DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. (Ster ,'PUROL 52ste laarman» Donderdag 14 Maart 1929 No. 15364 Dit nammer bestaat nit drie bladen DE ONDERWIJSBENOEMING AAN DE BUITENGEWONE SCHOOL. STADSNIEUWS Wandgedierte BURGEiMEESTER STULEMIJER Springende Handen Ruwe Huid Laat nu uw woning zuiveren van W. VANLOON ZUIVERAARS van gebouwen en schepen Kamerlingh-Qnneslaan 124a, Schiedam iiUBMt aasa—BaËBaa— AGENDA vergadering Kath. Leven Bovenzaal Beyers- bergen. Aanvang half negen KUNST-AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO 6S085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postehèque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per rntrei. Kleine adverte nties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot "a max. van 50 woorden Kab„ .lier-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend GraHs-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver, lies van een wijsvinger; 50°l'wee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. - Op deze zaak, die ook wij, na hetgeen er in de jongste raadsvergadering over is ge zegd als afgedaan beschouwen, zullen we niet terugkomen. Alleen, willen we ter volledige orientee ring, ter illustratie ook van de houding, door' wethouder de Bruin van gisteren op vandaag aangenomen, afdrukken de adver teuitie in „De vacature" van Dinsdag 31 Juli 1928, waarin door B. en W. onzer gemeente sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van onderwijzer (onderwijzeres) aan de Buitengewone school. Die advertentie luidt letterlijk als volgt: Burgemeester en Wethouders van Scliie dam (Gemeente le klasse) roepen sollici tanten op naar de betrekking van: c. Onderwijzer(es) aan de Buitengewone (school voor zwakzinnigen. Voor onderwijzer 's het bezit vereischt van de Hoofdakte, vrije- en orde-oefeningen en S 1 j d A. en 3, cn voor onderwijzeres de akten vrije- en irde-oefeningen en nuttige handwerken, ter wijl de Hoofdakte cn Slöjd A en B haar tot Aanbeveling strekken. Marge boven het sa laris als onderwijzer 000. Stukken aan den burgemeester vóór 10 Augustus a.fi. Wc hebben in bovenstaanden oproep een "laar woorden sterker laten uitkomen. e •teven er geen commentaar op. De zaak is "afgedaan. Trouwen®, elk commentaar is volkomen overbodig.. m BH of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele I af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam Krengen ter openbare kennis, dat bij hen 3 Ingekomen een verzoek van J. Lelivel - hier om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dam sterken dran voor gebruik ter- plaatse van verkoop in de voorlocaliteit op de eerste .verdieping van het .Ntnd Ketihelstraat 27a, alhier: en herinneren iat binnen 2 weken na deze bekendmaking ^cgen het verleenen vaai het verlof bij hun coï- *>ge schriftelijk bezwaren kunnen worden in ebracht. Schiedam, 14 Maart 1929. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit dd. 7 Maart 1929 de voorwaarde, hou dende verbod van nachtarbeid, verbonden aan de aan de firma Barends en de Rot vei- leende vergunningen tot oprichting en uitbrei ding van een fabriek van Chocolade- en Sui kerwerken in het pand Warande 36 38 kadas ter sectie M. ncr. 3322, zoodanig hebben gewij zigd., dat deze luidt als volgt: „Vanaf des avonds. 8 uur tot 's morgens 6 uur mag geen machinale arbeid in de inrichting plaats heb ben. Hiervan is uitgezonderd de cönche-ma- chine, welke, door een electromotor van 7 Uz P.K. gedreven wordt". Schiedam, 14 Maart 1929. DH.S.LEONïDAS Zondag' a.s. 2 uur zal er in 't Volkspark een belangrijke wedstrijd plaats hebben n.m. Leo- nidas komt bij D. H S. op bezoek. Leonidas zal vanzelfsprekend haar ongeslagen record willen handhaven, terwijl D. H. S. dat nog in de ge vaarlijke zóne verkeert, natuurlijk al 't moge lijke zal doen om daar uit te geraken. Gezien bet spel van D. H. S. van Zondag j.l. gelooven wij wel dat Leonidas een veer zal laten, ^an spanning dus geen nood. 