DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Wandgedierte fefeail'-' ••"«"li ItMfNMii 1 52ste Jaargan? Donderdag 21 Maart 1929 No. S5370 Dit nummer bestaat uit drie bladen HET WERK DER SOCIALISTISCHE RAADSFRACTIE. STADSNIEUWS W. VA^i LOOF* KUNST-AGENDA DE R. H. B. S. JUBILEERT Laat nu uw woning zuiveren van ZUIVERAARS van gebouwen en schepen Kamerlingh-Onnesiaan 124a, Schiedam AGENDA i mi.- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25. per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcbèque en girodienst 81440 ADVEltTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusscben den tekst 60 ct per rc^el. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct, elk woord meer 5 ct tot'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Telken jare wordt in een huishoudelijke vergadering van de afdecling der sociaal democratische arbeiderspartij verslag uitge bracht over het werk der sociaal-democra tische raadsfractie in het afgeloopcn jaar. Er viel niet veel te vermelden, ditmaal: „er kwamen vanuit den raad, in 't bijzon der van onze fractie, geen voorstellen Of in terpellaties", heei het i:n het verslag, zooals wij dat in „Voorwaarts" vinden opgenomen. Dies heeft de rapporteur sich op de vlakte gehouden, zich tot een algemeen praatje be paald en dan is hij daarbij nog niet eens erg gelukkig. Zeo krijgt „vriend van Pelt" hetzelfde pluimpje als het vonig jaar voor het werk zaam aandeel dat hij gehad heeft aan de voorbereiding van het abattoirvoors'tel. De socialistische kiezers zouden hebben kunnen vergeten, dat er nog een „vriend van Pelt" bestaat. Geen melding vinden we er echter van gemaakt, dat de woordvoerder van de S. D. A, P. bij de beslissing over het abat- toirvoorstel het hoofd zoo hoog droeg, dat hij mogelijkheid van samenwerking met de gemeente Vlaardingen, hoezeer in het belang èn van onze èn van die gemeente, trachtte te verijdelen. Ten aanzien van het onderwijs lezen we, dat cr van lieverlede meerdere boventallige leerkrachten zijn gekomen. Wat we echter niet. te lezen krijgen is, dat voor die boven tallige leerkrachten wethouder de Bruin aan het bijzondere onderwijs de rechten heeft moeten toekennon, die hij het op listige wijze had trachten te onthouden. Wat wij niet vermeld vinden ook is, dat. de sociaal-democratische raadsfractie zich met hand en tand verzette tegen de uitbrei ding va,n ons politiekorps met twee man, een uitbreiding uitsluitend in het belang van een behoorlijken diensttijd van hel korps. Laat ons intusschen niet op alle slakken zout leggen. Het verslag ademt lang niet dien geest van zelfgenoegzaamheid welke zijn voorganger kenmerkte. Het is niet meer de S. D. A. P. die alleen alles heeft gedaan, of onder wier druk alles tot stand is geko men, en dat wil voor een dergelijk verslag al heel wat zeggen. Niettemin mogen we niet verzwijgen men zou het ons van socialistische zijde kwalijk kunnen nemen dat het verslag der melding van maakt, hoe door de sociaal-democratische fractie rnee.rdere zaken zijn aangesneden, waarbij met name wordt genoemd „de samenstel ling der commissies en de manieren van Srlirokkerigen Gijs". We hebben ten aanzien van deze aange legenheid al genoeg gezegd en zullen niet in herhaling treden. Misschien is het evenwel niet onvermakelijk hier even te citeeron wat wij over een soortgelijke kwestie welke zich in den jare 1927 in een andere gemeente voordeed, vonden Ziet hier: „Een krachtig protest is gehoord van den kant der coalitie in verhand met het feit dat de democratische meerderheid bij de samenstelling van de raadscommissies ge zorgd heeft, dat ook in die commissie de democratische meerderheid tot uiting is ge komen. Ook was men niet te spreken over de houding van de meerderheid, die bo vendien aanwees uit welke per sonen de minderheid in de commissies zon bestaan. La ten we nu eens kalm en nuchter gaan be kijken in hoeverre de coalitie zich het recht mocht aanmatigen tegen de gevolgde metho de bij de