BESTEVAER <£)e goudblonde k WOENSDAG 10 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 WEERBERICHT. bestaai uit volrype kwaliteita- tabakken.met zorq en vakkennis <jemelleerden verwerkt (ot een produet van den eersten ran^. AvoBIQOELAAR ROOSENDAAL SPORT EN SPEL VAN ALLES WAT MEVROUW NOORDEWIER RADIONIEUWS DE RADIO-OMROEP LAATSTE BERICHTEN DE MOORD OP DEN HEER HEYMAN COHEN. Verwacht wordt: Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later zwakke tot matigen wind uit Oostelijke rich, tingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. De barometer verandert weinig. m 0JCCELAA INTERN. OLYMPISCH COMITé Beperking van het program Het Internationaal Olympisch Comité heeft deter en, in ztJn vergadering te Lausanne, be- Xloten zelf geen stelling te nemen in de kwes tie van de definitie van het amateurisme, doch lit onderwerp geheel over te laten aan het Olympisch Congres te Berlijn, van het volgende Jaar. Het Intern. Olympisch Comité heeft verder *an zijn Uitvoerend Comité opgedragen een rap port op te stellen over de mogelijkheid van be perking van het programma der Olympische Spelen. Dit rapport zal de volgende vijf punten moeten behandelen: le. duur der Olympische .Spelen; 2e. eenheid der Olymp. Spelen; 3e. be merking van het aantal deelnemers por land ïot een, twee of drie per nummer; 4e. verbod om in eenzelfde sport gelijktijdig indivldueele Wedstrijden en wedstrijden voor ploegen te nou- «en; 5e. afschaffing van de deelneming van Wouwen aan de Olympische Spelen. DAMDISTR1CTSB0ND ROTTERDAM. Zaterdag had te Rotterdam de jaarvergadering plaats van den districtsbond Rotterdam, ouder Voorzitterschap van den heer H. E .E. Dehnert. Aanwezig waren de volgende vereenigingen: Tlaardingen, Dordrecht, Leerdam, Chr. D. K„ Constant, Rotterdam, R. D. G. en Het Westen. Het jaarverslag, dat niet erg opwekkend was, Vermeldde o.a. dat het ledental met ruim 100 teruggeloopen was, terwjjl 6 vereenigingen voor den bond hebben bedankt. De heer W. P. Verburg, Vlaardingen, zal mee spelen in het tornooi om het kampioenschap yan Nederland. Het verslag van den penningmeester gaf een batig saldo aan van f 75.91. Voor de bestuursverkiezingen bestond niet veel animo. Algemeen was met het erover eens, dat het aftreden van 3 bestuurders de heeren H. E. E. Dehnert, voorzitter, A. Hagenaars, pen ningmeester en J. J, de Brujjn Jr., 2e secreta ris, wel een dieperen achtergrond moest hebben. Nadat een kwartiertje gepauzeerd is werd het nieuwe bestuur als volgt samengesteld: A. van Broek, le voorzitter, M. Kleijn Jr., 2e voorzit ter, L. R. Vermaat, penningmeester, B. C. KUJn, 2e secretaris, terwijl de heer Lieve le secretaris aanbleef. Tot leden van de kascontrole werden be noemd de heeren H. F. de Haan Jr. en J. Krijger. De vergadering werd daarna opgeheven, om het nieuwe bestuur ln de gelegenheid te Btellen Zich in te werken in de overige punten van de agenda. SCHOTLAND—ENGELAND i VOETBALWEDSTRIJD De samenstelling van de elftallen die Zater dag te Glasgow tegenover elkaar komen, is de Volgende: Schotland: Harkness (Heart of Midlothian), doel; Crapnell (Alrdrleonians) en Nlbloe (Kil marnock) achter; Buchanan (Glasgow Ran gers), Melklejohn (Glasgow Rangers) en Mc Mullan (captain) (Manchester City) midden; Jackson (Huddersfield Town), Muirhead (Glas gow Rangers), Gallacher (Newcastle United), James (Preston North End) en Morton (Glas gow Rangers), voor. Engeland: Hacking (Oldham Athletic), doel; Cooper (Derby County) en Blenkinsopp (Shef field Wednesday), achter; Edwards (Leeds Uni ted), Seddon (Bolton Wanderers) en Nuttail {Bolton Wanderers) midden; Bruton (Burnley), Brown (Huddersfield Town), Dean (Everton). Wainscoat (Leeds United) en Ruffell (West Ham United), voor HET VERMISTE AUSTRALIë—ENGELAND VLIEGTUIG. LONDEN, 10 April. (V.D.) Uit Melbourne wordt gemeld, dat het vliegtuig van den ver misten AustraliëEngeland vlieger Kings- fortli Smith, de „Southern Cross", volgena nog niet bevestigde berichten door inboorlingen op jkorten afstand van de kust zou zijn ontdekt. Is daarom Uncle Tom's Cabin geschreven Wat heeft de wereld zich indertijd druk gemaakt over den slavenhandel, die de zwarte vlek was van de vorige eeuw. Engeland trad toen op voor de rechten van den neger. In Amerika woedde een burgeroorlog. Honderdduizenden weenden dikke tranen bij het lezen van „De Negerhut van Oom Tom", Uncle Tom's Cabin. De verhalen van ontdekkingsreizigers als Stanley en Livingstone over de gruwelen, die in het hartje van Afrika bij de jacht op ne gerslaven werden bedreven, bezwaarden daar na een ander maal het geweten van de wereld. Door een internationale actie kwam het zoo ver, dat officieel nergens meer slavernij kon bestaan. Niemand, al was hij zoo zwart als roet, kon langer als slaaf verkocht worden. De verlichte twintigste eeuw bracht de vol komen persoonlijke vrijheid van het individu. Slavenmarkten bestonden er niet meer. De wereld leefde van toen af aan in een sfeer van rechtmatige voldoening De smaad, dat de éêne mensch den andere voor een paar zilverlingen verkocht, drukte niet langer op ons. De vrije menschen van het vrije Europa en van het nog vrijere Amerika hadden gezorgd, dat de slavernij was weggevaagd. Aldus hebben we in de laatste tientallen jaren in een stellige en prettige overtuiging geleefd. Een overtuiging, die ons trotseh deed zijn en deed glimlachen om verhalen van stok oude negers, die zich nog heel goed herinner den, in slavernij te hebben geleefd en beweer den, bet toen nog zoo kwaad niet te hebUen gehad. Geruchten over een verborgen slavenhan del konden ons niet uit onze prettige stem ming brengen. Dat er in deze tijden nog een speciale vereeniging was, die zich tot doel stelde, den slavenhandel tegen te gaan, leek ons een anachronisme.. Maar dezer dagen ie onverwacht gebleken, dat in deze wereld er niet eens zoover van wat we met voorliefde de beschaafde wereld noemen, nog steeds op groote schall de sla venhandel beoefend wordt. Geen handel In blanke slavinnen, maar een handel in het donkerste en zuiverste ebbenhout. En de toestanden, die door dezen slaven handel ontstaan, zijn erger dan bet ergste, waarom Uncle Tom's Cabin geschreven werd. In donkere nachten zeilen over de Roode Zee snelle Arabische dhows, volgeladen met zwarte slaven, van de kustplaatsen van den Soedan naar Arable. De nacht duurt Jang genoeg, om de open zee te passeeren. Bij zons opgang bevinden de dhows zich al tusschen de zandbanken, waar ze veilig zijn voor de patrouilleerende Britsche oorlogsschepen. Eenmaal veilig in Arable, worden de negers en negerinnen er in het openbaar verhandeld. De prijzen varieeren voor negerinnen van dui zend tot vijftien honderd gulden, maar voor oude „exemplaren" wordt soms hoogstens vijf tig pop betaald. Djeddah is de groote slavenmarkt. DaaT, op een paar honderd meter van het Engelsche consulaat, worden per jaar ongeveer twee dui zend negerslaven verhandeld. De aanvoer Is groot. Want de slaven komen niet alleen over de Roode Zee. maar ook over land, zelf3 uit Transjordanië. In het Arabische Vemen bevinden zich tnans zooveel slaven, dat zelfs de