Onze Vrouwenrubriek Oordeelt niet! Schoonmaak Wie niet rijk is..., moet slim zijn! Verschillende hondenrassen en hun eigenaardigheden Een praatje over parfum Schortje met lange mouwen VRIJDAG 15 F BRUAH 1929 DERDE BLAD Onze Huisdieren <*S6g Spiegeltje aan den wand Recepten Voor meisjes van plm. 6 jaar ïiiiïiili Overname uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden Misschien bezitten we geen enkele eigenschap, die me. de jaren zóózeer aan verandering onderhevig is, als onze per soonlijke wjze van oordeelen over men- schen en dingen! Als we heel jong zijn, schijnt één blik kennis leek te getuigen en dat we zoo fier zoo onnadenkend de ruimte in slingerden, schijnt ons nu het jammerlijk bewijs voor onze kortzichtigheid van teen. Hoe meer we ons eigen oordeel, onbe- künnen, dat we eigenlijk niets weten van de tooneeien, die zich afspelen in de harten onzer naasten en waarvan we alleen de slotacte: de daad, te zien krijgen. We hooren Onzen Lieven Heer dan ook niet zeggen: Oordeelt mild. maar: oordeelt niét! En dat is nog zoo veel mooier! En wat heerlijk moet het niet zijn, wanneer het ons, die in ons leven hier zoo ontelbare malen op honderden ver schillen wijzen beoordeeld en veroordeeld zijn, in ons bestaan hiernamaals plotse ling zoo heelemaal anders zal vergaan! Juist ons! Want wij, die inplaats van te schermen met ons doorzicht en onzen kijk op het menschelyk leven, deemoedig hebben toegegeven, dat we niets van de geheimen onzer medemenschen wisten, dat God alleen die peilen kon wij zul len, het zijn de eigen woorden van dien zelfden God om zoo te zeggen niét geoordeeld worden! Kan het ons, met deze wetenschap voor oogen, dan zoo moeilijk vallen, met 'n gemoedelijk glim lachje langs ds fantastisch-bekalkte schuttingen der menschelijke meening te gaan? MACHTELD. ons voldoende om een kwestie heelemaal i wust of door ijverig streven naar zelf te overzien en' er een volledige meenmgveredeling verzacht hebben, des te le- over te vormen, en we doen dit laatste treffer. rm« Hb wrvnrlerHike nn- dan ook met een vlotheid, die ons in la tere jaren soms hoofdschuddend kan doen glimlachen. Mettertijd worden we bedachtzamer; we wikken en wegen de zaak, en het duurt soms heel lang, eer we het Vol komen met ons zelf eens zijn, wat we over het een of ander denken. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ons oordeel daarom juister en wijzer wordt. De wijsheid van een oordeel, dat door menscheu gevormd wordt over andere menschen en hun gedragingen, is bijna altijd afhankelijk van de zachtheid en voorzichtigheid ervan. Een onverbidde lijk en scnerp geval, uitgésf.roken met die overtuigde en geroutineerde kenners-ze kerheid, waarop ze zelf zoo trotsch zijn, is nog lang niet altijd een Salomons- oordeel, hoe imposant 't ook kan! Ieders oordeel verandert naarmate hfj ouder wordt, en nu is het typeerend voor het karakter van de menschen, of hun oordeel met de jaren milder wordt of spitser. Er zijn menschen die met de ja ren al hun zachtheid verliezen. Ze schij nen daar zelfs trotsch op te zijn en z.en met minachting neer op de vriendelijke gevoeligheid, die hun in hun jeugd eigen was sentimentaliteit noemen ze net nu, half brommend, half spottend. Anue- iren, die in hun jeugd sterk en hard konden zijn bij het vennissen van an deren gedragingen, worden met de jaren 'èl stiller en toegevender en geduldiger, tegenover de tekortkomingen van hun venaiger treffen ons de