B. A. HENGST FEUILLETON llli U rerkslik prim MÉM? TAND OM TAND VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929 EERSTE BI AD PAGINA 2 UIT KETHEL UIT ROTTERDAM Bel dan op 68685 Moutwijn p. liter f. 3 50 BOTERSTRAAT 63 - TELEF. 63885 uitspraken. n iniertcmen g n Winierfiidm S» DE IJSCLUB het oog op het onzekere van de weers omstandigheden en daarmede verbr.tid houden den toestand van de baan der Schdedamsche IJsvereendging heeft het bestuur nog niet Ijesloten of de hohend igheids wedstrijden Zater dag doorgang zullen vinden. Morgenochtend cal het een beslissing nemen, waarna deze aan ons bureau zal worden bokeud gemaakt. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1921 Februari GEBOREN: Henderleus P., zoon van H. j J. de Koning en C. Gordijn, Kreupelstraat ^83 Jannetje, dochter van J. Kok en A. Bogerd, Heenvlietschestraat 8 Margaretha 1 H„ dochter Tan C. i. Vrauwdeuni en E. W. 1 J. Muusz, Lange Singelstraat 11 Maria T. G„ dochter van T. M. Sehoite en M. T. G. Beekman, Hoogstraat 76 Cafharlna W. M., dochter van P. "W. J. de Le-ed-e en M. J. Rood, Vlaarddngerstraat 1. ONDERTROUWD1: J. van Tilbong 24 j. en I K. van Eijk 24 Jaar. GEHUWD: D. Vrijblotl 22 J. en K. Leve- 1 ring 22 j. J. 'de Jong 29 j. en KL van Heest 24 j. OVERLEDEN: E. S. Dijkmans 76 j.. Singel 0. H. van Diest, 14 d„ Fa-bri plein. VOOR DE CONSUMPTIE AFGEKEURD Alhier heeft een noodslachting plaats gehad van een voor de consumptie afgekeurd rund 1 van den landbouwer O. RECHTBANK BELANGRIJKE HAVENDIEFSTALLEN De rechtbank heeft gisteren een aantal Ihavendiefstallen behandeld die er een scherp licht op werpen hoe arbeiders, die toch een be hoorlijk weekloon verdienen, van de gelegen Iheid gebruik maken, die hun positie hum ver- Bchaft om zich, niet alleen ten nadeele der be trokken firma maar zeker ook ten nadeele van den goeden naam die Rotterdam als haven plaats geniet, te verrijken. Allereerst hebben terecht gestaan de voorman C. L. en de controleur B. T, beiden gedetineerd, die zich op 3 November hadden sehuldig ge maal; t te zamen en ln vereeniglng, aan verduis tering van een 109-tal balen grondnotem, die op geslagen waren op het terrein der firma Wm. Muller -Cd. -aan de IJsselhaven, en waarover I,. het toezicht had. Voor de reehtbank ver klaarde L. wel, dat hem vergunning was ge geven een partij op veegsel te verkoopen, maar •dat hjj niet tegenwoordig is geweest bij het vervoer er van. BtJ des reehter-ooanmissarls had hij echter volledig bekend, esn zijn mede verdachte verklaarde -ook thans dat hem gezegd was, dat er 100 halen zouden worden gehaald. Die moest hij afleveren, het kwam er niet op fcan welk merk het was. De belde verdachten •tonden zoover de bedrijfsleider D. Westva kwwm verklaren, gunstig bekend. Op den 16en November hébben twee andere werklieden J. A. D. «n H. M., In dienst der fa. Maller Co. zich ook sehuldig gemaakt aan diefstal van een partij grondnoten, thans 48 balen. Ook zij bekenden. D. verklaarde, dat het een partij was geweest, die abusievelijk uit de lading van een schip was achtergebleven. Om een uitbrander te voorkomen had hij de Ibalen toen maar laten weghalen. Tegen elk der verdachten werd door het O.M. Waargenomen door mr. E. D. H. Schutter 1 jaar gevangenisstraf geëlscht, met aftrek der pre ventieve hechtenis. De zaak tegen C. L. werd echter aangehouden, in verband met de weige ring van de rechtbank om als getuige te hooren den controleur A. A. v. d. E» die hierna als