DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 52*?te J^arofane: Dinsdag 19 Februari 1929 No, 15344 Dit nummer bestaat Dit drie bladen STADSNIEUWS V VERANTWOORDELIJK HEID VOOR ONDERWiJZERS- VOORDRACHTEN, - A|g§r m> IS v-i 4T v.r.Aj. ST. VINCENTIUS VEREENIGING kantongerecht KUNST-AGENDA Winterhanden|j i Wintervoeten NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10. per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 ADVER'I'ENTTEN15 regels J 1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscüen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties S rentles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot "n max. van 50 woorden, per regel Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75,15 regels 1.—. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten ol oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voel of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Het standpunt, door wethouder de Bruin ten aanzien van onderwijzersvoordraehten ingenomen, of liever het gemis aan stand- punnt, dat hij te dien aanzien heeft gede monstreerd, komt ons zoo ontstellend voor, dat wij het, waar hier voor de klaarblijkelij ke stuurmanloosheid vastheid van lijn en richting in de plaats moet treden, gewesnscht oordeelen, daarop nogmaals en wat uitvoe riger dan in ons raadsoverzicht van giste ren de aandacht te vestigen. Laten wtl eerst de uitingen van den wet houder nog even releveeren. In de raadsvergadering van 25 Januari betoogt de wethouder met klem, dat de voor drachten ter benoeming van onderwijzers, welke den Raad bereiken, tot stand komen zonder medewerking van het gemeentebe stuur, zonder ook zijn persoonlijke mede werking derhalve. Na de benoeming in de raadsvergadering van jongstleden Vrijdag van den heer de Graaf, nummer twee van de voordracht, tot onderwijzer aan de buitengewone school, verklaart de wethouder, dat hij de verant woordelijkheid voor die benoeming niet kan aanvaarden! De beide verklaringen zijn met elkaar te genstrijdig, beide zijn ze in strijd met de wet; de tweede verschrompelt daarbij de bevoegd heid van den raad op een wijze die deze niet kan dulden, De beide verklaringen zijn met elkaar in strijd. Immers in de eerste wordt gezegd, dat de wethouder zich met onderwijzersvoor draehten niet, inlaat. Hij aanvaardt zonder meer, wat hern wordt voorgezet. Welnu dan schuift hij de verantwoordelijkheid af op degenen, die vvèl de voordracht maken. Nie mand kan verantwoordelijkheid aanvaar den voor iets waarmee hij zich niet heeft bemoeid. Niettemin blijkt de wethouder wèi verantwoordelijkheid te aanvaarden, blijkens zijn uitlating van jongstleden Vrijdag, voor nummer één van de voordracht voor de buitengewone school. Anders toch had hij niet nadrukkelijk hoeven te zeggen, dat hij voor do benoeming van nummer twee geen verantwoordelijkheid op zich nemen kon. Dus weer tóch verantwoordelijkheid en der halve tóch medewerking van den wethouder ten aanzien van de voordracht. Maar dan is de met stemverheffing door den wethouder ?n de vergadering van 25 Januari afgelegde verklaring dat de voordrachten ter benoe- miing van onderwijzes lot. stand komen Zonder medewerking van het gemeentebe stuur niet zoo heel letterlijk op te vatten... k'rouwens, dat moet wel zoo zijn. Immers ih artikel 36 sub 8 van de Lager Onder wijswet we wezen er in ons nummer van 28 Januari reeds op lezen we dat de benoeming van onderwijzers geschiedt „uit eene voordracht van zoo mogelijk ten minste drie bevoegden, opgemaakt door Burgemeester en Wethouders' Ilier wordt dus uitdrukkelijk in de wet vastgelegd, niet. slechts dat het gemeentebestuur zijn medewerking verleent, bij het opmaken van de voordracht, maar dat het gemeentebe stuur die voordracht zelf maakt. En als de wethouder anders beweert dan is die be wering, en als hij anders handelt dan is die handeling in strijd