FEUILLETON VERDERFELIJKE BANDEN. Banketbakkerij Aiex Kreuger VRIJDAG 29 MAART 1929 EERSTE BLAD PAG i IV A 2 fUIT GOUDA aangereden door een auto UIT ROTTERDAM DIEFSTALLEN UIT HAASTRECHT UIT VLAARDINGEN GEMEENTERAAD RADIGNIEUWS Van de aanrijding van den heer G. geeft het politierapport de volgendie lezing: Gistermorgen kwamen te half negen de wiel- irljdeir A. G.. alhier woonachtig en de bestuur der van den auto G 62528. zekere A.H. v. d. H. uit Rotterdam, uit de Wijdstraat in de richting van de Markt gereden. Ter hoogte van de Groe- nendaal sloeg de wielrijder onverwachts deze straat in, juist op het moment, dat de auto hem links wilde passeeren. G. werd aangereden. Zeer waarschijnlijk bleef het stuur van de fiets achter de deurknop van l het rechterportier hangen, waardoor G. op den grond weid gesmakt. De anto reed met matigen gang en stond onmiddellijk stil. Men heeft den aangeredene het bureau van politie binnengedragen. Op advies van dr. Mee- ter is hij naar de Wijkverpleging overgebracht. Git het onderzoek is gebleken, dat de be- st uurder van den auto geen schuld heeft. O. heeft waarschijnlijk te laat teekenen ge- geren, dat hij de Groenendaal wilde inrijden. De patient maakt het redelijk wel. STAGNATIE IN HET VERKEER Doordat _de spoorboomen aan den Overweg gistermorgen ongeveer een half uur gesloten bleven, vormde zich aan weerszijden een lange rij van fietsers en auto's. De wielrijders mochten ditmaal gebruik maken van de tunnel. Bij opening van den Overweg regelde de politie aldaar het verkeer. AANRIJDING Gistermiddag heeft op den hoek Regentesse- plantsoen-KIelweg een aanrijding plaats gehad tusschen twee wielrijders. De flets van J. v. B. weid beschadigd. Een onderzoek wordt Ingesteld BR0ERSVE5T 115 DE WONINGTOESTAND Volgens opgave van de Bouwpolitie en den Wonlngdlemst bedroeg bet aantal woningen op 1 Februari 138.935. Hiervan waren ge huisvest in niet-wonlngen 609, inwonend 6599 en in eigen woningen 131727. Van de 260 gezinnen, welke er in Februari bij kwamen, .werden er 176 gehuisvest in eigen woningen, 76 gingen er inwonen en 8 kwamen in ntet- woningen. Het aantal leegstaande woningen kan ge steld worden op 4404500. ZIJ SCHROK VOOR EEN AUTOBUS i >1 Viel en brak haar been De 63-jarige mej. H. J.W. V. wonende in de Proveniersstraat is gisterenavond op den Cool- èlngel toen zij schrok voor een autobus en ach teruit wilde loopen, gevallen, zoodat zij haar linkerbeen taak. Na in het ziekenhuis aan den Coolsingel te zijn behandeld is zij naar haar .woning overgebracht. KW1TANTIE-LOOPER VERDWENEN Door de drukkerij v. S. en Z. aan de Bierhaven is aangifte gedaan, dat de 25-javige A. W. W. die bij de firma al geruime® tijd In dienst Is en het volle vertrouwen geniet, dezer dagen voor ongeveer 600 gulden kwi tanties heeft moeten innen en niet is terug gekomen. Daar men moeilijk kan aannemen, dat deze W. zich aan misdrijf zou hebben schuldig gemaakt, wordt vermoedt dat zijn verdwijnen een andere oorzaak heeft. Zijn opsporing is verzocht. Ten nadeele van den winkelier B. F. in de Weete Wagenstraat zijn door zijn dienst bode, de 27-jarlge P. den D. eenige kleeren gestolen. FAMILIE-TWIST De zeeman W. L. van G. uit de Tweebosch- Straat heeft aangifte gedaan dat hij gister avond in de Eend-r ach tsstraa t door drie familieleden ls aangevallen. Hij kreeg een pak slaag en zijn linkerarm schoot uit de kom. Eigen fabrikaat. Scherp concurreerend