DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ij» Üt Ieder is er vol van! Jliggekw'Vabak BESTEVAER m 31 sta J i ir*an* Woensdag 3 April 1929 No. 15380 Dit nammer bestaat uit drie bladen KORT PROCES. ONZE R. K. VROUWENBOND. STADSNIEUWS HOE STAAT HET ER MEE? KUNST-AGENDA SUCCESSEN VOOR „OEFENING BAART KUNST" i is een heerlijke,zachte.9eupi?9 volrüpe püptabak.die in <?een enkel opzicht 't vertrouwen aai de naam wekt, beschaamd maakt A.V0.BIGGELAAR. CJXR005ENDAAL AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cL Postchèque en girodienst 81440 AUVEUTKNTtEN; 1— 5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel Kleine adverte ntles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot'n max. van 50 woorden Kahcu :ur-ad verten tl ea 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voe en of. togen; f 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt Op 17 September 1927 werd het Plan van burgemeester en wethouders van Rotterdam gepubliceerd, dat beoogde een zeventiental gemeenten geheel of gedeeltelijk te an- nexeeren, ruim 13000 II.A. aan het Rotter- damsch gebied toe te voegen met een be volking van over de 100.000 zielen. Op 22 Februari 1928, vijf maanden later dus verscheen het centraal rapport van het door de raadscommissies gehouden afdee- lingsonderzoek. Weer vijf maanden later, op 25 Juli we kunnen zulks billijken, want de beantwoor ding van de in het centraal rapport opge worpen bezwaren baarde heel wat moeilijk heden zag de memorie van beantwoor ding het licht. De benoeming van een nieuwen burge meester, die zich begrijpelijkerwijze in de omvangrijke materie eenigszins wilde in werken, vertraagde de openbare behande ling in den gemeenteraad. Deze had toch nog weer binnen het half jaar plaats, op 10 en 11 Januari jongstleden en nu, Zater dag 30 Maart, werd de beslissing van Ge deputeerde Staten en van den Minister van Binnenlandsche Zaken bekend gemaakt. liet geheele geval heeft zich in precies anderhalf jaar en veertien dagen afgespeeld. We kunnen daarvoor niets anders dan dankbaar zijn. Het gemeentelijk leven ademt vrijer als bet zich in zijn bestaan zelf niet langer bedreigd ziet. Men moge dan al trach ten zich aan de drukkende gedachte te ont trekken, geheel zonder invloed zou zij op den duur nauwelijks kunnen blijven. En daarom is het gelukkig, dat thans aan alle onzekerheid een einde is gemaakt. Nu. de bode, die de contributie ophaalt voor de afdeeling Schiedam van den R. K. Vrouwenbond, eenmaal is rond geweest, kan worden opgemaakt, hoevele R. K. vrouwen hu dezen bond steunen. Hoewel het cijfer nog niet groot genoeg is, is er toch een kern, waarmede kan wor den begonnen, hoewel het ten zeerste te be treuren is, dat nog zoovele R. K. Vrouwen aan den uitdrukkelijken wil van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem geen gehoor geven. De eerste actie welke nu zal ontplooid Worden is de vergadering van Vrijdag 12 April. De dames-leden van de afdeeling worden natuurlijk persoonlijk uitgenoodigd. Op een prachtig werk van de afdeeling Schiedam van den R. K. Vrouwenbond mag hier nog worden gewezen: het is de onder- afdeeling Hulp in de Huishou ding. Zij zendt bij ziekte der huisvrouw hulp, voor het gezin. Wat zou er nog veel en veel meer gedaan kunnen worden indien deze afdeeling meer leden had en zoo finan- eieel deze onderafdeeling