ver dacht van heling moest terechtstaan. Ook een zaak tegen den kxxtsbaae P. H. Z. file medeplichtig zou zijn aan de verduistering van de partij van 100 balen, door het verschaf fen van de arbeiders, die de balen op de wagens hadden geladen waarmee ze naar den heler werden vervoerd, en door het aannemen van ieen bedrag van 153.uit de opbTengst van het goed, werd aangehouden. Deze belde zaken zullen nu over 6 weken dienen. Tenslotte heeft terechtgestaan de 55-jarige controleur A. A. v. d. E. die belde partijen zou "hebben gekocht, althans verkocht. De-ze verdachte, v ens pakhuis ln de Staring- «traat grootendeele moest dienen voor den op «lag van gestolen goed de president noemde hem een beroepsiu breker bekende de par tijen te hebben gekocht. Hij deed het in opdracht van L. en D. Hij zou niet geweten hebben dat het hier gestolen goed was. Men had hem ge zegd, dat het was surplus vau de lading, doch door de verklaringen der andere verdachten, die thans als getuige werden géhoord, bleek, dat verdachte wel degelijk geweten moet heb ben dat het hier gestolen goed betrof. Trouwens de man die van verdachte gekocht heeft zal ook niet vrijuit gaan. Tegen dezen man. die door zijn optreden een aantal anderen ongelukkig heeft gemaakt, eisch- te het O.M. 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraken 7 Maart. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK Gisteren hebben nog terechtgestaan de 36- jarlge koopman S. K. en de 33-jarige handels reiziger J. L. S. uit Oversell ie, beiden terzake van bedrieglijke bankhriak. Aan eerstgenoemde was ten laste gelogd, dat hij in het tijdvak van IS November tot 16 December 1927, althans vjjor 16 December, toen het faillissement werd uitgesproken van de Rotterdamsalie Galanterieën- en Manufactu- renhawdel, waarvan hij een -der firmanten was, een schuldvordering van 2000 niet aan den curator heeft verantwoord., en daarmee de rechten van de sclui ld e i-sc-h ers heeft verkort. Aan den tweeden verdachte wordt ten laste gelegd, dat hij in hetzelfde tijdvak circa 500 geheel of ten deele toebethoorende aan de in liquidatie zijnde vennootschap Rotterdamsche Galanterieën- en Manufacturenhandel, althans ten deele aan S. K. en P. H. J. M. Diebwart en welk geld hij anders dan door misdrijf onder zich had, doordat op 18 November 1927 tus schen de drie vennooten, waarvan verdachte er een was, was overeengekomen dat verdachte die den geleidelijken venkoop der nog aanwezige voorraden op zich zon nermen, welke minstens 951.50 moest opbrengen, na ontvangst deze gelden zon verantwoorden en bij de liquklate-u- ren storten, zich wederrechtelijk heeft toege- eigend door de opbrengst van den voor 16 De cember 1927 plaats gehad hebbenden verkoop na ontvangst noch tegenover de liqui-dateuren te verantwoorden en bij liquida-teunen te stor ten, noch na hot faillissement aam den curator te verantwoorden. Vordiaohito K. zeide dat hij. na-dait tot liquida tie besloten was, naar Zuid-Amerika was ge gaan. HU mocht toen redelijkerwijs veronder stellen dat de sohul-deieciher-s tem volle tevreden gesteld zond-en worden, en dat het niet tot een faillissement zou kamén. De schuldvordering had hij aan zijn vrouw gegeven. Toen hij latei- in het Huis van Bewaring den curator gespro ken had. had hij over tie schuldvordering niet gerept om zijn vrouw niet fn moetiijikiheden te brengen. Ook tegenover den reclvter-cömimissa- ris had hij er niet van gerept. De president