V'ijiap 15 Februari 1929 Tweede Blad Pagina 1 MATERIEELE BELANGEN UIT DE R. K. STAATSPARTIJ BENOEMINGEN [1 VERSCHILLENDE INDISCHE ONDERWERPEN HAARLEMSCHE HANZEBANK DE MILITAIRE SALARISSEN DE STADHUISBRAND TE LEIDEN het commissie-advies goedgekeurd HET FEEST VAN Z. H. üEN PAUS DE WEGENBELASTING DE TOLLENKWESTIE A mi Veel menschen hebben evenveel angst oor een vreemd woord, als >oor spoken. >6 klank van een woord of het lijken er- ati op een ander, dat 7.eker heele maal niet a de gunst ligt, werkt op die menschen als e duistere, vage gedaante van het spook p de vreesachtigen. Nuchter en koelbloedig C tegen in gaan bleek altijd het probate liddel tegen spoken. Wie weet, of een teefje nuchtere koelbloedigheid ook in ons eval niet. van pas komt. Materieele belangen, dat klinkt irtenig- en erg materialistisch. Opkomen voor die materieele belangen krijgt voor ben zoo st:- als: nergens anders aan denken, ner- ens anders om geven. Waar ligt de oorzaak van de achterdocht, de de woorden: ..materieels belangen" gaan- «e maken? Alleen in de materialistische be- 1 .ekenis, die menigeen in deze' woorden teg'l. De katholieke leer heeft met. het materialisme, als leer, niets te maken. Maar de katholieke leer heeft wél iéts |e maken met materieele belangen, liet is r en gevaarlijke dwaling het Katholicisme roó voor te stellen, dat het niets heeft uit .te staan met de materieele belangen der rionsehen. Het is een dwaling, die door de „egenstunders van het Katholicisme ijverig gepropageerd wordt. Volgens hen, heeft, het Katholiek geloof te blijven binnen de perken van den godsdienst en zich dus niet in te laten met economische of politieke vragen. Maar dit is er glad naast. Het katholiek geloof richt, zich tot den heeleti mensrh met al zijn strevingen. Het katholiek geloof is niet zoo oiinoozel onder menschen alleen maar wezens te verstaan, die geen lichaam bezitten of niet in een wereld moeten leven; wezens, die geen verplichtingen zouden hebben van materieelen aard. Daarom erkent, het katholiek geloof het reeht van dein arbeider op een behoorlijk, menschwaardig loon; en leert zij den plicht dat loon uit te koeren. Het katholiek ge loof erkent den plicht van de menschen redelijkerwijze te zorgen voor de stoffelijke, materieele belangen: een mensrh moet leven, aan zijn toekomst denken, zorg dia- ge.n voor degenen, die aan hem zijn toever trouwd. De materieele belangen der maat schappij, die van economischen en socialen aard, die van welvaart en goed eren verdee ling, gaan een katholiek dus wel degelijk ter harte. Zeker, voor den katholiek blijft het mate rieele slechts middel tot een hooger doel, doch dat middel blijft noodzakelijk, iets dat niet gemist kan worden. Indien men dus op een minachtende manier over de zorg voor de materieele belangen der menschen spreekt gaat men zich ofwel te buiten aan vrees voor spoken 6f men slaat als katholiek de plank mis. Zeker, menschen die met. een hooger dóel een hoogerc wet. geen rekening houden, die Wel spreken van een soort, geestelijke opheffing maar feitelijk daarmee niets be doelen dat boven dit leven uitgaat, of dat erkenning van een persoonlijken God betee- kent - hebben noodzakelijk een andere op vatting van die matrieele belangen. Voor dezulken worden materieele belangen doel. Zij maken ze niet ondergeschikt aan hoogere motieven en houden daarmede ook geen rekening. Katholieken kunnen met zulke ras-echte materialisten meewerken aan de materieele belangen der menschen, mits dit zeer voor zichtig gebeurt en eigen standpunt wordt vastgehouden. Het zal dan noodgedwongen een samen werking moeten zijn voor bepaalde, feitelijke doeleinden, die telkens, ieder voor zich. weer opgesteld moeten worden. Voor spoken is er dus