DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 52ste Jaargang Dinsdag 26 Februari 1929 No. 15350 Oit nummer bestaat uit drie bladen V DE SFEER DER SAMENWERKING. STADSNIEUWS kunst-agenda BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco por post 8.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 15 regels 1.65. Elke regel meer 30 cL Reclames tusschen den tekst 60 cl Kabouter-advertenties 5 renties: 30 woorden 26 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden, per regel. Kleine advertegels 0.50,10 regels 0.75.15 regels 1.— Incassokosten worden berekend Gratis Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250 bij verbes van één hand, één voet of één oog; 150 bij verbes van een duim; f 75 bij ver- lies van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. KANTONGERECHT ruit ingedrukt UIT KETHEL INSTALLATIE PASTOOR DE GROOT. AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT We kunnen ons voorstellen dat mr. A. de Jong, wethouder van openbare werken te Rotterdam, de groote annexatie, waardoor de eerste havenstad des lands een verdrie voudiging van oppervlakte zou krijgen, als de bekroning van zijn levenswerk zou be schouwen. Wethouder de Jong beschouwt die an nexatie als een ideaal, waarvoor hij zijn volle.persoon met enthousiasme geeft. Kr zijn er meer in Rotterdam, door wie de annexatie als een ideaal beschouwd wordt, maar het lijkt ons niet ondenkbaar, dat zij wethouder de Jong een minder ge schikt persoon gaan achiten, om dat ideaal te verwezenlijken. De laatste jaren is de verstandhouding tusschen Rotterdam en de omliggende gemeenten niet alitijd van de meest aangename geweest. Wij in Schiedam hadden grieven; in een schrijven aan dien raad van li dezer hebben B. en W. er uiting aan gegeven. Genoemd werden: moeilijkheden ons in den weg ge legd tot verkrijging van spoorwegaanslui- ting voor de Wilhelminahaven; projectee ringen op Schiedamsch grondgebied zonder de gemeente daarin te kennen en een weinig tegemoetkomende houding, door Rotterdam aangenomen ten aanzien van bezwaren, door Schiedam te berde gebracht bij de jongste wijziging der eleotrici'teiitsovereenkomst. Overschie, Ilillegensberg, Pernds hebben de een nog scherper dan de ander, eenzelfde geluid laten hooren. Ton aanzien van Schiedam, hebben wij, volgens de mededeeling van ons college van B. en W. een verklaring van de zijtje van Rotterdam, dat het te ver gegaan was. Ten aanzien van Hillegersberg heeft wet houder de Jong in de vergadering van den Rotterdamschen Raad van vorige week Don derdag alle booze woorden, die hij aan het adres van die kleine gemeenite had gericht, moeten terugnemen. En wat Pernis aangaat, heeft hij in die zelfde raadsvergadering woorden gesproken, die reeds den volgenden dag door het dage- lijksch bestuur der gemeente werden gelo genstraft Dat de samenwerking van de randgemeen ten met zulk een wethouder stroef moet zijn en dat ze niet vlotten wil, het is volkomen te verklaren. Maar de schuld blijkt telkens niet bij de randgemeenten te liggen. Men gaat zulks in Rotterdam thans ook inzien, en de nieuwere kijk op de samen werking, of, wil men, het gebrek aan samen werking dat tot dusver bestond, zou ook wel eens van invloed kunnen zijn op den ver deren loop van zaken. Men zou in Rotter dam en elders den indruk kunnen krijgen, dat er op hét gebied van samenwerking, wanneer die in Rotterdam op andere wijze werd gevoerd, meer te bereiken zou vallen, dan men het te Rotterdam heeft willen doen voorkomen. En ook wanneer onverhoopt aan de Rot- terdamsche wenschen ten aanzien van de annexatie tegemoet zou worden gekomen, dan zouden aan de verwezenlijking daar van toch besprekingen en onderhandelin gen moeten voorafgaan, die dienen te wor den gevoerd, in het belang van niet slechts de te annexeeren gemeenten, maar in het belang ook van Rot terdam, in een andere sfeer dan wethouder