merkte op dat als verdachte tegen den curator over die schuldvordering zou hébben gesproken, cUszc daar zeker geen werk van gemaakt zou hebben. Verdachte S. bekende de goederen te hebben verkocht, maar wegens de kooge kosten aan dien verkoop verbonden, was er niets overge schoten. De president: Dort is een bekende oplichters- truc, maar daar neemit de rechtbank geen ge noegen mee. De goederen hebben bij verkoop 736 opgebracht, en ate u daarvoor S50 kosten ln rekening brengt, dan behoef ik u ïiiet te zeggen, wat dat is. Verdachte zegt verdar, -dat wel tot liquidatie besloten was, maar daarnaast bestond de af spraak om ook verder met zijn drieën zaken te blijven doen. Ook het -personeel werd in dienst gebonden, zoodalt verdachte asi-Oh gerech tigd achtte om de ƒ50, die hij geregeld als salaris opnam, te blijven opnemen. -Getuige nar. J. W. van Zanten was curator geweest tn de fai 1 lissementeu van den R-obter- dannsohe Galanterieën- en M-am-ufac-t-urenihandel en /an de drie vennooten persoonlijk. Bij de boedelbeschrijving was K. niet tcgenv/e ordlg. Getuige heeft dezen verdachte het eerst in het XSai wis van Bewaring gesproken. De vordering van 2000 'bestond -en met toestemming van den rechter-commissonis was d© zaak afgemaakt voor 1200. De schuktbetoantenis had getuige het eerst bij den reali-tet-commissaris gezien. Dez-e had 'haar van verdiaohte'e schoonvader ontvangen want verdachte had haar bij zijn vrouw achter gelaten. Deze heeft ook eenmaal de rente ervan ontvangen. Getuige deelt dan verder mede, dat de uitkeering in het f-aii-ltMass- ment der firma hébben bedragen 75% pet. Het actief was 4035. Daar tegenover stond een passief van ƒ6344. Getuige gelooft niet, dat verdachte in de meening mocht verkeeren, dat de zaak niet failliet zou gaan. Van verdachte S. heeft getuige niets ontvan gen. Het was hem meegedeeld, dat S. de goe deren zou verkoopen, maar het heeft heel lang geduurd eer er een afrekening kwam. Wel had verdachte S. dadelijk gezegd, dat de curator niets meer zou krijgen, maar getuige heeft hem toen direct geantwoord, dat hij daar z-oo niet afkwam. Hét O M. waargenomen door mr. J. S. Loken meende, dat het feit dat er toch tjyijfei moge lijk was of de zaak failliet zou gaan verdachte K. niet naar Zuid-Amerika had mogen gaan. zonder met betrekking tot die schuldvordering orde op zijn zaken te hebben gesteld. Verdachte verschuilt zich nu achter, dat hij zijn vrouw wilde sparen. Reeds drie maal is hem de vraag gesteld, en het O.M. wil het hier nog eens doen, hoe hij het verklaart dat verdachte, die nu zoo bezorgd is voor zijn vrouw, niet zoo bezorgd v-oor haar was toen hij met een andere vrouw naar Zuid-Amerika vertrok en haar met 6 kind-eren achter liet. Die zorg komt eerst nu, omdat het belang van verdachte dit mes brengt. Het O.M. eischt 2 maanden ge vangenisstraf. Ten aanzien van verdachte S. zegt het O.M. dat diens verplichting tot storting van het be drag ontvangen van den verkoop der goe deren bl-eef bestaan, ondanks hét vertrek der beide andere vennooten naar Zuid-Amerika- Verdachte is naar den zaakwaarnemer Huuf man .gegaan, die hem verteld heeft, dat door het vertrek der beide andere de regeling niet meer rechtsgeldig was hoewel een advocaat hem liet tegendeel had gezegd. De verduiste ring bewez-en achtend eischte het O.M. er rekening mee houdend dat verdachte S. reeds eerder werd veroordeeld, 4 maanden gevange nisstraf, Verdachte K., verklaarde "nog, niet