Reel. 435S 8 DE PAASCHSERRE IN DE DIERGAARDE. Om momenteel een Paaschserre aantrekke lijk te maken valt niet mee na zoo'n winter als wij achter den rug hebben. Dan is het van 't jaar een bijzonder vroege Paschen, een reden te meer om zeer lement te zijn in onze beoor deeling. Niettegenstaande de schade die de strenge vorst in de plantenwereld heeft veroor zaakt en ook vele planten in de Diergaarde hebben het begeven, heeft de hortulanus van onze Diergaarde, de heer Veendorp, de traditie getrouw, toch gezbrgd dat er met de Faasch- dagen iets in de serre te bewonderen valt. Al was de kwantiteit, waaruit hij een keuze voor de serre had te baken niet bijster groot, de kwaliteit van de planten, dank zij weer bet vroege zonnige voorjaar, heeft veel vergoed. In het midden van de serre is een pracht collec tie „Azalea Indica" bijeengebracht. Behalve de gewone platte modellen, vindt men er smaakvol doorheen gerangschikt enkele kroon- boompjes en hier en daar een pyramidevorm, waardoor het geheel een nog levendiger aan zien krijgt. Op den achtergrond van het azalea- bed staan hooger boven uit de Rhododendron- planten, die echter op het oogenblik meer blad dan bloem dragen. Naast de bekende voorjaarsbloemen als tul pen, narcissen, hyacinten vindt men langs de zijwanden van de serre opgesteld de ,,Dieely- tra'' waarvan de Hollandsche naam luidt „drui pende hartjes" een ouderwetsch tuinplantje, dat bijna nergens meer gevonden wordt. Ver der treft men er aan Cineraria's. Dat deze jdant-en goed zijn gebleven na zoo'n strengen winter, mag een wonder heeten. In Aalsmeer zijn op het oogenblik geen „Cineraria's" te be komen, daar de vorst deze planten heeft ge dood. Viooltjes, die' andere jaren worden ge bruikt om de open plekjes zoo fleurig mogelijk aan te kleeden, zijn van het jaar al heel scbaarsch. In de Paaschserre is dan ook geen enkel viooltje te vinden. Goudenregen-boom pjes, sneeuwballen en seringen, ook daarvan zijn slechts enkele exemplaren aanwezig Bij zondere aandacht verdient nog de Temperance- plant, een gewone azalea, die wat de bloemen betreft veel overeenkomst heeft met den Rho dodendron. Alles bijeen en dan rekening houdend met de omstandigheden is de Paaschserre van dit jaap niet tegen gevallen. Een kijkje in de serre blijft dus de moeite waard, temeer daar buiten nog weinig van groen laat staan van bloemen valt te bespeuren. EIERENVEILING Woensdagavond had in het koffiehuis van den Heer A. Donk de eerste eierveiling plaats. Er was zeer veel belangstelling, terwijj het getal aangevoerde eieren de verwachting verre over trof. 3*' Omstreeks halt' zeven vereenigden zich enkele genoodigden, waaronder de Burgemeester, de heer G. V. W. Baron van Hemert tot Dingshof, en de heide Wethouders, de heeren M. Grave- land en H. van den Berg, zich in het veiling lokaal. Na een korte inleiding door den voorzitter, den Heer A. de Groot, die o.a". dank bracht aan de heeren van Vliet en Steenkamer voor het voorbereidende werk, nam de Burgemeester het woord. Spr. had met zeer veel genoegen de uitnoodiging aangenomen deze veiling te openen, omdat hij in het bestaan van deze niet alleen een groot belang voor de gemeente ziet, doch ook omdat 'n veiling van groot nut is voor de verbetering van 't pluimveeras; op 't gebied van reinheid, inrichting van hokken e.d. kan men tegenwoordig zelfs deskundige voorlich ting krijgen van de Rijkspluimveeconsulenten. Spreker hoopte dat de veiling aan de verwach tingen zal beantwoorden, en verklaarde ze daar na voor geopend Onmiddellijk ving hierna de veiling aan, welke een vlot verloop had. Aangevoerd waren in totaal 8158 kipeieren en 382 eendeneieren, waarvoor prijzen werden besteed van f 5.35— f8.