de Jong om zich heen schept. R. K. MEISJE VAKCENTRALE Alle R. IC. meisjes, werkzaam in de indus trieën, worden a.s. Woensdagavond te 8 uur verwacht in de bovenzaal van het gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Havem. De Wel Eerw. heer Kapelaan A. Goossens zal een keu rige serie lichtbeelden vertoonen; verschillende punten van bespreking staan op de agenda, terwijl ook een bijzondere verrassing aan de vergadering is verbonden. We vertrouwen, dat nog meer meisjes dan dén vorigen keer dez everga/lering zullen bezoeken en zich bij de R. K. M. V. C. aansluiten. Mogen de ouders vooral hun kinderen aan sporen om deze vergadering te bezoeken. BERLIJN HOEDT ER EEN KUN STVA KSCHOOL VOOR SLAGERS op ila, zooa.s men op de hierboven gereproduceerde foto ziet, waarbij men een iiooigleeraar met zijn leerlingen bezig zdet bij de worst fabricage, een geliefd Dwifsch voedingsartikel. ALGEMEENE M1DDENSTANDSVEREENIGING PAARDENMARKT Vrijdag, 8 Maart aanstaande, wordt alhier de gewone jaarlljksch® paardenmarkt gehou den Lezing D. Schipper In de bovenzaal van h.otel Beyersbergen heeft gisteravond de heer D. Schipper uit Gtnmeken voor leden van de Algemeene Middenstauds- vereetóging een lezing gehouden, over verlich ting, etaleeren en wetenec'iappelïjke berlrijfs- organisatie. Wetenschappelijke bed rij isovia uitatie t»i effi ciency, aldus de heer Schipper, is een tak van toegepaste wetenschap, die er zich mee bezig houdt, de methodes in een bedrijf op hooger pijl te brengen. We leven in een tijd van ken tering, waarin sommige zaken niet marchee- ran, terwijl andere op succes kunnen bogen. Da oude methodes moeten vervangen worden door moderne en het 13 een eisch voor den zaken man, zich op de hoogte stellen met hot moderne zakendoen, door de efficiency, die, hoewel door gaans in het grootbedrijf in toepassing, ook mat vrucht in hef i au worden toe gepast. In het eerste gehwS-te v._u ijii lezing, die door lichtbeelden werd geïllustreerd, be handelde spr. het interne gedeelte van de or ganisatie: het productie-proces. De toepassing van moderne methodes vraagt een speciale geesteshouding van den modernen werkgever, zoowel als van den werknemer. Alle arbeidsprocessen moet men aan een weten schappelijke analyse onderwerpen en daarom is het „Taylor-"systèem, hoewel dit absoluut heeft afgedaan, de stamvader van de efficiency, waarbij het er om gaat, om in korten tijd iets te presfceeren, met minder vermoeidheid. Dit geldt niet alleen voor Hchamelijken arbeid, maar ooik voor geestelijken. Bij efficiency is noodiig de rechte man op de rechte plaats. I11 zekere mate moet men ook de intelligentie van zijn personeel meten, terwijl ooik heit gereedschap de aandacht vraagt. Spr. haalde voorbeelden aan van diverse werkzaamheden, waarbij het aanbal uit te voe ren bewegingen Is gereduceerd. Het personeel moet alles gemakkelijk bij de hand hebiben, zoo dat onrnoodig heen en weer geloop wordt voor komen. Ook een instructie-kaart voor den ar beider verdient aanbeveling, evenals voor den werkgever een bed rij fsstati stiekDe efficiency, verwerpt alle ondervinding, die door traditie lis opgedaan. Zij werkt met een vooraf vastge steld plan. Ook in de kleinere industrieën kunnen de arbeidsprocessen aan nauwkeurige analyse wor den onderworpen. De fout moet echter nieit al tijd gezocht worden bij den werknemer, maar vooral bij den patroon, die het personeel moet opleiden. De moderne werkgever stelt zich op het standpunt, dat het. betaas van zijn zaak moet samengaan niet bet personeelsbelang, daar de zaak bestaat uit de hersens van allen. Het tweede gedeelte van de leafing was voor namelijk gewijd aan het distributie-proces, de methodes naar huiten uit. De verkoopactie is te splitsen in de oplieding van het personeel; een doeltreffende reclame en een efficiente winkel- en etalage-inrichting. De „service" idee, dat de zaak is in