L HET FRANSCH-BELGISCH GEHEIM MILITAIR VERDRAG I D nsdag 5 Maart 1929 Tweede Blad Pagina 1 W** KATHOLIEKE SOCIALISTEN BENOEMINGEN NAAK DE MISSIE. NA DE ONTHULLINGEN VAN HEINE- HET ARSENAAL VAN DEN VERVALSCHER DE PATERS LAZARISTEN IN CHINA. DE HERKOMST DER DOCUMENTEN HET VERHOOR EEN VERKLARING VAN DE HOOFDREDACTIE VAN T JU. I)." EEN RUSTIGE ATMOSFEER IN DEN VOLKENBONDSRAAD Het lclinkt een beetjo vreemd. Waarom luidt gesproken van: socialistische Katho lieken? Tot nog toe waren zulke wezens bij ons nog niet bekend. De heer C. v. d. Londe haalt ze binnen uit Duitschland. Daar komt imeer vandaan in ons Nederlandsch socialisme. De eoc.-dem. bladen hebben den sprong gewaagd: eerst waren ze niet tegen den 'godsdienst, toen lieten ze iedereen vrij, doch zij zelf moesten er niets van liebhen. Daar na voldeed het materialisme niet geheel en al en kregen ze er erg in, dat de menseben wat meer verlangden; een stap verder be gon men te praten over religie; er ontstonden zelfs reügieüse socialisten,die absoluut niets met chri-tendoin to maken hebben, maar alleen maar religieus willen zijn. Enkele dominees spanden zich voor dat streven; het kwam zoover, dat eigenlijk alleen de so ciaal democratie christelijk was en dat zij alleen het christendom kon doorvoeren. Nu hobben wc, ook katholieke socialisten, zulxér Duitsehrn import: „made in Germany' Wat ons .verwondert is, dat cr nooit ge sproken werd over protestaMsehe sodalis- Hen of ovei' Joodsche socialisten. Bestaan die ook?Houden bijvoorbeeld de socia listen, die van huis uit Israëliet zijn, vast aan hun oud Joodsche geloof? Of gaat ook daar verwerping van dat geloof saam met (socialist worden? In ieder geval, wij hebben de belangstel ling; men moet .ons hebben en de rest laat men rusten. Waarom? De heer C. v. d. Lende, die beslist niet weet, wat eigenlijkeen katholiek moet doen ;en laten, heeft de leiding. Hij begint met een zucht:- Jaren lang hebben Partij, en vakfeewe- ging energiek propaganda gevoerd onder i> de katholieke arbeiders, trachtende hen tot |f aansluiting bij onze beweging te brengen, h Succes bleef niet uit, maar viel toch niet in die mate ten deel, als wij gaarne gezien hadden Inderdaad, de socialisten hebben hard gewerkit onder de katholieken, vooral in hot Zuiden. Maar het viel niet mee. I-Ioevcel leden telt de S.D.A.P. in Brabant en Lim burg, na al de energie en propaganda daar outplooid? Het is niet meegevallen cn dit pleit wel een beetje voor het geloof van het Zuiden. Want het is een feit, dat een katholiek eerst dan tot het socialisme over gaat, «is zijn geloof heel wat geledon heeft En wij moeten eerlijk zeggen, dat met onze kennis van het Zuiden, die geringe aanslui ting hij de socialisten heel veel meevalt. in hef bisdom Roermond, Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor-deken van Sittard den zeereerw. heer W. Rhoen; tot pastoor te Roermond (Roermondsehe Veld) den wcleerw. heer H. J. S. Terstappentot pastoor te Roosteren, den weleerw. heer H. H. J. Obers, die professor was aan het Bissch. College te Roermond. De weleerw. pater A. N. Grul O.P., missiona ris op Puerto Rico, zal op 13 Maart a.s, uit Nij megen weder naar zijn missiepost vertrekken per s.s. ..Rijndam". UIT DE MISSIE. Naar wij vernemen,, is de Zeereerw. heer Clemens Epping, pastoor te Dalath, (Britsch- Noord-Bjrneo) na tien-jarigenmlssiearbeid, bij zijn ouders te Apeldoorn 'teruggekeerd, waar hij eenigen tijd, met racantfe