WOENSDAG 10 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 R. K. RECLASSEERINGS- VEREENIGING DE ADRESSEERPLAATJES EN DE RADEN VAN ARBEID. EEN KNAAPJE DOOR EEN AUTO MEEGESLEURD UIT VLAARDINGEN ALGEMEENE VERGADERING- Te Utrecht is de twaalfde algemeene verga dering gehouden van de R. K. Reclasseerings- vereeniglng, onder presidium van dr. L. N. Deckers. Uit het jongste verleden memoireerde de voorzitter het overlijden van enkele bestuurs leden van afdeelingen, voorts van mgr. Ariëns en pastoor van Kessel, te Delft. Van hetgeen op wetgevend gebied gebeurde, noemde spr. het in werking treden van de Psychopathenwet op 1 Nov. 1928. Binnen een jaar hoopt men ook met een katholieke inrich ting voor psychopathen gereed te komen. Verder deelde spr. mede, dat waarschijnlijk binnen kort te wachten is een wijziging in de methode van het bewaren der gegevens over de delinquenten. De verslagen van secretaris en penning meester werden door de vergadering goedge keurd evenals de begrooting voor 1929. De beide aftredende bestuursleden de hee- ren mr. dr. L. N. Deckers en B. van Haagen, resp. te 's-Gravenbage en Bilthoven werden ais zoodanig herkozen, mr. Deckers eveneens als voorzitter. De heer Feenstra, vertegenwoordiger van den minister van Justitie, maakte de vergade ring hierna op enkele punten attent. Voor eerst drong spr. er op aan, dat men er toch vooral voor zorge, dat de rapporteering in de Iteclasseeringsraden naar aanleiding van ge vallen die voor voorwaardelijke vrijheidstel ling in aanmerking komen, juist is. De uit komst van een dergelijk rapport, moet niet aan den lichtvaardigen kant zijn, doch ook niet het tegenovergestelde hiervan. Wat men neer schrijft moet objectief juist zijn. Verder waarschuwde spr. er tegen dat wanneer een voorwaardelijke invrijheidstelling wordt toegestaan en een Inrichting wordt aan gewezen om toezicht te houden men de voorwaarden niet eigenmachtig verandert, doch wel degelijk toeziet of zij worden nage komen. Blijkt zulks niet mogelijk, dan wendde men zich tot den minister. De voorzitter dankte den heer Feenstra voor zijn inlichtingen en gaf nog eens zijn verwon dring te kennen, dat de basis voor subsidie- verdeeling van 1920 nog steeds geldend is. In 1920 bestond de R. K. Reclasseeringsvereoni- gmg nog slechts kort. Het grieft thans de ver- miging aldus de voorzitter dat 4e ver- 1—nding niet beantwoordt aan de eischen der billijkheid. Jhr. mr. P. A. G. de Milly secretaris van de afdeeling Rotterdam hield vervolgens een in leiding over „Een belangrijk Regeeringste- kort" waarbij spr. den vinger legde bij de be vriezingscirculaire van 1921, waardoor de sub- sidleering door stopzetting bevroor. De heer Rademaker, hoofdambtenaar* van het Centraal Bureau te 's Boech maakte gewag van de hem opgedane ervaringen en gaf nut tige wenken voor de toekomst. Bij de rondvraag informeerde prof. Pompe er naar, hoe het bestuur denkt op den a.s. studiedag te doen bespreken hoe de Reolassee- ring staat tegenover de ambtenaren, waarop do voorzitter antwoordde, dat het bestuur deze aangelegenheid ter sprake zal doen brengen. Daarna ging de vergadering uiteen. NED. R. E. BOND VAN TECHNICI. De jaarvergadering. Zaterdagavond had in „De Pool" te Am sterdam de jaarvergadering aan van dein Ned. R. K. Bond van Technici „St. Bermilphus". Nadat de voorzitter van de Am®terdam®cibe afdeeling, de heer W. de Vries, eeniige woor den van begroeting bad gesproken, naim de wnd. bondsvoorzitter, de heer J. Reynart, het woord tot bet houden eener korte openings rede. Do notulen der vorige jaarvergadering en bet jaarverslag, welke bei-de stukken ia druk waren verschenen, werden go-edgekeu.d. Ook hechtte de bondsvergadering haar goedkeuring aan het