TCiMma. lüO -fóndaHm* ai die a&tdiye. Mifyé-Aaide*? ARGENTA FEUILLETON VERDERFELIJKE BANDEN. DONDERDAG 4 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 DE ONTEIGENING ROTTERD. DIJK—BROERSVEST Heeft U nog reserve-lampen in huis Ais de groote lamp in Uw huiskamer niet meer brandt, hebt U dan eenzelfde lamp bij de hand 7 Moet U deze wellicht uit een andere fitting schroeven, of zult U zich met een zwakkere lamp moeten behelpen Wat een ongerief Gerief beteekenl voor U een van die aardige Philips- huisjea, die Uw handelaar U als ,,'n huis vol licht" aanbiedt, met een assortiment Argenta-lampen voor huisverlichting. Er zijn landhuisjes, heerenhuisjes en Oud-Hollandsche huisjes smaakvol speelgoed voor Uw kinderen. „HET HELDENDICHT VAN DE ROOMSCHE DAAD" RADIONIEUWS KUNST-AGENDA DEFINITIEVE VASTSTELLING VAN HET PLAN In de vergadering van den 4den Januari I.L besloot de Raad tot voorloopige goedkeuring van. het plan tot onteigening in het belang der volkshuisvesting ter verkrijging van de be schikking over gebouwde en ongebouwde eigen dommen in de kadastrale Sectie I dezer Ge meente, begrensd door den Rotterdamschen dijk, de Broersvest, den Singel en de Lange Singelstraat, zulks krachtens art. 77, le lid, sub 4q. en 5o. der Onteigeningswet. Dit voorloopig goedgekeurde plan heeft gedu rende den vastgestelden tijd voor eenieder ter secretarie ter inzage gelegen. Een viertal be zwaarschriften zün er tegen ingekomen en wel van Maria Noordijk dd. 24 Januari 1929, A. Ku per us dd. 11 Februari 1929, Elisabeth van der Beek, weduwe van J. Kooyman dd. 16 Februari 11929 en de Gebrs. A. IC. en J. Maltha dd. IS Februari 1929. MARIA NOORDIJK is eigenares van het kadastrale perceel Sectie I no. 707, van welk perceel het plan als te onteigenen aangeeft een oppervlakte van 23 c.M. zijinde de „stoep" voor het desbetreffende perceel. Reclamante grondt haar bezwaar op de vre«3, dat na de uitvoering van het plan de straat Korte Singelstraat voor haar winkelwoning zal worden opgehoogd, als gevolg waarvan haar pand „la den grond" zal komen en in deze omstandigheden wenscht zij dat ook het huls in het onteigeningsplan zal worden begrepen. Deze vrees is echter ongegro-nd en in elk ge val voorbarig, aangezien omtrent het toekom stige peil van de Korte Singelstraat nog niets vaststaat en daaromtrent ook niets bij bet ont eigeningsplan is te beslissen. A. KUIJPERS is eigenaar van de volgens het plan geheel te onteigenen kadastrale perceel en {Sectie I nos. 1129 en 1130 en huurder van eenige in het plan vallende, eveneens geheel te onteigenen, perceelen. Deze reclamant, smid en veehouder, vreest dat hij door de onteigening, waardoor hem zijn smederij en boerderij zullen worden ontnomen, belangrijk zal worden benadeeld, reden waarom bij aandringt op een goede tegemoetkoming tn geld. Zijn bezwaar gaat echter buiten het plan om nangezien eerst na vaststelling van het plan jomtrent de toe te kennen schadeloosstelling on derhandeld kan worden en, mocht hieromtrent geen overeenstemming bereikt worden, de Rechter het bedrag der schadeloosstelling vast- fetelf. WED. J. ICOOYMAN-VAN DER BEEK is eigenares van de volgens het plan geheel te 'onteigenen kadastrale perceelen Sectie I nos. {1378, 10r7, 1098, 1379, 2094. 