wonderlijke op vattingen en oordeelvellingen van "vele menschen om ons heen, die toch, zoo vinden we, op hun leeftijd beter moesten welen zoo goed ais wij. Wie echte men- schenkennis op wil doen, of nog de illu sie heeft, dat zijn ondervinding van wat zijn medemenschen zooal in het hoofd kunnen krijgen, vrij volledig is, kan niet beter doen, dan iets ongewoons te be ginnen niets ongeoorloofds of afkeu renswaardigs alleen maar iets on gewoons. En dan af te wachten wat de verschillende opinies oyer zijn daad zijn en welke bedoelingen de verschillende menschen typen hem toeschrijven! Er zal een splinternieuwe wereld voor hem open gaan! Het is eigenlijk dwaas, er zich iets van aan te trekken, wanneer men verkeerd klinken beoordeeld wordt. Alleen als we heel jong zijn, vinden we zooiets gewoonlijk verschrikkelijk en 't geeft ons een bijna even ellendig gevoel als een besef van werkelijke schuld. Als we ouder geworden zijn, amuseert het ons alleen nog maar. den arendsblik van zulke vlotte levens critici op óns te voelen rusten en met een ernstig gezicht hun „klaar-terwyl- u-wacht"-vonnis over onze gedragingen en de motieven daartoe te hooren vellen, terwijl we ons aldoor in ons binnenste bewust zijn, hoe 'n nietig beetje ze er eigenlijk van afweten ja, alleen de hemel en wijzelf weien, hoe 'n bedroefd klein beetje! Het wordt een werkelijk ge noegen te constateeren, hoe we van jaar tot jaar meer boven dit alles komen te medemenschen, niet alleen in hun uiter- staan, zoodat we ten slotte met onver- lijke handelwijze, maar tot in hun diep ste gevoelens en hun meeat verborgen meeningen. Dit zijn wel de beste men schen Het is volstrekt niet waar, wat sommi gen cynisch beweren, dat een zacht oor deel ever de fouten van anderen steeds voortkomt uit de eigen ervaring, hoe licht men zelf in die fouten kan verval len! Het tegendeel zien we veel meer ge beuren. Van wat men het onmeedoo- gendst in anderen veroordeelt, is men soms zelf het minst vrij te pleiten, ter wijl wie voor zichzelf het strengst is en niets door de vingers ziet, juist voor an deren dikwijls vol toegevendheid is. Zachtheid van oordeel is eer het ge volg van een ruime en diepe menschen- kennis, van veel eii rijp nadenken, van mengde belangstelling, welwillendheid zou ik bijna zeggen, en een onverwoest- baren humor, de caricaturen, die het oordeel der menschen van ons op schut tingen en poortjes wist te krabbelen, kunnen staan bezien, zonder dat het oas nog met onrust, schaamte of verbittering vervult, dat de ooren zoo lang zijn en dat er een wrat op onzen neus zit, die we volstrekt niet hebben. Ik kan me zelfs nooit begrijpen, hoe sommige vree- selijk-goede, naïeve menschen, die, even als het klassieke Japie, „van hun leven geen kwaad gedaan hebben", zich nog zoo radeloos druk kunnen maken over hun reputatie en „goeden naam" en zóó angstvallig allen „schijn" trachten te vermijden, dat ze bijna geen leven meer hebben alsöf het welzijn van die repu- eenige ervaring en besef van de diepe tatle werkelijk, iets was, dat in hun eigen klove, die er in het dageiykseh leven oe staat tusschen Ideale theorieën en mojilijke practyk. We krijgen mettertijd een steeds helderder inzicht in de men schelijke zwakheid, die toch dikwijls met zooveel goedwilligheid kan gepaard gaan. En soms kunnen we zelf Verwonderd staan, wanneer we bij ons het vormen van een meening over het een of ander realiseeren, hoe we, nog maar kort ge leden, over