's Morgeus 10 uur speelt D. H. S. 2 te Vlaar- dingen tegen Fortuna 2. VOLKSBADHUIS Op 8 en 9 Maart werden genomen 59S ba den: le klasse 23 kuipbaden en 80 regenbaden; 2e klasse 50 kuipbaden en 445 regenbaden. EEN DER REUSACHTIGE SCHROEVEN voor het Amerikaansche stoomschip „Leviathan" wordt op z'n plaats gebracht. Men krijgt eenig idee van de afmetingen van/dezen geweldigen propellor, wanneer men eens let o-p de grootte van een der Arbeider» daarcliter. HULDIGING DOOR DE BURGERIJ VAN BERGEN OP ZOOM De burgerij van Bergen-op-Zoom heeft gister avond in de groots zaai van Thalia zijn scheidenden burgemeester op een waarlijk spontane wijze gehuldigd. Er bad zich vorige week na het bekend worden van de be noeming van burgemeester Stulemeijer als burgemeester van Schiedam, een comité ge vormd, dat zich belastte met het organiseeren van dezen avond die in alle opzichten schitte rend is verloopen. De zaal van Thalia was tot in de uiterste hoeken bezet toen Burgemeester Stulemeijer vergezeld van zijn trouwe ega en zijn kinderen de zaal binnen kwam. Mevr. Stulemeijer mocht bij haar binnentreden van een jongedame een bloemstuk in ontvangst nemen. Door de aan wezigen werd Burgemeester Stulemeijer met het Wien Neerlandsch Bloed begroet. Nadat de familie Stulemeijer en het comité op het versierde podium had plaats genomen, werd door de zangvoreeniging Laus Deo eenige liederen ten beste gegeven. Rede dr. P. van Ginneken Spr. begon mede te deelen, dat hetgeen hij te zeggen had hierop neerkwam: Wij heb ben respect voor het groote, zeer moeilijke werk, dat gij hier in Bergen op Zoom ver richt hebt, wij hebben respect voor Uw persoon en voor uw karakter en wij zien U noode uit ons midden heengaan. Spr. voelt het een eer, als dc tolk van de burgerij te moeten optreden. Het is niet zijn bedoeling hier enkel te spreken woorden van lof, want een helder beeld komt niet uit zonder donkeren achtergrond, een expressief gelaat komt niet, uit zonder kontoeren, en zonder scherp gegrifte donkere lijnen, hij wil den Burgemeester niet verheffen tot een Uebermeaisch, maar hij wil trachten te zeggen wat we denken, zooals we het denken. Het ls niet spr.'s bedoeling, en hij ach* het ook niet noodig, om alle feiten die zich hebben voorgedaan te gaan opnoemen en de juiste rol te gaan beschrijven die de heer Stulemeijer in alle omstandigheden vervuld heeft. In groote lijnen geeft hij echter &an, hoe in zijn burgemeesterschap de toestanden zich ontwikkeld hebben en hoe hij daartegen over heeft gestaan en gehandeld heeft. Deze ontwikkeling der toestanden begeeft zich voorzoover het den persoon van den burgemeester betreft lange de volgende lijn. Eerst komt de tijd, waarin hij de gemeente huishouding moest opheffen op de eerste plaats uit de na-oorlog-sche moeilijkheden en, wat nog veel belangrijker was, uit deu toe stand van vastgeroeste en verwarde ver houdingen. Dan komt de tijd, dat hij meer gelegenheid had zijn belangstelling te toonen in het publieke leven en dat hij kon mede werken, om op de nieuwe fundamenten zoo- 6 wel het gemeente-huishouden als het publieke leven te helpen opbouwen. Daarna komt de periode waarin hij de stad bestuurd heeft met een meerderheid van het college van Burgemeester en Wethouders en met een ge meenteraad, welke voor de meerderheid be stond uit personen, die op velerlei gebied zijn tegenstanders waren. Vooral wat de eerste periode betreft, bracht spr. Buigemeester Stulemeijer hulde. Wat door hem in die periode is gedaan was het werk van een man die weet wat hij wil, die weet wat hij kan en wat hij moet. Voor de reeks mannelijke daden in die periode ver richt past hem reeds de dank van geheel Bergen op Zoom. Over de opbouwperiode weidde spr. in den breede uit en daarbij somde hij op de vele werken die onder het beleid van Burgemeester Stulemeijer aan de orde zijn