beter kon helpen. Het bestuur van „Hulp in de Huishou ding is; Merv. van Ileusden—-Juffermans, Christ. Iluygensstraat, presidente; mej. Gun- neweg, Hoogstraat, penningmeesteresse; mevr. Bertelsv. Maanen, Dam 9, secreta resse; mevr. EngeringEvers, Warande; mevr. Stegman—de Koning, Damlaan; me vrouw PluymHoedenmaker, Hoogstraat; mevrouw van Adrichem, Groenelaan. Wanneer wordt de ideale toestand eens geschapen, dat de R. K. Vrouwenbond met het Wit-Gele Kruis op vriendschappelijke tvijze in dit schoone werk samenarbeidt? Hoe goed zou zulk een samenwerken tot stand kunnen komen, wanneer ook een of ,neer bestuursleden van het Wit-Gele Kruis houden worden toegevoegd aan het bestuur van de Hulp in de Huishouding en dan zonder de idee „concurrentie" gezamenlijk deze heerlijke actie van naastenliefde uit houwen en groot maken. Niet de Hulp in de Huishouding aan den ouwenbond ontnemen, waarvan toch al ''ceds in de laatste jaren meer dan één on derafdeeling, die nu tot, bloei van den bond had kunnen bijdragen is afgescheiden, maar ®amenweri hristelijken geest. J. B. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en "Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 28 Maart 1929 ver gunning verleend aan: 1. de N.V. "Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam' tot uitbreiding van de machinefabriek en sch epswerf op het Bui tenland van Klein-Babbespolder to Schiedam, kadaster Sectie N. no. 383, met een machine hal, bevattende 32 electromotoren van totaal 46514 P.K. drijvende diverse arbe-idswerk- tuigen en 2 dertigton's kranen (bevattende elk 4 eleetromoto-ren van totaal 97.5 P.K 2 vijftienton's kranen (bevattende elk 3 eleetro- motóiren van totaal 51.1 P.K.), 1 zeston's kraan (bevattende 3 electromotoren van totaal 25,5 P.K.), 1 vijfton's kraan (bevattende 3 electromotoren van totaal 27 P.K.) en 2 drie- ton's kranen (bevattende elk 3 electromotoren van totaal 25 P.K.) met een timmerloods, bevattende 66 elec- toren van totaal 446.55 P.K. drijvende di verse arbeidswerktuigen; met een ketelhuis, bevattende een stoomke tel van 70 M2. verwarmiugsoppervlak die nende voor verwarmingsdoeleinden en met een scheepsbouwloods, tijdelijk als fit- terij in gebruik, bevattende 6 electromotoren van totaal 58.50 P.K. drijvende diverse ar beidswerktuigen en 1 tienton'a kraan (be vattende 3 electromotoren van totaal 69 P.K. en 2 vijfton's kraan (bevattende elk 3 elec tromotoren van totaal 47.18 P.K.), 2. de N.V. Jacob's Kwasten- en Borstelfa- brieken tot uitbreiding van de kwasten- en borstelfabriek in de panden Overschiesche- straat 4345, kadaster Sectie I. No. 2528 (ged.), door verplaatsing van een kcokpot, een dubbelen gasdroogoven en een electromotor van 1 P.K., drijvende een hekel- ce een boor machine, zulks met verwijdering van een stoomketel van 6 M2. verwarmingsopper- vlak en 4 electromotoren van totaal 16 P.K., drijvende diverse machines; 3. den Schiedamschen IJzer- en Metaalban- del Jos. van Gelderen tot oprichting van een inrichting tot het opslaan, knippen en persen van metalen en met smelten van locd aan de Raam 32 en 34, kadaster- Sectie -A. nos. 1709 1711 (ged.) en 1696 (ged.), met 2 electromo toren elk van T/2 P.K., drijvende resp. een hydraulische ijzerpers en een ijzerwnipmacblne, en met een transportabelen loodsrreltpot. Schiedam, 3 April 1929. Ingekomen is