DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Imm m "^te Jaarerane: Donderdag 21 Februari 1929 No. 15346 Qft nummer bestaat uit drie bladen V EEN PARTIJBENOEMING? STADSNIEUWS kunst-agenda WAARSCHUWING JEUGDIGE DIEVEN burgerlijke stand UIT KETHEL UIT ROTTERDAM AGENDA Niéuwe schiedamsche courant BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 WONNEMENTEN: per 3 maan<lexi J 3.25, per maand 1.10, per weeft 25 cent. Franco aoat 3.75 per kwartaal, Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENTIKN; x6 regels 1.65. Elke regel meer 80 ct. Reclames tusscüen uen tekst 60 ei Kabouter-advertenties 6 rentles: 30 woorden 25 CL, elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels ƒ0.75,15 regels ƒ1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ungevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedr-Ar. „Voorwaarts" van Dinsdagavond komt op de benoeming van een onderwijzer aan de buitengewone school in de raadsvergadering van Vrijdag jongstleden terug en zij kwali ficeert die benoeming als „een hatelijke partijbenoeming". „Hij (de tweede van de voordracht) werd benoemd, aldus Voorwaarts, omdat hij Roomsch is. De beer mr. Kavelaars bekende het openlijk: ik stem bij voorkeur op een Katholiek". „Ik stem bij voorkeur op een katholiek' Dit is zulk een verdraaiing van de woor den en van de bedoeling van den voorzitter van de Katholieke raadsfractie, dat wij van dergelijk geschrijf geen kwalificatie zullen geven. Wat heeft de heer Kavelaars gezegd? We gelooven nog wel in staat te zijn om 't vrij wel letterlijk aan te halen. Toen wethouder de Bruin 't, portefeuille-gerammel had laten nomen werd sprak mr. Kavelaars ongeveer als volgt: „Over bet algemeen weten wij bij voor drachten niet, met welke menschen wij te doen hebben. Waar bij deze voordracht wet houder de Bruin zijn socialisme niet ver loochent, mogen wij veronderstellen, dat hij zulks ook wel niet hij andere voordrachten za! hebben gedaan. We hebben hier echter de keuze tusschen een socialist en een katho liek en nu kan toch van de katholieke fractie moeilijk gevergd worden, dat zij haar stem aan den socialist zal geven, temeer, waar gebleken is dat voor het buitengewoon onderwijs een bijzondere bevoegdheid van groote beteekenis is, door wethouder de Bruin is gezegd, dat alleen op de bekwaam heid dient te worden gelet en blijkens de in lichtingen die wij hebben ontvangen, die bij zondere bevoegdheid, de Slöjdakte, wel in het bezit is van den tweeden en niet van den eersten cadidaat". Op een scherp woord paste een scherpe repliek. Hier staat wel wat anders dan wat „Voor waarts" den heer Kavelaars in dén mond ge lieft te leggen. De heer Kavelaars heeft op den katholiek gestemd, omdat die een be voegdheid bezat een bevoegdheid voor het buitengewoon onderwijs van de grootste be- teekenis en waarover degenen die heel wat meer recht van spreken hebben dan onze wethouder van onderwijs heel anders blij ken te oordeelen dan hij welke door den sociaal-democratischen candidaat wordt ge mist. In Amsterdam wordt aan de buitengewone scholen geen enkele onderwijzer benoemd die niet in het bezit is van Slöjd A en B. In Rotterdam, met vier buitengewone scholen wordt geen enkele onderwijzer benoemd aan die scholen die niet in het bezit is van een der beide akten, liefst beide. In Vlaardingen wordlt, aan de buitengewone school geen onderwijzer zonder Slöjd-akte benoemd. Zno k-ninen we verder gaan. Als ut van een partijbenoeming sprake i- ..au is het in dien zin, dat hier een paritijbenocming, een benoeming van iemand die de bevoegdheid miste, welke overal op do eerste plaats