feuilleton VERDERFELIJKE BANDEN. VAN DE LEESTAFEL. WOENSDAG 3 APR L 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 ST. AUGUSTINUSVEREENIGING REDDINGBOOT AANGESPOELD. i Algemeene vergadering BEZOEK VAN MGR. AENGENENT. lm gebouw St. Bavo te Haarlem werd gister le 37e algemeene vergadering g eb oud en der iioc. Vereeniging van R. K. Bijzondere Onder wijzers in bet Bisdom Haarlem ,,St. Augns- Anus". Nadat te balt 10 in de parochiekerk van den H. Jozef een H. Mis tot intentie der leden was opgedragen, begon te 10 uur de vergadering. De voorzitter, de heer H. G. de Boer, riep fiUen het welkom toe en zei-de dan o.m.: De verwachting is meermalen uitgesproken, •Jat onze Federatie ons Diocesaan vereen igings- ieven overbodig zon maken. Deze agenda even wel met zijn allerbelangrijkste punten is er het doorslaand bewijs van, dat er naar arbeid niet gezocht behoeft te worden. Spr. wenschte, dat een betere basis werd ge legd voor bet kinderrijke gezin, dat moet ge holpen worden. Dit is een eisch van primair be lang. Da nieuwe regeeringsperiode brenge ons, waarop wij recht hebben. De kortheid, geboden door onze uitvoerige agenda, mag mij niet weerhouden, uw aandacht ite vestigen op dit verschijnsel in het vereni gingsleven dat m.i. evident is: de afzijdigheid onzer jonge collega's van ons organisatie-leven. Als organisatie worden wij ouder. Die ge dachte realiseert zich het best als wij zien, hoe een onzer krachtigste en werkzaamste afdee- lingen, het K.O.G. van Amsterdam, zijn gouden bestaan, herdacht. Het K.O.G. heeft gek^yj up and downs, strijd en zege, maar het staar in den glans van zijn gouden luister als een schitte rende ster aan het firmament van ons vereenl- glngsleven. Heit is mij een voorrecht vanaf deze plaats de jubileerende afdeeling hartgrondigen dank te brengen voor alles wat zij deed. Bezoek van Z. D. H. den Bisschop. De vergadering werd nu geschorst in verband met het bezoek van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aengenent. De voorzitter hield dan de volgende rede tot Monseigneur Deze dag is voor ons een vreugde-dag. Boven de 37 algemeene vergaderingen, die onze Dioc. Vereeniging sinds haar bestaan heeft gehouden, straalt deze uit doordat zij vereerd is met uwe hoogé tegenwoordigheid. Voor uwe verheffing tot den bisschoppelijken troon van Haarlem badt gij reeds talrijke be trekkingen tot de Katholieke onderwijzers van ons bisdom. Toch zij het mij vergund met een enkel woord op ons werk te wijzen, voor zoover dat door onze organisatie tot uiting komt. Komt de actie voor maatschappelijke ver betering in hoofdzaak tot haar recht in fede ratief verband, onze Sint Angustinus-vereeni- glng kan het bewijs leveren, dat re*!£ieuse, cultureels en ideëele belangen, zoowel der leden, als der aan onze zorgen toevertrouw de jeugd, in het brandpunt onzer belangstel ling staan. De Katholieke Vredesgedachte inspireerde tot een enquête, in hoeverre onze schoolboeken aanvulling ol verbetering behoeven. De besprekingen over de Schoalmis of Kin dermis deed ons nagaan, wat de onderwijzer kan doen, om het bijwonen der H. Mis door de schooljeugd vruchtdragend te doen zijn. Het brandend vraagstuk der jeugdlectuur vindt voor ons zijn voarloopige oplossing in de conclusie, die op deze vergadering zullen be handeld worden. Aan een enquête over de Kateohiamusrege- ülng namen niet minder dan ongeveer 2000 leerkrachten deel, Ken omvangrijk rapport, waaraan dezer dagen de laatste hand is gesla gen, zal Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid in den loop des jaars aangeboden worden. Onze Sint Alfon&us-commissis propageert met onverflauwen ijver de zorg voor de meer godsdienstige belangen der leden, welker be- Wtiging overigens blijkt uit de vieTing van Patroonsfeesten en van Triduüms. Ongaarne zou ik vergeten het nieuwe insti tuut der Onderwijzersdagen. Wij zullen evenwel niet verhelen, dat