DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN l! m ■MP Kaboutertje ifili m tb 52 ste mm Woensdag 27 Februari 1929 No. 15351 Oit nummer bestaat uit drie bladen SLOTWOORD. STADSNIEUWS EEN VERBETERING TEN GOEDE HET FEESTTERREIN ST. LIDUINA-PATRONAAT AGENDA Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand I |!|lj|||||l!l|j!lli|l I KUNST-AGENDA IEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden J 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchêque en girodienst 81440 ADVEitlENT1EN: l5 regels 1.65 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscüen den tekst liü ct. Kabouter-advertenties 5 rentles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot 'n mm van 50 woorden, per regel Kleine advertegels 0.50, 10 regels 0t75.15 regels 1.— Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; t 75 lu| ver- lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Ilot is niet zonder wrevel, dat wij ons zet ten aan een korte beantwoording van wat „Voorwaarts" in haar nummer van gister avond nog meent te moeten opmerken over hetgeen over en weer geschreven is rond de benoeming van een onderwijzer aan de bui tengewone school. Niet zonder wrevel. Immers, de eerste ■voorden welke „Voorwaarts" wederom -'«'schrijft luiden „De hatelijke partijbenoe- jing", terwijl ze tot dusver angstvallig elke „.nsnede aan haar lezers onthouden heeft, .vaaruit. ieder onbevooroordeeld menseh moet condudeeron, dat van een partijbenoeming geen sprake is geweest veeleer door de benoe ming van nummer één der voordracht de Ilaad zich aan een partijbenoomnig zou heb ben schuldig gemaakt. „Voorwaarts", die blijft spreken van een hatelijke partijbenoeming en over de kwestie toch haar kolommen niet heeft gespaard, heeft geen plaats kunnen vinden, om haar lezers te vertellen, dat toen de oppositie tegen nummer één der voordracht zich openbaarde, niemand in den Schiedam- schen gemeenteraad, tenzij wellicht wethou der de Bruin, wist dat nummer twee Katho liek was. „Voorwaarts" heeft -angstvallig haar lezers onthouden elk woord over de hoofdzaak, dat de meest-bevoegden ter zake het buitenge woon onderwijs do Slöjdakte onmisbaar noe men voor de leerkrachten oan dat onderwijs, en dat in Amsterdam en in Rotterdam, welke laatste plaats vier buitengewone scholen telt met 49 leerkrachten, al die leerkrachten op een tweetal fröbel-onderwijzercssen na de Slöjdakte bezitten. Wanneer aldus de hoofdzaken worden genegeerd, begrijpt men dat wij van een pennestrijd, waarbij mein zich afvraagt of iiet den opponent nog wel om de waar heid en niets dan de waarheid te doen is heigeen inzet van iedere polemiek be hoort te zijn en of bij hem niet veel eer Reehthaberei in het spel is, genoeg krijgen. We zullen dan ook dien pennestrijd, waarbij „Voorwaarts" stelselmatig de kern der zaak voor haar lezers verzwijgt, en die daarom onvruchtbaar moet blijven, stop zetten. Nog een kort antwoord op haar opmer- Kingen van gisteravond. „Voorwaarts" houdt vast aan een tekst- .«i-klaring van hetgeen wij schreven om- trent de benoeming van sociaal-democrati sche onderwijzers welke na de duidelijke toelichting die wij er van gegeven hebben door ons niet nader zal worden gekwali ficeerd. „Voorwaarts" gaat daarbij zoover dat zij ons laat zeggen: „En de heer Broek voerde de oppositie, omdat hij van meening is, dat het nu maar eens uit moot zijn met „als maar" sociaal-democratische onderwij zers te benoemen bij het openbaar onder wijs". Terwijl wij juist doorloopend gezegd hebben - maar dit onthoudt „Voorwaarts" aan haar lezers dat de heer Broek enkel en alleen de oppositie legen de voordracht begonnen is, omdat, nummer één van die voordracht de bevoegdheid welke hij nood zakelijk acht in een leerkracht voor