Het geheel als kijkspelletje niet onaardig. Maandag 18 Maart 1929 - Tweede Blad Paginal Maar nagenoeg alle spanning werd gemist. DE WEDSTRIJD. Na een 3-0 voorsprong VAN NELLEN DOOR SMEETS VERVANGEN DE ELFTALLEN. NEDERLAND—ZWITSERLAND 3—2 Een lialve minuut later is het rusten. DE TWEEDE HELFT. 't Duurt niet lang of de bal rolt weer eit liij rolt ook nu 't meest den kant uit der Helvetiërs. Maar, de ploegen zijn gekeerd, de kansen zullen 't ook doen en daarbij zullea onze oranjemannen een handje helpen. We zul len echter chronologisch te werk gaan en dan dienen we nog te vermelden, dat er eeniga -malen door onze voorhoede .aardig werk wordt gedaan. Van Bakhuys.en Tap noteeren we goede schoten reep. voorzetten. De mannen uit het bergenland laten zich echter oak* voortdurend gelden en -vau Kol moet - enkele malen zijn talenten ten. beste- geven. Daar. onze meuschen nu spelen aan den kant, waar de perstribune ligt, kunnen we 't goeds werk van onzen ver dediger van dichtbij bezien en daarbij consta- toeren, dat 't af is en vol van fijne trekjes, Zelfs als van Zwieteren, die wel trapvast is, maar die, wanneer hij heeft gemist, zich niet zoo snel herstellen kan, 't te kwaad krijgt, kan de Ajax man ook aan dien kant nog zijn aan dacht Wijden en zijn kracht geven. Bravo Dolf! Ramseyer die soms raar 'staat te schutteren en zijn kranigen doelman nu en dan onnoodig moeilijke momenten bezorgt, zet z'n hoofd eenj verkeerd onder den bal en een hoekschop is 't resultaat. Gerritse plaats fraai in den hoek van het doel en het zou zeker „goal" zijn ge* weest als niet Wiedmer zijn handen omhoojj had uitgestoken om 't leer terug te slaan. DIej een strafschop. En die te nemen is 't onge schreven privilegie van v. Kol die ook nu weel naar voren treedt en op de hem eigen wijze den bal inkogelt (30). Dit geschiede zulkf zij vermeld ten behoeve van hen, wien zulkf interesseert als er een kwartier is gespeeld, De voorsprong op 3—0 gebracht. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. gem. Men is getuige geweest van een wedstrijd, diie, wat de kwaliteit betreft, op zeer middel matig peil stond en nagenoeg alle spanning miste, doch waarin nu en dan periodes vielen te genieten van wol interessant spel van vlot heid en combinatie. Zoodat, waar bovendien de verwachtingen over 't algemeen niet hoog ge spannen waren, hot geheel als kijkspelletje niet onaardig was. Zelden evenwel vermocht het vertoonde het enthousiasme der menigte los te slaan en de achtste ontmoeting met Zwitserland werd er een van de soort, die geen sterke emoties ach terlaat en weldra uit het geheugen verdwijnt. Het Nederlandsch elftal moest, toen de wed strijd nauwelijks begonnen was, reeds zijn lin kervleugelman Van Nellen missen, die hij een botsing door een tegenstander werd buiten ge vecht gesteld. Hij werd opgevolgd door Smeets, die rechtsbinnen speelde, terwijl Tap naar da vleugelplaats trok, welke laatste wijziging waarschijnlijk de bracht van 'onzen aanval ten goede is gekomen. In den beginne gingen de partijen nagenoeg tegen elkaar op. De oranje-ploeg had blijkbaar ©enigen tijd noodig om er in te komen maar toen het eenmaal zoover was, ging het als ge smeerd en trad een aanzienlijk overwicht der onzen aan den dag. De Zwitsersche voorhoede speelde in die periode zeer onbeduidend; ze hield wel het spel open als ze kans