FEUILLETON I OE STRENGE WINTER VAN 1929 DE VIJFDE VINGER i. a DINSDAG 26 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD PAG NA 2 r EEN AVONTURENVERHAAL DE VERRADERLIJKE GEESEL VAN DEN BRAND DICTATUUR VAN DE GRIEP f TE ARNHEM MARKTBERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. HET VRIJ MAKEN DER RIVIEREN. Da conferentie van Duitsche en Nederland- gche deskundigen over de Ijaopruiming op de rivieren heeft heden te Nijmegen plaats gehad in tegenwoordigheid van den heer Schönfeid, administrateur van het Departement van Wa terstaat. Vanwege den Rijkswaterstaat is in samenwer king met de scheepvaart hedenmorgen om 5 uur met behulp van ijsbrekers een aanvang gemaakt met het openbreken van de Tivier de Nieuwe Maas van het ICralingscheveer af langs Bolnes en Slikkerveer en vervolgens van de rivier de Noord. In verband hiermede is de overtocht over hot ijs zeer gevaarlijk. Genietroepen naar Rijn en Waal. Naar wij vernemen, heeft de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Nijmegen ir. dr. C. W. Lely Zondag twee detachementen genie aangevraagd, welke te Lobith en Nijmegen zul len worden gedetacheerd. De bedoeling is, dat deze troepen zullen worden gedirigeerd naar die plaatsen tusschen Lobith en Druten, waar eventueel gevaar dreigt tengevolge van het ijs. Op de Lek. Men meldt ons nit Vreeswijk Gisterenmiddag heeft' een detachement van de genietroepen uit Utrecht onder leiding van den eersten luitenant-adjudant J. van Mill op verzoek van den Rijkswaterstaat assistentie verleend bij het maken van een vaargeul voor de pont, waarmee de verbinding tusschen Vrees wijk een Vianen in stand moet worden ge houden. De ijskorst bleek op sommige plaatsen 2 3 Meter dik te zijn. De schroeven van de motorbooten, die aan den klant klaar lagen om den strijd tegen het ijs aan te hinden, waren geheel ingevroren en moesten door mid del van bijlen en kokend water worden bevrijd. De genie heeft op afstanden van 10 Meter mijnen gelegd, waarin hoeveelheden van drie vier K.G. picrine-zuur waren opgesloten. Door de-en korten afstand wist men te bereiken, dat het ijs in vrij kleine stukken kapot sloeg, het geen het wegkruien van het ijs uit het open water vergemakkelijkte. Vaargeul voor de pont DordrechtZwijndrecht. Gisteren is men vanwege de gemeente Dor drecht begonnen met het maken van een vaar geul door het ijs over de Oude Maas voor de veerpont DordrechtZwijndrecht. Te circa negen uiur 13 het ijs rondom de sleepboot „Bona Spes", die in den mond van de Wolwevei'6ha- ven lag, Iosgehakt en een uur later kon de boot beginnen met het maken van een vaargeul. Toen zij te omstreeks één uur het ijs over een lengte van een 40 M. had vernield, moest «ij het breken staken, wegens het stukslaan van d schroef. Met een andere sleepboot werd het «ware werk voortgezet en niettegenstaande de boeg vol met deuken kwam te zitten, had zij te vijf uur een geul van pi.m. 200 M. lang en 60 M. breed gemaakt. DE TOESTAND OP RIVIEREN EN t KANALEN. f De verkeersmoeilijkheden nemen toe. Blijkens de mededeelingen van den algemee- nen dienst v. d. Waterstaat zaten gis tea1 mor gen Rijn, Waal, Maas. Lek, IJssel o.a. nog ijs- vast. Keulen heeft blank water. Op het Hollandsch Diep bij Moerdijk is drijf- tja over de halve breedte van het water. Het Haringvliet en 't Zijpe zijn vol drijfijs. De Waal. Gister-nacht en gisterochtend is de Waal tus schen Millingen en Gendt asjn het kruien ge weest. Twee in het ijs vastgevroren booten wer den op de kribben gestooten. Omtrent het verkeer over de rivieren werd gistermorgen het volgende medegedeeld: Grave: Overtocht voor voetgangers en wiel rijders per ijavlet of over voetpad. Hedel; Overtocht met veerpont bij dag; 's nachts per roeiboot. Keizersveer: Overtocht «ver het ,ijs voor voetgangers en