met de wet. Door aan Burgemeester en Wethouders op te leggen een voordracht te maken van drie bevoegden, legt de wet de verantwoor delijkheid voor de geheele voordracht en niet slechts voor een of twee personen van die voordracht op B. en W. De wet zegt nergens dat B. en W. een voordracht van drie personen hebben op te maken, maar dat ze slechts voor nummer één verant woordelijkheid te aanvaarden hebben Dat Ware trouwens ongerijmd. Als er een voordracht bestaat van drie personen, dan heeft ook de raad het volle recht daaruit een keus te doen. Dat is do eenige en uitsluitende bedoeling van die voordracht. Een wethouder, die zich tegen die keus verzet, verzet zich tegen een recht Van den Raad. Voor wethouder De Bruin was dat verzet te onbegrijpelijker, omdat hij, naar hij zelf te voren beweerd had, aan de totstandkoming van de voordracht part noch deel had gehad. We zien dus: le. de wethouder betoogt, dat voordrach ten voor onderwijzersbenoemmgen geheel huiten zijn toedoen tot stand komen, hoe- ÜE ÜUJTSCHE XOQKVZEB-EILANDEN zijn dooi- de aankomende strenge vorst geheel ge ïsoleerd. De post met veel moeite worden overgebracht; het lijkt wel op een Noord- pooLExpeditie. m Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HUURBETALING FAMILIE- EN VOLKSTUINEN Huurders van familie- en volkstuinen, die de huur van hun tuin voor 1929 nog niet hebben voldaan, worden er aan herinnerd, dat, wanneer zij niet uiterlijk op Donderdag 27 Februari a.s. ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, Nieuwstraat 26, da verschuldigde huur en boete voldoen, zonder dat daarvoor eenige formali teit no-odig is de huur is geëindigd. STEUN VOOR WERKLOOZEN Nieuw adres aan den Raad Door den Scliiedamschen bestuurdersband is aan den gemeenteraad een adres gericht waarin wordt verzocht, om in verband mrt den steun, die wordt verstrekt aan werk- loozen en steuntrekkenden van het burgerlijk armbestuur, den toeslag en de kolenbon ook te verstrekken aan de uit hun bondskas trekkende georganiseerde werkloozen. Het bestuur van bo v eng emoemden bond verzoekt het bestuur der Katholieke organi satie adhaesie aan dit adres te willen be tuigen. VOLKSBADHUIS Op 15 en 16 Februari werden genomen 485 baden. lste klasse: 18 kuipbaden en 81 regenbaden. 2de klasse:22 kuipbaden. 363 regenbaden en 1 kinderbad. SPAARBANK SCHIEDAM Gedurende de maand Januari 1929 bedroegen de inlagen 282.050.en de terugbetalingen 209.2S4.63. Op 1 Januari waren er 21101 inleggers, terwijl 186 nieuwe dieelnemeirs zich opgaven. Afgeschreven werden 54 deel nemers, zoodat het aantal inleggers o-p 31 Januari bedroeg 21233. Het kapitaal dat aan inleggers op 31 Januari 1929 verschuldigd was is 6.649.S62.35 groot. wel hij door de wet daartoe is verplicht; 2e. de wethouder wil geen verantwoor delijkheid dragen voor do benoeming van nummer twee van de voordracht, hoewel hij krachtens de wet de voordracht moei op maken; 3e. de wethouder neemt, de verantwoor delijkheid op zich voor de benoeming van nummer één van de voordracht, hoewel hij zich, danr geheel buiten de totstandkoming der voordracht, te blijven, buiten alle ver antwoordelijkheid heeft geplaatst; 4e. de wethoudur verzet zich tegen het wettelijk benoemingsrecht van clen Raad, en dat zoo sterk, dat hij er zijn portefeuille „bijna" voor op tafel smijt. 't Was een naar gezicht, een wethouder, voor wien wij toch ook ons respect niet onder stoelen of banken siteken, zich in dergelijke kronkelingen te zien wenden, om voor een partijgenoot enkele honderden gul dens te kunnen binnenhalen. ALGEMEENE JAARVERGADERING In het vereenlgingsgebouw aan de Lange Haven hield gisterenavond de vereeniging van den H. Vinecntius a Paiilo haar jaarlijksche algemeene vergadering. Behalve een gToot aan tal leden en afgevaardigden van de zosterver- eenigingen te Vlaardingen en te Overschle, .merkten we onder de aanwezigen o.m. op, den hoogeerw. heèr deken A. J. C. Schraag en de zeereerw. heeren pastoors J. D. Jansen en B. Sohaab, die door hun tegenwoordigheid op deze bijeenkomst overduidelijk blijk gaven van hun medeleven met het sympathieke doel der ver eeniging. Na gebed en gect.