zal ver toeven. Verschenen is weer de uitvoerige statistiek omtrent de missies der Paters Lazaristen in Noord-China. Deze gegevens,-welke loopen van 1 Juli 1927 tot 30 Juni '192S toonen duidelijk aan, dat de burgeroorlog in China op verschil lend gebied de missioheéring nog lifcêft gehan dicapt, Verschillende cijfers, toch zijn station pair of duiden op achteruitgang. Wij ontleenen aan de „tableau general" do volgende getallen met daar achter, dit- van het jaar tevoren: Bevolking: heidenen 21.290.325 (21.000.322) Katholieken 549.137 (548.298). Een'vooruitgang doch welk een heidendom nog. Christeuledeu 471.7 (4700) missieposten 178 (158), Paters La zaristen Europeesche 90 (87), Inlahdsche 05 (61). Seculiere priesters Europeesche 3 (3), in landsche 200 (200)klein seminaristen 414 (455), groot seminaristen 111 (103). Het aantal xnannelijko religieuzen nam toe van 294 tot 324. Hot getal kerken ging achteruit van 211 naar 203, dat. der kapellen van 1981 tot 1976. liet onderwijs kreeg eveneens een klap, want bot aantal parochiale jongens- cn meisjesscho len liep elk met ongeveer honderd terug; het getal lagere scholen klom met een honderd, het aantal colleges nam toe, doch het aantal nor maal scholen liep weer met tientallen terug. Het getal kinderen in de weeshuizen nam eveneens af. Gedoopt werden 10.495 (21.477) volwassen catechumenen, benevens 28.344 (29.398) lieideu- sche kinderen In stervensgevaar. Het aantal biechten bedroeg bijna een miliioen. dat der H. Communies ruim 2 miliioen, dat der huwe lijken ruim 2000, dat der retraiten ruim 4000. Voorts werden nog bijna duizend kinderen door het werk der H. Kindsheid aanvaard. 't Overzicht van alleen cijfers zonder eenigen .commentaar wekt den indruk, gelijk gezegd 'dat het missiewerk van de burgertwisten een gevoeligen terugslag heeft ondervonden, zoodat achteraf men nog verbaasd staat, dat nog zoo veel kón worden behouden, en zelfs uitbreiding eh uitboet koiiden worden verkregen. De dóede cijfers spreken een stille hulde afin de moedige Hjannen en vrouwen! Boeken die hij zou gebruikt hebben, liet hij achter Enkele maanden geleden was Ik In de nood zakelijkheid, dadelijk de beschikking te krij gen over een bureau in de omgeving van de beurs en van het telegraafkantoor, om van daar uit de financieel® berichten voor ,.de Maasbode" over te brengen? Incidenteel liep ik, op de Emiel Jacqmafn- laan 98100, den Vlaamsèhen boekhandel „Gudrun" binnen, om er ëen paar tijdschrif ten te koopen en daar deze buurt mij geschikt voorkwam, om of een bureau te hebben, vroeg ik den bestuurder of hij in de omgeving soms geen adres kende waarheen ik mij ha.' kunnen wenden. Hij antwoordde mij, dat toevallig in de annexe van zijn gebouw, die uitkomt op de Pelikaanstraat en het nummer li draagt liet bureau leeg stond waar Albert Frank Heine zijn „Nouveaux jours" had uitgegeven. Ilc kendo'Heine niet, maar wel zijn blad, dat toen reeds opgehouden had te bestaan. Daar ik dadelijk met het uitbrengen der be richten een aanvang moest nemen, huurde ik het bureau voorloopfg, in afwachting- dat een definitief bureau langs de Emiel Jacqmiitn- laan zóu vrijkomen; En zoo komt bet, dat ik reeds sedert eenige maanden in het arsenaal zit, waar Albert Frank Heine, zoo hij er de valsche Utreehtsche documenten niet heeft vervaardigd, deze er dan toch zeker heeft opgevat en ontworpen, wat ik straks zal bewijzen. Het bureau heeft twee uitgangen. Als men er de