het opzet te hebben gehad zich te bevoordeelen. Hij heeft de schuldvordering verzweren, om zijn vrouw niet in moeilijkheden te brengen. VeTdachte vraagt, hem zoo mogelijk een voorwaardelijke straf op te leggen. Mr. G. C. A. Oskam, optredend voor ver dachte S. pleitte vrijspraak. Van eenig opzet is niets bewezen. Uitspraak 7 Maart. De rechtbank heeft gisteren veroordeeld: A. -CI. P. M, B., 39 jaar, reiziger gedetineerd wegens verduistering van een bedrag van on geveer 1300, dat liij wegens geleverde goe deren had ontvangen van klanten van G. 1. Sousma in wiens dienst hij was, tot 5 maan den gevangenisstraf met aftrek -dor preven tieve hechtenis; "W. IB., 52 jaar iH&tsvrouw 'J. v. fl. B., wegens höüng van een fiets, -die zij van een bekend rijwieldief had gekocht tot 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd, vaa 8 jaar. In de zaak H. D„ 23 jaar, expeditieknecht, recidivist, verdacht van heling van een erou- den ring, een dito ketting en medaillon, heeft de rechtbank nog gelast het hoeren van een getuige, welk getuigenverhoor op 28 Februari zal plaats hebben. H. H. B., 39 jaar, machinebankwerker, gede tineerd wegens het plegen van ontucht met een aan zijn zorg toevertrouwde minderjarige tot 2 jaar gevangenisstraf. In een zaak van den 43-jarigen voerman J. M. O., die in verzet gekomen was van een tegen hem -hij verstek gewezen vonnis, waarbij hij wegens diefstal van een 6-tal vaten ten na deele van W. Kramer was veroordeeld tot t maanden gevangenisstraf, heeft de rechtbank het vonnis bekrachtigd met uitzondering var. de straf, die verminderd werd tot 4 maanden gevangenisstraf. In een zaak van J. P- appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens het zonder noodzaak onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst was veroordeeld tot 150.boete subs. 20 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van A. "W., 38 jaar, koopman te water, appellant van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij bij wegens overtre ding van de bepalingen, geldende voor de op koop ers te water hij had, zondter de ver eischte vergunning in de Leuvehaven in een I 23) Naar het Engelsch door P. A SHEEHAN Vertaling van JAC. J. SCHOON Ja, jonge vriend, een halve eeuw is voor mij leeds hier in een eenzaamheid verstréken; ik heb de wereld schier vergeten. Gij zijt gelukkig; gij geniet den vrede des gemoeds en de rust -des geestes. Kent gij die goederen niét, mijn zoon? Ach, zuchtte de- jonkman, wie kent die goederen tegenwoordig! - Mijn zoon, begon de kluizenaar weder, elk wezen, dat leeft, lijdt ook; dat is het erfdeel der in onze stamouders gevallen menschelijïke natuur. Smart is het voedsel van 's menschen hart, hiterheld zijn drank. De beproeving Is het Vuur, waarin de ziel wordt gelouterd; zij brengt ons nader tot God. Dikwijls, vervolgde de grijs aard op zeer ernstigen toon, dikwijls is het on gelijk ook een tuchtiging voor een zeer booze daad; de Goddelijke gerechtigheid weet vroeg of laat den booze te vladen. Er zijn misdaden, welke om wraak schreeuwen, en alhoewel het Slachtoffer vergiffenis heeft geschonken, straft God niettemin den schuldige. Bij deze woorden had de oude man zijn hand Inpgehevsn, maar terstond liet hij die weer fialem het vmtr to zfln blik doofde en zich naar •«n houten crucifix aan den wand koerend, pre- WWehft: De ure is gekomen Heer, Uw naam zij gezegend! William verwonderde zich niet weinig over deze eigenaardige woorden. Vrome