DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Garage nieuuie Haven 243 Garage Unique 52ste Jaargang Vrijdag 5 April 1929 No. 15382 Dit nummer bestaat uit drie bladen DE EINDBESLISSING. STADSNIEUWS Ruime stalling liduina-monument TELEFOON 68817 AGENDA KUNST-AGENDA BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. - 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440 ADVEKTENTIEN; 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 et Reclames tuascben den tekst 60 et per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 cl,elk woord meer 6 ct tot'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1, Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voe en <>l oogen: f 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim- ƒ75 bi' veiw lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, ii. Tegen 5 Mei worden derhalve de leden der kiesvereenigingen, dat wil zeggen, de genen die op 31 December al reeds lid \va- reö, opgeroepen om te stemmen over de Vo°rloopige lijst. Minstens drie dagen te voren, dus op 2 Mei, moet die oproeping hebben plaats gehad. Hoe nu ziet die voorloopige lijst, waar over wij te stemmen krijgen, beter, het s'embiljet er uit? Men vindt op het stembiljet een afzon derlijk vak voor elke speciale kwaliteit en Voor den vrijen zetel of de gezamenlijke Vrije zetels. In die afzonderlijke duidelijk Omlijste vakken vindt men de namen der op die plaatsen betrekking hebbende can didaten en dat in alfabetische volgorde, terwijl de namen der geadviseerde candi- daten zijn onderstreept. He vakken zijn genummerd, in onzen kieskring, of liever,- in onze kieskringgroep, het vak met. de candidaten voor den kwali teitszetel financiën met I, dat met de can didaten voor den kwaliteitszetel arbeidsza ken met II en dat met de candidaten voor den vrijen zetel met III. In het eerste vak zouden dus op ons stem biljet komen de namen Y, Keestra en A. C. A- van Yuurgn; in het tweede vak die van de heeren A. J Loerakker, M. II, Visser en p. van Welie en in het derde vak de lange lijst van candidaten voor den vrijen zetel. tVe hebben echter het geval, dat voor den kwaliteitszetel financiën er slechts één candidaat is, de heer Van Vuuren, en slechts één plaatsvervanger, de heer Keestra, welke laatste ook slechts als plaatsvervanger in aanmerking wenscht te komen. Over deze twea hoeft dus niet te worden gestemd; ze komen bij enkele candidaatstelling op de definitieve lijst te staan; hun namen ko- ^en op het, stembiljet van 5 Mei niet voor. Op ons stembiljet vervalt derhalve vak I. In vak II hebben we weer een ander ge- Vah Daar is slechts één candidaat voor den zetel arbeidsaangelegcnheden, namelijk de heer Loerakker. Deze komt dus weer bij enkele candidaatstelling op de definitieve 'ijst. Op het stembiljet van 5 Mei vervalt z'jn naam. Voor het plaatsvervangend lid maatschap voor dezen kwaliteitszetel zijn fvvee candidaten, de heeren M. B. Visser en de heer F, van Welie. Hun namen worden in deze volgorde in hun vak geplaatst. De naam van den heer van Welie wordt, als door de vergadering der kieskringorganisa- tips geadviseerd, onderstreept. Ten slotte vak III. Voor den éénen te ver- Btven zetel en de ééne plaats voor het plaats- Ve'vangend lid hebben we hier 21 candi daten We zullen voor het oogenblik onze lezers met hun namen niet lastig vallen Voldoende zij het, te zeggen, dat allen in alfabetische volgorde op het biljet in het derde vak worden opgenomen. Waar de kiosk ring vergadering niet tot een advies ortitrent één hunner is kunnen komen, wordt V,1TI geen enkele de naam onderstreept. Alle candidaten. behalve degenen die en- el als plaatsvervanger in aanmerking wil- cn komen, hebben