toestemming - toe heeft van den boek handel, kan men langs daar de Jaoqmainlaan bereikende andere is director on geeft uit op de Pelikaanstraat. Het venster langs deze straat ,s met een zware ijzeren tralie tegen inbraak beschermd. Anderzijds kan de buitendeur langs binnon gesloten worden met een sleutel en bovendien met twee zware grendels. Langs dc-n binnen kant is deze dsur gepantserd met zinken pla ten, die ar stevig tegenaan geschroefd zijn. Links van een oud mahoniehouten bureau, hetzelfde waaraap Frank Heine zat te werken en. waar ik thans de.z'o copie schrijf, hangt een dubbel boekenrek ón daarin staan boeken van Frank, die voor het verder verloop van deze wereldschokkende gebeurtenis van belang zijn, zooate gij straks zult zien. In dit mijn bureau wérd dus onder meer „Les nouveaux jours" of „De nieuwe dag ge redigeerd, zooals het plaatje, dat nog op de straatdeur, staat, het aangeeft. Voor zoover ik heb kunnen nagaan, ver scheen „Les nouveaux jours" van 15 November 1927 tot 15 September 192S. - Het nummer van 14 April 1S2S bevatte vol gend „Belangrijk bericht": „Do naam van A. Frank-Heine zal in 't vervolg in ons tijdschrift niet meer worden vermeld. Zeer zware on regelmatigheden door hem gepleegd in de ver vulling van de hem toevertrouwde taak, hebben ons genoodzaakt met hem totaal af te breken". Volgt een mededeeling, waarin gezegd wordt dat voortaan de redactie zal worden waarge nomen door Ward Hermans, to Heyst op den Berg. Het zou interessant geweest zijn en het is liet nog van Ward Hermans te vernemen welke zware onregelmatigheden" hier bedoeld werden. Want uit een vorig telegram is reeds gebleken, dat Frank-Heine niet om een „on regelmatigheid" min of meer verlegen was. In October verliet hij het thans door mij betrokken buredu. IXij liet bij „Gudrun" een schuld na van plusminus duizend francs en voor mij maar dat heeft hij nooit kunnen voorzien liet hij een kleine collectie boeken staan, die thans een bijzonder actueele, ja internationale beteekenis krijgt.. De „bronnen*" vaiiFrank waven meestal Duitsche boeken. Naast deze officieele en officieuse documen ten bèscliikte Frank nog over andere bronnen, die liij met succes kon aanboren, om zich di plomatieke, militaire en strategische termen eigen, te maken. Doch er is vooral een collectie afleveringen Van „Die Kriegssehuldfrage"; Berliner Mo- natshefte filr internationale Aufklarung, die voor de drijfveren en het doel an Frank van groot nut kunnen geweest zijn. De Interessant ste ;QJP dit gebied zijn op den omslag mot zwart; of met rood potlood gemerkt. - -Vpor iemand, die zich* een diplomatiek,, mi litair ,en strategisch vocu-bütafr -zou willen- eigen maken, zijn hier samen met in dó meeste der andere boeken, duizend en één gelegenheid aanwezig; dus ook iemand, dje een valsch di plomatiek en militair document wilde vervaar digen, ko-n er ruimschoots zijn geleerdheid in putten. Is het dan uit deze bronnen, dat Albert Frank Heine de valsche documenten heett ge-, fabriceerd, die een week lang de geheele we reld in beroering hebben gebracht en dlo bij ontelbaar velen het spook van den oorlog weer voor den geest hebben get-ooverd? Wij zullen deze bewering, niet op ons actief nemen, omdat dit nu verder het werk van liet parket is. De boeken ln kwestie liggen ia mijn bureau, Pelikaanstraat 11 te Brussel. Daar kan het parket ze komen halen. Het aanhoudingsbevel bekrachtigd tegenover de bekentenis Onze Brusselsclié