armste man er een slaaf op nahoudt. Ofschoon de Koran den Mohammedanen ver biedt, slaven te houden, die hun geloof be lijden, storen de bewoners van den Hedzjas en Yemen zich allerminst aan dit verbod en de orthodoxen, die misschien gewetensbezwaren zonden hebben, kunnen erblanke «laven op na houden. Want Dr. Mezan, president van de Jewish Association, heeft medegedeeld, dat er zich In Yemen veertig duizend Joodsche slaven bevin den Deze slavernij heerseht als het ware in het centrum van de beschaafde wereld. De modernste mallstoomers varen tangs Arable en vele doen het slavenland zelfs aan Op eenlge dagreizen van Arabië liggen de metropolen der beschaving. Daar maken de menschen zich druk over allerlei kleinighe den, over de vraag, of men dit of dat wei of niet mag doen, terwijl niet ver er vandaan andere menschen als vee worden verkocht, uitgeleend of cadeau gedaan. Engeland, voorheen de kampioen der staven, blijft werkeloos. Het controleert de Arabische kusten politiek, maar heeft het te druk, om zich er over te bekommeren, dat uit den En- gelscben Soedan duizenden ongelukkigen naar de slavenmarkten van Arabië worden gevoerd. Daar zit natuurlijk hooge politiek achter. Maar wat is die hooge politiek toch eigen lijk laag bij den grond De laatste man van Neiv-York. „De laatste man" van New York is mr. Lewis Brown Zzyn, die sinds veJe jaren als laatste fungeert op de lijst der 1.321.000 abonnë'e van den plaatselijken telefoondienst. Kort geleden weTd Mr. Zzyn als laatste ver drongen, doch hij is dezer dagen weder in eere kunnen worden hersteld. Het is een niet geringe vreugde en voldoe ning, als „laatste man" te fungeeren. M. Zzyn staat n.l. op de lS40s-te bladzijde van het New Yorksche telefoonboek. „Nummer één, van achteren af" placht hij te zeggen, wanneer men hem z'n telefoonnummer vroeg. Wie zijn naam eens gevonden had, wist voor altijd, waar hij het nummer van Mr. Zzyn kon vinden. En dat is een groot voordeel ln een te lefoonboek, waarin alleen de naam Cohen on telbare bladzijden in beslag neemt Zooals gezegd, werd Mr. Zzyn onlangs van zijn plaatsje verdrongen en nog wel door een naamgenoot, M. Nicholas Putnam Zzyn. Dit heeft hem menigen slapeloozen nacht bezorgd, maar het resultaat van veel peinzen was, dat hij zich voor altijd „veilig stelde". Hij liet eenvoudig langs officieel®"- weg zijn nam veranderen en van-Zzyn, Zzyz maken. Toch bestaat er nog een klein kansje, dat Mr, Zzyz nog eens gewipt wordt, wanneer namelijk te New York een Mr. Zzzz mocht wonen en die zidli een telefoon aanschaft.... HET MEISJE UIT DEURNE Aaltje Reddingius als processie-bruidje Zondag Is mevrouw A. Noorderwier-Reddin- gius in 's Hertogenboseh ter gelegenheid van haar zestigsten verjaardag gehuldigd en „Het Huisgezin" is naar aanleiding daarvan met een feest-pagina uitgekomen. Er was daarvoor een bijzondere reden, want zooals men weet komt de groote zangeres uit de streek, waar 's Hertogenboseh de hoofdstad van is: zij is geboren in het Peeldorp Deurne. De menschen daar, zoo bleek een journalist die o-p onderzoek uitging, berinneren zich Aal tje Reddingius nog heel goed. „Het was een flinke meid, groot voor haar jaren. Zij kwam dikwijls bij de Zusters en bij heel veel families in den omtrek. Want haar vader was overal erg gezien en algemeen bemind." De ouderen in Deurne herinneren zich nog goed Aaltje Reddingius, maar ook mevrouw Noordewier is Deurne niet vergeten! Ze her innerde zich nog levendig, de families bij wie zij op bezoek placht te komen, zooals bij Frans, den timmerman, bij Hein, den