wielrijders. Moerdijk: Veerdienst gestaakt. Nijmegen: Overtocht alleen voor voetgangers. Zaltbommel: Overtocht gestaakt. GoroumSleeuwijk: Overtocht per schouw voor voetgangers, geen rijwielen. DordrechtZwijndrecht: Overtocht geheel gestaakt, voetgangers over spoorbaan. Arnhem: Overtocht voor alle verkeer. Kuilenburg: Overtocht alleen voor voet gangers. Vreeswijk: Dito. Doesburg: Schipbrug voor alle vorkeer ge opend. Katerveer: Pontveerdienst weer geopend, door geul. De verbinding tusschen de Waaloevers bij Tiel is officieel voor alle verkeer gesloten. Alleen personen kunnen per eehietschouw worden overgezet. Het'veer bij Krimpen aan den IJssel. Men meldt uit Krimpen aan den IJssel: Het verkeer over het ijs is thans weer her steld voor voertuigen tot een maximum gewicht van 2000 kg. Het Drielsche veer. Het verkeer op den Rijn tusschen Driel en Oosterbeek is thans weer hervat voor voertui gen tot een gewicht van 3000 kg. De Maas. De Maas bij Roermond is thans geheel vrij van ijs. De stand is buitengewoon laag. Het ijs bij Millingen. Gisterenmorgen kwam er voor Millingen be weging in het ijs, op den Rijn. Nadat het een paar Meter opgeschoven was, zat echter alles weer vast. Door de kracht van het opschuivend ijs knapten de kettingen, waaraan de aanlegstei ger vastgemeerd lag, door. De toestand op den Rijn bij Arnhem. Wij melden reeds, dat door de verschuiving van het ijs de toestand bij Arnhem zeer verbe terd is. Maandagmiddag is men er in geslaagd om de bruggedeelen die niet voor den over- haaldienst noodig zijn in veiligheid te brengen. Ten Oosten van de brug is een flinke strook open water en 400 meter verder weer een groot wak over de beele breedte der rivier. Er is dus veel speling. Aan beide zijden van den oever liggen, naar men weet, nu pontons die als hoofden voor den overhaaldienst gebruikt worden. Ook deze pon tons heeft men weten te bevrijden van het grondijs zoodat zij direct stroomafwaarts naar de haven gebracht kunnen worden als dat noo dig mocht zijn. Zoolang mogelijk wil men de pontons als hoofden laten liggen, zij zijn met zware ijzeren balken extra aan den oever vast gelegd. De aanwezigheid van deze hoofden is noodig om den verhaaldienst in stand te hou den de eenige manier voor het rij- en vrachtver keer om. over de rivier te komen. POSTVERVOER PER AUTO OVER DE ZUIDERZEE, Gisterenmorgen te 10 uur verliet een auto met 3 zakken post het eiland Urk. Te ongeveer half twee was de auto weer terug voor het oost kantoor met 9 zakken post. In het jaar 1890 is het een paar maal ge beurd, dat met een paard en sleep de post uit Kampen naar Urk is vervoerd, maar met een auto is het nieuwste dat is geschied. HET IJS OP DE ZUIDERZEE. Men meldt ons uit Urk: De burgemeester maakt bekend, dat het niet raadzaam ie om te trachten met autg's naar Urk te gaan. STOOMBOOTDIENST HERVAT. De provinciale stoombootdlenst op de Oos- terschelde, lijn ZierikzeeWolphaartedijksche Veer is hervat. De diensten op de Westerschelde ondervon den Zondag veel last van mist. O.a. Vlissingeu Breskens werd niet gevaren. VERSTREKKING VAN DEKENS. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis verzond nogmaals een. 60-tal dekens aan den burgemeester van Rijswijk (N.Br.) DE STAGNATIE IN HET GOEDERENVERVOER. Stopzetting van veilingen? Het tekort aan spoorwagens voor het vervoer van kool naar binnen- en buitenland, is op het «ogenblik zoo groot, dat de veilingsbesturen van Langendijik confereeren over het stopzet ten der veilingen gedurende enkele dagen. Op het oogenbliik zijn nog 200 spoorwagens noodig om de door de kooplieden gekochte kool te ver eenden. EEN GEVAARLIJK SCHIP. Strenge voorzorgsmaatregelen genomen Sinds de vorstperiode ligt voor de oude sluis te Borinchem een groote tankboot, gevuld met ongeveer 1000 ton benzol, die geborgen