MAN VAN GROOTEN EENVOUD, DIEP GELOOF EN STERK VELDHEERSTALENT Donderla^ 21 Maart 1929 Derde Biad Pagina 1 DE OPPERBEVELHEBBER IN ACTIE FOCH WAS GEEN MILITAIRIST T HET OVERLIJDEN DE LEVENSLOOP VAN FOCH ALS MENSCH EN SOLDAAT FOCH ALS VELDHEER MAARSCHALK FOCH OVERLEDEN Frankrijk heeft tijdens den oorlog meer generaals gehad, die niet aarzelden in het openbaar te knielen. De meesten waren zoo. Er waren er onder, die daarna een bevelvoer dersschap hebben uitgeoefend en nog uitoefe nen in de rangen van de Katholieke actie. Foch heeft er zich altijd toe bepaald, slechte een krijgsman te zijn met de zorgvuldig afge bakende taak. Maar ook op de oogenblikken, dat het voor zijn loophaan gevaarlijk kon zijn, aarzelde hij niet te belijden. Een voorbeeld? Ziehier: De wijmetselaars verwoestingen hadden in het onder de kluisters der vrijdenkers zwoe gende Frankrijk, ook het leger bereikt: de officieren, die Katholiek waren, werden weg- geknauwd of in de meeafce gevallen van hun bevordering beroofd. De ontreddering van het leger kon niet untbdijven. De Fransche hooge krijgsschool voor de bevelvoerende officieren, was door begunstiging en de baantjesjacht In een staat van ontreddering vervallen. In 1907 was de toestand zoo, dat Clemenceau toen reeds hij het mes in de wonde zou zetten. Clemenceau riep Foch, die één van haar ver- maardste professoren is geweest, en hood hem de leiding aan van de school, 't Was misschien de eerste keer, dat Foch versteld stond. „Meneer de Minister", zeide Foch, die een zoo tegen de radicale traditie ingaande benoe-. ming, de meest eervolle, waarnaar de jonge hoofdofficier kon streven, met geen mogelijk heid kon verwachten, „Meneer de minister, men heeft u niet alles gezegd. Men heeft niet gezegd, dat ik een broer heb, die Jesuiet is!" „Kan me niet schelen", was het antwoord van den rondborstigen Clemenceau, en de benoeming volgde, die een groote eer zou blijven voor de heide mannen, die zioh later onder zulke tra gische omstandigheden zouden hervinden als de heideredders van het land. De rol van Foch tijdens den oorlog is voora, hekend, sinds, het besluit der bondgenooien in 1918 om de gezamenlijke legers onder een eenig oppercommando te brengen en daardoor de opperleiding van alle operaties in één hand te concentreeren. Dit besluit, dat van zulk een grooten invloed is geweest op den afloop van den oorlog, werd niet weinig vergemakkelijkt, door Foch's karaktereigenschappen en door den bijna fabelachtigen staat van dienst als veld heer. Die staat van dienst had hem in namv contact gebracht met alle legers en reeds in 1914, in het hijzonder op het Yser- en Lysfront, 'had hij feitelijk de Belgisch-Engelsch-Franscfre operaties alleen gedirigeerd. Wat dan ook niet zoo algemeen bekend kan worden geacht, is dat Foch van stonde af aan aan alle groote beslissingen heeft d men en de voornaamste heeft geleid. Twee noodzakelijkheden waren un gunstig verloop der grensoffensieven gebleken. In de eerste plaats een geweldige opruiming te houden onder de generaals, waarvan velen door de politiek hun post hadden bereikt, en hun vervanging door knappe menschen en in de tweede plaats de stategische terugtocht, die zelfs tot achter Parijs zou hebben kunnen plaats hebben en de vorming van een groot reserveleger, dat op 'n gunstig moment slag zou kunnen leveren tot het uitlokken van een beslissing. De Marneslag werd voorbereid, onder welke bittere omstandigheden voor Foch! Hij was zonder bericht van zijn zoon Germain, die als vaandrig dienst genomen had en van zijn schoonzoon kapitein Bécourt. Beiden waren ge vallen. Weldra was het Noorden het tooneel van den strijd. Op 4 October kreeg Foch bevel, Chalons te verlaten en als helper van den opperbevel hebber onmiddellijk naar Cassel te trekken en daar de verbinding tussehen de drie bondge- nooten te bewerkstelligen. Hij had de delicate taak, met een belangrijk deel van het Fransche leger de zwichtende Belgische en Engelsche legers te steunen. Theoretisch moest elk dei- legermachten Tan hun eigen ohefs, den koning der Belgen en maarschalk Freneh, hun orders Wijven ontvangen, maar practisch was het Foch, die commandeerde, en dat zulks mogelijk was sproot voort uit zijn prachtige kwaliteiten in den omgang met die ohefs. Dén 26 sten Maart 1918 had te Doullens de beslissing plaats, die de samenwerking van alle strijdkrachten verzekerde en Foch maak te tot opperbevelhebber van alle legers die tegen Duitscbland streden. Het zag er op dat oogenblik donker uit. Van Maart tot Mei hadden de Duitsche legers groote