het bui tengewoon onderwijs, niet bezat. Juist dat gene, waaruit aan „Voorwaarts" zonneklaar moest blijken, dat haar tekstverklaring niet juist kan zijn, laat zij haar lezers niet zien! Ten tweede: „Voorwaarts" verwijt ons, dat we geen onderscheid hebben gemaakt tussehen „medewerking verleenen" bij de samenstelling van een voordracht voor on derwijzers en „invloed uitoefenen" op die voordracht. Iivtussehen gaat zij met ons verslag en met dat voor den officieelen verslaggever accoord, inzoover die versla gen wethouder de Bruin laten zeggen, dat de voordrachten ter benoeming van onder wijzers tot stand komen „buiten eenigen invloed van het gemeentebestuur'Daaruit - of men het nu medewerking of invloed noemen wil, is ons om het even hebben wij geconcludeerd, dat. d us de wethouder de onderwljsvoordrachten aanvaardt, zoo als hij die ontvangt. En daarmee legt hij de verantwoordelijkheid voor die voordrach- op degenen die de voordracht, buiten Invloed van B. en W„ opmaken, terwijl krachtens art. 36 sub 8 van de lager onderwijswet het op maken van de voordracht het werk is van en dus ook de verantwoordelijkheid voor die voordracht berust bij Burgemeester en Wethouders. Tenslotte: „Voorwaarts" vraagt, welke VRAGEN VAN DEN HEER DINKELAAR R. en W. schrijven aan <len Raad: Door het lid van Uw Raad, den heer J. Dinkelaar, zijn de volgende vragen gesteld: le. Zijn B. en W. niet van meening, dat de bedoeling van het raadsbesluit van Vrijdag 15 Februari j.l. is geweest aan alle werkloozen, dus ook aan hen die uit werkloezenkassen trokken een toeslag op hun witkeering te verstrekken van 20 pot.? 2e. Zoo ja, zijn B. en W. bereid onverwijld maatregelen te treffen om het raadsbesluit in dien geest te doen uitvoeren? Naai- aanleiding hiervan merken wij op, dat het bij het voorstel van B. en W., om een toeslag te verleenen van 20 pet. van het bedrag der uitkeering, zulks voor den duur der huitengewöne vorstperiode, van den aan vang af de bedoeling is geweest, om hier onder niet te begrijpen ben, die uit de wei-k- loozenkassen trekken. Met, de uitkeeringen aan de kastrekkers, welke immers een uitkeering genieten, die in het algemeen hooger is en onafhankelijk van de gezinsinkomsten wordt vastgesteld, heeft de gemeente geen rechtstreeksche be moeienis. Het werd voorheen dan ook nooit geoorloofd geacht, dat deze kasuitkeerlngen door de een of andere gemeente op eigen gelegenheid werden verhoogd. Vandaar dat ook ons College bedoeld heeft de verhooging der uitkeering alleen te verstrekken aan hen, die hetzij als vallende onder een steun regeling, hetzij als armlastigen, zijdelings o£ rechtstreeks door het Burgerlijk Armbestuur worden gesteund. De extra H. I,. cokes daarentegen is aan alle werkloozen en ondersteunden verstrekt, daar bij de beschikbaarstelling van goed- koope brandstof of van gratis-brandstof de kastrekkers steeds op dezelfde wijze als de overige werkloozen zijn behandeld. De gestelde vragen mogen In bet voor gaande bun beantwoording vinden. De bovenzaal van den R. K. Volksbond In de groote gehoorzaal van den R. K. Volksbond bezitten we een uitstekende ge legenheid voor het houden van groote ver gaderingen, uitvoeringen, enz. En, de kleinere bovenzaal is lieel goed geschikt voor bet honden van bijeenkomsten, waarbij een kleiner publiek kan worden verwacht, maar, en dat is juist de quintessence van de zaak, de gezelligheid ontbrak er. Vandaar dan ook, dat verschillende vereeni.gingen er eenigszins huiverig van waren, om in dit zaaltje baar bijeenkomsten te houden. Het bondsbestuur beeft echter weer eens blijk gegeven, een juist inzicht te hebben in de behoeften van de Katholieke vereenigingen in onze stad, door de bovenzaal van top tot teen In een ander pakje te steken. Een