— en f 5.85—f 6.05. De voor deze veiling uitgeloofde premies werden behaald door: E. Verboom, grootste aantal ter veiling aangeboden: W. C. Steen- kamer, hoogste prijs per 100, en een troostprijs voor Jac. Groenendijk, laagste prijs per 100. AMBACHTSAVONDTEEKENSCIIOOL De gisteravond gehouden tentoonstelling van teekeningen, vervaardigd door de leer lingen van de Ambaehtsavondteekemsckool alhier, mocht zich in een groote belang stelling verheugen. Na afloop der tentoonstelling kwam het bestuur bijeen tot het uitreiken der prijzen en het doen van enkele mededeelingen. De voorzitter, de heer Th. Jansen, bracht op de eerste plaats hulde namens het bestuur aan de Wed. Donk, die mede aauwezig was. Spr. wees er op dat zij gedurende 25 jaren haar plicht als verzorgster der scholen uit stekend vervulde, dat zij haar taak nauw gezet en met ernst volbracht beeft en toonde een vrouw te zijn vaa den ouden stempel door te zorgen dat de school voor leeraren en leerlingen een aantrekkelijk tehuis werd. Dat zij nu na 25 jaren te kénnen heeft gegeven haar taak aan een jongere kracht te willen toevertrouwen, juichte het bestuur toe en spr. bood haar als symbool voor een welverdiende rust een praebtigen leuningstoel aan. De heer Hoogendoorn, leeraar, overhandigde haar namens alle leerlingen een geschenk, bestaande uit een klokje. Namens de leeraren bood hij haar alsnog een prachtig tafelkleed aan. Mej. Donk dankte in eenvoudige maai hartelijke woorden voor de waardeering voot hetgeen zij altijd met liefde heeft gedaan. De voorzitter bracht vervolgens dank aan de leeraren die ook dit jaar met ijver hun taak vervulden en spoorde de leerlingen aan. ook in de toekomst trouw de teekencursus bij te wonen en de gelegenheid tot teekenen welke hier in Haastrecht geboden wor-it, niet onbenut te laten voorbij gaan. Hij deed dan voorlezing van de promotie lijst. De volgende leerlingen bleken naar een lioogere klasse te mogen overgaan: Van 1 naar 2: P. van Someren, Jac. Groen en W. de Wild. Van 2 naar 3: T. Boer, G. Zuidervliet, J. C. v. Vliet, G. Stolwijk, J. Steehouwer, G. Aerts. Van 3 naar 4: T. v. d. Berg, W. Boer, P. v. d. Ven, M de Jong, A. Scheer, J. de Bruin. Aan de leerlingen die de 4e klas doorloopen hadden werd medegedeeld, dat een 4-jarlge cursus, eigenlijk voor velen te kort is om de bekwaamheid voor een diploma te bezitten. Dit is alleen mogelijk voor jongens met een •bijzonderen aanleg. Zij die alsnog een diploma willen behalen moeten derhalve nog een cursusjaar volgen. Den leerling der 4e klas Jan Broer werd met lof een diploma uitgereikt. Aan de volgende leerlingen werd een prijs toegekend: le klas: W. de Wild le pr.; J. Groen 2e pr.; P. van Someren 3e pr. 2e Klas: J. C. v. Vliet le pr.; G. Stolwijk 2e pr. 3e Klas: T. v. d. Berg le pr.; J. de Bruin 2e pr.; W. R diehard 3e pr. 4e IClas: A. Steehouwer. