Tweede Blad Dmsdag 9 April 1929 Pagina 1 t ONGELUKK.GE LEZER. DE DOCUMENTENKWESTIE t DE DEUR DICHT. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. RIJKSWERKVERSCHAFFING. BENOEMINGEN NAAR UTRECHT MGR. AENGENENT TE ROME DE POLITIEKE BIJEENKOMST TE AMERSFOORT DE tweede kamer verkiezingen DE UITVOERING DER SOCIALE VERZEKERING lit C DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE DE LOONONDERHANDELINGEN MET HET AMSTERDAMSCHE GEMEENTEPERSONEEL. UIT HET HOUTBEDRIJF Gat dr. Poels, do aalmoezenier van sociale berken in de mijnstreek, voor de verbete- 1-1ng van het lot der arbeiders enorm veel heeft gedaan, kan geen menscb loochenen. Hoogstens kan men het, zooals de socialis ten doen stilzwijgend voorbijgaan. Het komt bij hen nu eenmaal niet op tegen standers ooit te prijzen en alle goeds in de Wereld, is nu eenmaal een gevolg van „roo- de" actie He on se huldigen gelooven het wel. Maar de heer Kleerekooper, die elke week ®tof moet hebben voor een artikel in de socialistische bladen, heeft in het verslag Vai' een rede, door dr Poels uitgesproken, een gereode aanleiding, een kolom onzin hij elkaar te pennen over de katholieken. Hij stelt zich voor katholiek luisteraar te zijn en heeft dan veel moeite om de woorden van ®l- Poels in overeenstemming te brengen 'net de daden der katholieken. Geen won der. als wij bedenken, dat de heer Kleere koper zoo warfioofdig mogelijk èn de woor den mis versaat en de daden verkeerd voor Weill, of zelfs fantaseert. Zoo laat de heer Kleerekoper zijn luisteraar hardop droomen: Voor wereldlijke macht en een gelde lijke uitkèering zijn toch maar de aller hoogste leiders van mijn kerk de fascisti sche macht van Italië gaan schragen, en hebben haar daardoor steun en zedelijk gezag gegeven over heel de wereld. Hat is valsch: niet de Paus ging naar Mussolini, maar Mussolini naar den Paus; indien liberalen of socialisten in Italië de taacht gehad hadden en met Mussolini's Voorstellen waren gekomen, had de Kerk die evengoed aanvaard zonder dat Zij zich daarom vereenzelvigt met liberalisme, fas cisme of socialisme als politieke stelse-s Kleerekoper iaat verder droomen: En als nu meneer Verviers, uit da ka tholiek-fascistische centralebij de ver kiezingen tegen onze kerkelijk-geautorl- seerde vakbeweging te keer gaat,, zal dan de geestelijkheid hem te lijf gaan met haar kerkelijke machtsmiddelen, gelijk zij het ons doet als wij neigen naar rood? Zal zij het, kan zij het zelfs? Is dan niet die meneer Verviers geheel in de lijn, i welke ons hoogste kerkelijke ge«ng op aarde zelf voor hem getrokken heeft? En terwijl mij door Monseigneur Poels ver zekerd wordt, dat de demokratie, de po litiek-, de ekonomische, wortelt In de beginselen van mijn geloofsleer, staat dat fascisme, onbestreden, ja vertroeteld, daar lijnrecht tegenover. I e' cfroomer raakt erg in de war. Als kahol/iekein of zij fascistisch of democratisch zijn de vakbeweging in de politiek betrekken, doen zij verkeerd. Zij handelen tegen duidelijke bevelen der Bisschoppen in en zonder „machtsmidde len te voelen, weet iedere katholiek, dar hij biet in geweten verantwoord is, indien hij zich zelf zulk optreden veroorlooft Het spreekt vanzelf, dat iemand die op zulk een wijze tegen den Bisschop ingaat, nooit In de lijn is van den Paus; ook niet, al Suggereer en de socialisten als waarheid hun volkomen valsche voorstelling, dat de Paus zich zou vereenzelvigt hebben met het fascisme. Dit is en blijft volstrekt ontvaar. Hat dr. Poels zou gezegd hebben, dat de Politieke en economische democratie „in de beginselen van de geloofsleer" zou wortelen bjkt al even onwaarschijnlijk; de Kerk ver draagt alle politieke en economische ste)sel3, die niet strijdig zijn met de menschelijke baituur en voldoende vrijheid geven aan de godsdienst. Dat dit zeer goed kan geschie den onder goed-begrepen democratie, is Waar. Even waar is. dat er z.g.n. democra tisch geregeerde landen zijn, waar de Kerk ban banden worden gelegd, b.v. in Frank rijk, cn dat zij vrij is in het fascisisch Italië. Dr. Poels heeft op twee andere feiten ge neren: Rusland en Mexico. O, laat de heer Kleerekoper zijn luisteraar Vragen, wat heeft Rusland er mee te ma ken? Wie denkt aan bolsjewiek worden? He heer Kleerekoper moet niet zoo on schuldig doen: hij weet zeer goed, dat we zenlijk onderscheid tusschen socialisten en com-: misten niet bestaat. De tactiek co liet terép der heeren, dat verschilt, heeft de Hooc'v zelf erkend en de Jong begrootte Sov jet-Rusland als een baken. !<e schrijver in ..Volk" en „Voorwaarts' Va' ;-t voort: En Mexiko? Zijn -die rebellen daar, die niet de wapens in de hand tegen het wet tig gezag optrekken, niet juist de ka tholieken? Is dat niet juist een re volutie van kerkelijke zijde? En als daarvoor uit Beieren de wapens zijn gestuurd, is het dan niet, precies zoo- ai^ het in Ierland was, de gewapende re volutie, die ter verdediging van het Kruis K uitgetogen? Dit doet de deur dicht! Ja zekeij rebellen zijn katholiek; de Hisschoppen voeren ze aan; de geweren ko nten uit Beieren cn deze Kruisvaders wor den bevochten door Galles, die rechtvaardig Jan 't bewind kwam, gewoon afdankte, beel regelmatig opperbevelhebber werd en Öen vollen steun kreeg van het arme en Uitgeputte Amerika omdat hij zich en de fcijnen zoo had laten martelen, berooven en pijnigen en omdat zij zoo flink optreden •tegen de kapitalisten. Onze lezers begrijpen dat het omgekeerde jjvaar is; Amerika steunt Calles, den besten Zaakwaarnemer voor het olie-kapitaal, den Kerk vervolger en vriend der S. D. A. P, en de leidende katholieken in Mexico dit is veertien dagen geleden door de „Voorwaarts" zelf toegegeven hebben met den, nu in Mexico woedenden burgeroorlog, niets te maken. De droomende Kleerekoper ijlt maar en de ongelukkige lezer slikt het wel. In liet Aartsbisdom Utrecht Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Weleerw. heer A. W. G. M. W'iegerink belast met het treffen van de voorbereidende maatregelen tot de oprichting eener nieuwe parochie te Bussum onder de parochie van den H. Vitus aldaar; heeft benoemd tot kapelaan te Utrecht (O.L.V. ten Hemelopn.) den Weleerw. heer G. L. W. A. de Geus, die werkzaam was in de Missie van Noorwegen; tot kapelaan te Winterswijk den Weleerw. heer J. A. van den Hoven en tot kapelaan te Wegdam den Weleerw. heer F. W. J. Kolkman die tijdelijk kapelaan was te Meije-Zeigveld in het Bisdom Haarlem. In het Bisdom Haarlem Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot. Pastoor te dén Hoorn (Schip luiden) den Weleerw. heer W. G. Buren, d.ie kapelaan was te Amsterdam (H. Maria Magd.) Op 17 April krijgt katholiek Nederland weer een ongezochte gelegenheid om te doen blijken van zijn hartelijke liefde voor den H. Stoel te Rome. Dan herdenken wij gezamenlijk en feestelijk het groote heil in Februari 1.1. agn den Paus en aan de Eeuwige Stad geschied: de ver zoening met Italië door de erkenning van 's Pausen souvereiniteit en het sluiten van .het Concordaat, dat. zooals de Paus in Zijn toespraak tot de kardinalen zeide, „loyaal uit. gevoerd een geestelijke wedergeboorte