dezelfde zaak heel anders zouden geoordeeld hebben, veel strenger en onverbiddellijker. Zóó snel en gesta dig kan ens oordeel rijpen, en net is aan ons, te zorgen, dat het zich ih diezelfde goede richting blijft ontwikke len. Het gaat met de wijsheid in het oor deelen al juist als met alle andere wijs heid. waarover Socrates zei, toen hy naar menschelijke schatting daarin het hoog ste bereikt had dat voor een eindig ver stand te bereiken valt: „Al wat ik nu weet, is dit ééne: dat ik niets weet." Hoe meer we van de gedragingen der men schen gezien hebben, hoe dieper we in het menscheiyk hart hebben geschouwd, hoe terughoudender en trager ws in het oordeelen worden. We hebben ook zoo vaak zóóveel verschillende züden aan handen lag! Wel, Iemand kan zyn leven lang zóó zyn best doen om kaars-recht op te loopen en te zitten ten einde zyn welgeschapenheid maar tegen elke verdenking te vrywaren dat hij zelfs thuis ln zyn makkeiyken stoel, niet durft te gaan leunenen tóch op een goe den dag met een bochel op de schutting komt te staan! Wie heeft dan dien bochel geteekend? De spelingen en dar telheden van het menschelijk oordeel zyn onberekenbaar, zelfs voor den meest vergrysden levenskenner! Daarom is het wel de beste gedrags- ïyn, dat by zyn meest onschuldige en argelooze daden, steeds in zooverre den schyn van iets ongeoorloofs te vermy- den, dat men nooit ergernis kan geven maar meer ook niet. Geen overdreven angstvallige voorzorgen, in de hoop. daarmede de menscheiyke babbelzucht te vermurwen en te bezweren! Want die speelt juist haar wonderiykste parten, aan wie haar slaafsch duchten en ontzien! We kunnen ons zoo zacht en weldadig spiegelen aan de wyze, waarop we ande ren zien omspringen met hun van na ture zoo edel vermogen, om zelfstandig te oordeelen! En we moeten zoo dank baar zyn niet als de Farizeeër, maar één zaak gezien,, zooveel verschillende i als de tollenaars, die we allen zyn mogelijkheden van motleven voor één en dezelfde daad, zóóveel verschillende scha- keeringen ln gevoelens, waarvoor onze arme taal maar één korten naam heeft! Het vlugge oordeel van vroeger, dat ons zelf van zooveel doorzicht en levens wanneer we zelf geleerd hebben, anders te werk te gaan, zóó zacht te oordeelen, dat het eigenlyk geen oordeel meer is, in den zin van een vonnis, een vèroordee- llng. Dit is het nederigste en het beste, toe te geven, dat we niets beoordeelen Hot is niet gemakkelyk, om van iets ■wat u graag hebt godragen, afstand te (doen. Daarom is het raadzaam, alvorens M een bepaald kleedingstuk 'gaat „af danken", eerst eens ryp te overleggen or d het. niet voor iets anders kunt gebrui ken. Een shantung of andere bedrukte jurk kunt u op de volgende wyze aardig overwerken, Ten eerste voor versiering van een effen (jurk, zooals: ceintuur( kraagje, of andere (halsafwerking. Ten tweede kunt u deze stof ook voor hoeden passend garneeren. En zoo zyn er tal van andere bedenk sels, maar die laat ik aan uw eigen fan tasie over. Deze voorbeelden dienen al leen maar om de gedachte by u op te wekken. De teekening laat u verder alles dui delijk zien. R. K. De lucht is grauw en zwaar van sneeuw en regen, de boomen steken erbannely', naakt hun zwart e takken naar omhoog en toch zweeft er al zoo nu en dan iets van de lente in de lucht. Het is er opeens en vanwaar? Is het van een zonnestraal, die onverwacht en speelsoh van achter esn groote witte wolk te voorschijn komt giy- den; is