is in 26 aparte reservoir-tank®. De tantoboot komt van Antwerpen met bestemming veer Prank- fort. De vorige reis is de boot geladen geweest met olie, zoodat nu tijden® den dooi het schip is gaan ,,zweeten". Met dat zweeten komt een kleine hoeveelheid benzine mede, die onmiddel lijk verdampt. Maar fn ieder geval is het niet zonder gevaar, wanneer er vuur bij komt. Er is dan ook een politiepost op de boot geplaatst en het ijs eromheen i® weggehakt. Nu de rivier is gaan kruien, is het niet uit gesloten, dat het schip lek zal slaan, zoodat enkele reservoirs zouden kunnen gaan lekken. Door de politie worden daarom zeer strenge maatregelen genomen. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Vergadering te Utrecht Zaterdag j.l. hield de Democratische Partij onder voorzitterschap van Gerh. van Dijk haar jaarvergadering te Utrecht. Tot hoofdbestuurs leden werden herkozen: J. a. van Sijn, Gerh. van Dijk, B. Israël, mevrouw W. van den Pauwert en gekozen: G. A. Weiman te Diemen, W. P. M. Busch te Soest en Chr. Hossen te Middelharnis. Met zoo goed als algerneene stemmen werd het voorstel Limburg—Den Haag, om in het beginselprogram het voorbehoud van eventueel verplichtingen door den Volkenbond aan Ne derland op te leggen, in de paragraaf der Na tionale Ontwapening te schrappen, aangeno men. De candidatenlijsten werden vastgesteld. In de kieskringen Groningen, Leeuwarden en As sen werd als eerste candidaat op de lijsten- Ds. R. de Waard gesteld; in kieskring Zwolle L. Weijer; in Arnhem B. Israël; in Nijmegen G. S. Faber; in de kieskringen van Brabant en Zeeland A. van Gent; ln de kieskringen van Zuid- en Noord-Holland (behalve Amsterdam) mevrouw A. LuytenBlok, in Amsterdam Gerh. van Dijk; in Utrecht W. F. M. Busch en in Maastricht W. F. Krwinkel. Prof. M. J. E. Heeres wilde om gezondheids redenen voorloopig geen candidatuur aanvaar den. Met algemeenene bijval werd besloten hem op alle lijsten nummer één te plaatsen, zoodra hij op dat besluit terug zou komen. Tenslotte werden de punten van het verkie- ziugsprogram vastgesteld; de opstelling werd aan het dagel. bestuur opgedragen. STAKING AAN „DE BIESBOSCH" TE DORDT Bij de Machinefabriek „De Biesboscli" te Dordrecht was tegen Zaterdag j.l. aan een ge deelte der arbeiders ontslag aangezegd, en tevens verkorting van den arbeidstijd tot 35 uur voor het overig personeel. Voor de verzuim- uren zou 20 pet. vergoeding worden gegeven. In een vergadering der niet-ontslagenen werd besloten om 50 pet. vergoeding te verzoeken. Daar de directie gisterenmorgen hiertoe niet bereid was, is het 80 man sterke personeel niet aan het werk gegaan. naar het Engelseh van WILLIAM LE QUEUX. 55.) Ik weet genoeg wat jullie van dat woord plicht gemaakt hebben, hoe jullie er mee sol len en er een veiligheidsklep van maken voor brutaliteit en hinderlijke opdringerigheid, striemde Collet hem toe. Ook ik heb op het oogenblik een plicht na te komen en ik ben van plan dat zco te doen, dat mij geen verwijt vnn nalatigheid kan worden gemaakt. Hij had een bijzonderen nadruk gelegd op het woord Ik. Zonder den ander nog gelegen heid te geven tot antwoorden, strekte hij zijn wijsvinger naar hem uit en zei met een kalme dreiging in zijn stem; Val me niet in de reden. Ik zal je on middellijk uitleggen, wat ik met dezen wijs vinger bedoel. Welnu, wat weet jij van mada me Bollond? Voordat je antwoord geeft, wees gewaarschuwd, dat je me geen leugens moet opdisschen. Matthews schoof zenuwachtig in zijn stoel heen en weer. Dit was werkelijk een nieuwe kant van mr. Collet's karakter. Dit had niets meer tan den vriendelijken en gemoedelijkeD heer, die zich verwaardigde te discussieeren met een gewoon detective. Hij antwoordde dan ook ontwijkend: Nou, sir, als ik het eens ronduit zeggen mag, ik begrijp er niets