van het land zal zijn." Iedere gelegenheid tot blij medeleven met ons aller Vadeir heeft katholiek Nederland altijd van ganscher harte en spontaan benut. Dat zal ook nu het geval zijn. De aan leiding Is gewichtiger dan ooit, en de feest redenaar bezit de gave om in dichterlijk bezielde taal ons aller gevoelens op de feeste- lijkste wijze te vertolken en ons aller geest drift tot hooge hoogte op te voeren. Ieder neme daarom tijdig een kaart bij de firma Van Rossum, Minderbroederstraat 3, Utrecht. ZIELZORG VOOR NEDERLANDERS IN CANADA De zeereerwaarde pater Honorius Nijenhuis, van het missiebuis IJplaar te Ginneken, zal werkzaam worden gesteld in bet diocees Lon don, (Ontario, Canada). De pater zal reeds 17 April as. naar zijn voorloopige bestemming, Bishop's House, London, (Ontario) vertrekken. De zittingen hebebn in het Palazzo der Pro paganda plaats. DR. ALFRED BOGISCH. De ontdekker der asperine STUTTGART, 8 April. (H.N.) De ontdekker van de acidum acetylo-saiocylioum-verbinding, welke onder den naam van asperine aan d-e mensobbeid zulke groote diensten bewijst, d-r. Alfred Bogiscb, is te Feurbaoh bij Stuttgart overleden. Merkwaardig genoeg: op denzelfden avond, dat meneer Kleerekoper probeert allerlei tegenstellingen te famtaseeren bij katholieken, legt de communistische „tri bune" de vinger op allerlei tegenspraken bij sociaal-democraten. Endeze tegenspraken zijn niet ge fantaseerd. Zij protesteeren tegen de bewapening maarals eigen belangen in hot spel zijn, vergeten de socialisten alle vredes-frasen. Dat bleek tijdens de behandeling van het Belgisch Verdrag, toen de socialisten ge splitst stonden; dat bleek bij de pas-gepu bliceerde stukken, toen de socialisten eerst fel anti-Belgisch raasden en pas gauw pro- Belgisclt werden om Belgische partijgenoo- ten te dekken; dat blijkt ook uit de hee'e strijdwijze der nationalistische socialisten. Dit zijn feiten, die niet geloochend kun nen worden en de radicale „Tribune" be sluit, van haar standpunt terecht: De „Voorwaarts" zwijgt er maar verder over. Het is ook trouwens zoo welletjes. De arbeider, die dit blad met een grijntje gezond verstand leest, moet zich wel bij den kop pakken en zeggen: Hoe heb ik het nou, wat moet ik nou gelooven, pag. één, drie of vijf? Eu als t-ie verstandig is, gelooft hij het alle drie: n.l., dat de sociaal-democratie was en is en blijft de trouwe waakhond van het kapitalisme, de voorvechtster voor de belangen van de brandkast van de nationale bourgeoisie, en de grootste bedriegster van de arbei dersklasse. Aanpakken en.... maar beginnen over de katholieken. Na zulke verwijten van geestver wanten, kwam echter eerder eigen gewe tensonderzoek te pas. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent Bisschop van Haarlem is, vergezeld van de Hoogeerw. Kanunniken G. C, van Noort, deken van Am. sterdam en dr. Th. Vlaming na een zeer voor spoedige reis via Milaan gistermiddag om 17.15 uur te Rome aangekomen. Het hooge gezelschap heeft zijn intrek ge nomen in hotel „des Princes". Minister de Geer antwoordt op den open bi-ief. DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK GEWEIGERD. De minister-president heeft aan dr. Ritter, In antwoord op zijn brief van 6 April j.L, o.m. het volgende geschreven: U citeert eed verklaring van den heer van Beuningen d.d. 4 Maart j.l. en eene van den Minister van Buitenlandsche Zaken d.d. 22 Maart j.l. In de eerste verklaart de heer van Beunin gen, dat hij niets te maken heeft gehad met de publicaties van het bekende document. In de tweede wordt