voor het buitengewoon on- 1 dorwijs gevraagd wordt, werd voorkomen. Van Rotterdam kregen we dezer dagen het verslag in handen van de „Commissie voor het Onderwijs en de Volksontwikke ling" over het jaar 1927. Van de 49 onder wijskrachten aan hot buitengewoon onder wijs op 31 December 1927 werkzaam, waren 29 '<>i wijzers, 1G onderwijzeressen en 4 f" '"b ierwijzeressen. Van die 29 onder- ijn 26 in 't bezit van de akte Slöjd n Bphe drie andere in het bezit van een van beide; van de 1G onderwijzeressen heb ben er Itien de Slöjdakte A en B., de 6 overige A of B. En zelfs van de vier fröbel onderwijzeressen is er een die Slöjd A en B heeft en oen die akte A bezit. Maar onze wethouder de Bruin weet beter, welke bevoegdheden voor het buitengewoon 4 onderwijs noodig zijn. Ilij weet liet beter dan dv. van Yoorthiiyscn, inspecteur van het.) '"buitengewoon onderwijs, die de school voor. zwakzinnigen aldus teekent, dat zij de leer lingen vormen moot tot menschen die bruik baar zijn voo rdenar beid, waartoe ieder i; krachtens zijn aanleg in staat is; of als dr. Herderschee, schoolarts aan de gemeente lijke scholen voor buitengewoon onderwijs te Amsterdam, die verklaarde dat de op leiding van zwakzinnigen nog veel te veel onder invloed staat van het onder L"*v ij s der niet-zwakzinnigen. Wethouder de Bruin lieefi met ai die sousah van Slöjd en karakter van het bui tengewoon onderwijs niet van noode. Hij weet het allemaal alleen veel beter els het er om DE ROME1NSCHE KWESTIE Wij meldden reeds dat de afdeeling Schie dam der K. S. A. voornemens is bij gelegen heid van de oplossing der Romeinsche kwes tie een feestvergadering te beleggen. Thans kunnen wij mededeelen, dat deze vergadering zal worden gehouden op Vrijdag 8 Maart. Pro fessor W. Nolet van het groot seminarie te Warmond, zat over de kwestie en de waarde van haar oplossing een uiteenzetting geven, terwijl de avond verder met zang zal worden opgeluisterd ST. VINCENTIUSVEREENIG1NG In het verslag der Jaarvergadering van de St. Vinceatiusvereeniging heeft de zetter c»ns laten mededeelen, dat het nieuwe gedeelte van het St. Vincentiusgesticht slechts plaats biedt aan 10 personen. De oplettende lezer zal wel bemerkt hebben dat dit getal zeeF klein leek. En hij heeft gelijk, want het aantal in dezen vleugel ver pleegden bedraagt 60. ALGEM. MIDDENSTANDSVEREENIGING De Algemeene Middenstandsyereeniging orga niseert voor hare leden en introducé's een leerrijken avond op Maandag 25 Februari 1920 des avonds 8% uur in Hotel Beijersberge», Vlaardingerstraat (bovenzaal). Daarin zal behandeld worden door den Heer D. Schipper te Ginniken het onderwerp Verlichting, etaleerea en Wetenschappelijke bedrijfsorganisatie, hetwelk met lichtbeelden verduidelijkt zal worden. Zeer zeker zal bovengenoemd onderwerp den leden veel belang inboezemen overtuigd als de middenstanders zijn, dat mooie etalages het winkelen bevordert en daardoor de koop kracht wordt verhoogd. Het ijs in de havens De commissaris van politie waarschuwt de Quders hun kinderen er op attent te maken dat het ijs in de Nieuwe- en Korte Haven gevaarlijk is, om op to schaatsen. Zulk» in verband met het spuien en het maken van een geul door een ijsbreker. HET IJS Ringsteken voor paren Pe sportmenschen, die gisteravond hun hart. weer eens aan schaatsen op de ver lichte baan hebben opgehaald, mogen na beëindigen van de ijspret wel eens een woord je van dank over hebben voor den heer W. v. d. Schouw, die, geheel op eigen risico, buiten het bestuur van de S, IJ. V. om, de schaatsers weer een genotvollen avond heeft bezorgd. Het dient gezegd: v. d. Schouw