meer van. Ja, dat doe je wel, mr. Matthews. Als je gewone mensehentaal verstaat, heb je niets anders te doen dan te ontleden, wat ik daar heel duidelijk heb gezegd. Ik heb u toch al gezegd, dat ze van iets verdacht wordt, maar dat ik werkelijk door mijn plicht gebonden ben om me tot die pun ten te bepalen. Nee, sir, ik mag werkelijk niets meer onthullen, zei de man plotseling. Het gaat hier heelemaal niet over onthul lingen, Matthews. De kerel bieef verbluft in zijn stoel zitten en sprak niet. Tot nu toe was hij alleen door zijn oversten uitgekafferd. Hij begreep er niets van, nu hij dit ook moest verduren van een burger, en nog wel een heer als Gordon Collet, een in de diplomatieke wereld geschoold vor- menmensch. Gordon bracht hem echter weer tot nieuw leven door de plotselinge vraag: Zeg me dan eens, wat je weet van den prins von Lauzenauer. Matthews heesch zich half verschrikt in zijn stoel op. Haha. Ga nou maar eens rustig zitten, vriendje, beval Collet, Ik zal je eens vertel len, wat jij van dien prins weet. Jij was tegen woordig bij zijn arrestatie. Het gebeurde in een nachtclub. Je gedroeg je onbeschoft tegen een dame, die bij hem was en die sloeg je met haar hand in het gezicht. De ringen aan haar vin gers trokken je wang open. Is dat niet waar? Dit alles kwam den detective voor als de macht van een toovenaar of boozen geest, die boven zijn gewone verstandsbegrip uitging. Hij wist niets beters te doen dan zijn mond wagenwijd open te zetten en een dom; u u.te laten hooren. Welnu, Matthews, ging de listige, jonge diplomaat verder. Je antwoordt niet goed schiks en bent blijkbaar van plan in het ge heel geen opheldering te geven. Maar als je mijn hulp noodig hebt, kom je telkens vragen en geen oogenblik heb ik je inlichtingen ont houden, die ik je geven kon. Den eersten keer dat ik nu een beroep doe op je wederkeerige vriendschap en je een vraag stel, lig je me om me kop te zeuren met plicht en onthullin gen. Gordon liet zijn slachtoffer geen oogenblik vrij, zijn oogen drongen scherp in het bekla genswaardige gezicht van den politieman, die er als onder hypnose lag. Zou je niet graag wat inlichtingen heb ben over die bezwarende papieren die deze pseudo-prins achtergelaten heeft? je weet wel, ging hij kwellend verder, de papieren die vol gens jullie vermoeden, volg-ens jullie vermoe den alleen, in het bezit waren van de jonge dame, die jou in het gezicht had geslagen, op dien avond van den overval? "JVat voor papieren, sir? Men behoefde niet te twijfelen aan de op rechtheid waarmede deze vraag werd gesteld. De list was schitterend gelukt. Het schoot Gordon onmiddellijk als een verblijdend feit te binnen, dat de man niet eens iets afwist van het bestaan dezer papieren, en dat Betty, wat deze zaak betrof, dus geheel vrij nit ging.' Maar Matthews herstelde zich schitterend en zei heel kalm; Als u weet, waar ze zijn, sir, zal het mijn zaak heel wat gemakkelijker maken. Gordon stond op, liep naar de deur, sloot die en stak den sleutel In zijn zak. Matthews sprong op. Kom, beste kerel, je behoeft niet bang te zijn. Ik ben heelemaal niet van plan ook maar eenigen dwang op je uit te oefenen, maar ik vrees, dat we gestoord zullen worden, en ik wensch enkele minuten je volkomen aandacht op eenige zeer belangrijke punten te richten. Toen stak hij weer zijn rechter wijsvinger naar voren en zei: Deze vinger is De Vijlde Vinger. Duw de duim weg en begin te tellen van de pinken af en telkens wordt de wijsvinger de vijfde vin ger. Dat is de vinger van toorn en die richt ik heden op jou, riep hij ineens woest uit. Matthews kromp ineen onder de toornigen blik, onder het dreigend gebaar van dien strak wijzenden vinger, en onder de hameren de woorden die op hem neervielen, als de sla gen van een driftig bewogen houten