samenstelling van de commissie te protesteeren Zou de meerderheid niet voor dwaas worden uitgemaakt als zij zichzelf tot min derheid in de commissies promoveerde? Wèl een meerderheid in B. en W„ wèl een meerderheid in den raad en niet in de com missies? Het is bij het waanzinnige af er maar een oogenbdik aan te denken, dat de 11 democraten tot het plegen van zoo'n dom me daad in staat zouden zijn. En nu de aanwijzing van de personen die buiten de meerderheidsleden in de commis sies zitting mochten nemen. Van welk standpunt ging de meerderheid uit? De wethouders, voortkomende uit de zoo vaak genoemde „elf" krijgen een zware taak. Een huns inziens verkeerd regiem omzetten: hét inhalen van een grooten ach terstand; herstellen wat in voorgaande jaren was bedorven; dit alles te zamen, zou een enormen en gestadigen arbeid vergen, een arbeid niet van veel praten, maar van han delen. En dus bepaalde de democratische meerderheid er zich toe, zonder maar één lid uit te sluiten, de commissies aan te vullen naar bekwaamheid, waarhij men tege lijk wilde pogen de commissies zóó te groe- peeren, dat vruchtbare samenwerking zoo veel mogelijk gewaarborgd zou zijn". DE „LONDON", ENGELAND'B LAATST GEBOUWDE KRUISER, werd dezer dagen door 15000 menseen bezichtigd. Welnu, van wien zijn deze woorden? Wie verdedigt hier niet alleen het stelsel dat de meerderheid van den raad ook in de com missies tot uitdrukking moet komen, maar bovendien, iets wat hier gelukkig nimmer door rechts werd toegepast, dat de meerderheid ook de personen aanwijst uit de minderheid die waardig worden bevon den in éen bepaalde commissie te worden benoemd? De schrijver van dit citaat is de heer K. R. van Staal, wethouder van Gouda, on betwist. leider van de S. D. A. P. in die, gemeente. Men kan het citaat vinden op de bladzijden 15 en 16 van de brochure; „Wat de Haadsbegrooting 1928 ons leerde", een bundel overdrukken uit het „Goudsch Volksblad", kopblad van „Voorwaarts". We zullen er geen commentaar op leveren. We passen er ook voor het in alle deelen te on derschrijven. Maar wanneer de S. D. A. P- ten onzent zich verongelijkt acht, laat ze dan even de woorden van „partijgenoot van Staal" overlezen. Misschien vindt ze het dan beter over die vermeende verongelijking, in het licht van wat haar vrienden elders zich veroorloven, toch maar te zwijgen. JUBILEUM Gisteren herdacht de heer Jac. Seheffer den dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de firma Gebr. v. Noortwijk, alhier. Om 12 uur verzamelden zich de jubilaris met diens familie en het personeel op het kantoor der firma. De heer Seheffer werd daar door een der firmanten toegesproken met har telijke woorden van waardeerhig voor zijn per soon en zijn arbeid. Als geschenk werd aange boden een gouden horloge en een cadeau on der couvert. Namens het personeel sprak de heer Wilson, die als geschenk der collega's een plateel bloempot met palm aanbood. Het dames-perso neel bood bloemen aan. KATHOLIEK LEVEN Gisterenmiddag bezocht een clubje leden van „Katholiek Leven" de Gemeentelijke Vuilver branding aan de Brielsehe Laan te Rotterdam. Onder deskundige leiding werden zij rondge voerd door deze inrichting, waar het vuil, aan gevoerd met schuiten en vuilniswagens, ih groote bakken wordt gestort, welke op hun beurt langs een transportbaan boven de ovens warden gebracht. Het vuil wordt dan in deza geweldige ovens uitgestort, waan- al het brand bare in vlammen opgaat en de z.g. slakken na afkoeling door besproeiing en na verwijdering van het aanwezige metaal door magneten, wor den gemalen en als bouwstof worden benut. Ooik kadavers van aan besmettelijke ziekten lijdende dieren worden in deze inrichting op die wijze geheel vernietigd. De opgewekte hitte verwarmt een aantal stoomketels waardoor weer eenige dynamo's in beweging worden gebracht, die eventueel ruim in staat zouden zijn', het geheele Rotterdamsche tramnet van electrisehen stroom te voorzien. Uit een en ander blijkt wel dat dit bedrijf behalve uit hygiënischoogpunt ook in finan cieel opzicht bevredigend werkt. Na deze interessante excursie keerden de Schiedammers dan ook zeer voldaan huis waarts,. TUINBOUWVEREENIGING „BUITENLEVEN" De Tuinhouwvereeniging „Buitenleven" heeft dezer dagen in hotel Beijersbergen haar jaarver gadering gehouden. Na ópening door den voor zitter werden de notulen van de vorige ver gadering voorgelezen en goedgekeurd. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden uitgebracht en goedgekeurd. Het aantal leden bleek 44 te bedragen terwijl een saldo in kas wa« -an 55.20. In het ver slag van den secretaris werd o.a. meegedeeld, dat aan verschillende huurders de huur van hun tuintjes werd opgezegd, terwijl niet steeds gelegenheid werd gegeven om een anderen tuin in te huren. Het schijnt dat bij autoriteiten meer gevoeld wordt voor het uitgeven en in stand houden van sportterreinen dan van fa- mi lietuiht jee, terwijl deze laatste toch van een evengroot sociaal belang zijn als de sport terreinen en bovendien nog de parken ver fraaien, zonder dat het aan de gemeente iets kost. Naar aanleiding hiervan werd een ver zoekschrift aan B. en W. ingediend, om voor familietuintjes een meer blijvend terrein be schikbaar te stellen. Als antwoord hierop werd bericht ontvan gen, dat het plan bestaar, om den Klein-Bab- berspolder na opspuiting t.z.t. voor bosch- en tuinaanleg te bestemmen. Op een verzoek van de vereendging voor school- en werktuinen om financieelen steun werd gunstig beschikt. Nog was, volgens het verslag van den secre taris een verzoek ingekomen van den bond van volkstuinders in Amsterdam, om te komen tot een algemeen verbond van voittostuinvereenj- gingen in Nederland. liét verbond heeft ten doel de belangen der volkstuinders als zoo danig in den ruimsten zin te bevorderen en werkzaam te zijn o.a. tot het verkrijgen van een wettelijke bescherming der volkstuinen. De bedoeling is ook om een orgaan uit te geven. De heer Geurtzen heeft als afgevaardigde van den hond deelgenomen aan een bespreking te Amsterdam waarover bij ter vergadering eenige mededeelingen deed. Op 9 Mei a.s. zullen te Amsterdam op het le congres statuten en reglement worden vastgesteld. Het bestuur kreeg van de vergadering eem vrij mandaat om zich t.z.t. al' of niet aan te sluiten. Vervolgens werden de aan de beurt van af treding zijnde bestuursleden de heeren van Hattem, Geurtzen en Hamstra herkozen Als laatste punt op de agenda stond een le zing van den heer Geurtzen over het onder werp: Hoe bemest ik i. 'jn tuin? Een kort resumé volgt hier. Door het groeien der planten worden aan den grond vele stoffen onttrokken, die we in de vorm van mest weer moeten aanvullen en liefst zoodanig, dat er steeds een overschot is van meststoffen. We onderscheiden stalmest en kunstmest. Kunstmest wordt ook wel hulp- mest genoemd. Dit wijst er reeds op, dat we het zonder stalmest moeilijk kunnen stellen. Stalmest brengt humus in den grond, bevor dert de losheid van den bodem en bevordert daardoor de omzetting van de mest en de op neming door de gewassen. Dit alles is vooral voor zandgronden van het meeste belang. BIJ het koopen van stalmest is het zaak een goede kwaliteit te krijgen. Hoe betér de boer zijn vee voedert, des te beter zal die mest zijn Het op een gunstige wijze bewaren van de mest speelt ook een groote rol en dit is het juist, wat bij vele boeren te wenschen overlaat De toe te dienen normale hoeveelheid is 1 M3 per are. Kunstmest Wordt vaak gegeven om de planten vlugger te laten groeien, terwijl dan die soort wordt toegediend waaraan een gewas speciaal behoefte heeft. De kunststoffen die we gebruiken bevatten stikstof, fosfor, kali en kalk. Voor het eerste nemen we zwavelzuur of ChilisaJpeter, voor heft tweede Thomas slakkenmeel of superfor- faat, voor het derde patentkali of kalizout en IE ROTTERDAM 21 Maar t: Groote Doelezaal, 5e en laatste concert „Eruditio Musica", 8 uur. Groote Schouwburg, De getemde feeks (Nw. Ned. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 23 Maart: Groote Doelezaal, 9e pop. Zater dagmiddagconcert. Rott. Philh. Orkest, 3 uur. 24 .Maart: Groote Schouwburg, Merijutje Gijzon's Jeugd (Rott. Hofst.tooneel) 2 uur (voor volwasssenenGroote Doelezaal, 8e en laatste middagconcert, Residentieoikest, half. 3 uur. voor het vierde kalkmergel of schelpkalk of landhouwkalk of Luiksche kluitltalk. Stalmest eri kunstmest kunnen wel afwis selend om het andere jaar worden gebruikt. Naar aanleiding van het gesprokene wer den nog eenige vragen gesteld, die door den spreker uitvoerig werden beantwoord. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering waarop o.m. aanwezig was de Eerw. Broeder Overste, als bestuurslid van de vereeniging van school- en werktudnen, waarvan de be stuursleden tot bijwoning der vergadering waren uitgenoodigd. GEEN FEESTELIJKE HERDENKING De Rijks H. B. S. hier ter stede zal dit jaar 60 jaar bestaan. Het ligt, naar wij vernemen, niet in de bedoe ling, dit jubileum feestelijk te herdenken. R. K S. V. EXCELSIOR Wedstrijdprogramma Zondag a.s. L. en S. 1—Excelsior 1, 2 uur, D. Haverkorn. Excelsior 2Spartaan 2, 2 uur, J. Zom. Excelsior 3Aeolus 2 12 uur, W. Addiks. Celer 3Excelsior 4, 2 uur L. J. Brandt. Zaterdag a.s.: Excelsior aActivitas a 3 uur, Th. v. Deur- sen. Excelsior bDuiven b, 4 uur, C. Witberg. St. Lodewijk d—Excelsior c 3 uur G. Kialing. Een uitgebreid en belangrijk programma! Het le elftal gaat z'n onmiddellijken concur- rent. in Scheveningen opzoeken. Er zal hard gewerkt moeten worden, doch kans op succes is aanwezig. De wedstrijden der lagere elftallen zullen wel heel wat puntjes opleveren en het zou ons niet Verwonderen, indien alles gewonnen werd. door dc fa. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 19 Maart. GEBOREN: Helena Maria, d. v. E. W. Komiek en M. Meijer, Huijsmansstraat 90; Maria Theresia Petronella, d. v. W. P. de Veld en M. T. Elgers, Snelliusstraat 50. GEHUWD: C. A. Bouwer, 25 j. en S. Verkade 21 j.; J. W. Janse 21 j. en J. van Uden, 19 j.; J. Blazer 29 j. en L. van Dijk 22 j. OVERLEDEN: J. P. Akkermans, wed. F. Hofman, 75 j., Brouwerstraat; M. H. Jeijsman, 73 j. Nieuwe Haven; H. A. D. van der Meer, 5 j., Boterstraat. Keel. 4215 Sl 6 lederen Zondag Patronaat St. Dominicus Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van hall acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaali bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl, nian-i nenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Kathol Mek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van balf acht to| halt tien, gelegenheid tot het afhalen van naai» werk bij de Theseslavereeniglng aan het ge- bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring lederen Woensdag Patronaat St. Dominicus zaagles In het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen. uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Kath. Kring. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningsavond van de R. IC E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Heden R. K. Bakkersgezellenbond St. Clemeu=, ver» gadexing op Donderdag 21 Maart des avonds 8 uur in den R. K. Volkshond alhier Ver» zoeke dringend aller opkomst. Woensdag 3 April R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden. Ledenvergadering in den Kath. Kring. Aanvang S'/2 uur. Woensdag 10 April R. K. Meisjes, werkzaam in de industrieën. Jeugdavond in de Groote zaal van den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 21 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. f 17.50 per H.L. H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 21 Maart. Men noteert vooi; Meiasse-spiritus f 31.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.per H. Li. Spoeling Noteering f 2.40. HET ALTAAR VAH HET KAPELLETJE waarin voor de bewonera van 't Woonwagenkamp te Schiedam een Missie werd gehouden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1