een verzoek van: de Bataaf- sche Import Maatschappij te 's-Gravenliage om vergunning tot oprichting van een benzine- installatie met ondergrondsch reservoir, in houdende 6.000 L. in de open plaats achter het pand Hoofdstraat 9, kadaster Sectie L. no. 1499, en bovengrondsche aftapinrichting op het trottoir vóór genoemd pand. Dit verzoek Is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 17 April 1929, des voor- middags t.en 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor bet Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, o April 1929. NED. R K. METAALREWERKERSBOND De Sehiedamsehe afdeeling Van dein Neder- landscban R. K. MetaaJbewerkersbond houdt a.s. Vrijdagavond een vergadering in 't Bonds, gebouw aan de Lange Haven. De belangrijke agenda vermeldt behalve de verslagen van se cretaris, penningmeester en werkloozenkaa de verkiezing en het verslag der districts-eommis sie. Voorts zal de geestelijk-adviseur, kapelaan A. F. J. Goossems een rede houdeD, met als onder we r p „Zond a gsarbeid EERE-AVOND „T.H.O.R." Ter gelegenheid van het zilveren jubilé van „T. H. O. R.", wordt Zaterdag in de gehoor zaal van den R. K. Volksbond een e>ere-avcud gegeven, waaraan behalve de dames- en heeren. afdeelingen der jubileerende vereeniging ook de in Schiedam reeds bekende Rotterdamsche Voorwerkersklasse en de Rotterdamsche D. G. V. „Turnlust" hun medewerking zullen verleenen. Er is een niet al te overladen pro gram samengesteld. De feestavond voor de adspiranten heeft plaats op Zaterdag 27 April. R. K. WERKLIEDENVERBOND Do actie-vergade ringen Met een enkel woord zij hier nog gewezen op de actie-vergaderingen, die op Zondag 7 April door het geheele land worden gehouden. De Schiedammers zullen dan 's middags om half vier vergaderen in de H. Hartkerk, Hobbema- straat, Den Haag. Op deze bijeenkomst zullen een viertal bekende sprekers, de heeren: A. J. Loerakker, F. L. D. Nivaxd, H. Vulink en J. v. d. Akker, onderwerpen behandelen van zeer groote actualiteit, als: naar de bedrijfsd imocra- tie; een onbezorgde levensavond voor alle wer kers: het groote gezin uit de knel; en door eigen kracht omhoog. De Sehiedamsehe Katholieke arbeiders zul len zich niet onbetuigd laten en in groeten getale de Haagsehe vergadering bijwonen. ROTTERDAM—SCHIEDAM De jaarlijksehe ontmoeting tusschen Rotter dam en Schiedam had op de beide Paaschdagen plaats. In 't geheel werden er 12 wedstrijden lita'e gespe-rld en 4 wedstrijden cadre, welke laatste wedstrijden voor de totaal Massificatie niet meetelden. De uitslagen waren: Cadre: Car. Brt. H.S. Gem. J. Bol 138 19 21 7.29 M. Theeboom 300 19 68 15.79 Wunderink 280 44 .36 6.36 J. Theeboom 300 44 51 6.82 Libre: Kolmeijer (S.j 200 41 22 4,38 Otten (R.) 165 40 18 4.12 Rietkerk (S.) 175 62 10 2.82 Wyma (R.) 170 61 18 2.78 Stolk (S.) 119 43 12 2.76- Seton (R-) 175 43 20 4.07 de Bruyn (S.) 158 55 19 2.87 DigJeriks (R.) 175 55 22 3.28 Wijzenbroek (S.) 150 45 12 3.33 "Wuyts (R.) 120 A 44 18 2.73 Geuka (S.) 114 56 11 2.03 v. d. Ster (R.) 150 56 9 2.67 Lepeiaan (S.) 93 46 18 2.02 A. de Man (R.) 150 46 17 3.26 De reen Raten van den tweeden dag waren: Cadre: Car. Brt. H.S. Gem. Valkhof 500 26 96 19.23 M. Theeboom 357 26 76 13.73 Libre: de Jong (S.) 138 24 28 5.75 Baay (R.) 200 24 55 8.33 N. v. Huet (S.) 177 3S 26 4.66 Klumpers (R.) 200 38 26 5.26 de Waart (S.) 200 50 23 4.