voordeelen behaald, ook al hadden zij geen doel bereikt. Maart had de poging tot door breken van het Engelsche en Fransche front gebracht, waardoor de vijand tot vóór Amiens was gekomen; April had de Engelschen van Armentières doen terugwerpen tot Hasebrouck; Mei had de Duitschers weer in de nabijheid van Parijs gebracht tot Chateau Thierry. Do eenige, die optimist bleef, was Foch. Hij bleef het geheel klaar overzien en durfde uitspreken, dat de toestand zoo slecht niet was. In een onderhoud met Lloyd George zeide hij: „Ik hen liever in mijn plaats, dan in die van den Duitsohen generalissimus". Bij de con ferentie van Doullens, waarbij hij tot generalis simus werd aangewezen, wees hij met zijn stok op de kaart een plaats aan waar hij den vijand zou staande houden. Op Juli liet hij den aanval beginnen aan de Marne, in Champagne en van dat oogenblik af wairen hét de onophoudelijke aanvallen, die de Duitschers terugdrongen. Foch's operatie was glansrijk gelukt en den 7den Augustus zond Clemenceau hem den hiisitovischen brief, waarbij aan Foch de waar digheid van maarschalk van Frankrijk wordt toegekend. Foch's strategie bereikte, dat, naidat sinds 15 Juli het laatste groote Duitech< offensief gebroken was, het moreel der Duit* schers geheel werd omgeworpen en de verbonr den legers hun overmacht konden toonen, to# dat eindelijk te Rothondes de wapenstilstand kon worden geblazen, toen Duitsehland genad^ moest vragen. Was het de overwinnende krijsman, die zjjn( succes wiide voortzetten en voor goed zijn tegenstander in de pan wiide hakken en in des dorst naar triomfen den ontredderden vjjan4 wilde vervolgen? De diplomatie vroeg aan maarschalk FocH. of het militair succes groot genoeg was omj den wapenstilstand toe te staan en de veldheejj antwoordde: voldoende. Eenvoudiger overwinnaar is niet aan te wij- zen. De veldheer, die den 14den Juli 1919 door d# Are de Triomph reed om aan het h-oofd van do geallieerde legers de huldiging van Parijs, tg ontvangst te nemen, was doodsbleek en paard en ruiter leken een mechanisch bewogen stand* beeld. Foch wist- wat de overwinning beteekem de, hij wist ook wat ze gekost had. Diepe ernst^ dat is altijd de geest van Foch geweest. Toon» beeld van den Franschen officier, die allereerst! een vader voor zijn soldaten wil zijn, heeft hij na de overwinning, toen allerwegen zijn hul» diging gepoogd werd, nooit anders gedaan dan zichzelf wegcijferen en het diepe bewustzijn, dat in hem leefde, naar buiten brengen, bet be< wustzijn van het bijna bovcnmcnschelijk offer der soldaten, die in het vijfde jaar van bet leven in slijk en gevaar waren, of In den loop van meer dan vier jaren oorlog den dood gevonden hadden, aldus de ontzaglijke lijken* stapels vormend, die voor het vaderland een slagboom moesten zijn. De groote doode was een groot karakter en een groot veldheer. Hij heeft een onuitwisch* baren naam in de wereldgeschiedenis gelaten. En het is niet alleen Frankrijk, het zijn Diet alleen de ex-bondgenooten, die dat erkennen, Laat ons bidden, dat mannen als de over* ledene, nooit meer noodig zijn en dat volke* rengesehilien op andere wijze dan door wapen geweld worden opgelost. li Juli te Parijs; Het groote Fransche feest, tcaar maarschalk Foch, aan het hoofd i1 van den generalén Staf, alè Overwinnaar zijn Intocht houdt in de Fransche hoofdstad Onze Parijsche correspondent seint d.d. gisteren: Maarschalk Ferdinand Foch is, ondanks blies, in' 'zekeren zin toch nog onverwacht overleden. Zijn verscheiden had bedennamiddag te kwart vóór zes plaats, ten gevolge van hart- Bwak-te, zooals het officieele bericht luidt. De laatste mededeelingen over zijn toe stand hadden nog eenige hoop gegeven, dat het einde nog wel eenigen tijd op zich zou laten wachten. Vandaag toch werd bericht, dat de afge- ioopen nacht beter was geweest, dan de vorige. Na consultatie hadden de doctoren heden morgen verklaard, dat Foch's toestand sta- tionnair was gebleven. Zelfs was er besloten, dat Foch in het vervolg in een gewoon bed zou kunnen slapen, daar de toestand van zijn longen verbeterd was en het niet meer noodig maakte, een speciaal bed voor hem beschik baar te stellen. Wel was de toestand van het hart ver ontrustend, maar dit was reeds eerder het geval. Al werd het overlijden van den maarschalk sedert geruimen tijd verwacht, In weerwjl van het gemaakt optimisme der bulletins van de geneesheer en. die hierbij gevolg hadden ge geven aan den weusch der familieleden, kwam de dood niettemin plotseling en werd zelfs de omgeving van den maftrschalk