Dinsdag 19 Maart 1929 Tweede Blad Pagina 1 t- HEERENTAAL DOM OF KWAADWILLIG. PROF. DR. H. HUYBERS f EM. PASTOOR J. G. E. H. KERBOSCH t HET R. K. WERKLIEDENVERBOND BENOEMINGEN DE PACIFICATIE VAN aardenburg HET HARINGPAKKERS- EN KUIPERSBEDRIJF DE NED. SPOORWEGEN VACANTIE-KAARTEN GEDURENDE DE PAASCHDAGEN De moderne techniek wordt stevig in dienst gesteld van de verkiezingen. En de Bociaal-democraten zijn niet de laatsten om zich van technische hulp te verzekeren. Een film die zwart op wit toont, hetgeen zij door eigen kracht deden, kon de S.D.A.P. niet samenstellen; zij laat het doen over aan anderen en praat zelf. De beste praters blijven praten: men heeft hun redevoeringen op gramofoonpla- ten vastgelegd, die voor een paar gulden per stuk geleverd worden. De sprekers kunnen op deze wijze zeggen waf. zij willen: zij behoeven niet eens meer te kleuren als zij volstrekte onwaarheden spreken. Maar er zijn nog erger dingen. De socialistische omroep-vereeniging lieit Zaterdagavond wat roode sprekers „praten en zoo hadden wij de eer en het genoegen den beroemden rechtsgeleerde, candidaat- notaris, oud-ambtenaar bij de rijksverzeke ringsbank, oud-wethouder van Zaandam, lid der Tweede Kamer en Hid van den Haag- schen gemeenteraad kortom mr. J. E. W. Duys te hooren. En deze gentleman heeft den onuitspreke lijk oorspronkelijken inval gehad, langs mechanischen weg te blijven verzekeren, dat, als Christus weer gekruisigd zou worden, de hedendaagsclie Christenen dit zouden doen. Er is taal waarop men niet antwoordt en de Zaandamsche navolger Christi zal wel geen antwoord verwachten ook. Zijn taaltje teekent de mentaliteit van „de" partij en don aanhang waarop deze re kent. T V De socialistische pers komt met een stukje Limburgsche geschiedenis, dat ook buiten Limburg meermalen voorkomt in den Paaschtijd. De socialisten zijn heelemaal niet tegen heit katholiek geloof, maar „Voorwaarts neemit graag alles op wat er tegen is en doeit er dan graag een hatelijkheidje bij. Wilt u de kopjes van het stuk? „Verzwaring van den doodstrijd". Dat klinkt al erg barbaarsch. Waarin bestond die verzwaring? Kopje nummer twee: „Hij mocht zijn wettige vrouw niest als echtgenoote erkennen". Het derde kopje volgt heel gewoon: „Het werk van de geestelijken in het Zuiden". De redactie heeft het hare gedaan en nu komit de berichtgever aan het woord. Men schrijft ons: Het tooneel speelt in "Waubach. Weet ge niiet, lezer, waar dit ligt? In Limburg, Zuid-Limburg, waar de geestelijke overheid in vele gevallen meer te vertellen heeft dan de wereldlijke. Hier leefde een echtpaar gelukkig, totdat de man ziek werd en In het St. Jozef-zleken- huis te Heerlen wejrd opgenomen. Hij was ernstig ziek en moest van de Heilige Sacramenten der Stervenden worden voor zien. Maar dit kon zoo maar niet; de man had in zijn leven een groote fout begaan, hij was wel wettig, maar niet kerkelijk gehuwd, dus hokte hij maar zoo met een vrouw. Alleen wanneer hij ver klaarde zijn wettige vrouw niet meer als echtgenoote te erkennen, kon hij „bediend" worden. En de man moet In zijn doodstrijd hiertoe zijn overgegaanHet is hier het land der burgerwachten, ter verdediging en beveiliging van het „wettig gezag". Voor het huwelijk geldt dit wettig gezag echtér absoluut niet. Zoo wórden de men- schon hier opgevoed". Wat een slechtheid van die geestelijken in Limburg. Wij kunnen zulke voorbeelden wel verschaffen van heel dichtbij. De socialistische