bakker. In de woningen van bet oude Deurne waren in dien tijd nog overal weefgetouwen. Aaltje Reddingius heeft dikwijls de vrouwen geholpen en het spoeltjes winden heeft zij vlugger ge kend, dan de meeste andere meisjes in Deurne! Bij de Zusters was Aaltje Reddingius een even welkome gast als overal elders". Ik kreeg er ook eens een speldenkussen, vertelde ons mevrouw Noordewier, u weet wel zoo'n hart, zooals de Zusters dat maken". Burgemeester F. J. van Lanschot, die de feest-pagina van het „Hsg." inleidt, herinnert aan de jeugd van mevrouw Noordewier in het Brabantsehe dorp in dezer voege: „Acte No. 73 van het Register van Geboor ten over het jaar 1868 der gemeente Deurne vermeldt, dat op 1 September van dat jaar al daar geboren werd om half vier des voormid- dags Aaltje ReddingiuB dochter van den Eer waarden Heer Wibrandus Gerardus Reddin gius, van beroep Predikant oud 27 jaren wo nende te Deurne, aangever, en van zijne ech- genoote Louisa Justina Margaretha Slbinga, oud 25 jaren. De vader onderteekende W. G. Reddinglus Jz. eu getuigen waren Tbeodorus Wilhelmus Pas toors medicinae Doctor oud 58 jaren wonende te Deurne en Joseph Louis Janssens secretaris oud 33 jaren wonende te Deurne. üp 6 October 1866 had de jonge Predikant na vol idealen het beroep bij de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Deurne te hebben aan vaard, zich met zijn jeugdige echtgenoote, ko mende van Oostdangeradeel, te Deurne geves tigd en de Pastorie betrokken. De geboorte van de eerstelinge bracht zeer veel vreugde in het gezin en Aaltje bleek ln alles een voorspoedig kind. Dominé Reddingius, die vol idealen naar bet voor hem geheel onbekende Peeldorp was ge togen wist zich heel spoedig bij zijn gemeente maar ook bij de Deumsche Katholieken alge meen geacht en bemind te maken. Als de Pastoor de processies der H. Kinds heid voorbereidde, zond hij een boodschap uaar de Hervormde Pastorie, of Aaltje pleizier had met de processie mee te doen. En op die vriendelijke uitnoodiging kwam steeds een be vestigend auitwooird, want Aaltje vond heit heel pleizierig met haar vriendinnetjes en speelkameraadjes ln een helder wit kleedje als bruidje met bloemetjes in de band ln de pro cessie mee te Ioopen. De Pastoor en de Dominé gaven daardoor blijk van bnn aangename on derlinge verstandhouding, en tevens aan de gemeentenaren een heerlijk voorbeeld van ver draagzaamheid." Spoedig, reeds op 12 April 1876, is Ds. Red dingius gestorven. „Van toen af deed zich het leven in zijn volle gewicht en ernst aan het gezin Reddingius ge voelen, dat zich op 12 April 1876 metterwoon te Helmond vestigde, waar het tot 7 Januari 1879 verbleef om zich daarna naar Arnhem te begeven. Aan de opvoeding der beide kinderen werd door de moeder de allergrootste zorg besteed en Aaltje zou voor de muziek worden opgeleid. Wat de nachtegaal onder de vogels is dat is zij onder de menschen geworden. Op mevrouw Noordewier heeft hetgeen zij daar in Deurne en ln Helmond in haar kinderjaren heeft doorleefde een voor heel haar verder leven onultwischbaren Indruk achtergelaten. De hooge ernst die haar gelheele leven heeft gekenmerkt vond zijn oorsprong in de zoete en droevige herinneringen die zij aan haar ouderlijk huis in Deurne en Helmond steeds heeft bewaard. Zij had haar hart aan Deurne, aan Brabant verpand en zij heeft in haar jeugd herinneringen, die bi) haar buitengewoon sterk zijn, in het gewest waarvan 's-Hertogenbosch, de hoofdstad is, steeds voortgeleefd. Aan het huis waar zij zich na haar huwelijk in Hilver sum vestigde, gaf zij den naam villa Deurne". Op het concert te harer eere door het Kon. 