geen plaats: zorg voor materieele belangen is dus ook geen materialisme. Deze zorg vindt in den kathn lieken godsdienst een grondslag een steun en een aansporing en tegelijk een middel om de perken nie4 te buiten te gaan en te vervallen in materialisme. VERGADERING VAN T PARTIJBESTUUR Behandeld werden de aanvragen voor een vergadering van een Partijraad van vijf leden van dien Raad in het bisdom Breda. DE AANWIJZINGEN VOOR DE SPECIALE KWALITEITEN Zaterdag vergaderde het bestuur der R. K. Staatspartij4 in het Kasteel van Antwerpen te Utrecht. Het bestuur was voltallig aanwezig, Prof. Veraart (Den Haag) en de heer Gouverneur (Leiden) werden vervangen door hun plaats vervangers mr. v. d. Oever en A. C. van Herkei. De vergadering werd geleid door Z.Exc. ,ihr. Ruys de Beerenbrouck Z, D. H. de Bisschop van Breda heeft aan den Zeereerw. Heer J. Middelaar, om hoogen leeftijd en gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor van Woensdrecht, en heeft benoemd tot pastoor te Woensdrecht den Zeer eerw. Heer P. Stallaert, tot kapelaan te Groot- Zundert den Weleerw. Heer J. UytdewilUgen, jwieeter van het Seminarie. (Sancta Maria). ■Ifcui .viii. Hut ia DE BEERENBROUCK Na opening der bijeenkomst en goedkeuring der notulen werden eenige ingekomen stukken afgehandeld. Daaronder behoorden de aanvra gen voor een vergadering van een Partijraad van vijf leden van dien raad, ingekomen op 31 Januari j.i In de origineele aanvragen werd als termijn voor zoodanige vergadering ge noemd 1 Februari of uiterlijk begin Februari. Telegrafisch waren deze termijnen gewijzigd in „vóór 15 Februari". Het Partijbestuur besloot den aanvragers mede te deelen, dat art. 15 lid 5, Partij-reglement voorschrijvende een termijn van drie weken voor de verzending der oproepingsbrieven, in verband met den datum der indiening van 't verzoek (31 Jan.) het onmogelijk maakt aan het verzoek te vol doen, om vóór 15 Februari eene vergadering van den Partijraad te houden. Bij de mededeeiingen van het Dagélijkseh Bestuur (o.a. in zake de a.s. oprichting der Vereeniging van leden van R. K Statènclubs), werd op grond van hd 1 art 5 Kiesreglement het P B in kennis gesteld van eene beslissing van het D. B. over de uitvoering van art. 19 lid 1 en 2. jo. art. 16 lid 3 Kiesreglement. Het betreft hier het geval, dat de voorzitter van een Kringorganisatie zelf candidaat is. Het D. B. besliste, dat, voor wat aangaat lid X art. 19, de voorzitter der Kringorganisatie, die op één na de meeste leden telt, de leiding der vergadering dor samengevoegde Kring- organisaties heeft, en zoo vervolgens. Zijn alle voorzitters candidaat, dan komen in gelijke volgorde de onder-voorzitters in aanmerking. Voor wat aangaat art 19 lid 2, wordt, als do voorzitter eener Kringorganisatie candidaat is, afgevaardigd naar de vergadering aer samen gevoegde Kringorganisaties, de ondervoorzitter. Is deze eveneens candidaat, dan een door het ICringbestuur aan te wijzen lid van het bestuur. Hierna werden ingevolge art. 15 lid 2 Kies reglement de verzamellijsten der aanwijzingen nagezien en werden de beslissingen genomen over do aanwijzingen voor de speciale kwail- .teiten. De formuleering der besluiten omtrent niet- goedgekeurde aanwijzingen werd vastgesteld. Deze besluiten worden den betrokkenen mede gedeeld, terwijl ook de betrokken Krlngbesturcn ervan in kennis zijn gesteld. Krachtens lid 6 van art. 15 K. R. werd do verzamellijst van de speciale kwaliteit voor Internationale Vraagstukken daarvoors lechts één candidaat de desbetreffende aanwijzing had laten bandhaven, aangevuld met de namen der heeren mr. dr. L. F. Regout te Meerssen en P J. S. Serrarens te Bilthoven. Hierna werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. TWEEDE