klopper. Ja, jij hebt je heele leven gewerkt om ge daan te krijgen dat millioenen vingers Van toorn en minachting zouden worden gericht op de vrouw, die jou destijds een klap in het gezicht gat voor je onbeschaamd optreden. Na een korte pauze ging bij verder: Die vrouw is madame Bollond, die weldra mijn vrouw zal zijn. Zij is geheel onschuldig aan de ten laste leggingen, die jij weigert te onthullen. Waarom? Omdat je werkelijk geen greintje bewijsmateriaal kunt aanvoeren om ZIJN ONZE OUDE MONUMENTEN VEILIG? „Het uitsparen van kosten voor centrale verwarming is zuinigheid, die de wijsheid bedriegt" De redacteur van het „Bonwk. Wkbl. Archi- tectura" begint zijn kroniek deze week als volgt: Na het gevoel van verslagenheid over de ramp die Leiden heeft getroffen, en den wee- meed over het vele schoons dat voor altijd verloren is gegaan, heeft de brand van hef; Leidsclhe stadhuis ook ongerustheid gewekt. Men behoeft het Leidsehe stadsbestuur, nu het slechts neer kan zien op puinhoopen van het kostbare uouwwerk, waarlijk niet méér te be zwaren doer hem hij deze ramp de vraag te stellen of zij had kunnen worden voorkomen of van minder betreurenswaardigen omvang had kunnen zijn. Maar wèl zullen allen die onze oude openbare gebouwen liefhebben (en ze een weinig kennende,) zich afvragen: Kan, wat Leiden trof, niet eik oud stadhuis van ons land treffen? Wij weten het allemaal, dat van Mid delburg, van Gouda, van Delft, van Schoon hoven, van Haarlem, van Maastricht, van Den Bosch, Bolsward, Sneck en van zoovele plaat sen meer, het zijn alle gebouwen van een kos telijke atmosfeer, in de statige kamera en in de gnnoeglijke nauwe gangetjes, met de uitge sleten wenteltrapjes. Daar gaat ongetwijfeld een groote bekoring van uit. maar, zoo vragen wij ons thans af, verbergt zulk een knus ge heel wel dië beveiliging tégen den verrader lijken geesel van den brand, een beveiliging die juist in zulke bouwwerken meer dan ergens noodig is. Zijn alle oude stadhuizen van ons land in voldoende mate brandvrij gemaakt, met den noodiigen waarborg dat een brand geloeoii- seerd kan worden, hebben ze alle centrale ver warming, waardoor aanleiding tqf brand in elk geval vermindert. Radiatoren passen mis schien slecht in 15e en 16e eeuwsche raad huizen, maar den afgebrand raadhuis is nog minder prettig. Het uitsparen van de kosten van een centrale verwarming is zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Laten de openbare besturen, die beschikken over oude waardevolle gebouwen, niet alleen de raadhuizen, o.m. ook plaatselijke musea, e.d. uit deze Leidsehe ramp de les putten. \t bet noodig is de meest uitgebreide voorzorgs maatregelen te nemen tegen brand. Aan het noodlot is niet te ontkomen, maar het behoeft ons toch dank zij onze techniek niet zoo makkelijk parten te kunnen spelen als in vroe gere tijden." Een vijfde der bevolking ziek geweest DE WEDEROPBOUW VAN HET LEIDSCH STADHUIS Reeds verschillende denkbeelden ingekomen In Verhand met den oproep, eenige dagen ge leden door den rector-magnlfleua van de Leid sehe Universiteit, den voorzitter van den uni versiteitsraad en den praeses van het Leddsch Studentencorps in de bladen gedaan, zijn reeds verschillende denkbeelden betreffende den we deropbouw van het stadhui® bij eerstgenoemde Ingekomen, welke dadelijk aan den burgemees ter' van Leiden zijn doorgezonden. De meeste der ingekomen denkbeelden pleiten voor een gevel en een toren naar den ouden trant. Hoe wel in dezen oproep nog geen geldelijke aan vragen zijn gedaan, zijn reeds verschillende be dragen toegezegd, waaronder een zeer groote bijdrage, die echter hiervan afhankelijk wordt gesteld, dat het nieuwe stadhuis, voor wat het uiterlijk betreft, wordt opgetrokken naar den toestand van vóör 12 Februari. Da vereeniging