onze arbeid vruchtdragender kon zijn. Als in zoovele vereenigingem werkt ook bij ons bet groot aantal ongeorganiseerden rem mend. Het zij mij veroorloofd, hier dankbaar te memoreereu het belangrijk besluit, dat Uw Doorluchtige Hoogwaardigheid een tweetal maanden geleden genomen heeft, waarbij de Katholieke Openbare. Onderwijzers als volwaar dige leden onzer Diocesane Vereeniging in ons midden kunnen plaats nemen. Naast dit dankwoord moge ik namens deze afgevaardigden en leden, afkomstig uit alle deelen van Uw diocees, de belofte geven van trouw aan Uw voorschrift, van onderdanig heid; de belofte ook van onderwijs te geven in den geest van de Katholieke Kerk. Arbeidend in dien geest zullen wij niet en kel onze leerlingen geschikt maken voor de maatschappij, maar zullen wij ze nader bren gen bij het einddoel van elk menschenleven. En opdat deze belofte des te helderder ons voor den geest blijve, vraag ik U, Monseigneur, ons Uw Bisscboppelijken zegen te geven, alvo rens Uw vereerende tegenwoordigheid hier een einde neemt. Ter vergadering zijn aanwezig, 15 afdeelin- gen met 99 afgevaardigden. De afd. Westland, een zorgenkind, welks leven en blijven leven zoo lang is gadegesla gen, is thans tot nieuw leven gewekt. De voor zitter roept deze afdeeling een bijzonder wel kom toe. De nieuwe lioofd-inspeeteur, de ZeerEerw. heer J. Nolet, heeft bericht van verhindering gezonden. De voorzitter heet den opvolger van den geestelijk adviseur, den zeereerw. heer P. A. Kleintjes, prof. Heskes welkom. Spr. memoreert hen, die heengegaan zijn: Mgr. Callier, kapelaan Dekker, prof. De Lan gen Wendels, prof. Huijbers. Voor de zielsrust van deze overledenen wordt een Onze Vader gebeden. De nieuwe adviseur, prof. Heskes, neemt hierna het woord en deelt mede, dat hij zijn taak met vreugde heeft aanvaard en lang hoopt te mogen waarnemen (Applaus.) De vroegere adviseur, de zeereerw. heer Kleintjes, verschijnt thans ter vergadering en wordt door den voor zitter welkom geheeten, die de verdiensten van den aftredenden adviseur releveert, hem dankt voor de verdediging van de belangen der onder wijzers en de uitnemende wijze, waarop Z.Eerw. zich van zijn taak heeft gekweten. (Applaus.) De zeereerw. heer Kleintjes beantwoordt deze toespraak en spreekt den wensch uit, dat de verhouding tusscken hem en de organisatie in de toekomst aangenaam zal blijven. Als lid van de St. Alfonsus-commissie wordt mej. J. Tijburg, Amsterdam herkozen; in het O. F. bestuur (vacature Th. P. Badoux) wordt de aftredende functionaris herkozen; als Fe deratie Redacteur van het K. S., wordt de heer H. G. de Boer, periodiek aftredend, herkozen. De 38ste Algemeene Vergadering zal op voor stel van het Hoofdbestuur te Den Haag plaats hebben. Het rapport der Commissie van Controle wordt vervolgens goedgekeurd. Een voorstel van het hoofdbestuur om van het batig saldo der balans (ƒ507.68) een be drag van 400.te storten in de kas van het O. F. en de resteerende 107.68 te bestemmen voor het houden van Onderwijzersdagen. in 1929. wordt na eenige discussie aangenomen. De begrooting voor 1930 wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. De secretaris, de heer W. J. Speller, brengt dan het jaarverslag uit. Daarin wordt o.m. vermeld, dat van de 2397 ingeschreven leer krachten er 1665 zijn georganiseerd in de Dioc. Vereeniging tegen 1506 in 1927. Een vooruit gang dus van 159 leden. 