KAMER DE TANDTECHNICI NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME Een rectificatie Gp de biljetten voor de groote Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Rome, van 23 April tot 13 Mei a.s., komt een storende druk fout voor. Er staat n.l. vernield: le klas spoor, 2e klas hotel f 460.Dit moet zijn: 2o klas spoor, le klas hotel f 460. Het Comité deir vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten verzocht ons de aandacht onzer lezers op deze vergissing te vestigen. ZUSTER ADELE f In den ouderdom van 55 jaar is te Leiden overleden de eerw. Zuster Adèle (in de wereld mej. Anna Timmermans), De overledene was gedurende vele jaren als onderwijzeres werk zaam en van de oprichting af aan de Mulo- echool. DE VIJFDE UITKEERING Naar aanleiding van verschillende aanvragen, welke wij den laatsten tijd ontvingen over de in liquidatie verkeerende Haarlemsche Hanze- bank hebben wij ons tot Hquldateuren dezer instelling gewend, welke ons mededeelden, dat met de betaling der 5de uitkeering van 10 pet. begonnen ia eik we! In de provincie Zeeland. Rotterdam e.o. zuillen de tweede helft van Maart aan de beurt komen. KERKWIJDINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Voor het jaar 1929 zijn naar „St. Bavo" meldt In het Bisdom Haarleim thans de volgende kerk wijdingen reeds vastgesteld: 18 Februari Half- •weg; 18 Maart Amsterdam H. Ignatius; 21 Maart Amsterdam H.H. Mart. van Gorcum; 15 Mei Grootebroek: 16 Mei Hoorn St. Bonifatius Missiehuis; 10 Juni Zandvoort; 13 Juni Wor- mer; 17 Juni Rotterdam, Schippers kerk; 18 Juli Onderdijk; 7 Augustus Bergen, Kapel der JE.E. Zusters Ursulïnen. OFFICIEEL. De regeering heeft het een stemming advies van de Commissiën voor 't Georganiseerd Overleg betreffende de militaire salarissen goedgekeurd. BEKNELD TUSSCHEN TWEE AUTO'S Op den Weerdenscheweg te Almelo is de wever Haghuis tussohen twee automobielen bekneld geraakt en gedood. H. M. DE KONINGIN EN DE PRINS OP HET TERREIN VAN DE RAMP. Een genadeslag voor het prestige van Minister Koningsberger Een krachtige figuur Is de minister van Koloniën niet, ook al werden zijn beide wets ontwerpen ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Men schakelde bij het wets ontwerp waarbij de goedkeuring gevraagd werd van een door Indië verrichte aflossing van 13 millioen den bewindeman eenvoudig uit. Het kwam er. op neer. dat zoowel de heer van Vuuren als de heeren, van Gijn en Bijle- veld ten slotte maar verklaarden, dat zij van hetgeen minister Koningsberger.vertelde liever niets geloofden en maar voor .het wetsontwerp zouden stemmen los Van iedere toelichting van dezen bewindsman. Met, vreugde zal hij dan ook niet op dezen dag kunnen terugzien, want Zijn tóéh feeds geschokt prestige; heeft hier den genadeslag, ontvangen.- 1 De pogingen door, de» lieer van'Gijn in liét werk gesteld om de»minister uit :de moeilijk heden te redden werden door hem totaal ge negeerd De heer van Qijn legde, zpoals hij het zelf voorstelde een plank over hef' zwakke Ije, maar .de minister .verkoos' niet. er gèUruik van te maken, niet het gevolg dat hij, in figuur lijken zin altijd, door het ijs zakte en zelfs later, toen hij een heele brug sloeg, wandelde minister Koningsberger, alsof hij niets zag er toch nog naast. Aan de Indische regeering was een bedrag van 20 millioen aangewezen als aandeel in de opbrengst van de Nederlandsche Oorlogswinst- bBlastine. Hierbij had het denkbeeld voorop gestaan, dat dit bedrag zou worden aangewend tot een extra schulddelging door middel van een buitengewone aflossing op de 5 procent Indische leeningen van 1915, 1916 en 1917. Bij de mondelinge behandeling van het ontwerp besluit in den Volksraad ls daar veel over ge