verslag van de werkloozenkas. Daarna was de gestuursverkiezing aan de orde, waarbij zl-oh een debat ontspon, dat den voorzitter aanleiding gaf de vergadering «enigen tijd te schorsen. Na heropening van de discussies legde de vroegere bondsvoorzitter, de heer Sonnemans, over wiens persoon de besprekingen liepen, ©enige verklaringen af aangaande do tussehen hom en het bondsbestnnr gerezen geschillen. De wnd. voorzitter diende den heer Sonne mans van repliek. Daarna werd overgegaan tot. de verkiezing van vi?r bestuursleden. Herkozen werd de heer •J. Reynart, Rijswijk, terwijl gelrozen werden de hoeren Dekker, Haarlem; v. Haaren, Eind hoven en de Vries, Amsterdam. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Reynart, die tot dan toe waarnemend voor zitter was, Nadat Zaterdagavond nog een korte propa- gauda-bijeenkomst, gevolgd door een gezellig samenzijn was gehouden, vereenigden de afge vaardigden zich Zondagochtend te 9 uur in de kerk op het Bagijnhof ter bijwoning van een H- Mis, waaronder de Bondsadviseur de Zeer- Eerw. heer Dr. Hegge een toespraak hield. Te 1 uur werd de Bondsvergadering in „De Pool" voortgezet en werd begonnen met de be handeling der begrooting, waarbij verschillen de wenschen ten aanzien van de te voeren pro paganda werden geuit. De begTooting werd na discussie, met een kleine wijziging vastgesteld. Het verdere deel der vergadering was ge- ^'Id aan aangelegenheden van internen aard. R. K. ZUIVEL- EN MARGARINE-BEWERKERS Verzoek om verbetering van uitkeering voor de ongehuwden De Ned. R. K. Zuivel- en Margarinebewer- kersbond „St. Antonius van Padua", hield Zon dag zijn jaarvergadering in het gebouw „Ami- citia" te Den Haag. Alle afdeelingen waren ver tegenwoordigd. Het ledental bleek stijgende te zijn. De financieele verslagen over 1927-1928, het jaarverslag van den secretaris over 1927- 1928 plus de begrooting over 1929, met een be drag aan inkomsten en uitgaven van 18.164.00 werden goedgekeurd. Als lid van het hoofdbe stuur werd gekozen de heer A. J. van Arnhem te Weesp. Besloten werd het orgaan voortaan om de veertien dagen te laten verschijnen. Aan den minister van Arbeid zal worden voorgesteld om de uitkeering van de werkloozenkas voor de ongehuwden verbeterd te krijgen, zulks met den gunstlgen financleelen toestand van de kas. HET AANVULLEND ONDERWIJS UIT HET HOUTBEDRIJF. In de Zaanstreek OOK EEN ACTIE VAN KANTOOR BEDIENDEN Het aangaan der fabrieken in de Zaanstreek had gistermorgen een volkomen rustig ver loop. Het aantal georganiseerde stakers be draagt 734, het aantal ongeorganiseerde Is offi cieel nog niet bekend, doch wordt geschat op 150. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden beijvert zich, de kantoorbedienden, die werkzaam zijn in het houtbedrijf er toe te bewegen, geen arbeid te verrichten, welke an ders door arbeiders wordt gedaan. Van een bemiddeling vooralsnog geen sprake Gisterenmiddag hebben de werkgevers, ver- eenlgd in den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf, met elkaar geconfereerd in het Nutsgebouw. Na afloop dezer bijeenkomst werd door den voorzitter medegedeeld, dat de Bond zijn in genomen standpunt blijft handhaven, zoodat van een bemiddeling met betrekking tot het conflict vooralsnog geen spflake is. Binnen enkele dagen zal de bond ln een te houden conferentie van persvertegenwoordigers zijn standpunt nader toelichten. UIT DE STEENINDUSTRIE Loonsverlaging te Tilburg ER WORDT MET STAKING GEDREIGD. Door de firma Stevens Co., steenfabrikan ten te Tilburg is een loonsverlaging aange kondigd voor het geheele personeel. Waar de eischen van het personeel tot handhaving van de bestaande loonen niet worden inge willigd, heeft de R. K. Steenfabrieksarbed- dersbond