man, begon hij nu weder, gij hebt mij nog niet verklaard, hoe gij mij -herkend hebt, zonder rnjj ooit te hebben gezien. Mijn zoon, ik heb nimmer Uw gelaat aan schouwd, en toch is het mij hekend. Het her innert mij aan een ander gelaat, hetwelk vijftig jaren van eenzaamheid en gebed niet uit mijn geheugen vermochten te wisse-hen. Verklaar u na-der, verzocht William. Spreekt gij wellicht van mijn grootvader? Ik heb dikwijls gehoord, dat ik bijlzonder op hem gelijk. Ja, zéér sterk gelijkt gij hem, bevestigde da grijsaard. Ik heb hem nooit gekiend, zeide de jonkman nadenkend, wanneer hij nog leefde, dan kon liij Uw leeftijd hebben. Een weinig jonger. Waarneer mijn bereke ning juist is, dan heb ik mijn honat-i-urte jaar overschreden. Na een poosje vervolgde de klui zenaar: En ga nu zitten, Porly, wanneer gij weten wilt, wat ik U te zeggen heb. Gij zult mijn geschiedenis vernemen, welke met die van Uw familie samenhangt, want Uw bloedverwan ten zijn ook min of meer de mijne. Wiliam maakte een gebaar van verwondering. Spreek, edele grijsaard, ik luister! De kluizenaar begon: Ilc werd in het einde van de achttiende eeuw geboren in het graafschap Cork. Het ver scheurde Ierland lag in doodstrijd onder -bat ondragelijke juk van Engeland dat den Ieren of het leven, óf het Katholiek geloof wilde ont nemen. Het verdrag van Limerick, fiat de Ieren vrijheid van geweten verzekerde, was geen be letsel, dat -de godsdienstvervolging voortduurde, dat men de goederen der Katholieke Ieren ver beurd verklaarde en aan t1e Ttotestantsehe Engelséhen gaf. De geestelijken waren verban nen en mochten, op straffe des doods, het land «iet betredenei- werd een premie van vijf pond sterling gegeven aan elkeen, die de plaats aan wees. waar zich een katholiek bisschop, pries ter of monnik verscholen hield. De katholieke ouders moesten hun kinderen ln volslagen on wetendheid laten opgroeien, omdat er alleen protestantscke scholen werden geduld en omdat zij noch het recht haclden, de kinderen thuis te laten onderwijzen, noch hen naar het bui tenland te zenden. En daar alle openbare amb ten alsmede .handel en industrie voor den ka tholieken Ier geslot/en waren, kwam elke katho liek als knecht der protestanten ter wereld. Hij genoot geen burgerrecht, zelfs niet dat, huis of land te verwerven; hij kon geen voogd over zijn eigen kinderen zijn, noch over zijn eigen dom beschikken en wanneer een zijlner zonen, speciaal de oudste, protestant werd, dan was de vader nog slechts de pachter van zijn zoon, en kon geen testament maken ten gunste der andere kinderen, die hun geloof trouw waren gebleven. Zóó was ook de toestand van mijn ouders, die onwrikbaar aan hun Katholiek ge loof vasthielden. Hot leven is kort, herhaalde mijn vader dikwijls, en de eeuwigheid neemt nooit een einde; dragen wij derhalve met onderwerping ons huidig lijden, dan zal God onze volharding éénmaal beloonen. Mijn vader is als martelaar voor zijn Katholiek geloof gestorvenzijn nagedachtenis zij gezegend! Dq kluizenaar zweeg een poosje en vervolgde toen: Uw grootvader was eon neef van mijn vader. Aangezien hij vroeg wee-s was geworden, hadden mijn ouders zich zijner ontfermd en hem opgevoed als ©en van hitn eigen kinderen; zij vermoedden niet, dat zij een adder aan hun roeiboot eenig opkoopersgoad vervoerd, was veroordeeld tot 50.boete, subs. 10 dagen hechtenis, heeft de reehtbank het vonnis be vestigd. In de zaken van M. L. -de V., L. F., I. A., en