1101, 1102 en 1103. ZÜ acht de onteigening der haar in eigendom jtoebehoorende perceelen onmogelijk zonder een .voorafgaande Wet, het algemeen nut der ontei gening verklarende, aangezien volgens haar de te onteigeHen perceelen nóch vallen in eenig Uitbreidingsplan, noch door 'n bouwverbod zijn getroffen en derhalve onteigening op grond van Brt. 77 e lid, sub 4o. en 5o. der Onteigenings wet onmogelijk is. Reclamante vergist zich, aldus B. en W„ in dezen, daar deze perceelen zijn begrepen in het door den Raad den 22sten April 1927 vast gestelde en door Heeren Gedeputeerde Staten per Provincie Zuid-Holland den 22sten Novem ber 1927 goedgekeurde uitbreidingsplan van Oud - Ma thenesse. GEBRS. A. K. en J. MALTHA zijn eigenaren van het volgens het plan geheel te onteigenen kadastrale perceel Sectie I no. 1937. Zij maken bezwaren aangezien zij na onteigening hunner eigendommen hun bedrijf als veehouder en handelaar in varkens niet meer kunnen uitoe fenen door gemis aan stalling en bij mogelijke verplaatsing in financieele schade zullen ver vallen en moeilijkheden zullen ondervinden, aangezien art. 23 der Politieverordening het houten of mesten van vee en varkens in de bebouwde kom der Gemeente verbiedt (tenzij van dit verbod Burgemeester en Wethouders ontheffing verTeenen). B. en W. antwoorden hierop dat wat betreft de gevreesde financieele schade dit een punt is waaromtrent eerst na de definitieve vaststel ling en goedkeuring van het plan onder handeld kan worden, terwijl, mocht hier omtrent geen overeenstemming bereikt kun nen worden, de rechter uitspraak moet doen, terwijl, wat het tweede bezwaar betreft, het Ibelang van de volksgezondheid eischt, 't hon den en mesten van vee en varkens zooveel mo gelijk in de bebouwde kom der Gemeente tegen V/uf&uió tfoêlic&t; PHILIPS Indien Uwe bestaande Installatie niet In eer» voldoend aantal Hchtpunten voorziet, kunt U door middel van „verdeelstekers" en meervoudige fittingen toch een goede verlichting van Uwe kamers bereiken. te gaan en dit slechts bij uitzondering aldaar dient te worden toegelaten. Zoodat B. en W., mede gelet op de ter zake ingewonnen adviezen van "de gezondheidscom missie, den Raad voorstellen, tot definitieve onteigening van de eigendommen of gedeelten van eigendommen, volgens bet op 4 Januari voorloopig vastgestelde plan over te gaan. „KLEIN ARTIS" De naam van bet scheepje dat in de Lange Haven ligging heeft genomen is reeds veel zeggend. Ben artis in beknopten vorm, dat wil zeggen, dat men geen heeleu dag behoeft te besteden om zijn natuur-historische kennis wat te verrijken of op te frisseken. „Ruim 2000 dieren en voorwerpen", staat op den buitenkant van het scheepje te lezen; een respectabele boeveelheid, waaronder wij opmerkten: wal- vischfragmenten, schelpen, skiletten, o.m. van een nijlpaard, roof-, sier, en andere vogels; waaronder colibri's, fossielen uit alle tijdper ken, een kangeroe en veel andere merkwaar dige dieren. Een Christusvisch is buitengewoon interessant, evenals een Duindiorama zooala men dit op Texel kan vinden, een Moluksche zeetuin met zijn zoo mooi gekleurde koralen. Wat de afdeeling levende dieren betreft, zagen wij naast de meer gewone soorten ook dwergpapegaaien, torenvalk, waterhonden, 3 schitterende Japoniea's, hagedissen, 'n groot aantal slangen, die al druk aan het eten waren, giftige visschen en veel andere exotische dieren. De prachtige beplanting van deze heldere aquaria verdient wel een speciale vermelding; zulks geldt in het bijzonder voor het aquarium no. 241 met de zoo zeldzame mooie koraalvis- sclien. Dat ook de apen veel belangstelling trekken behoeft nauwelijks vermeld; het zijn een paar bijzonder aardige diertjes. Het ligt voor de hand, dat voor deze inrich ting veel belangstelling bestaat, en er zijn reeds heel wat scholen die .van de gelegenheid ge bruik maakten om op 't schoepje een „aan schouwelijke les" mee te maken. De „kapitein" van „Klein Artis" zorgt bij zulke gelegenheden voor een populaire uiteenzetting van het ten toongestelde. Na een reeks succesvolle voorstellingen in andere plaatsen van ons land, zal de onder regie van Pater Hyacinth Hermans O.P. ver vaardigde propaganda-film „Het Heldendicht van de Roomsehe Daad" op Donderdag 18 en Vrijdag 19 April in onze stad worden vertoond. PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG. Huizen (339.8 M„ na- G uur 1852 M.) 1111 :;u Prot. uitzending ;11.30—12 KRO. godsdienstig halfuurtje; 12.15—1.15 KRO.