sproken. Door den heer Kiês c.s. werd een amendement ingediend, om niet 20 maar slechts 13 millioen af te lossen, daarna een motie om de 7 millioen te gebruiken voor uitvoering van nader te bepalen werken ln het belang der algemeens bevolkingswelvaart. Zoowel amende- mend als motie, hoezeer ook bestreden door den regcerlngsgemachtigde, werden aange nomen. De Volksraad is hiermede zijn bevoegdheid, van artvtecerned college te buiten gsgaan. Het is dun ook te begrijpen, dat daartegen in de Kamer bezwaren werden Ingebracht. De moeilijkheid was nu dat de aflossing van de 13 millioen reeds heft plaats gehad De Indische regeering was daartoe gerechtigd In gevolge artikel 105 van de Indische Staatsrege ling. Voor dit deel vaa het wetsontwerp stond de Kamer dus voor een voldongen feit en zou afstemmen van het ontwerp groote moeilijk heden opleveren. Iets anders is het nog met de 7 millioen. De minister maakte het de Kamer uitermate moeilijk. De 7 millioen zullen worden gebruikt voor aanleg van 'meerdere complexen van wegen op Sumatra, waarop anders nog jaren zou moeten worden gewacht. Nu zullen deze wegen in drie jaar gereed zijn en zullen heele land streken voor de cultuur worden opengelegd. De Inkomsten die daarvan te verwachten zijn, zullen in do toekomst de uitgaven wel dekken. Waarom de minister nu maar steeds betoogde, dat de motie in letterlijken zin niet zou worden uitgevoerd, maar dat een stap zou worden ge daan in den geest daarvan is ons onbegrijpelijk. Hij had zich hier immers geheel los van kunnen maken door te verklaren dat ze waren gebracht op den post buitengewone uitgaven van de be- grooting. Hij dééd het echter r.let, met het gevolg, dat de Kamer, uitgenomen dan moge lijk de sociaal-democraten en do communist den minister losliet en het wetsontwerp, dat feitelijk niét te verwerpen was, maar aannam lo3 van alles wat »e bewindsman er over ver telde. Bij het volgende ontwerp, waarbij slechts voorgesteld werd in drie wetten die betrekking hadden op Suriname, de woorden „deze wet treedt in werking", te vervangen door „deze wet wordt geacht in werking te zijp getreden op 1 Juli 1928" is er dóór den heer Beumer scherpe critiek uitgeoefend op den minister Waarom dat op deze wijze noodig was. kunnen we niet inzien. De heer Beumer mag zooals een ander antiquiteiten verzamelt, er volgens zijn eigen verklaring thuis een verzameling onge rechtigheden op na houden, maar dat recht vaardigt een dergelijke felle haast persoonlijke aanval op de juridische capaciteiten van een bewindsman niet. Waarom de minister van Onderwijs er bövenflicn moest worden bijge haald begrijpen we niet, temeer daal' voor het plaatsen van deze opmerking alle gelegenheid geweest is bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrootlng. Zijn optreden was nu. meer dan zuur. Na het echec dat de minister juist geleden had, treedt men zoo niet op. De Kamer vond het dan ook maar matig en ver heugde zich in het werkelijk snedige antwoord van den minister, dat ook nog wel andere menschen, dan zoo boogetaande als de hoer Beumer een wet in handen krijgen. Na afdoening van eenige conclusies werd voor de zevende maal in het minteterleele leven van minister Slotomaker de Bruine de kwestie van de tandteöhnicl aan de orde gesteld. Bij de zesde maal op 15 Mei 1928 heeft de Kamer met slechts vijf stemmen tegen een conclusie aan genomen van de oon»niissie-de Wilde om alsnog de tandteohnici In de gelegenheid te stellen een examen te doen. Het aan de orde gestelde wetsontwerp strekte om uitvoering te geven aan deze conclusie, waardoor zij van wie de viseering op hun bewijs van vestiging Is door gehaald krachtens de wet van 30 Dec. 1926, alsnog examen zullen mogen doen. Dit gaat velen