739 leerkrachten zijn nog ongeorganiseerd. Van één federatie in het geheele land kan nog geen sprake zijn, daar nog niet alle hoofd besturen hiertoe medewerken. De Dioc. Vereeniging telt 18 afdeelingen. Onder dankzegging wordt dit verslag goed gekeurd. Toespraak Mgr. Aengenent. Mgr. Aengenent, die hierna het woord neemt, verklaarde, een woord van dank te willen spre ken voor de bereidwilligheid, om op zijn ver zoek de vergadering niet in Den Haag, maar in Haarlem te houden. Mgr. kon nu gemakkelijk hier komen, om zijn belangstelling te toonen voor de taak, door de leden te vervullen en zijn sympathie te uiten voor den bond. Alle leden werken aan de opvoeding dei- kinderen. Mgr. is hedenmorgen daaraan her innerd door de woorden van den Introïtus bij het H. Misoffer. Daarin wordt een lofspraak geuit op de wijsheid. Maar die woorden kan Mgr. toepassen pp allien, die in katholieken zin de kinderen op voeden. „Met het water der kennis drenk ilk u en de edele kinderziel zal niet wankelen". Dat doen de katholieke onderwijzeressen en onder wijzers, om de kinderen te sterken voor de toe/komst. „En hij verheft hen in eeuwigheid". Dat is het resultaat der opvoeding, dat het kind tot God wordt gebracht en voor altijd met God wondit vereenigd. Die woorden van den Introïtus heeft Mgr. juist heden aangehaald, omdat zij ten volle op de katholieke onderwijzers van toepassing zijn. De vereeniging is daarom van zoo groote beteekeni®, omdat zij de hoogere belangen 'dient en omdat zij doortrokken i® van echt Roomsoh leven en van oen echt Rootmschem geest. Niet alleen heeft Mgr. daarom sympathie voor ieder lid van den bond, maar ook voor den bond zelf. Mgr. heeft echter nog een wensch. Uit het jaarverslag heeft hij gehoord, dat nog 700 onderwijskrachten buiten de organisatie staan. Maar hij hoopt, dat bij de 38e algemeene ver gadering al die 700 onderwijskrachten, die nu nog achter zijn gebleven, dan aanwezig zullen zijn. Dan schenkt Mgr. alilen zijn Bisschoppelijiken zegen eu verlaat, terwijl het derde couplet van het Bondslied gezongen wordt, de zaal. Daarna wordt gepauzeerd. NAMIDDAG-VERGADERING. Aangenomen wordt een voorstel van het hoofdbestuur, om in het reglement die wijzi gingen aan te brengen, waardoor ook mede met goedvinden van Mgr. Aengenent R. K. openbare ouderwijzers gewone leden der orga nisatie kunnen worden. Een voorstel van de afd. Beverwijk, om een bisschoppelijk voorschrift te verkrijgen, dat de benoeming van onderwijizeresseu aan R. K. Jongensschollen beperkt blijve tot het 1ste en 2de leerjaar, behoudens te verleenen vrijstel ling, wordt door den afgevaardigde van Bever wijk toegelicht, nadat het praeadvies van het hoofdbeistuiu» is teruggenomen. Een levendige discussie ontspint zich, waarin beurtelings voor behoud en voor wering van de ondei-wijzeres gepleit wordt. In stemming gebracht wordt het voorstel met 63 tegen 41 stemmen aangenomen. Het aangehouden punt inzake herkiestoaar- heid van hoofd,best uursladen wordt nu in be handeling genomen en aangenomen met 70 tegen 38 stemmen. De heer Remmenswaal wordt vervolgens met een volstrekte meerderheid van 53 stemmen als hoofdbestuurslid herkozen. Vervolgens komt in behandeling een voor stel der afd. Hillegom en o. om een onder zoek in te stellen naar het aantel schoolgaan de leerlingen, dat het Patronaat bezoekt. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. De afd. Rotterdam en omstreken doet een voorstel bij benoemingen de voorkeur te geven aan sollicitanten, die lid zijn eener R. K. onderwijzersHStaindaorganieatie. Na ampele toelichting wordt het voorstel in stemming gebracht eu met groote meerderheid aangenomen. Ee,n voorstel-Gouda beoogt, te komen tot een vrijgestelde van di R. K. Onderwijzers- organisaties. Het hoofdbestuur zegt toe, hieraan zijn aan dacht te zullen wijden. Het rapport inzake jeugdlectuur wordt in zijn geheel door de vergadering aangenomen. Als studie-punt voor 1929-1930 wordt Be roepskeuze gekozen. Na bespreking van de agenda der federatie- vergadeoïing en rondvraag wordt de verga,tie ring gesloten. BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Z. D. H. de Aartsbisschop va.u Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Etten bjj Ter- bOTg eten WelEerw. heer Ch. Th. J. Karn; tot pastoor te Huiseen (O. L. Vr.) den Wel Eerw. beer B. Braakhuis en tot pastoor te Loenen (Veluwe) deu WelEerw. heer W. Th. Smulders. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. Stijgende erts-aanvoer. In de afgedoopen maand weird voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiiiden een hoeveelheid van 50.845 tons ijzererts aangevoerd. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de erts- aanvoer 130.634 tons tegen 114.820 tons in dit kwartaal van het vorig jaar. „NEDERLAND"-EXPRESS. Het agentschap der N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein aansluiting gevend op het ms. „Chr. Huy- gens", hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal af varen, Donderdagmorgen 4 dezer, zal vertrek ken van Rotterdam (Maas) te 7.09 uur en van 's Gravenhage (S.S.) te 8.00 uur. WEGENS MOORD VEROORDEELD Tot 5 jaar gevangenisstraf De rechtbank te Almelo veroordeelde gister een 2S-jarigen bakkersknecht uit Hengelo we gens moord met voorbedachten rade op Jen- neke Mensink te Holten gepleegd, tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 8 jaar. Na execu tie der straf wordt hij ter beschikking der re- geering gesteld om als psychopaath in 'het Rijksasyl te Leiden te worden opgenomen en verpleegd. EEN ERNSTIGE AANVARING Een motor weigerde Op <len IJssel te Deventer heeft een vrij ernstige aanvaring plaats gehad. Terwijl de motorboot „Energie", schipper Otto Buhne- mann, hoven de Schipbrug wilde opdraaien, wei gerde plotseling de motor. Tijdens het onder zoek van deu motor zette deze zich onverwachts in beweging, waardoor de „Energie" met volle kracht op de tjalkschepen de „Dankbaarheid" en de „Navigable" uit Groningen liep, die daar aan de Welle gemeerd lagen. Van het eene schip werd de boegplaat boven de waterlijn ingedrukt terwijl van het andere de reeling ernstig werd beschadigd. Beide sche pen zijn door de „Energie" naar een weif te Kampen gesleept, om hersteld te worden. Schip per Buhnemann heeft de schade vergoed. Na de aanvaring met de „Batavier" Op het Noorderstrand te Schiermonnikoog is aangespoeld een reddingboot, waarop de woor den voorkomen: „Venetië Stettin". Blijkbaar is dit een der reddingbooten van het verleden week ten gevolge van een aanvaring met de „Batavier I" gezonken Duitsche stoomschip „Venetië" uit Stettin. VOET AFGEREDEN. De oude man had geen teeken opgemerkt Gisterenmiddag te ruim twaalf uur reed een locomotief met eenigd wagons over den JsGra- vendeelschendijk te Dordrecht, als naar ge woonte begeleid door twee rangeerders. Juist op de plaats waar de rails den weg kruisen liep de 88-jarige J. G. B. woonachtig in de Glazen straat aldaar. Hoewel een der rangeerders den man nog op het naderen van den trein opmerk zaam maakte, liep B. door en niettegenstaande op het laatste moment de rangeerder den man nog voor den trein wilde weghalen, kon hij niet verhinderen, dat B. twee wielen van een dei- wagons over den rechtervoet kreeg, die daar door werd verbrijzeld. Na voorloopiig te zijn verbonden, is B. naar het ziekenhuis overgebracht. Uit een onderzoek is nog gebleken, dat B., die slecht van gezicht en hardhoorend is, het teeken van den rangeer der niet heeft opgemerkt. BESCHONKEN PERSOON OVERREDEN Hij trachtte een auto te doen stoppen Gisternacht heeft een doodelijk auto-ongeluk plaats gehad op den Boschdijk onder de voor malige gemeente Acht, thans Eindhoven. Om streeks 12 uur passeerde daar de personen wagen van den heer K. uit Eindhoven. Hij reed daar, volgens zijn eigen verklaring, met een vaart van 70 K.M., toen plotseling een man, die in dronken toestand verkeerde, van de linkerzijde van den weg de straat opliep en daarbij met de armen in de hoogte ge stoken den wagen trachtte te doen stilhouden. De afstand tusscheu den man en den auto was echter te klein, om nog tijdig te kunnen remmen, met het gevolg, dat de persoon werd aangereden en tegen een boom gesmakt. De aangeredene liep ernstige verwondingen op. Zijn armen en beenen bleken gebroken te j