pers moot toch weten, dait voor een katholiek een „burgerlijk huwe lijk" iiiet bindt in geweten maar alleen bur gerlijke verhoudingen regelt. Trouwt een katholiek op het stadhuis alleen, dan is hij nog niet in geweten getrouwd; sluit hij zijn huwelijk alleen burgerlijk, dan leeft hij in een onwettige samenleving. Deze toestand beteekenit voor een katho liek: leven in staat van doodzonde. Wil zoo Iemand nu de H.H. Sacramenten ontvangen, hetzij bij leven, hetzij bij sterven, dan moet deze toestand eerst opgeheven worden. Het gaat niet zoo gemakkelijk in de Ka tholieke Kerk. Het kan gebeuren dait het op heffen van zulk een toestand mogelijk is door een kerkelijk huwelijk. Maar de zaak kan niet altijd in orde wor den gemaakt. Ais een der twee „wettelijk" gehuwden, vroeger al eens een kerkelijk hu welijk aanging, dan zit er nietis op dan: van elkaar af. Zeker kan dat lastig zijn, maar men moet kiezen of deelen: ontvangen der H. H. Sacramenten met die absoluut nood zakelijke oplossing, of sterven zonder Ii.H. Sacramenten. Dat i3 in Limburg gebeurd en niets anders. En zooiels kan overal ter wereld, „zelfs" in Rotterdam en Amsterdam ge beuren. Of is het alleen maar te doen om „die geestelijken"? Dan zou de Kerk eigenlijk niet meer mogen leeren, hetgeen aan de sociaal democraten mishaagde? Zoover zijn wij nog niet. ZIJN LEVENSLOOP Prof. dr. H. F. M. Huybers. hoogiceraar aan de R. K. Universiteit in de algemeene en vaderlandsche geschiedenis der nieuwere tijden. Uit het rijke leven van Prof. Dr. H. Huy bers, wiens overlijden wij gisteren meldden, geven wij heden nog de volgende bijzonder heden. Dr. H. F. M. Huijbers werd 26 December 1881 als oudste zoon van notaris Huijbers te Utrecht geboren. Als jongen genoot hij zijn opleiding in het bekende Instituut St. Louis te Oudenbosch. Daarna volgde hij het Gymna sium te Utreoht, waar hij ook, wijl hij in deze stad woonachtig was, de Universiteit bezocht. 11 Juli 1913 promoveerde Huijbers cum laude tot doctor in de Nederiandsche Lette ren op een dissertatie „Don Juan van Oos tenrijk, Landvoogd der Nederlanden", een respectabele historische studie van 304 bladzijden waarvan in hot jaar daarop nog een tweede deel verscheen van 356 bladzijden. Kort daarna werd Dr. Huijbers aangezocht zelf zitting te nomen in liet bestuur van het Nuyensfonds. In 1910 werd Dr. Huijbers benoemd tot tijde lijk leeraar aan de Rijks H. B. S. te Goes, daarna was hij leeraar aan de Middelbare Landbouw school te Wageningen, welke later verplaatst werd naar Groningen. Vandaar ging hij over naar de Rijks H. B. S. te Bergen-op-Zoom, in 1913 werd hij benoemd tot leeraar aan 't Gymnasium te Tiel, en tege lijk tot docent in de geschiedenis aan de R. K. Leergangen te 's-Bosch, later te Tilburg. Vier jaren lang bleef Dr. Huijbers aan het Gymnasium te Tiel werkzaam, toen eisehten de drukke R. IC. Leergangen zijn gelieele per soonlijkheid voor zich op. Tien jaren lang doceerde Dr. Huijbers de geschiedenis aan de R. K. Leergangen. Onnoemlijk veel heeft Dr. Huijbers in deze tien jaren op historisch gebied gearbeid. In 1923 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de R. IC. Universiteit te Nijmegen in de algemeene en vaderlandsche gesoliiedenis der nieuwere tijden. DE STILLE OMGANG. Mgr. Aengenent ook deelnemer. Naar men ons nader mededeelt, beeft ook Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in den macht van Zaterdag op Zondag den Stillen Omgang