leden van de Kamer niet ver genoeg De heeren Duljs en Langman wenschten o.a. veel verder te gaan en aan allen de volledige toe passing van de tandprothese toe te staan, Sleohts de heer Beumer was tegenstander van do wet. We meenen echter dat er ln de Kamer een groote meerderheid ia voor het beginsel om ook aan hen, wlen krachtens de wet van 19 Juni 1925 do viseering geweigerd is, alsnog gelegenheid te geven examen te doen. Zelfs dr. Vos was voorstander van dit denkbeeld, dat belichaamd is ln een amendement van den heer Suring. Op deze heele kwestie komen we echter de volgende week nog terug, daar thans de minister zijn rede pas heeft aam gevangen en deze Dinsdag houden' zal. Zijn wetje loopt geen gevaar. Een nieuwe „volkstelling" noodig H. M, de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, heeft gistermiddag om half 3 e.u bezoek gebraoht aan Leiden, teneinde de ruïne door den brand veroorzaakt, in oogen schouw te nemen. Onder de bescheiden en andere documenten, welke tot nu toe uit het bureau van den Burger lijken Stand te voorschijn zijn gekomen, be vinden zich 150 registers van geboorten, huwe lijkan en overlijden uit verschillende jaren. Zij zijn vrijwel ongeschonden gebléven. Ook zijn in geheel ongeschonden staat voor den dag ge bracht alle Uenjaarlijksohe alfabetische regis ters. Vast staat evenwel dat het geheele bevol kingsregister verloren is gegaan. Het gevolg hiervan zal zijn, dat er te Leiden een nieuwe volktelling zal moïfen worden -ge houden. VORSTELIJKE "BELANGSTELLING OFFICIEELÈ DANKBETUIGING i: De agent van politie Pierik speciaal gecomplimenteerd. Zooals boven gemeld, hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik gisteren middag een bezoek gebracht aan Leiden de Prins nu ten tweeden male teneinde de ver woesting, door den brand in het stadhuis aan gericht, in oogenschouw te nemen. Te half drie kwam het vorstelijk Echtpaar met gevolg aan de stadsgehoorzaal, waar thans Leidens gemeen tebestuur zetelt, aan. Aan den ingang van de stadsgehoorzaal wachtte de burgemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen, het Koninklijk Echt paar op, waarna de Koningin en de Prine zich naar de receptiekamer, de tijdelijke kamer van B. en W„ begaven. Hier waren alle wethouders met den secretaris aanwezig. De Koningin be tuigde aan het gemeentebestuur Haar groote deelneming met de Tamp, welke Leiden had getroffen. Na Zich nog mot de leden van B. en W. per soonlijk te hebben onderhouden, begaven de Koningin en de Pring zioh naar de groote zaai van de stadsgehoorzaal, waar het geheele ad ministratief personeel der bureaux was opge steld. Hier onderhield de Koningin zioh met den heer Rosier, chef van de algemeene secretarie. Zij verklaarde hem zeer getroffen te zijn door de ramp, welke hom vooral ongetwijfeld ernstig moet hebben aangegrepen, omdat hij reeds zoo veel jaren op het stadhuis werkzaam is geweest en daar een groot stuk geschiedenis van Lelden heeft zien afspelen. Vervolgens begaven de Koningin en de Prins zich met gevolg en vergezeld van het gemeente bestuur, waarbij zich op de Breestraat ook de oud-burgemeester, jhr. de Gljselaar, voegde, te voet naar het ongeveer 250 Meter verder ge legen terrein van de ramp. Hier onderhield de Koningin zich allereerst met den comman dant der brandweer, den heer Verhoog, den ondercommandant, den heer van Litih en den opperbrandmeester, deu heer De Gier, wien zij haar bijzondere tevredenheid betuigde over de voortreffelijke wijze, waarop zij en het geheele personeel van de brandweer zich van hun taak haddeu gekweten. Vervolgens onderhield de Koningin zioh met den commissaris van politie, den heer Meyer en sprak daarop den agent van politie Pierik, die den brand had ontdekt