- H.tjke lezing sprak de voorzitter van den BIjzonderen Rand, de'heer J. Th. J. Melehers, eenige hartelijke woorden van welkom tot de aanwezigen. Het door den heer J. M. A. Lindeman uitgebrachte verslag over de vorige vergadering werd onveranderd goedgekeurd. Uit het hierna voorgelezen door den heer Lin deman keurig samengestelde jaarverslag stip pen wij aan, dat 1928 voor de vereeniging een goed jaar genoemd mag v,-orden; er is op veler lei gebied zegenrijk gearbeid. Gezinnen wer. den er door de leden in totaal SS bezocht, tegen 110 in het vorig jaar; de oorzaak hiervan moet gezocht worden in de afneming der werkloos heid Voor ondersteuning werd circa 3800 uitgegeven. De epijskokerij heeft dit jaar niet gewerkt. Het aantal leden bedraagt. 49. Er ligt echter nog een groot arbeidsveld open en het verslag wekt dan ook op, tot het werven Van geschikte candid aten. Door de verschillende conferenties en afdee- lingen ia wederom veel goeds tot stand ge bracht en, op slechts enkele uitzonderingen na, mochten de leden 'n redelijke medewerking ondervinden. Het R- K. Kleedingmagazijn, be-, wees goede diensten. Door de conferenties werd geijverd voor trouw kerk. en schoolbezoek; kinderen werden op de katholieke bewaarschool geplaatst, terwijl ook aan kinderbescherming veel zorg werd besteed. Met het burgerlijk arm bestuur werd geregeld contact gehouden en goede lectuur verspreid. Onder Instemming der vergadering werd aan de pastoors Schaab en Jansen dank gebracht, voor de door hen verleende toestemming tot het houden van llefdadigheidspredicatiën. In 't begin van het jaar telde het St. Li- duinagesticht 131 verpleegden; van deze over leden er 19, terwijl een viertal het gesticht verliet. Het verslag brengt dank aan de eerw zusters 16 in getal aan dl". Koene, die steeds be langeloos medische hulp verleende en aan ka pelaan Beune, die met de geestelijke zorg voor het St. Liduinagesticht is belast. De financieels toestand van het gesticht geeft reden tot tevredenheid. Tot uitbreiding werd overgegaan, maar hoewel het nieuwe ge deelte plaats biedt aan 10 personen, bestaat voor een verdere vergvooting nog steeds be hoefte. De bibliotheek leende 5o01 banden uit. Tenslotte de afdeeUng „begrafenis" bespre kend, memoreert het verslag het mooie voor beeld van den president, die bij de IS begra fenissen slechts driemaal op het appèl ontbrak. Vervolgens was het woord aan den hoogeerw. heer deken. Toespraak Deken Schraag De gewijde spreker ving aan, met üe aan. dacht te vestigen op een in het handboek voor komend artikel, waarvan gezegd wordt, dat de vereeniging zich gelukkig acht, dat mannen van wetenschap en dengd haar vergaderingen bijwonen en er woorden spreken via.n stichting. Stichting nu zou 't geven, te spreken over het gebod van naastenliefde en over de werken van barmhartigheid. Stichting laan het ook geven door over de St. VincentiusvereeniginS een bijzonder woord t.e spreken: volgens haar stichter zoekt zij zelfheiliging in het bizonder door naasten liefde. Ook het organisatie-vermogen der vereeni ging mag een woord van lof verwachten, daar zij steeds nieuwe liefdewerken wist te vindeu op zoo velerlei gebied. Een boom, aldus deken Schraag, waaraan zulke heerlijke vruchten groeien, moet wel vol levenskracht zijn. Hij wilde echter één ding opmerken, n.l. dat de verdienste alleen zit In de intentie. Stichting kan spr. ook geven, door te spreken over de conferenties, den kern der vereeniging. Misschien is het hier wel de plaats, vervolgde de gewijde spreker, om eens een klein gewe tensonderzoek te doen. Is het geen modezucht, die tot geregeld bezoek