DACBLAD VOOR SCHIEDAM EN DE OPLOSSING DER R0MEINSCHE KWESTIE. i u I PAUS-HULDE-AVOND, V2ste laarman» Zaterdag 9 Maart 1929 No. 15360 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS van Columbus! JG PRUIMTABAK ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN EEN SCHITTERENDE REDE VAN PROFESSOR W. NOLET KUNST-AGENDA III' Y/s maar een weet. Dat de allerbeste hwa/i/eft. heer AGENDA i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 <-i per regel. Kleine adverte nties: 30 woorden 25 et., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 6 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekeno Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger- De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. m i Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij ben een verzoek is ingekomen van: 3 o. S. Bergman, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bsneden-localiteit van het perceel Lange Kerkstraat 5 2o. A. J. van Gerven, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de heneden-localiteit van het perceel Broersveld 55; 3o. S. J. Rosman, alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houd end en drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Stadhouderslaan 26; en herinneren, dat binnen 2 weiken na deze be kendmaking tegen bet verleenen van het verlof bij hun Collego schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 9 Maart. 1929. ONZE NIEUWE BURGEMEESTER De beëediging Naar wij vernemen zal de heer Stulemeijer reeds Maandag aanstaande als burgemeester van Schiedam worden beëedigd. De installatie heeft, gelijk men weet, Zaterdag a.s. plaats. I)R. KOENE f In de St. Jansklok vinden we een „In Memoriain" hij het afsterven van dr. Koene, waaraan we hot volgende ontleenen: Bij den tragischen dood van onzen onver- geteiijken dokter Koene rouwt de Sint Jans- kerk over het verscheiden van een harer trouwste vrienden, die in het geregeld gebed binnen hare muren de kracht vond om de gaven van zijn edel, onbaatzuchtig hart te verkwisten in den dienst der lijdende mensdh- heid. Niemand is 't onbekend, hoe 'n eenigszins zijn onoverwinuelijken afkeer van spreekwoor delijk zachte heelmeester niet opwoog tegen zijn onoverwinnelijke afkeer van spreekwoorde lijk zachte heelmeesters niet opwoog tegen zijn medeleven met zijn patiënten, tegen den troostenden glimlach, de expediete voor komendheid, de taaie volharding, de harte lijke toewijding, waarmede hij zijn zieken bejegende, ja die ze hem niet los deed laten, ook al scheen alle hoop reeds gevaren. Hoe- velen heeft zijn diepgaand verantwoordelijk heidsbesef, gepaard aan ondervindingrijkje be kwaamheid, niet van ©en wissen dood gered. Tragisch noemden wij het overlijden van hem, wien een matige, onberispelijke, ge regelde leefwijze, een bewonderenswaardige regelde leefwijze, door christelijke ver sterving en opgewekteu arbeidslust gestaald, nog een reeks lange jaren in een zegenrijken werkkring schenen te waarborgen. Maar de liefde voor de vele kranken, die hun lichame lijk welzijn aan zijn onvolprezen zorg hadden toevertrouwd, deed hem eigen gezondheid vergeten. Zelfs reeds aangegrepen door de kwaal, welke hij hij anderen zoo kundig en succesvol bestreed, bleef hij maar waken ©n weldoen, tot hij onverhoeds en te spoedig helaas is gevallen op het veld van eer, als een slachtoffer van wat hij beschouwde als zijn heiligen plicht. De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de doktoren: van den Berg, Lange Nieuwstraat 113; Elzevier Dom, Singel 70; Hoogendijk, Tuinlaan 74 en de Leeuw, Westvest 12. Geopend zal zijn de apotheek van de firma Gouka, Hoogstraat 29. OPENING Heden werd geopend het café „Plantsoen", Jan van Avennestraat 37a, eigenaar de heer J. Damen. ALGEMEENE R. If. PROPAGANDACLUB In het