kreeg een aanvsl op te zetten, doch het afwerken en door zetten liet ongeveer alles te wenschen over. De achterhoede daarentegen liet een robust en be trouwbaar verdedigend spelletje zien en de man onder de lat onderscheidde zich boven allen, 't Was knap werk dat Séchéhaye gisteren leverde! Dank zij het afdoend optreden van dit Zwit sersche drietal duurde het lang eer de Neder- Nadat de ploegen bij het betreden van bet veld met gejuich en de volksliederen zijn be groet, stellen ze zich op als volgt: Ramseyer, de Zwitsersche aanvoerder, wint den opgooi en kiest de zon en den flauwen wind, die schuin op het veld staan, in den rug. Bakihuys trapt even over half drie voor Ne derland af, Hij tikt den bal naar Tap doch het leer stuit van een been terug en komt in Zwit- eersch bezit. Barrière zendt het leer naar zijn rechtervleugel maar Fassler stuit hier dra op van Kol, die hem den hal ontneemt en naar zijn voorhoede doorgeeft. Onze aanval heeft er echter nog geen vat op; Ramseyer trapt terug, een duel om het leer ontstaat dat eindigt met een vrijen trap tegen Holland. Van verre wordt de bal op ons doel geschoten, maar het harige hoofd van onzen aanvoerder stuwt het terug. Dan wordt onze voorhoede in actie gezet; van Heel brengt op, legt den hal voor Bakhuys' voeten, die hem naar den vleugel dirigeert, waar Gerritse echter strandt op Ramseyer. Een combinatie van de tegenpartij wordt door van Zwieteren met een ferscbon trap onder broken; bet leer komt in onze voorhoede doch wordt te ver door gespeeld, zoodat Séchéhaye uitloopend kan wegtrappen. Het leer is direct in onze verdediging terug, Abegglen en Bar rière passeeren van Zwieteren, de Zwitsersche middenvoor richt op doel, waar v. d. Heulen op z'n knieën vallend, het schot stopt. Wanneer Gerritse weer is gestrand op Ramseyer, speelt Weiler den bal mooi vrij, hij zet over' naar den linkervleugel, Grimm plaatst hoog voor doel doch Weiler schiet naast. VAN ZWIETEREN (Sparta) VAN DOLDER ('t Gooi) GERRITSE W. TAP ('t Gooi) (A. D. O.) VAN DER MEULEN (H. F. c.) HALLE (Go-Ahead) BAKHUYS (Z. A. C.) BARENDREGT (Feijenoord) VAN KOL (Ajax) VAN HEEL (Feijenoord) VAN NELLEN (D. H. CL) Scheidsrechter O Remke (Denemarken) GRIMM ABEGGLEN (Biel) (Cantonal) FASSON (Young Boys) RAMSEYER (F. G. Bern) BARRIRE (Urania) HEINRICH (F. C. Zünloh) S OH HAYE (Étoiii© Carouse) WEILER (Grasshoppers) F a SSLER (Young Boys). GESSR (Ser vette) WIEDMER (Gren-chen) 't Lijkt apod;ctisch, maar we gelooveu, dal dit doelpunt ons geen voordeel heeft gebracht 't Is het oude Ued, onze laakbare zelfverzekerd heid. 't Was weer welletjes, zoo werd gedacht En dit is altijd fout. Waarom niet doorgespeeld met hetzelfde élau Of is dit een soort reve rentie tegenover den tegenstander, dien men liever niet wenscht „in te maken". Ons relaas vervolgend, constateereu we dal na den strafschop de misère begint. Van Heel die heel den middag prachtig werk heeft ven richt, gaat salonspel spelen met van Kol, aardig om te zien, maar gevaarlijk tegenover knapen als de Zwitsers, die toch niet te onderschatten zijn, al worden ze dan ook, zoo wil 't de legende, I door het klimaat gehandicapt. We komen nog even los, na een voorzet van Tap, weer fraai gericht, werkt de helder blauw getinte Zwitser corner. Hierna haalt Smeets mooi over, maar de dekselsche kerel onder d? lat, die altijd mooi opspringt