's-Hertogenbosch Mannenkoor en Bosch' Ge mengd koor Zondagavond in het Concertge bouw gegeven, is mevrouw A. Noordewier Red dingius hartelijk gehuldigd. Na do uitvoering verscheen het eere-comitö op het podium en huldigde de burgemeester mr. F. van Lanschot, de gevierde zangeres. Hfl PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG. Huizen (339.8 M„ na C uur 1852 M.) 1111.3c Prot. uitzending: 12.301.45 solisten; 66 30 gramofoonmuziek; 6.307.litterair halfuurtje Spr. A. J. D. V. Oosten; 78 orgelconcert; 8. Prot. uitzending. Hilversum (1071 M.) 12.152.Avro- Trio; 22.30 causerie; 2.303.gramofoonmu ziek; 34 kniples; 55.30 sportpraatje67.15 concert door het Omroep-orkest7.157.45 Engelsche les; 8.15 aansl. van het Concertge bouw te Amsterdam. Orkest o. 1. v. Willem Mengelberg. Daarna persber. Gramofoonmuzlek tot 11.30. ,D a ven try (1562 M.) 11.05 lezing; 11.20 gra mofoonmuziek12.20 concert (piano, cello. alt). I.20 gramofoonmuziek4.05 brief beantwoording 4.20 Militaire kapel; 5.35 kinderuurtje; 6.20 mu ziek; 6.35 nieuvvsber.; 6.50 landbouwber.6.55 muziek; 7.05 sonaten van Haydn (piano); 7.20 lezing; 7.35 muziek; 7.45 lezing: How an aero plane flies; 8.05 De Aeolian Players; 9.20 nieuws berichten; 9.35 lezing: The way of the world; 9.50 nieuwsber.; 9.55 Chariot's uurtje; vrooiijkr muziek en zang; 10.5512.20 dansmuziek. Par (j s (Radio-Paris, 1744 M.) 12.50—2.10 orkest; 4.055.05 gramofoonmuziek: klassiek concert; 7.057.50 gramofoonmuziek; 8.20 litte raire causerie; 3.5011.10 symphonieconcert; orkest en M. Cambon (zang). Langenberg (462 M.) 9.35 en 11.30 gramo foonmuziek; 5.055.50 pianoconcert; 7.208.05 Klein Werag-orkest; 8.05 Westfaalsche avond; orkest; A. Imkamp (bas), I. v. Stach en F. v Castelle (voordracht); daarna dansmuziek tot II.20. Ze es en (1649 M.) 11.504.20 lezingen? 4.20 5.20 orkest; 5.206.40 lezingen; 7.20 concert voor solisten, koor en orkest; daarna persber. en tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.) 10.2011.20 gramofoon- platen; 4.20 orkest; 5.20 vroolijk concert; 7.2C hoorspel: 9.35 dansmuziek, Brussel (511.9 M.) 5.20 trio-concert; 6.6C gramofoonplaten8.35 orkest; 10.dansmuziek. MOETEN WIJ NAAR EEN ALGEMEEN PROGRAMMA II. Men schrijft ons: Er was 00113 iemand, die een rapport opmaak te en becijferde, wat wel een prima geoutilleerde radio-omroep voor Nederland zou kosten. Hij stak zijn licht op in Engeland bij de B.B.C. en paste het systeem op ons land toe, doch met dit verschil, dat hij hier twee zendstations te behandelen kreeg. Vervolgens nam hij kennis van de inrichting aan de groote Duitsehe zen ders en met deze gegevens uit Engeland en Duitschland, aangevuld met eigen kennis van techniek stelde hij een begrooting samen. Dit rapport komt tot cijfers voor de exp'.oi tatie waarvan wij in Nederland gewoon om vallen. Wij namen daarvan inzage, al maanden ge leden, en wij kwamen te weten, dat bet ook aan de leden van den Radioraad ter inzage werd versterkt. Nu spreekt het van zelf, dat deze cijfers ge weldigen indruk moeten maken op menschen, die de praktijk op radio-gebied niet hebben medegemaakt zooals wij. En de conclusie ligt voor de hand. Zijn wij katholieken, in staat als ons een derde van den zendtijd wordt toege staan, de uitgaven aan zulk een uitzending verbonden, te kunnen bekostigen, en was bet daaTom niet beter een algemeen programma te aanvaarden, waarin b.v. de kosten voor de muziek gezamenlijk gedragen worden Wjj zullen op deze vraag onze meening zeggen. Vooreerst