dienst vian het publiek, moet hoofdzaak zijn en in een modern bedrijf moet het principe van Ford: „The customer is king!" ingang vinden. Niets moet aan het toeval worden overgela ten. De getrainde verkooper is geen verkoop, automaat; hij moet als het ware aanvoelen, hoe een bepaalde klant moet worden aangepakt. De goede verkooper kijkt en hoort, wat het meest zwakke punt is van zijn cliënt. Van den patroon wordt activiteit vereischt; hij moet zooveel mogelijk agressief zijn enniet wachten, totdat de klant bij hem in den winkel komt. Hij moet zijn reclame intensief verzor gen. Wij Hollanders kennen de kunst vlam re clame nog niet genoeg. Zij is ontzaglijk moeilijk en vereischt veel studie. Bij die reclame vragen verschillende punten Mzondere aandacht. Vooreerst moet zij zich aan passen bij den klant. Dan moet zij op eeti fce- paialde manier de aandacht trekken. In een meer voor mannen bestemde adver. teutte b.v. moet het verstandelijk element op den voorgrond treden; een dergelijke reclame is doorgaans niet geschikt voor vrouwen, die meer intuïtief te werk gaan. Tenslotte moet de advertentie zieh aanpassen aan het artikel. Tei loops maakte s.pr nog melding van de zoogenaamde „verkoopbrieven", waardoor de verkooper meer offeu3ief optreedt, om vervol gens te komen tot het etaleeren, dat als re clame-middel van groot belang is voor den win kelier om het publiek te hereiken. De étalage- kunst moet tot de grootst mogelijke hoogte worden opgevoerd. Een étalage moet ojii ,.erx advertentie, waar van reclame, aetivltedtswaarde uitgaat. Zij moet de aandacht trekken; de interesse en de be geerte opwekken; zij moet op het bezltsmotief speeuleeren. Bovendien moet de goede étalage actie sttmuieerende kijker moet kooper wor den. Om ecu goede étalage te maken, moet men tevoren een schets maken. De artikelen moe ten worden weergegeven In hun gebruik. Men moot. laag etaleeren en daarbij de aandacht niet vet'deelen door een teveel. Bij speciale ge beurtenissen moet de etalage actueel zijn, ter wijl ook hier, evenais in de advertentie bet aandachtselement niet mag ontbreken. Een van de meest belangrijke ziaiken bij het etaleeren is de verlichting, waarbij als prin cipe geldt, dat de lichtbron onzichtbaar moet zijn. Het licht mag met te zwak of te sterk zijn en spiegelingen 'n de étalage-rolt moet men voorkomen. Wat den achtergrond van de étalage betreft, merkte spr. op, dat deze sterk moet contras- «teeren met het geëxposeerde. Aan het slot van den avond bracht de heer S. Hijman, voorzitter van die Algemeene Mid dens tandsvereeniging, den spreker dank voor zijn uiteenzetting, waarbij hij hem een „tot weerziens" toeriep. In de aanwezigheid van de hoeren Hoogendam en vain Wamelen, voorzit ter en vice-voorzltter van de Chr. Midden- sbandsvereeniging, zag S^T' een bewijs van de aangename verstandhouding tusschen beide vereenigingen. Tenslotte werd de mededeeling gedaan, dat waarschijnlijk in Maart weer een avond als deze zal worden georganiseerd, waarop als spreker zal optreden de heer A. Ingenool. BEGIN VAN brand Stook niet te hard Gistermiddag tegen half 1 had een begin van brand plaats in de stoffeerderij van de firma S, aan de Broersvest. Drie crapauds en een boeveelheid stoffeerdersband werden door heit vuur vernield. De brandweer behoefde geen dienst te doen, daar door bewoners en buren de brand reeds met emmers water was gebluscht. De brand is vermoedelijk ontstaan door te hard stoken van een in de stoffeerder!] staand en kachel. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag is van fn winkeldeur van Uien kruidenier L. aan de Ohristiaan Huy- gensstraat, door baldadige jongens een glas ruit ingedrukt, waardoor een schade werd aan gericht van ƒ7. BALDADIGHEID In da Dwarsstraat hebben gisteravond ©en paar baldadige jongens een driewiellge bak fiets omver getrokken, waardoor de Inhoud, een partij pakje© margarine, over den grond viel. De daders zijn door de politie opge spoord. Openbare zitting van 25 Februari Voortgezette zaak In de voortgezette zaak tegen G. P., te -Vlaardingen, verbaliseerd wegens fietsen met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht, terwijl geen reflector aan de achterzijde van het rijwiel was aangebracht, wed als getuige geboord de agent van politie M. P. Deze getuige had van den kantonrechter een ernstige terecht wijzing in ontvangst te nemen, toen bleek dat hij zich van de geheele zaak niet op de hoogte had gesteld. Wegens rijden zonder rood achterlicht, vroeg het O. M. 5 boete, subs. 2 d. De kanton rechter veranderde de geldboete in 3. Van het overige werd bekl. vrij gespróken In de aangehouden zaak tegen A. V. uit Naaldwijk, beschuldigd terzake bet te Vlaardingen in verboden richting berijden van de Waalstraat, werd nog als getuige gehoord de agent van politie J. L. uit Vlaardingen. Het O.M., waargenomen door mr. Kuiper Bohne, requireerde een straf van 5, subs. 5 d. hechtenis. Da kantonrechter vonniste volgens eisch. De regels van den weg De chauffeur ten H. uit Rotterdam hoorde een straf van 15 subs. 10 d. hechtenis tegen zich eisehen, wegens autorijden zonder num merverlichting en zonder rood achterlicht. De kantonrechter veroordeelde bekl. tol 10 subs. 5 d. De verbalisant V., uit Over schie, behoefde geen verklaring af te leggen, daar bekl. thans een ander-en uitleg van de zaak gaf als tijdens het politioneel verhoor. J. H., Rotterdam, beschuldigd van het in gevaar brengen van de vrijheid en veilig heid van het verkeer, door in de nabijheid van Overschie plotseling met zijn rijwiel van achter een lijdenden tram vandaan te komen, tengevolge waarvan een aanrijding plaats had, hoorde een tweetal personen tegen zich getuigen, waarna het O.M. 14 dagen aanhouding verzocht en verkreeg In Vlaardingen, K. R., bakker, Vlaardingen, stond terecht, omdat hij op een Zondag zijn winkel voor het publiek had opengesteld, zonder in het bezit te zijn van een vergunning van B. en W. De ijsdrukte vond deze bekl. een te mooie gelegenheid, om er niet van te profi Als getuige werd gehoord de hoofdUtgeut J, s„ waarna het O. M., het wettig en over tuigend bewijs geleverd achtend, een straf vroeg van 7.50 boete, subs. 3 d. hechtenis. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 5 subs. 5 d. hechtenis. jjej, B. O., Maassluis, stond terecht wegens overtreding van de leerplichtwet. Bekl., die reeds eerder voor dit feit ver oordeeld ls, hoorde thans een straf van 1 d. hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 6 maanden tegen zich eisohee. Zij werd veroordeeld conform den eiach. Mej. E. C. alhier, stond eveneens te recht wegens overtreding van de leerplicht wet. Zij werd veroordeeld tof 1 subs. 1 d. conform den eisch. l. a. B,, steenkoilenhandelaar te Over schie, stond terecht wegens overtreding van de trekhonden wet. Over 14 dagen zal nog een getuigenverhoor plaat" hebben. ii'-. F» K RT SCHIEDAM, 25 Keur Aangekomen: s.s, Ter- nate van Hamburg om te dokken in de Wil- tonh'aven; „s.s. Calonne, van Havre om te dokken in de Wilhelminahaven, het vertrok beden uaar Antwerpen SCHIEDAM, 25 Febr. Vertrokken: s.s. Tor- tuguero, naar Jamat-r s.*. L&belle County, naar St. Joh- D Aangiften van 2225 Februari. GEBOREN: Adriana, dochter van F. de Vries en L. A. van Steenoven, Strijenschestraat 51; Anna Maria Regina, dochter van R. F. Stuhl- mülleir en C. van Eenige, Aleidastraat 32; Jacob, zoon van A. J. de Waart en E. Michel, Numansdorschestraat 5; Adrianus Theodurus Josephus Maria en Adriana Maria Liduina, zoon en dochter van C. H. Heze en M. W. L. van Pelt, Steenstxaat 18; Jozeph Hexmanus Man-Ie, zoon van G. N. Wols en W. P. Wilhelm, Amalia van Salbmsstraat 10; Elisabeth Maria, dochter van P. J. Middendorp en C. E. M. van Koppen, Hoflaanstraat 19; Felix Jan, zoon van J. J. Wlessing