Oud-Leiden" heeft een adres aan den raad gezonden in denzelfden geeet als do Maatschappij der Nederlandscb% Letterkun de, in welk adres het behoud van den bestaan- den gevel of althans wederopbouw daarvan, naar den ouden trant bepleit wordt. THANS EENIGE VERBETERING Be dictatuur van de griep heeft te Arnhem zijn felste dagen gehad en in den gezond- heidsLoestand is eenige verbetering gekomen. Het hoogtepunt schijnt tusschen 16 en 20 Fe bruari gelegen te hebben. Als men een bereke ning maakt naar da ziektegevallen op de in stellingen en bedrijven en men laat de scholen buiten beschouwing, dan kan men rekenen dat een vijfde der bevolking last van de griep heeft gehad en ziektedagen heeft gemaakt. Bij 09 duizenden arbeiders en employé's van de E.N.K.A. was, wat het kantoorpersoneel betrof, 16 Februari een recorddag: 25 pCt. was ziek. Onder de mannelijke en vrouwelijke arbeider-s was het hoogste percentage zieken resp. ruim 13 pCt. en ruim 20 pCt. Op het Provinciehuls werd onder de griffieamhtenaren een maximum van 25 pOt. gehaald. De gemeente, die in de griepweek gemiddeld 16 pCt. van haar perso neel ziek had, zag 297 ziektegevallen gedaald tot 259. De afgeloopen week vertoonde het aan tal ziektegevallen een kleine, maar constante daling. In afwijking met aanvankelijk genomen be sluiten hebben B. en W. besloten op advies der kinderartsen de lagere scholen gesloten te houden tot 4 Maart a®. Ook de scholen van de Arnhemsche echoolvereeniging zullen tot dien datum gesloten blijven. Onder de kinderen ko men verschillende gevallen van zeer ernstigen aard voor. In het kinderziekenhuis worden 15 patiëntjes met ernstige longontsteking ver- pleegd. Van de R.K. scholen zijn alleen de school op den Geitenkamp, de St. Bernulphussehool en da Ludgerusec-iool geheel gesloten geweest. Men heeft hier den stelregel gevolgd dat een klas naar huis kon gaan wanneer 50 pCt. der leerlingen ziek was. Het bleek echter dat ver- schillende kinderen thuis gehouden werden uit vrees voor de heerschende ziekte en voor do barre koude. De R.K. scholen zijn vandaag allo weer geopend. Zeer opmerkelijk is het groot aantal sterf gevallen geweest. Het vorig jaar stierven er da eerste drie weken van Februari in Arnhem 48 personen, dit jaar zijn er in dezelfde periode niet minder dan 147 overleden. De sterf gevallen zijn meest voorgekomen onder bejaar de menschen. NOODLOTTIGE SPRONG. Op de Handelskade te A'dam is gisteren een man, die achter op een auto zat, van den wagen gesprongen zonder den ehauffenr te waarschuwen. Hij kwam op het achterhoofd terecht en "overleed eenige oogenblikken later. Door den Geneeskundigen Dienst Is het lijk naar een van de gasthuizen vervoerd. ROTTERDAM, 25 Februari Aardappelmarkt. Zeeuwsche bonte en blauwe 4.604.75, ld. eigen heimers 3.40—4, bravo's 4—4.25, alles per H.L, Aanvoer en vraag tamelijk. ROTTERDAM, 25 Februari. (Veillngsvereen. Vrije Aardbeienveiling Charlois). Spruiten le srt. 2128, 2e srt. 1618, koppen 811, peen 5.60—5.90, witlof le srt. f 31—33, 2e srt. 21—24 blad 58, Red Star poters 3 303,40, alles per 100 kg., boerekool 1724 ct. por kist. ZWIJNDRECHT, 25 Februari.' (Groenten- en Fruitveiling). Boerekool 4.908.50, kroten 2.207.60, spruiten le srt. 1439, losse 516 uien 13.5013.80, witlof 2828, wortelen (afbreekpeen 16.80—25.10 alles per 100 kg., gel« savoye kool 3.2015.50, groene dito 0.504.60 •oode kool 10.2024.70 per 100 stuks, knolsel derij 2188, per 100 bos, selderij 83141 et, per dozijn. ROTTERDAM, 25 Februari. BINNENLANDSCHE GRANEN. (Boerenno- teering) Witte tarwe 1111.50, rogge 10.25 —10.75, chevalier gerst 11—11.50, haver ƒ10.50 11, duiveboonen 1415, paardeboonen 12- 12.50, groene erwten 1718, alles per 100 ltg., karwijzaad 19.2539.50 per 60 kg. die verdenkingen te staven. Denk er in het vervolg aan, dat