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Door de afdeel'ing Vlaardingen van den Bond van Ned. Onderwijzers is het volgende schrij ven gericht aan B. en W. dezer gemeente: Tot nu toe is in de gemeente Vlaardingen nog vereascht, dat de onderwijzers-sollicitanten bij hun solliaitatiestuldken een bewijs van zede lijk gedrag voegen. Dat kost dien sollicitanten eiken keer onnooddg geld en moeite. Waar thans vooral veel onderwijzers (essen) tallooze keer en moeten sollldteeren voor ze een betrekking krijgen, is dit voor de jonge collega's een mïet gering te achten bezwaar. Een gemeentebestuur is volstrekt niet door de wet verplicht van i©deren sollicitant dit be wijs te vragen. Indien het gemeentebestuur ge noegen neemt met de inzending van dit bewijs van zedelijk gedrag alleen voor de sollicitanten die op de voordracht zijn geplaatst, voldoet men geheel aan de wet. Enkele gemeentebesturen hebben dezen maat. regel reeds ingevoerd. Het bestuur der afdeeiing Vlaardingen van den Bond van Ned. Onderwijzers verzoekt Uw College dringend ook in deze gemeente een der. gelijk besluit te willen nemen. Hierop is door B. en W. meegedeeld, dat met het gedanie verzoek in den vervolge rekening zal wouden gehouden. In de gisteravond gehouden raadsvergadering was o.m. ingekomen een verzoek van de Vlaar- dingsche verkuurdersvereeniging om de kosten van het herstellen van watermeters als gevolg van het bevriezen, ten laste van het bedrijf te nemen. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Voor het veranderen van de centrale ver- warmingsinstallatie der Groen van Prinslerer- school wordt een bedrag van f 350 beschik baar gesteld. Over het voorstel van B. en W. tot het veranderen van inrichting der Emmaschool en tevens f 7200 voor het verbou wen van drie lokalen van die school tot gym nastieklokaal voeren verschillende sprekers het woord. De heer v. Toor (V.B.) vraagt of het in de toekomst niet zou kunnen dat deze lokalen weer noodig zullen zijn voor het gewone school onderwijs. De heer Bos (S.D.A.P.) wijst er op dat aan dit voorstel consequenties verbonden zijn ten opzichte van andere schoolbesturen. Spr. geeft In overweging liever een turnzaal er bij te bouwen in het westen. De heer Nie- mantsverdriet (C.H.) waarschuwt tegen het maar steeds voteeren van gelden voor het onder wijs. De heer Buis (S.D.A.P.) verklaart zich tegeii •het voorstel. Nog liever zou spr. wenschen, dat in de onderwijscommissie het geheele ^aag- stulc van het gymnastiekonderwijs grondig zal besproken worden. De beer v. d. Velden (C.H.) dringt er op aan, dat de bestaande turnzaal eerst goed in orde zal worden gebracht. De heer Jonker (A.R.) verdedigt het voorstel en deelt mede, dat deze schoolvereenigiag, waarschijnlijk de eerste zal zijn, die op eigen kosten een vakleeraar zal aanstellen en met dit bescheiden bedrag is voor de betreffende drie scholen in de algeheele behoefte te voor zien. Spr. -begrijpt de oppositie niet. De heer Buters (R.K.) vindt het voordeeliger dat aan de verschillende scholen, die daarvoor ruimte hebben, een gymnastieklokaal wordt aangebouwd, dan een geheel nieuwe turnzaal in het westen te bouwen. Wethouder v. Rijn (A.R.) deelt allereerst mede, dat afgezien van deze dirie lokalen er zeven lokalen over blijven, (lus dat er steeds voldoende lokalen overblijven. Vak ,T (vrije- en ordeoefeningen) zal in dat gymnastieklokaal gegeven worden aan de leer lingen van de drie scholen der vereeniging voor gereformeerd Schoolonderwijs. De bestaande turnzaal wordt thans alleen gebruikt door de openbare scholen, D. en I. te zamen 10 uren. Als alle 9 scholen, die in het Oosten der stad liggen, van de turnzaal zouden gebruik