het van een windvleugje ergens heel uit het zuiden, ergens van waar ,.de Zitronen blühen", is het een geluid, is het een kleur? We weten het nie., maar hei is als een wonder, telkens opnieuw en. altijd weer roept het gewaarwordingen in ons wakker en verlangens naar ik weet niet welk 'n groot geluk! Er zyn van die bevoorrechte menschen, die altyd precies met hun verlangens weg weten. Er zyn dames, die by het eerste voorjaarszonnetje denken aan een nieu wen hoed, want de oude begint in het volle licht leélyk vaal te zien; er zyn jonge moedertjes die verlangen met den moolen nieuwen wagen en den baby na tuur lyk in 't park te kunnen wandelen, er zijn meisjes, die 'n droom hebben van de eersten zoelen lentedag, waarop ze in de open two seater kunnen toeren; er zyn ■onderden vrouwen, wier verlangens een meer concreten vorm hebben aangenomen. _"n daaronder zijn er ook wier eerste len- ted'roomen vervuld zijn van een schoon- maak-illusie. Deze practisehe huisvrou wen, deze menschen van de daad kunnen wij, al is het maar een heel klein beetje, helpen met het voldoen aan hun ver langens en het vervullen van hun moei- jyke taak. Vooreerst toch moeten ze een degelijke schoonmaakui*. rusting hebbenen daartoe behoort op de eerste plaats een schort. We zouden haast iedereen aan raden zoo'ii schort met een gebloemd, kleurig patroon, waarop we niet gauw vlekken zien. Voor wie een flink handje wil helpen Is zoo iets wel de meest prac tisehe kleeding. Dat moque.te ruitvormige schortje met die bevallige strik van voren is aardig heel aardig zelfs voor wie zoo'n beetje om d'e kantjes heen loopen. POLA Het is opvallend, hoe weinig- wy, Hol- landsche vrouwen, de bedoeling en de eigenlyke waarde van parfums weten te beseffen, en hoe verschrikkeiyk onhan dig wy er dikwijls nog mee omgaan. Met verjaardagen of St. Nicoiaas vragen we een fleschje odeur God zegene den greep; al naar de financieele om standigheden of de vi-ygevigheid van den gever, komt er dan 't een of ander toe vallig merk op de proppen, we knoeien er 's Zondags wat van op onze jurk of, erger nog, zakdoek, en meenen dan in goeden ernst, dat we nu ook meedoen! Weten we zelf eigenlyk, waarom we er parfum op na willen houden? Toch zeker niet op de eerste plaats voor ons eigen pleizier, want we laten de keuze van het merk gewooniyk maar aan den edelen gever over, zonder onze voorkeur uit te spreken. Neen, we gebruiken parfum, zooals we aantrekkeiyke jurken dragen en ons haar laten onduleeren: om de charme van ons uiterlyk te ver- hoogen. We vinden zoo, dat 't by een gesoigneerd toilet hoort, vooral op Zon dag en op „avondjes"! We bedienen er ons van, zooals onze overgrootmoeders van hun „beste" broches en armbanden! Het eigenlyke doel van parfum Is stemming te wekken, een zachte, llefe- ïyke atmosfeer te scheppen, in harmonie met onze persooniykheid. Zoowel voor ons eigen genoegen als voor dat van onze omgeving. Het gaat er dus niet om, tot eiken prijs het een of ander reuk watertje te gebruiken, onverschillig welk; het gaat er om het juiste te vinden, dat ln ons bepaald geval aan zyn doel beantwoordt. Veel beter geen parfum, dan een minderwaardig, en- sympathiek, of opdringerig, dat irriteert in plaats van inneemt I Zelfs de beste en duurste parfums zUn nog lang niet allemaal zoo in 't wilde weg speciaal voor ons geschikt. De geur ervan, die zich voor onze omgeving al even sterk en onafscheideiyk met onze per sooniykheid