correspondent seint ons; Het aanhoudingsbevel tegen Frank Heine is bekrachtigd. Hij is thans in de gevangenis op gesloten. De recherche legde- reeds dó haml op verschillende compromitteerende .stukken in zijn huis aan do Paleizenstraat te Brussel. Zij zet haar onderzoek naar andere documen ten voort. Het parket heeft hedenmiddag op mijn verzoek beslag gelegd op de boeken van Frank Heine, die door mij vermelde toevallige omstandigheid in mijn bureau, waren en waar onder er zijn. waarvan Frank zich voor het ver vaardigen zijner valsc-he stukken moot hebben bediend. Men seint ons uit Brussel d.d. 4 Maart: Ook de vrouw van Frank Heine, hie haai man aan het station afhaalde, werd gearres teerd. Frank Heine protesteerde tegen zijn ar restatie. Volgens de bladen moet hij een bedrag van 9000 francs bij zich hebben gehad. Voor don rechter van instructie inoet hij bekend heb ben, dat hij do documenten heeft vervalscht- Hij zou zich van het Russlsch-Fransche verdrag als- model hebben bediend en voorts onder de papieren van een overleden generaal nog docu menten hebben gevonden, die hem bij de ver vaardiging hebben gediend, Als medeplichtige van Frank wordt de journalist Ward Herremans genoemd, W-lens arrestatie eveneens spoedig wordt verwacht. De rechter van instructie heeft gisteren verschillende getuigen aan een uitvoe rig verhoor onderworpen. De vrouw van Frank werd na het verhoor op vrije voeten gesteld, doch Frank zelf in hechtenis gehouden. Volgens de bladen nam hij voor den rechter van instructie de houding aan, dat hij de Duit- sche en Vlaainsche en ook de Nederlandscho activisten er in hoeft willen laten loopon. Hij meende dat hij recht op 'n felicitatie en op een goede behandeling had. Be Berlijnsche bladen staun sceptisch Men seint ons uit Berlijn d.d. 4 dezer: De Maandagochtendbladen van Berlijn geven uiting aan een gering vertrouwen ln de bekentenis van den „avonturier" Heine. De „Montagspost" ls van msening. dat men de verdacht snelle en uitvoerige berichtgeving uit België root een zekere voorzichtigheid moet opnemen, daar men er daar slechts te veel be lang bij hééft. Reads het feit, dat Frank Heine naar Bfussel teruggekeerd ls, ofschoon hij een arrestatlo verwachten kon, to »«<r merkwaar dig'. Ook de „Montag"' schrijft, dat het den schijn heeft;, dat do Belgische regeerin,g een na diplomatieke onthullingen vaker, toegepast pro cédé In scène gezet heeft, om het weerleggen van de documenten, wat' door de dementi's niet geschied was, t« versterken. Aan de Bel gische regeerlng ls hot thans de waarheid van de •bekentenis to bewijzen. Verder dee.lt do „Montas" mede, dat dé bewering van den Brus selsehen .correspondent in de Parijsc-he „Soir'', dat de politie Zaterdagavond een huiszoeking zou hebben gedaan in <je woning van den cor respondent to Brussel van den „Schorlverlas" volkomen valsch ie. Spoedvergadering Nedei'l. Journalistenkring Het bestuur van den Nederlaudscben Jour nalisten-Kring, dat wSg- gero' antwoord ontving op het Zaterdag J.l. dr. P. H. RJtter gezon den telegram, is in verband met de Ütreclitscbo publicatie tegen morgen in spoedvergadering te 's-Graveuhage bijeengeroepen. Een mededeeling van t „l trcchtsch Dagblad' Nienfand van het Utrechtsch Dagblad, noch de Directie, noch leden van den Raad van Com missarissen, noch de hoofredacteur, noch esnlg lid de-r redactie, administratie en overig per soneel, hebben ooit rechtstreeks of niet-recht- etreèks