en door den verstikkenden rood bijna het slacht offer was geworden van zijn plicht, toe. De Koningin zeide hem, dat de burgemeester haar over zijn kordate '•ouding had ingelicht en zij betuigde hem hiervoor haar groote tevreden heid, ook, omdat hieruit blijkt dat er altijd nog menschen zijn, die hun plicht doen. Hierna begaven de Koningin en de Prins zioh door een opening In de schutting onder de poort van de groote trap door naar het terrein van de verwoesting zelve en sloegen de ruïnes van hieruit gade. Tot den ge meentesecretaris, dr. van Strijen zeide de Koningin o.a., dat zij wel uit de couranten had gelezen, hoe ernstig de brand had huisgehou den, doch dat de aangebrachte verwoestingen zóó ontzettend waren, daarvan had zij zich ter nauwernood eon denkbeeld kunnen vormen. Alvorens weer in haar auto te stappen, onder hield de Konnlgln zich nog eenige oogenblikken met graaf De Praders, den Spaanschen gezant, die toevallig ook op 't terrein van de ramp een kijkje was gaan nemen. HET OPRUI MINGSWERK VORDERT Wegens het overgroot aantal telegrammen van gelukwensch, die bij gelegenheid van de oplossing der Romeinsche kwestie aan den H. Stoel zijn gezonden, kunnen deze niet alla aanstonds worden beantwoord. Daarom heeft de H. Vader aan Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, pauselijk internuntius te 's-Gna- venhage, opgedragen in Zijn naam, hetgeen door dit communiqué geschiedt allen in Nederland te danken, die Zijne Heiligheid een gelukwensch hebben gezonden en hun den Apostolischen Zegen te doen toekomen. EEN TIJDELIJKE REGELING Speciale wegenbelastingkaarten in verhand met de vorst. De Bond van BedrijfSautohbuders in Neder land, deelt ons menie, dat naaraanlëidfrig van zijn verzoek, door den 'Minister van' Finduciën, in verband met de bijzondere vorstloestanden, is bepaald dat tot 15 Maart a.s.. aan alle hou ders van vrachtauto's op hun verzoek door da ontvangers der directe belastingen speciale wegenbelastingkaarten zullen worden verstrekt. Deze dagkaarten gelden vbor minstens zeven achtereenvolgende dagen, het tarief is per dag 1/360 van het jaarbedrag voor deze vracht auto's aan wegenbelasting verschuldigd. Zij, die hun wagens buiten bedrijf stelden, kunnen nu wellicht hun auto's goed gebruiken. Deze regeling geldt niet voor vrachtauto's, welke een geldende wegenbelastingkaart hebben. Na dere inlichtingen zijn te verkrijgen aan het secretariaat van den B. B. N„ Laan Copes van Cattenburgh 10, Den Haag, Tel. 17766, Te Delft PASSEEREN BIJ ABONNEMENT, OM OPONTHOUD TE VOORKOMEN Gisterenmiddag kwam te Delft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en Omstreken In openbare vergadering bijeen. In behandeling kwam een voorstel tot vast» stelling van een adres aan B. en W. inzake dr tolheffing aan de Brasserskade. De voorzitter ir, P. L. Dubourq, deelde ma de, dat het in de bedoeling ligt voor den auto busdienst „VIOS" te Wateringen, die 'n dienst DelftNootdorp onderhoudt, de mogelijkheid te openen den tol te passeeren bij abonnement teneinde oponthoud te voorkomen. De heer Van Rijn wenschte opheffing var dezen tol te verzoeken, liever dan het verleu nen van faciliteiten. De heer Van Bokhoven wilde, dat Delft aaa deze onderneming eene subsidie gaf, gelijk aaa het bedrag der ontvangen tolgelden. Het adres werd door den voorzitter toege licht en onveranderd vastgesteld. I)e brug te Vcnlo DE OPBRENGST GEEFT MEER WINST De Bond van Bedrijfsautohouders ln Neder land heeft een adres aan den Raad der gemeent* Venlo gezonden Inzake de tol op de oude spoor brug, welke indertijd geschikt gemaakt is vooj alle weggebruikers. De gemeente Venlo ver klaarde zich bereid de kosten dezer verbou wing te dragen en nam volgens het adres genoe gen