aanspoort? Is de goede geest wel altijd aanwezig, om door het in aan raking komen met de armoede, te leeren be seffen, wat wij zelf bezitten? De grootste ellende voor de armen is de gees telijke en daarom staan de geestelijke werken van bavmhariigheid ho-oger dan de lichamelijke. Ozanam zelf, heeft in dit verhand zoo dik wijls gezegd, dat de aalmoes niet méér Is, dan ondergeschikt middel. Armoede maakt ongods dienstig. Vroeger uitte zij zich in onverschil ligheid en traagheid, maar het geloof werd be. waard. In onze dagen is het meer dan onver schilligheid of traagheid; thans wordt het ge loof verzwakt en meer dan gewone zorg wordt voor het geestelijk leven van die menschen ge vraagd. Reeds vier jaar geleden heeft spr. gezegd, dat ieder Vincentiaan Leekenapostel behoort te zijn; ook thans spoort hij krachtig aan tot het beoefenen van dit mooie apostolaat.. Vin centlanen moesten zijn vooraanstaande Katho lieken in woord en daad. Zij moeten hun Katholieke beginselen propageeren en de vergaderingen bijwonen die in het belang zijn van het Katholieke leven. Het dankbare applaus, dat op deze toespraak volgde, bewees de belangstelling, dio de eerw. spreker zijn gehoor voor dit onderwerp had weten in te boezemen. Na een slotwoord van den Voorzitter, die den hoogeerw. heer deken dank bracht voor de door hom gewekte heilzame gedachten, werd de vergadering met. gebed gesloten. Openbare zitting van IS Februari 1929 De Vlaarditlgsche bioscoop-kwestie Voor den kantonrechter had zich te verant woorden de bioscoop-exploitant J. Swonende te Maasland op Zondag 6 Januari 1.1. ^ali- seerd, omdat hij in het door hem geexploiteei do bioscoop-theater aan de Westhavenkade No. 14 te Vlaardingen artikel 100 a van d« po litie-verordeuing had overtreden, door in be doeld theater op een Zondag een danseres en oen komiseh-acrobaat te laten optreden met muzikale begeleiding, terwijl de entree voor betalend publiek was opengesteld. De over treding had plaats te 3 uur n.m. Als eerste getuige werd gehoord de inspec teur van politie tevens onbezoldigd rijksveld wachter J. B. Kramer te Vlaardingen. Hierna werd als getuige opgeroepen de heer A. van Walsum burgemeester van Vlaardingen. Deze laatste gaf een beknopt overzicht van bet verloop der zaak. Beklaagde S. heeft op 1 Mei 1928 voor het eemst vergunning gevraagd. Den ISen Mei volgde een schrijven van B. en W. waarin zij mededeelden dat zij niet bereid waren, een vergunning te geven voor den Zondag. Bij de behandeling in den raad op 20 Juni, sprak wethouder Roos zijn afkeuring uit over het feit. dat B. en W. het openstellen van een bioscoop op Zondag belemmerden. Een tweede verzoek volgde op 25 Augustus, ook hierop werd afwijzend beschikt. Tegelijk met een volgend verzoek bereikte den raad een request van de gereformeerde Kerk, waarin werd gevraagd, om binnen 100 M. va.n het kerkgebouw iedere exploitatie te weigeren, terwijl er een godsdienstoefening werd gehouden. Het gebouw van bekl. lag binnen dezen af- stand. Op vragen van den kantonrechter mr. Stlie. man Hesse, deelde getuige nog mede, dat tus- sehen 12 en 5 uur in Vlaardingen geen gods dienstoefeningen gehouden worden. Of dit laatste met de katholieke Kerk ook het geval is, Is den burgemeester onbekend. Het O. M. mr. Cohen Tervaert, betoogde In zijn requisitoir, dat de Zondagswet in dit ge- va! van kracht is, tot na het volkomen beëin digen van allé godsdienstoefeningen. Het wettig en overtuigend bewijs geleverd achtend, requireerde spr. een boete van 5 subs 5 dagen hechtenis. Mr. L. A. Donker was hel in zijn verdedi- ging niet eens met de weinige woorden door het O. M. aan de zaak gewijd. Volgens den inhoud van artikel 4 van de Zondagswet zou het houden van openbare vermakelijkheden op dezen dag absoluut verboden zijn. In de practijk is dat anders in dit geval, grootendeels door een wisselvallige toepassing van artikel 100 a