Maandag 25 Maart 1929 Derde Blad Pagina t 1 OM DE ZEDELIJKHEID. j' HET R. K. ZIEKENFONDS „ST. JOANNES DE DEO" EN DE MIJ. TOT BEV. VAN DE GENEESKUNST DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VOLKSPARTIJ PLANTEN EN BLOEMEN VERNIELD AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN Men weet, boe bij de behandeling der Zieketwet, dank zij helt amendemenlt—Aal- berse, verschil is gemaakt tusschen gehuwde en ongehuwde moeders met dien verstande, dait laatstgenoemden geen wettelijke ziekite- gelduitkeering zullen kunnen ontvangen. Dit verschil werd in de Kamer aanvaard in een zuivor-rechitsch-linksche stemming, waarbij dominee Lingbeek naast links stond. Merkwaardig is zeker, hoe sterk heel de „vrijzinnig denkende" groep, zooals men dat noemt, het verschil tusschen de gehuwde en ongehuwde moeder trachtte weg te doezelen In teekening en artikel is men de rechter zijde te lijf gegaan en vooraanstaande man- n >n hebben niet geschroomd zich te uiten op een wijze, die beneden peil was Zoo schreef dr. v. d. Waerdon in „Hat Volk" van 13 Maart een artikel, dat hij be titelde ,Het brandmerk op moeder en kind" en waarin deze sociaal-democraat het voor stelde alsof wij katholieken met verachting op de ongehuwde moeders zouden neerzien. Dit is zoo buitengewoon brutaal omdat de heer v. d. Waerden als gewezen katholiek kan en moet weten, dat de Kerk ons leert altijd barmhartig te denken over onze naas ten, wie die ook zijn. Meer, zij doet ook wat en leert ons wat doen, want heit is on loochenbaar dat tallooze katholieken niet alleen geld maar eigen persoon levenslang opofferen, juist om ongehuwde moeders te helpen. De sociaal-democraten, die op dit gebied niets doen en niets willen doen, en aan wie liet zeker krankzinnig moet voorkomen, dat zooveel katholieken hun leven wijden aan de opheffing van gevallen meisjes, zouden toch waarachtig wel de laatsiten moeten zijn om ons te verwijten, dalt wij de ongehuwdo moeders verachten. Ook de socialistische professor Bonger uit Amsterdam valt uit tegen de „zedelijkheids fanatici" en „zedelijkheidsapostelen", die uit de ziektewet een voorstel weerden, dat de ongehuwde moeder, werkend in een onder neming, evengoed uitkeering zou krijgen als de gehuwde. Volgens hem zouden de katholieken dit verschil hebben gemaakt om het aantal on wettige geboorten tegen te houden of de on zedelijkheid in te dammen. Zeker zijn dat argumenten geweest, maar zij zijn nieft gebruikt. Oud-minister Aalberse gesteund door oud-minister Heemskerk, be toogde eenvoudig, dat het niet aangaat, dat de Staat de ongehuwde vrouw verplicht een verzekering aan te gaan tegen moederschap Men kan dan evengoed verplicht worden een verzekering aan te gaan tegen gevange nisstraf als gevolg van diefstal. „Een pri vaatrechtelijke overeenkomst," aldus mr. Aalberse, „waarbij de ongehuwde vrouw zich verzekert tegen de geldelijke gevolgen van buitenechtelijke zwangerschap en be valling, is, volgens art. 1371 en 1373 van burgerlijk wetboek nietig, als hebbende een „ongeoorloofde oorzaak", immers zijnde „in strijd met de goede zeden". Dat is het argument der katholieken ge weest, maar daarover reppen de socialisten niot. De heer Kleerekoper gaf in „Het Volk" een staatje van het bij benadering berekende aantal gevallen van geslachtsziekten bij de kolonialen en besloot zijn artikel met te zeggen: „De ongehuwde moeders, die hier van het slachtoffer worden, vallen, Te Deuna Laudamus, niet onder de Ziektewet". Ook dit is absoluut onjuist: zulke vrouwen vallen wèl onder de ziektewet, behalve in dien zij een bekend onzedelijk gedrag leiden en tegen deze laatste bepaling hebben de socialisten zich ook