DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1 f - GARAGE „UNIQUE" -S 52ste JearQfane: Vrijdag 22 Februari (029 No. 15347 Dit gomnter Maat Dit drie bladen DE ZAKEN OP HAAR KOP. NOG STEEDS DE ONDERWIJSBENOEMING. STADSNIEUWS Verkoop 8andenf| Olie, Benzine KUNST-AGENDA BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN l.j TELEFOON 68817 AGENDA ygBjfy •- '»*t-ilt.A 'Vtw.v NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden t 3.25, per maand 1.10, per week 26 cent. Franco per po3t 3.76 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 AÜVEKJ ENT1EN; i—6 regels J 1.65 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct-, elk woord meer 6 ct. tot 'n max. van 60 woorden, per regel Kleine advertegels 0.60.10 regels 0.75,16 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-On «evallenverzekering f 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten ol oogen; t 250 bij verlies van één hand. één voel of één oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij ver lies van een wijsvinger; f50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f25 bij verlies van eiken anderen vinger De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. In haar nummer van gisteravond komt „Voorwaarts" terug op ons artikel van Dinsdag betreffende de verantwoordelijkheid voor onder wij s voordrachten. We moeten hier weer herhalen, wat we in bovenstaand artikel reeds schreven, dat het ons aange naam geweest zou zijn, als „Voorwaarts niet een enkel zinnetje uit ons betoog had gelicht, maar althans de quintessence daar van bad weergegeven. Wij citeeren: Volgens de redactie van de „Nieuwe" heeft de wethouder De Bruin in de raads vergadering van 25 Januari met klem be toogd, dat de voordrachten ter benoeming van onderwijzers, welke den raad bereiken tot stand komen zonder medewerking van het gemeentebestuur, zonder ook zijn per soonlijke medewerking derhalve Een kind kan begrijpen, dat zulk een bewering een dwaasheid zou zijn. Maar natuurlijk, „Voorwaarts", we heb ben al in ons nummer van 28 Januari be toogd, dat wat wethouder de Bruin in de raadsvergadering van 25 Januari zeide, geen anderen naam verdiende. In ons raadsverslag van 26 Januari heb ben we de woorden van wethouder de Bruin als volgt weergegeven: „De voordracht komt tot stand zonder eenigen invloed van het gemeentebestuur. Spr. stelt er prijs op dit hier te verklaren. Het hoofd van de school moet kunnen sa menwerken met de onderwijskrachten, die hij krijgt". Ten overvloede hebben wij demand, die bij- zonder goed naar de woorden van den wet houder geluisterd heeft, gevraagd, of hij dezelfde woorden, die juist om hun inhoud hijzonderen indruk op ons hadden gemaakt, eveneens had vernomen. Hij had hetzelfde gehoord als wij. En nu „Voorwaarts" op de aangelegen heid terugkomt en de zaken op haar kop zet, hebben wij den officieelen verslaggever gevraagd, of hij ons kon mededeelen, hoe hij de woorden van den wethouder had op- geteekend. Hij stelde ons een afdruk van zijn verslag beschikbaar. En we lezen daar letterlijk het volgende: Deze voordracht komt tot stand buiten eenigen invloed van liet gemeentebestuur, i Spr. wil geen hoofd van een school over de wijze van de vervulling van een vacature j spreken, voor deze met zijn voordracht i j klaar is. Spr. wil daarop geen invloed uit- oefenen, omdat de school een vrij teere or- 1 ganisatie is. Het hoofd moet weten, met wien f hij meent te kunnen samenwerken. Als het anders was en bet liep later eens mis, zou het hoofd kunnen zeggen: Dan had men mij dien kerel ook maar niet moeten sturen! Welnu, daaruit hebben we geconcludeerd, dat de wethouder de verantwoordelijkheid voor de benoemingen afschoof op de hoofden van scholen. Wat een dwaasheid is. De volle verantwoordelijkheid, hebben wij betoogd, voor de voordracht van drie per sonen, komt voor rekening van het college van B. en W., en daarom kan die voordracht niet zonder invloed van B. en W., met name van den betrokken wethouder tot stand ko men. Als de wethouder zich ongelukkig uit drukt en we maken daarop opmerkzaam, door op de absurde gevolgtrekkingen die uit zijn uitlating kunnen worden gemaakt, te wijzen, dan gaat het niet aan, juist om die absurde gevolgtrekklingen te betoogen, dat de wethouder dergelijke ongelukkige uit drukking niet heeft gebezigd. Dat is de zaken op haar kop zetten. Voor- en slotstuk van het betoog van „Voorwaarts" zullen we maar beschouwen als niet geschreven. Van een „bijzondere plaatselijk-politieke medewerker" van de „Nieuwe Schied. Crt." hebben we nooit ge hoord; en op scheldwoorden reageeron we niet. TE ROTTERDAM 24 F eb r.: Gi'oote Nutszaal, cello-ree it al Michael Busch, half 3. 