en klemvast vangt, heeft 't ronde ding weer te pakken. En nu gaan we over tot 't kronieken van het Zwitsersche spel, dat nu eerst goed aan vangt tot zijn recht te komen. Het wordt den Helvetiërs gemakkelijk gemaakt door een soort overmoed van Hollandsche zijde, waar men zich met den 30 voorsprong reeds veilig waant en dingen doet, die in een ernstige partij onto» laatbaar zijn. Boven: Het Zwitsersche elftal verlaat de kleedkamers onder de tribune en betreedt het veld. Onder: Een spelmoment uit de tweede helft van den wedstrijd. Een aanval van Zwit serland op het Hollandsche doel. Van Nellen valt uit. Ongeveer 7 minuten is de wedstrijd oud, als van Heel mooi opbrengt en den bal naar van Nellen plaatst. De Delftenaar wordt in zijn ren gestuit door Wiedmer, hij valt en wordt bulten het veld gelegd. Het blijkt dat hij een vrij ernstige wonde aan zijn been heeft opge- loope-n, zoodat verder meespelen onmogelijk is. Hij wo-rdt naar de kleedkamer gedragen. Uit den vrijen sdhop, die hiervan het gevolg is, plaatst van Heel den bal in het Zwitsersche doelgebied, Bakhuys kopt, maar Wiedmer werkt het leer achter. Do ho-ekschop wordt goed genomen doch de bal naast gekopt. Na dat een hoog schot op ons doel door v. d. Heu len Is weggestompt en van Kol bij een volgen den aanval het gevaar heeft bezworen, komt Smeets als Invaller voor v. Nellen de ploeg completeeren. Hij bezét de rechtsbinnenplaats, Tap heeft intusschen op den linkervleugel positie gekozen. Smeets valt voor v. Nellen in. Nu het Nederlandsch elftal weer volledig is, wordt met vuur aangepakt. Een vrije schop veroorzaakt een strubbeling voor het Zwitser sche doel, Barendregt kopt in maar Séchéhaye vangt het leer op en werkt weg. Een goede combinatie GerritseSmeetsBakhuys volgt, waarbij de Zwollenaar den bal in doel wil wip pen, mhar weer i3 de Zwitser daar op zijn post. Even komt nu Barrière nog opzetten, van Kol houdt hem af en geeft v. d. Meulen gelegenheid tot wegwerken. Dan heeft de Zwit sersche voorhoede langen tijd niets In te bren gen en gaat alle initiatief van den Holland- schen aanval uit. Er wordt veel en aardig ge combineerd in deze linie, soms te veel en te kort vooral in de nabijheid van het doelge bied, hetgeen een samenhoopen van spelers ten gevolge heeft. Wiedmer moet achtertrappen als Tap te gevaarlijk wordt, doch de hoekschop brengt geen resultaat. Een teruggewerkte bal wordt d-oo-r van Heel mooi op doel geschoten, maar Séchéhaye wipt het leer nog over de lat. Ook een kopbal van Barendregt gaat over, een schot van Hallo vliegt naast. Smeets pas seert naar links, Barendregt schiet hard in, maar andermaal weet de doelman het leer mooi over de lat te werken. Uit den hoekschop plaatst Tap den bal In het bovennet. Eindelijk lukt het Zwitserland weer eens 'n aanval op te zetten, van Kol onderschept even wel den voorzet van Fassler en van Heel zorgt voor afdoende verwerking. Een laag scho-t van Barendregt houdt de doelman fraai. Een oogenblik dreigt er gevaar in ons doel gebied wanneer de Zwitsersche linkervleugel opbrengt, v. d. Meulen trapt den ingeschoten bal met den voet terug, bet leer komt bij Bar rière terecht, die ver naast trapt. Aanval op aanval volgt dan weer van Ne derlandsehe zijde. Talrijk zijn de voorzetten van Tap, die goed werk doet op de linksbui tenplaats; ze worden echteer onvoldoende be nut, mede door het solied verdedigen van de Zwitsersche achterhoede, maar eenmaal denken we dat het lukken zal, als Barendregt den A. D. O.