voor en achter hun haam een stemvakje. Het vakje vóór den haam duidt aan „lidmaatschap", het vakje échter den naam „plaatsvervangerschap". heen derhalve een candidaat aanwijzen v°or het lidmaatschap der Tweede Kamer, dan vult men het vakje vóór zijn naam in; ^'1 men hem aanwijzen als plaatsvervan ger, dan vult men het vakje in achter zijn h'tam. Die candidaten, die verklaard heb "h uitsluitend plaatsvervanger te willen ZlJn, krijgen op het. stembiljet, enkel een Xakjo achter hun naam. /-oo willen in vak II (kwaliteitszetel ar- idsaangelegcnhcden) de heeren Visser en Vnn Welie slechts als plaatsvervanger geko men worden; ze hebben dus alleen achter Uh naam een stemvakje. In vak III zijn de 21 candidaten er vier die uitsluitend 08 Plaatsvervanger willen fungeeren. Ook z'j krijgen dus slechts één stemvakje en °1 achter hun naam. Wat hebben wij nu als lid van de kies- ^oreeniging op 5 Mei te doen? Niet anders nu naar het door het bestuur der kies- C'ceniging daarvoor aangewezen stemlo- aa' te gaan, een stembiljet in ontvangst e nemen en drie vakjes op dat stem- 1 iet zwart (of rood) te maken, namelijk: ,c in het vak gemerkt II (arbeidsaange- 'egenh er1n.nl n. u de genheden) het vakje achter één der bei namen Visser of van Welie, ons daar- Bjj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING Ter algemeen® kennis wordt gebraehit, dait op Woensdag, den 10 April a.s. des namiddags half twee de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de St. Joris Doele, aan het Doelepiëin no. 1 bij den Gem. Geneesheer A. D. de Leeuw aanmelden. Voor een juiste ven-melding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewensoht, dat bij de aanmel ding worden meegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 5 April 1929. ST. LIDUINA-BEURS Het behoort alweer tot de vrome gewoonten, om tijdens de Lidulnanoveene bedeeling te hou den onder de R. K. armen van Schiedam. Het is eene meer dan gewone erkenning van die deugd van Liduina, die onder de vele, welke zij in hooge mate beoefende, bijzonder de aandacht heeft getrokken. Meer dan gewone erkenning ook hierom, omdat zij ons brengt tot imitatie, omdat zij bestaat in directe navolging. De beurs toch van St. Liduina, bescheiden van inhoud, werd door God op wonderbare wijze zoo rijkelijk gevuld en steeds zóó voorzien gehouden., dat zij aan hare liefdadigheid on gestoord den vrijen teugel kon laten. De beurs van Liduina, waarover het comité beschikt is niet minder bescheiden, maar telken jare draagt God er zorg voor, dat zij zoodanig voorzien worde door de vereerdea-s van St. Liduina, dat geen arme bij bedeeling behoeft te worden afgewezen. Met vast Vertrouwen houdt het comité dan ook deze dagen de beurs weeir wijd geopend, om haar door de milddadigheid van velen weer te laten vullen. Degenen, die hier voor iets wenschen af te zonderen, kunnen dat bezorgen aan de pastorie N. Haven 117, of bij een der leden van het comité, speciaal bij' den penningmeester, den heer Conr. Kramers, Lange Nieuwstraat 25. ST. LIDUINA-BROEDERSCHAP Het bestuur van de broederschap maakt bekend, dat de dames zelatricen gedurende de dagen van de novene bij de leden hun jaar- lijksche bijdragen zullen komen halen. Het aantal leden, dat zich verleden jaar vooor deze broederschap heeft opgegeven, is zeer bevredigend geweest. Toch moet er groei in zitten, en het bestuur zou dan ook gaarne zien, dat het aantal dit jaar zich verdubbelde. STRIJK ORKEST „ONDER ONS" Op Maandag 15 April a.s. hoopt bovengenoemd strijkorkest zijn eersten Lustrum-Avond te geven in Gebouw Musis Sacrum alhier. Het programma bev» to.a. Suite Oriëntale van Pr. Popy, Carmen van G. Bizet. Bovendien zal de tooneelvereeniging „Vrien denkring" en het Dubbel mannenkwartet Fidelio uit den Haag hun medewerking verlee- ONTNUCHTERING Gisteravond tegen negen uur liep zekere M., die zich wat al te goed had gedaan aan al coholica, in een gTachtje, liggende achter een slop aan de Vlaardingerstraat, te water. Door den heer C. v. T. werd hij uit zijn natte po sitie gered. Even tevoren was M. op den Dam door de ruit van een woning gevallen. JEUGDIGE DIEF Door de politie is aangehouden de 12-jarige E O. aan den Buitenhavenweg. De jongen had een rijwielplaatje ontvreemd van een bakfiets, welke aan den Buitenhavenweg ter verzending gereed stond op een schuit van Varekamp's motorhootdienst.. bij een oogenblik herinnerend dat de candi daat Van Welie, wiens naam onderstreept is, door de kieskringvergadering is gead viseerd; 2e. in het vak gemerkt III (vrije zetel) het vakje vóór den naam van dien candi daat, dien wij het liefst Kamerlid zouden willen zien worden; 3e. in hetzelfde vak III het stemvakje achter den naam van den candidaat dien wij als zijn plaatsvervanger wonsehen te zien optreden. Daarmee hebben wij aan onzen plicht als lid voldaan. En door meer te doen maken we ons stembiljet ongeldig. Het Lkhtinameicauscnt, dat door de Liduina- congregatie van het Frankenland mét behulp van particuliere giften in den loop van dit jaar aan de kerk van het Frankenland zal worden geschonken. Het werk is in handen gegeven van den beeldhouwer C. A. Smout te Amsterdam, die vier jaren achtereen, wat het hoogst bereik bare beteekent ,de Prix de Rome verwierf. De kunstenaar is uitgegaan va.n hetgeen Pa ter Brugman, Thomas a, Kempis en andere levensbeschrijvers van de heilige verhaalden omtrent de wonderbare gebeurtenissen bij haren dood. We laten hier den tekst volgen van Pater Brugman; „Na haren dood vertoonden Zich bij Liduina verschillende wonderteekenen. Gedu rende vele jaren was haar rechterarm geheel verdord geweest, zoodat zij hem niet kon be wegen en hij slechts met één spier aan het schouderblad verbonden scheen Nu had Liduina altijd gezegd dat zij met beide armen uitgestrekt, vóór baren dood, God hoopte te loven. Dit was geschied! Daar lag de Mar telares van Jesus' liefde met beide armen kruiselings over de borst gevouwen". Met dit gegeven heeft de kunstenaar nog een andere belangrijke gebeurtenis samen gewe ven. We lezen in het leven van onze heilige dat in een van bare visioenen Maria haar een kroon toonde, welke zij op aarde maar zeven uren zou kunnen dragen. Even verder lezen we, dat Liduina opnieuw de heerlijke kroon aanschouwde, die zij van God na een smartelijk leven op aarde ontvangen zou, maar boe rijk deze kroon ook was, toch bleek zij nog niet afgewerkt en dan booren we weer later ha ren engel zeggen, boe na de mishandeling dooi de Picardiërs de parelen aan die kroon vol tallig zijn geworden. Zoo wil nu de beer Smout in bovenstaande teekening tot uitdrukking brengen den opgang van Liduina tot Christus na haar smartvol lijden op aarde, reeds getooid met de nu. on sterflijke kroon wordt Liduina door den Christus ontvangen. We behoeven niet op te merken, dat boven staande afbeelding nog slechts een schetstee- kening is, waarbij door gemis aan perspec tief veel wegvalt, wat in beeld duidelijker spreken zal. Het geheel wordt in brons uitgevoerd, zal een vaste plaats krijgen in de Frankelandsche kerk en zal tevens in de volgende jaren dienst doen voor de grootscbe versiering tijdens de Jaarlijksclie novene. Voor hen, die aan bet tot stand komen van dit monument hunne finaneieele medewerking willen geven, zij nog medegedeeld, dat geduren de de novenedagen een koperen bus daartoe zal hangen achter in de Frankelandsche kerk aan den vrouwenkant. DE NAASTENLIEFDE IN EET SOCIALE LEVEN Onder dezen titel heeft de diocesane commis sie van samenwerking in het bisdom Den Bosch in brochure-vorm uitgegeven den eersten vas tenbrief van Mgr. Aengenent, gericht tegen het economisch liberalisme en liet, socialisme. Bedoeling is den brochure op groote schaal te doen verspreiden en ze in handen te brengen zoowel van georganiseerde als ongeorganiseerde Katholieken. De prijs per exemplaar is 10 cent verminderd tot 7 cent per 100 exemplaren. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM Prijsuitreiking Onlangs heeft tusschen de afdeelingen Schie dam en Vlaardingen van den Bijzontleren Vrij- willigen Landstorm een schietwedstrijd plaats gehad om een „Miss Blanclie"-wdsselbeker. Deze Is toen door de Vlaardingers met een meerderheid van 29 punten gewonnen. Nu had gisteravond in het gebouw „Een dracht' op eenigszins feestelijke wijze de uit reiking der verschillende behaalde prijzen plaats. De voorzitter, kapitein C. G. Bremer hield daarbij een openingstoespraak, waarin hij speciaal de Vlaardingscbe gasten welkom heette. Hoewel spr. zelf niet in staat was den wedstrijd bij te wonen,, merkte hij toch op, dat het verschil van 29 punten niet al te groot is. Na een oogenblik gewijd te hebben aan de nagedachtenis van het overleden mede-lid, den heer van Katwijk, deed spr. het voorstel een telegram van den navolgenden inhoud aan H. M. dc Koningin te verzenden: De afd. Schiedam en Vlaardingen van den Bijzonderen VrijwiWigen Landstorm, te Schiedam in vergadering bijeen, leggen bij vernieuwing den eed af van trouw aan Uwe Majesteit als Draagster van het Wettig Gezag en brengen eerbiedige hulde aan Uw Koninklijk Huis. (w. g.) VAN KATWIJK Jz., secretaris, (w. g.) BREMER, voorzitter. Dit voorstel had de volle instemming der vergadering, waarna door de aanwezigen staande het „Wilhelmus" werd gezongen. De heer van Katwijk Jzn., secretaris deelde o.m. mede, dat een dankbetuiging was inge komen voor de aan H. M. de Koningin-Moeder bij gelegenheid van haar 50-jarig jubilé als Staatsburgeres gebrachte hulde. Voorts werd besloten burgemeester Stule- meijer te verzoeken het e e-voórzitterschap der plaatselijke commissie op zjch te willen nemen. Van burgemeester vaii Walsum uit Vlaardingen was een schrijven van verhinde ring ingekomen. Tenslotte werd nog bekend gemaakt dat als herinnering aan den in 1928 gehouden landdag alle vrijwilligers een por tret van de Koninklijke Familie zullen ontvan gen, gevat in een boekje met foto's van den landdag. De prijsuitreiking bracht aan het licht., dat in den personeelen wedstrijd de navolgende resultaten zijn behaald: 1. Van der Caay, 1S9; 2. Zandstra, 188; 3. N. J. de Bruyn, 1S7; 4. de Heer, 187; 5. Ver boom, 186; 6. C .v. Hai-tingsveld, 185; 7. Wes- W. de Bruyn, 183; 10. W. v. Scbie, 182. De afdeeling Vlaardingen kreeg den wissel- beker voor een jaar in haar bezit, terwijl de Schiedammers een plaquette in ontvangst had den te nemen als herinnering aan den wed strijd. De heer N. J. de Bruyn ontving een medaille als de beste Schiedamsche schutter. Na de prijsuitreiking werd nog het woord gevoerd door den heer de Zeeuw uit Vlaar dingen, die iets liet doorschemeren van een plan, om het volgend jaar te Vlaardingen een gewestelijken wedstrijd te houden. Voor het aangename gedeelte van den avond was uitstekend zorg gedragen; de „Exeelsior"- strijk „The Black and White Band" zorgde voor vroolijke muziek, terwijl de cabaret-af- deeling van onze katholieke sportvereeniging de aanwezigen zoo gezellig mogelijk bezig hield met zang en declamatie. Ook door eeni- ge landstormers werd een nummertje ten bes te gegeven, terwijl tenslotte een goedgeslaagd