dit herhaald door den Minister van Buitenlandsche Zaken, uiteraard ingelicht door den heer van Beuningen, wiens woord ais eerlijk man men gelooft. U noemt beide verklaringen pertinente on waarheden en verzocht mij, zoo dit ontkend wordt, „te willen medewerken tot een- onpar tijdig onderzoek, teneinde objectief vast te stellen, of en zoo ja waarom de Regeering op dit voor de geschiedenis der publicatie cardi- nale punt de volksvertegenwoordiging onwaar heeft ingelicht." Dit onpartijdig onderzoek zou moeten worden ingesteld door een commissie van hoogstaande mannen, waarvan één door U, één door mij en een derde door de beide anderen zou moeten worden aangewezen. Reeds op 7 Maart zou door U aau een ver tegenwoordiger van den Minister van Justitie hetzelfde verzoek gedaan zijn, waaraan toen geen gevolg is gegeven. Mijn antwoord is het volgende: le. De onjuistheid van het laatste beweren zal in rustiger tijden ook U zelf duidelijk zijn, daar men niet op 7 Maart een onderzoek kan vragen naar de juistheid van een uitlating op 22 Maart gedaan. Wat op 7 Maart aan den ver tegenwoordiger van den Minister van Justitie werd. verzocht, was dan ook niet een onder zoek naar de juistheid van de nog niet gedane verklaring van 22 Maart, maar een onderzoek naar de echtheid van het bekende document. De Regeering wees dit af, omdat de valscktoeid voor haar vaststond en zij niet getwijfeld wilde zien aan het woord van vreemde, bevriende Regeeringen. 2e. Er is oer Regeering ook thans niets be kend, wat ook maar een schijn van twijfel zou kunnen wekken aan de juistheid van haar ver klaring van 22 Maart. 3e. Medewerking aan een onderzoek of, en zoo ja waarom, de Regeering de Volksvertegen woordiging onwaar heeft ingelicht wijst zij af. Het zijn niet alleen vreemde Regeeringen aan wier woord zij niet getwijfeld wil zien. Zaterdag en Zondag is, voor de derde maal, in het pensionaat St. Louis te Amersfoort de „politieke bijeenkomst" dar R. K. Staatspartij gehouden, die door een aantal bestuursleden, afgevaardigden en adviseerende leden van den Partijraad, vertegenwoordigers der R. K. pers en andere genood,igden werd bijgewoond. Voorzitter der bijeenkomst was jbr. mr. Cb. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Zaterdag hield de rector magnificus der R. K. Universiteit Mgr. prof. dr. J. Hoogveld, een rede over: „Po-litiek en ethiek", waarin de hooggeleerde spreker de politiek van een hooger plan beschouwde en er den rechts grond voor vaststelde. Een geanimeerde gedachtenwisseling gaf den inleider aanleiding, zijn betoog nader te verduidelijken en op de concrete feiten toe te passen. Zondag gaf de heer L. g. Pastor, onder voorzitter der Indische Katholieke Partij, tijdelijk, hier te lande vertoevend, een be schouwing over „De staatkundige taak der katholieken in Nederland,seh-Iudië". Op deze inleiding volgde een uitgebreide eu diepgaande meentngswlnsellng, welke ter oriëntatie van groote beteekenis mocht wor den genoemd en het vraagstuk in al zijn breedten en diepten binnen den kring der bespreking trok. Kicscomité Mollervan Poll. Onder groote belangstelling werd Zaterdag te Sittard een kiescomité Moller-van Poll sa mengesteld. Tot voorzitter werd benoemd P. van Hiel te Venlo, secretaris J. v. d. Broek te Heerlen, penningmeester H. Bayens te Heerlen. Kiescomité mr. Steenbcrghe, Naar wij vernemen is in de kieskringen ArnhemNijmegen een kiescomité opgericht voor mr. P. Steenberghe. De candidatuur-mej. van Dorp. Mej. dr. E. C. van Dorp deelt ons mede, dat de algemeene vergadering van „De Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond" haar naam op de lijst der candidaten voor de Tweede Kamer voor de afdeeling 's Gravenihage heeft geplaatst, hoewel zij aan die afdeeling te kennen heeft gegeven, die plaats niet te kunnen aanvaarden en dat zij slechts, op verzoek der afdeeling Rotterdam, zich alsnog bereid heeft verklaard de plaats op de lijst RotterdamUtrecht in te nemen, welke prof. v. Gijn wenschte op te geven. MR. C. STAK BUSMANN f Gisteren is in den ouderdom van 64 jaar in het St. Elizabethgastihuis te Arnhem overleden de heer Mr. C. Star Busmann, raadsheer In het Gerechtshof aldaar. G. M. J. v. ROESSEL t Op 70-jarlgen leeftijd is Zaterdag j.l. te 's Hage overleden de heer G. M. J. van Roes- sel, oud-controleur en kassier van het Departe ment van den Hofmaarschalk van H. M. de Koningin. HET WERK HERVAT Gister zijn de werkzaamheden aan verschil lende werken in uitvoering door werkloozen uit de groote steden, hervat. Naar de Oude Vaart (Z.W. Drente) gingen 100 Rotterdammers, 100 Hagenaars en 100 Utrech tenaren; naar Rouveen 100 Hagenaars; naar den Haskerveenpolder bij Heerenveen 80 Utrech tenaren; naar de Regge (bij Almelo) 200 Rot terdammers; naar Ruurio 80 Utrechtenaren; naar Eenerveld (bij As-sen) 50 Schiedammers; 100 werkloozen uit Dordrecht zijn al aan het werk In het Witteveen. Bovendien zouden nog 100 Amsterdammers gaan naar Ommer voor de werken bij Nieuwe Burcht. Er heerscht editor een griepepidemie te Ommen, waarom op advies van den genees kundigen dienst, de komst van de werkloozen 14 dagen is uitgesteld. De Arnhemsche werk loozen gaan aan het werk aan de Barserbeek, en 70 Zwolse he werkloozen zijn aan het werk te Herfte (bij Zwolle). Acht dagen later volgt een nieuwe ploeg. De werkloozen zijn met extra treinen naar hun bestemming vervoerd. «j Vereenvoudiging in de organisatie. J" lis r: HET ONTWERP LANDBOUW- ARBEIDSWET DE ADVIEZEN VAN DEN HOOGEN RAAD VAN ARBEID De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn dezer dagen onder leiding van prof. dr. W. H. Nolens gehouden vergadering zijn adviezen vastgesteld omtrent de vereenvoudiging in de organisatie van de openbare organen belast met de uitvoering der sociale verzekering en omtrent het voorontwerp van een Landbouw- arbeidswet, dat de Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid bij den Raad aanhangig had gemaakt. Het eerste advies heeft betrekking op het rapport, dat de commissie van deskundigen (zoogenaamde commissie-van IJsselsteijn) op voorstel van de Bezuinigingscommissie omtrent dit onderwerp heeft uitgebracht. In dat advies heeft de Hooge Raad van Ar beid in de eerste plaats stil gestaan bij de vraag, of het gewenscht is, dat de Raden van Arbeid min of meer van zelfstandigheid verliezen en vervangen worden door afdeelln- gen van de Rijksverzekeringsbank. Een meerderheid in den Raad beantwoordt deze vraag bevestigend. Bij het geven van dit bevestigend antwoord hebban eeniga leden echter in drieërlei op zicht een voorbehoud gemaakt. In de eerste plaats hebben deze leden bevestigend gestemd, uitgaande van de op dit oogenblik zeer waar schijnlijke onderstelling, dat de nieuwe Ziek tewet zal worden ingevoerd In zulk een vorm, dat aan de Raden van Arbeid slechts een bescheiden taak op het gebied der ziekteverze kering wordt toebedeeld. In de tweede plaats werd het voorbehoud gemaakt, dat de gereor ganiseerde Rijksverzekeringsbank niet een zoo machtig lichaam zal worden, dat zij aan den groei van het naar het oordeel van de leden, die hier aan het woord zijn, betere