gebouw van den R. K. Volkshond wordt a.s. Woensdag een bestuursvergadering gehouden van de Algemeene R. K. Propa- gandaclub. De agenda vermeldt o.m. bespre king contributieafdracht en de te voeren Actie. DE VERZOENING TUSSCHEN ITALIë EN DEN H. STOEL Katholiek Schiedam heeft gisteravond op een overduidelijke wijze zijn belangstelling en meeleven getoond in datgene, wat voor ons als een der hoogtepunten in de geschiedenis der Kerk genoemd mag worden: de ge lukkige oplossing der Romeinsche kwestie. Een gebeurtenis, die over de geheele wereld een golf van emotie heeft verwekt. Een stampvolle Volksbondzaal, gevuld met een aandachtig luisterend gehoor, heeft met groote belangstelling de schitterende rede ge volgd, waarin een Schiedammer van geboorte, de zeereerwaarde hooggeleerde heer prof. W. Nolet, hoogleeraar aan het groot-seminarie te Warmond, op welsprekende wijze de be- teekenis der oplossing van de Romeinsche kwestie heeft toegelicht. De vergadering is geworden tot een grootsche manifestatie, die met recht den naam kon dragen van Paus huid e-avond! Zij is geworden een hulde- betooging aan den souvereinen vorst van de Vatiicaamsche stad, die meer dan een halve eeuw in een soort tweede Babylonische ge vangenschap heeft doorgebracht. De voorzitter der K.S.A. welke het initiatief tot dezen avond heeft genomen, de heer Th. Mouwens, heeft, nadat de gezamenlijke kerkkoren van Schiedam, onder directie van den heer C. Lansbergen en met piano begeleiding van den heer H. A. de Leur op eminente wijze diens „Tu es Petrus" hadden verklankt, een openingswoord gesproken tot het uitgebreide gehoor, waaronder wij op merkten: den hoogeerw. heer A. J. C. Schraag, een groot aantal eerwaarde heeren geestelijken en vrijwel alle eerw. broeders. Mocht het plaatselijk comité van de K.S.A., aldus de lieer Mouwens, in het begin van den winter een huldigingsavond organiseeren voor Paus Leo XIII z.g., thans hebben de wereldgebeurtenissen genoopt, om het seizoen te sluiten met wederom een Paushulde-avond. om het heuglijk feit te herdenken, dat de Paus, dien wij altijd Koning genoemd hebben, weer zijn recht, de koninklijke kroon te dragen, ziet erkend. Het stemt tot vreugde, dat zoovelen komen luisteren naar de rede van professor Nolet, die een kwestie zal behandelen, die niet voor ons Katholieken, maar ook voor de geheele wereld er een is van gewicht. Vervolgens gaf de heer Mouwens het woord aan professor Nolet d:ie onder applaus op het spreekgestoelte plaats nam. Professor Nolet sprak dan ongeveer als volgt: REDE VAN PROFESSOR NOLET Toen de eerste, nog schuchtere, couranten berichten verschenen, dat er nu toch werkelijk een oplossing voor de Romeinsche kwestie aanstaande was, hehheg we het toch eigenlijk nauwelijks geloofd. We waren-al zoo gewend aan den bestaanden toestand; zoo dikwijls waren er al geruchten geweest over een aanstaande oplossing, dat we gingen berusten. Alleen de ouden onder ons hadden nog den toestand gekend, dat de Paus wereldlijk vorst was over een groot deel van Midden-Italië, maar sinds zeventig zijn we twee generaties verder. De eerste daarvan heeft nog een deel van de geestdrift overgenomen, waar mede haar oudera voor het recht van den Paus opkwamen, maar de kleinkinderen van de generatie der zouaven wisten nauwelijks nog, dat er een Romeinsche kwestie bestond: het is mij althans gebeurd, dat me gevraagd werd, wat dat nu eigenlijk was, en het zou zeker niet mogelijk geweest zijn, om bijv. verleden jaar een meeting te beleggen, zooals de meeting ln Tivoli te Utrecht, waar dr. Schaepman zijn beroemde redevoering hield. We wisten zoo goed, hoe talloos de moeilijk heden waren, aan de oplossing verbonden, we waren er daarbij zóó innig van overtuigd, dat de Paus alléén hier te oordeelen had, we waren daarenboven