— de Haa-s (R.) 176 49 28 3.59 Leliveld (S.) 112 2S 20 4.— Meijer (JR.) 175 28 52 6.25 N. A. v. Huet (S.) 155 51 18 3.03 Hofman (R.) 175 51 17 3.43 De eindstand Is nu: Gesp. Gew. Verl. Car. Pnt. Rotterdam 12 8 4 2031 16 Schiedam 12 4 8 1791 8 De heer Otten voorzitter der propaganda- commissie reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. De heer De Ruyter, Schiedam, sprak zijn waardeering uit over de voortreffelijke regeling, en bedankte de commissie voor baar werkzaamheden. Rotterdam krijgt den wisselbeker dus Voor een jaar in haar bezit, Schiedam ontving een troostprijs. De speler met de beste prc-staties was voor Rotterdam Baay en voor Sctoi t am De Jong. IE ROTTERDAM 3 April: Tivoli-Schouwbuirg, Het groote A. B. C. (Ned. Ind. Tooneel), 8 uur, voor vol wassenen Groote Schouwburg, Kleeren maken de vrouw (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 4 April: Groote Schouwourg, Figaro's Hochzeit (Opsrtn Festspiele) half 8 (voor volwassenen). Remonstrantsche Kerk, con cert B. Mak van WaayDooremans (sopraan) en Ferd Timmermans (orgel). 8 uur. Groote Doelezaal, Rotte's Mannenkoor, 8 uur Tivoli-Sehouwburg, Het groote A. B. C. (Ned. Ind. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 6 April: Groote Schouwburg, Ho-kus Pokus (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg. 2 om 1 (Stappers-revue) S uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 April in W.B.-thea- ter (voor volwassenen); Grand Thé&tre (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen); Thalia; City-theater (voor volw.); Luxor (voor volw.); Centraal (voor volw.). ZELDZAME KLOOSTER JUBILEA Het 60-jarig professicfeest van Zuster Martha Ook het diamanten jubilé van zuster Martha in het klooster aan de Korte Haven is in pret tige feestelijkheid verloopen. Gisterenmiddag werd in de kapel een plechtige H. Mis met Vend Creator opgedragen, waaronder door den celebrant, pater van Dijk O. P., een treffende en een toepasselijke toespraak werd gehouden. In den loop van den dag mocht de jubilaresse vele bewijzen van belangstelling ontvangen. De algemecne Overste der Congregatie maakte den feestdag mee. Uit de geestelijkheid der pa- rochie's van Haven, Singel en Frankeland kwam men de nog krasse zuster eomplimentec- ren. Bloemstukken en andere goede gaven van familie en kennissen legden getuigenis af van de groote sympathie, waarin de zuster zich mag verheugen. De dag die voor zuster Martiha onvergetelijk is geworden, werd met een pleohtig Lof met Te Dcum gecelebreerd door Pater v. Dijk, be sloten. Zondag a.s. zullen de talrijke familieleden van de jubilaresse nog eens in gezelligen kring in het klooster het zeldzame jubileum met haar gedenken. Cp bet. solisten-, duo's- en kwartet-concours, uitgeschreven door het Dordtsc-h Fanfare korps te Dordrecht en gehouden op Zaterdag 30 en Zondag 31 Maart en Maandag 1 April, behaalden de verschillende solisten uit het harmaniegezelsehap „Oefening Baart Kunst" de volgende prijzen, alle Id de le afdeeling: .T. Wielders, clarinet, 120 p., le prijs; A. Zijdeveld, idem, 113 p., 2e pr.; M. Wallene, bariton, 125 p., le prijs met lof; W. v. d. Kraan hobo, 111 p., 2e pr.; duo J. van Unen M. J. Kars, saxophoon alt en clarinet, 123 p., le prijs Het saxophoon-kwartet bestaande uit de heeren C. van Bruggen, J. van Unen, M. van Zuidam en A. vau