frisse,her. gezelliger, meer intieme aanklee ding. Het werk is uitgevoerd door een groep worklooze leden van den R: K. Bouwvak- arbeidersbond en er is gewit, behangen en getimmerd, net zoolang, tot het heele interieur een groote metamorfose had ondergaan. Mooie plafond! ampen vervolmaken het geheel on zoodanige wijze, dat de bovenzaal van den R. K. Volksbond geworden is tot een ideale vergader-gelegenheid, die ruimte bie;li aan ongeveer 90 personen. SCHEPENVERKOOP 1-Iet te Schiedam aan den Steiger Maasland liggende Fransche stoomschip Jean Jacques fex Silesia, ex Hendrika) van de Soc. Anon. d'Affrétements et d'Armement te Marseille, 3455 ton bruto, 2061 ton netto in 1898 bij J. Smit Czn. te Alblasserdam gebouwd, is voor 43S.000 francs verkocht aan Adler te Frankfurt om te worden gesloopt. houding wij zouden aannemen, „indien een sollicitant, erkend als den bekwaamsten, werd gepasseerd, alleen en uitsluitend, om dat hij lloomscli-Katholiek was". l)é vraag is een tikje onnoozel. Het spreekt immers vanzelf, dat wij zooiets niét slechts unfair zouden noemen, maar als in strijd met letter en geest van onze staats structuur. Alleen met de meeste beslist heid hebben wij bestreden „Voorwaarts" verzwijgt het voor haar lezers als zou zulk een geval zich hier ten aanzien van een sociaal-democraat hebben afgespeeld. En daarom heeft ook de vraag geen zin. Hiermee nemen we van „Voorwaarts" afscheid. We laten het aan haar eerlijkheids gevoel over, of zij het passend oordeelt als nog terug te komen op de zoogenaamd niet- uitgesproken rede van mr. Kavelaars. Overigens zullen we, op wat ze nog ge lieft te berde te brengen niet meer ingaan. Met een blad, dat stelselmatig de kern der Zaak verzwijgt is elke polemiek tot sterili teit gedoemd. VOOR HET REUSACHTIGE AM ERIK AAM SC HE STOOMSCHIP „LEVIATIIAH" beeft men zware ankers nooéÜg. Het hierboven afgebeelde- anker weegt maar even 17.000 K. G. een ADRES van 14 VEREENIG1NGEN „Zco kan en mag het niet langer" Een veertiental verschillende Sehiedamseke vereenigingen hebben gezamenlijk onderstaand verzoek aan den gemeenteraad gericht: SCHIEDAM, 25 Febr. 1929. Aan den Raad der'gem mte Schiedam. Edelachtbare lïeerei. Bij dezen hebben ondergbteskemlen, vertegen woordigende de hier ondeT vermelde vereeni- gingen en te dezer zake domicilie kiezende ten huize van den mede-onderteekenaar, W. H. van den Toorn, Schio S4, alhier, de eer onder de aandacht van U. E- te brengen, dat de accomodatie van het. Feestterrein in het Volkspark alhier niet voldoet aan mini male eischcn, aan de inrichting van zulk een terrein te stellen; dat daarin uit materieels en moreele over wegingen zoo spoedig doenlijk verbetering dient te worden gebracht; reden waarom zij Uwen Raad verzoeken, bet daarheen te willen leiden. dat nog vóór de opening van het a.s. seizoen der zomerconcerten en sportuitvoeringen de zoo gewensebte verander ingen tot stand komen. De gronden, waarop dit verzoek steunt, ge lieve TTw college in bijgaande memorie aan te treffen. Hopend op een gunstige beschikking, hebben adressanten de eer z^n' enz- Het adres is in alpbabetische volgorde onder teekend door de vereenigingen: Arbeiders- Jeugd-Centrale, afd. Schiedam; Arbeidevs-Mu- ziekvereeniging „Crescendo Coop. Bakkerij en Verbruiksver. Doo t „Eendracht Sterker Gem. Zangv. op Geref. grondslag „Asaf"; Gem. Zangv. „Excelsior"; Harmonie-Orkest „St. Ambrosius", Kon. Zangv. Schiedamsch Mannen koor „Orpheus"; Leger des Heils, afd. Schie dam; Muziekgez. „Oefening baart Kunst"; Muziekver. „Gusto"; Muziekver. „Harpe Davids", Oranje-VereenigingSchiedamsche Ver. voor Lichamelijke Opvoeding ,,T. H. O. R en Zangver. „Gemengd Koor". Memorie van toelichting De memorie van toelichting luidt: Na de plaatsing