zóó geestdriftig gestemd over het schitterend bestuur van de Pausen sinds 1870, dat we den toestand van vijand schap tusschen den Heiligen Stoel en Italië als normaal en zelfs min of meer als wensche- lijk gingen beschouwen, en in die vijandschap zelf het door de Voorzienigheid beschikte middel gingen zien, om de onafhankelijkheid van den Opperpriester ten opzichte van iedere wereldlijke macht - duidelijk aan het licht te doen treden. Ik heb hier uit het werk van Kiszling over den Kulturkampf deze uitlating van Bismarck, die hij deed tegenover den Oostanrijkschen minister Andrassy, opge- teekend: „Welk een onheil het Is, dat aan den Paus Rome en de kerkelijke staat ontnomen zijn: want daardoor is de Paus buiten het bereik van welken dwang ook." Dat is inderdaad de positie van den Paus in de laatste zestig jaren. Bn, omdat we dat zagen voor onze oogen, en omdat we consta teerden, dat die Pausen met hun geestelijke en bovennatuurlijke zending, en omstraald met den aureool van de duldzaamheid, een invloed uitoefenden op de Katholieke wereld en op de regeeringen van Europa als sinds de XlIIe eeuw niet meer vertoond, kregen de jongeren de neiging den toestand te be schouwen als normaal en verloor de Romein sche kwestie de groote belangstelling. In- tuisscihen: de Pausen dachten er anders over. De Pausen vindiceerden hun recht. En ze hebben dat niet gedaan uit eerzucht of heerschzucht, doch krachtens duren plicht, „daar het noodzakelijk is en voor de christe lijke gemeenschap van het allergrootste be lang dat de Paus vrij is en vrij blijft, onaf hankelijk van iedere macht." En de Pausen hebben niet vergeefs ge sproken. De volken mochten het belang der Romeinsche kwestie niet zoozeer inzien, in de Europeesche kabinetten wist mon dat die kwestie nog bestoud. We zagen het hij de eerste vredesconferentie te 's Gravenhage, we zagen het hij de intrede van Italië in den oorlog, hoe Italië eischte dat de Paus niet ter vredesconferentie zou worden uitgenoodigd, omdat het begreep dat dan ook de Romeinsche kwestie ter sprake zou zijn gekomen. En als de archieven eens opengaan en dat zal misschien zoolang niet duren zal blijken hoe die Romeinsche kwestie in de Kabinetten der Europeesche staten leefde. En nu verwacht ge, dat hedenavond u een uiteenzetting zal worden gegeven van de be- t.eekenis dei' verdragen, die door den H. Stoel en de Italiaansche regeering op 11 Februari gesloten zijn, Al moteten die traotaten nog worden geratificeerd en kennen we er dus den letterlijken tekst nog niet van. haar batee- kenis kennen we. We hoeven niet. Sn. .h: i--duist»' te tasten, wanneer we de beteekenis gaan bepalen van die traktaten: de Paus zelf heeft die zonne klaar aangegeven. Maar voordat we gaan spreken over de op lossing van de kwestie kan het zeker zijn nut hebben, om eerst eens uiteen te zetten Daarvoor moeten we een eeuw teruggrijpen in de historie. De Italiaansche kwestie is aan de orde ge komen sinds het congres van Weenen, dat de kaart van Europa opnieuw teekende na de ge weldige beroeringen van de Fransohe revolutie en do Napoleontische oorlogen. Onder alle volkeren van Europa was er geeu, dat met meer gelatenheid de Fransche over- heersching gedragen had, dan het Italiaansche. Dat volk had in de middeleeuwen voor zijn nationale aspiraties en voor de zucht naar wereldheerschappij, die de erfenis is van de oude glorie van Rome, bevrediging gevonden in de geestelijke wereldheerschappij van de Pausen; in den nieuweren tijd, toen het pau selijk aanzien danig verminderd was, was het land verdeeld in talrijke kleine vorstendommen die deels onder Oostenrijkschen, deels onder Spaanschen of Franschen invloed stonden. De overheersching nu van den Franschen keizer wekte weer heel sterk de herinnering aan de oude Romeinsche