niet verzet. Merkwaardig iis, dat naast de socialisten natuurlijk ook de communisten staan, die om, daar wij het ongehuwd moederschap togen de goede zeden achten, uitschelden voor „smerige huichelaars" niet alleen, maar bet ook betreuren, „dat de Hollandsche ze- tien helaas nog zóó zijn, dat deze heeren moralisten zulke dingen maar allemaal kun nen zeggen, zonder dat een aantal flinke arbeidersvrouwen deze ongelukken de rib ben kapot slaat!" Wel, wij denken dat de zaken precies an- j 'ders om sitaan en dat flinke arbeidersvrou- Wen eerder de handen zullen kriebelen om hen te slaan, die niet helt verschil maken, dat ieder Christen maakt. HET GEHEIM VERDAAG DE VALSCHE HANDTEKENINGEN. Het Ned. Haagsch Correspondentiebureau meldt: i De twee documenten waarvan in het dezer dagen verschenen communiqué sprake Was zijn 't in het „U. Dblid." gepubliceerde •Volledige stuk waarondier de handitee- kening van kolonel Michem stond, en een niet Gepubliceerde begeleidende brief bij dat stuk, Waaronder de handteekening van generaal ■Galet stond. Beide handteekeningen zijn vaisch gebleken. Gok de valschheid van de andere documenten, ®te reeds op zich zelf duidelijker was dan van flöze, staat hierna meer dan ooit vast. BYRD OP ZIJN BASIS TERUG EEN ONDULDBARE EISCH VAN DE ARTSENORGANISATIE. „De Katholieke moraal heeft eenvoudig te wijken voor de politiek van de Maatschappij". ®o „New-Yoatk Times" meldt, dat Byrd en Wn metgezellen, die in het Rockefellergebergte >®eetrand" waren, per vliegtuig hun operatle- wsls weer hebben bereikt. EEN CONFLICT IN DEN HAAG? In Den Haag dreigt een conflict te ontstaan tusschen bet R.K. Ziekenfonds „St. Joannes de Deo" en de Ned. Mij. tot bevordering van de Geneeskunst. Daarbij wordt door genoemde arteenorganisatie een eisch gesteld, welke voor het Katholiek gevoel en de Katholieke over tuiging van zoo onduldbaren aard is, dat een spontaan en krachtig protest daartegen niet kan en niet mag uitblijven. De Ned. Mij. tot bevordering van de Genees kunst toch eischt niets minder dan dat in het ziekenfondswezen de Katholieke moraal een voudig heeft te wijken voor de ziekenfonds- politiek van de Mij. Dit is geen praatje of fantasie, maar een eisch, die in tegenwoordig heid van betrouwbare en zeer hoogstaande ge tuigen is gesteld door vier bestuursleden van de Ned. Mij. tot bevordering van de Genees kunst, die met de vertegenwoordigers van het R.K. Ziekenfonds „St. Joannes de Deo" onder handelden over een overeenkomst tusschen de Mij. en het ziekenfonds. Ongetwijfeld kan een dokter in verschillend opzicht bandelen in strijd met de Katholieke moraal. Maar waar het op het oogenblik voor namelijk om gaat, is de tegennatuurlijke ge boortebeperking door het vreeselijk kwaad van den abortus provocatus en de aanbeveling van Neo-Malthusiaansche practijken. Hoe driest dit kwaad den kop opsteekt en hoe te dezen opzichte zonder eenige terug houdendheid door ongeloovige geneeskundigen in strijd met wet en geweten wordt geadviseerd en gehandeld, zal iedereen kunnen vertellen, die in de tegenwoordige wereld, vooral in de gToote steden, verkeert. Om het conflict, dat tusschen de Ned. Mij. tot bevordering van de Geneeskunst en het R.K. ziekenfonds ,St. Joannes de Deo" dreigt te ontstaan, goed te begrijpen, zullen we in het kort de geschiedenis van het ziekenfonds wezen releveeren. Het ziekenfondswezen heeft zijn ontstaan te danken aan de armenpraktijk der geneesheeren. Minder kapitaalkrachtige patiënten werden voorzoover zij tenminste Iets konden betalen, door de doktoren tegen een zeer laag hono rarium behandeld. Om de betaling van deze kleine vergoeding gemakkelijk te maken, werd een