maken, dan zou dit 45-uren per week vragen en er zijn slechts 28 uren beschikbaar. Een nieuwe turnzaal in het Westen kost zeker f 50.000 a f 60.000. Ten slotte wijst spr. op een uitspraak van den Minister, dat dergelijke verzoeken moeten worden toegestaan. Afstemmen van dit voorstel is dus strijdig met de wet, Spr. raadt dan ook aanneming sterk aan. In tweede instantie voeren verschillende spre kers het woord, waarbij door de meesten wordt aangedrongen op terugname en breeder onder zoek. De heer v. d. Velde dient een desbe treffende motie in, met verzoek een rapport aan den Raad over te leggen. De heer Buis stolt voor punt 2 van de agenda af te voeren tot het plegen van nader overleg met de besturen der bijzondere scliool- vereenigingen om te komen tot het stichten van centrale gymnastieklokalen. Het voorstel Buis wordt verworpen met 8 tegen 12 stemmen. De motie v .d. Velden om deze materie voor alle scholen onder de oogen te zien en daar over aan den Raad rapport uit te brengen wordt aangenomen met 15 togen 5 st. Het voorstel wordt van de agenda afgevoerd. Het volgende voorstel om aan hetzelfde schoolbestuur een bedrag van ruim 15.000 toe te staan voor het bijbouwen van twee lokalen en het aankoopen van leermiddelen voor het zevende leerjaar ten behoeve der Juliana- scbool ontlokt aan den heer Niemantsverdriet wederom een pleidooi tegen de hooge kosten. Spr. zou thans één lokaal willen bouwen en eventueel later, zoo noodig, het tweede. Het voorstel wondt z. h. st. aangenomen. Na eenige bespreking worden aangenomen de voorstellen tot liet aangaan van een geld- leening van 108.000 met de Mij. voor Ge- meentecrediet en van 200.000 met de Bank voor Nedertlandsche Gemeenten. Tegen de eerste leening stemt de heer Rey (R. K.) omdat z.t. eerst de Vlaardingsche bankiers hadden moeten worden aangezocht tot het plaatsen van deze leening. Inzake liet voorstel tot het instellen van I?" PROGRAMMA S VOOR ZATERDAG. Huizen (339,8 M., i.-a 6 uur 1852 MUit sluitend K.E.O.-uitzendingen; 11.3012.gods dienstig halfuurtje; 12.151.15 concert door net K.R.O.-trio; 1.152.gramofoonmuziek; 34.15 kinderuurtje; 5.30 gramofoonmuziek6.40T. K.R.O. Spr. W. A. H. Smit: Practische wenken bij het stoken van centrale verwarming: 77.33 spr. Rector D. J. de Groot: Christus-Koning, zegepralend op den Paaschdag het ideaal voor allen opvoedingsarbeid en jeugdleïding; 7.30S. spr. J. A. Monod de Froideville: Katholiek ge meenschapsleven in Indië; 8S.20 spr. Pater J. v .d. Bergh M.S.C.: Hoe inlandsche begrippen en gebruiken benut kunnen worden bij het gods dienstonderwijs van lieidensche volken: 8.20 con cert en declamatieavond. Daarna operafragmen- ten orkest en vocale solisten; 9.30 nieuwsbe richten. Hilversum (1071 M.) 12.15—2.— A.V.R.O.- trio; 24.aansluiting van het Theater Tu- schinski; 45.Italiuunsche lessen; 56. Fransche 1< 60.45 A.V.R.O.-trio; 6.457.45 Duitsche les.: Daventry (1502 M.) 11.0511.20 voor da huisvrouw; 1.20 Carlton Hotel Octet; 2.20 „Sam son en Dalila", door de British National Opera Co.; 5.concert. Slydel Octet; 5.35 kinderuurtje; 6.20 muziek; 0.35 nieuwsberichten; 7.muziek; 7.05' viool- en piano-sonaten van Bach; 7.20 Om- roepcauserie; 7.35 vacantie-praatje; 7.50 variété; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 causerie door Miss West; 9.50 nieuwsberichten; 9.55 concert. E. Griftin (sopraan) G. Pizzey (bariton), orkest; 10.5512.20 dansmuziek. Parps („Radio-Paris" 1714 M.) 12.50 en 4.05 concert; 7.057.50 gramofoonmuziek; 7.50 pianoles; 8.35 concert: Le sernou sur la Mon tague. Lang en berg (462 M.) 9.35 en 11.30 gramo foonmuziek; 12.251.50 orkest; 3.505.20 con cert. Schwiclceratsche Madrigaal ver.7.20 con cert. Prof. Bachem-orgel. Werag-trio. Zeesen (1649 M.) 11.05—3.50 lezingen; 3.50 4.50 orkest; 4.507.05 lezingen; 7.05 Paasch- iiederen; 7.20 Die Stunde des Landes. Felix Schmidt-kwartet8.20 scènes uit Faust. Orkest en Lothar Müthel. Hamburg (395 M.) 10.20 gramofoonmuziek; 3.50 moderne kamermuziek; 4.50 concert; 7.20 „Die grosse Nachricht", hoorspel van M. Georg, 8.50—12.20 Paaschconcert door het Scarpa- orkest. Brussel (509 M.) 5.20 orkest; 7.05 piano concert; 7.20 gramofoonmuziek; 8.35 orkest; 10.3511.20 dansmuziek. verweer tegen een tegen de gemeente inge stelde rechtsvordering door de familie Boer (zie ons bla«l van Maandagavond) wordt door verschillende leden een besloten zitting gevraagd. Te ruim 10 uur gaat de Raad in besloten zitting over, nadat de voorzitter heeft medegedeeld, dat de volgende twee puntefi: Slaelithuiskwestde en nijverheidsonderwijs van de agenda worden afgevoerd, zeer tot teleur stelling van het groot aantal op de tribune aanwezig zijnde slagers. Te ruin*Ll2 uur wordt de vergadering her opend. De heer de Heer houdt een uitvoerige rede om aan te toonen, hoe het verloop der geschie denis geweest is, daarbij besluitend, dat bet voordeel steeds geweest is aan de zijde van de familie Boer en er geen enkele reden is thans aan den elsch van deze familie te voldoen. De heer Niemantsverdriet komt tot de con clusie dat er een moreele verplichting voor de gemeente bestaat, daarbij aannemende dat iu het eerst opgemaakte taxatierapport in 1919 wijzigingen zijn gebracht, die de familie Boer niet zijn medegedeeld. Spr. zou willen, dat de heeren die het taxatie rapport hebben opgemaakt; eerst nog eens ge hoord zullen worden. Indien B. en W. dit niet willen, zal spr. zich tegen deze procedure verzetten. De heer Buis gaat eveneens het verloop der dingen breedvoerig na en zou wenschen met de familie Boer tot overeenstemming te ko men. Volgens spr. ligt de groote fout in het feit. dat bij den verkoop van 3200 M2. tegen ƒ4.50 per M2. toekomstbespiegelingen zijn ge weest. Wethouder de Haan verdedigt het voorstel van B. en W. daarbij opmerkend, dat het hem onmogelijk toeschijnt dat de familie Boer, degelijke zakenmenschen in 1919 iets hebben onderteekend, van welks inhoud zij ntet geheel op de hoogte zouden zijn geweest, want daarop komt het eigenlijk neer. De gemeente wordt thans aangevallen, daar op past een verdediging en als de rechter ge tuigen noodig heeft, zal hij ze we! oproepen. De heer Niemantsverdriet wil nog het woord voeren, doch op voorstel van den voor zitter wordt besloten de discussies te eindigen en te stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt met een stem tegen (Niemantsverdriet) aangenomen. Klokslag één uur wordt gesloten NAAR HET URANSCH door JEAN THIERY 14 Antonin, neem mij meega niet zonder mij Neen, ik ga alleen! Ik heb met je zuster dingen te verhandelen, waarbij ik geen getuigen duld. O die oude vrijster wil mijn naam bezoedelen ea opnieuw den strijd begin nen? Welnu ze zal in mij 'n tegenstander vin den die van afdoende middelen houdt. Zij ver dient geen medelijden...! Wat gaat hij doen? Mijn God wat gaat hij doeu? kreet mevrouw