stel sel der bedrijfsvereenigingen in den weg zal staan. In de derde plaats moet de medezeggen schap van werkgevers en werknemers bij de locale uitvoering der verzekering, die door de degradatie der Raden van Arbeid tot afdeelin- gen van de Rijksverzekeringsbank zal verloren gaan, worden opgevangen door de meerdere centrale zeggingsmacht Uier groepen in de Commissie van Toezicht. Wordt dit driedubbele voorbehoud echter niet gemaakt, dan beantwoordt een meerderheid in den Raad de gestelde vraag ontkennend. Bovendien spreekt een groote meerderheid als zijn oordeel uit, dat het gewenscht is, dat er aan het hoofd van de Rijksverzekeringsbank één directeur komt te staan, in stede van een meerhoofdig directorium, waarin Iedere direc teur gelijke bevoegdheid heeft. Vrijwel eenstemmig acht de Hooge Raao van Arbeid een Landbouwarbeidswet in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp Wen- schelijk. Vrijwel eenstemmig geeft de Raad bovendien in overweging de bescherming ook uit te strekken tot volwassen manneu en in het voor ontwerp eveneens een maximum-arbeidsduur op te nemen, mits die regeling getroffen worde in den geest van het advies dat de Hooge Raad van Arbeid In 1922 over het voorontwerp van een door Minister Aalberse bij den Raad aan hangig gemaakte Landbouwarbeidswet, heeft uitgebracht. Dat advies hield het volgende in: Een groote meerderheid In den Raad gaf in overweging, het in art. 92 van het vooront werp van Minister Aalberse neergelegde begin sel, dat in collectief overleg onder de noodlge waarborgen getroffen regelingen de voorbeur verdienen boven algemeene wettelijke voor schriften met betrekking tot den arbeidsduur, de nachtrust en de Zondagsrust van volwassen mannen slechts ln werking zouden treden, ter plaatse, waar gebleken zou zijn, dat te dien aanzien misstanden bestonden en waar de organisatie van belanghebbenden er binnen een bepaalden tijd niet in geslaagd zouden zijn die misstanden ln onderling overleg uit den weg ta ruimen. DE MOORD OP ADMINISTRATEUR WALLER Drie gearresteerden hebben bekend MEDAN, 8 April. Het onderzoek naar de zaak van den moord op den administrateur van de onderneming „Aloer Gading", den heer Wal ler, duurt voort, aangezien er zich groote moei lijkheden voordoen, omdat een veertigtal van de Javanen, die zich ln preventieve hechtenis bevinden, en bloc ontkennen." Het onderzoek is echter toch zoover gevor derd, dat de schuld van een vijftal gearres teerden als zeker kan worden aangenomen. Drie van hen hebben volledig bekend. (Aneta). DE VOORZITTER DER ADVIESCOMMISSII De minister van Waterstaat heeft benoem» tot voorzitter der commissie, die de re. geering met betrekking tot de van de be trokken provinciën in verband met de af sluiting van de Zuiderzee te vorderen bij, dragen, van advies zal moeten dienen, ir. J W. Albarda, lid van de Tweede Kamer. Vormindering der pensioenpremie geëischt. DE CONFESSIONEELEN GETUIGEN VOOR KINDERTOESLAG. In een gisteren gehouden bijeenkomst van de centrale commissie voor werkliedenzaken zijn de vertegenwoordigers der organisatie* van overheidspersoneel in de gelegenheid ge steld hun standpunt ten opzichte van de dooi B. en W. ingediende ioonvoorstellen aan wet houder von Frijtag Drabbe kenbaar te maken Medegedeeld werd dat alle organisaties of de Federatie na besloten hebben een verminde ring van den pensioenaftrek met 3 !