laten wij veronderstellen, dat wij er nog eenige uren uitzending bijlcrijgen, dan zullen deze niet van zulk een invloed zijn op onze onkosten, dat zij ons budget aanmerkelijk verhoogen. Vervolgens heeft ons de ondervinding ge leerd, dat de kostenberekening volgens boven bedoeld rapport tot een hoogte is opgevoerd, die zonder eenlgen twijfel met een aanmerkelijk deel kon verlaagd worden, zonder dat de uitzending daarmede in kwaliteit zou vermin deren. Eindelijk hebben wij een matige berekening onzerzijds gemaakt van de inkomsten van den K.R.O., ln aanmerking nemend, dat de Katho lieken ons blijven steunen zooals zij tót nog toe deden, en dan is de conclusie, dat wij gemak kelijk de kosten kunnen blijven dragen voor de gebeele uitzending der ons toebedeelde uren. En mogen wij veronderstellen, dat het getal onzer contribuanten blijft toenemen, totdat de katholieke luisteraars voor het grootste ge deelte zijn aangesloten, dan zijn wij ook in staat onze programma's zóó in te richten, dat zij te allen tijde volkomen aan de eischen van onze luisteraars voldoen. Een algemeen of gezamenlijk muziekprogram ma, omdat wij anders voor financieel te kort zouden komen te staan, is absoluut onnoodig. DUBBELE PENSIOENBIJDRAGE GEVORDERD VAN BIJZONDERE SCHOLEN Restitutie verzocht Het Tweede Kamerlid mej. Westerman heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: le. Is het den minister bekend, dat door de besturen van bijzondere scholen over het tweede halfjaar van 1922 voor het personeel dter scholen bijdragen in het Pensioenfonds zijn gestort, verschuldigd volgens de bepalin gen van de Pensioenwet 1922, terwijl door deze schoolbesturen, volgens de Lageor-onderwijswet 1920, reeds over het geheele jaar 1922 pen sioenbijdragen waren betaald? 2e. Zoo ja, acht de Minister het dan niet onbillijk, dat van deze besturen over een half jaar dubbele pensioenbijdragen zijn bevor derd? bood haar uit naam van het gemeentebestuur een oorkonde aan, vertoonende een afbeelding van haar geboortehuls te Deurne en de wapens van Deurne, den Bosch en Brabant, vervaar digd door André Verhorst. Namens de Bossche burgerij zal in haar geboortehuis een gevel steen worden geplaatst, vermeldende dat Aaltje Reddingius daaT op 1 Sept. 1S68, hiet levenslicht zag. Spr. bood verder bloemen aan namens 's Hertogenbosch' mannenkoor, Gemengd Koor en de gemeente Deurne, het kunstwerk „Bra bant in beeld" namens „Bosch' Belang" en een groote Bossche koek van de firma Snys. De zangeres werd hartelijk toegejuicht. PASTOOR A. DU DOCK O.F.M. f in den ouderdom van 64 jaren is gisteren plotseling, doch nog voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden te Bolsward over leden de Zeereerw. Pater Antonius W. H. Dudoek O. F. M. WILLEM MENGELBERG Dr. Willem Mengelberg, die sedert geruimen tijd lijdende aan de gevolgen van een griep aanval, reeds meerdere concerten, o.m. ook twee te Parijs, op het laatste oogenblik heeft moeten afzeggen, is op medisch voorschrift geuoodzaakt tot herstel van zijn gezondheid nog eenige dagen rust te nemen. Twee jaren gevangenisstraf BATAVIA, 8 April. (ANETA). Het Hoogge rechtshof v. Ned.