Corneille In een soort eenuwcrisis. Op het gegil der arme vrouw kwamen eenige dienstboden en Hector toesnellen. Onbeschrijfe lijke momenten volgden. Mijnheer Corneille draaide aarzelend rond, wist niet meer wat hij 'deed of doen moest. O'Lynnas beweerde de voor- Jceur te geven aan een ontdekkingsreis in het Onherbergzaamste gebied der koppensnellers boven het getuige zijn van zoo'n famlie scene. Alleen de prinses bleef kalm. O'Lynnas, zei ze, neem m'n auto en neem mijnheer Corneille mee, goedschiks of kwaad schiks!.., Zijn kinderen daarginds kunnen jfte ergste dingen meemaken zonder dat iemand j^én ter hulp komt! Tegenover zooveel machtsontplooiing gaf mijnheer Corneille het op. Cewillig liet hij zich door O'Lynnas wegleiden en vond geen ander woord om zijn gevoelens te vertolken dan: Wat 'n slag! Wat 'u slag! De gewijzen zijdefabrikant sidderde, begon bijna te weenen als 'n kind. Nooit reisde hij zonder zijn vrouw; was dan steeds omringd door een respectabel aantal pakken of koffers en een volledige schare personeel. En nu alléén, beroofd van alles, als een arme verlatene. Als hij nu eens ziek weid, wie zou hem dan ver zorgen? Wie zou hem verder verdedigen tegen dieven op reis? En al die angst en wederwaar digheden voor die ouwe vrijster! voor die... die De arme tante zou verrast opgekeken hebben als ze de benamingen geboord had waarmee die zwager haar begunstigde. Ziedend van gramschap en verontwaardiging, die zich niet luchten k ndeu op de eentonige reis, beleefde mijnheer Corneille de pijnlijkste uren van geheel zijn vorig leven. Tï'i-^ncl en ontdaan stapte liij in Ledon uit den iiain. Een donkere, regenachtige nacht deed hem bibberen. Hij voelde zich zoo hulpeloos alleen. Dan kwam de tocht in de ongemakkelijke, stootende autobus en had hij bij lederen hoek der nauwe straten de gewaarwording van een roemloos avontuur eener omkanteling. Eindeloos scheen hem de weg langs de lage, kleine, hermetisch gesloten buizen en smalle, glibberige trottoirs. De bus stopte voor de woning van juffrouw Grapin. Mijnheer Corneille stapte uit en bevond zich alleen in de duistere straat. Hoe is 't mogelijk dat er menschen zijn die in zoo'n gat kunnen leven! grommelde hij,, terwijl hij moeite deed de omgeving te onder scheiden. Vol minachting ging z'n geërgerde blik naar den somberen voorgevel der gewezen pastorie, bleef toen rusten op de vervelooze deur. Voor die deur had hij al meermalen gestaan In den tijd (lat hij met zijn schoonzuster twistte over de nalatenschap van haar vader. Zeker, liij had dat getwist kunnen vermijden, want zijn financieele toestand was in die dagen al gunstig genoeg om die erfenis te ontberen zonder daar veel van te bemerken. Maar liij was een man van beginselen, en het beginsel was altijd de drijfveer geweest van zijn handel en wandel. En daarom wilde hij niet dat zijn vrouwszuster hen voorbijliep *n een omstandig heid als 'n erfenis!... Ursule had het hem nooit vergeven dat liij de lans had gebroken voor dat erfdeel. Na zich eerst gewroken te hebben door een jarenlang zwijgen en beleedl- gende onverschilligheid, wreekte zij zich nu door te spuwen op hetgeen hem het dierbaarst was, op dien oudadelijken Boheemsclien naam, waaraan de zijne verbonden was, dank zij z'n millioenen! Nu moest dat eens uit zijn! Opnieuw stapelden al die grieven zich op in z'n geest en brandden in z'n hersenen en deden het stormen in z'n hart. Met een