-trio; 1.15—2 KRO gvauio foor, muziek; 3—4 KRO. vrouwenuur je; 4—5 NCRV gramofoonmuzlek; 5—6.45 NC VI:'. Strijktrio. Beethovenmuziek; G. 107 KRO. tuin" bouwpraatje door J. v; Roosmalen: De nieuwe richting in verband met het tekort aan boerde rijen; 7—7.25 KRO. Spr. Hl J-. de Bakker uit Poel dijk: Glascultnres; 7,30 Prot. uitzending. Hilversum (1071 M.) 12.15—2 AVRO.-trio? 2—3 gramofoonmuzlek; 3—3.45 declamatie door Marie E. v. Ammers-Wafelbakker; 3.45—4 gra mofoonmuzlek; 4,5 microfoondebutanten (zang en piano): 5.30—G radiopraatje; 67.15 Avvo- tlio: 7.15—7.45 schippersles; 8—10 concert. Da stafmuziek van het Gde Regt. Infanterie Breda. J. D. Rahusen (zang); 10.—persberichten; 10.15 aansl. van Leeuwarden. Stedenkemnismaking- avond. Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Helena Cals (sopraan.) Da ven try (1562 M.) 11.05 kookpraatje; 11.20 gramafoonmuziek: 12:20 sonaten voor viool en piano; 12.50 orgelconcert; 1.202.20 orkest; 3.2» B. Blakstad (kit-), J. Donorvan (saxophoon), orkest; 450 orkest; 5.35 kinderuurtje? 6.20 lezing; 6.35 nieuwsberichten: 6.50 landbouwberichten; 7.05 piano-muziek van Schumann; 7.20 over films: 7.35 muziek: 7.45 lezing: reaction;. 8.05 C. Shapre (cello) 8.20* Arne-concert. G. Knlght (sopraan), V. Hely-Hutchinson (piano), orkest; 9:20 nieuws berichten; 9,35: causerie; 9.5Q nieuwsberichten?' 9.55 „Ultimatum",, hoorspel van C. Lewis; 1125 Een verrassing: 11.40—12.20 dansmuziek. Parijs- (Radio-Paris 1744 M.) 12.50—2.10.- en 4-055.05 orkest7.057.50 gramofoonmuzlek; 8.20—11.10 -gramofoonmuzlek „La Couure-Bous- sey"-platen8.50' „Die Walltüre",, Wagner. La.ngffiB.berg (462 M.) 9.35 en 11.30 gramo foonmuzlek;. 12.15—1.50 orkest; 5.05—5.50 lente- concert; 7.20 Wera.g-orlcest en -koor. In de pauze voordracht: „Die deuteche Tanne". Daarna tot 11.20 dansmuziek. Zee se n. (1649 M.) 11.20—4.20. lezingen;. 420—. 5.29 orkest; 5.20—7.05 lezingen; 7.20 Miirchen (orkest)'; 8.20' lezing. Daarna orkest. Hamb urg; (395 M.) 9.50—10.50 gramofoon muzlek 10.50 muziek v. scholen; 4.20 kindercon cert; 5.20 orkest; 7.20 Paganini-concert. Dr, Briiekner (viool). Norag-orlcest; 8.20—11.10 lente-dansm «ziek. Brusiste:l" (312 M.) 5.20 dansmuziek; 0.50 gramofoonmuziek; 8.35—10.35 orkest. IE ROTTERDAM 4 April; Groote Schouwburg, Figaro' Hochzeit (Op*! n Fes tsp iele) halt 8 (vooi volwassenen), Remoustrantsche Kerk, coa cert B. Mak vaa WaayDooremans (sopraan' en Ferd Ti mm er Mms (orgel), 8 uur. Groot' Doelezaal, Rotte'S Mannenkoor, 8 uur - Tivoli-Schouwburg, Het groote A. B. C. (Ned Indi. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 5 April: Tivoli-sohouwburg, Het groot» A. B-. C', (Ne>d. Indl Tooneel) 8 uur (vooi volwaasenen)», 6 April: Groote Schouwburg, Hokuf Pokus (Rott. Hof3tadtooneel) 8.15 uur (vooi volwassenen). 7 April: Groote Schouwburg, Merijutj» Gijzeus Jeugd (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uui (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, 2 om (Stapper3-revue) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's» tot en met Donderdag 4 April in. W.B.