eenig contact gehad terzake van de gepubliceerde documenten met een der gearres teerde personen. Het Utr. Dagblad heeft boven dien voor deze documenten nimmer éétr cent betaald. De hoofdredactie van het UirecTitech Dagblad heeft ten aanzien van het document, in zijn geheel afgedrukt in.haar nummer van Donder dag 2S Februari 1929, avondblad, op Zaterdag 2 Maart d.a.v. verklaard, dat dit kwam ,,uif onverdachte bron"' Naar aanleiding van -de z.g. bekentenissen, die, volgenb Brussetoche berichten, door een individu,'zich fioónicud frank Of Heine, zouden zijn afgelegd cn welke, zouden inhouden, dat dit document door hem was vérvalscht en door hem of door zijn vrienden aan het „U.D,' ver kocht, verklaart de hoofdredactie in aanslui ting aan het formeele dementi, het .volgende: Do hoofdredactie van het „U. D." heeft be sloten tot de publicatie van het genoemde do cument, naar aanleiding van eene opening, haar gulaau door eeu hoogstaande Nederland- sche persoonlijkheid, die wegens zijn persoon lijk karakter en wegens zijn officieele positie recht had op onvoorwaardelijk vertrouwen. De hoofdredactie, gelijk reeds door haar op 26 Febr. J.l. ls medegedeeld, heeft liet bedoelde document „met eigen oogen" gezien en bestu deerd, teneinde zich „1" eigen geweten" van de authenticiteit te overtuigen. Zij heeft, .alvorens tot publicatie over te gaan, omtrent de echtheid der op ]>et document ge plaatste, waarmerkende handteekening het advies ingewonnen van een handschriftkundige van erkende vakkennis; en zich bovendien ver zekerd dat de echtheid van het document door hoogstaande collega fl ongerepten naam in zoo hooge mate waarschijnlijk werd geacht, dat zij, werd het document ouder hunne berusting gebracht, niet zouden aarzelen tot publicatie over te gaan. De hoofdredactie achtte voorts de publicatie gerechtvaardigd door do wetenschap: a. dat de bevoegde Nederlandscho overheid vóór de publicatie ln de gelegenheid is gesteld om zich, desgcwenscht, van de authenticiteit van het'document le vergewissen of te doen vergewissen. b. (lat aan de verwerving van dit document van zeer hoogstaande officieele zijde groote waarde werd gehecht. c. dat betrouwbare organen der overheid, die ten dezen ten volle bevoegd moeten worden geacht, dó juistheid van den inhoud al3 zeer waarschijnlijk aanmerken en dat een dier organen de volstrekte authenticiteit van het document vóór do publicatie gewaarborgd heeft en ook zoowel na de buitenlandsche dementi s als na het bekend worden der <z.g. bekentenis als volstrekt onaantastbaar op de stelligste wijze tegenover haar heeft gehandhaafd. (Reeds geplaatst in een deel dér vorige oplaag.) De heer van Beuningen vertelt, dat de Regeerlng tevoren van de zaak wist De ,,N.R,Ct." heeft gisteren een onderhoud gehad met den heer D. G. van Beuningen. Dat gesprek had plaats ln den vorm van de volgen de vragen van de zijde van het blad én ant woorden van den heer van Beuningen: In verschillende bladen is uw naam ge noemd in verband met het militaire verdrag tusschen Frankrijk en België. Hebt u met de publicatie te doen gehad Ik kan u ten stelligste verklaren, dat ik noch direct, noch indirect iets te maken heb gehad met de publicatie In het Utrechtsch Dagblad, noch ook met eeuig artikel of eenigo mededeeling, dié in deze aangelegenheid in andere bladen ie verschenen, tk heb er part noch deel aan. Weet u dan niets van (le zaak af Er is mij een en ander hekend. Mij