heeft eer van z'n werk. Op de baan was alles goed geregeld en de wedstrijd in het ringste ken voor paren had een uitstekend verloop. Er werd met animo door de deelnemende paren gekampt, door sommige dikwijls zoo enthousiast, dat ze stellig en zeker meenden een ring „veroverd" te hebben, telkens wan neer een oolijkerd uit het publiek een bos sleutels Het vallen. Bij het natellen kwam dan de teleurstelling. Hét slot van het „liedje" was dat de door do parfumeriefahriek „Lotus" beschikbaar gestelde prijzen in onderstaande volgorde werden behaald: 3. mevr. M. v. d. Plas de Graaf; 2. mevr. v. d. SchouwMulder; 3. De heer en mevr. Tuyl. Zaterdagmiddag is er een behendigheidswed- strijd voor jongens. HET WATER Na de met bevroren waterleidingen geplaagde personen, krijgen nu ook de gelukkige water- bezitters de gevolgen van het vriesweer te ondervinden. Gedeeltelijk tengevolge van den lagen waterstand, waardoor moeilijkheden ont staan bij het innemen van wateT, gedeeltelijk ook tengevolge van het ijs, heeft het drinkwa ter een weinig aangenamen smaak gekregen. De zon kan bovendien haar zuiverende wer king niet laten gelden op het water van de rivier. Voor besmetting van het water, behoeft men zich echter niet ongerust te maken. gaateen so- iaal-dwuocraat benoemd te krijgen. Laat „Voorwaartsniet, van paitijbenoc- ining' spreken. Het' ware je reinste partijbe noeming geweest, als de Raad de voordracht van B. cn \V. had gevolgd. ..Voorwaarts" van gisteravond wijdt nog enkele opmerkingen aan de benoeming voor de buitengewone school en aan hetgeen wij te dien opzichte hadden gejschreven. Boven staand artikel was reeds gisteren ter zetterij doorgegeven, zoödat wij in dit artikel op deze laatste opmerkingen van het sociaal democratisch orgaan nog niet van antwoord hebben gediend. Tijdsgebrek is oorzaak dat wij ons dat genoegen tot morgen moeten RADIO-DEMON STRATIE Wij verwijzen haar achterstaande adverten tie van den beer Bergijk, betreffende de mor gen voor de Katholieke Radio-vereeniging in „Musds Sacrum" te houden demonstratie- avond. HANDWAGEN GEVONDEN Aan het hoofdbureau van politie is terug to bekomen een handwagen, die 14 dagen ge leden onbeheerd is gevonden PAAL HP HET HOOFD Dinsdagmiddag kreeg de 63-jarige B. W. uit Rotterdam in de dckkleedenfabr'ek van de fa. Birgham, aan de Nieuwe Haven alhier, tijdens zijn werkzaamheden een dekkleeden- droogpaal op het hoofd. Hij klaagde over pijn in den hals en ia op advies van dr. Elzevier Dom per auto naar zijn woning vervoerd Gistermiddag hebben twee jongens een pakje beschuit en een pakje janhagel ont vreemd uit een bakkerswagen van de firma van Velzen, die een oogenhlik onbeheerd op den Maasdijk stond, terwijl de looper een klant bediende. De jongens zijn door de politie aangehouden. ONGEVAL Tengevolge van het te scherp nemen van een bocht werd gistermorgen ter hoogte van den Rotterdamschedijk een tweetal met flessehen geladen kisten, van een auto van de mij. „Pur- fina" afgeslingerd, waardoor een aantal fles sehen brak. Aangifte van 18—20 Februari. GEBOREN: Maarten, zoon van J. A. Beupier en J. W.. Bakkes, Abbenbroeksehestraqt 9; Cord Hendrik, zoon van C. H. Rodenberg en J. 'M. Weber, Parallelweg 204, OVERLEDEN: J. A. Schra, oud 80 j. echtgen. van C. J. B. Martinazzi, Dr. Noletstraat; J. M. Drooglever, oud 46 j. fr-V;u. van W. J. den Hollander, Singel. GETROUWD: F. J. Hoenderkamp 24 j. en B. C. Döhirn 22 j.; R. van Gulik 22 j en M. Groene- weg 21 j.; B. W. klandemaker 22 j. en M. J. Noords m 19 j. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 20 Febr. Aangekomen Duitsch s.s. Dortmund, met stukgoederen van Ham burg in de Wilhelminahaveu. SCHIEDAM, 21 Febr. Aangekomen: s.s. Tilata, van Bremerhaven, om te dokken In de Wilhelmin&haven; s-s- Braga, ledig van Vlaardingen in de Wiltonhaven om te dokken. SCHIEDAM, 21 Febr. Vertrokken: s.s. Zos- ma, met stukgoederen naar Hamburg. IJSCLUB. Door het bestuur van de Kethelsche ijsclub wordt alles in hot werk gesteld om de Pol dervaart voor schaatsenrijders zoo aantrekke lijk mogelijk te maken. Hedenmorgen was men weer ijverig in de weer om de haan vanaf de Steenenbrug naar het Windas af te schaven. En, zoo kon men hedenmorgen zien hoe een groote ijsschaaf getrokken door eon auto de Poldervaart op en neer reed om de banen berijdbaar te maken. Het ongewone gebeuren trok begrijpelijkerwijze allerwege veel belangstelling. TRAGISCH ONGEVAL Gistermorgen is de 24-jarige kolenbaude- laar J. It. uit Maassluis ter hoogte van Post X. hij Kethel onder den sneltrein, die om 11.3S utfr uit Schiedam vertrekt, geraakt en gedood R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Wie zijn plicht verstaat, hij zij hedenavond present In de groote Tivoli-bovenzaal zal heden avond te half negen eene algemeene ledenver gadering worden gehouden. Ter behandeling van het voor eenigen tijd in groote lijnen ook in ons blad gepubliceerde concept-program van actie. De vorige vergadering was prachtig bezocht, 't Was dan ook een belangrijke bijeenkomst om de verkiezing van het nieuwe bestuur. Maar zeker even belangrijk is deze bijeen komst van hedenavond. Daar zal worden besproken, wat er door het nieuwe bestuur zal worden gedaan; daar zullen worden vastgesteld de groote richtlij nen, waarlangs de actie van de R. K. Midden standsbeweging in onze stad zich zal ontwik kelen. Op de laatste vergadering werd het zoo juist gezegd; Nu is er wel een nieuw bestuur, maar wil dat nieuwe bestuur, dat hard wil werken, ook iets bereiken, dan is noodig de voortdurende en actieve medewerking der leden. Welnu deze zal zich toch allereerst uiten in deelneming aan de behandeling van liet pro gram van actie. Wie den plicht, waarop Z. D. H. de Bisschop kortgeleden zoo nadrukkelijk heeft gewezen, wil verstaan en vervullen, hij zij hedenavond te half negen in de Tivoli-Bovenzaal present. HET TRAMPLAN IN DEN RAAD Het tram plan staat op de agenda van de - gemeenteraadsvergadering, die heden wordt gehouden. B. en W. stelden voor het plan met huid en haar te slikken. Zeer gemakkelijk ook voor ons, immers onze kritiek is nu ook zonder meer op het voorstel van B. en W. toe passelijk. Intusschen kwam ons een artikel ouder het oog, dat de tramdirecteur in „De Ingenieur" van 2 Februari 1929 heeft geopenbaard. De tijd ontbreekt ons thans op de eigenaardige beschouwingen en zonderlinge argumenten, die hij daarin ten beste geeft, in te gaan. Wel merken wij op, dat beschouwingen over de kwestie „tram of autobus" hadden moeten zijn gevonden in het door ons besproken rapport. Een proeve van de eigenaardige argumen tatie waaraan de directeur zich te huiten gaat, willen wij nog geven. Hij schrijft aan het slot van zijn artikel: „Wij vragen ons af, hoe men met de m 0 g e- 1 ij k h e i d van een toekomstige ontwik keling rekening moet houden, als er momen teel in het verkeer van een groote stad moet worden voorzien." Men ziet, dat het groote plan niet een ge volg is van een breeden kijk op de zaken. Groot Rotterdam is aan het begin van het stadium (700.000 inwoners), waarin alleen snelverkeer door middel van ondergrondsche-, lucht- of spoorringbanen uitkomst kan brengen". Hoe men de verantwoording aandurft om daarmede geen rekening te