DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 52ste J^argfang Woensdag 20 Februari 1929 No. 15345 Öit nummer bestaat uit drie Waden V HELPT DEN ARME! STADSNIEUWS PROF. BESSEMANS OVER SPIRITISME I INGEZONDEN AGENDA KUNST-AGENDA <ASó tyriep dnaifyt, SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden f 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco peT post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcbêque en girodienst 81440 AÜVEHIENTIEN: 16 regels j 1.65 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscüen den tekst SU ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct.. elk woord meer 6 ct. tot 'n max van 50 woorden, per regel. Kleine advertegeis 0.50. 10 regels 0.75.15 regels l.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij vt-r lies van een wijsvinger; f50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt In den barren tijd, ongekend in onze streken, stijgt de nood in vele gezinnen al hooger en hooger. Aan armbesturen en liefdadigheidsinstellingen worden zware cisehen gesteld. Het gemeentebestuur helpt mee, de ellemde waar die het grootst is, te verlichten. Maar zij is zoo ontzettend veel noodiig, want daar waar anders betrekkelijke ■welstand was, is thans vaak ook de nood binnengedragen en waar armoe reeds beersclite, is nu een ellende, waar men aich amper eenige voorstelling van maken kan. Ons zijn verhalen gedaan, die liet hard ste gemoed tot tranen zouden bewegen, verhalen «ver zieken, over kinderen, over heele gezinnen waar honger, nijpende hon ger geleden wordt, waar slechts een arm zalige schrale bedekking is tegen de felle kou. We zullen geen namen noemen. Iedere lezeres of lezer wellicht zou andere namen kunnen geven, waarvan de nood met wel licht nog schriller kleuren zou kunnen worden afgeschilderd. Maar dit vragen wij. laat ieder onzer die geen hinder heeft van den strengen winter en geen honger heeft gehad, God dankbaar zijn voor die weelde want door zoovelen wordt hot thans reeds als een weelde beschouwd geen honger te hebben en geen kou te lij den en laat hij die dankbaarheid t.oo- door te geven met milde hand. Als wij eens een oogenblik gingen rondzien in die woningen van de armsten der mmen, we zouden het niet. van ons kunnen verkrij gen weer heen te gaan zonder te helpen zooveel wij kunnen. En weten we zelf mis schien niet, waar de ellende het grootst Is, onze geestelijken, de leden van het. R. K. Parochiaal Armbestuur, van de St. Vincen- tlusvereeniging en van zoovete andere, zé weten het wel en zij zullen er gaarne voor zorgen, dat onze gaven daar komen waar de nood het hoogst gestegen is. In deze dagen mag van niemand onzer kunnen worden gezegd, dat de ellende aan hem is voorbijgegaan en dat hij zijn oogen heeft gesloten en zijn ooren verstopt.. Meer dan ooit dient thans de Katholieke liefdadigheid als een troostende engel rand te gaan. Zijn lichtend pad zal in het hoek des levens worden opget.eekend 't Bij of krachtens wetten of verordeningen h voorgeschreven en andere officiëele !f af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en. Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen een verzoek va.n P. A. A. van Gent, alhier em vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan teir plaatse van verkoop in het beneden gedeelte van bet pand Noordmolenstraat 16; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het vorleene.il van de •vergunning bij hun college schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat bij hen is Ingekomen een verzoek van P. C. van Gent, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het beneden gedeelte van het pand Noordmolenstraat. 