medegemaakt. In gezelschap van zijn beide secretarissen heeft Mgr.' den tocht van Haarlem af te voet volbracht. Om zes uur des morgens beeft do Bisschop een H. Mis opgedragen in de kerk van het Begijnhof. MGR. MERISI Te Milaan is'dezer dagen de secretaris van den grooten kardinaal Ferrari, mgr. Merisi, overleden. In het St. Eliisabeth-gestioht te ICenkra.de is Vrijdag overleden op 76-jarigen leeftijd de Zeeir- Eerw. heer J. G. E. H. Kerbosch. HET COLLEGE TE KATWIJK Wordt gymnasium voor toekomstige missionarissen Het bekende Willibrordus-coUege te Katwijk dat in het begin van dit jaar in handen van de Paters Franciscanen is overgegaan, krijgt wel een andere bestemming n.l. opleiding van toekomstige missionarissen met gymnasiaal onderwijs maar het zal don ouden naam bewaren. Gisteren hebben de eerste Franciscanen, onder leiding van den directeur, pater mr. E. van der Helm het missie-college „Sint Willi- brord" betrokken. Nadat eenige gewenschte veranderingen zijn aangebracht, zullen In September a.s. de lessen aanvangen. EEN ACTIEVERGADERING De actie-vergadering, uitgaande, van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland zal gehouden worden in de beide zalen van Bellevue, Leid- schekade 90 te Amsterdam, op Zondag 7 April. VAN DEN LANDARBEIDERSBOND Staking te Haarlem opgeheven De staking bij den.R. K. Landarbeiders-bond te Haarlem is, naar de „Volkskr.'' meldt, giste ren opgeheven. Er zal een arbitrage-commissie worden benoemd, waarvoor Z. D. H. Mgr. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, als voorzit ter zal worden aangezocht. In het Bisdom Haarlem Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot Rector van het gesticht „De Voorzienigheid" te Soheveningen, den weleerw. heer L. Brink, die kapelaan was te 's Gra- venhage (H. Jacobus). DE RADIO EEN KATHOLIEKE ZAAK Priesters helpen den eigen omroep propageeren De voorzitter van den K. R- O- schrijft ons: Wij gaan den goeden weg op. Niet dat wij er vroeger niet op waren. Maar bet was nog niet de weg, die recht op het doel afgaat, niet die kortste en gemakkelijkste weg om er te komen. Dien weg zijn wij nu be treden. Onze gres lelijkheid maakt zich thans warm voor den K. R. O. Vroeger niet? Zeker maar niet zooals nu. Heel begrijpelijk. De heeren dachten, die voorzitter van den K. R. O., is er ook een van ons: die knapt de zaalk wel op. Wat zullen wij daarvan zeggen? Hij heeft z'n best gedaan bonderden arti kelen geschreven, heel bet land afgereisd, ge tracht overall propagandisten aan 't werk te stellen en, geholpen door zijn aan den K. R. O. met hart en ziel toegewijd personeel, heel ons volk in laaien gloed te zetten. De resultaten waren groot. De K. R. O. wies iedere week aan, soms wel met duizend contribuanten in enkele dagen. Maar de groote stroom, de overweldigende stroom, de stroom die alles meesleept, die ons minstens 80.000 Katholieke luisteraars toe voert (want die zijn er in ons land) Er lag nog te veel Ijs In de rivieren. 'tWas nog te koud. Maar nu is het ijs gaan smelten, vooral door de instelling van den radio-raad. Dat kwam met ons armzalig getal van twee zegge twee leden en door het groot getal V.A.R.A.