vereenzelvigt als de klec- ren, die we dragen, moet al evenzeer als deze in overeenstemming zyn met ons type. De indruk, dien onze verschyning wekt, moet geheel harmonisch rijd. Evenmin als we Zigeunerkleeren moeten dragen, wanneer we van het teere blonde type zijn, dat pastel-tinten verlangt, evenmin moeten we in zoo'n geval zware, exotische parfums kiezen. Er zyn twee hoofdgroepen van par fums: de frissche, fyne bloemenparfums en de vreemde, sterke Oostersche par fums. De eerste zyn bestemd voor blon dines, de tweede voor de donkere types. Maar zelfs de bloemenparfums moeten we, wanneer we vinden, dat deze soort het beste by ons past, nog maar niet op goed geluk af gebruiken; er is een bepaalde bloem voor ieder van ons de meest aangewezene, en als we die eenmaal ont dekt hebben, zullen we zelf bemerken, hoe zuiver en sterk ze ons persoon bjk type accentueeren. Om een voorbeeld te noemen: ik ken een jong meisje, dat werkelyk doet denken aan een wilde roos geen gekweekte, nee, zoo'n yle, frissche rose heggeroos. De vorm van haar gezicht, de sprong van heur haar, de tint van haar blos, aUes herinnert op op een of andere manier aan die bloem, juist aan die eene. Gebruikte ze nu nooit anders dan wilde-rozen-parfum, dan zou het niet anders kunnen, of de gelykenis, die nu alleen een enkeling opvalt, zou iedereen in het oog springen! Maar ze Parfumeert zich, zooveel ik weet, met amber I Iets, dat by haar verschijning vloekt! Er zyn evenveel types van bloemen parfums als types van blondines. Laven del, lelietjes van dalen, irissen, vlooitjes, scheppen alle weer een heel verschil lende atmosfeer. Dan zyn er nog par fums, die op de grens staan tusschen de beide groepen, geuren, zooals Kha- sana, Cuir de Russie en dergeiyke, die soms verwonderiyk goed passen by een bepaald type en er heelemaal één mee kunnen worden. We moeten ons natuurlyk niet al te streng houden aan die afscheidingen. Blondines, die een afkeer hebben van al wat naar haar meening zoeteiyk is, kun nen met een zorgvuldig gekozen Qos- tersch parfum een heel harmonisch resultaat bereiken. By een vrouw met zwart haar en een heel blanke teint, past een lelie-parfum byzonder goed. Wanneer onze verschyning op de grens staat van het blonde en het donkere type, kunnen we soms op de zyde, waar naar we het liefst overhellen, den nadruk leggen door het parfum te kiezen, dat gewooniyk gebruikt wordt door de groep, waaronder we graag gerekend worden. De volgende maal zal ik het over de juiste keuze van parfums en de juiste manier om ons te parfumeeren, nog wat uitvoeriger hebben. EVA. Weinig menschen, die een aanhanke- lyken, betrouwbaren hond zoeken, weten, dat de.... bulldog voor zyn eigen men schen een van de zachtste en vriendelyk- ste van alle is. Hy verdraagt heel wat hardhandig gestoei, eer hy zyn goed humeur verliest. Maar daartegenover staat, dat hy lui is, en aan zyn plaatsje by den haard de voorkeur geeft boven het open veld, en dat 't nogal veel zorg vereischt, hem gezond te houden. De Collie is een van de intelligentste en meest actieve honden. Maar zyn eigenlyke plaats is by de schapen, en hy is te groot om in huis te houden. Een kleinere hond van hetzelfde type en karakter is de Shetland-herder, een onder nemend, energiek beestje en een byzonder aanhankelijke kameraad. De sneeuw witte Samojeed is een ideale speelmak ker voor de kleintjes. Andere honden van prettige afmetin gen en die gemakkelyk te behandelen