grootheid, voor herstel van de vreemde vorstenhuizen was de geestdrift uiteraard gering en zoo nam het Italiaansche volk zoo goed als geen aandeel aan de vrij heidsoorlogen tegen Napoléon. Het congres van Weenen heeft dan ook feitelijk Italië beschouwd als veroverd land en heeft het tusschen de over winnaars verdeeld. De Pauselijke staat werd hersteld, ofschoon in geringer omvang dan hij voor de revolutie gehad heeft, maar overigens kwam liet land voor een groet deel aa,n Oos tenrijk, hetzij direct, zooals Venetië en Lom- bardije, hetzij indirect, doordat er vorsten wer den aangesteld, die van Oostenrijk afhankelijk waren. Alleen het koninkrijk Sardinië valt bulten dezen invloed. En dit krijgt de leiding in de nationale beroering in Italië. De invloed van de Fransche revolutie had tegelijkertijd de grondslagen van het gods dienstig^ edel ijk leven in Italië ondermijnd. En zoo kreeg de nationale beroering tevens een anti-godsdienstig karakter. Natuurlijk niet zoo alsof het beele Italiaansche volk aan de Kerk ontrouw geworden was, maar de antii-kerke- lijken namen de leiding. In geheime genoot schappen werd tegen die bestaande machten ge ageerd, en die litteratuur biedt den weerslag van wat er omging onder het volk aan natio nale aspiraties: Italië moet vrij worden yan de vreemde overheevsdbiing, en een noodzake lijke voorwaarde voor de vrijheid iis de natio nale eenheid. Wie heeft niet gelezen: „Le mie Priglonie (Mijn kerkers) van Silvio Pellico? De schrijver was in 1821 wegens deelname aan een complot bij Carbonari tegen de Oostenrijk- eche regeeiring veroordeeld tot een zware ker kerstraf, ln 1832 verschijnen de mémoires uit zijn gevangernisleven die wel geen enkele recht- e/fcreefcsche beschuldiging tegen Oostenrijk be vatten, maar waarin de feiten, simpel meege leefd des te meer ln staat zijn, om het Italiaan sche nationalisme aan te wakkeren. De beroem de schrijver van Promessi Sposi (De Verloof den) Alessandro Manzoni, dichtte in 1821: „De krachten waren verspreid maar de willen wa ren één; we willen niet vrij zijn, voor we één zijn. Nu zijn we pen verachtelijke kudde en IE ROTTERDAM 9 Maart: Groote Schouwburg, De man zonder handen (Rott. Hofst.toonee!) 8 nur. 10 Maart: Groote Nutszaal, Cello-recital Hans Kindier, half 3 uur. 11 Maart: Zuiderkerk- (Glashaven) uit voering van Bach's „Mathaus-Passion" door de Kon. Christel. Oratorium Ver. „Excelsior", kwart over zeven. Groote Schouwburg, Er staat geschreven(Schonwtooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 12 Maart: Zuiderkerk (Glashaven) uit voering van Bach's „Mathaus-Passion", door de Kon. Christel. Oratorium -Ver. „Excelsior", kwart over zeven. Tentoonstellingen: Huize van Hasselt, Schiedamsche singel 35: Werken van Else Berg (tot 11 Maart). we willen niet groot zijn, voor we weer ver- eenigd zijn". De groote roman zelf, die in 1827 verscheen, gegrepen uit de ziiel van heit Italiaansche volk, verhoogde het nationaal gevoel. Reeds had men gepoogd, om den koning van Sardinië te bewegen, dat hij zich aan het hoof J van de eenheidsbeweging zou plaatsen, maar aanvankelijk had hij geweigerd. In het revo lutiejaar 1848 leefde de idee van de eenheid des te krachtiger op. Het is in dat jaar dat Sar dinië zich meer actief met de aangelegenheid gaat bemoeien. Echter nog niet direct. In die dagen had zich door zijn nationale gezindheid in Italië een groote populariteit verworven de priester Rosmini, die ln Rome goed stond aan geschreven. Wel heeft deze man gedwaald op wijsgeertg en op politiek gebied en moest hij tenslotte door Rome veroordeeld worden, zijn arbeid werd hem ingegeven door enkel liooge bedoelingen. Het was deze Rossini, die in 1848 vlak voordat Pius IX, sinds 1846 paus, naar Gaeta moest vluchten voor de revolutie in Rome, aan den