-luisteraars, dat minstens even talrijk is als het onze en eigenlijk veel kleiner moest zijn maar nu zelfs met 2000 leden in de week toeneemt. A. B. K. schreef het in „Het Volk", dat men nu door de radio de huizen kon binnendringen en geen zalen voor vergaderingen meer noo dig had, die door invloed van geestelijkheid dikwijls niet te bekomen waren. En nu is men gaan begrijpen, dat niet alleen in de steden, maar ook op het platte land de gevaren drei gen, en koste wat het kost, de K. R. O. er bonen op gehouden moest worden. En nu gaat het den weg op den koristen den rechten weg, die naar het doel voert: onze geestelijkheid gaat nu haar geloovigen aanspre ken van den kansel, gelijk de bisschoppen het al verschillende malen deden in hun brie ven; zij gaat het Katholieke volk wijzen op het groote gewicht van de zaak. Nu zijn wij op den goeden weg. Onzen inspecteur, den heer Hohman, valt overal een sympathieke ont vangst ten deel. Nijmegen, Alkmaar, Heus- den, Eist, Tilbuirg, Llmmen, Grootebroek, Enkhuizen, Aalst, Thorn, Voorschoten, enz., enz. Zij volgen elkander op. En de oogst komt binnen, overvloediger dan wij gewoon waren. 't Wordt nu een echte Katholieke zaak. Zoo moet het. Aan onze geestelijkheid, hulde. De twistappel uit het strijdperk verdwenen. Wij meldden reeds, dat in «en vergadering van Vrijdag j.l. door den gemeenteraad, de Regentencolleges van het Burgergast- en Bur gerweeshuis, met de verschillende plaatselijke Armbesturen, gezamenlijk is besloten tot op heffing van de armeninstelllngen: Gast- en Weeshuis. Men schrijft ons hieromtrent nog het vol gende: Deze vergadering ving aan des avonds om 7 uur en pas tegen middernacht, na langdurige besprekingen en uitvoerige toelich tingen viel de beslissing. Een zeer belangrijk besluit is hiermede ge nomen. Tientallen van jaren werd er reeds een vin nige strijd gestreden om de beide instellingen Burgergast- en Weeshuis, welke Instellingen het beheer hadden over aanzienlijke bezittingen, een strijd, welke niet alleen de gemeente Aar denburg beroerde en tot vele wantoestanden aanleiding gaf, maar die ook in geheel Zeeland en ver daarbuiten met belangstelling werd ge volgd. De gerezen moeilijkbeden leken onoverkome lijk. En nu, vrijwel onverwacht, een rationeele oplossing: Opheffing der beide instellingen en verdeeling der bezittingen met een waarde van 7 tot 8 honderdduizend gulden onder, de ver schillende plaatselijke armbesturen. Wel was in Aardenburg 'bekend, dat er door het gemeentebestuur pogingen werden aan gewend, om do partijen nader tot elkander te brengen, en dat o.a. voorbesprekingen plaats hadden met den burgemeester en de voorzitters der verschillende armeninstellingen. Later volgden nog enkele vergaderingen, waarin een plan van verdeeling door den bur gemeester ontworpen, werd besproken, hetwelk de goedkeuring van alle partijen wegdroeg; maar veel drong hiervan tot de buitenwereld niet door. Totdat de uitslag van de nachtelijke vergadering van 15 dezer bekend werd, waarin bovengenoemde beslissing met algemeene stem men werd genomen. Door dit besluit, hetwelk nog aan de goed keuring van Ged. Staten van Zeeland is on derworpen, is de twistappel uit A'ardenburg'a strijdperk weggenomen. OPGRAVINGEN TE KISH Bevestiging van Bijbelsche bijzonderheden De opgravingen te Kish, eertijds een buur van het oude Babyion, hebben een frappante bevestiging gebracht van de geschiedenis van den Bij bels clion vloed, zooals die verhaald wordt in het boek Genesis, zegt prof. Langdon in de „Daily Telegraph", De actie te Vlaardingen en Maassluis „HET BEDRIJF LIJDT ONDER NATIONALE EN INTERNATIONALE CONCURRENTIE" ER WORDT OVER EEN KLEINE LOONSVERHOOGING GESPROKEN Door die vereeniging van