G. Th. D. allen appellanten van vonnissen van den kantonrechter alhier, waarbij zij wegens het venten van bloemen des Zaterdags avonds na 10 uur waren veroordeeld, ieder tot 4.boete subs. 1 dag hechtenis, heeft de rechtbank de vonnissen bevestigd met uitzon deringen van de straf. Er werd geen straf opgelegd. In een zaak van J. B. R., 29 jaar chauffeur, appellant van een vonnis vaa den kantanréch- ter alhier, waarbij hij wegens het niet voldoen aan de lastgeving van een agent van politie om in de Basaltstraat zijn auto achteruit te zetten, toen dit voor hét verkeer noodzakelijk was, was veroordeeld; tot welke straf was niet gebleken heeft de rechtbank het vim- nis bevestigd. In een zaak van I. v. D., 53 jaar, koopman, appellant van een vonnis van den kanton rechter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de Verordening op de Winkelsluiting wa3 veroordeeld tot 7AO boete subs. 3 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis be vestigd. In een zaak van II. F. D„ 45 jaar koopman, appellant van een vonnis van den kanton rechter, waarbij hij wegens het koopen van eenige flesschen van een meisje -beneden dep 18-jarigen leeftijd en wegens het niet ver melden van dien aankoop in zijn register, was veroordeeld tot een boete van 20 subs. 8 dagen hechtenis en -een -boete van 10 subs. 4 dagen hechtenis heeft -de rechtbank -het von nis bevestigd, met uitzondering va-n de straf der bepaald werd op 2 geldboeten resp. 15 en 5 te vervangen door resp. 8 en 1 <lag hechtenis. carb. brt. "h. s. moy. Diederiks 116 29 27 4.00 v. Rijn 180 39 30 £.00 Hofman 119 25 19 4.76 A. v. d. Spek 160 26 27 6.15 Caarls 110 25 18 4.40 v. d. Wiel 90 25 24 3.60 M. Tournier 130 26 18 5,00 v. d. Driesseheu 89 26 12 3.42 v. -d. Ster 11.0 44 13 2.5» v. Balen 113 44 12 2.58 Weijars 110 2S 15 .2.92 W. v. d. Spek 70 28 13 2,50 v. d. Wal CD 34 9 2.02 Gagestéijn 100 S3 16 2.85 Ac.lilüienribbo 101 34 15 3.26 J. Geeve 100 35 16 2.55 Roodeijhnvg T00 SS 8 2.77 C. Geeve 96 36 IS 2,66 Knoop 100 38 18 2.63 v. d. Wegher 78 38 6 2.05 v. Gend-t 100 44 9 2.27 de Weijer 44 44 11 1.00 v. d. Stam 100 21 17 4.T6 Wensveen CS 21 16 3.23 LAAT GEEN KRAANTJES OPENSTAAN Want dat kan zorgen en lasten voor u zelf en de buren besparen. Met den aanvang van althans eenigen dooi lijkt deze waarschuwing niet ongemotiveerd. Zulks is overigens reeds proefondervindelijk gisteravond gebleken. De- bewoners van een tweede etage aan de Beijerlandselie laan waren uitgegaan met ach terlating van de open kraan eener bevroren leMiug. Deze ontdooide echter, met hét gevolg dat het overtollige water zich een uitweg -zocht, de onbewoonde late etage doordrenkte om tenslotte voor een der «talagerameu van de firma FrankenRemmers ©en watervalletje te vormen. Het euvel werd nog al spoedig bemerkt, zoodat de zaak weinig of geen schade be kwam. De poilit'ioneele mac! t forceerde het horen- liuis en sloot de kraan nf. ROTTERBAMSCHE BILJARTBOND Gisteravond zijn de wedatrijden voor de competitie van den R. B. B. voortgezet. De uitslagen zijn -afl-s volgt: 2e en 3e Klasse libre gemengd: DE WELEERW' PATER SlGEBERTUo De WelEerv. Pater Sigebertus O.M.C. uit het rectoraat van Chariois, die voor enkele weken ©en ernstige operatie heeft ondergaan ia het St. Fraariscus-Gastini! s en zelfs van d© laatste H. Sacramenten der Stervenden werd vóórzien, zal morgen naar de pastorie aan den Dorpsweg terugkeeren. De doktoren achten zijn herstel volkomen. DE WELEKRW. PATER