zijn stukken aangeboden, waarvan de belangrijkheid voor Nederland mij aanstonds bleek. Ik heb den inhoud ter kennis gebracht van degene, dio naar mijn meening daarvan behoorde te weten, 'namelijk de Nederlandsche regeerlng. Wag-er maar één stuk, te weten datgene, dat het Utrechtsch Dagblad in exteasö heeft ge- publiceert' Nèen er waren méér stukken. Wat was de aard dier etukken Daarover laat ik mij niet uit, Is het door de N.R.O. aan het U.D. ont leende stuk correct weergegeven De inhoud van dat stuk was mij bekend. Ik heb daarom het courantenbericht slechts vluch tig gelezen, maar afwijkingen zijn mij daarbij niet opgevallen. Hebt u Biet getwijfeld aan de echtheid der stukken Voor twijfel aan de echtheid dier stuk ken was helaas niet de allerge ringste twijfel overgelaten. Ik heb mij daarvan nog verge wist. Dat is dan ook de reden, waarom ik do mij toegezonden stukken niet afgewezen heb. Hoe verklaart u de publicatie Daar heb ik geen verklaring voor. Maar wat met de stukken gebeurd of verricht is v <5 r d at ze in mijn bezit kwa men, is mij uit den aard der zaak onbekend. Bij zijn voor eenige publicatie niet meer uit mijn handen geweest. Zou de echtheid te constateeren zijn Zeer zeker. Indien de betrokkenen dit zouden wens'chen, zou er mijnerzijds geen enkel bezwaar gemaakt worden tegen welk onpar tijdig onderzoek ook. Ik zou daarover el overleg moeten plegen met -de regeering. Zijn de handleekeningen juist Er kan voor het door het U.D. gepubli ceerde stuk slechts sprake zijn van één hand teekening: die van Michcm, welke Belgische officier voor conform heeft geteekend. Er zijn klaarblijkelijk nog andere stukken. Staan daar de handteekeningen op van de an dere door het U.D. genoemde Frausclie of Bel gische officieren Fransehe eigen handteekeningen komen op de stukken niet voor, wel nog de eigen handteekening van den chef van den Belgi schen genernlen staf. Hebt u ooit contact met de .Belgische ac tivistische partij gehad Nooit of te nimmer. Kobt u In de Crt. van hedenochtend ge lezen, dat uw naam (Frank Heine aan den cor respondent van de Soir) in verband is ge in-acht met een spionnenclique Dat is te dwaas om een antwoord op te geven. Hoe verklaart u de tegenspraken van de diverse regeeriugen -- Het zou mij niet het minst verwonderen, als de ministers Briand, Chamberlain en Hij- mans inderdaad niet van den inhoud der be doelde stukken op de hoogte zouden zijn. Im mers, het gaai. hier om zuiver militaire docu menten. En juist daarom acht ik de zaak zoo ge vaarlijk, omdat .naar mijn oordeel de wereld oorlog in 1914 wellicht.nog vermeden Lad kun nen worden, als niet juist zulke militaire rege lingen bestaan hadden. Mag ik n ten slotte vragen, of u aan liet voorgaand,., nog iets hebt toe te voegen? In dezen niets anders, dan dat ik over tuigd ben als rechtgeaard Nederlander te heb ben- gehandeld. Publicatie van andere stukken De Echo de Paris publiceert op haar'beurl uit treksels uit een document, waaruit blijkt, dat Nederland in 1918 spoorwegen op Nederlandsch gebied ter beschikking heeft gesteld van Duitschland voor zijn militaire vervoer en wel de lijnen Dalhelm - Roemend—-Hamont en Ven- loRoermond. Op het', document,, waarvan tachtig exempla ren bestaan, leest men Keizerlijk hoofd kwartier,;^ Juni 1918.. Onderwerp: het. gebruik van Nederlandscho sp(?orwegén. Streng geheim. De chefs der staven zijn persoonlijk verant woordelijk voor het bewaren van dit document Er