wekelijksche contributie ingevoerd van enkele centen, die gewoonlijk door een bode met een bus werden opgehaald. Vandaar nog de naam „bos-patienten" en „in de bos" zijn. Sommige boden bleken spoedig meer .zake lijk" aangelegd dan de geneesheeren. Zij be gonnen een „bos" of ziekenfonds voor eigen, rekening, wierven daarvoor leden aan en be taalden aan de doktoren, die zij aan hun fonds verbonden, een vast salaris uit. Wat van de contributies der leden na aftrek van bet salaris van de geneesheeren en de kosten van apothe kers overbleef, stak de ondernemer van het ziekenfonds zelf in den zak als vergoeding voor zijn administratieve bemoeiingen. Als het fonds een beetje ging, was dat overschot niet zoo heel gering en menig ondernemer van een particulier ziekenfonds is er dan ook rijk van geworden, De artsen-organisatie, de Ned. Mij. tot be vordering van de Geneeskunst, meende, dat dit toch eigenlijk geen juiste toestand was. Aan dat vegeteeren van de ondernemers van zieken fondsen op den arbeid der geneesheeren moest een einde komen. Daartoe werd door de Ned. Mij. tot bevordering van de Geneeskunst in 1912 de bepaling gemaakt, dat geen harer leden zoo goed als alle artsen zijn lid van de Mij. zich mocht verbinden aan een nieuw op te richten ziekenfonds, als dit niet was goedge keurd door de Mij. De Mij. stelde bepaalde eischen aan de nieuwe ziekenfondsen, waar van een der voornaamste was de vrije artsen keuze, Die „vrije artsenkeuze" moest zoo wor den verstaan, dat iedere arts, die lid is van de Mij., zou kunnen werken voor het zieken fonds. De betiteling „vrije artsenkeuze" is dus wel een beetje misleidend. Intusschen heeft deze bemoeiing van de Mij. wel eenlgszins remmend gewerkt op de oprich ting van nieuwe ondernemings-ziekenfondsen, wier doel het was om winst te maken. De rechten van bestaande ziekenfondsen werden echter door de Mij. niet aangetast. De ondernemers van particuliere ziekenfond sen met winst-oogmerk gevoelden de rem door de Mij. aangelegd. Om aan dien druk zooveel mogelijk te ontkomen, vereenigden de Haag- sche ondernemers zich tot den Bond van Haag sche Ziekenfondsen. Aldus vereenigd vormden zij een macht .waarmede door de Mij. rekening moest worden gehouden. De ziekenfondsen met een ideëel doel, wien het niet op de eerste plaats te doen was om winst te maken, zooals die van „Het Nut" en „St. Joannes de Deo" sloten zich niet aan bij den Bond van Haagsche Ziekenfondsen. Dat ging zoo door tot 1917. Toen heeft „St. Joan nes de Deo", ofschoon een ideëel fonds, zich toch bij den Bond aangesloten. Door het toetreden tot den Bond van Haag sche Ziekenfondsen kwam „St. Joannes de Deo" automatisch te staan onder een contract. Eén dier bepalingen van dat contract was de „vrije artsenkeuze", zooals de Ned. Mij. tot bevordering van de Geneeskunst die opvat. Maar bij mondelinge overeenkomst met het be stuur van den Bond werd bepaald, dat de oude rechten van „St. Joannes de Deo" op bet ge bied van artsenkeuze gehandhaafd zouden blij ven. Deze regeling werkte bevredigend tot 1925. Toen begon men aan het oud recht van „St. Joannes de Deo" te tornen en in 1927 werd formeel de elsoh gesteld, dat de „vrije artsen keuze" ook ln het katholieke ziekenfonds zou worden doorgevoerd. Dit was voor het bestuur ran „St, Joannes de Deo" aanleiding om uit den Bond yam Haagsche Ziekenfondsen te treden. Zoodra „St. Joannes de Deo" weer alleen stond, ging de Ned. Mij. t. bev. t. d. Genees kunst zich met dit R.K. ziekenfonds bemoeien en stelde den eisch van „vrije artsenkeuze". Dit was echter in strijd met het in 1912 door de Mij. ingenomen standpunt, dat de bestaande ziekenfondsen, waartoe ook „St. Joannes