je nu met een man te doen hebt, dat bet afjakkeren van een onschuldi ge vrouw nu gedaan is. Hij stak de kamer weer over, maakte de deur open, en beval toen op dorren, strengen commandotoon: Hou dat antwoord voor je. Je kunt gaan! De man vertrok met gebogen hoofd, als moest hij onder het Gaudijnsche juk door. Gordon's Vijfde Vinger van den toorn stak hem in den rug, toen hij verdween. BESLUIT. De rest van de historie is vlug verteld. Gordon had ten slotte afgerekend met den voornaamsten tegenstander van zijn verloofde. Matthews had haar door zijn voortdurende achtervolgingen gedwongen tot die fatale vlucht, die haar in kennis had gebracht met de onderwereld van enkele steden in Zuid- Amerika en later in Londen, die over het al gemeen hun zaakjes op allerlei geheimzinnige wijzen afhandelen. Zoo had ze voortdurend ge leefd in een atmosfeer van onrust en vrees. Hij liet er geen gras over groeien. Zoodra hij dezen politiehond, die op zich zelf een schitterend exemplaar genoemd mocht worden, maar die in zijn soort op Gordon's onvermengde minachting mocht rekenen, dus onschadelijk had gemaakt, hem met den staart tusschen de pooten naar zijn hok had gebon den, maakte hij snel de noodige voorbereidin gen en nam den avondtrein naar Aberdeen. Vandaar ging het zonder eenig uitstel in een taxi naar het oude boerenhuis, en toen de wa gen na een jakkerenden tocht door het open land eindelijk het erf op reed, duurde het niet lang of de twee geliefden omhelsden elkander allerhartelijkst. Later vernam hij alles van die half afge brande bungalow in Peckham en bet jagers huis in de Raslar Woods. Het bleek dat na de gevangenneming van von Lauzenauer Avery, die do voornaamste medeplichtige van den prins genoemd kon worden, de leiding had ge nomen van dit huis, waarin vuile zaakjes wer den gedreven in gestolen juweelon en zoo al meer. Het koperen naambord N7 V. VERHUIZINGEN Kantoren en bergplaatsen diende alleen om de aandacht van de ware zaak af te leiden. Betty was nooit op de hoogte geweest met dit minderwaardig gedoe, ofschoon ze wel in betrekking stond met de mannen. Want zelf deed ze ook zaken, die echter steeds eerlijk waren, al konden ze het daglicht niet zien. Bet ty was vooral tusschenpersoon voor diegenen, die zich van hun familiejuweelen wensehten te ontdoen. Gestolen goed zou ze beslist gewei gerd hebben te verhandelen. Den enormen invloed, dien ze op heel dezen troep misdadigers wist uit te oefenen, dankte ze vooral aan het feit, dat ze haarfijn op de hoogte was van hun vroegere betrekkingen met den pseudo-prins, en zijn deelname aan de nieuwe revolutionnaire beweging. Toen Betty aan Gordon het geval voorlegde van lady Irene's diadeem, was de oplossing spoedig gevonden. Ze wisten uit te vinden, wie haar bankier was. Daar lieten ze vierduizend pond op haar rekening plaatsen met een ano- nymen brief, waarin ze hun verontschuldiging aanboden voor het zoek raken der steenen. Het stond nu als een paal boven water, dat het kostbare stuk voorgoed verloren was. Twee maanden na Gordon's gesprek met Matthews trouwde hij met Betty in St. Mar- tin's-in-the-Fields. Tusschen haar juweelen schitterde de Orlando-diamant. De huwelijks reis was naar Biarritz. De trouwe Hindi mocht weer naar Zuid-Amerika terug. Nu hij zijn meesteres veilig wist, was er maar weinig dat hem nog weerhield. Terwijl zij in Biarritz wa ren ontvingen ze een brief van Daphne, waarin die schreef, dat ze met Neville getrouwd was, en dat zij zich op de huwelijksreis door Noord- Wales bevonden. Er zijn maar weinig menschen, die liet vreemde en avontuurlijke verleden kennen van de knappe mrs. Collet. Maar velen zijn afgunstig op haar volkomen geluk, ajs eehigenoote van den alom geachten Gordon Collet. EINDE. 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10