Unen, 120 punten, le prijs. J. v. d. Hoed, es bas, 96 p., 3e prijs; B. v. d. Hoek. es clarinet, 112 p., 2e prijs; G. van Unen, b. clarinet, 92 p„ 3e pr.; N, Clements, b. clarinet, 102 p., 2e prijs. Al deze solisten werdeu met piano op uit stekende wijze begeleid door onzen stad genoot-pianist den heer C. van Gent. Naar wij vernemen ligt het in het voor- urmen van O n. K. naar aanleiding dezer successen een kunstavond te organiseeren waarbij deze solisten allen zullen medewerken BIJ BUN BOTSING T IJS SC HEN BEN PASSAGIERSVLIEGTUIG EN EEN IN VOLLEN GANa BLINDEN GOEDERENTREIN werden eenigo dagen geleden in Amerika veertien personen gedood. Wij geven hier een foto van het wegdragen der slachtoffers door leden van den ambulancedienst. pers pond. Reel. 4396S 5{ nimcuf In hef ut ach! lederen Zondag Patronaat SL Donunicu Godsdienstonderricht en ontspanning patronaatsgebouw Emmastraat. van half tot negen uur.. '8 Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur. R. IC. Volksbond lederen Maandagavond clubavond IC K Damclub l.D.O. Katb. Kring. Dinsdag bestuursvergadering U K. Metaal, bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. E Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninki man, nenzangvereeniging Orpheus", gebouw R. K Volksbond Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering .Kat-ho- Mek Streven" Gebouw Katb Kring lederen Woensdagavond van hall acht to< half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai, werk bij de ThesesiavereenigiDg aan het go bouw van den R K Volksbond lederen Woensdagavond van 'I uur tol half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring lederen Woensdag Patronaat St Domlnlcu! zaagles ln het patronaatsgebouw Emmastraaf van half acht tot negen uur lederen Vrijdag oefeningsavond vaD de R. K B. H. B. O Gebouw R K Volksbond Aanvang kwart over acht. lederen Zaterdag Stedelijk Museum- geopen! van 2 tot 5 uur. Heden R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win, keibedienden. Ledenvergadering in den R. K Volksbond. Aanvang 8i/2 uur. Vrijdag 5 April Jaarvergadering Nederl. R. K. Fabrieka arbeiders (ster s)-bond Sint Willlbrordus. Sprak ker de Eerw. Adviseur, kapelaan Schuur, man. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uui Vergadering Nederl. R. K. Metaalbewerker» bond. De agenda vermeldt o.m.: Verslag Werk) loozenkas; verkiezing districtscommissie 01 voordracht van kap. A. P. J. Goossens ovej Zondagsarbeid. Gebouw R. K. Volksbond; aan/ vang S uur. Zaterdag 6 April Feestavond Tooneel vereeniging „Ons Ver, maak", ter gelegenheid van bet 1-jarig be staan, bovenzaal Café Amstelbron, Rroersves' no. 13. Aanvang half 8 uur. Sehiedamsehe vereeniging voor lic.hamelijk( opvoeding „T.H.O.R." Eere-avond, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan. GebouY R. K. Volksbond. Aanvang half 8. Woensdag 10 April R. K Meisjes, werkzaam in de industrieën Jeugdavond in de bovenzaal van den R. B( Volksbond Aanvang 8 uur BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 3 April. Officieele nalet-rinl van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. f 17.50 per H.L. II. J. JANSEN Spiritus SCHIEDAM, 3 April. Men noteert voo( Melasse-spiritu3 f 31.— per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H, I) Spoeling Noteering f 2.40.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1