der muzieksclsulp van do Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Man nenkoor „Orpheus" op llet Feestterrein In bet Volkspark, is dit terrein nog meer dan vroeger hier ter stede geworden de verzamelplaats van heil, die in samenkomsten van verschillenden aard bijeen willen zijn, vau degenen, die onge stoord genieten willen van goede zang- en muziekuitvoeringen in de open lucht of van van, die zich aan de beoefening van de sport willen wijden. Het drukke gebruik, dat door verschillende vereenigingen in het afgeloopen jaar van het, terrein werd gemaakt, bewijst, dat het onmis baar is geworden voor de ontwikkeling van het vereeniglngsleven in onze stad. Alle thans adresserende vweenlgingen, die van liet terTein gebruik hebben gemaakt, hebben er dezelfde ervaringen opgedaan, die hebben geleid tot het indienen van ons gemeenschap- nalnlr Een groote verbetering van het terrein werd verkregen door de uitvoering van het besluit van Uwen Raad, om een flinke afrastering aan te brengen. Ougewenschte elementen, die vooral b con- -eerten zoo uitermate hinderlijk voor publiek en uitvoerenden zijn, kunnen nu tenminste worden geweerd. Echter Is daarmede nog geen ideale plaats van samenkomst voor honderden, ja duizenden bezoekers verkregen. Het is bet vorig seizoen voorgekomen, dat ruim 6000 personen daar een concert hijwoon den. Bij een den-gelijke groote opkomst van het publiek, die zeker ook In het a.s. seizoen kan worden verwacht, is allereerst noodig een behoorlijke toegang tot het terrein. Maai- daarbij kan niet worden gemist een ge bouwtje voor kaartenverkoop etc., dat tevens aan het personeel met dien kaartverkoop be last, gelegenheid geeft, zijn werk naar belmoren te verrichten. Op nog een belangrijke zaak moet de aan dacht worden gevestigd. Een gelegenheid om zich even te absentecren, is op of zelfs in de nabijheid van het terrein niet te vinden. Dit is een onhoudbare toestand. Adressanten behoeven hierover niet iol nadere beschouwin gen te treden, want ook Uw college zal besef fen, dat de zeer primitieve inrichting, die op kosten der vereenigingen bij gebruikmaking van het tc-frein moest worden geplaatst, spot met alle eischen van hygiëne, vólksopvoeding en moraliteit. Wat ook niet langer zoo kan en mag blijyen, is het absoluut ontbreken van drinkwater op het terrein. Ook over deze zaak behoeven adres santen niet uit te weiden. Vast staat, dat aan de meest bescheiden eischen der hygiëne niet kan worden voldaan zonder een behoorlijke watervoorziening. Bovendien mag het zeker onverantwoordelijk worden genoemd, een terrein, waar zoo licht ongevallen kunnen voorkomen, geheel van watev verstoken te laten. Ook te dien opzichte moet worden ingegrepen. Van zeer grooten invloed op het ordelijk ver loop van feesten en uitvoeringen, die wat latei- in den avond eindigen, of door jeugdig publiek worden bijgewoond, is zeker een behoorlijke verlichting van het terrein. Ook daarin ontbreekt nog zeer veel. Toch zul len terrein en naaste omgeving zeker bij con certen en andere samenkomsten gemakkelijk afdoend verlicht kunnen worden. Aan uitvoe renden en bezoekers zal daarmee een groote dienst worden bewezen. Wie over het ontbreken van iedere accomo datie even nadenkt, zal onmiddellijk beamen: „Zoo kan en mag het niet langer!" Daarom meenen adressanten ook op de ge vraagde verbeteringen krachtig bij Uw College te moeten aandringen. Moge Uw raad tot spoedig ingrijpen beslui ten! Daarmee zal niet alleen aan de adressee- rende vereenigingen de mogelijkheid tot verdere ontplooiing van haar krachten worden geboden, maar het besluit zal strekken ten bate der ge- heele bevolking van onze gemeente. Hoogachtend, DE ADRESSANTEN In verband met de ziekte van een tweetal onderwijzeressen