volgen dan verder technische instructies om het verkeer van treinen over Nederlandsch gebied te verzekeren. De Echo de Paria voegt aan haar publicatie toe dat deze het antwoord ls op de ongepaste stappen door de Nederlandache regeerlng bij het Fhansehe en het Belgische-departement van huifentandache zaken gedaan. Het blad meent, dat minister van Blokland met onbegrijpelijke lichtzinnigheid heeft gehandeld en in aanzien verminderd uit dit incident te voorschijn komt. In dit verhand herinnert het „Hbld." aan de mededeeling van den toenmallgen minister van Buitenlandsche Zaken Jbr. Loudon op 4 Mei 1918 aan den voorzitter der Tweed Kamer over besprekingen met Duitschland en welke des- tijde 13 gepubliceerd in de pers. Daar vindt men sub. 3e, de volgende ver klaring over de zaak, waarop de „Echo de Paris", blijkbaar doelt: Herstel van het hij den aanvang van den oorlog door de Duitsche regeering zelf ge staakt goederenverkeer per spoorweg tus schen België en Duitschland over Roermond. Tegen het herstel kon van Nederlandsche zijde geen bezwaar gemaakt worden, omdat Nederland krachtens het verdrag met Duitsch land van 13 November 1874 (Staatsblad no. 13 van 1875) verplicht la het bedoelde spoor wegverkeer mogelijk te maken. Da -Duitsche regeering verlangde vrijen doorvoer ook langs dien spoorweg van alle goederen, op drie uitzonderingen na, te we- vliefituigen, wapenen en munitie; van landsche regeerlng mocht echter, op grond van het volkenrechtelijke beginsel, uitdruk kelijk neergelegd in art. 2 harer neutrali- teitsproclamatie, geen doorvoer van leger- proviand toelaten. Zij gaf derhalve aan de Duitsche regeerlng te kennen, dat die vierde uitzondering een besliste vereiechte was voor de toelaatbaarheid van den verlangden door voer. Do Duitsche regeering heeft thans ver klaard met de aldus gestelde beperkingen van den doorvoer aceoord te gaan. Ook heeft zij te kennen gegeven zich te vereenigen met de door de Nederlandsche regeerlng ge- wensehte omschrijving van het begrip van wapenen, als omvattende alle voorwerpen van wapening en uitrusting. Dat onze' regeering waarborgen poogde te troffeu. dat de gesloten overeenkomst ook zou -worden nagekomen, blijkt uit het slot der mededeelingen van onzen minister; Ten slotte is de Duitsche regëeriiis op aan dringen dezerzijds teruggekomen van hare aanvankelijke bezwaren teigen de voorschrif ten dóór de- Nederlandsche regeerlng aan hare consulaire ambtenaren in-, België ver strekt/krachtens welke voor nit dat land hi ef door te voeren goederen de'verklaring in- dezo niet zijn militaire voorraden, oorlogs buit of gevequireerdo goederen, niet mag wor den afgegeven ten aanizien van goederen die zijn onderworpen alm' een regiem gelijk staande met requiaitie; de Duitsche regee ring enkent namelijk, dat deze voorschriften tot geen klachten aanleiding gaven. Een protest van den Brusselsehen Raad Onze correspondent te Brussel seint ons: Met uitzondering van twee communisten heeft de gemeenteraad van Brussel op voorstel van een katholiek lid, namens da hoofdstede lijke bevolking, een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de Utreehtsche pu blicaties. De arrestatie van Heine Naar onze Brus&elsehe. correspondent giste renavond seinde was toen nog niet uitgemaakt op welke gronden het gerecht Heine zal ver volgen. Volgens een niet bevestigd gerucht zou bij eeu der huiszoekingen cople van liet Utrechtsch document zijn gevonden. In tegenstelling met de bewering dat Heine, hij zijn arrestatie het officieele docu ment ln zijn bezit zou hebben gehad, kan de „N. R. Crt." met zekerheid melden, dat bedoeld stuk op het oogenblik nog in Nederland Is. Stappen van de Duitsche regcering Van welingelichte zijde wordt, aldus een Y.D.