een ultimatum gesteld, waarin wordt te kennen gegeven, dat het 70 man sterke personeel op 15 April in staking gaat, indien aan de eischen niet wordt voldaan. Op het oogenblik is de fabriek overbelast met werk, zoo meldt „De Courant". UIT HET VEENBEDRIJF Werktijdverruiming toegestaan Bij den Verveendersbond te Stadskanaal en Omstreken, Is van de Regeering bericht ontvan gen, dat werktijdverruiming in deze veenderijen is toegestaan. ARBEIDSWET 1919 OverwerkvergiHining Broodbakkerijen onder Rabbinaal toezicht De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft: vergund, dat in broodbakkerijen, die onder Rabbinaal toezicht staan, alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen a op Woensdag 24 April 1929 en b. op Don derdag 13 Juni 1929, telkens te middernacht met den hakkersarbeid wordt begonnen, met dien verstande, dat voor zooveel betreft broodbakkerijen, voor welke eene vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeids wet 1919, is verleend reeds op Dinsdag 23 April 1929, respectievelijk Woensdag 12 Juni 1929 om 10 uur des namiddags met arbeid, be staande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; 3. op Zondag 16 Juni 1929 tussehen middernacht en 6 uur des voormiddags hakkersarbeid wordt verricht, met dien verstande, dat in brood-bakkerijen, voor welke niet eene vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend, tussehen middernacht en 2 uur des voormiddags slechts arbeid mag worden ver richt, bestaande in het stoken van ovens door één persoon. Een en ander onder bepaalde voor waarden. MEINEEDIGE VERKLARINGEN Een jaar gevangenisstraf Voor de Utrechtsche rechtbank Is tegen den 21-jarigen boekhouder H. F. v. d. K. te Utrecht wegens 't afleggen van meaneedige verklarin gen voor den kantonrechter ter zitting van 3 October in een aanrijjdingszaak, één jaar ge vangenisstraf geëischt met last tot onmiddel lijke gevangenneming. De verdediger, mr. Simons, pleitte vrijspraak. De rechtbank, na in raadkamer te zijn ge weest, deelde mee, dat er geen termen aanwezig waren om tot verdachte's onmiddellijke gevan genneming over te gaan. Uitspraak 23 dezer. VALSCHE BELASTINGAANGIFTE Tegen een landbouwer te Houten, die zijn inkomsten f 156 te laag bad opgegeven, is voor de Utrechtsche rechtbank wegens valse he belas tingaangifte een boete van f 1000 subs. 3 maan den hechtenis geëischt. De belangen van do overgroote meerderheid der rijpere jeugd EEN OPWEKKING TOT STEUN. Namens de interdiocesane jeugdcommissie wordt ons het volgende medegedeeld: De Interdiocesane Jeugdcommissie, in ver gadering bijeen te 's-Gravenbage, den acht sten April 1929, overwegende, dat hier te lande de overgroote meerder heid der jongeren, die de lagere school ach ter den rug hebben e-n geen voortgezet on derwijs op dagscholen genieten, nog altijd verstoken blijft van voor hen passend aan vullend onderwijs: dat voorziening in dit opzicht dan ook uitermate urgent is; dat die voorziening onmogelijk te bereiken is, door de bestaande avondcursussen voor nijverheids- en handelsonderwijs, die slechts door een betrekkelijk klein gedeelte der jon geren bezocht worden, in aantal en omvang aanzienlijk uit te breiden; dat immers algemeene invoering van d-eze cursuseen daarop moet afstuiten, dat zij te veel op den voet van het dagonderwijs zijn ingericht en hun opzet mee als gevolg daar van te eenzijdig, te omslachtig en voor de publieke kassen te bezwarend is; dat het onlangs ingediende Wetsonwerp voor het Aanvullend Onderwijs daarentegen een regeling voorstelt, die algemeen door voerbaar is, aanpassing aan de vele en ver ui-teenloopende behoeften der rijpende jeugd gemakkelijk maakt en geen onredelijke eischen aan de publieke kassen stelt; dat