tableau, een voorstelling van den Vrijwilligen Landstorm, veel applaus oogstte. SCHIEDAMSCHE INDUSTRIE De levering van het orgel voor de Studio van de V. A. R. A. te Hilversum, waarvoor door het Nederlandsch Vakverbond een belnngrij/ke som geld werd beschikbaar gesteld, werd na uitgebreid onderzoek opgedragen aan de N.V. Standaart's Orgelfabrieken alhier. DE HEER F. VAR' HOEK, schipper bij de N.V. Houthandel voorheen F. W. v. d. Eist en Co., hoopt morgen zijn 50-jarig jubilé te vieren. lederen Zondag Patronaat St DominlcuS Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat van half acht tot negen uur,. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond it. It Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal-, bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninki. man-, nenzangvereeniging Orpheus", gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho-, 'lek Streven" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van haif acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai, werk bij de Tbesesiavereeniging aan het ge- bouw van den R. K_ Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot nalf negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Dominicua zaagles In bet patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen uur. lederen Vrijdag oerenlngsavon<j van de R. K, E. H. B. O. Gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht Iederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 .tot 5 uur. Vrijdag 5 April Jaarvergadering Nederl. R. K. Fabrieks- arbelders(sters)bond Sint Willibrordus. Spre, ker de Eerw. Adviseur, kapelaan Schuur man. Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang 8 uui; Vergadering Nederl. R. K. Metaalbewerkers- bond. De agenda vermeldt o.m.; Verslag Werk, loozenkas; verkiezing districtscommissie en voordracht van kap. A. P. J. Goossens oveij Zondagsarbeid. Gebouw R. K. Volksbond; aan vang 8 uur. Zaterdag 6 April 1 Feestavond Tooneelvereeniging „Ons Ver. maak", ter gelegenheid van het 1-jarig be staan, bovenzaal Café Amstelbron. Broersvest no. 13. Aanvang half 8 uur. Schiedamsche vereeniging voor lichamelijk^ opvoeding „T.H.O.R." Eere-avond, ter go- legen he id van het 25-jarig bestaan. Gebouw; R. K. Volksbond. Aanvang half 8. Woensdag 10 April ft. K Meisjes, werkzaam in de industrieën. Jeugdavond ln de bovenzaal van den R. K. Volksbond Aanvang 8 uur. Studiezaal van de Openbare Leeszaal, Opening van de vierdaagsclie tentoonstelling, georga niseerd door de vereeniging „Onderwijs ej$ Kunst". Vrijdag 12 April Feèstvergadering R. K. Vrouwenbond. Opvoe. ring tooneelstuk „De Ileisgeleide" van Joih. Molkenboer. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 5 April. Officieele noteering van de commissie uif de Kamer van Koop handel Moutwijn jij Moutwijn 46 pet. f 17.50 per H.L. H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 5 April. Men noteert voor Melasse-spiritus 31.50 per H.L. Ruwe graanspiritus 6u pet f 17.— per H. li. Noteering 1.50. Spoeiir TE ROTTERDAM 5 April: Tivoli-schouwburg, Het grootfl A. B. C. (Ned. Ind. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen) 6 April: Groote Schouwburg, Hokuq Pokus (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor (voor volwassenen). Tivoli-Sehonwburg Het groote A. B. C. (Ned. Ind. Tooneel) 8 uur. (voor volwassenen). 7 April: Groote Schouwburg, Merijntjej Gijzens Jeugd (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uuij (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Het groote A. B. C. (Ned. Ind. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, 2 om ]j (Stappers-revue)' uur [(voor volwassenen^, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1