geweest. Over de derde periode sprekend zei spr., dat het feit dat de Burgemeester in deze periode vruchtbaar werk heeft kunnen ver richten en een betrekkelijke rust in de Ge meentelijke huishouding heeft geheerscht, te danken is aan het feit dat twee kenmerken zijn bestuursdaden teekenen n.l. rustige kracht en strikte eerlijkheid. Dat de Burgemeester hier zijn taak heelt volbracht zooals hij dat heeft gedaan, wijt spr. aan het feit dat bij hem voorzat wat voor alle mensc hen werk noodig is, ten eerste een goede, booge bedoeling, ten tweede zelf opoffering en ten derde kracht en takt tot uitvoering. Wel meent spreker, dat de Burgemeester niet altijd begrepen heeft de measchen waar tegenover hij kwam te staan. Aanhet einde gckoïtiön van zijn nitceh- zetting over het verloop van do bestuurs periode van. den Burgemeester zegt spr.: Gij gaat nu weer terug naar boven den Moer dijk. Zet daar voort uw werk voor de ge meenschap, begonnen te Rotterdam, voort gezet in de Tweede Kamer en later voort gezet in het Zuiden. En neem onze beste wenschen mede. Gij waart bier op uw plaats van den beginne af, maar steeds meer en meer. Noode, zeer noode, zien wij U gaan,' Wij meenen U niet goed te kunnen missen. Uw krachtige. Uw prineipieele figuur, door geloofsgenoot-en en niet-KathoIieken gewaar deerd, zaX niet gemakkelijk worden vervangen. Maar als Uw levensloop elders ligt, het zij zoo, Gods zegen zij dan met U en rust op Uw arbeid. En neem den van ona mee, met onze wensehen, een goede berinnering aan het Brabantsche volk. Uw kracht, Uw consequentheid heeft, geloof ik, geleerd, euze deugden te waardeeren, en onze gebreken te zien getemperd in het licht van begrijpen. En neem ook mede de beste wenschen veor Uw familie. Van Uw persoon lijk leven heh lk niet gesproken. Ik sprak van Uw daden als burgemeester, van Uw daden in het publieke leven, maar tk sprak niet van. Uw particuliere leven. Maar nu aan het einde mag ik toch nog wel even zeggen, dat gij ook respect hebt afgedwon gen In Uw persoonlijk leven van prlnclpeel geloovig Binn. Ook hierom geniet gij de ach ting van allen, geloofsgenoot en en niet* Katholieken. En zoo herhaal ik. Neem de beste wenschen mede voer Uwe familie- Gij hebt me eena gezegd, sprekende over een bepaalde periode in Uw leven, „Zonder mijn vrouw zou deze moeilijkheid niet overwonnen zijn geworden". Ik denk dat gij wel meer bezwaren in Uw leven zult ontmoet hebben, die gij niet zoo zoudt hebben overwonnen zonder den steun Uwer eebtgenoote. Neem onze beste wenschen voor liaar mede. Eu Uw kinderen wenschen wij toe. dat zij hun leven zullen volbrengen als hun vader, en ook zij eens - mogen onder vinden, in welke levensomstandigheden zij zich ook zullen bevinden, dat hun na een volbrachten arbeid zal worden toegevoegd wat wij U hedenavond toeroepen: Gij hebt gedaan wat Uw levensopvatting en Uw karakter U voorschreven, afscheid nemend groeten' wij U als een man van overtuiging, van kracht en van zelfopoffering. Mijnheer de burgemeester, ik geloof dat de waardeering welke Uw werk hier heeft onder vonden U later met een gevoel van voldoening aan dit afscheid zal doen terugdenken. In- tusschen woorden vergaan, en stoffelijke zaken blijven. Dit, hoe nietig stoffelijke dingen tegenover waarachtige gevoelens ook zijn, dit hebben stoffelijke dingen voor. En daarom, om U liet terugdenken aan dit afscheid te vergemakkelijken, hebben wij gemeend U iets stoffelijks te moeten aanbieden. Iets, bij voorkeur, dat gij in Uwe woning zien zult en dat voor U een herinnering blijve aan de vriendelijke - wenschen die de burgers van Ben-gen op Zoom U medegaven. Red. GG3G 7 Een huldeblijk aangeboden Dit stoffelijk waardeeringsblijk bestaat uit een serre ameublement, een lichtkroon en een schilderstuk (hloemstuk) van de bekende schilderes Jeanette Shlager. Ik herhaal, dit voorwerp dat ik namens alle deelnemers, aan deze huldiging en