forse hen ruk bracht hij de bel in werking, die nog lang nar inhei de in de stille gang. Ze moet maar weten dat ik niet iemand ben om de kaas van z'n boterham ta laten eten, dacht bij ter verontschuldiging voor z'n ruw optreden. De schel scheen echter nog niet ener giek genoeg geroerd, want er kwam niemand opdagen. Opnieuw deed hij het huis galmen. Z'n op winding groeide met iedere seconde aan. Daar hoort hij een licht gekraak achter de deur en onderscheidt hij zachte voetstappen. Open dan toch in '3 Hemelsnaam, bromde de late bezoeker terwijl hij met de vuist Of de deur beukte, wellicht om het openen te verge makkelijken. De sleutel knarste, een grendel werd ver schoven, toen nóg een en de deur werd op 'n kier gezet. Marcelle vertoonde zich als een vizioen aan de verraste oogen van mijinheer Corneille. Bij het kaarslicht zag hij een bleek gezicht en rood geschreide oogen. Mijn kind! riep hij en wilde haar om helzen. Maar hoezeer het natuurlijk instinct der ouderliefde hem naar haar toedreef toch mocht hij niet uit het oog verliezen wat hij daar in Ledon was komen doen, namelijk den onschuldige verdedigen en de schuldigen straf fen. Marcelle, vóórdat ik een stap verder zet in het huis van onze ergste vijandin, heb ik het een en ander met haar te hespreken. Ga haar eens halen, dan zal ik eerst"Wat is het nu weer...? Huil je? Tante halen?!... Weet u dau nergens van? Wat dan? Zij is dood.. -fVV'A Is zijdood! Zoo?! Van alles wat hij had kunnen vermoeden, was dit wel het onwaarschijnlijkste. Schijnbaar had hij geen reden meer om op den drempel te blijven staan, waar het trou wens tochtte, want hij waagde zich eenige pas sen in de gang. Marcelle sloot de deur achter hem. Is Ursule dood? Ja. Sinds wanneer? En.en je man, waar ls die? Hij sidderde bij de gedachte dat het antwoord kon zijn; „Hij ls in de gevangenis". Langzaam stamelde zij met een keel door de ontroering Pijnlijk dicüt-gekuepen: Hij ls bovenbij haar! Wat doet hij daar? Hij waakt bij haar en weent, bekende zijn dochter. Haar stem ging in een snik verloren. Ah! Zoo! Dan is hij gevoeliger dan ik dacht! Hij schreit zooals ik hem nog nooit heb zien schreien Haar vader ving die woorden spottend op en daar zijn stem reeds luider werd, hernam ze zacht vermanend: O vader, 't huis is iu rouweerbiedig hier alstublieft de stilte. Heeft ze haar ongelijk hersteld voor haar sterven Welk ongelijk? Zoo, meen je soms dat haar vreeselijke beschuldiging een kleinigheid is? Zooiets kan voldoende zijn om ons... onzen naam voor goed te schandvlekken. Hij had willen zeggen „ons wapen", maar vond 't toch voorzichtiger het woord „naam" te blijven gebruiken. M'n arme tante wist niet wat ze zei... 't Is zoo vreeselijk wat er gebeurd isGeen wonder dat zij daarbij haar hoofd verloor. Maar ondertussehen heeft het gerecht jouw man aangeklampt. De rechter zag dadelijk in dat hij zich vergist had. Maar drommels, als alles dan iu orde is, waarom laat je mij dan hier komen? We waren zoo ongelukkig. We stonden voor zóóveel moeilijkhedenToen dachten we dat u ons graag wat zou komen helpen en steunen. Alles goed en wel, maar sapperloot, waar om zijn jullie niet in Bohemen? Die reis had heel wat onaangenaamheden voorkomen. Goed beschouwd ls het maar gelukkig dat wij bij onze ongelukkige tante warenals u sinds vanmorgen hier geweest was, zou u alles beter begrijpeu! .(Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2