-thea ter (voor volwassenen)Grand Théatre (vooi volwassenen); Corso (voor volwassenen); Thalia; City-theater (voor volw.); Lnxor (vooi volw.); Centraal (voor volw.). BURGERLIJKE STAND Aangifte van 30 Maart3 April GEBOREN: Matthijs, zoon van A. L. Landman en P. Korporaal, Oude Maasstraat 9; Susanna Johanna, dochter van W. Wesdorp en M. de Ruiter, Mariastraat 56; Wilhelmina, dochter van G. L. en J. de Jager, Rozenburger plein S; Felix, zoon vau M. Leegenlioek en P. M. van der Schoot, Hoofdstraat 125; Maria Catharina Johanna, dochter van J. L. Bosch en M. C. J. van den Berg, Dr. Noletstraat 1; Cor nells, zoon van C. van der Zouwen en C. de Ronde, Laan ons Genoegen 12, OVERLEDEN: G. G. F. Meijer, oud 26 j. Vlaardingerdijk; N. van den Hof, 2 maanden, Roterdamsche dijk. GEHUWD: C. van Driel, is j. en R. van do Pas 22 j.; J. J. Noordzij 46 j. en IC. J. Zebel 38 j. T. van Uitert 28 j. en A. C. van Pelt 25- j. NAAR HET FRANSCH door JEAN THIERY Dus die zaak is afgedaan? vroeg Wil helm. Hij sprak niet luid sind3 hij ziek geweest was. Dat spoor wordt tenminste niet verder gevolgd. De eerste wandeling In den tuin viel samen met dat nieuws, 't Was een dier heldere dagen waarop de zon de gansche natuur met haar goud bedekt en er een mengsel van bloemen- hooi- en. kruidengeur door de lucht zweeft. Wilhelm scheen te herleven pu haalde diep adem. Daar opeens klinkt de stem vajylfector; Graaf Ollero! Er kwam op Wilhelm's gelaat een vluchtige Uitdrukking van spijt en moeheid. Maar daar naderde hij reeds de hezoeker rijk gekleed in een licht costuum en met veerkrach- tigen tred. Ik ben maar zoo vrij door te loopen, begon hij opgewekt, nietwaar mevrouw de gravin, ik hehoor tot degenen die men niet afwijst?... Maar dan bemerkte hij de rouwkleedlng der Jonge vrouw en dat deed hem van toon yeran- ï«-e». Brn«tfg, waardig- hernam hifi U zult niet getwijfeld hebben aan mijn levendige deelname voor alles wat u overkomen Is sinds mijn vertrqk Wie zou dat gezegd hebben... Wie had zooiets kuunen voorzien! Vreeselijk, afschuwelijk! Ik kan geen woorden vinden om die misdaad te betitelen zooals ze het verdientUw arme tante Hij zuchte, staarde even naar den hemel, sloeg den blik op den grond, zweeg een oogenblik eerbiedigToen oordeelde hij genoeg betaald te hebben aan de nagedachtenis van. juffrouw Grapin en hei-nam, zich tot zijn vriend wendend Wel, Renemburg, ben je zoo ziek geweest? Waar is dat nu goed voor! Kom, schud nou die ziektekiemen maar eens flink uit je kleeren. Vindt u ook niet? beaamde Marcelle. Met wat wilskracht is hij weer spoedig de oude, maar je zou zeggen dat hij niet wil. Zoo, wii hij niet? Wat 'n zonderling! Zeg vertel me eens wat je gehad heb met de prinses. Ze Is woedend op je, ze zou je ver branden kunnen... Laat ze het maar eens. probe-'-on! ant woordde Wilhelm met ingehouden toorn, Je zult niet veel met liaar kunnen begin nen man, in den strijd tegen vrouwen is zelfs een overwinning nog een nederlaag Vooral bij haar, dunkt me! viel Marcelle in. Wat heeft cl ^arrne prinses u dan misdaan, dat u haai- evenals uw man niet lijden moogt. Ik vind gewoonweg dat ze te veel weg heeft van een tooneelspeelster. Neem maar, die is goed! zei Oilero en hij sloeg eenige malen op ziju knie, alsof hij nog nooit zooiets gehoord had. Wilhelm keek zijn vriend strak aan en met iets smeekends in z'n stem verzocht hij: Laten we niet meer over haar praten. Waarom niet? Juist wél vind' ik! Je moet nu eenmaal rekening houden met degenen die Ja niet ontloopen kunt. Hoe dat zoo? vroeg' mevrouw van Renem burg. AI zou het maar zij'in om te létten op het kwaad dat zij. u kunnen aandoen. Nog eens: laat ze het maar eens probee- renf Wat zou je dan doen? Me wreken. En hoe, m'n arme vriend? Dffor hoog spel te speLen Vrees je daar niet voor? Neen, daar moet het toch vandaag of morgen va.u komen. Brrrwat doe je griezelig, wat ben je slecht gehumeurd vandaag. Die geheimzinnige taal begon Marcelle le vervelen. Ze stond op en zei tot Ollero: Ziet u wel mijnheer, hoe Prikkelbaar m'n arme Wilhelm is geworden. Dat duurt nu al sinds onze terugkeer uit Ledon. Neem hem maar flink onder handen en' tracht eens te weten te komen wat hem eigenlijk scheelt, ik kan er met m'n verstand niet bij! En ze ging moedeloos lieen. Na eenige passen keek ze om en nu las