de aan dat Wetsontwerp ten grond slag gelegde vergoeding per leerlinguur, die eenerzijds de algemeene doorvoering en de vrijheid van inrichting van het aanvullend onderwijs maakt, anderzijds de economische besteding van de voor dat onderwijs uit de publieke kassen beschikbaar gestelde gelden afdoende waarborgt, een behoorlijke belooning der leerkrachten geenszins in den weg staat; spreekt zich uit niet te kunnen instemmen met de actie tegen meergenoemd Wetsont werp, zooals die bier en daar wordt gevoerd, waardoor de belangen van de overgToote meerderheid der rijpende jeugd bedenkelijk worden geschaad; en wekt allen, w-ien de voortgezette ont- wikkeliug van de duizenden van dagonder wijs verstoken jongeren ter harte gaat, op, om de aanneming van bet Wetsontwerp voor het Aanvullend Onderwijs zoo krachtig moge lijk te bevorderen. HET SCHOOLARTSWEZEN Herdenking van het zilveren jubileum Zondag was het 25 jaar geleden dat de eerste schoolarts in Nederland werd benoemd. Het was de gemeente Zaandam die de eer heeft het eerst het groote nut van het schooltoezicht voor het welzijn van haar toekomstige bevol king te hebben ingezien. Het gemeentebestuur van Zaandam wenschte dit jubileum niet ongemerkt te laten voorbij gaan en zoo wist het te bereiken dat de bui tengewone, gecombineerde vergadering van de Ned. Ver. van Schoolartsen en de Ned. Ver. van gem. geneesk. Verzorging Zondag op het gemeentehuis zou plaats vinden. Te circa half 12 uur ontving het college van B. en W. in de feestelijk versierde trouwzaal de talrijke congressisten. Burgemeester K- Ter Laan sprak het wel komstwoord en memoreerde uitvoerig wat in de voorbije 25 jaren door den schoolarts in het algemeen is tot stand gebracht. Vervolgens voerde Dr. v. d. Hoeve, als voor zitter der Schoolartsenvereeniging het woord en constateerde dan, dat in de geschiedenis der gene&skTPndige scboolverzorging Zaandam zal aangeteekend staan als de ware geboorteplaats van dit instituut. Dr. C. J. v. d. Loo herdacht voorts ia een uitvoerige rede bet zilveren jubileum van het Schoolartsenwezen in Nederland. Door een lunch, vanwege het gemeentebe stuur in restaurant Jongeneel" aangeboden werd bet congres onderbroken. Des middags om half drie uur werd de ver gadering hervat. Dr. P. H. v. Rooijen, directeur van de Gem. Geneesk. dienst gaf een overzicht over de stel selmatige voorbehoedende behandeling der schoolkinderen tegen diphtkerie en roodvonk te Zaandam, terwijl dr. J. Goudsmit sprak over de resultaten der immunisatie tegen roodvonk en diphtherie eener schoolbevolking. De heer G. Groene veld, tandarts, besloot de serie voordrachten. Waarom het buitenlandsch fabrikaat* Is geprefereerd. DE INSTORTING TE ENSCHEDE WAT IN DE TOEKOMST KAN GEDAAN WORDEN Minister de Geer heeft de vragen beantwoord van den beer Loerakkei, betreffende de aan schaffing van plaatjes van Nederlandsch fabri kaat ten behoeve van de adresseer machines, ln gebruik bij organen van het Rijk. In zijn antwoord verwijst de minister van Financiën naar het antwoord van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid d.d. 17 No vember 1928, gegeven o,p de vragen van den heer Loerakker over dezelfde aangelegenheid, in het bijzonder naar de laatste alinea van dat antwoord. Het belang van een ongestoord en dbeimatig verloop van de door de Raden van Arfbeid ln te voeren mechanisatie, een der fac toren, waarmede viel rekening te honden bij het vaststellen van het in de onderhavige aan gelegenheid ditmaal in te nemen standpunt, deed het onraadzaam voorkomen de betrokken Raden van Arbeid te nopen de door hen benoo- digde plaatjes te betrekken van een anderen leverancier dan dien der aangeschafte of nog aan te schaffen adresseermachines. Ondergeteekende