zijn. Per politiebrancard werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. OVERREDEN EN GEDOOD Te Tilburg is in het Wilhelminapark de 12-jarige W. M. uit 's-Hertogenbosch, die qp een fiets reed, door een vrachtauto aan gereden en onmiddellijk gedood. KIND VERMIST. Te Linne wordt sedert een paar dagen ver mist het 7-jarig dochtertje van den slager J. Evers aldaar. DE RIJKS H. B. S. TE GOUDA Bij Kon. besl. is aan dr. S. S. Hoogstra, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1929, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Rijkshoogereburgersohool te Gouda, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. AANRANDING IN DE DUINEN. De dader door een veldwachter aangehouden, maar niet om deze daad Op den weg van 's-Gravenhage naar Kijkduin wandelden dezer dagen twee dames. Bij het Quiek-terrein zagen zij aan den kant van den weg een man zitten, die naar later hleeik m,et minder goede bedoelingen de dames opwachtte. Toen zij hem genaderd waren greep de man de jongste der beide daimes aan en trachtte haar met geweld op den grond te werpen. De andere dame kwam haar vriendin echten- te hulp en s'loeg den onverlaat met baar taschje in het gezicht. De man greep het taschje vast en ontrukte het aa.n de dame. De-ze wist echter nog een bankbiljet en een sleutelhosje er uit te trekken, zoadat de buit, welke den dief in handen gevallen is, van bijzonder weinig bet eok eu is is. De dames riepen om hulp, maar deze plek is meestal verlaten, zoodat niemand op kwam dagen. De man had zich iintusschen uit de voeten gemaakt. Zijn fiets stond aan den kant van den weg en daarop verwijderde hij zich zoo snel mogelijk. Hij werd echter aangehouden door dien heer v. d. M., onbezoldigd rijksveldwachter, die aan den weg naar Kijkduin woont. V. d. M. maakte den man er opmerkzaam op, dat hij fietste op ©en weg, waar zulks verboden was. De vluchteling stamelde een excuus, stapte af en liep door. Bij het afstappen heeft hij het taschje verloren, want dat werd later gevonden. De heer v. d. M., die van de aanranding niets wist, schonk aan den man geen verdere aan dacht. Eerst later hoorde hij de geheele toedracht der zaak. De dames gingen zoo snel mogelijk terug eu deden bij de politie aangifte van het voor gevallene. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, maar op beden heeft het geen resultaat opgeleverd. VISSCHERIJ-EXAMENS. De Centrale Commissie voor de Visscherij- Examens (stuurlieden en schippers) zal, aan vangende 1 Mei, zitting houden te 's Graven hage, Carel van Bylandtlaan 5. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We- teaischappen heeft bepaald, dat de commissie, te belasten met het afnemen van de examens tea- verkrijging van de akten van bekwaam heid tot het geven van nijverheidsonderwijs Zitting zal houden te 's Gravenhage. „Boekzaal der geheele wereld" No, 6. Het Ned. Boekhuis, Tilburg. Ah. per jaar 4.—. Dit nummer bevat 75 recensies, verdeeld over de gewone rubrieken, waarvan die der romans en ontspanningslectuur het leeuwenaandeel beeft. Jfc „Tijdschrift voor R. K. Oudei's en Opvoeders." Het Ned. Boekhuis Til burg. Ab. per jaar 5.45. In de „Historische filmpjes" wordt een parallel getrokken tusscheu de zaal met het roode lamp je, de bioscoop, die de groote massa betoovert, en die andere zaal met een rood lampje, da kerk, waan- de groote massa schuw voor is. Gea-h. Krekel berg schrijft een mooi gewetens onderzoek voor de onderwijzeres in het slotact tikel voor gezin en school. Hü vraagt een moe. derlijke toewijding der onderwijzeres voor haar schooi-„kindercn". A. van Lierop constateert, dat de eeuw van hot kind bezig is de kinderen te doen vea-dwij- nen, en in haar liefde voor het kind, dit laat ste juist onthoudt wat het noodig heeft: kracht en gehardheid tegen de moeilijkheden des le vens. Verder een degelijke en lovende bespre king van Moller's „Beknopte Geschiedenis