ze in Wilhelm's oogen, die haar volgden, een aangrij penden angst. Ze voelde iets van een wroeging om haar heengaan en wilde terugkeeren. Maar vreezend dat zoo'n handelwijze 'n te kinderach- tigen indruk zou maken, liep ze door, na een lichte hoofdbeweging als groet. Na een kwartier ongeveer besloot ze terug te koeren. Zoodra ze den tuin inkwam, meende ze de opgewonden stem vau haar man te hooren. Zouden do beide vrienden 'n- woordentwist gekregen hebben? Waar gaat het dan over? Ik hoop maar dat 't niets ernstigs betreft, want Hector loopt daar dicht bij in de laan te luis teren. Zij versnelde haar passen om hen voor den bediende te- waarschuwen. Waarschijnlijk hoor den de twistenden haar naderen, want het ge rucht van hun stem verminderde. Marcelle vernam intusschen dat Ollero zei: Ze zullen jou daarvoor aansprakelijk stel len. Waarop Wilhelm antwoordde: Zooveel te beter, dat zal dan de bevrijding zijn. Ik vrees haar niet. Ollero vroeg toen: Beu je dan zoo ongelukkig? Graaf van Renemburg bleef daarop het ant woord niet schuldig. Zijn vrouw hoorde hem met smartelijk, wanhopige stem zeggen: M'n leven is een hel! Zijn leven is eeu hel, zegt hijherhaalde zij zuchtend. Ze was nu zóóver genaderd dat Wilhelm haar bemerkte. Hij keek haar met 'n blijden, liefde vollen blik aan, alsof hij daardoor zijn bewering van zooeven wilde verloochenen. Als Ollero daar niet gestaan had zou ze naar hem toegesneld zijn, hem in haar armen geno men hebben, om hem dan de reden te vragen van die vreeselijke woorden. Maar nu deed ze een geweldige poging om haar ontroering te verbergen en om met haar gewone stem te zeggen: —Zoo, hebt u hem doen besluiten om wat redelijker te zijn? Ollero scheen in gedachten zóó bezig, dat hij de vraag der gravin eerst niet begreep. Er waren eenige seconden noodig om hem uit zijn mijmering te halen, maar toen antwoordde hij met een galanten glimlach: Hoe zou ik kunnen slagen, waar uw gracieuze pogingen schipbreuk geleden hebben. Ik heb 't zelfs niet eens geprobeerd. Dat zou to vermetel zijn. Maar de glimlach was gemaakt, de stem van den Italiaan klonk niet oprecht. Wilhelm zag ontstellend bleek; zijn gezicht had een bijna tragische uitdrukking. Maar wat hebben ze dan toch samen? vroeg de gravin zich af met beklemd hart. -Eu hen daarnaar vragen? Dan antwoorden zij mij toch niet, dacht ze. Door gewoon te doen verneem ik wellicht meer. En om zich een houding te geven, haar eigen bezorgdheid te verbergen en die der anderen niet te voelen, begon ze met opgewekte stem te vertellen dat ze iets ontdekt had waar ze lang tevergeefs naar had gezocht. Ze begreep nu waar Hector goed voor was in de deftige woning, van de avenue de Passy. Hij spionneert, zooals nu op 't oogenblik daar in de laan Nauwelijks had ze dit gezegd, of Ollero en Wilhelm legden haar met 't zelfde gebaar het zwijgen op: Wat heb ik dan gezegd? vroeg ze. Ze keek de beide mannen aan, maar noch de een noch de ander scheen een antwoord te kunnen vinden. Ongeduldig stampte ze met de voet en vroeg geprikkeld: Maar wat is er dan toch, wat is er dan toch? Wilhelm gaf eindelijk een verklaring. Je vader is erg. gesteld op dien bediende en je moeder ook. Wanneer we dien man van zulke dingen beschuldigen, zou hij op staanden voet kunnen vertrekken en dat zou oneenigheid kunnen geven met onze ouderswellicht zelf3 een klein familiedrama Wat? dacht zij, maaken zij dat gebaar om zóó'n kinderachtige reden? Ze moest zich bedwingen om Wilhelm niet luidkeels een leugenaar te noemen. Ollero, die het antwoord van zijn vriend gehoord had, begon te lachen en zeil Zoo, zou het nu wat beter gaan? Dat ia nu eindelijk weer m'n vriend van Renemburg» Deze keek hem met van woede vlammende oogen aan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2