zal, ln overleg met zijn be trokken ambtgenooten bevorderen, dat organen van het Rijk, die in gebruik hebben adresseer- machjines, waarvoor de garantietermijn is ver- loopen of te eeniger tijd zal verloopen, over gaan tot aanschaffing van plaatjes van NedeT- landsck fabrikaat., indien redelijke waarborg bestaat voor de deugdelijkheid daarvan. Wat het onderzoek heeft uitgewezen Uit het onderzoek door deskundigen inge steld met betrekking tot de instorting van de danszaal op 21 Januari j.l. aan den Hen- geloseheweg te Enschedé, waarbij een schil der werd gedood, is komen vast te staan, dat de ramp niet het gevolg is van een construc tiefout. Ook de materialen waren van deug delijke samenstelling. Het ongeluk op het Jacob van Campenplein te 's Gravenhage DE POLITIE TREEDT OP Omtrent het droevig ongeluk, dat Maandag avond op 't Jacob van Ca ra pen plein te 's Hage plaats had, en waarbij eeu 4-jarig jongetje door een auto werd overreden en gedood, kan nog het volgende worden medegedeeld: In de Doudijiistraat, vlak bij het Jacob van Campenplein stond een groote vrachtauto. Deze auto behoefde niet achteruit te rijden, maar de chauffeur gaf hier de voorkeur aau omdat hij dan zijn route eenigszins kon bekorten. Langzaam reed de bestuurder zijn wagen achteruit, terwijl hij links en rechts keek en signalen gaf. De chauffeur bemerkte echter ■niet, dat er achter zijn auto een 4-jarig jonge tje speelde. Het ventje bemerkte niet den aehter- u.itrijdenden auto en plotseling werd het jonge tje door een der zware achterwielen gegrepen. De jongen werd zoo deerlijk gewond, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Verschillende getuigen verklaarden, dat den chauffeur geen schuld trof, daar hij voldoende signalen had gegeven en langzaam had gere den. De politie was echter van een andere meening. Zij was van oordeel, dat de chauffeur zonder noodzaak achteruit gereden en zich op de linkerzijde van den weg bevonden had. Daar de politie-autoriteiten meenden, dat on der automibilisten het euvel van zonder nood zaak achteruit rijden en daardoor het verkeer in gevaar brengen steeds grootere afmetingen aanneemt, werd besloten tegen dezen chauffeur proces-verbaal op te maken. Hij is aan het hoofdbureau van Politie ver hoord en later op vrije voeten gesteld. De vrachtauto ls echter in beslag genomen, eveneens is het kinderlijkje door de Justitie in beslag genomen. Hierop werd sectie verricht. AANRANDING EN BEROOVING Twee verdachten in bewaring Te Enschedé heeft zich een geval van be- rooving voorgedaan, waarvan de dader reeds in het politiebureau zat, voordat er iets van Zijn misdrijf bekend was. Te halfdrie des nachts werd door tkee agen ten een dronken persoon naar het hoofdbu reau gebracht, Van B. genaamd, wonende in De Krim. Hij werd ter ontnuchtering inge sloten. Eenige uren later kwam zekere S., aangifte doen, dat hij den avond tevoren in genoemde buurt was aangerand door twee personen en dat bij door dezen van zijn por tefeuille met een bedrag van pl.m. ƒ100 was beroofd. Hij deelde nog mede, dot zich in de portefeuille drie bankbiljetten van ƒ10 had den bevonden. De politie vatte verdenking op tegen Van B. en bij fouilleerting bleek hij in het bezit te zijn o.a. van de vermiste bank biljetten. Hij heeft zijn misdrijf bekend. La ter ls verdacht van medeplichtigheid aan die berooving nog gearresteerd A. de G. Beiden zijn volgens „De Telegraaf" ter beschikking van de Justitie gesteld. GROOTE BRAND IN EEN FABRIEK Veertig arbeiders werkloos geworden Hedenmorgen omstreeks kwart over vier is brand ontdekt in de vernis-, verf- en Japanlak- en gobelinefabriek der fa. H. A. Schreuder en Co., gevestigd aan den Wal te Schoonhoven. Het licht brandbaar