van de Ned erland sclie Letterkunde" door dr. Gerl. Royen O.F.M. NAAR HET FRANSCH door JEAN THIERY (17) Marcelle stelde hem telkens gerust, waarna hij zijn bezweet voorhoofd weer op 't kussen legde. De dokter, een oude vriend van mijnheer Corneille, sprak van „zenuwziekte", schreef eenige kalmeerende drankjes voor en ried verandering van lucht aan en ontspanning zon der inspanning. Dit laatste werd den patiënt aangeboden door O'Lynnas. Hij kwam om zijn zieken vriend een bezoek te brengen en was op listige wijze tot de ziekenkamer doorgedrongen, want Wil helm had geweigerd hem te -ontvangen. Zoodra je weer hersteld bent neem ik je mee naar mijn jacht, oude jongen! De zeelucht zal je goed doen. En u mevrouw, Interesseert p dat niet, een tocht langs onze schilderachtige Fransche kusten op mijn prachtig en comfor- ■tabel jacht, Walhalla....? Bij de eerste woorden van O'Lynnas kwam er in Maxcelle's oogen een schittering van Vreugde en opgetogen klapte ze nu in de han den. Doch Wilhelm fronste de wenkbrauwen en stamelde: Nee... nee... nooit meer... nooit meer!... O'Lynnas keek zijn vriend streng aan, doch slechts één tel, want toen zij hij glimlachend en plagend: - Hij denkt nog aan zijn laatste zeereisje, dat vergald werd door zeeziekte. Nu wil hij zich daar niet meer aan blootstellen. En zich tot dein graaf wendend vervolgde hij: Kom vrind, ik zou maar eens probeeren het bed te verlaten. Dat nisten zet maar ba- zenbloed... en over een poosje is er niets meer met je te beginnenpas op! Wat beteekende dat „pas op!" Was het een bedreiging? Wilhelm richtte zich een weinig op en zei onderworpen: Windt u maar niet zoo op, ik zal wel gaan. Aanstonds protesteerde de ontdekkingsrei ziger op vriendelijken toon: O, ik dwing je er heelemaal niet toe hoor, je bent volkomen vrij. Ja vrij....! herhaalde Wilhelm en liet zijn hoofd weer op het kussen zinken. Nu wendde O'Lynnas zich tot de jonge vrouw en hernam: Gravin, ondanks de vrees van uw man die nietweet waarin zijn heil ligt, verwacht ik n vandaag over veertien dagen op mijn jacht Walhalla, Velero komt ook. Dat is nog eens een vroolijke charmante jongen! Laatst schreef hij me dat hij een eind wil maken aan zijn vrijgezellenbestaan. O, niet dat hij een eind wil maken aan zijn leven, maar hij streeft naar meer ernst en rust, hij denkt er over te gaan trouwenMaar laat dit onder ons blij ven en verraad me niet hè? Hij kon het wel eens kwalijk nemen dat ik zoo met z'n ge heimpjes rondga. De ontdekkingsreiziger nam daarop afscheid van het jonge paar. Hij was van plan Parijs den volgenden dag te verlaten om zijn jacht te halen dat in een Zweedsche haven lag. Toem O'Lynnas vertrokken was, deed Mar celle vergeefsche pogingen om de reden te kennen, waarom haar man het voorstel van zijn vriend niet prettig met beide handen had aangenomen. Het leek alles toch zoo bekoorlijk. En de ontdekkingsreiziger was wel een zonderling man maar onmetelijk rijk en niet gierig, moest zijn gasten wel schitterend ontvangen. Was er dus wel een aangenamer manier om den zomer door te brengen? Mijnheer Corneille was ook geheel die mee ning toegedaan. De voorgestelde ontspanning bracht hem in een geestdriftige bewondering. Een jacht te hebben.... Is er iets elegan tere, rijkers uit te denken?.... Ah! sapperloot, als ik geen zeeziekte te vreezen had zou ik ook mijn eigen boot willen hebben. Maar voor u. Wilhelm Is dat een prachtige gelegenheid om te genieten. Wel drommel op uw leeftijd moest dat ïizr hoofd op hoi maken. Maar als het vooruitzicht van die zeereis Wilhelm's hoofd op hol bracht, dan was dit niet van dartele vreugde, maar wel van te genovergestelde gewaarwordingen. Ach wat leek dat jomgmensch met zijn bleelte wangen, holle oogen en droeve, moede- looze trekken weinig op den jongen fleren, overmoedigen graaf, die naar Marcelle's liand domg. En ondertusschen leed zijn jonge vrouw