H. Vader het voorstel deed, dat hij zich zou plaatsen aan het hoofd van den Italiaanschen statenbond, die zich ten doel zou stellen, om de Oostenrijkers uit Italië te verdrijven. Hij deed dit voorstel in opdracht van den Sardinischen minister Globorti (Vin- cenzo j, die straks in een geschrift zijn idee zou uiteen zetteu over diie statenbond onder voor zitterschap van den Paus en de bescherming van de Sardinische wapenen. De Paus weigerde, en hij moest weigeren: vooreerst kon hii zich niet vereenigen met de beginselen van het Libe ralisme, die aan den opzet ten grondslag lagen, en vervolgens, de Paus is de vader van alle ge- loovigen, zijn zending is een zending van vrede, hij moeht niet gaan staan aan het hoofd van een oorlogsverbond. Van dien tijd af wordt de Pauselijke staat door de nationalisten beschouwd als een sta- in-den-weg voor de Italiaansche eenheid, en dezelfde Gioberti verklaart zich voor de lei ding van Sardinië en de verkrijging van de Italiaansche eenheid met opheffing van den Pauselijken Staat. De revolutie van 1848 heeft den Paus ge dwongen te Vluchten naar Gaeta en het was alleen door de hulp van de groote mogendheden, dat aan het revolutionair bewind in Rome een einde kon worden gemaakt en in 1S50 keerde Pins terug naar Rome. In 1855 nam Sardinië ongevraagd deel aan den Krimoorlog aan de zij de van Frankrijk en Engeland: Victor Emanuel (1849—1878) werd bijgestaan door zijn mi nister Cavour, die met geen middelen ontziende volharding streefde naar de eenheid van Italië. Door het deelnemen aan den Krimoorlog had Sardinië zijn Intrede gedaan ln het concert der hef neusje van aen zalm lederen Zondag Patronaat St. Dominical Godsdienstonderricht en ontspanning ln M( patronaatsgebouw Erumastraat. ran half achj tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap 8|> Ambroslus 8 uur, R. K Volksbond, lederen Maandagavond clubavond H.. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. -Metaal» bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man* nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. S, Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond vergadering .Katbo» llek Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van hall acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai* werk bij de Thereslavereenfglng aan bet go- bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 uur tof half negen zitting bestuur Spaarfonds R K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Krir.g. lederen Woensdag Patronaat St. Don'iiicai zaagles in het patronaatsgebouw, Emm straat van half acht tot negen nur Eiken 2en en ten Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Bovenzaal Beyers- bergen. Aanvang half negen lederen Vrijdag oefeningavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht Maandag 11 Maart Vertooning van de Afrika-film der WlttS Paters van Kard. Lavlgerie: „Geheimzinnig Afrika" door Pater Plet Zoetmulder in den R. K. Volksbond Aanvang 8 uur, Vertooning van de film „Geheimzinnig Afrika" voor de hoogste klassen der Katho lieke scholen. Gebouw R. IC. Volkshond Aam* vang 4 uur. Woensdag 13 Maart R. K. S. V. „Excelsior", algemeene ver gadering der damesafdeellng. Gebouw R, Kt Kring. Aanvang half 9. Vergadering R. K, Jongensvakcentrale. Spr. de heer A.Gommers, hoofdbestuurder R. Kt Bouwvakarbeidersbond;, tevens filmvoorstel ling, Bovenzaal R. K. Volksbond. Aanvang uur. WIJ ONTVINGEN, UIT MEXICO EEN FOTO, die een eigenaardig licht werpt op de m, gewoonten en toestanden in dat land. Het is een foto van de menigte, die tegenwoo dig was bij de begrafenis van den ter dood gebraohten moordenaar van president Obregon^ José de Leon Tóral. Men ziet op de foto, hoe men den lijkwagen met handgeklap begroef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1