26 Febr.: Groote Schouwburg, Paulus onder do Joden (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur. 27 Febr.; Groote Nutszaah 63e Conserva toriumconcert 8 uur. We hébben het noodig geacht het een e. ander over de benoeming vain een ondèrwij zer aan de buitengewone school in de raads vergadering van vorige week Vrijdag to zeggen, eerstens omdat rond die benoeming door wethouder de Bruin dingen zijn ver teld, diie commentaar wenschelijk maakten, en twèedens, omdat de woorden van wethou der de Bruin aanleiding zouden kunnen ge ven tot het zich vormen van een legende, aan welke, om wille van de waarheid en niets dan de waarheid, de kop moet worden ingedrukt „Voorwaarts" komt in haar nummer van Woensdag en in dat van gisteren op he.- geen wij schreven terug. Laten wij ons hier tot haar opmerkingen va.n Woensdag beper ken, en daarbij op de eerste plaats eonsta- teeren, dat het blad zwijgt over het feit dat toen het verzet tegen de voordracht van B. en W. zich openbaarde, niemand der raads leden wist, dat nummer twee van die voor dracht Katholiek was; en dat het zwijgt ook over het feit, dat wij, reeds op 5 Febr., aan de hand van uitlatingen der meest be voegden op het gebied van het buitenge woon onderwijs, aantoonden, dat de oppo sitie daérvan uitging, dat in de voordracht van B. en W. het eigen, bijzondere karakter van het buitengewoon onderwijs wordt ge negeerd, dat die oppositie dus op gronden, louter en alleen op de belangen van het buitengewoon onderwijs steunend werd ge voerd. Wat wij dan wel te hooren krijgen? Luistert! Wij hebben er volstrekt geen bezwaar tegen woordelijk geheel en al „Voorwaarts" te citeeren. Hef zou ons aan genaam geweest zijn, en aan een eerlijke polemiek ook bevorderlijk, wanneer „Voor waarts" zulks ook had gedaan. Ziehier dan: We laten, wat „Voorwaarts" betoogt inspringen, en laten er ©ogenblik kelijk ons antwoord op volgen. De r. k. „Nieuwe Schiedamsche Courant'' as natuurlijk erg in baar nopjes over de benoeming van een Roomsehen onderwijzer aan de Buitengewone School, We weten niet op welke wijze we van eenige vreugde over de benoeming van een Katholiek aan de buitengewone school heb ben doen blijken. „Voorwaarts" houdt van tarten, zullen we straks zien. Welnu, wij tarten „Voorwaarts" ook maar één uitla ting van ons aan te wijzen, waaruit blijkt, dat wij ons over de benoeming van num mer twee der voordracht hebben verheugd, omdat hij Katholiek ds. Waarover wij ons wel verheugen, dat is over de benoeming van iemand, die over eon bevoegdheid be schikt. die bij het buitengewoon onderwijs niet kan worden gemist Zij bemoeit zicb niet met de vraag, of het aantal Roomsche leerkrachten aan de Buitengewone School al niet groot genoeg Zij bemoeit zich ook niet met de vraag, of bet redelijk en rechtvaardig is om aan openbare scholen al maar meer Roomsche onderwijzers te benoemen. Zij bemoeit zich ook niet met de vraag of Protestantsche ouders gedwongen mogen worden hun kinderen aan Roomsche on derwijzers toe te vertrouwen. Wij hebben nooit, tot mi toe, geweten, van welke godsdienstige gezindte de onder wijskrachten aan het buitengewoon onder wijs zijn. We weten niet heter of zie ar tikel 35 der Lager Onderwijswet wordt voor de benoembaarheid als onderwijzer slechts vereischt het bezit van eeme akte van bekwaamheid en een getuigschrift van zedelijk gedrag, afgegeven door den bnrge- meestèr der gemeente of de burgemeesters der' gemeenten, waar hij, aan wien het wordt uitgereikt, in de laatste twee jaren ge woond heeft. Nergens staat in de wet, dat met. de godsdienstige gezindte moet worden rekening gehouden. De wetgever heeft daar voor angstvallig gewaakt. Maar „Voor waarts" acht het blijkbaar wel noodig. Wè weten niet of hier de wethouder zelf aan het woord is. Is dat het geval, dan moeten wij toch opmerken, dat hij zich op zeer gevaarlijk terrein begeeft. Of er in werkelijkheid aan openbare