zijn van het fabrikaat wend oorzaak, dat in eeu minimum van tijd de geheele fabriek in lichte laaie stond. Ge. Wjdldige vlammen sloegen meters hoog boven het dak uit, dat later met donderend geraas naar heneden stortte. De spuiten van Schoonhoven en Willige Langerak vermochten niets tegen de groote vlammenzee te doen en bepaalden zich er hoofdzakelijk toe, de belendende gebouwen te beschermen. Bij bet afzenden van dit bericht woedde de brand nog voort. Verwacht wordt, dat het geheele gebouw in asch zal worden gelegd. Een 40-tal op deze fabriek werkzaam zijnde arbeiders komt door dezen brand zonder werk. BRAND TE GOUDA Men was het vuur spoedig meester Gisteravond omstreeks kwart voor tien word bij de controle brand ontdekt in de lijnkoeken afdeeling van de Coöp. Producenten Handel s vereen i ging, gevestigd Onder de Boompjes te Gouda. Het bleek, dat een elevator in vlam stond, terwijl het vuur zich reeds had medegedeeld aan een bijgebouw, waarin voor een groote waarde aan lijnkoekenmeel lag opgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse; met 2 slangen op de spuit en enkele op de water leiding slaagde men er in, uitbreiding van den brand te voorkomen en was men het vuur weldra meester. De elevator is geheel afgebrand, van het bijgebouw brandde liet dak door. De schade wordt door verzekering gedekt; de oorzaak ls tot dusverre onbekend. UIT INDië GEDESERTEERD Twee maanden gevangenisstraf opgelegd Dinsdag stonden voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch terecht twee militairen, die uit Indië gedeserteerd waren. Toen zij den vaderlandschen bodem weer onder hun voeten gevoeld hadden gingen ze zich samen ln Am sterdam aanmelden. Een van hen wist, dat zijn vader ln Holland stervende was en toen kon hij het in de Oost niet meer uithouden. De auditeur-militair vorderde drie maanden gevangenisstraf; de krijgraad legde heiden twee maanden op. GEMEENTERAAD. In de gisterenavond gehouden raadsverga dering had de benoeming plaats van voorzit ters, leden en plaatsvevangende leden van de s euibureaux voor de verkiezing van de elden der Tweede Kamer. Alle aanbevolenen werden met algemeene stemmen benoemd. Bij punt 2 der agenda: het voorstel van B. en W. inzake de stichting van een openbaar slachthuis dringt de voorzitter aan op kortheid. De heer ,T. Hoogerwerf (S.D.A.P.) voorzitter van de slac^uTol missie maakt er B. en W. een verwijt van dat MJ met meer nota genomen hebben van het door die commissie uitgebrachte rapport. B. en W. hebben zich geheel laten leiden door Schiedam, Nu de annexatie niet zal door- gaan, is spr. er voor dat in een zelfstandige gemeente zelfstandige bedrijven gevestigd zijn. e heer Jonker (A. K.) handhaaft zijn stand punt tot samenwerking met Schiedam voor- Ioopig voor vijf jaar. De heer de Heer (A.R.) bepleit in een uit- voenge rede het stichten van een eigen abat- De beer j. y. Ta0r (V.B.) is tegen samen- uerkmg met Schiedam, maar wil de stich. tinLg van 'n eigen abattoir uitstellen tot 193l" De heer J. Buters (R. K.) sluit zich hier-' bij aan. De heer Niemantsverdriet is voorstander van samenwerking met Schiedam, te meer daar V laardingen na vijf jaar weer volkomen vrij staat. Dat Schiedam in de in te stellen com- nnasae de meerderheid zal hebben, vindt spr. geen bezwaar, daar ln die commissie wel hoog staande personen zullen komen die steeds-op samenwerking uit zijn Mooier zou spr het vinden, ais de slagers zelf hun inrichtingen naar de eischen konden inrichten, doch nu dit niet kan, zou spr. twee abattoirs, in twee zoo dicht hij elkaar gelegen steden absurd vinden. De heer Korpershoek (A. R.) spreekt zich" uit voor het baas zijn in eigen buis. De heer den Admiraal (St. G. is voor sa menwerking met