioh slechts kon bepalen tot eigen terrein. Wij hebben getracht er onze ambtgenooten van te doordringen, dat, waar men een ter rein en havenstrook, welke bij de vorige grens regeling expresselijk voor onze Gemeente wer den gereserveerd, en een zeer waardevol bezit beloofden te worden, juist nu zij voor exploi tatie zouden worden geschikt gemaakt, weder de bij bedoelde grensregeling afgestane gronden zou willen zien toegevoegd, hetgeen ook met een grenswijziging zou moeten gepaard gaan een zeer ernstig beroep op onze medewerking werd gedaan. Wij hebben het daarom bij deze gelegenheid op zijn plaats geacht onze grieven tot uiting te brengen op punten, waarop van de zijde van de Gemeente Rotterdam niet voldoende reke ning werd gehouden met onze belangen.. Wij noemen hier: de moeilijkheden, ons in den weg gelegd tot verkrijging van spoorwcg aansluiting voor de Wilhelminahaven: het maken van verstrekkende projecties op ons gebied zonder ons daarin te kennen en de weinig tegemoetkomende houding, aangenomen ten aanzien van de bezwaren dezerzijds te berde gebracht bij de jongste wijziging van de tus schen onze Gemeenten bestaande eleetriclteits- overeenkomst. Wij mogen tot onze voldoening constateeren, dat daarop door onze ambtgenooten een tege moetkomende houding is aangenomen, waar in ook hunnerzijds de bedoeling uitkwam, om de vraagstukken, die de wederzijdsche belangen tusschen onze Gemeenten raken, in een geest van samenwerking op te lossen. Alleen ten aanzien van de projecties op ons gebied blijven wij nog van standpunt verschil len. Maar wij achten het al van belang, dat wq gelegenheid hadden onze bezwaren tot uiting te brengen en dat men reeds op een practisch punt de spoorwegaansluiting moest er kennen te ver te zijn gegaan. Wij vertrouwen, dat onze ambtgenooten, ook in het belang van hun plannen zelf, meer dan vroeger doordrongen zullen zijn van de nood zakelijkheid om overleg' te plegen en dat niet alleen,maar dit ook te juister tijd te doen plaats hebben. Dat het juist zou zijn, dit eerst te doen plaats hebben, nadat reeds de Rotterdamsehe Raad het algemeen uitbreidingsplan, waarop ook de projecties op ons gebied voorkomen, heeft goedgekeurd, kan o.m. bezwaarlijk in gemoede worden volgehouden. Wij van onze zijde hebben voldoende doen blijken, dat wij tot overleg steeds bereid zijn, mits het een vrij overleg is, en verder voorop staat, dal de pro jecties het karakter moeten dragen van groote lijmen, die, bij in achtneming van de strekking daarvan, behoorlijk ruimte laten voor regeling op ieders' gebied naar eigen inzichten en dat zij levensvatbaar moeten zijn en een normalen groei en uitbouw van het bestaande niet mogen in den weg staan. O.a. hadden wij bij dit laatste op het oog, dat ten Zuiden van den bestaan- den weg naar Vlaardingeu over de nieuwe Koemarktbrug dor den Rotterdamschen dienst weder een andere weg is geprojecteerd. Waar het bekend is, dat een rijksweg wordt gepro jecteerd ten Noorden van de Gemeente, vrees den wij, dat nu de verwarring, die in dezen ver leden jaar bij de behandeling van het provin ciaal Wegetnplan reeds is gebleken, door de projectie van dezen derden weg we. hopeloos zou worden en de verbetering van den bestaan- den weg in ernstig gevaar zou worden gebracht. Ook achtten wij niet juist de opvatting, dat de verlegging van de grens tusschen onze Ge meenten in overeenstemming met de nieuwe eigendomsgrens, waarvan Burgemeester en Wet houders van Rotterdam overigens de noodza kelijkheid erkennen, zou moeten wachten op de beslissing omtrent het door de Gemeente Rot terdam gelanceerde algemeen annexatieplan. Het is o.i. duidelijk, dat dit plan op den ge wonen loop van zaken geen invloed mag heb ben En die gewone loop van zaken brengt in dezen de grensverlegging, die gemeenschap pelijk wordt aangevraagd, mee. O.i. is dit zoo duidelijlk, dat wij vertrouwen dat dit alsnog te Rotterdam zal worden inge zien. lederen Zondag Patronaat St. Dominlcus Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patronaatsgebouw Emmastraat. van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap 8t Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond ft. K. Damclub l. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal* bewerltersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior, gebouw Kath. Kring, lederen Woensdag Repetitie Koninki. man- nénzaugvereeniglng „Orpheus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond vergadering ,.KaUiO> üek Streven" Gebouw Kath. Kring lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan het ge bouw van den R. K. Volksbond, lederen Woensdagavond van 1 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Woeusdag Patronaat St. Dominion* zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht Vrijdag 15 Februari Ledenvergadering R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Katholieke Leeszaal. Aan vang half 9 uur. Maandag 18 Februari Jaarvergadering St. Vincentlusvereeniging. Gebouw der vereeniging, Lange Haven. Aam- vang half negen. Dinsdag 19 Februari St. Barbara-vereeniging. Algemeeue verga dering van den R. K. Volksbond, Aanvang 81^j uur. Prof. dr. A. Bessemans. Voordracht- en de monstratie-avond over het spiritisme. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 22 Februari R. K. Radiovereeniging ,,St. Liduina". groote demonstratie-avond aangeboden door de N. S. F. Gebouw „MtiHa Sacrum" Aanvang half 9, Woensdag 27 Februari R. K. Meisjes Vakcentrale. Vergadering in de bovenzaal van den R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. 14 F e b r.: Groote Schouwburg. Der Lleb- haber (Wiener Hotbnrgtheater) 8 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, voor-uit voering Excelsior (Berlioz* „l'-Eufanco du Christ"), S uur. Gob. v. K. en W„ piano recital Joset'a Rosanska, half 9. 15 Febr.: Groote Schouwburg, Aierijntje Uüzens Jeugd (Rott. Hofstad tooueel) 8.15 uur (voor volwassenen). Groote - Doelezaal, uitvoering Excelsior, 8 uur. 16 Februari: Groote Schouwburg, Iria ritai. Opera), 8 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, 7e pop. Zaterdagmiddag-con cert Rott. Philh. Orkest, 3 uur. 17 Febr.: Groote Schouwburg, De iegendo van een leven (Rott. Hofstadtooneel) 8.15. uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, 6e middag-concert Rrsidentie-orkest, halt 8,J concert Erkla-kwartet (Jazz op vier vleugels), 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 14 Februari Offieieele noteering van de commissie uit de Kanier «au Koop handel. Moutwijn *T Moutwijn 46 pet. 17.50 per H.L. H J JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 14 Februari Men noteert voor Melasse-spiritus 32.— per H, L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per li, JU, Spoeling Noteering 2.40. wordt de huid ruw en schraal -iMB en springen lippen en handen stuk. Vjj Men verzacht cn geneest dit met 1 Reci. 420G 8 Doos 30-60 00, Tube 80 ct. tl F ■r II

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1