2: en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het varleenen van de vergunning bij hun college schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. van Houwe- iingen alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden-ge deelte va.n het perceel Korte Haven No.. 44; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het vei-leenen van de Ven-gunning hij hun college schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 Februari 1929 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 Februari 1929 Vergunning veilëend aan: lo. de N.V. Cartonnagefabriek „Het Westen" tot uitbreiding van haar Captoanagefabrtek in het pand Emmastraat 28, kad. sectie 1 Nos. 2399 en 2303 met 7 electromotoren van resp. 4, 3, 2, 1, 8, 1, 6, en34 P.K. drijvende een stanz-machine en diverse snijmachines; 2o. de N.V. „De Komeet" tot uitbreiding van werktuigenfabriek in het pand Buitenhaven- weg 90 kad. sectie I» No. 2394, door bijplaat sing van 6 electromotoren van resp 3, 3, 3-, 1, yt en 1/5 P. K. drijvende drie banken, een slijpmachine en 2 ventiiateurs, zulks met ver. wijdering van 1 motor van 1 P.K. en ver plaatsing van 4 electromotoren van reep. 6. 6, 4 en IV2 P.K., drijvende diverse arbeid werk tuigen 3o. Gebr. Storm tot oprichting van een sui- kerwerkenfabriek in het pand Boterstraat. 56, kad. sectie B No. 3111 (ged.) met 2 eïectromo- ren van resp. 7% en 2 P.K. drijvende 2 roer ketels, 1 wals, 1 snijmachine, 1 gascompressor en 2 vouwmacMnes. Schiedam, 20 Februari 1929. DE STILLE OMGANG Een oproep Het bestuur van den Vriendenkring ter eere van het H. Sacrament roept, gelijk leder jaar is geschiedt alle Schiedamsche Roomsche mannen op, om dit jaar weer mee- te doen aan die geloofsmianifestatie, die haar gelijken niet kent, den Stillen Omgang, die dit jaar zal gehouden worden in den nacht van 9' op 10 Maart. Elk jaar vermeerdert de deelneming aan den Stillen Omgang, waardoor het begrijpelijk wordt, dat bet Amsiterdamsche Genootschap van den Stillen Omgang zich verplicht zag maatregelen te nemen, die een ordelijk ver loop waarborgen. Het spreekt vanzelf dat het plaatselijk bestuur van den Stillen Omgang daarmee rekening moet houden en de wen- schen en verlangens van het Amsterdamstb Comité heeft te eerbiedigen. Daarom houde iedere deelnemiarts uit Schie dam zich overtuigd dat o-nze regeling geheel in overeenstemming is met de aanwijzingen van de hoofdstad. Het bestuur van den Vriendenkring heeft daarin gegronde reden gevonden, gaarne en bereidwillig afstand te doen van eigen ver langens en wenschen. Het bestuur vertrouwt dan ook dat de deel. nemers uit Schiedam en Omstreken gaarne de regeling zullen aanvaarden die bij het nemen der kaarten wordt verstrekt De kaarten zijn verkrijgbaar in den Katho lieken Kring (Tt.K. Leeszaal). LANDRU EN SACCO OP VISITE GESÏLAAGD Bij het op 19 Februari te Den Haag ge houden examen van de Modevakschool E. N. S. A. I. D., slaagde voor coupeuze mejuffrouw B. Box, leerling van mejuffrouw M. de Veld. DISTRICTSARBEIDSBEURS Aangeboden werkkrachten: glasblazers, atel iers; aanvangers; letterzetters; betonwerkers; grondwerkers; metselaars; opperlieden; schil ders; timmerlieden; stucadoors; ijzervlechters; straatmakers; zagerskistenmakers; fleescben beteeners; aanhouders; klinker»; metaalboor. ders; stokers; zand vormers; eonstr. werkers; constr. bankwerkers; branderskneehte; brood bakkers; distiilateursknechts; sigarenmakers schoenmakers; magazijnpersoneelvloerenleg gers; transport,rabeidersvarensgezellen; veer lieden; wakers; zakkendrager»; kantoorbe dienden; fabrieksarbeiders en losee-werklieden. Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam: af teekenaars; nagellheetersij aar werkerseen pekker; jongste bedienden; meisjes voor fa. brieksarbeid en meisjes voor wa-sscherij en een dienstbode. Voor nadere iuliohuirigen wend» men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Rroersveld 142. Experimenten Als de vereeniging „Katholiek Leven" ooit succes heeft mogen hoeken, daa is het zeker gisteravond wel geweest toén Dr. A. Besse- mans uit Gent kwam spreken over spiritisme. Deze Vlaming, die z'n omdorwrtp zéé zeer onder de knie heeft, dat hij met z'n woorden goochelen kon, even handig als met de „geesten" zelve, zou zijn waren Vlaamschen aarfl verloochend hebben, indien hij niet Ware geweest de gemoe delijke causeur, die met de handen in z'11 broek zakken, wandelend over het tooneej, ons terwijl hij met zijn vingers opnieuw zijn snor in do plooi bracht, de geleerdste dingen vertelde. Deze eigenschap en mede bet feit, dat hij zijn betoog stak in het lachwekkende pakje van fijne satyre of humor, hadden tot gevolg, dat de uitgelezen schare belangstellenden de. Volksbond zaal was tot in alle hoeken gevuld met groote aandacht en nieuwsgierigheid de uiteenzetting volgde en daardoor z,ieh zelve niet alleen een genoeglijken avond verschafte, doch ook wijsheid over en kennis bijbracht van zaken, die eertijds in een waas van geheimzinnigheid waren gehuld. Wij willen niet betoogen, dat die nevel na de uiteenzettingen van den. prof. geheel is opge trokken: integendeel, er zullen nog al wat vlekjes zijn blijven hangen, doch duidelijk zal iedereen nu wel geworden zijn, dat al de wondere en geheimzinnige dingen als som nambules, tafeldansen, spookhuizen, telepathie enz. enz. berusten op bedrog, suggestie of op natuurlijke wijze te verklaren verschijnselen. Wij behoeven niet diep in te gaan op de ge zapige uiteenzetting vaai den spreker. Hoewel hij schermde met geleerde woorden werd hun beteekenis door de heldere wijZe van verklaren allerduidelijkst, hoewel natuurlijk het ovcr- groote gedeelte van de aanwezigen aanvankelijk sceptisch stood tegenover zyn beweringen zeide de professor niet dat bet nienschdom altijd dom is geweest en dom blijven zal? omdat zij. ook tot het nienschdom hv-.ocren én dus nalèf zijn, zul Te» zij zich gewonnen hebben ge geven. Want de argumenten die de heer Besseman aanhaalde en de verklaringen -die hij gaf op grond van zijn intensieve studie en rijke onder vinding, waren afdoende genoeg om den meest ve-rstokten optimist te doen gelooven, dat de. prof. hef aan het rechte eind heeft. Werkelijke bewijzen, dat spiritisme berust op de tu8schenkomst van geesten van overledenen of den duivel zijn tot heden nog niet gegeven. Alle verschijnselen zijn uitlegbaar langs na tuurlijken weg, ofschoon soms moeilijk. De sleutels liggen in de pscho-physiologie, de psy chologie, het onderbewustzijn, de auto suggestie, de psycho pathologie en de Pbenmisterie. Experimenten Er is niets zoo prettig als experimenteeren over zulke zaken. En de experimenten worden des te interes santer wanneer men -op voorhand weet. dat men beetgenomen wordt, en dus alle mogelijke moeite doet te ondekken waarin het bedrog bestaat. Dit is een attractie op zich. Kostelijk was het daarom te zien hoe een der aanwezige jongelieden met waren moed op het gelaat en van strijdlust schitterende oogen het podium beklom om den prof. eens lijn vast te zetten. Doch des professoren handigheid was grooter dan den dunk, die het jongmensch van zichzelve haden hij moest diens meerder heid erkennen tot groote pret en onder daverend applaus natuurlijk van de toeschouwers. Het zwevende lichtje bracht koude rillingen over de ruggen van zeer velen, de bal, die uit zich zelf zijn kistje opzocht eveneens. De geesten van Landru en Sacco werden opgeroepen en zij kwamen, zich nederzettend in een doodshoofd en een hand. Zij wisten nauwkeurig te vertellen hoe een jongeling heette, waar en wanneer hij geboren werdzij schreven op een lei cijfers en de kwaliteit van een getrokken speelkaart; zij - 3 'V vj I bleken het telefoonnummer van een zekeren meneer precies te weten. Kortom men kreeg den indruk dat hun niets onbekend was. En toch: „alles is bedrog" zei de professor met nadruk. Wij zouden onze journalistieke nieuwsgierigheid niet