Schiedam. De heer Don (C. H.) is in het algemeen voor samenwerking, maar alleen dan als bedde par tijen gelijke rechten bezitten. Volgens spr. is het best mogelijk, dat de slagers hun slachthuizen naar de eischen in richten. De heer Buis (S.D.A.P.) is voor het stich ten van 'n eigen abattoir, te meer daar dit hoogstens 50.000 zal kosten. De heer v. d. Velden (C. H.) vraagt hoe het na 5 jaar gaan zal met den keuringsdienst, als eventueel Vlaardingen het contract met Schiedam niet continueert. De voorzitter komt allereerst op tegen de verwijten, welke tot het College zijn gericht. Op de laatste vraag van den heer v. d. Velden, antwoordt spr. dlait de beslissing in deze zaak aan de Kroon Is. Het geheele College van B. en W. is tegen het stichten van een eigen abattoir, daar dit bijna 200.000 zal vastleggen. Wat dan wel moet gebeuren, daarover is het College vor- cleeM. Den eigen abattoir, aldus spr. wordt een groote strop. Ook 't College had bet aange. namer gevonden, dat de samenwerking met Schiedam volgens gelijke rechten zou geschie den ,maar dan zou Vlaardingen In alles de helft moeten dragen Een eigen slachthuis zal worden een rente loos gebouw, daar het slagersbedrijf zich aan het vervormen is en de slagers het vleesch van grossiers gaan betrekken. Wethouder Hooger werf ls thans tegen samenwerking met Schie dam omdat daardoor de Vlaardingsche slagers naar Schiedam worden gedreven en daar ls spr. tegen. AVethonder v. Rijn bepleit samenwerking In tweede instantie voeren wederom een aan tal heeren het woord. Na een kort antwoord door den voorz. komt in stemming het voorstel van B. en W. om het beginselbesluit, 't stichten van eigen abattoir, in te trekken. Dit wordt vcrworpcn*met 13 tegen 7 stem men. Voor stemden de heeren de Haan, v. Rijn, Rey, Niemantsverdriet, Aimirant, Jonker en Buters. Hiermede is dus aangenomen het stich ten van een eigen abattoir. Hierna komt in behandeling de nota van B. en W. inzake reorganisatie van het Nijver heidsonderwijs. De heer J. Hoogerwerf stelt voor deze nota, niet voor kennisgeving aan te nemen, maar B. en W. uit te noodigen de kwestie van het nijverheidsonderwijs in ernstige studie te nemen, en in overleg met de betrokken com missies tot oplossing te brengen in de richting zoo noodig van het stichten van een Dieuwe school en centralisatie van alle nijverheids onderwijs. De heer Moerman is er eveneens voor. dat thans iets moet gedaan worden, daar het Nijverheidsonderwijs, wat huisvesting betreft, in zeer trcurigen toestand verkeert. Spr. is teleurgesteld over het standpunt van B. en W. die willen afwachten hoe dat onderwijs zich zal ontwikkelen en te zijner tijd maatregelen zullen treffen. De heer Don bepleit een vakopleiding voor kuipers. De heer Niemantsverdriet vraagt naar de mogelijkheid van splitsing van het nijverheids onderwijs in lager onderwijs en vakonderwijs. Wethouder v. Rijn gaat uitvoerig op de ge maakte opmerkingen in. Voor een tweejarige dag-ambachtsschool kan door werkgever- en werknemer een krachtige actie gevoerd worden en dit kan door B. en W. gesteund worden om daardoor bij den Minister aandrang uit te oefenen. Ten slotte raadt spr. aan de nota te aanvaar den. Spr. belooft dat het college actief zal zijn om te doen wat gedaan moet worden. In tweede instantie voeren dezelfde sprekers nogmaals het woord, maar liefst nog uur. Aangedrongen wordt het voorstel Hoogerwerf terug te nemen tot het vraagstuk der Visscherij- school in behandeling komt. De lieer Hoogerwerf trekt zijn voorstel in, waarna de nota van B. en W. z. li. st. wordt aangenomen. Na eenige opmerkingen bij de rondvraag wordt om precies half twaalf de vergadering gaeloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7