met een tol met zoodanig tarief, dat dr gemeente jarenlang tot 10.000 per jaar uit dr algemeene gemeentemiddelen moest bijpasser om de exploitatie der brug sluitend te maken. Door de ontwikkeling van het automobilisme ir echter de opbrengst van dezen tol zoodanig toe genomen, dat daarop een winst is gemaakt van ƒ16.000 in 1925, ƒ30.000 in 1926, ƒ82.000 in 1927 en 38.000 in 1928. Adressant meent, da» dit in strijd is met art. 254 van de gemeente wet en verzoekt daarom het tarief te willen ver lagen voor motorrijtuigen. UITBREIDINGSPLANNEN IN ZUID-HOLLAND. Spoedig toegang tot de kluis van den gemeenteontvanger Men le thans zoover gevorderd met het op- ruimingswerk, dat de kluis van den gemeente ontvanger ls vrijgemaakt van het puin. Binnen een of twee dagen zal getracht worden toegang tot de kluis te verkrijgen. De gemeente-secretarie zal zoo spoedig mo gelijk worden ondergebracht in het voormalige Höpital Wailon aan het Rapenburg, terwijl, naar wij vernemen, het kantoor van den ge meente-ontvanger zal worden gehuisvest in het gebouw van de Nederlandeeke Bank aan het Kort-Rapenburg. Kan de gevel behouden worden? Onze correspondent meldt ons uit Leiden: Naar aanleiding van de in ons blad van gis teren vermelde zienswijze van dr. J. Kalft, directeur van 's Rijks monumentenbureau, ver namen wij ln bevoegde architecten-kringen, dat het te betreuren zou zijn, Indien bet advies van dr. Kalft zou worden opgevolgd en het ge deelte van den gevel, dat nog overeind staat, zou worden afgebroken. Men is de overtuiging toegedaan, dat indien het nieuw te bouwen stadhuis voer wat het front betreft, naar den ouden stijl zou worden opgetrokken, het ge deelte van den gevel, dat thans nog overeind staat, nagenoeg volkomen zou kunnen worden gebezigd. Men grondt zijn oordeel hierop, dat de bouwstoffen van de beste soort waren en de muren bovendien zeer dik. Doordat in de mu ren houteu halken waren bevestigd, welke zijn verbrand en gewoon neergestort, zijn de muren niet uit hun verband gerukt, wat bij den mo dernen houw, waar Ijzeren balken worden ge bezigd die door de hitte krom trekken, zeer zeker het geval zou zijn geweest. Installatie der commissie van advies. Gistermiddag om half drie had in het ge houw van het provinciaal bestuur te 's Gr? venhage de installatie plaats van de door Ged Staten van Zuid-Holland Ingestelde commissi van advies voor de uitbreidingsplannen ii Zuid-Holland. VADER EN ZOON VEROORDEELD Wegens mishandeling bij een ruzie Het Gerechtshof te Arnhem deed uitspraai in de strafzaak tegen G. G. P. en G, P„ ut Bergliaren, vader en zoon. Zij waren door d< rechtbank te Tiel veroordeeld resp. tot een jaa» en tot zes maanden gevangenisstraf. Bij eei ruzie met Van R. hadden zij dezen mishandeld De vader heeft hem met een Ijzeren staaf ga slagen, zoodat de getroffeno bewusteloos neer zeeg, en de zoon heeft hem nog verschlUendi. messteken toegebracht. Hetslachtoffer liceC geruimen tijd in levensgevaar verkeerd. Het Hof veroordeelde verdachten thans to resp. anderhalf jaar en acht maanden gevan. genisstraf. EEN AANNEMER VERONGELUKT Bij een sloopwerk Gistermorgen hoorden bewoners van dn Kerkstraat te Amsterdam het geluid van eo> instorting. Het bleek, dat achter een bouwvallig hul» waarvan een gedeelte gesloopt werd, een betoa nen afdak afgevallen was. De aannemer va» het sloopwerk, J. J. de V. bevond zich juié onder dit afdak, dat bestond uit een zwan betonplaat, rustend op een houten vloer. Dt spijlen, waarop dit dak rustte, zijn vermoede lijk bezweken, waardoor de ongelukkige hel dak op zdch kreeg Toen men de gebroken stukken van liflj afdak weggehaald had» hleafc het, dat De V dood was. i rif i i'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5