Haringhandelaren is aan de werknemers in het Haringpaikkers- on Kuipersbedrijf te Vlaardingen en te Maas sluis een uitvoerige open brief overhandigd waarin o.m. het volgende geschreven woTdt: „Uit de circulaire, U Zaterdag 9 Maart j.l. uitgereikt, is U gebleken, dat wij genoodzaakt zijn met U allen, dus ook met de georganiseer- den, persoonlijk een contract af te sluiten, daar de vele onderhandelingen met de rakorgani saties niet tot het gewenschte resultaat heb ben geleid. Het aangaan van een persoonlijk contract beteekent op zich zelf niets bijzonders. Tot hiertoe hebben wij genoegen genomen met het beteekenen van een massaal contract door het dagelijksek bestuur der drie vakvei eenigingen en dat van onze vereeniging. En ofschoon over het algemeen beide par tijen zich behoorlijk daaraan gehouden heb ben wenschen wij in beider belang voortaan, zoowel patroon als werknemer, individueel te laten contracteeren, wijl de oude manier van verbintenis geen rechtsgeldigheid bezat. Dit is dus op zichzelf niets bijzonders. Om nog eens goed te laten uitkomen hoe onzerzijds al het mogelijke is gedaan, om met de drie organisaties tot een aceoord te komen, volgt een uitvoerige uiteenzetting en publi catie van -de door beide zijden gevoerde cor respondontie, waarna verklaard wordt dat hun nerzijds (Ver. van H. H.) d,e onderhandelingen in vollen ernst zijn gevoerd en daarbij ook zonder de organisaties er in te hooren, eenige loonen op de droge kuiperij zijn verhoogd. Dan volgt een uiteenzetting van de door de vakbonden gevraagde bemiddeling van dei. Rijksbemiddelaar, waarhij wordt opgemerkt, dat de ter conferentie afgevaardigde commis sie der Vereeniging geen verder mandaat had dan alle gevraagde inlichtingen te verschaffen van de loonuitkomaten over het afgefloopen jaar Deze loonuitkomsten spreken voor zichzelf, wa ren ook voor Z. Exc. den oud-Minister alles zins overzichtelijk en gaven een ander beeld dan bij menig ander door Z.Exc. beslecht ge schil. Dat er wenschen onvervuld blijven, aldus het schrijven, betwisten wij geen oogenblik. Hiervoor lijdt nu eenmaal ons bedrijf te veel onder nationale en internationale concurrentie. Wanneer echter de vakbonden te bekwamer tijd en naar we hopen heel spoedig „onze" loo nen aan de kustplaatsen hebben weten door te voeren, zullen wij onvoorwaardelijk gaarne 'n kleine l'oonsverhooging in het haringpakkers- badrijf aan onze leden voorstellen. Dan wordt nog gewezen op het aan de vak bonden gedane voorstel i.z. loon naar prestatie, waaraan de organisaties geen gevolg hebben wiillen geven. Tenslotte wordt met klem aangaraden ter voorkoming van een hardnekkigen strijd en een verwijdering tusschen patroons en arbeiders de voorgestelde loonovereenkomst te acceptee. ren. Behalve dat deze open brief persoonlijk is uitgereikt geworden, werd er Zaterdagavond per post nog eenzelfde exemplaar aan huis be zorgd. EXTRA GOEDERENTREINEN Hoewel de vaart nu weer overal open Is, heerscht er nog ernstige stagnatie In het goede renvervoer op de Nederiandsche Spoorwegen. Honderden Wagons staan bij de grenzen op doorvoer te wachten. In verband hierm.ee zullen op verschillende baanvakken' extra goederen treinen loopen. Hoewel de uitgifte van vacantiekaarten bij de Nederiandsche Spoorwegen als regel slechts plaats heeft om 't tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September, zullen dit jaar, naar we vernemen, bovendien van 29 Maart tot en met 3 April met het oog op de Paaschdagen vacan tiekaarten worden uitgegeven. KON- ned. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. Bouw derde hoogoven. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van den derden oven op het terrein van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden is reeds een aanvang ge maakt. Binnen korten tijd hoopt men met den eigenlijken bouw van dezen oven te kunnen be ginnen. EEN NIEUW OPGEDOKEN REMBRANDT. Wat in een oud deftig huis ontdqJU werd Naar dir. C. Hofstede de Groot aan de N. R. Ot. mededeelt, zijn onlangs in een deftig buis in Den Haag door erfenis twee portettem geko men, dtie onder den naam van „school van Rom- bramdit" gingen. Zij waren in een eenigszins verwaarloosden staat onder een ondoorschij nend vermis; men kon 'wel zien. dait zij van verschillende hand waren, ook wel, dat de vrouw beter was dau de man, doch voor het overige moest het resultaat eener reiniging worden afgewacht. Deze werd opgedragen aan de restaurateurs Sohuurink en Adama te Den Haag. Toen deze begonnen, in den rechter be nedenhoek den achtergrond van het dames- portret van het vuil en stof dér eeuwen te ont doen, vonden zij alras de echte handteekening van Rembrandt en het jaartal 1634. Bij verde ren voortgang der reiniging bleek dit geheel intact bewaard te zijn. Na de reiniging door de genoemde firma zijn de stukken weder in het huis van den eigenaar, die zijn naam niet wenscht genoemd te zien, teruggekeerd. GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Het uitbreidingsplan van Bodegraven. In een openbare zitting van Ged. Staten va» Zuid-Hollend zijn behandeld de bezwaren dooi de directie van de Ned, Spoorwegen ontwikkeld tegen een voorgestelde herziening van het uit breidingsplan 1925 der gemeente Bodegraven. De bezwaren^ van de Ned. spoorwegen waren, dat de gemeente beschikt heeft over grond, dte voor uitbreiding van het spoorwegemplacement bestemd is. Namens het Rijk en de Ned. Spoorwegen voerde de heer d-eTCanter aan, dat de bezwaren niet alleen gelden de nieuwe of kleine put, doch de groote put ten Westen van het voor plein van het station, welke bestemd is les en laadwag te worden, waarmee al rekening ia gehouden bij het maken van plannen. Het be- zwaar, dat de nieuwe put geldt is, dat daarop thans door de gemeente een nieuwe rooilijn ia getrokken, midden over den rijksgrond, waar door deze in waarde sterk achteruit gaat. De burgemeester van Bodegraven merkt op, dait over de groote put geen verschil van mee ning bestaat, deze grond blijft ter beschikking van de spoorwegen. Wat de kleine put betreft, deze is nooit voor spoorwegwerken geschikt, doch heeft alleen waarde" als bouwterrein. De nieuwe rooilijn geeft er een betere aansluiting. De rapporteur de heer v. Boeyen merkt op, dat in de situatie van de groote put niets wordt gewijzigd. Bezwaren daartegen hadden In 1925 moeten worden ingebracht. De heer de Kanter zeide, wat de groot put betreft, tevreden te zijn als deze grond voor plantsoen bestemd wordt en te allen tijde kan worden opgeëlscht, hetgeen de bungemeestei van Bodegraven beaamde. Aangaande het an dere stuk bleef de heer de Kanter echter o® het standpunt, dat waardevermindering het ge volg was van de wijziging. ERNSTIG MOTORONGELUK. Twee dooden. Gistermorgen werd onder de gemeente Dorst bij Breda een geheel verbrijzeld motorrijwiel gevonden. In de onmidellijke nabijheid werdei aangetroffen de vreeselijk verminkte