KpGfl De WelE-e-rw. Pater J. B. Koch O.S.C., die ©enigen tijd geleden voor een rustkuur zich naar het St. Franciscus-gasthnas had bege ven, is thans in de pastorie aan Beukendaal. •Zijn to?at and is as «eer bevredigend. „ERUDITIO MUSIC A". Vierde concert. Haydn Mahier. Ze geleken op het pro gramma voor het vierde Eruditio-concert zoo zonder eenige bedoeling naast elkaar gezet; met de pauze als „"trait d'union". En toch boden beider uitgevoerde symphoniscke werken in meer -dan één opzicht een punt van vergelijking. Want ook Joseph Haydn werpt in -zijn -Oxford- -symphoaie een terugblik op eigen leven .Doch in tegenstelling met Mahler, -geldt -deze „Oxford" meer een revue van Haycln's jeugd. En zonnig moet, althans volgens den wondervollen thema- tisclien arbeid met zijn schoone motivische ontwikkeling, die jeugd -geweest -zijn. Want het zingt en Juicht en stoeit en dartelt in hét Allegro, Menuet en Presto. En zelfs door liet schijnbare stemmings-floers van het Adagio cantabile .gloort nog hot licht van vreugde en opgewektheid. Gustav -Mahler daarentegen nam in zijn roe renden aïscheids-zang van 1908, „Das Lied v-on der Erde", zijn .geheel© leven onder de loupe. Hot werd rijn volledig testament, onder den adem van den .eerst -drie jaren later als vol ledige bevrijding gekomen dood geschreven, de eigen doorleefde tragedie, de volslagen uitbeel ding van eigen leven, de groote worsteling met zichzelf, het .spiegelbeeld .eener ziel iu den uitersten peychelogiaoben nood, de zang van „de wereld en ik"; zang in smarten, in verruk kingen, in verlangens, in eenzaamheids-leed; zang inMaar wat zullen we nog langer bij „Das Lied von dar Erde" stilstaan. De hand is immers al zoo raak ook op de zwakke plek ken gelegd en de zwakste plek in en van „Der Abschied" wordt er toch niet beter mede. Wèl nsoet telkens opnieuw gewezen op het puur- menschelijke, dat -dit menschelijke werk bevat en dat t-ot eik voor pure natuurlijke en bovennatuurlijke kunst ontvankelijk gemoed ten krachtigste moet spreken. Het eenige nieuwe in deze Maliler-eveentie was, dat hst Residealie-Oi'lrcst „Das Lied von der Erde" voor de eerste -maal hier ter stede ten gehoore braebt. Dr. Peter van Anrooy en de Hagenaars hebben daarmede een accuraten, volmaakten, -mtrnkaal-onovertreffelijken Mahler gegeven. Jac. Urlus in de tenor-solo wa-s ge weldig en pompeus, Honn Durigo in de alt koninklijk van plastiek, ontroerend door inner lijke schoonheid, ürlus vond ©en krans met bloemen aan zijn stoel. De aanwezigen de Groote Doelezaal was voor dit vierde concert van „Eruditie Musica" geheel vol geloopen hebben den solisten, het orkes-t en den dirigent lang en spontaan -toe gejuicht. Reeds -na de kenrig-weergegeven Haydn-symphocie moest het orkest oiéhoog. Aan het actieve bestuur van „Eruditio Mu sics" komt ongetwijfeld hulde toe, om tijdens het jubeljaar van het eerste eeuwfeest der Ver- een 1 ging een dergelijke buitengewone uitvoering aks -deze te organiseeren. Muzikaal Rotterdam moge deze daad iu blijvende herinnering houden WATERSTAND Tam liet hoogwater wordt morgen verwacht het. Ie getij o-m 3.56 v.m., het 2e getij om T6.30 nan. Te Hoek v. -Holland wondt venvacht het Ie getij om 2.01 v.m„ het 2e getij om 14.10 n.m.. Reel. 25935 YM G boezem k-oesterden, die hun weldaden eens met zwarte ondankbaarheid zou vergelden. Het spijt mij, dat ik in dergelijke bewoordingen van Uw grootvader moet spreken, maar de waarheid eischt, dat ik het