van de kookles en van de handwerkles der 3o nfdeeling, hebben heden avond bovengenoemde lessen voor leden van bet St. Liduinapatronaat geen doorgang. SCHEEPVAART Te Schiedam, 26 Febr., aangekomen: s.s. Heslone, ledig van Rotterdam; b.b. Annoula, ledig van Rotterdam; belden om te dokken in de Wilhelmlnahaven. Van Schiedam, 26 Febr., vertrokken: s.s. Manatawuy, ledig naar Amsterdam. De Pacuare SCHIEDAM, 25 Febr. Het Engelscbe s.s. Pacuare is van Santa Marta te Rotterdam ^aangekomen met beschadigde boegplatem. De Pacuare is tijdens mist ter hoogte van Schie dam In aanvaring geweest met het uitgaande stoomschip Labelle County (ex Tananger), dat eveneens aan den boeg werd beschadigd, doch de reis kon voortzetten. Het stoomschip Labelle County (ex Tanan ger) ia eigendom van de xeederij Weetfall Larsen en Co. te Bergen gebleven. Het ver trok 24 Fehr. 10 u. 30 m. van den N. Water weg naar St. John. lederen Zondag l'alronaat St. Domluleua Godsdienstonderricht en ontspanning in net patronaatsgebouw Emmastraat. van hall acht tot negen uur. '8 Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius S uur, R K. Volkshond lederen Maandagavond clunavond R K. Damclub 1 U O Patronaatsgebouw range Haven, aanvang 8 uur Dinsdag besluursveigaderlug tl. K Metaafe Dewerkersbond ..Si Eloy", Oebouw It K, Volksbond lederen Woensdag Repetitie Konlnki armn. nenzaugvereeniging „Urpheus". Gebouw R. U. Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering ..Katho liek Streven" Gebouw Kath Kring lederen Woensdagavond van balf acht tot half tien, gelegenheid tot bet afhalen van naai werk bij de Theresiavereenlging aan bol ge bouw van den R K. Volksbond lederen Woensdagavond van 7 uur tot nalf negen zitting bestuur Spaarfonds R K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Uominloui zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negeD uur Eiken 2en en 4on Vrijdae van <lc maand vergadering Kath. Leven. Bovenzaal Beyer»- bergen. Aanvang half negen lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Woensdag 27 Februari R. It. Meisjes Vakcentrale. Vergadering in de bovenzaal van den R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Algemeene vergadering R. It. Kuipers- en Klstenmakersvereeniging „St. Ewaldus" Ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. R. K. Propagandaclub „St. Leonardus van Veghel". Algemeene ledenvergadering in den Kath. Kring. Aanvang half 9. Dinsdag 5 Maart Vriendenkring ter eere van 't Ailerh. Sacra ment des Altaars. Ten half acht ure jaarver gadering, daarna ten half negen ure groota propagandavergadering. Lezing over den Stillen Omgang te Amsterdam. Spreker Z.E. heer L. Tb. M. Bonnike S. J., pastoor Wijnhaven te Rotterdam. Beide in den R. K. Volkshond. Woensdag 6 Maart Jaarvergadering R. IC. Volksbond. Bonda- gebouw. Aanvang S uur. K.S.A. Feest vergadering bij gelegenheid der oplossing van de Romeinsche kwestie. Spra ken prof. W. Nolet. Vrijdag 8 Maart K.S.A. Paushuldeavond in den R. K. Volks bond. Spreker prof. W. Nolet over de Romein sche kwestie. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 27 Febr. Officieele notering van de commissie uit de Kamer van Koop- nandel. Moutwijn i Moutwijn 46 pet. 17.50 per H.L. 11 J JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 27 Febr. Men noteert vooE .VIelasse-spiritus 32.— per H. L. Ruwe giaanspfrltus 60 pet 17 pc- -t G, Spoeling Noteer!ng 2.40 TE ROTTERDAM 27 Febr. Groote Nutszaal 63e ConservS- torlumconcert 8 uur Groote Doelezaal, S abonn. Mengelberg-concert, kwart voor 8 uur, 2 Maart: Groote Schouwburg, Lohengrin (Co-Opera-tie) 7.45 uur. 3 M a a r t: Groote Schouwburg, Paulus ontlea? de Joden (Roit. Hofstadtooneel) 2 en S uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1