de Deo" behoorde, buiten de teen getroffen rege ling vielen. De oude rechten van het R.K. zie kenfonds werden nu dus eenvoudig genegeerd en als motief daarvoor voerde de Mij. aan, dat dit ziekenfonds ongeveer 10 jaar onder een con tract, dat „vrije artsenkeuze" inhield, had ge werkt. Het verzet van het R.K. ziekenfonds tegen den eisch van „vrije artsenkeuze" wordt geens zins ingegeven door het verlangen om den strijd te bemoeilijken, welke de Ned. Mij. tot bevordering van de Geneeskunst voert tegen de ondernemingsziekenfondsen, die uit de ver houding tusschen patiënt en dokter winst zoe ken te maken. Ook „St. Joannes de Deo" acht die winstmakerij door derden immoreel en zal gaarne de Mij. in dien strijd steunen. Zelfs zou het R.K. ziekenfonds de „vrije artsenkeuze" als strijdmiddel tegen de ondernemingsfondsen willen aanvaarden, maar dan met de beperking, dat het ziekenfonds geen enkelen arts behoeft te nemen, die een ge vaar oplevert voor het zieleheil der hem toevertrouwde patiënten. Dit katholieke beginsel kan „St. Joannes de Deo" onder geen beding prijsgeven, en hoe noodzakelijk het is, dat in den tegenwoordigen tijd deze voorwaarde uitdrukkelijk wordt ge steld, hebben wij boven reeds aangetoond. Over deze kwestie is lang en breed met de Mij. onderhandeld, maar tot nog toe zonder re sultaat. De Mij. wil de principieele bezwaren der katholieken tegen de onvoorwaardelijke „vrije artsenkeuze" niet erkennen en heeft bij mende van een barer bestuursleden den onge- hoorden eisch gesteld, dat in het zieken fondswezen de katholieke moraal eenvoudig heeft te wijken voor de z ie k e n f o n d s po 1 i t i e k der Mij. En de drie andere onderhandelaars der Mij. hebben dien eisch hoofd voor hoofd bevestigd. Deze niet te qualificeeren eisch is natuurlijk voor de katholieke ziekenfondsen onaanneme lijk en het gevolg van handhaving en doorvoe ring er van zal zijn, dat geen katholiek zieken fonds meer zal kunnen bestaan, daar nagenoeg alle artsen lid zijn van de Ned. Mij. tot be vordering van de Geneeskunst. Tenzij de katho lieke artsen uit de Ned. Mij. treden en een eigen katholieke Mij. van Geneeskunde op richten. Onnoodig te zeggen, dat met belangstelling bet verder verloop van deze kwestie wordt te gemoet gezien. HAAR EERSTE LANDELIJKE BIJEENKOMST Deelname aan de verkiezingen Gisteren hield te Amsterdam de Sociaal-de- moeratische Volkspartij haar eerste landelijke bijeenkomst. Na uitvoerige besprekingen besloot de ver gadering tot de stichting van een landelijk per tij-verband, staande o-p sociaaS-democratischen grondslag. Tot deze partij traden toe vertegen woordigers van groepen uit Amsterdam, Rot terdam. Westzaan, Goor en Breda, benevens de reeds in Limburg bestaande afdeelingen, die tezamen ongeveer 400 leden teilen. Het voorloopige bestuur, bestaande uit vijf leden in Limburg, werd uitgebreid met den heer E. Kieuwen te Amsterdam en P. Haaiman te Breda In beginsel werd besloten, tot deelname aan de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen in die kies districten, waar dit door het partijbestuur wenschelijk wordt geacht De organisatorische maatregelen voor uit bouw der partij, voorgesteld door het bestuur van Limburg, werden goedgekeurd. INBRAAK MET HINDERNISSEN. Een oiule bekende gearresteerd HET WAREN GEEN VAKLUI. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot perceel 65 aan den Nieuwezijds Voorburgwal te A'darn waar gevestigd is de in wassen liguren handelende firma J. Uiterwijk. Daar de buitendeur geen sporen van geweld vertoonde zijn de nachte lijke bezoekers vermoedelijk door het opschui ven van een der ramen naar binnen geklom men. In het kantoor aan de straatzijde vonden de dieven blijkbaar niets van hun gading, wes halve zij retireerden en hun belangstelling con centreerden op perceel 67, waar zich de manu- facturen-firma van den heer S. E. de Jongh bevindt. Ook bier hebben de beeren zich vermoedelijk door een der ramen toegang tot het kantoor verschaft. Het openen van de daar aanwezige brandkast leverde geen moeilijkheden op, aan gezien de sleutel op tafel lag! Maar een nieuwe teleurstelling wachtte hen, toen bleek dat de inhoud slechts uit kasboeken bestond. Wel was er een afzonderlijk gesloten vak, dat eenig geld bevatte, maar er waren geen pogingen gedaan om het slot te forceeren, zoodat waarschijnlijk weinig geroutineerde lieden aan het werk zijn geweest. Blijkbaar hebben de machtelijke be zoekers toen besloten, zich tevreden te stellen met enkele balen manufacturen, die zij uit bet achtermagazijn haalden en in de gang van het perceel klaarzetten. De balen hebben het per ceel echter niet verlaten, waarschijnlijk omdat de dieven in hun nachtelijken arbeid gestoord zijn geworden. Zij hebben toen getracht het ge bouw aan de achterzijde te verlaten, tenminste was een W.C. raampje op de derde verdieping losgebroken terwijl de daaronder bevestigde waschbak onder het gewicht van degenen die erop gestapt waren, van den muur was los gescheurd. De gapende afgrond van de bin nenplaats heeft echter de inbrekers waarschijn lijk afgeschrikt, vermoedelijk hebben zij toen een gunstige gelegenheid afgewacht, om door het raam van het kantoor weer op straat te komen. Behalve het schadepostje van de vernielde W.C. is deze inbraak den heer de Jongh niet op het verlies van eenig goed of geld te staan ge komen. In verhand met het gebeurde is, naar wij vernemen, een oude bekende van de politie, een z.g. „kleine insluiper" in het bureau War moesstraat in arrest gesteld. In hoeverre hij bij deze inbraken betrokken is zal het-onderzoek moeten uitmaken. DE FRAUDE TE BARENDRECHT. ■rr^ y|rje dader js In verband met de ontdekking van fraude, gepleegd door een postambtenaar te Baren- direcM, verzoekt men ons te melden, dat de verdachte niet is de beheerder van bet kan toor te Barendreoht, doch de houder van het poststation te Smitshoek, een gehucht onder genoemde gemeente. YERVALSCHING VAN DEN BORGSTELLING. Een jaar gevangenisstraf Voor de Rechtbank te Winschoten werd ge- eischt tegen O., wegens vervalsching van een borgstelling, één jaar gevangenisstraf, met be vel tot onmiddellijke inhechtenisneming. ERNSTIGE AANRIJDING Chauffeur gearresteerd en weer op vrije voeten Zaterdagavond had op de Dreef te Haarlem een aanrijding plaats, waarbij een vrouw, de weduwe J, een ernstige beenbreuk opliep. Zij werd in deerniswekkenden toestand naar het Diaeonessehuis overgebracht. De chauffeur G. uiit Amsterdam werd gear resteerd, doch werd weer op vrije voeten ge steld daar hem vermoedelijk geen schuld treft. VAN DE FIETS GEVALLEN En ernstig verwond aan het hoofd Zondagmiddag reed een man de Daan Focke- malaan te Amersfoort af. Plotseling viel hij en bleef bewusteloos liggen. Door voorbijgangers werd de man aan den kant van den weg gelegd. Een in 'n autobus zittende verpleegster en een assistente boden de eerste hulp. Dr. B. die inmiddels gewaarschuwd was oordeelde over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. IN -KENNELIJKEN STAAT" GEWAPEND De sterke arm kwam erbij Zaterdagavond had een zekere M. in de Zwa- nenstraat ruzie gehad; eenigen tijd daarna liep hij door de Heuvelstraat in wat men noemt „kennelijken staat" met een kapbijl te zwaaien en dreigde het publiek. Het duurde niet lang of „de sterke arm" bemoeide zich met het geval. De man zoowel als de bijl