namens het comité U aanbied, zij U een blijvende herinne ring van onze werkelijke gevoelens van waar deering, die ik getracht heb in mijn woorden tot uiting te brengen (Applaus). Na een korte pauze, gedurende welke de thee werd geoffreerd, kreeg Burgemeester Stulemeijer gelegenheid het woord te voeren. Toespraak Burgemeester Stulemeijer Hij begint te zeggen dat wanneer men mot lofuitingen en lofprijzingen wordt overladen en men daarbij bestoken wordt met een drie tal geschenken zooals de burgerij hem heeft aangeboden het begrijpelijk is dat het onder deze omstandigheden een moeilijke taak is de juiste woorden te vinden. Hij kan niet zeggen alles wat hem door het hoofd is gegaan, maar hij zal zich bepalen tot het voornaamste. En dan wenscht hij op de eerste plaats woorden van kartelijken en oprechten dank te brengen aan de mannen en vrouwen die het initiatief genomen hebben om dezen avond te organisee- ren en de burgers de gelegenheid gegeven heb ben te zijnen opzichte te doen blijken van waar- deering en achting. Het meest ls spr. echter dankbaar er voor dat men hedenavond in zoo'n grooten getale hier aanwezig is en toont respect le hebben voor de wijze waarop Bur gemeester Stulemeijer gedurende bijna 5 jaar zijn ambt heeft bekleed. Hij zet de taak van een Burgemeester uiteen, een taak die zich bepaalt in het handhaven en doen handhaven van de wet en het uitvoeren van door den raad vastgestelde bepalingen en verordeningen. Menigeen moet men vaak onaangenaam zijn omdat het algemeen belang het voorschrijft. Spr. zegt dat het mogelijk Is, dat hij de men taliteit van de Brabanters niet volkomen heeft aangevoeld, maar hij meent daarbij toch wel te mogen opmerken dat hij niet blind is ge weest voor hun goede eigenschappen. Bij zijn heengaan wil spr. op een groot be lang voor de Gemeente wijzen en dat be lang is gelegen in een behoor- lijkebehartiging van de belan gen vanhét Gemeente perso neel waar hij ook alt Ij d voor heeft gestreden De beste Bur gemeester, de meest bekwame wethouders en deknapste raad zijn niet in staat een gemeen te naar he lioor en te besturen wanneer zij daarin niet gesteund worden door een per- son eel dat met lust en liefde zijn taak vervult. Nog wijst spr. er dan op, dat de periode waarvoor hij het meest is gehuldigd voor hem een pijnlijke periode geweest is, een periode waarin hij het meest zieleleed heeft gehad. De kracht waarmede hij bestuurd heeft schrijft hij toe aan Gods steun en genade terwijl hij in de moeilijkste tijden ook een krachtlgen steun ge vonden heeft bij zijn goede vrouw. De heer Stulemeijer sluit dan met een wensch. Wetende, dat er veel verdeeldheid is en waarom deze verdeeldheid heersoht hoopt hij dlait er een-einde aan deze vervloekte verdeeldheid zal komen, welk einde men echter niet zal berei ken wanneer men niet wandelt langs de paden van eerlijkheid, onpartijdigheid en waardeering voor andermans meening. Met dezen wensch en onder afsmeeking van Gods zegen voor allen besloot Burgemeester Stulemeijer zijn toespraak. Het R. K. Mannenkoor zong hierna nog „De wiegende mijnwerker" van E. Hullebroeek en „Serenade van een landsknecht" van Orlando Lasso, terwijl onder het algemeen zingen van het „Wilhelmus van Nassouwe", de Burge meester en zijn familie de zaal verliet. Bij het heengaan kreeg ieder nog de gelegen heid den Burgemeester de hand ten afscheid te drukken. De burgerij van Bergen op Zoom heeft wei op waardige enpassende wijze afscheid geno men van zijn Burgemeester DR. A. P. M- KOENE f In de KapeJ van het. St. Liduinagcsticbt is hedenmorgen om 8 uur door kapelaan L. Beune een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielernst. van dr. A. P. M. Koene. DUIVENSPORT De Schiedamsche postduiveuvereeniging „De Vriendenkring" hiedd een stedelijke wedvlucht, van Barendrecht. De uitslag was: le en 16e B. Wuister; 2e E. v. Smiuen; 3e D. Bakker; 4e, 6e en 12e