bevredigd hebben wanneer wij niet de kans, die geboden wèïd om deel te nemen aan een experiment hadden geaccepteerd, 'n Mensch wenscht altijd gaarne het fijne van een zaak te weten: dus zeker een journalist. Dat brengt zijn vak mee. Toen dan ook hij die met dit schrijven belast werd met het vasthouden van eén bel en trach ten moest te beletten dat zij luiden ging, heeft hij alle mogelijke moeite gedaan aan de op dracht te voldoen. Doch er was een geheimzin nige macht, sterker dan zijn hand en de bel luidde dat het een lust was. O. heilige beetne ming! De man van het schavot had het zwaar te verantwoorden. Een zestal stoere knapen hond hom, dat zijn handen er wit van werden en zij snoerden hem zoodanig vast, dat geen hunner er aan twijfelde of hij zou zich niet kunnen be wegen. Edoch, toen het puntje bij het paaltje kwam bleken, ,,de geesten" hem al weer te vlug af. want de vastgebondene stak 'n sigaret aan, schoot 'n revolver af en maakte muziek, dat de oo-ren er van tuitten! Het was der raadselen raadsel.. En toch; men wist dat er getraceerd werd Maar hoe? vroegen wij. Dat is het geheim van het vak, was het laconieke antwoord dat we van den professor na afloop der „voorstelling" te hooren kregen. Er waren er nog meer, die ophelderingen van verschillende zaken wenschteu, doch de heer Bessemans was moe en geen wonder, zoodat hij hun vriendelijk een ,,wel te rusten" toewenschte. We zeiden boven reeds dat de avond voor „Katholiek Leven" een groot succes is gewor den. Niemand zal dit tegenspreken. Men kan meer zulke avonden krijgen, beloofde bij den aanvang de voorzitter de heer W. Brounts, doch zulks alleen dan wanneer het aantal dona teurs nog grooter wordt Dus Zij nog medegedeeld dat de voordracht be halve door vele eerwaarde heeren geestelijken van binnen en buiten de stad, en de eerw. broe. ders ook door een 80tal leden van Katholiek Leven rilt Roterdam werd bijgewoond en dat de Black and White band vóór den aanvang en tijdens de pauze pittige nummertjes ten beste EEN PLEIDOOI VOOR ONS STERREBOSCH IN AUËIUKA VINDT XDN HET PRACT1BCHEH bvaiüfctt 'i- - icmiealtfiu dan met water, daar in het laatste geval de waterschade meefttaJ grooter is dan de brandschade SCHIEDAM, 19 Febr. 1929 Wat ons altijd boven het hoofd hing, staat nu te gebeuren. B. en W. van Schiedam stellen aan den gemeenteraad voor: Maaskant. en Sterrebosch voor industrie-doeleinden in ge bruik te nemen. Tot u richt ik mi), waarschijnlijk in den "geest van het grootste deel onzer burgerij, Edel achtbare raadsleden van de gemeente Schie dam, om u te bewegen-het voorstel niet aan te nemén, O ja! Wij weten wel, dat voor 20 jaar het plan was, al het opgespoten land aan de rivier voor industrie-terrein te gebruiken. Maar nu zijn we 20 jaar verder en hebben leeren waar- deeren, wat de Maaskant ons biedt. Nu verlangt iedereen niet alleen te weten, dat Schiedam aan een rivier ligt, maar verlangt, te genieten van een deel van de rivier. De winst, die de .verkoop van het terrein zal opbrengen en de wips.t, die daar later op behaald kan Worden, verstaan wij wel, Eu toch, en toch, het moot niet zqo. zijn, want grooter winst zal verloren gaan. Bij brood aUeen kan jnen niet leven,Niet werk en geld alleen, ook leven vragen wij. EeTst tast men den Maaskant aan, dan t Sterrebosch, dan 't Volkspark, en dan is Schie dam een bonte straten- en industrieterrein ge worden. Waar andere gemeenten snakken naar ruimte licht en lucht, waar zij ouzo gemeente benijden om haar schitterende ontspanningsruimte, daar zouden wij alles moeten missen. Te laat zullen wij klagen, dat wij niet wisten hoe rijk wij! waren, maar wel zullen weten, hoe arm wij geworden zijn. Waar moeten de kinderen heen in hun vrijen tijd, waar de ouderen, die uitrusten van lange jaren, arbeid? Over de cijfers in geld dat wij verkrijgen heb ik gesefhreven; over de