-man het leer voor de voeten legt, deze even naar binnen drijft en dan zelf met groote kracht op doel schiet, maar de voortreffelijke Séchéhaye weet net nog den bal weg te slaan. Weiler en Barrière komen dan voor van Kol; de eerste loopt langs onzen aanvoerder heen naar doel maar wanneer de tweede naar zijn landgenoot passeert, heeft van Zwieteren intusschen de buitenspelval opgezet. Twee Nederlandsehe doelpunten in drie minuten Deze actie der gasten schijnt de Hollanders tot groote tegenactie te prikkelen. Onze mid denlinie stuwt den aanval weer op, de bal wordt naar voren geplaatst, Bakhuys loopt toe, hij kan het leer nog een tik geven terwijl Wiedmer ©n Ramseyer beiden op hem toestor- men, doch de lafste krijgt in zijn vaart den bal tegen zijn been en buiten bereik van Séchéhaye vliegt het ronde ding in de Zwit- sche touwen (10). Er zijn nog drie minuten van de eerste helft te spelen. Een ver schot van Tap wordt door den doelman gehouden, een kogel van Baren dregt gaat naast. Smeets maakt dan den bal vrij, geeft door naar Bakhuys en deze zet hem Ineen met een prachtschot in (20). Een magnifiek doelpunt Het eerste tegenpunt der Zwitsers. Abegglen krijgt den bal; v. Zwieteren talrnl en de Zwitser heeft vrij spel. Van der Meulen weet niet goed hoe hij er mee aan moet en 't eenige dat in dit geval te doen staat, uit loopen, doet-Ie, maar 't mag niet baten. Onver biddelijk rolt de bal in 't verlaten doel (31) Rassier volgt het voorrveeld van Abegglen en rent in de richting van v. d. Meulen, maar van Kol weet op 't laatste oogenblik den man oj zij te zetten. Dan is 't woord weer aan Holland en een fraaie, gevaarlijke schuiver van Tap brengt hel Zwitsersche doel oven in benauwing, maar de man met den nauwelijks uit te spreken naam Tedt weer. 't Valt ons op, dat de Zwitser, dia blijkbaar niet bang is voor hoekschoppen, tel kens den bal naar achteren tipt, al moet erkend dat vangen en klemmen in de gegeven om standigheden, hetgeen ook weer pleit voor de welgerichtheid en ae felheid der Hollandsche schoten, niet wel mogelijk is. Nadat de' Zwitsersche spil een poging heeffi gedaan om het werk der voorhoede te irnitee- ren en een formidabel schot heeft gelost, dat echter naast gaat, komt de ver opgedrongen van Kol te vallen, hij herstelt zich niet vlug genoeg, eenige Zwitsers komen ongehinderd voor onzen doelman en de linksbuiten Grimm jaagt een goed door den rechtsbuiten geplaats ten bal langs van der Meulen. Dc stand 32. 't Gaat spannen. We weten 't bij ervaring, dat de Zwitsers er de mannetjes niet naai zijn om een wedstrijd gewonnen te geven, om den moed te laten zakken. Integendeel, 't valt te constateerefl, dat ze weten wat Ausdauer is en dat ze van geen wijken willen weten. Van Kol voert nu weer geestdriftig zijn schare aan, maar vooral heeft de aanvoerdei van ons nationale team het op van Heel ge munt en herhaaldelijk klinkt een „pak aan Puck" over 't veld. Hij kon niet een beteren partner gekozen hebben, want de Feyenoord© naar heeft weer een fijne partij gespeeld. 