werden in verzekerde bewaring genomen. GEEN MES MAAR EEN BUSOPENER GEBRUIKEN Doodelijk gevolg van bloedvergiftiging Onvoorzichtigheid bij het openen van een conservenbusje is den heer C. te Horst nood lottig geworden. In plaats van een bus-opener te gebruiken, trachtte de heer C. met een mesje de bus te openen; hierbij schoot zijn duim uit, waardoor hij een wonde opliep. Na eenige dagen zwol de duim .op, waarbij de heer C. veel pijn leed. De dokter constateerde bloedvergiftiging en achtte operatief Ingrijpen noodzakelijk. Medische hulp mocht echter niet meer baten. De heer C. overleed, kort na de operatie. De dader gevat; hij bekent In aansluiting aan het bericht omtrent de vernieling, welke werd aangericht in een drie tal kassen van de kweekerij „Helios" te Weesp verneemt „De Telegraaf" het volgende: Klaar blijkelijk had de dader den opzet, de schade zoo aanzienlijk mogelijk te doen zijn. Dit bleek uit de wijze, waaróp de beschadiging der plan ten had plaats gehad. Een 19jarige inwoner van Weesp, die op hét late avonduur van j.l. Donderdag in de naaste omgeving der kweekerij gezien was, weTd door de po-litie naar het bureau geleid. Na een scherp verhoor legde de verdachte een volledige bekentenis af. Uit zijn verkla ringen bleek, dat hij 's avonds tegen 11 uur het terrein van de kweekerij was opgegaan, de kassen was binnengedrongen en zijn vernie lingswerk in slechts 20 minuten tijds zou heb ben verricht. ERNSTIGE GASONTPLOFFING. Reeds geruimen tijd hadden de bewoners van de De La Reystraat en omgeving te Maassluis, last van gaslucht, welke voornamelijk uit de riolen kwam. Zaterdag werden zij eensklaps opgeschrikt door een hevigen knal. Uit de rioolputten steeg een dikke damp op en in het midden van bo vengenoemde straat was een groot gat ge slagen. Daar ook in de huizen ontploffingen voor kwamen, snelden de bewoners verschrikt naar huiten. In een van de huizen werd de vloer der achtèrkamer geheel uit elkaar geslagen, terwijl in het vertrek groote schade werd aangericht. Op de Burgemeester v. d. Lelykade werden in sommige huizen de cl-osets vernield. ONGELUKKEN BIJ HET SPEL In den wedstrijd tusschen Constantia tegen Venlo had de Roèrmondsche speler H. van S. bij een botsing hét ongeluk zijn rechterbeen te breken. Gisteren had op de terreinen van de Til- burgsche Sportpark het meisje van H. uit de Capucijnerstraat het ongeluk bij het korfballen het been te breken. Door den Gem. Dienst werd het meisje naar het Gasthuis overgebracht. KIND AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Te Broeksittard viel een 2-jarig dochtertje van den heer W. in kokend water. Het is aan de opgeloopen brandwonden overleden. P. VTCTORINUS SIEBEN O.F.M. Op 29 Maart a.s. hoopt P. Victorious Sieben in het MJnderbroedersklooster te Weert den dag te herdenken, dat hij voor vijftig jaren de H. Priesterwijding ontving. PASTOOR J. OPMEER BEDIEND. De zeereerw. heer J. Opmeer, sedert 1907 pastoor te Nes en Swaluwebuurt, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. KERKINWIJDING TE SASSENHEIM. Naar wij vernemen zal de St. Pancratiuskerk te Sassenheim op 2 October a.s. door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem worden gewijd. CHEF DER KLINIEK VOOR ALLERGISCHE ZIEKTEN TE LEIDEN. Dr. C. de Lind van Wijngaarden assistent van wijlen prof. Magnus en huidarts te Utrecht ie benoemd tot chef der kliniek voor allergische ziekten van profa W. Storm van Leeuwen te Leiden. LOUIS CHRISPIJN - J Naar „de Telegraaf" verneemt, zal de heer Louis Ohrispijn voor het volgend seizoen als, acteur en regisseur verbonden zijn aan bet ge-, zeischap Saalborn (Nieuw-Nederl. Tooneel). WONINGBOUW. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming: van het aantal woningen in Nederland. Onbewoon- baar ver.- Netto ver- ■- klaarde ge- meerdering: Gereed- sloopte en van den gekomen haar bestemm. woning woningen onttr.woningen voorraad Januari 1929 2.622 524 2.098 December 1928 3.481 1.117 2.364 November 4.437 636 3.801 October 4.795 463 4.332 September 4.208 641 3.567 Augustus 3.949 535 3.414 Juli 3.982 602 3.380 Juni 4.557 494 4.063 Mei 4.609 608 4.001 April 4.593 682 3.911 Maart 3.719 515 8.204 Februari 2.868 663 2.205 Januari 2.930 502 2.428 RADIOTELEFOONDIENST NEDERLAND-NED. INDIë. - *1 Gedurende het tijdvak van 25 tot en met 30 Maart a.s. zijn de diensturen van den Radio- telefoondienst Nederland-Ned. Indië bepaald op 13 tot ongeveer 16.30 uur (Amsterdamsche tijd). BELGISCHE WEGENBFLAST1NG VOOR NED. AUTOMOBILISTEN. J De „Kampioen" meldt: Na andermaal stappen in Brussel te hebben gedaan betreffende het verkrijgen van vrijstel ling Van de Belgische wegenbelasting voor Na- derlandsche automobilisten kunnen wij thans mededeelen dat deze aangelegenheid hoogst waarschijnlijk spoedig tot een bevredigends oplossing zal worden gebracht. BRAND IN EEN WINKEL Door kortsluiting in de etalage-verlichting Zaterdagmiddag tegen half 3 is, vermoedelijk door kortsluiting in de étalage-ver Lichting, brand uitgebroken in bet perceel Koningstraat no. 54 te 's-Hage waarin het magazijn gevestigd is van de fa. C. P. Henneman in manufacturen dames- en kinderconfectie. Toen de brand ont dekt werd in dit pand wordt gèen winkel gehouden maar het wordt alleen gebruikt voor étalage en magazijn van de er naast op no. 52 zioh bevindenden winkelpanden, stond alles reeds in lichter laaie. Het vuur, dat in do étalage zijn oorsprong vond, bad toen reeds do groote ruit aan de straat doen springen. Door den daardoor ontstane luchttoevoer breidde de brand zich snel uit naar het achter de étalage gelegen magazijn, waar veel kapok en andere licht ontvlambare stoffen waren opgeslagen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, begon terstond ouder leiding van den chef van de brandweer, den heer J. de Jager, het vuiur met twee stralen aan te tasten. In een goed kwartier tijds was toen de brand gebluscht, maar de étalage ruimte en het magazijn waren totaal uitgebrand. Het vuur had zich ook mee gedeeld aan de bovenverdieping, waar de fami lie Ipenburg woont. Ook daar waren de vlam men spoedig gebluscht. Intusschen had de fami lie Ipenburg niet onbelangrijke brand- en wa terschade, wat zooveel te droeviger is, daar haar inboedel niet is verzekerd. De firma Hen neman is echter wel verzekerd. De winkel panden van de firma ondervonden geen schade en de verkoop kon geregeld voortgang hebben. Van den naastliggend en winkel, op den hoek van de Slighei'straat werd een markies door het vuur aangetast en ernstig beschadigd. DE BRAND TE LEMBAK. Vier dooden. PALEMBANG, 23 Maart. ((ANETA.) Een na der bericht van hier meldt, dat de Europeaan, genaamd Recher, en drie inlanders, die bij den brand in het pompstation te Lembak van de Bataafsche Petroleum Maatschappij zwaar wer den gewond, overleden zijn. Te Beek is de 19-jarige E., die eenige dagen geleden eei^ puistje openkrabde, aan bloedver giftiging overleden. De heer C. te Horst, die zich, zooaAs gemeld, met een beitel verwondde, tengevolge waar van bloedvergiftiging ontstond, is aan de ge volgen overleden. Een operatie mocht nietj baten. Te Neerbeek (L.) krabde de 19-jarige E. diezer dagen een puistje in zijn gelaat open, hetgeen eveneens bloedvergiftiging tengevolge had. Naar de „L. K." meldt, Ja hij Vrijdag daaraan overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9