van de politieverordening. Wanneer spr. de wordingsgeschiedenis van dit artikel nagaat, vindt hij op 11 September van het vorig jaar de aanvrage om een bouw vergunning. Op 14 September ontving hij een schrijven, met mededeelingen betreffende de bouwvergunning, waaraan tevens een bericht was toegevoegd, aangaande het door de Ger Klerk verzonden request. In de raadsvergadering werd den raadsleden over deze zaak een pra-o-advies met twee ont werpen voorgelegd. Een derde redactie die den afstand van 100 tot 50 M. reduceerde werd tenslotte ongewijzigd aangenomen. De raadsleden, en ook de burgemeester die aan de debatten deelnamen spr. toonde dit TE ROTTERDAM i 18 Febr.: Groote Schouwburg, SpectacL, coupé (Ital. Opera), 8 uur. 21 Februari. Groote Doelezaal, 4de concerj „Eruditie Musica" 8 uur. Reel. 25909 VM 6 met citaten uit het officieele raadsverslag aai een uitzondering te maken op artikel 4 dei Zondagswet. Toen de raad deze verordening aannam, lag het inderdaad in zijn bedoeling den bioscoop buiten de uren der godsdienst oefeningen, vrij te geven. Art. 4 van de Zou dagswet laat de gemeentebesturen in dit op zicht vrij. Het O. M. heeft het gehad over het „vol komen" beëindigen der godsdienstoefeningen maar waarom, vroeg spreker, kunnen die nlef tweemaal op één dag volkomen eindigen? De schuld van bekl. niet bewezen achten^ vroeg de verdediger ontslag van r-echtsvei) volging. De practijk heeft uitgewezen, dat het bezoek in de week aanzienlijk minder is; niet speler op Zondag beteekent den ondergang voor bekl Spr. merkt nog op, dat zijn cliënt eerst it gaan bouwen, nadat de raad zich gunstig oveï deze kwestie had uitgelaten. Na de raads zitting heeft de burgemeester hem bovendle» gefeliciteerd met het goede verloop. Op 27 December 1928 werd het theater ga opend mat een feestelijke toespraak van de» burgemeester en op 6 Januari 1929 werd be klaagde bekeurd, waarschijnlijk in opdracht vaï denzelfdetj burgemeester Vonnis over S dagen De arbeidswet De Maassluische fabrikant C. van T„ woon acht.ig te Vlaardingen, werd wegens herhaald» overtreding der arbeidswet veroordeeld t.ot f maal 30. 6 maal 10 en 1 maal 5 boete De winkelier van P. alhier, werd w© geus het verkoop-en van vuurwerk bij verstek veroordeeld tot 10 boete subs. 6 dagen hech tenis J. de G. monteur, woonachtig te Delft werd, nadat een drietal getuigen was gehoord, wegens auto rijden zonder licht en het. ver. oorzaken van een aanrijding bij Overschle, veroordeeld tot 15 subs. 15 dagen hechtenis E-isch was f 25 subs. 25 dagen heohtenis. H. A. de G. zonder beroep, wonend t» Overschie had het heuglijke feit van zijn ver huizing van Rotterdam naar het lieflijke buur, stadje met een stevigen borrel gevierd. Hij werd uu wegens openbare dronkenschap veroor deeld tot 6 boete subs 3 dagen hechtenis. Mej. A. L. wegens ziekte door haar man geremplaceerd werd voor een overtreding van de leerplichtwet veroordeeld tot 3 subs. 3 dagen hechtenis. Eiscb was 5 subs 5 dagen hechtenis Verstekzaken Bij verstekwerden veroordeeld: C. M. den B. wegens overtreding van dé leerplichtwet, tot 5 en 3 boete subs, eet? gelijk aantal dagen hechtenis. C. v. d. K. wegens overtreding van da leerplichtwet, tot 3 boete subs. 3 dagen hech tenis D. P. Maasland, wegens rijden zonder licht tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. Z. koopman te Vlaardingen wegeng het onbeheerd laten staan van een auto tot 2 boete subs. 3 dageD hechtenis. P- R- wegens het berijden in verkeerde richting van do Hoogstraat alhier tot 5 of 5 dagen hechtenis BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 19 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.50 per fl.L. H. J. JANSEN Spiritus SCHIEDAM, 19 Febr. Men noteert voor MelaBso-spi ritus 32.— per H. L. Ruwe giaanspiritus 60 pet. 17,— par H, u Spoeling Noteeriug 2.10,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1