scholen al maar meer Boomsche onderwij zers benoemd worden, we weten er niets van. Maar wel weten we, dat de voor drachten niet worden opgemaakt door de Katholieke, raadsfractie, maar moeten wor den opgemaakt door B. en W., en dat, voor zoover wij weten, nimmer van die voordrach ten, waarvoor B. en W. de verantwoordelijk heid dragen, door de Katholieke fractie is DE DVITSCHE COMMUNISTEN, DR. FRANCE EN PEÜOKE (midden) die eenigen tijd geleden den sociaal-democraat Schevarz ontvoerd hebben, om zelf voor de Radio een propa gandistische rede te kunnen houden, gekiekt gedurende de Gerechtszitting. afgeweken om ten Katholiek benoemd te krijgen. Het opzetten van protestantsche ouders te gen Roomsche onderwijzers gaan we schou derophalend voorbij. Slechts dit: in de alge meen christelijke beginselen van Roomsche onderwijzers vinden vele protestanten een wo arbor g voor de opvoeding hunner kinde ren, waarvoor zij dankbo'afjdjn. En tenslotte de clou:/' Maar rij tracht de ha.: jke partij-benoe ming goed te praten met onware bewerin gen. Zoo schrijft zij o.m., na er op gewezen te hebben, dat de scherpste oppositie tegen de voordracht van B. en W. uitging van een voorstander van het openbaar onderwijs (Broek) die,zooals velen met hem, de overtuiging is toegedaan, dat het open baar onderwijs er niet mee gebaat Is door als maar eoeiaal-democrartlische onder wijzers te benoemen Die twee woordjes „als maar" hebben het bdj „Voorwaarts" gedaan. „Wij tarten de „Nieuwe Schiedamsche Courant" schrijft het blad om te bewijzen, dat bij het openbaar onderwijs te Schiedam „als maar" sociaal-democratische onderwijzers werden benoemd. De schrijver mag tarten, zooveel hij wil, maar wij eischen, dat hij ons geen bedoelin gen in de schoenen schuift, die wij nooit hebben gehad. Wij tarten hem evenzeer we zouden het haast als een vermakelijke bezigheid gaan beschouwen aan te wijzen, waar we geschreven hebben, dat te Schie dam als maar sociaal-democratische on derwijzers worden benoemd. We zijn voor zoover wij weten van sociaal democratische onderwijzers ook te Schiedam volstrekt niet verstoken, naar onze bedoeling was geen andere, kón ook geen andere zijn, om dat wij bij onderwijsvoordrachten nooit, aan wien dan ook, hebben gevraagd, van welke kleur nummer één der voordracht was dan op te merken, wat wij uit den mond van zoovele voorstanders van het openbaar onderwijs hebben gehoord, dat zij het met groote zorg aanzien, dat het openbaar on derwijs als maar meer in handen komt van sociaal-democratische onderwijzers. Het is juiist voor een groot deel daaraan, dat zij den immer toememenden bloei van het bij zonder onderwijs wijten. „Voorwaarts" heeft een door ons algemeen gehouden be toog, zonder eenigen daartoe aanwezigen grond, als op Schiedam betrekking hebbend uitgelegd. Waartoe zij het recht mist. Intusschen kunnen wij aannemen, dat ze hier te goeder trouw is» ons heeft misver staan. Ze vindt dan in bovenstaande onze eénige bedoeling we hebben nooit een andere gehad en ook nooit aan een andere uitdrukking gegeven nader omschreven. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 22 Febr. Officieel© noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijli 46 pet. 17.60 per H.L, H. 3. JANS&ft. Spiritus SCHIEDAM, 22 Febr. Men noteert voor Melasse-splritus 32.— per H. L, Ruwe graanspirltus 60 pet. per fi. U Spoeling Noieerlnf f 2.40. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben hij hun besluit van 21 Februari 1929 het verzoek van de firma Barents De Rot om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van chocolade en suikerwerken ln het pand Warande 3638, kadaster Sectie M. nos. 3322 en 3234 (getl.), door bijplaat sing van 7 electromotoron van totaal 24 P.K., drijvende een lift en diverse chocolade- en suikerbewerkingsm&ehines, zulks met ver plaatsing van 5 el ec trom o to ren van totaal 37 P.K., verdaagd, aangez'tn het desbetref fend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 22 Februari 1929. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. C. van Mastrigt te Rotterdam, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit van het perceel Lekstraat 2; en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van bet verlof bij hun College schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht. SCHIEDAM, 22 Februari 1929. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE BENEDEN-MAAS De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas komt Woensdag 27 Februari 1929, des namiddags kwart voor twee in de groote vergaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een inleiding over „De Nieuwe Wet op de Naamlooze Vennoot schappen", door den weledgestr, heer G. Vlug, notaris te Rotterdam. R. K. RADIOVEREENIGING „ST. LIDUINA'' Wij herinneren aan de demonstratie welke hedenavond voor leden "en introducé's der R. K. Radiovereeniging '„St. Ltduina" met de ontvangtoestellen der N.S.F. dn den R. K. Volksbond zullen gegeven worden. - Onuoodig te zeggen, dat de leden waar hun wederom een leerzame avond wacht, niet nalaten zullen van hun belangstelling te getuigen. EXAMEN GODSDIENSTDIPLOMA B Uitslag van het examen voor Godsdienst- diploma B: Te Schiedam: 20, 21 en 31 Januari. Geëxa mineerd 6 candidateu, die allen slaagden in Godsdienstleer, 2e ged., en Bijbelsehe Ge schiedenis; de vier eerstgenoemden verwier ven tevens diploma B, n.l. de Eerw. Zrs. Angela Bloem, Constantia van Hall, Fabiana Peeters (Dom. v. Voorschoten) en de dames C. M. Mulder, A. Blom en A. J. Jeysman, allen woonachtig te Schiedam, lederen Zondag Patronaat St. Dominion» Godsdienstonderricht en ontspanning ln bet patronaatsgebouw Emmastraat. van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur. R. K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lang» Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K Metaal, bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man. nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho. Hek Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van halt acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai- 1 werk bij de Theresiavereeniging aan het ga» bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot nalf negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Dominica» zaagles ln het patronaatsgebouw, Emmaatraat van half acht tot negen uur Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Bovenzaal Beyera- bergen. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Vrijdag 22 Februari R. K. Radiovereeniging „St. Lidulna", groote demonstratie-avond aangeboden door de N. S. F. Gebouw „Musls Sacrum" Aanvang half 9, Maandag 25 Februari Algemeene Middenstandsvereeniging. Lezing D. Schipper over verlichting, etaleeren en we tenschappelijke bedrijfsorganisatie met licht beelden in Hotel Beijersbergen (bovenzaal). Aanvang half 9 uur. Dinsdag 26 Februari Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniglng „Recht, Plicht en Orde." Jaarverslagen en be- I stuursverkiezing Gebouw R. K. Volksbond. St. Barbara-vereeniglng. Algemeene verga dering van den R. K. Volksbond. Aanvang uur. Woensdag 27 Februari R. IC, Meisjes Vakcentrale. Vergadering ln de bovenzaal van den R. IC. Volksbond. Aan vang 8 uur. Algemeene vergadering R. K. Kuipers- en Kistenmakersvereenlging „St. Ewaldus". Ga- bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 5 Maart Vrindenkring ter eere van bet Allerh. Sacra- ment des Altaars. Ten half acht ure jaarver* j gadering, daarna ten half negen ure groota propagandavergadering. Lezing over den Stillen Omgang te Amsterdam. Spreker Z.E. heer L. Th. M. Bonnike S. J., pastoor Wijnhaven to 1 Rotterdam. Beide in den R. IC. Volksbond. Woensdag 6 Maart Jaarvergadering R. K. Volksbond. Bonds- gebouw. Aanvang 8 uur. Vrijdag 8 Maart K.S.A. Paushuldeavond in den R. K. Volks bond. Spreker prof. W. Nolet over de Ro-mein- sche kwestie. Aanvang 8 uur. K.S.A. Feestvei'gadering bij gelegenheid der oplossing van de Romeinsche kwestie, Spr©» ker: prof. W. Nolet. SCHEEPVAART Van Schiedam, 21 Febr., vertrokken: 6,0. Biarritz, naar Antwerpen; s.s. Keirbane Head, naar St, Johns. Van Schiedam, 22 Febr., vertrokken: Duitsch s.s. Dordtmund, met stukgoederen naar Ant werpen. VERKOOPING Door notaris P. R. van Ellekom werden hedenmorgen In het gebouw van den R. K. Volksbond publiek verkocht de navolgend© panden-en erven: Een huis met erve en voortuin, gelegen ICreupelstraatBleekerstraat 2 voor 8150. De huizen en erven Rotterd arnsche dijk 9-5 R, 9-7, 9-9, 9-11 en 9-16 voor 3000. De overige pectseelen werden opgehouden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1