-Indië heeft het vonnis van den Raad van Justitie, waarbij de heer R. van R., gewezen administrateur van de volkscre- diethank te Madioen, wegens moord op den heer Heyman Cohen werd veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, bevestigd. DE RAMP TE VARIK. Het lijk van het vierde slachtoffer gevonden. Gistermorgen is tusschen Zafthommel en Haatten drijvende midden In de Waal gevonden het lijk van den heer C. Kley, een der slacht offers van de ramp te Varik op 12 Maart j.l., toen vier toeschouwers door kruiend ijs.werden bedolven en gedood. Het lijk is geborgen. DRAMA IN HET JACHTVELD, Vier jaar gevangenisstraf A. E., metselaar te Gemert, gedetineerd, werd door het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep ter zake, dat hij in den avond van 12 November 1928 te Gemert A. Hoebergen, onbezoldigd rijksveldwachter, die in het Jacht veld op surveillance was, opzettelijk van het leven heeft willen berooven, door een met hagel geladen geweer op een afstand van twee meter op hem af te schieten, wegens poging tot dood slag veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. DE DRIJVEND GEVONDEN LICHAAMSDEELEN Geen misdrijf Zeer waarschijnlijk zijn de in het Apeldoorn- sche Kanaal gevonden Hchaamsdeelen afkom stig van het lijk van een vrouw, die sinds eeni ge weken wordt vermist en vermoedelijk tijdens de vorst in het kanaal is verdronken. De politie denkt, dat het lijk bij het breken van het ijs, hetgeen dooT drie stoombooten ge schiedde, is losgeraakt en dat de schroeven en kele deelen van het lichaam hebben geslagen. Waarschijnlijk is de romp al naar de rivier af gedreven. Aan misdaad wordt niet gedacht. Het onderzoek is thans geëindigd. DE INBRAAK IN HET STATION TE BEVERWIJK Het onderzoek voortgezet Het Gerechtshof te A'dam heeft het on derzoek voortgezet in -de strafzaak van den 26- jarigen M. uit Zaandam, terechtstaande in ver hand met de brutale inbraak, welke In den nacht van 27 op 28 Mei van het vorig jaar is gepleegd in het statiën te Beverwijk. De brand kast in dit station bleek op deskundige wijze met de noodige inbrekerswerktulgen bewerkt te zijn; echter waren de nachtelijke bezoekers er niet in geslaagd, het meubel te forceeren, zoodat zij onverrichterzalre heengingen. Het vermoeden der politie viel op M. en een ander persoon; kort to voren was dit tweetal gearresteerd als verdacht van poging tot dief stal met braak te Krommenie. Voor de Bever wijk-historie werd ieder door de Rechtbank te Haarlem tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld en van dit vonnis ging alleen M. ln hoo ger beroep. Zijn verklaringen kwamen hierop neer, dat hij geen straf „nam" voor een feit waa.r hij paTt noch deel aan had. Echter waren de mededeelingen der getuigen zeer ln zijn ua- deel. Het nadere getuigenverhoor, dat gistermid dag plaats vond, leverde geen nieuwe gezichts punten op. De waarnemend procureur-generaal, mr. Andringa, meende dan ook slechts bevesti ging van het vonnis der Haarlemsche Recht bank te moeten eiechen. De verdediger mr. A. de Leeuw, concludeerde tot vrijspraak, subs, drong hij op een geringe straf aan. Uitspraak 23 April a.s. GEVANGENISSTRAF EN ONTSLAG UIT MILITAIREN DIENST Voor den krijgsraad te 's Hertogenboseh had zich te verantwoorden een 24 jarig gewoon dienstplichtig soddaat bij het 5e r. i., gedeti neerd te 's Hertogenbosch, die in April 1926 te Amersfoort 'n colbertcostuum, een overjas en 'n deukhoed had ontvreemd en voorts niet voldaan had aan de oproeping zich op 19 Juli 1926 te Amersfoort voor den werkelijken dienst aan te melden. Hij werd veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. BRAND IN CHINEESCH WARENHUIS 27 dooden PEKING, 9 April. (V. D.) In een warenhuis in Foedsjandsjan is heden brand uitgebroken. 27 personen zijn in de vlammen omgekomen. De materieele schade wordt op ongeveer een millioen dollar geschat. De brand is ontstaan door kortsluiting, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2