en T. M. W. C. Hamilton, Louise de Colignystraat 11. OVERLEDEN: J. Korpel, eehtg. A. C. Eou- man, 29 j. Nassaulaan; A. In 't Veld, echtg. H. Brugman 37 j. Nassaulaan; T. J. M. van Dijke, 1 j„ Nassaulaan; J. Verschoor, echtg. L. H. Winkelman, 67 j. Vlllastraat; J. P. C. Hannink, 51 j, Singel; M. J. Verkaart, wed. P. J. Rebrman 91 j. Qosterstraat; J. M. E. Schoof, 10 dagen. Vondeljaan. Naar wij vernemen, zal a.s. Zondag voor de Hoogmis de Installatie plaats hebben van den ZeerEerw. Heer W. de Groot. De plech tigheid zal worden verricht door den Hoog- Eerw. Heqr Deken A. J. C. Sehiraag, van Schiedam. lederen Zondag Patronaat St. Dominlcua Godsdienstonderricht en ontspanning In bet patronaatsgebouw Emmastraat. van haif acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap Sb Ambrosius 8 uur. R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R, K, Damclub 1. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K Metaal' bewerkersbond „SL Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. matu nenzaugvereeniglng „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van half aebt tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan het go- bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot naif negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Dominlcua zaagles ln het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen uur Eiken 2en en ten Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Bovenzaal Beyers bergen. Aanvang half negen lederen Vrijdag oefeningavond van do R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang kwart over acht. Dinsdag 26 Februari Jaarvergadering R. K. Kieevereenlging „Recht, Plicht en Orde." Jaarverslagen en be stuursverkiezing Gebouw R. K. Volksbond. St. Barbara-vereeniging. Algejneene verga dering van den R. K. Volksbond. Aanvang uur. Afd. Schiedam, Vereeniging Voor Volken bond en Vrede, Propagandavergadering met Lichtbeelden. Spreker: Mr. W. van der Loo uit 's-Gravenhage. Onderwerp: De „Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede" en de R. fC. Vredesbeginselen. In de Rijks H. B. S. Aan vang 8 uur. Woensdag 27 Februari R. K. Meisjes Vakcentrale. Vergadering ln de bovenzaal van den R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Algemeene vergadering R. K. Kuipers- en Kistenmakersvereeniging „St. Ewaldus". Go- bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. R. K. Propagandaclub „St. Leonardus van Veghel". Algemeene ledenvergadering in den Kath. Kring. Aanvang half 9. Dinsdag 5 Maart Vriendenkring ter eere van 't Allerh. Sacra ment des Altaars. Ten half acht ure jaarver gadering, daarna ten half negen ure groote propagandavergaderlng. Lezing over den Stillen Omgang te Amsterdam. Spreker Z.E. heer L. Th. M. Bonnike S. J., pastoor Wijnhaven te Rotterdam. Beide in den R. IC Volksbond. Woensdag 6 Maart Jaarvergadering R. K. Volksbond. Bonda- gebonw. Aanvang 8 uur. K.S.A. Feostvergadering bij gelegenheid der oplossing van de Romednsche kwestie. Spre ker: prof. W. Nnlet. 1 ijdag 8 Maart K.S.A. Paushuldeavond in den R. K. Volks bond. Spreker prof. W. Nolet over de Romein- sche kwestie. A am vang 8 uur. lii., ->• .1.1.DAM SCHIEDAM, 26 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de nanxn .an Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.50 per H.L. H J JANSEN. Spirit»- SCHIEDAM, 26 Febr. Men noteert voor Melasse-splrltus 32 per H u Ruwe graanspirilus 60 pet. 17.per H, U, Spoeling Noteering 2 40 TE ROTTERDAM 26 Febr.: Groote Schouwburg', Paulus onder de Joden (Rott. Hof stad tooneel) 8 uur. 27 Febr. Groote Nutszaal 63e Conserva- toriumconcert 8 uur Groote Doelezaal, 2e aboun. Mengelberg-concert, kwart voor 8 uur. BENOEMING Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam, parochie H. Familie, den Weleerw. heer L. Boomgaard, thans kapelaan te Kethel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1