erdoor ver rast. Kort na vijf uur 's middags, na een zoo goed als normalen dag, had de maarschalk plotseling een hevigen aanval van benauwd heid. In allerijl werden de dokters gewaar schuwd. Inmiddels werden menschen gezonden naar de kerk van de H. Clotildie; zij keerden terug met den eenig aanwezigen priester, die den maarschalk voorwaardelijk het H, Oliesel toediende, daar Mij. niet wist, of dit niet reeds was geschied dooi* den gewonen biecht vader van maarschalk Foch pater L/hande S.J. Op dit oogenblik wekèn de levensgeesten van den zieke, die niet scheen te lijden. De familieleden van den maarschalk waren bij het sterfbed aanwezig. In de Fransche Kamer deed de minister president gisteravond mededeeling van het overlijden van maarschalk Foch. Gedurende de toespraak van. Poincaré had den alle Kamerleden, met uitzondering van de communisten en een klein deel der socialisten, zich van hun zetels verheven. De historische figuur, wier stoffelijk hulsel thans is neergestrekt om den jongsten dag te wachten, zal voortleven als een toonbeeld van de grootste militaire deugden, zooals die slechts gedragen kunnen worden door een persoonlijk heid, voor welke het wapengeweld een droeve noodzaak is, de vrede het kostbaarst stoffelijk heil. Neen, Foch's vaandel is nimmer bezoedeld geworden, zelfs niet lasterlijk. Hij was de groote ontwapenaar door zijn schitterend karakter, waartegen geen vijandschap kon worden gekoesterd. Na den roemrijken loop baan op het slagveld en welk een slagveld vluchtte hij, als een kind naar zijn moeder, naar de grot van Lourdes om zich aan de voe ten te werpen van het beeld in de rots, dat immer in zijn geest aanwezig was als dat van Haar, aan wier bijzondere bescherming hij zich van zijn prilste jeugd af had toevertrouwd. Wij hebben het ruiterstandbeeld van Cassel gezien. Onvergetelijk is echter de figuur van den nederigen soldaat, dien wij in 1920 hij de grot van Lourdes zagen bidden. Na de overwinningFoch te Versailles in gesprek met Pichon, ivaarbij beraadslaagd icordt over de vredesvooncaarden voor den overwonnen tegenstander. Wat de figuur van Foch zoo aantrekkelijk maakte, was zijn groote eenvoud, eenvoud, dien hij ook Jegde in zijn woord, dat hij spaarde. Ook hij kan een zwijger worden genoemd. Toch was hij eèn Zuiderling van heit zenuwach tige, lenige ras der Pyreneeënbevolking. Zijn vader was een hooge ambtenaar van de pre fectuur van Tarbes. In dat zeer provinciale stadje was Focb 2 October 1851 geboren. Foch bezocht met zijn ouderen broer Gabriël het lyceum van Tarbes. Een overplaatsing van zijn vader deed de beide jongens naar het seminarie van Polignan sturen voor de verdere voltooiing van hun opvoeding, en na een nieuwe overplaatsing naar het college Saint Michel, door de Jeeuieten te Saiut-Etienne ge houden. Ferdinand, die een buitengewoon wiskundige was, werd voor de miil'itaire loop baan bestemd, zijn broer voor de geestelijke studiën. De toekomstige maarschalk werd naar bet Saint Clément ooilege te Metz gezon den, waar de Jesuieitcn een grooten roep hadden voor de voorbereiding der leerlingen voor de militaire scholen. Te Metz had hij vooral den invloed ouder gaan van zijn leermeesters Pater La Courure, die een groot wiskundige was, en Pater Saussier, die zich als gewezen zeeofficier leven dig voor den begaafden leerling met het prach tige karakter interesseerde. Zijn groote loopbaan ving in 1890 aan, toen hij, tot luitenant-kolonel bevorderd, tot pro fessor werd benoemd aan de Hoogere Krijgs school, voor strategie en algemeene taktlek. Tien jaren lang was hij de roem van de school. De meeste generaals van tijdens den oorlog hadden zijn ónderwijs gevolgd. Van 1900 tot 1907 volgden eenige jaren van bevelvoering, totdat hij in 1907 de leiding der hoogere krijgs school kreeg. In 1911 werd hij devisie-generaal en in 1913 nam hij hetjbevel over het 20ste legercorps te Nancy en het was tijdens eenige vacantledagen, ln Bretagne doorgebracht, dat hij werd terug geroepen om eijn groote rol ln den wereldkrijg te gaan vervullen. Onmiddellijk nadat president Poincaré hem den maarschalksstaf heeft uitgereikt in spec- v teert Foch in zijn nieuwe waardigheid de troepen. Generaal Foch in zijn volle icerkkrachtde maarschalk in het vertrek dat hem tijdens den oorlog in het hoofdkwartier als werkkabinet diende. 1 2 l och en Joffre, belden met het symbool van hun waardigheid, den maarschalks- I* «Sr» {n de hand, passeeren op den nationalen feestdag den Triomfboog te Parijs,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9