zijn, zijn de Cocker Spaniel, de takshond, en het Schipperke. De cocker is, even als de grootere Spaniels, een jachthond, maar hij is even geschikt voor het leven in de stad, mits hij maar genoeg bewe ging krygt, en hij heeft een byzonder „lief" karakter. De taks, met zyn lang lichaam, korte kromme pootjes en pro pere fluweelen huid is eigeniyk ook een sporthond, maar toch is hy een aller aardigst speelkameraad. Het Schipperke is een kleine zwarte hond zonder staart, altyd bezig en op onderzoek uit, en hy neemt bevelen aan van alle leden van het gezin. Maar het meest populaire van alle hondenrassen vormen de terriers. Er zijn vyftien soorten, die van elkaar verschil len in kleur, haar, afmetingen en ka rakter, maar 't zyn allemaal goede huis dieren. De Airedale en de Bull Terrier zyn misschien te groot en te zwaar om door kinderen gehanteerd te worden, en de Bcdiington, de Dandio Dimnot en do Iersche Terrier hebben den naam van twistziek te zyn en jaloersch op andere honden. Maar de Fox-Terrier is zoo wel prettig van afmetingen als van humeur en hy is ongetwijfeld een der meest populaire honden. Hy voelt zich op zijn gemak zoowel in een paleis als in een hutje, in de stad en op het land, hy is levendig, speeisch, gehoorzaam en intel ligent. Hy wordt ouder dan de andere soorten, soms wel 16 of 18 Jaar. Als hy aan kinderen gewend is, is hy becrouw- baar en aanhankeiyk; zoo niet, dan Is hy wel eens vaisch. Wanneer hij te veel voedsel krygt, wordt hy dik, onooglyk en asthma tisch. De Schotsche Terrier is ook een allergezelligste huishond; hy heeft de eigenaardigheid, dat hy, by een groote gehechtheid aan zyn meester, ab soluut onverschillig is voor vreemden. Wie dus honden, die allemansvrienden zyn, niet kan uitstaan, vindt hier juist, wat hy zoekt. Dan zyn er nog Sealyham, de Aberdeen en de Cairn Terrier, alle maal kranige pientere hondjes, die voor ieder grapje en spelletje te vinden zijn. Een jong diertje van een van deze ras sen, mits gezond en verstandig groot gebracht, zal zonder eenigen twyfel een kostelyk bezit worden voor zyn eige naar. De Dobberman Pincher, die zich nogal in de algemeene gunst verheugt, is een „éénmans-hond", trouw aan zijn meester, maar gevaarlyk voor vreemden. De Keeshond is kwiek, levendig en aanhan keiyk, maar byzonder nerveus, wat hem er toe brengt soms plotseling uit te val len in een snauw of een beet. Ook heeft hij geen groot weerstandsvermogen. De Poedel is buitengewoon intelligent, maar vaisch voor ieder, behalve voor zyn eigen meester; hy is ziekelijk, en zijn dikke vacht vereischt byzonder veei zorg. De heel kleine rassen, de „schoothond jes" van de vorige eeuw, zijn alleraardigst voor wie klein-behuisd is. Als ze niet to veel verwend en verweekelykt worden, zijn ze even prettige kameraden als de groote „echte" honden. De Pekinees, die echter nogal kostbaar is, is wel de aantrekkeiykste van allen. Iiy Is sterk en gezond, met 'een groot weerstands vermogen en heeft allergrappigste ma niertjes. Ook de Japansehe Spaniel, het Malthcser Leeuwtje en de dwergpoedel zyn genoeglyke peuters. Ten slotte een gulden regel: offer nooit een huisdier geheel op aan 'uw eigen genoegen; schaf geen hond aan, wanneer ge er niet zeker van zyt, dat u het hem onder ieder opzicht goed kunt geven, dat wil zeggen, dat u den tyd en den lust hebt, hem zóó te verzorgen, als zyn speciaal ras het behoeft. Een volgende maal uitvoeriger wen- ken over de verzorging van den hond in 1 ziekte en gezondheid, NOACH, BANANENSCHOTELTJE. 