lijken vat een tweetal jeugdige personen. Het ongeluk schijnt in den nacht van Zondag op Maandag gebeurd te zijn. Vermoed wordt dat men tegen een boom is gereden. Later zijn de lijken herkend als die van den 19-jarigem A. J. J. de Kok, Havenstraat 26, Tilburg en W. v. Berkel, 2e Herstalschestraat te Tilburg. Tragische bijzonderheden Omtrent dit ernstig ongeval meldt het „Dag blad v. N.Br." nog, dat In den nacht van Zoit dag op Maandag, ongeveer half één, de heei J. van Gooi te Dorst van uit zijn café een ge weldigen slag hoorde. Hij ging naar buiten, doch zag niets, waarna liij zich ter ruste begal Maandagmorgen om half zes werd hij echter door een voerman gewekt met de mededeeling( dat een goede honderd meter van zijn woning twee lijken langs den weg lagen. Hij ging onmiddellijk daarheen en zag ach ter een boom twee lijken van jonge mannen liggen, benevens een geheel in elkaar gedruk te» Indian motor. Uit de situatie ter plaatse bleek, dat de mo tor uit de richting Breda Is komen rijden. Hei was aan de sporen te zien, dat de motor uit d« rechterbocht is geslagen, langs de woning van den heer van Mook Is gereden en zoo met een groote snelheid tegen een boom is gebotst. D« slag is zóó hevig geweest, dat de nummerplaat van den motor in den boom is gedrongen. De motorbestuurder was geheel verwrongen tusschen. den motor. De ongelukkige moet ver moedelijk op slag gedood zijn. De duopassagiei lag daarentegen geheel uitgestrekt met zijn handen krampachtig in een heg geklemd. AUTO TE WATER. Heer en dame met moeite gered. Gistermiddag reeds plotseling 'n luxe auto oj den Haarlemmerweg nabij de v. Halstr. t« A'dam in de vaart. In den wagen zaten 'n heer en 'n dame. Onmiddellijk begaven zich 'n paar omstanders te water. Zij sneden de kap van den auto open en slaagden er zoodoende in het ia levensgevaar verkeerende echtpaar te redden Man en vrouw kwamen er, dank zij dit kor daat optreden, g-oed af. DOLLE KOE IN EEN SLAGERIJ De knecht werd eenige malen op de hoorm genomen Toen In de afgeloopen week bij een slagen te Roosendaal door een knecht, een koe d*i slagerij werd binnengeleid, om geslacht Ui worden, ging het dier plotseling zijn be geleider te lijf! Het nam den slagersknechil op de hoorns en wierp hém door bet lokaaL Dit feit werd eenige malen herhaald en het had leelijk met den slagersknecht kunnea afloopen, wanneer zijn baas er niet ln was geslaagd, hem na den derden worp te grijpen en buiten het slachtlokaal te sleepen, waarna de deur werd gesloten, aldus „De Courant". Een ontboden marechaussee heeft vervol gens het dier met geweerschoten weten te bedwingen. INBRAAK IN EEN CHEMISCHE FABRIEK Slechts honderd gulden als buit Gistermorgen toen het personeel op het kantoor verscheen, werd ontdekt dat. d-ea nachts was ingebroken in het kantoor dor fabriek, gelegen aan den Pesserstraatweg te Hoogeveen, waar chemische producten ver vaardigd worden. De inbrekers schijnen met een breekijzer den toegang geforceerd te hebben en van daar den weg gevonden te hebben naar het kantoor waar eenig geld was achtergebleven; het bedroeg een kleine 100. Een gulden was nog tegen den kant van het geldkistje blijven zitten. De op het kantoor aanwezige les®» naar ls niet geopend. PROEVEN MET VER-ZIEN Einde dezer, of begin volgende week. zullen met het vèr-zien, volgens het Engelschfl systeem Baird, proeven worden genomen vis den zender Berlijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5