cijfers in geld uit gedrukt, wat rivier en boscb en parken oijs brengen aan levenskracht en levenslust eu ge zondheid kan ik niets zeggen. E11 ais dan Schiedam iets biedt als woonstad, hoe zullen de moesten van hen, die hier gewerkt eu hun geld verdiend hebben wegtrekkenhoe zullen velen weerhouden worden bier te komen wonen, die niet alleen brood willen verdienen maar ook werkelijk willen leven. Het voorstel wil ons een klein plekje laten, een ietsje van een kijkje op de rivier, het wil ergens een stukje natuur geven, zoolang het niet weder aller noodzakelijkst ons ontnomen moet worden. O! Edel achtbaren) Laat Schiedam woonstad blijven! Hoogachtend. A. F. VAN LISSA lederen Zondag Patronaat Sl. Domlnlcua Godsdienstonderricht en ontspanning in net patrouaatsgebouw Emmastraat, van balf acht tot negen uur. '8 Maandags repetitie Muziekgezelschap SL Ambroaius 8 uur. R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O. Patrouaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal* bewerkers bond „St Eloy". Gebouw R. K. Volksbond- lederen Woensdag Repetitie Konlnki. man» nenzaugvereeniglng „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot lialf tien, gelegenheid tot bet afhalen van naai werk bij de Thereslavereeniging aan het go- bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot nalf negen zitting bestuur Spaarfonds R K, S. V. „Excelsior". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Domlnlcua zaagles lu het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en Ion Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Bovenzaal Beyers- bergen. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van do R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Donderdag 21 Februari Ledenvergadering van den R. K. Bouwvak arbeidersbond „St. Joseph", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 22 Februari R. K. Radiovereeniging „St. Liduina", groote demonstratie-avond aangeboden door de N. S. F. Gebouw „Musis Sacrum" Aanvang half 9. Dinsdag 26 Februari Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniglng „Recht, Plicht en Orde." Jaarverslagen en be stuursverkiezing Gebouw R. IC. Volksbond. St. Barbara-vereeniging. Algèmeene verga dering van den R. K. Volksbond, Aanvang $yj uur. Woensdag 27 Februari R. K. Meisjes Vakcentrale. Vergadering ln de bovenzaal van den R. IC. Volksbond. Aan vang 8 uur. Algemeene vergadering R. IC. Kuipers- en Kistenmakersvereeniging „St. Ewaldus". Ge bouw R. IC. Volksbond. Aanvang S uur. Dinsdag 5 Maart Vrindenkring ter eere van het Allevh. Sacra ment des Altaars. Ten half tien ure jaarver, gadering, daarna ten half negen ure groote propagandavergadering. Lezing over den Stillen Omgang te Amsterdam. Spreker Z.E. heer L. Th. M. Bonnike 3. J., pastoor Wijnhaven te Rotterdam. Beide in den R. K. Volkshond. Woensdag 6 Maart Jaarvergadering R. K. Volkshond. Bonds- gebouw. Aanvang S uur. IE ROTTERDAM 21 Februari. Groote Doelezaal, 4de concert „Eruditio Musica" S uur 24 F e b r.: Groote Schouwburg, Merijntje Gijzens Jeugd (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). KEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM. 20 Febr. Officieele noteering van Uc 111 inin .a i"> iop- nandei Moutwijn Moutwijn 4(i pet. 17.50 per U.L. II I JANSEN. SpiriLi* SCHIEDAM, 20 Febr. Men noteert voor Metasse-npii Uns 3? pel ti, l. Kuwe graanspirUus. t»« pel 17.— pei tl u Spoeling Nor.eertng j 2.40 t/Uiaan. in. VJi &<.65cÓ m BURGERLIJKE STAND Aangiften van 1819 Februari 1929. GEBOREN: Cornells, zoon van J. de Wit en S. Bakker, Nieuwstichl M 36; Josephus Ja- cotus, zoon van R. C. van der Veen en A. Tim mermans, Brugmanstraat 3; Elizabeth, Johanna dochter van H. Sandvliet en J. C. Vlokhoven, Hoogstraat 132. OVERLEDEN: S. C. Beumers, 82 jaar wed. van A. van Collenhurg, Aleidastraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1