L. de Jong; 5e 9e 13e en 18e J. Romeyn; 7e 10e J. Mellendes: 11e J. Christen Verkaalk; 14e P. Troost; 15e J. Hendriks; 17e L. Bovrani. le Overduif gebr Duimcl. Zondag 17 Maart zal een stedelijke wed vlucht worden gehouden van Lage Zwaluwe Het inkorven geschiedt Zaterdag 16 Maart des namiddags. Er zijn een aantal eereprijzen uit geloofd. ZWEMMEN De vele zwementhousiasten tn onze stad zullen ongetwijfeld met groot genoegen ver nemen, dat dit jaar wederom een 3 K. M. zwemwedstrijd door de havens zal worden ge- houdefl'. De definitieve datum wordt nader bekend gemaakt. Hllillllliiillllil door de (a. Illllllllllillllllllllll li eet. 4215 S 16 lederen Zomiag i-mr-m.u»i St. Dominica» Godsdienstonderricht cd ontspanning tn bet patronaatsgebouw Emmasiraat, van half acht tot negen uur 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond. lederen Maandagavond oiubavond tl. ff, Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering ft. K. Metaal, oewerhersbond „St. Eloy". Gebouw It. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnki. man, nenzaugvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond Aanvang balf negen. lederen Woensdagavond vergadering „KathQ, iisk Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van hall acht tot half tien, gelegenheid tot bet afhalen van naai-, werk bij de Tberesiavereeniglng aan het ge- bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur to| naif negen zitting bestuur Spaarfonds R. Kt S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Dominican zaagles in het patronaatsgebouw, Emmastraatj van half acht tot negen uur Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand lederen Vrijdag oefen Inga vond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K Volksbond. A a o vang kwart over acht Dinsdag 19 Maart Algemeen Nederlajndsch Verbond. Vlaarusche avond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang uur. Woensdag 20 Maart R. IC Bijzondere Onderwijsvereeuiging, Ledenvergadering in den R. K. Volksbond!, Spreker Broeder Cyprianus, met als onder, werp; Een vergeten paedagoog. Aanvang 7 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 14 Maait. Offlcleele noteerinf van de commissie uit de Kamer van Koop handel - Moutwijn J Moutwijn 46 pet. 17.60 per H.L. 4 H. J. JANSEN, Splrltu» SCHIEDAM 14 Maart. Men noteert voor Melasse-spiritua f 31.— per IL L, Ruwe graansptritus «V pel. 17.— per tt. U, Spoeling Noteering 2.40 I E RUIT Kit DAM 14 Maart: Groote Schouwburg liet ade laarsjong Ver. Tooneel 8.15 uur (voor volwas, senen). Groote Nutszaal, piano-avond. Wini fred Christie, 8 uur. Geb. v. K. en W., liederen- avond Madeleine Balllat, met Frans Vonk (viool) en Nico Verhoeff (plano), S uur. 15 Maart: Groote Doelezaa), plano recital Tgnaz Paderewski, 8 uur. Groote Schouws burg. De blauwe oogen van den Keizer. llott. Hofst. tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). TE WATERLAT1NG i Van de scheepswerf „Huis te Rivier" is met goed gevolg te water" gelaten de stalen motor, vrachtboot „Ever Ready" voor rekening van de beerera Jansen en Ymker te Utrecht. Afme tingen zijn 29.50x5.05xl.92 meter. Laaxlvei", mogen 160 ton. In het schip wordt aange bracht een Deutz Dieselmotor 19 50 a 60 P.K. De werf heeft opdracht ontvangen voor den houw van een motorsleepboot voor Ned. rek®, ning van 22 x 5 x 2.20 meter, waarvoor de kiel reeds gelegd is. Dit schip zal worden uitge. rust met eeu Deutz Dieselmotor van 200 P.K. (11. N.) SCHEEPVAART SCHIEDAM, 13 Maart. Aangekomen: s.s. Rijndam, Hol). Am. Lijn, van Rotterdam; s.s. Totila, van Rotterdam, beiden om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 13 Maart. Vertrokken: s.s Pre sident Franqul, naar Batoum; s.s. SehürtaedH naar New-Castle on Tyne; s.s. Seven Seaij Transport, naar Rotterdam; s.s. August COids, raar Nantes; s.s. Behar, naar Duinkerken, a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1