-bericht uit Berlijn, medegedeeld, dat van Dultselie zijde een onderzoek zal worden in gesteld naar de in de Belgische pers gepubli ceerde mededeelingen van Frank Heine, betref fende de vervalsching van de in het „Utrecht- echo Dagblad" gepubliceerde documenten, welke liij, naar zij zeggen, ook aan Duitschland zou hebben aangeboden. Men beschouwt de kwestie als afgedaan Onze correspondent te Genève seinde ons gisterenavond: In volkenbondekringen is men van oordeel, dat het incident thans als geëindigd kan wor den beschouwd in de algemeene, international- le politiek en men hoopt, dat de ongunstig» nawerking, die er waarschijnlijk nog van uit zal gaan op de betrekkingen tusschen Neder land en België zich niet al te lang zal doen gevoelen. Ward Hermans nog niet ga^fef BRUSSEL, 4 Maart. De justitie heeft heden middag, nog niet de hand kunnen leggen op Ward Hermans, den redacteur van „De Schelde", die verdacht wordt als bemiddelaar te zijn opgetreden tusschen Frank Heine en het „Utrechtsch Dagblad". Het vermoeden wordt geuit, dat hij naar Duitschland of Nederland is gegaan. Intusschen heeft reeds, zooals kort gemeld, een onderzoek ten huize van Hermans plaats gehad, waarbij eenige documenten in beslag wei-den genomen. Heine had 9800 francs in zijn bezit Franke Heine bevindt zich ln de gevangenis van St. Gilles. Hij moet den wensch te kennen hebben gegeven er zijn herinneringen te schrijven. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van 9S0O franc». Aankondiging van de „Soir" De nationalistischen „Soir" kondigt aan, dat het documenten zal publiceëren, waaruit zou blijken, dat gedurende den oorlog een verbond tusschen de Duitsche en de Neder landsche autoriteiten. Het blad Zal facsimiles van deze documenten geven, en de bron ver melden, welke den Duitsehen generalen staf niet verdacht zal voorkomen. De soc. dehi. „Beuple" gekscheert hierover en schrijft in zijn koppen „Onthullingen en tegen-onthullingen kruisen elkaar. Eeu geheim Belgisch document en een geheim Hollandsch verdrag? Als we eens tot wat moor kalmte terugkeerden?" Een merkwaardig bericht Wij dienen de aandacht nog te vestigen op het feit, dat reeds Zaterdag het bericht door de pers liep, dat de Brusselsche „Soir" een redacteur naar Nederland zond, die do ver valsching van liet verdrag bewerkt had. De gearresteerde h-eer Ileine schijnt dus zich zelf een intevieuw afgenomen en dit. gepubliceerd te hebben. De vervalschar en de journalist zouden dus één persoon zijn. BOTSING TUSSCHEN EEN STOOMTRAM EN TWEE AUTO'S. Een employé bekneld ten: troepenvervoer was geen sprake. De Neder- Zondagmlddag kwam in een dor straten van Monnikendam de Noord-Hollandsche Stoomtram in botsing met twee stilstaande auto's, welke te diclit bij de rails geplaatst waren. Een employé van de Stoomtrammaatschappij raakte bekneld tusschen de tram en een der auto's en bekwam daardoor twee vleeschwonden aan het been en een aan de hand. Nadat de wonden gehecht waren werd hij naar het Marla-Pavi loen te Amsterdam vervoerd, teneinde daar verder verpleegd te worden. Ziju toesla,u is niet ernstig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5