wreed, want ze had dat geheimzinnig iets, dat op zijn leven woog en hem steeds meer drukte, willen doorgronden, om hem dan te raden, te helpem, te troosten en desnoods te ■beschermen. D't is niets meer uit dien armen jongen te krijgen concludeerde mijnheer Corneille ten slotte, 't Is of Ursule hem voor haar ster ven behekst heeft, om op die wijze wraak op ons te nemen. Hij zei dat bijna schertsend, zonder zijn woorden de wegen, maar die uitlating deed zijn vrouw en dochter zooveel pijn, dat zij met tranen en verwijtten antwoordden. Corneille raakte in een neteligen toestand want zijn vrouw die zacht en gedwee was als een lam, wanneer zij met haar man alleen was kon verschrikkelijk voor hem worden, zoodra Marcelle haar beïnvloedde. Na die onhandige scherts werd het mijnheer Corneille in zijn eigen woning onhoudbaar. Hij liet daarom zijn auto voorkomen en kondigde kort en opstandig aan, dat hij naai de sociëteit ging. Er was een tijd geweest, dat dit eene woord „sociëteit" voldoende was om zijn vrouw met smeekende oogen en uitgestrekte handen in zijn armen te drijven.'Maai- ditmaal zweeg zij en bleef zwijgen. En mijnheer moest wel door zetten om consequent te zijn. Hij ging dus heen maar had daarbij veel weg van een jongen, die uit blinde koppigheid zijn mak kers en het spel in den steek laat. Terwijl hij alleen in zijn coupé door Parijs reed, langs de drukke zonnige avenue's op een heerlijken zomeravond, voelde hij zich danig gestoord in zijn levenswijze. Die gewaarwor ding vooral dreef hem naar een andere ge dachte die hij vrij kon analyseeren zonder inbreuk te maken op zijn slecht humeur. Hij vroeg zich namelijk af, of hij zich waarlijk wel geluk kon wenschen met Wilhelm, den schoonzoon, met dien klinkenden oud-adelijken naam. Hij mijmerde er o.a. over, dat die Bo- heemsche graaf vaak gesproken had van een huwelijksreis naar zijn land en kasteelen en ondertusschen vlak bij Parijs bleef logeeren, om ten slotte in een plattelandsch stadje als Ledon schipbreuk te lijden. En dan, sinds dat huwelijk was hij, mijnheer Corneille thuis niet meer de eerste, de eenige, de almachtige. Enfin het was nu eenmaal ge beurd en gedane zaken nemen geen keer. Zijn dochter was getrouwd, en goed getrouwd!.... Op een morgen voelde Wilhelm zich plots veel beter. Het scheen dat er opnieuw le venslust in hem gekomen was. Ook sprak hij zonder tegenzin over de uitnoodiging van zijn vriend O'Lynnas. De graaf en de ontdekkings reiziger hadden eenige teegrammen gewis seld met elkaar en het resultaat daarvan was, dat Wilhelm de uitnoodiging zonder voorbe houd aannam. Trouwens kou hij dien goeden man, die hem zoo vriendelijk een wekenlange genieting aan bood, wel met een weigering heenzenden? Om den graaf, die pas hersteld was, niet aan een inzinking bloot te stellen, schreef O'Lyn nas hem, dat hij liet jonge echtpaar eerst ver wachtte, wanneer het jacht in de haven van Arcachon aangekomen zou zijn. Daar ten minste had hij geen zeeziekte te duchten. En waarschijnlijk zou hij vervolgens beter de liustreis verdragen door de golf van Gascogne en lang-s de Spaansche kusten, om dan langs Gibraltar en door de Middellandsche zee naar Marseille te stevenen. O, Wilhelm, wanneer je nu eens vroolijk en tevreden kon zijn, wat zou die reis dan een genot worden, zei Marcelle met smeeken de oogen, want het plan leek haar verrukke lijk. Nu eenmaal tot die reis besloten was, wer den de toebereidselen met zorg gemaakt, ten minste door dejcxnge gravin. De misdaad van Ledon is nog niet op gehelderd, kondigde mijnheer Corneille op een morgen aan nadat hij de krant had ingezien. De daders blijven onvindbaar en het onder zoek is geschorst. De politie meende op een goed spoor de zijn, maar de verdachte kon bewijzen dat hij den nacht van de misdaad elders had doorgebracht. En zoo vergiste zij, zich dus weer. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6