houden, hegrijpen wij allerminst. Te meer, waar men in de auto bus steeds een middel bij de hand heeft om in oogenblikkelijken verkeersnood te voorzien. Hiertegen wordt nu de volgende grap aan gevoerd „Men zou nog een stapje verder kunnen gaan en ook al reeds rekening moeten gaan houden met de ontwikkeling van de vliegmachine voor massaverkeer." Wij moeten erkennen: het is inderdaad verregaand. IN D VIT SC HL AN D WORDEN NIEUW-GEBOUWDE HUIZEN onderworpen aan 'n algebeele uitdrogingekuur met -heete lucht. Gedurende acht diagen brengen groote huizen .geleid van de generatoren baar bijtnen, de noodige warmte in huis, waarna heit voor onmiddellijke bewo- L ning geschikt is. lederen Zondag Ratronaat St. Dominions Godsdienstonderricht en ontspanning in bet patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 'e Maandags repetitie Muziekgezelschap SE Ambrosius 8 uur. R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K, Metaal* bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl, man. nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R, K, Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven" Gebouw Katb Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan het ge bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Domlnlcut zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4cn Vrijdag van do maand vergadering Kath. Leven. Bovenzaal Beyers- bergen. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Donderdag 21 Februari Ledenvergadering van den R. IC. Bouwvak arbeidersbond „St. Joseph", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S nur. Vrijdag 22 Februari It. IC. Radiovereeniging ,,St. Liduina". groote demonstratie-avond aangeboden door de N. S. F. Gebouw „Musls Sacium" Aanvang half 9. Maandag 25 Februari Algemeene Middenstandsvereeniging. Lezing D. Schipper over verlichting, etaleeren en we- tenschappelijke bedrijfsorganisatie met licht beelden in Hotel Beijersbergen (bovenzaal). Aanvang lisJf 9 uur. Dinsdag 26 Februari Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde." Jaarverslagen en be stuursverkiezing Gebouw R. IC. Volksbond. St. Barbara-vereeniging. Algemeene verga dering van den U. K. Volksbond. Aanvang 81^' uur. Woensdag 27 Februari R. K. Meisjes Vakcentrale. Vergadering ia de bovenzaal van den R. K, Volksbond Aan vang S uur. Algemeene vergadering R. IC. Kuipers- en ICistenmakersvereeniging „St. Ewaldus" Ge bouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur Dinsdag 5 Maart Vrindenkring ter eere van bet Allerh. Sacra ment des Altaars. Ten half tien ure jaarver gadering, daarna ten half negen ure groote propagandavergadering. Lezing over den Stillen Omgang te Amsterdam. Spreker Z.E. heer L. Th. M. Bonnike S. J„ pastoor Wijnhaven te Rotterdam. Beide in den R. K. Volksbond. Woensdag 6 Maart Jaarvergadering R. IC. Volksbond. Bonds- gebouw. Aanvang 8 uur. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven TE ROTTERDAM 21 Februari. Groote Doelezaal, 4de concert „Eruditio Musica" S uur. 24 Febr.: Groote Schouwburg, Merijutje Gijzens Jeugd (Rott. Ilofstadtooneel) 3.15 uur (voor volwassenen). 26 Febr'.: Groote Schouwburg, Paulns ouder 'de Joden (R'ott. Hofstadtoonëel) 8 uur- BEUKS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 21 Febr. Officieels note-ering van de commissie uit de Kamer x an Koop handel. Moutwijn -.1- I Moutwijn 46 pet. 17.50 por H.L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM. 21 Febr. Men noteert voor Meiasse-apiritus 32.— per H, L. Ruwe graanspirltus 60 pet, 17.— per H. U Spoeling Noteering 2.40. .V 20

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1