't Spel blijft nog op en neer golven, maai zoo veelvuldig als de Hollandsche aanvallen in de eerste helft waren, zijn ze nu niet meer Integendeel, de gasten komen herhaaldelijk oa stuimig op v. d. Meulen af en meermalen wordt ons doel ernstig bedreigd. Maar 't loopt goed af, met zelfs nog een aantal kansen aan den kant der onzen, die echter door den onver murwbaren Zwitserschen doelman hardnekkig worden te niet gedaan. Toch achten we de overwinning niet veilig binnen, voor het signaal van den arbiter aaD den wedstrijd eea einde maakt. ERD OVERMOED ONS BIJNA NOODLOTTIG Er was gisteren geen athletiek en geen sa menzang als voorspel van den internationalen wedstrijd in het Olympisch Stadion, maar er was weelde en warmte van zon en tinteling van licht en de streeling al van de lente. De politie* fanfare maakte er muzikale ommegangen en blies haar mooiste marschen het blinkend koper uit en hoog boven bet veld kwam een vliegtuig spelevaren op de ijle lucht. Het was zoo een aangenaam verblijf op de tribunes, die lang nog open vakken vertoonden mar- "i slotte toch aardig bezet bleken. landslip ploeg haar meerderheid iu een doel punt kon uitdrukken. Voor een groot gedeelte lag de schuld hiervan echter ook aan haar zelf. Immers het combiueeren, dat iu 't veld zoo aardig luktè, werd te ver doorgedreven en vooral in de nabijheid van 't doel te kort ge houden, zoodat hier talrijke spelers werden samengedrongen, waartusschen de bal moeilijk door te krijgen was. Vlak voor de rust kwam eindelijk het Hollandsche succes. Bakhuys had er een groot aandeel in, bij het eerste doelpunt werd hij flink geholpen door den Zwitserschen aanvoerder die den bal van zijn voet in eigen doel zag vliegen, maar het tweede, dat dadelijk er op volgde, was een juweeltje van eigen werk van den Zwollenaar, dat weer de herin nering opriep aan middenvoorspelers uit den gouden ouden tijd. Zoo leidde bij de rust Nederland met 20 en wijl in de tweede helft de zon mee was, rees de verwachting op een goeden eindstand. Die indruk werd versterkt toen een kwartier na de hervatting van Kol uit een strafschop den voorsprong tot 30 opvoerde. Dat het anders geloopen is, kwam door de psychologische fout, waarin de oranje-ploeg toen verviel. Men was van zijn meerderheid overtuigd, men ging over moedig spelen en de tegenpartij onderschatten. Vooral in de verdediging en wel speciaal het linkergedeelte liet zich verleiden tot het demon- streeren van meer listig dan afdoend werk, het gleed soms af tot een vermakelijkheidsvertoo- uing voor het publiek. Het gevolg was dat de Zwitsers vrij gemakkelijk aan een tegenpunt kwamen en 7 minuten later den achterstand tot 32 inliepen. Toen werden van Holland sche zijde de zaken weer serieus aangepakt, maar nu had men eenmaal de tegenpartij ge legenheid gegeven het geschokte zelfvertrou wen te herwinnen en het moreel hoog op te voeren zoodat de kwaliteit van hun spel ver beterde en het niet meer in de macht der onzen lag die wver neer te slaan en fie verloren meer heid in het veld' te herwinnen. Door deze fout, waaraan de aanvoerder van het Nederlandsch© elftal in groote mate inede schuldig was, kwam de Hollandsche zege, die alleszins verdiend was, ten slotte nog in gevaar. We hebben intusschen met 32 gewonnen, zoodat de verhouding weer volkomen hersteld is. Mem zie de cijfers: Nederland 8 4 0 4 8 17IS 1. Zwitserland 8 4 0 4 8 16—17 1. De o i-riiedigcr "van 't Nederlandsehe elftal ziet ch voor den tweeden keer gepasseerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5