/2 pet. en verhooging van den vacantietoeslag tot 30 en 15 (resp. voor volwassenen en jeugdigen) te eischen. Namens de Federatie werd de eisch gesteld van het premievrij-maken van hot pensioen terwijl van neutrale zijde gepleit werd vooi het opnemen van het rijdend trampersoneel ir het corps ambtenaren. Do vertegenwoordigers der Confessioneel* organisaties verklaarden, dat zij, omdat bij B en W. geen meerderheid voor kindertoeslag U vinden is, zich ertoe bepaalden daarvoor te ge tuigen mede, daar zij door dien toeslag U eischen de eenheid van optreden zouden ver breken. De wethouder zegde toe het College van df wenschen der organisaties op de hoogte te zul len stellen, waarna besloten werd de bespre kiugen a.s. Donderdag voort te zetten. In de Zaanstreek DE STAKING UITGEBROKEN Het conflict dreigt er een van langen duur te worden Zondagmiddag werden door burgemeester K. ter Laan van Zaapdam en den voorzitter der Kamer van Koophandel voor Zaanland, den heer J. A. E. Verkade met de vertegenwoordi gers van werkgevers- en werknemersorganisa ties in de houtindustrie, ten gemeentohuize besprekingen gevoerd om alsnog de dreigende staking te voorkomen. Deze besprekingen hebben evenwel, zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, niet tot esnig resultaat kunnen leiden, zoodat in den toestand geen verandering is gekomen. Hierdoor is de staking in het houtbedrijf met ingang van gisteren een feit geworden. Aap liet stakingsparool der organisaties heb ben de arbeiders grootendeels gehoor gegeven, zoodat Maandagmorgen op vrijwel alle hout zagerijen en werven in de Zaanstreek vol slagen rust heersehte. Als de teekenen niet bedriegen, dreigt het een conflict van langen duur te worden. De staking omvat nagenoeg alls Zaanscha houtbedrijven zoowel georganiseerde als onge organiseerde. Bij deze laatste wordt uit solida riteit mede-gestaakt. Ongeveer 900 arbeiders zijn bij het conflict betrokken. Bij de ongeorganiseerde' fa. Rob, te Westzaan. is na een conferentie met vertegenwoordigers uit het personeel en de directie hot werk gisterenmorgen op normale wijze voortgezet. HET KWEEKERSBEDRIJF Conflict te Boskoop? TOT INROEPEN VAN BEMIDDELING BESLOTEN In verband mot het bericht dat een staking onder de Boskoopsche lioomkweekers niet uitgesloten zou moeten worden geacht, ver nam „De Courant" dat Zaterdagavond 'op de vereenigde vergadering van de tuinbouw- arbeidersbonden besloten is. de tusschenkomst van den rijksbemiddedaar in te roepen, om de neutrale patroons alsnog te bewegen, in onderhandeling te treden met die organisaties. De R. K. patroons hebben de gestelde eischen ingewilligd. BEDIENDEN IN GRAFISCHE BEDRIJVEN, BOEKHANDEL- EN COURANTEN- BEDRIJVEN. Een landelijke actie Onder leiding van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden vond Zondag te Amsterdam een landelijke conferentie van bedienden in grafische bedrijven, boekhandel en courantenbcdrijven plaats, welke druk be zocht was. Na een inleiding van den bondsbe- stuurder C. W. Jacobson werd besloten een landelijke actie te voeren voor de volgende eischen: 1. Salarisregeling. 2. Regeling der rechts positie, speciaal regeling van het pensioen. 3. Regeling van den arbeidstijd en betaling van overwerk. 4. Een vacantie van 14 dagen met een toeslag op het salaris. Tenslotte zal wor den geageerd voor de sluiting van de boekwin kels des avonds om 6 uur. GRAFISCH PENSIOENFONDS. Wanneer de pensioenregeling intreedt De Pensioencommissie in het georganiseerde grafisch bedrijf besloot, volgens de „Volkskr.", den datum van inwerkingtreding der onlangs tot etanidigekomea pensioenregeling te bepalen op Maandag 1 «S3 a.s. .«m-WyU^iaurf1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5