2'A d.L. melk (of half melk half room). 50 Gram suiker. A stukje vanille. 2 Eieren. 5 Gram gelatine. 4 Bananen. Bereiding: Laat de vanille in de melk (óf 'de melk niet den roomj voldoende trekken: Roer de eidooiers met de suiker. Breng de melk aan de kook en doe deze vloeistof voorzichtig by cTe eierdooiers. Dat alles in de pan terug en laat dit mengsel, roerende, op de kachel binden (ze behoeft hiervoor niet te koken). Los hierin de, in koud wa'.er geweekte, gela tine op. Klop het eiwit styf. Laat de vïa een weinig afkoelen en giet haar dan, steeds kloppende bij het eiwit. Laat deze massa onder af en toe roeren geleiach tig worden. ln een vlaschaaltje ecu laag van twee ln plakjes gesneden bananen, bede» deze laag met de helft der vla; leg daar op de beide andere in plakjes gesneden bananen en vul den schotel verder mef de nog overgebleven vla. CATHARINA. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN »»n al onze modellen eijn wkritzbaar un „Het Pïtrooenkantoor". Postbus no. t, Haarlem. Onbe rispelijke coupe. Dames Meeding in de maten 88.96, <04 bovenwijdte. 4 f 0.55. Kinderkleedingt, alleen voor den in de beschrijving genoemden leefttid 1 f 0.3J. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel- ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels Ingesloten, waarbij vermeld haam en adres, nummer van het model en het blad, waarm het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom hei lichaam, recht onder de armen door. gewoon glad zonder extra toegift, Benoodigd: 2 el pompadour of Brabantsch bont van 70 c.M. breedte, 3 knoopjes. Dit aardige schortje heeft zieker een groot voordeel, n.l. dat het de geheele jurk be dekt, wat vooral wenschelyk is als zus haar „mooie" jurkje aan heeft. Men maakt eerst even van het mouwtje en het stuk een patroontje. By het opleggen op de stof kan men er voor zorgen, dat men midden achter zelfkant krygt.' Te vens moet men er aan denken, dat het schortje geknipt moet worden met één c.M. naad, terwyi men onderaan nog 5 c.M. extra aanrekent voor een zoom. Is het schortje geknipt, dan worden eerst de beide zynaden met een platten naad ver bonden, waarna men aan den onderkant de 5 c.M. breede zoom inwerkt. Van het stuk verbindt men de schoudernaadjes waarna het op het schortje wordt ge naaid, en wel zóó, dat de rafels naai den goeden kant komen, en aan weers- zyden van middenvoor en middenachter 8 c.M, glad blijft. Het overige deel wordt ingerimpeld. De rafels worden met een effen gekleurd biesje afgewerkt. Ook langs den hals wordt een zelfde biesje aan- en overgestlkt. De manchetjes knipt met 22 c.M. lang en 10 c.M. breed. Het mouwtje onderaan wordt 4 c.M. vanaf den naad ingerimpeld, waarna het manchetje wordt opgestikt. Nu stikt men het mouw tje dicht en zoomt het manchetje aan den verkeerden kant over. Nu kan men de mouwtjes instikken, terwyi men er dan voor zorgt, dat de naad van de mouw 3 c.M. meer naar voren komt dan de zy- naad van het schortje plat stikt. De ceintuur knipt men 84 c.M lang en 11 c.M. breed, waarna deze wordt gestikt, ea men het uiteinde puntig toe laat loopen. Hierin wordt het khoopsgat gemaak. De ceintuur wordt midden achter op 25 c.M. van onderen af even opgestikt. In het stuk maakt met rechts 2 knoopsgaa.jes, ter wijl men op de zelfde plaats links de knoopjes aanzet. DINY.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9