zeg. Een medemlnnarij in onze jongelingsjaren bracht oneemigkeid tusschen hem en mij; James Body heeft het mij nooit kunnen vergeven, dat ik de voorkeur boven hem verwierf. "William maakte eeu beweging, welke den grijsaard nl-et ontging. Vriend, vermaande deze, geel nooit toe aan '-t gevoel van haat of wraakzucht. Men kan nooit den afgrond péllen, waarin iemand valt, die zijn hartstochten «iet weet te beteugelen. Alsdan vervolg-de da stokoude man: Ongetwij feld hebt gij vernomen van de vreeselijke samen zwering van 1798, welke herinnering gelijk een nog bloedende wonde ln de lange lijdensge schiedenis van het lersehe volk voortleeft. Op zekeren nacht rukten de boeren de dakgoten van de huizen, om kogels ervan te gieten; de bossoken leverden hen lange staken, welke met Ijizere® punten werden voorzien. Ieder wapende Zich zoo goed hij kon. Men besloot onverhoeds een aanslag op Dublin te wagen, waai1 de gevan genis overvuld was met lotgenoo'ten. Vierdui zend man rukten op, om het waagstuk te onder nemen, ik was er ook bij, evenals Uw groot vader, James Pody. Wij moesten de landstreek tusschen Dublin en de bergen van Wielom be zetten. De bewoners aldaar, wier ellende allé begrip te boven ging, ondersteunden ons. Op de heuvel van Tara raakten wij slaags met do Engelsch en; d© lersehe patriotten vochten met wanhopi-gen moed... doch vruchteloos. Wederom w-erd de opstand ln bloed verstikt. De oneenig- heid sloop in onze gelederen en het verraad dsed het overige. Eensklaps vernamen wij, dat ©en Fr-ansch hulpleger in 't graafschap Mayo was geland, en zich van -het stadje Klllala had mees ter gemaakt, Wanneer deze ondersteuning een paar maanden vroeger was -gekomen, dan zou geheel Ierland tnoar de wapens hebben gegrepen maar nu was het lersehe volk als door schrik verlamd. De F-ransche generaal Humbert trachtte tevergeefs de inwoners de wapens te doen opvatten, terwijl hij hun voortdurend hulp van Frankrijk lm het vooruitzicht stelde. Slechts zee-r weiinig laren baamfwoordidien aan zijn oproep en sloten zich bij hem nan. Veel droeg daartoe bij de omstandigheid, dat onze priesters, die ondamks de doodstraf, welke hen onfeilbaar wachtte, in allerlei vermomming- van stad tot st-ad en van dorp tot dorp dwaalden, in het holst van den nacht in aTgelegen schuren de H. Mis lezend en de H. Sacramenten toedienend, steeds ontraadden, onze rechten met het zwaard in de hand te doen gelden, en allerminst eon verbond aan te gaan met de scharen der god- delooze Frauische revolutie. Alhoewel ik steeds mijn geloof trouw toegedaan en vol eerbied jegens onze priesters was, kon ik het destijds maar niet begrijpen, dat wij al dat onrecht ge duldig moéten verdragen. Ik sloot mij daarom met mijn zoon, die destijds twintig jaar was, bij het corps van Humbert aan. De generaal marcheerde met elfhonderd man naar het Zui den, in de hoop, dat zijn komst aldaar het sein zou wezen tot een nieuwen opstand. In den nacht werden op alle heuvels vuren ontstoken, eon teeken dat den boeren moesit zeggen, dat 't oogenbl-ik was aangebroken, om tegen hun onderdrukkers op te staan. Maar te vergeefs! Niets kon de ontmoedigde Ieren meer tot daden opwekken. Humbert zetten zijn ma-rsch naar Dubl-i.n voort, -doch bij Bellinamueh stuitte hij op het Engelsch© leger onder aanvoering van den onderkoning van Ierland, lord Cornw-atlis, die "hem tot een eervolle capitulatie noodzaakte^ (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2